1 gf! j j de De Berlijnse conferentie Grootste deel van Europa greep van de vorst in iPiijsvsilappR isvËfismiud.jlsn worden doorgezet. Julius Hoste overleden Minister-President Dr. W. Drees herdacht de ramp RADIO HERDACHT DE RAMP WEERSVERWACHTING. HOOGWATER Het Belgisch gulden-tegoed in Nederland ZON-en MAANSTANDEN. DULLES WAARSCHUWT 1 1 1 i Éi mm bmsssi E8* WOENSDAG 3 FEBRUARI 1954. 9e Jaargang No. 3064. Hij was senator sedert 1949 "miuJhS. w.s,*nw«rm!6eioiuiheidsU>estan<l van de Paus verbeteid Maarschalk Papagos bij Dr. W. Duees op onder op onder Explosie in Japanse kolenmijn lames Roosevelt ontkent beschuldiging Frankering bij Abonnement: Terneu2en Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terrieuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 NS. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5.35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. ,X i r 'v f.'!' IV 1 L !'M 1 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. De Berlijnse conferentie is Dinsdagmiddag, onder voorzit terschap van John Foster Dulles, in de Russische ambassade voortgegaan met de bespreking van het Dulles-vraagstuk. Nu mi nister Molotof een neutralisatie van Duitsland en een opgeven van de Europese defensiege meenschap heeft geëist ais on vermijdelijke voorwaarden voor een Duitse vereniging, worden de verdere besprekingen hier met sterk verminderde belang stelling tegemoetgezien. Men acht het duidelijk, dat de door beide partijen ingenomen standpunten te ver uiteengaan dan dat er nog kansen op een compromis gevonden zouden kunnen worden. Het enige onge schreven compromis dat naar de mening van waarnemers nog be reikt zou kunnen worden, zou een beiderzijdse aanvaarding van de voortduring van de Duitse splitsing voor onafzienbare tijd kunnen zijn. Molotof beeft Maandag duide lijk gemaakt, dat de Sowjet-unie haar greep op het Oostelijk deel van Duitsland niet zal loslaten, zolang het er niet van verzekerd is, dat Duitsland een neutraal gebied zonder Westelijke mili taire steunpunten zou worden. Hij heeft, zoals na de lange nota wisseling tussen Moskou en de Westelijke hoofdsteden niet an ders te verwachten was, de Rus sische positie in Duitsland willen gebruiken om de militaire en po litieke samenwerking der Weste lijke landen te doorkruisen. Daaromtrent heeft de Russische Minister ook in zijn eerste grote rede over het Duitse vraagstuk generlei twijfel laten bestaan. f-Iij deed opnieuw een beroep op de Flansen om terug te keren van hun Westelijke wegen en Zich met de Sowjet-Unie te ver zoenen. Voor de Fransen, die nog altijd een heilige vrees heb ben voor Duitse soldaten, schil derde hij daarom de bepalingen van het verdrag van Potsdam als de enig heilbrengende voor het Duitse vraagstuk. Terugkeer naar Potsdam is echter voor de Westelijke delega ties zonder meer onaannemelijk genoemd. Zij betogen, dat Molo tof Duitsland wil terugplaatsen in een situatie, die in feite reeds lang door de ontwikkeling is medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. IETS MINDER VORST. In het Noorden van het land enkele overdrijvende wolkenvel den, elders weinig bewolking. Matige tot krachtige N.O.