Schouwen en Duiveland uit zijn isoloment Uil Je revancac V&ihcJk Kolensituatie niet verontrustend Brand in Egyptische dorpen Het gebeurde te Allahabad Commissie-McCarthy krijgt fondsen De opdracht van Robert Mersham AGENDA «CS* S N IJ KO E K ybktJt&vW** Noors schip in nood op de Atlantische Oceaan INVALIDENBOND VRAAGT TOESLAG VOOR BRAND STOFFEN EN KLEDING. TERNEUZEN. KOEWACHT. NIEUW NAMEN. OOSTBURG. OVERSLAG. SLUISKIL. SAS VAN GENT. ST. JANSTEEN. Z/I aMSLAG. Het isolement van Schouwen en Duiveland is gelukkig slechts van zeer korte duur geweest. Woensdagmorgen is een ster ke boot begonnen met het los maken van het ijs in het Zijpe. Aanvankelijk werd nog slechts met een kleine veerboot geva ren, doch tegen de middag pro beerde men het weer met de grote veerboot „Grevelingen", welke pogingen succes hadden. Deze boot neeft verscheidene vaarten gemaakt en kon een aantal vrachtwagens overzetten, welke geladen waren met melk, gas, benzine en andere goede ren, waaraan op het eiland be hoefte bestond. Het stoomschip „Zijpe'' zal het passagiersver voer tussen de aansluitende bus diensten voor zijn rekening ne men. Schouwen en Duiveland heeft op verscheidene manieren post aangevoerd gekregen. Een „Da, kota" van de vliegbasis Woens- drecht moest twee keer vliegen om de enorme hoeveelheid post van enige dagen naar het vlieg veld Haamstede te vervoeren. Verder kwam tegen de avond via het veer Zijpe-Anna Jacoba polder weer post binnen. Voor het geval het mis mocht lopen met de veerdienst, zijn reeds maatregelen getroffen om de post opnieuw per vliegtuig aan te voeren. De „Prins Willem I" van de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland werd Donderdag in de haven van Zierikzee ver wacht. De boot kwam van Vlissingen en maakte deze speciale reis uitsluitend om voedsel en an dere noodzakelijke behoeften naar Schouwen en Duiveland te brengen. De reis werd buitenom, dus over zee gemaakt. Er moch ten geen auto's en passagiers worden meegenomen. Mocht het nodig zijn, dan zal de reis wor den herhaald, doch men ver wachtte een aanzienlijke verbe tering in de situatie. Bovendien zal naar alle waar schijnlijkheid op initiatief van het Prov. Bestuur van Zeeland en de regering, een kustvaarder uit Rotterdam naar Zierikzee komen, om goederen o.a. een grote partij grondstoffen voor de bakkerij grondstof fenfabriek in Zierikzee voor Schouwen en Duiveland aan te voeren. Be verbinding van Texel met Den Helder. Donderdagmorgen is een boot uit Den Helder, die daar om 6.30 uur was vertrokken, in Oude- schild op Texel aangekomen. Hedenmorgen zal de boot van Oudeschild naar Den Helder vertrekken, vanwaar gelijktijdig een ander vaartuig naar het eiland zal gaan. Postbootdienst Vlieland IJmuiden via Terschelling. De postboot van Vlieland is Donderdagochtend van Vlieland vertrokken om via Terschelling IJmuiden te bereiken. Aan boord bevonden zich ongeveer 25 pas sagiers, voornamelijk personeel van de Rijksmarinewerf te Den Helder. Op Terschelling zouden nog meer passagiers aan boord worden genomen. Het vaartuig zal waarschijnlijk ligplaats kie zen in de Vissershaven aldaar. Zaterdagochtend wordt de te rugreis naar Vlieland aanvaard, waarbij Terschelling wederom zal worden aangedaan. Het ligt in de bedoeling de dienst Vlieland-IJmuiden via Terschelling tweemaal per week te onderhouden. De boot zal vertrekken van Vlieland op dat het daar geheel vast komt Maandag en Donderdag en van IJmuiden op Woensdag en Za terdag. In dringende gevallen kan men nog Vlieland bereiken per vliegtuig vanaf het vliegveld Leeuwarden. De post wordt per vliegtuig vervoerd. Ijsgang en postvervoer. De situatie ten aanzien van het postvervoer was Donderdag ochtend als volgt: Schiermonnikoog, Ameland, Terschelling, Vlieland: Toestand onveranderd. Post wordt per vliegtuig overgebracht. Texel, Land van Altena, Nrd.- Beveland: Toestand onveran derd. Goeree-Overflakkee: Op 3 Fe bruari is over en weer post per boot tussen Hellevoetsluis en Middelharnis gewisseld. Boven dien is per sportvliegtuig post van Melissant naar Ypenburg overgebracht. Thans wordt ge tracht alles per boot te verzen den. Schouwen en Duiveland: Ver wacht wordt dat het veer Zijpe Anna Jacobapolder enkele ma len zal kunnen varen. De post wordt ter beschikking gehouden De ijsopruiming op de rivie ren in Nederland. De ijsberichtendienst van de Rijkswaterstaat waarschuwt ten behoeve van de scheepvaart voor ijsgang op de vaarwegen en geeft, zolang de vorst aan houdt, berichten over de toe stand van de ijsbezetting. Voorts zorgt de Rijkswater staat ook voor de ijsopruiming. Dit geschiedt echter niet zozeer ten behoeve van de scheepvaart, maar om, zodra de dooi invalt, het water en het ijs ongehin derd te laten afvloeien. Het meeste effect wordt bereikt als men kan voorkomen, dat het ijs zich vastzet. Met het ijsbreken wordt van onderaf begonnen, omdat door de getij beweging op de beneden rivieren het losgemaakte ijs kan worden afgevoerd. Op de bene- üen-Merwede wordt het ijs niet gebroken, omdat anders bij Dordrecht zoveel ijs zou komen, te zitten. Hierdoor wordt de vaarweg van Dordrecht naar Rotterdam, die anders nog vol doende vrij zou zijn om enig scheepvaartverkeer door te la ten, gestremd. Voor het eerst werd door mid del van stoomboten het ijs ge broken in de winter 1860-1861. Dit was echter bij wijze van proef. Met een radarsleepboot werd, nadat de dooi reeds was ingevallen, gedurende 9 dagen op verschillende rivieren gebro ken. Deze proef viel gunstig uit. In het jaar 1771 werd reeds door een onder-luitenant der artille rie aan de Staten van Holland een voorstel gedaan om door middel van mijnen ijsdammen op te ruimen. Voor zover bekend is men niet op dit voorstel in gegaan. Eerst in 1845 werden proeven genomen met 2 mijnen, met buskruitladingen van 50 tot 150 kg. Hoewel de resultaten niet al te gunstig waren, bleek de mogelijkheid om springstof fen te gebruiken aanwezig. De Rijkswaterstaat beschikt thans over 2 ijsbrekers, de Christiaan Krunings en de Jan Blanke, welke laatste voorzien wordt van een ijsploeg. Daar naast wordt jaarlijks met een Nederlandse sleepdienst een overeenkomst gesloten. Deze firma verbindt zich om gedu rende de winter een aantal sleepboten ter beschikking te houden om. zodra dit nodig is, ingeschakeld te worden bij het ijsbreken. In de winter van 1939.1940 werd soms met 10 tot 12 ijsbre kers gewerkt om de beneden rivieren open te houden en in totaal werden 322 ijsbreker- dagen gemaakt. Dat er wel eens beschadigingen aan de ijsbre kers voorkomen is begrijpelijk. In deze winter hebben alle ijs- brekers een schroef verloren. Deze winter is de stengste ge weest sinds 1829-2830. Toch is men er toen in geslaagd som mige vaarwegen open te houden. In deze winter is ook gewerkt met trotyl om te trachten een ijsdam van 8 tot 9 meter op te ruimen. Het nieuwe Noorse s.s. „Strind- heim" heeft Donderdagmiddag geseind, dat het op de Atlanti sche Oceaan in nood verkeert. In ruim II was een grote scheur ontstaan en de toestand liet zich ernstig aanzien. Hulp werd ge wenst geacht, aldus het radiobe richt. De „Strindheim" is met een la ding zout op weg naar IJsland. De laatste haven die het schip, dat 1902 ton meet, aandeed, was San Pedro Pinatar in Z.O.