-wind. Matige tot lichte vorst, maar in het Zuidoosten in de ochtend nog strenge tot matige vorst. VORST NEEMT IETS AF. Het K.N.M.I. deelt mede: De Oostelijke stroming over Europa blijft aanhouden. In de onderste luchtlagen blijft de aan voer van koude lucht uit Rus land doorgaan, maar in de hoge re niveaux stijgen de temperatu ren. Daar stroomt namelijk lucht, die langs een grote omweg over de Balkan uit het Middellandse Zeegebied afkomstig is. Dit heeft een temperende invloed op de koude, omdat de nachtelijke uitstraling ook van de tempera tuur in de bovenlucht afhankelijk is. In de Middellandse Zee heerst momenteel grote depressie-acti viteit. Op de Balkan worden daardoor sneeuwstormen veroor zaakt. Onder invloed van deze depressies daalt de luchtdruk in Oost-Europa een weinig, terwijl de barometers in Schotland blij ven stijgen. Als gevolg daarvan krimpt de wind Noordoost, waar door in het Noorden van het land de temperaturen iets minder laag worden. Maximumtemperaturen van Dinsdagavond: Eelde -7; Leeu warden 7, Den Helder -5. De Bilt 6, Ypenburg -6, Schiphol 6, Twente 7, Vlissingen —6, Woensdrecht 7, Eindhoven —7. en vliegveld Zuid-Limburg 8 graden. DONDERDAG 4 FEBRUARI. achterhaald. De Wetsduitse poli tici hebben zich vrijwel over de gehele lijn met deze Westelijke nouding geïdentificeerd. Zij con stateren, dat de instelling van de Westelijke mogendheden enerzijds en de Rusen anderzijds inzake het Duitse probleem niet veel wijziging heelt ondergaan sedert de Russen in 1952 met hun voorstellen voor een Duits vredesverdrag kwamen. De nu door Molotol ingediende plannen wijken niet van die oude beginse len af. Anderzijds heelt ook het Westelijke verzet tegen een terugzetten van de Duitse klok en daarmee tegen een opgeven van de politiek van militaire samenwerking met een deel van Duitsland geen verzwakking on dergaan. Het verdere debat over het Duitse probleem belooft bij de onverzoenlijkheid der meningen weinig goeds. Men verwacht, dat Dules voor de Westelijke par tijen Molotof van antwoord zal dienen, aangezien hij over het Duitse vraagstuk nog niet uit voerig gesproken heeft. De scherpe aanvallen, die Molotol zich op de Amerikaanse politiek van militaire expansie heeft .ver oorloofd, zouden Dulles aanlei ding kunnen geven op minstens even scherpe manier te antwoor den. Wat er in de gegeven om standigheden voor het Duitse toneel nog geregeld zou kunnen worden zal, vermoedelijk dan ook wel niet uit de voltallige zit tingen der conferentie voortko men, doch veeleer uit de onder handelingen in klein comité, die vandaag zullen beginnen. Men neemt aan, dat daarbij gestreefd zal worden naar regeling van een aantal practische kwesties, die de onderlinge verhouding van de beide Duitse republieken betreffen. Molotof heeft nog beloofd, dat hij de conferentie een Russisch plan voor de procedure van een Duitse hereniging zal presen teren, wellicht dat hij daarmee vandaag reeds voor de dag zal komen." Daarmee geraken de be sprekingen naar de mening yan waarnemers geheel en al op een zuiver theoretisch vlak. Daar over de beginselen van 'n Duitse eenheid geen overeenstemming in het verschiet ligt, zullen de delegaties niet veel energie be hoeven te besteden aan de pro cedure der hereniging. Overigens blijven ook in deze de Russische inzichten sterk af wijken van die van de drie Wes telijke ministers. Molotof heeft tot dusver vastgehouden aan zijn eis om de Oostduitse macht hebbers te laten deelnemen aan een provisorische Duitse rege ring, die voor een later stadium vrije verkiezingen zou voorberei den. In het Westen blijft men De „Standaard" schrijft dat Oostduitse regering gekant ensommige van zijn lezers er hun blijft men de vrije verkiezing verwondering over hebben ge- onder het directe toezicht van de uit, dat hun Belgische tegoed vier mogendheden het enige aan- aan guldens in Nederland nog vaardbare uitgangspunt achten, steeds geblokkeerd is. Het zou Doch, zoals opgemerkt, de dis- hier om een bedrag van 36 mil- cussie daarover lijkt op dit ogen- ïioen gulden gaan, een bedrag, blik zuiver theorie. Dinsdagavond aldus het blad, dat de normale kwam minister Eden voor de goud- en deviezenwinst van Ne- tweede maal met Molotof samen derland vertegenwoordigt in ge- aan een diner, ditmaal in de Rus- middeld anderhalve week. Nu de sische ambassade. Belgische minister van Finan ciën de laatste termijn van zijn DULLES WAARSCHUWT. iening aan Nederland heeft te- Foster Dulles, de AmerikaanseruS gekregen, zo merkt het blad minister van Buitenlandse Za-i °P> z°u ook eens met zijn ken, die Dinsdag als voorzitter Nederlandse collega een regeling optrad, heeft Molotof gewaar-moeten treffen voor het deblok- schuwd, dat als Duitsland de keren van dit Belgische tegoed, strijdkrachten zou krijgen vol- In ieder geval zou met het klei- gens diens voorstel van Maandag, ne bedrag der guldens-rekemn- ,,het zó krachtig zou zijn, dat het gen een begin gemaakt kunnen geheel West-Europa zou bedrei-1 worden, zo besluit het blad. gen". a. V „- >.,„.1 Het grootste gevaar voor wereld vrede schuilt in het feit, dat in sommige gevallen een grote mi litaire macht tot de aanval kan overgaan door het besluit van 'n enkele natie, soms zelfs door het besluit van een enkele man en dat is ern toestand, welke vrees aanjagend is, zo zei hij. Het grootste deel van Europa in de Pyreneeën heeft een tem- peratuur van 28 graden Celcius •onder nul gemeten. In Marseille aan de Zuidkust is, evenals in Aix-en-Provence, veel sneeuw gevallen, waardoor het verkeer vertraging ondervindt. Oud president Auriol, die voor va- cantie naar Sicilië zou vliegen, heeft zijn reis tot volgende week Maandag uitgesteld wegens het slechte weer. blijft in de greep van de vorst in deze koudste periode sinds het einde van de oorlog. In Frank rijk zijn tenminste 5 personen, onder wie een kind, van de kou de gestorven. In de kuststreek van Noordwest-Spanje, die be kend staat om haar zachte kli maat, is voor het eerst sedert 9 jaar sneeuw gevallen. In een groot deel van IJsland is het daarentegen lente. Het meteorologische waarne mingsstation op de Pic du Midi Huishoudboekje moet in evenwicht blijven. VERSCHERPTE VEILIGHEIDS MAATREGELEN RONDOM RUSSISCHE AMBASSADE. De door de Oostberlijnse volks- politie rondom het gebouw van de Sowjetrussische ambassade in Oost-Berlijn getroffen veiligheids maatregelen waren Dinsdag veel strikter dan Maandag j.l. Alle toegangen tot het ambassadege bouw waren voor het verkeer af gesloten. Bij de hoofdingang van het ge bouw stonden zes officieren van het rode-leger in groot tenue. CHURCHILL OVER DE BER LIJNSE BESPREKINGEN. Het socialistische Lagerhuisiid William Warbey heeft Dinsdag de vraag gesteld of „minister Eden de Britse regeringspolitiek juist weergaf, toen hij zich op de vier-mogendhedenbesprekingen te Berlijn verzette tegen het denk beeld ener conferentie der „grote vijf", waaraan hij toevoegde: „stemt de minister-president er mede in dat de minister van Bui tenlandse Zaken zijn schitterend denkbeeld (voor overleg door de leiders der grote mogendheden, om een oplossing te zoeken voor de huidige internationale span ning) in de vuilnisbak van de ge schiedenis doet verdwijnen". Churchill antwoordde ontken nend, waarna hij zeide: „Ik sla de ontwikkelingen te Berlijn, die vele hoopvolle aspecten hebben, met