-Spanje. Twee Britse en één Franse sleep boot zijn uitgevaren om de „Strindheim" assistentie te verle nen. Volgens de laatst ontvangen berichten bevond dit schip zich op 70 mijl ten N.O. van Bilbao. De „Strindheim" heeft een be manning van 25 personen. Men gelooft, dat de scheur in de romp is ontstaan door de hoge zeegang in de Golf van Biscaje. De algemene Nederlandse in- validenbond heeft een schrijven gericht tot de minister-president, waarin hij, naar aanleiding van de abnormaal lage temperatuur verzoekt een extra toeslag voor een maal te willen verlenen aan de rentetrekkers ingevolge de in validiteitswet, ongevallenwet, landbouwongevallenwet en nood- wet-Drees voor aanschaffing van extra brandstoffen en kleding. Bij een brand, die Woensdag drie dorpen in de Egyptische provincie Gharbija in de Nijl- delta heeft geteisterd, is een kind om het leven gekomen, terwijl 31 personen verwondingen opliepen. 700 Personen werden dakloos. Het A.N.P. verneemt van be voegde zijde, dat de kolen- situatie weliswaar moeilijk doch niet verontrustend is. In Lim burg zijn tot dusver voldoende spoorwegwagons beschikbaar geweest om de productie af te voeren. Extra opslag naar aan leiding van transportmoeilijk heden bij de afvoer was niet no dig. Wel wordt veel last onder vonden door bevriezing van wa ter in de wasserijen, vast vrie zen van het gewassen product in de wagons enz. Met name in de grote steden beginnen zich enkele moeilijkheden af te te kenen op het gebied van de huisbrand. Er is echter nergens sprake van een noodtoestand. Te Amsterdam en Rotterdam lig gen nog voorraden grove Do- netz- en Wales-anthraciet die volop worden gebroken en waarvan dagelijks wordt afge leverd. Een deel hiervan wordt over het gehele land verspreid. Engeland heeft toegezegd voor lopig iedere dag en coaster met Wales-anthraciet te zullen af laden. De aanvoer der wagons uit Duitsland heeft een alles zins bevredigend verloop. Voor het kolentransport heeft men dagelijks 20 tot 22.000 wagons nodig. Deze zijn tot dusver In een door autoriteiten te Mela aan de pers verstrekt com muniqué over het gedrang bij Allahabad waarin honderden pelgrims het leven verloren, wordt gezegd, dat de oorzaak nog niet geheel is vastgesteld. Wel staat het vast, aldus dit communiqué, dat een aantal pelgrims de indruk had, dat de Naga's, de naakte sadhoes, ver bolgen waren. De pelgrims sloe gen op de vlucht, waarbij de ouden en zwakken onder de voet werden gelopen. De Indische eerste-minister, Nehroe, zeide over het gebeurde, dat men het grote aantal be zoekers, de beschikbare ruimte en de getroffen maatregelen in aanmerking dient te nemen. Er was wel genoeg ruimte., maar er bevond zich een knelpunt bij de kade, die door regen glad ge worden was, aldus Nehroe. steeds beschikbaar geweest. Geruchten hebben er toe ge leid, dat bij diverse verbruikers een neiging is ontstaan tot hamsteren, hetgeen de moeilijk heden onnodig vergroot. iDe Amerikaanse senaat heeft met 85 tegen 1 (senator William Fullbrigjhh democraat) 214.443 dollar toegewezen voor de werk zaamheden van de sub-commis sie van onderzoek van de se naat, waarvan senator McCar thy voorzitter is. Het fonds is bestemd voor het fiscale jaar 1954-1955. BE SCHEEPVAART OP DE WESTERSCHELDE. De scheepvaart op de Wester- schelde