grote belangstelling gade. Het zou een grote fout zijn om, midden in de zeer ingewikkelde besprekingen van kwestbare aard, die thans worden gevoerd, in het Lagerhuis met 'n vergaan- Belangrijke prijsverlagingen van ongeveer 30 levensmiddelen wer den door de leiding van Albert Heijn N.V. Vrijdag 22 Januari j.l. door middel van de Pers bekend gemaakt. De heer G. Heijn, Directeur van dit bedrijf, gaf bij die ge legenheid als zijn mening: „Het gaat niet aan een loens en huurverhoging automa tisch, zonder nader onderzoek naar andere mogelijkheden, door prijsverhogingen te laten volgen. Wij, die een deel van de primaire levensbehoeften produceren en distribueren, hebben een sociale taak ten opzichte van het Nederlandse gezin. tegen elke erkenning van de de verklaring te komen". WINTER OVER EUROPA Het is verheugend voor de Nederlandse huisvrouw, dat, nu wij deze prijsverlagingen enige tijd met goed gevolg uitgevoerd hebben, andere be drijven een begin gemaakt hebben ons te volgen op de weg, die wij, naar onze me ning terecht ingeslagen zijn." Het is de opzet van Albert Heijn, om de gevolgen van de priisver- laging zoveel mogelijk op te van gen, door verhoogde productie en omzet. Dat de aangekondigde prijsver lagingen voor een groot aantal belangrijke artikelen gelden, mo ge blijken uit een gedetailleerde prijslijst, welke men afgedrukt vindt op pag 4 van dit blad. (Advertentie). f. >W£ 3- atlanti::hf pcea ZWEDEN NOORDZEE ENGELAND Sneeun POLEN D'jnSLAND s.'ieeu .SLOW Snpeuw Psriji FRANKRIJK 8 Madn span ie MIDDELLANDSE ran snVorst-gebied y^^Woivpnplaag Denjfers gevpn dp gem. temperatuur van overdag aan Na de overstromingen in het N.O. en Z. van Italië, zijn nu en kele honderden dorpen in de ber gen van Midden-Italië door sneeuw geblokkeerd. Alleen al in de provincie Campobasso zijn 110 van de 136 dorpen van de buitenwereld afgesloten. Maandagavond werd Triëst de hele nacht geteisterd door een ijzige N.O. wind, die met een snelheid van 170 km per uur bomen ontwortelde en daken van de huizen rukte. Verscheidene personen werden verwond door vallende bakstenen. In Wenen, waar 96 schepen van verschillende nationaliteit om niet door het ijs gekraakt te zul len worden, toevlucht hebben ge zocht, vrezen rivier-autoriteiten dat de Donau geheel dicht zal vriezen. Men verwacht dat de Riviera later op de dag door felle winden getroffen zal worden. Tot nu toe is het de Zuid-Oostelijke punt van het land de enige streek die aan de koudegolf ontsnapt is. De Parijse nieuwsbladen, die een gezamenlijke campagne be gonnen zijn om de zwervers en andere onbehuisden van de stad te helpen, schreven gisteren dat vorige nacht niemand op straat was achtergelaten. Ruim 30'J mensen hadden de uitnodiging aangenomen oir. de nacht op een poiitie-bureau door te brengen, waar geen vragen zouden worden gesteid. De koudegolf in Zwitserland Het Noordelijke deel van Italië heeft te lijden onder een ijzige wind en zware sneeuwstormen. keieik ;e gisteren een dieptepunt. Tengevolge van een dijkdoor braak staat het eiland Came- rini in de Po-Delta 1 meter on der water. Een aantal inwoners van de dorpen Forti en Mad- dalena moest zijn woning ver laten. In Zuidoost-Italië is de rivier de Ofanto, die tengevolge van zware tegenval erg gezwol len is, buiten haar oevers ge treden. In Bergen (België i zijn tram De temperatuur daalt nog voort durend. De koudste stad is Ba sel, waar de thermometer Dins dagmorgen 22 graden Celsius onder nul aanwees. De weerberichten melden dat warmer Weer op komst is uit het Middellandse zeegebied. Spoorwegambtenaren të Bel grado hebben Dinsdag medege deeld, dat de Oriënt-express uit Parijs en de Tauern-express uit Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.11 2.46 3.26 3.36 n.m. 2.35 3.10 3.50 4— MAAN Zaken Beyen, die voor het Bel gische Benelux-comité, waarvan de heer Hoste voorzitter was, een lezing hield over de Belgisch Nederlandse samenwerking. Ook bij deze gelegenheid gaf de Belgische oud-minister uiting aan zijn onwrikbaar vertrouwen in het welslagen van déze sa menwerking tussen de lage lan den bij de zee. Later werd ver- Oud-ministeh Julius Hoste, li beraal senator en directeur-eige naar van „Het Laatste Nieuws' is Maandagavond overleden in de ouderdom van 69 jaar. Zijn dood is veroorzaakt d-oor een slagader- breuk. De overledene volgde zijn va der. Julius Hoste Senior, op die in 1888 het blad „Het Laatste 'Nieuws" stichtte en was een zeer populaire verschijning bij het be gin van de Vlaamse beweging. Onder z'n leiding is „Het Laatste Nieuws" een der invloedrijkste Vlaamse dagbladen van België geworden. Op taalgebied was Hostes hou ding gematigd en toegevend en hij oefende een kalmerende en verzoenende invloed uit in de tijd, dat de taalstrijd het land ver- deelheid zaaide. Na te hebben gestudeerd aan het Brussels athenaeum, bezocht Hoste de vrije universiteit van Brussel, waar hij de doctorstitel Nederland op, dat in samenwei- behaalde. Hij was minister van king met het Belgische Roode onderwijs in de regeringen Van Kruis een krachtige actie oiga- Zeeland en Janson van 1936 tot J~ ««tmc. Maandagavond aan het slot van het klankbeeld „De ramp de redding", dat over beide Neder landse zenders werd uitgezonden, heeft de minister-president, dr. W. Drees, een korte toespraak tot ons volk gericht. „Wij hebben deze avond", zo zeide dr. Drees, „veel gehoort wat ons met ont roering herinnert aan de ramp en de redd.ng en ook veel. dat sprak van herstel. Onherstelbaar blijft voor velen het verlies, wat de ledige plaatsen betreft in ge zin, vriendenkring en omgeving. Zij die zulk een verlies leden, mogen weten, dat wij allen ons dit met diep medegevoel bewust blijven. Des te sterker is daarom de plicht tegenover hen. die te rugkeerden naar hun haardstede en die eenzeiide gevaar als in Februari 1953 zouden kunnen lo pen. Zij hebben er recht op, be- veiligd te worden als mensen- landse minister van Buitenlandse uat kan doen. Ons volk zal alles doen om een herhaling van de Februariramp te voorkomen. Er wacht daarnaast nog een andere zware taak: de wederop bouw. Het is voor de getroffenen van het allergrootste 'oelang, dat zij weer spoedig huis en haard kun nen betrekken. 3300 Huizen en J0Ö boerderijen werden verwoest. 3900 Huizen en 700 boerderijen nomen dat, hoewel de heer Hoste j waren beschadigd en 38.000 hui zich die avond reeds onwel ge-1 zen en 2400 boerderijen licht be voelde, hij er niettemin op had i schadigd.. Wederopbouw en her- ge staan minister Byen te begroe-1 ten en hem aan zijn toehoorders j vriend van Nederland en een van de meeste vooraanstaande strij ders in België voor een beter be grip tussen Belgen en Nederlan ders. Onmiddellijk na de bevrij Er is Dinsdag een lichte ver betering in de gezondheidstoe stand van de Paus geconstateerd ding van België richtte hij het aldus is van Rooms-Katholieke „Nationale comité voor hulp aan bestuurders en conducteurs '\v Oostende in West-Servlë in de staking gegaan, omdat zij de sneeuw zijn vastgelopen. Ook- is