is nog niet geheel ge stremd. De binnenscheepvaart is totaal lamgelegd, doch de grote vaart gaat normaal door, zij het met aanzienlijke vertraging. Op de rivier bevindt zich veel drij vend ijs. Donderdag kwamen twee schepen in het ijs vast te zitten. Zij moesten door sleep boten worden geholpen, 's Nachts ligt het scheepvaartverkeer op de Westerschelde geheel stil. De binnenscheepvaart kan ook geen gebruik maken van het ka naal door Zuid-Beveland. Tus sen Hrmsweert en Wemeldinge bevindt zich middelzwaar vast ijs. Vele binnenschepen liggen in het kanaal langs de wal gemeerd. NOORD-BEVELAND ZONDER LEIDINGWATER. Noord-Beveland zit thans zon der leiding water. Het eiland, dat het water de laatste tijd ontving via een plastic buis door de Zand- kreek, moet thans weer het water halen uit de putten bij de wonin gen. De plastic buis is n.l. bevro ren. NOORD BEVELAND GEÏSOLEERD. Ht eiland Noord-Beveland is nu geheel geïsoleerd. De veerboot VeereKamperland kan niet meer terug naar Veere wegens de ijsgang in het Veersche Gat. VOORZICHTIG MET ELECTRICITEIT IN DE BADKAMER! Een dezer dagen plaats gevon den hebbend betreurenswaardig ongeval geeft aanleiding nog eens met klem te waarschuwen tegen het gebruik van losse elec- trische toestellen in badkamers of douchecellen. De vochtige at mosfeer die in deze ruimten kan heersen, maar vooral de grote geleidbaarheid van het menselijk lichaam in vochtige toestand, ma ken dat hier de gevaren buiten gewoon groot zijn. Alleen vast aangebrachte apparaten, die dan nog bij voorkeur buiten handbe reik zijn aangebracht, zoals heet- waterreservoirs e.d., kunnen, mits zij behoorlijk geaard zijn, in badkamers of douchecellen zonder gevaar worden toegepast. In deze tijd van vorst en droge wind is het begrijpelijk dat men de bedoelde ruimten wil verwar men en tegen vorstschade be schermen, doch helaas heeft 'n ongeval het eens te meer aange toond het leven van U en de Uwen staat op het spel, terwijl (en dit geldt in het algemeen) onbewaakte ingeschakelde straal kacheltjes bovendien brandge vaar kunnen opleveren. Brandmeldingen. Woensdagavond werden ver schillende inwoners opgeschrikt door een, volgens hun mening, ernstige brand. Bij onderzoek bleek, dat een paar jeugdige personen de Zuid zijde van de z.g. Derriedijk, ge legen tussen het Essenbruggetje en de Notensebrug, in brand had den gestoken. Tegen de daders werd proces verbaal opgemaakt. Donderdagavond te kwart voor 7 werd ontdekt, dat de grasberm gelegen tussen de Westelijke- en middenkanaalarm vanaf de Ford garage tot de werkplaats van de gebroeders Van Wijck in brand stond. Daar is de nabijheid ook gelegen is het terrein van de A. P. C„ waar benzine en petroleum is opgeslagen, bestond er groot gevaar dat de brand grote uitbrei ding zou krijgen. De gealarmeerde brandweer is er in geslaagd, na gedurende drie kwartier de brand met schoppen en brandzwepen te hebben bestre den, het vuur te doven. Terwijl de man, die de berm in brand had gestoken, ontsteld over de gevolgen ervan, het vuur aan het blussen was, kreeg hij niet alleen hulp van de politie, doch tevens een proces-verbaal. Ernstige waarschuwing. In verband met de grote droogte door de aanhoudende vorst wordt de bevolking attent gemaakt op het zeer grote gevaar van brand. In verband hiermede volge hier enige ernstige waarschuwingen: Tracht niet met open vuur een bevroren leiding binnen- of bui tenshuis te ontdooien. Steek de begroeiing van de dij ken, bermen van de wegen of zij kanten van de sloten niet in brand. Het vuur breidt zich thans snel, uit en het blussen daarvan levert grote moeilijkheden op. Bij het verbranden van vuil bé- staat door het wegwaaien van vonken gevaar voor gebouwen en goederen in de omgeving; De weerstand van de dijken wordt geringer, wanneer de be groeiing is afgebrand. Men den- ke hierbij aan de kracht van het water, zoals op 1 Februari 1953 duidelijk bleek. Ingevolge de Algemene Politie verordening voor de gemeente Terneuzen is het verboden om zonder vergunning van de burge meester bovengenoemde hande lingen te verrichten. Door de politie zal in deze streng toezicht worden gehouden. Botersmokkel. Wegens smokkelpoging naar België van 150 kg roomboter, ter waarde van ruim 600,is door de douane alhier geverbaliseerd de Belg J. V. uit Stekene. Wegens medeplichtigheid aan vorenbedoeld delict werd tevens proces-verbaal opgemaakt tegen de winkelier De J. en diens echt genote te Heikant. De boter werd in beslag geno men. Botersmokkel. Ambtenaren der invoerrechten en accijnzen alhier hebben een dezer dagen 50 kilogram room boter ter waarde van ruim 200 in beslag genomen. De boter was bestemd om naar België te wor den gesmokkeld. Ter zake werd tegen de 39- jarige Belg A. B.. uit Meerdonck en de 32-jarige bakker-winke lier A. T. uit Nieuw-Namen pro ces-verbaal opgemaakt. Deze beide personen werden reeds bij herhaling voor smokkelen be keurd. Steenkoolfraude. Op een onbekend gebleven smokkelaar, die zich op Belgisch grondgebied tijdig uit de voeten wist te maken, nam de douane 50 kilogram steenkool in beslag. Aan de hand van daar gemaak te foto's, waarvan lichtbeelden waren gemaakt, vertelde hij zijn oud-studiegenoten in West Z. Vlaanderen over het leven van de Amerikaanse boer en over de schoonheid van het land. Na een korte pauze sprak de directeur der rijks landbouwwin- terschool over zijn Scandinavi sche reizen. Het gesprokene werd met film uitvoerig toegelicht. Tot slot volgde een geanimeer de gedachtenwisseling. De heer Van Dijk deed nog een beroep op de jongens om propa gandisten te zijn voor het rijks landbouwwinteronderwijss. IJswedstrijden van de school jeugd. Gisteren hadden alhier wed strijden op de schaats plaats voor de schooljeugd. De uitslagen lui den: Meisjes: Blokjesrapen (67 jaar): 1. El- ly Verhage; 2. Jannie Gosseye. Ringsteken (89 jaar): 1. Ria Jansen; 2. Ina Bruynooge. Hardrijden (1011 jaar): 1. Ankie van Noorden; 2. Ina Boi- din. Hardrijden (12—14 jaar): 1. Hannie Leenhouts; 2. H. Verplan- ke. Jongens: Blokjes rapen (67 jaar): 1. Sjaak Riemens; 2. Tiny Robijn. Ton rijden (8—9 jaar): 1. Frans Boone; 2. Wim van Noorden. Hardrijden (10—11 jaar): 1. Leen de Voogd; 2. J. de Hulster. Hardrijden (1214 jaar): 1. Frans Schout; 2. Piet Baas. Auto onbeheerd achtergelaten. In de Dorpsstraat alhier werd dezer dagen 's morgens een auto onbeheerd aangetroffen. De ge hele dag werd getracht de eige naar te vinden, doch zonder re sultaat. De politie heeft daarna de wagen op een erf geparkeerd voor een nader onderzoek. De auto bleek 2 verschillende num merplaten te hebben. Smokkel waar was niet te bespeuren. De worden vervoerd. De ontboden 1954; voorstel tot het aanvaar den van het recht van erfpacht van het rijk van een pereeel waterstaatsgrond ter grootte van 13 are en 11 ca aan de West- sluis voor aanleg van een plant soen; verzoekschrift van de R. K.