trams onvoldoende verwarmd S het verkeer van en naar het sta- vonden ition van Belgrado vastgelopen. Spanje beleeft zijn koudste 1 Door sneeuwbanken in Belgrado winter sinds jaren. In de Noord- lag het economische leven Dins- oostelijke provincie Ierida is aan dag stil. In vele fabrieken werd het meer van San Mauricio de niet gewerkt, omdat de arbeiders temperatuur gedaald tot 26 gra den onder nul. Over Madrid ze niet kenden bereiken. De kin deren kregen tot Maandag vacan- waait een ijskoude storm en tie zelfs in Cordoba, dat bekend .Uit andere delen van Zuid-Sla- staat als ..de braadpan van vië werd melding gemaakt van Spanje", vriest het 3 graden, het verbreken van weg- en spoor- Tengevolge van sneeuw zijn alle wegverbindingen, wegen naar Bilbao onberijdbaar. Uit Genève wordt zonnig weer met strenge vorst gemeld. Ver wacht wordt, dat de koude nog zal toenemen. Niettegenstaande de 10 of 12 graden vorst hebben vele inwo- stel hiervan zullen door het rijk worden gefinancierd. Dat daarbij- ook het oog op de toekomst is ge richt, blijkt uit de plannen tot herverkaveling van delen der Zeeuwse cultuurgronden, waar onder Schouwen en Duiveland, welke betere grondslagen voor het landbouwbedrijf in de toe komst betekenen. Een economi sche bedrijfssanering is daarbij mogelijk en het herstel van Wal- ners van Kopenhagen de nacht cheren is daarvan een voorbeeld, t Dp straat doorgebracht vcor de Met de regering zal heel ons volk magazijnen,, die met de uitver- niets onbeproefd laten om het j^p zyn begonnen. Uit de Oos- rampgebied te maken wat het tenrijkse Alpen wordt sneeuw- eenmaal was: een land waar het -ygemeld. Op sommige plaat- goed is te werken en te wonen. sen in de Donau js het ijs me- Nederland, dat de Zuiderzee (.ers hoog opgekruid. De hevigste droog legde, dat na de ooilog ^oude komt echter in Ncorwe- Walcheren en de Wiermgermeer- j gen en Zwe(jen voor. polder heeft hersteld, dat zijn In streken van Marokko waar in geen 35 jaar sneeuw is ge- Zeeuwse en Zuidhollandse dijken heeft gesloten, zal ook daar ben vapen ligt nu een flinke laag. ik zeker van, de taak, die in het I rampgebied nog te verriehten valt met geestdrift en energie voltooien", zo besloot de minis- presldant zijn radiotoespraak. In het gebied van Ifrane, 60 km van Meknes, ligt 1 meter sneeuw bij een temperatuur van min 11. De herdenking van de ramp i ken uit Z.erikzee, Dreiscliov, door de radio heeft veel werk Oude Tonge, 's-Gravendeel, Fij- vereist. Na weken van voorbe- naart, Stavenisse, Kruiningen en reiding trokken reeds Zondag de tenslotte Den Haag van waaruit het vrijwel De Griekse eerste minister, maarschalk Alexander Papagos. die Maandagmiddag in ons land arriveerde, maakte Dinsdagmor gen een aanvang met het afleg gen van een aantal officiële be zoeken. Het eerste bezoek gold de Minister-President, dr W. Drees, in diens werkkamer aan Plein 1813. Maarschalk Papagos was ver gezeld van de Griekse gezant in ons land. de heer Nicolas G. Lely. Om half twaalf begaven maar schalk Papagos en de leden van zijn gevolg zich naar het minis terie van buitenlandse zaken. ZON Febr. 4 5 6 8.17 17.32 8.25 19.02 8.15 17.34 8.42 20.29 8.13 17.36 8.58 21.55 1938. Gedurende de oorlog vertoefde hij te Londen, waar hij van 1942 tot 1944 onderstaatssecretaris was in de regering-Pierlot Hij was senator sedert 1949. Met grote verslagenheid heeft de Nederlandse kolonie te Brus sel kennis genomen van het plot seling overlijden van oud-minister Julius Hoste. Hij immers was