-vereniging Het Wit Gele- Kruis tot ftet verstrekken, jan gemeentewege van een h^fc- thecaire geldlening aan net Schulpenpad; verzoekschrift van een groot deel der bewoners van de Stationsstraat om de langs die straat staande kastan jebomen en platanen te rooien. Missive van het bestuur der gemeentelijke instelling voor sociale zorg met vastgesteld huishoudelijk reglement dier instelling ter goedkeuring; te nemen besluit tot overdracht van 160 woningwetwoningen der gemeente aan de alhier geves tigde woningbouwvereniging Vooruit" en tot uitgifte in erf pacht van de gronden waarop deze woningen zijn gevestigd; voorstel tot wijziging der ge meentebegroting voor 1953 en 1954. Leerzame avond. .1; I In het Klein Casino werd voor de leden van de gezelligheidsver eniging C.N.A.-A.C.Z.C. een leerzame avond georganiseerd in de vorm van een praatje met lichtbeelden over de diergaarde Blijdorp te Rotterdam. De voorzitter der vereniging richtte speciaal het welkom tot de gasten van deze avond de he ren Van Zwieten en Van der Heij den resp. chef-propagandadienst en filmoperateur van Blijdorp. In een gezellig praatje lichtte de heer Van Zwieten de sluier op van hetgeen er zich achter de schermen van Blijdorp afspeelt. Na deze uiteenzetting verzorg de de heer Van der Heijden een film over het dierenleven. Al met al was het een leerzame avond, die bijzonder in de smaak viel. Ongeval. Toen J. H. uit St Jansteen na afloop van zijn werkzaamheden het fabrieksterrein van de C.N.A. wilde verlaten, kwam hij zodanig te vallen dat hij per brancard naar de verbandkamer moest Te 7 uur werd gisteravond door de politie ontdekt, dat een gras berm nabij de Notensebrug in brand stond. Vergadering oud-leerlingen R.L.W.S. te Schoondijke. In hotel „De Eenhoorn" verga derden de oud-leerlingen van bo vengenoemde school. De voorzitter, de heer E. Buyck, opende de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord o.m. tot de directeur der school, de heer gende punten voor L. van Dijk, en de inleider van de middag, de heer P. S. Dekker uit Zuidzande. De heer J. Ie Clerck merkte in zijn jaarverslag op, dat de be- politie van Wachtebeke heeft de auto in beslag genomen en naar de rijkswacht gebracht. Na 3 da gen is nog steeds geen eigenaar bekend. Brand. Woensdag werd ontdekt, dat een terrein \yaar geregeld vlas wordt uitgespreid, in brand stond. Door het nu zeer droog liggend grasterrein en aangewakkerd door de sterke wind grepen de vlammen sterk om zich heen. In de omgeving wonende boe ren snelden toe om het vuur te doven, doch moesten hun pogin gen staken daar de brand zich snel voortzette. Hierop werd de brandweer van Koewacht gealar meerd. Toen deze ter plaatse was had de brand een gunstige wen ding genomen, daar het vuur ge stuit was door een stuk omge ploegd bouwland. Weldra waren nu de vlammen gedoofd. Gemeenteraad. Dinsdagavond komt de Sasse raad in vergadering bijeen. Op de agenda komen o.m. de vol- Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit d.d. 1 Septem ber 1953 nr. 19, tol herziening van het raadsbesluit van 22 No vember 1934, terzake van een n- w j i vtfinuei ivot, tciZictikc van ccn tt„ -7i 'i n rekening-courhnt-overeenkomst door MARTIN VERDUYN. 31) (Nadruk verboden). „Is dat zo vreemd?" vroeg Mersham. „Nee," antwoordde Marion hees, „maar dan gaan we met je mee." „Nee,'' snauwde Mersham plot seling geschrokken. Met van pijn vertrokken gelaat greep hij naar zijn verbrande borst. „Je kunt ons niet tegenhou den," zei het meisje hartstochte lijk. „Denk je soms dat ik uit egoïsme alléén dood wil gaan?" zei Mersham bitter. „Wees niet zo.... niet nu...." fluisterde Marion, „laten we vre de sluiten voordatvoor Haar stem brak in snikken. Toen sloeg Mersham zijn lan ge linkerarm om haar heen en drukte haar tegen zich aan. „Stil maar," zei hij schor, „we zullen met z'n allen trachten te vluchten. En als we vallen geloof me Marionik kan me moeilijk uitenhet heeft nu geen Zin meerje weet net zo goed als ik, dat we 't niet ha len. maar. Wat Mersham had willen uit stamelen en wat Marion gretig in zich op had willen nemen, werd afgesneden door een woe dende schreeuw van majoor Schroder, die opgewonden uit de radiotent te voorschijn kwam en om prof. Nichols riep. Een sol daat haastte zich naar de tent van de professor en even later verscheen deze, arrogant in zijn korte khaki-broek en hogelijk verstoord over het feit dat men hem had durven storen, voor de ingang. „Die hond van een Flanders heeft met de andere twee vluch telingen onze vliegtuigen bezet," riep Schroder onbeheerst tot Ni chols. Deze verloor zijn waardig heid niet, maar liep met afgeme ten pasjes naar de commandant. Ademloos zagen Mersham en het meisje toe, hoe Nichols majoor Schroder een paar dingen zei, die van hem de meest rampzali ge militair in het Duitse leger maakte. „Flanders heeft ze in hun macht," fluisterde Marion en in haar stem klonk onverholen be wondering en blijdschap. Mer sham antwoordde niet, maar zijn arm om haar leest verslapte en viel weg. „Hoor je dat, Rob.... Flan ders heeft de vliegtuigen," juich te het meisje nu. Zij realiseerde zich niet, dat zij Mersham bij zijn voornaam genoemd had. wel beter kon zijn. Er zijn thans 114 leerlingen met 5 adviserende leden. Uit de financiële verantwoor ding bleek, dat er 175 in kas was. De heer P. S. Dekker vertelde vervolgens een en ander over zijn reis naar Amerika, waarnaar hij werd uitgezonden Voor een stu diereis door het centraal comité voor jonge boeren en tuinders. In Amerika heeft Dekker veel verteld over ons land, o.m. voor landbouwjongerenverenigingen en scholen. In het binnenste van de tent kwam Sam Dunwell overeind. Zodra hij ook maar een onnoe melijk klein kansje had om zich niet lijdelijk te laten doodschie ten, werd hij weer een en al leven. Hij vergat zijn verwondingen en gaf de nerveus heen en weer lopende majoor Crane een on eerbiedige por in de zij: „Wij in ruil voor de vliegtuigen. Snap je de tactiek van Flanders?" Mejoor Crane begreep het zeer goed, maar toch was zijn be zorgdheid om het welslagen van het gedurfde plan te groot om zich enthousiast te tonen. De gravende soldaten kregen bevel met hun sinister werk op te houden, maar de mitrailleurs bleven staan. Schroder liet zich niet meer zien: het was een on dergeschikte, die de gevangenen kwam afhalen en hen beleefd uitnodigde hem te volgen. De tocht door de jungle nam nog geen tien minuten in beslag. Aan niets kon men zien dat de vliegtuigen bemand waren. Mersham beduidde de Duitse sergeant te wachten en liep naar één der toestellen toe. Onmiddel lijk daarop ging een deur open en stapte Flanders naar buiten. Hij meldde zich correct, maar kon niet nalaten ironisch te glimlachen toen hij zei: „Wan neer u maar in wilt stappen, kunnen wij verder gaan." „Wij danken je voor hetgeen met de woningbouwverenigin gen „Sas van Gent" en „Voor uit" vaststelling van de ge meentebegroting en andere be grotingen voor 1954; voorstel tot verlening voorschot op de ge meentelijke vergoeding overeen komstig art. 101 der L. O.-wet 1920 ten behoeve der bijzondere lagere scholen in de gemeente over 1954; voorstel tot vaststel ling van een voorschot aan de bijzondere scholen voor lager onderwijs op de vergoeding voor beloning vakonderwijzeres voor je gedaan hebt, Flanders," was Mersham's koele antwoord, „ik zal je voordragen voor een on derscheiding." Er viel een grote stilte na deze woorden. Mersham keerde zich langzaam om en overzag met in spanning het wachtende groepje achter hem. Hij voerde een vre selijke strijd. Eindelijk was hem een unieke kans geboden te ont snappen aan deze nachtmerrie; iedere poging om Nichols nog in handen te krijgen, leek nu waan zinnig. Maar Mersham kende zijn opdracht en hij wist dat hij nooit meer naar zijn supe rieuren terug kon keren, met het excuus van een wanhopige si tuatie. Hij grabbelde in zijn zak en viste een pakje cigaretten op. Hij bood Flanders het pakje en deze accepteerde een cigaret. Ma rion hield het niet langer uit en liep op de beide mannen toe. Crane en Dunwell volgden haar. Mersham zag hen nog eens allemaal aan en balde kramp achtig zijn vuisten. „Het kan niet," stootte hij er toen uit, „alleen miss Andrews gaat met dit vliegtuig naar Leo- poldsville. En Flanders jij bent de enige die vliegen kan jij brengt haar op haar bestem ming." Flanders zei niets, maar trok alleen zijn wenkbrauwen even op. (Wordt vervolgd). fabrieksarts constateerde een hersenschudding en wel in een zo danige aard. dat overbrenging naar het ziekenhuis per ambulan cewagen nodig was. Gouden bruiloft. Onder grote belangstelling werd gisteren het gouden brui loftsfeest gevierd van het echt paar J. CompietVeraart, wo nende in de Spoorstraat. Het feest werd in de parochiekerk in gezet met een plechtige H. Mis uit dankbaarheid. Het feest werd verder in intieme kring gevierd. Door de abnormale lage tempe raturen vond een serenade van de fanfare, zoals anders gebbruike- lijk, geen doorgang. De grote be kendheid van het gouden paar in het dorp bleek wel uit de talrijke felicitaties. Ook de buurt liet zich niet on betuigd en zorgde voor een pas send cadeau, waarmede de fees telingen bijzonder waren vereerd. Botersmokkel. Door de douane alhier werd een dezer dagen een 3-tal Belgen bekeurd, die resp. 10, 20 en 15% kilogram roomboter naar België probeerden te smokkelen. De boter, ter waarde van rond 200,werd in beslag geno men. Als medeplichtig aan één dezer dilicten werd tevens bekeurd een 41-jarige winkelierster uit St. Jansteen. Alle bekeurden deden hun zaken bij schikking af. Op een onbekend gebleven smokkelaar, die zich betrapt zien de met achterlating van zijn smokkelwaar door de vlucht aan een bekeuring kon onttrekken, werd 20 kilogram roomboter ach terhaald. Tijdelijk schoolhoofd. Mevrouw D. N. Platteeuw Leenhouts te Sluiskil, thans werkzaam als tijdelijk onderwij zeres aan de O. L.-school te Zaamslag is met ingang van 1 Februari 1954 belast met het tijdelijk hoofdschap van ge noemde school. Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrich ting werd in de maand Januari 1954 door 1033 personen be zocht. HEDEN TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Verboden verhaal. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Speciale filmvoorstelling, Een jaar later en De dijk is dicht. MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Verboden verhaal. Concertgebouw, 8 uur: Carnaval in Texas. OTHENE: 2 uur: Groot IJs- fGGSt AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: In de klauwen der Maffia. ZAAMSLAG: Verenigingsge bouw, 8 uur: Bonte avond. Accordeonvereniging „Paolo Soprani".

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2