niseerde voor het zo zwaar geteis terde Nederland. Het was dit comité van de heer Hoste ook, dat de „boomplant- actie voor Walcheren" organi- seerde. Ook na de overstromingsramp j van verleden jaar stond de heer onmiddellijk op de bres - zijde te Rome ^vernomen. De Paus had" een betere nacht rust dan in de voorgaande nach ten. Er werd aan toegevoegd, dat de maagpijnen aanhouden, maar dat de hik is afgenomen. Door een ontploffing in een Hoste - voor Nederland en de inzameling j die het Belgische comité Benelux kolenmijn nabij Foekoeoka zijn hield voor de slachtoffers van j Dinsdag tenminste 4 mijnwer- de bezieler van d° Benelux-gc-deze ramp, stelde hem in staat kers gedood en 17 ingesloten, dachte In België en vier dagen j grote hoeveelheden goederen en' Vijf van de ingesloten mannen verrichtte hij zijn een aanzienlijk bedrag aan geld zijn bevrijd, maar men gelooft j J over te maken aan het Neder- dat de kans om de resterende 12 landse Roode Kruis. mijnwerkers te redden, nihil is. geleden nog laatste officiële daad door als lei der op te treden van de Neder- meeste équipes van Volledige technische wagenpark van radio-Hilversum er op uit, bemand met technici, reporters en andere medewerkers. In dit gezamenlijk programma, dat ge heel anon.em werd behandeld, werden verscheidene punten van het rampgebied bezoent. Onder grote moeilijkheden moesten de reportages worden verzorgd. Dat bleek wel in de hoofdregelkamer van de Hilver- sumse studio, waar alle telefoon lijnen van de équipes binnen kwamen. Na een moeilijke lange tocht moest in koude en sner pende wind soms op hoge torens worden gewerkt. Voor enkele minuten gesproken woord was men enkele dagen on derweg. Maar het geheel van de reportages belichtte alle facetten van het getroffen gebied: een herinenring aan de ramp, maar daarnaast het herstel van dij ken,- landbouw, veeteelt, de hulp verlening uit binnen- en buiten land. woningbouw en culturele arbeid. Reporters en autoriteiten spra- .bbits van rijkswaterstaat en generaal Alons van het Ram- pcnionds nog eens in het kort schetsten wat in eer) jaar tijds aan huip en herstel werd gepres teerd. Behalve dit programma, dat in de rn ddag werd uitgezonden, hadden de reportage-équipes nog veel meer werk te verriehten. Van verscheidene herdenkings diensten werden flitsen naar Hilversum gezonden om na mon tage te worden uitgezonden. Van de Grote Kerk in Goes uit werd in de avond de uitvoering van het requiem van Von Brucken Fock uitgezonden. Bovendien moest men zich naar andere oor den begeven voor een tweede schakelprogramma: Klokken uit zes getroffen plaatsen herdach ten de doden, waarna de rede van Prins Bernhard volgde. Later op de avond werd een •klankbeeld uitgezonden, waarin de bange rampdag, n nog eens j herleefden, evenals de hulp en i de grote prestat'e van het he - stel. waarin een klein volk toon- 1 de groot te kunnen zijn.. James Roosevelt, de oudste zoon van wijlen president Roose velt, heeft de beschuldigingen van zijn vrouw, dat hij ontrouw had gepleegd ontkend, met te zeggen, dat hij gedwongen was geweest brieven te ondertekenen waarin hij overspel toegaf. Hij zeide, dat hij ze had getekend, hoewel hij wist dat ze onwaar waren, om een schandaal te voorkomen zolang zijn vader president was. Hij richtte een speciale ver ontschuldiging tot de 9 vrouwen die genoemd waren in een brief van 1945, welke door hem was getekend en die vorige week Donderdag was ingediend met het verzoek om alimentatie van zijn vrouw, Romele Schnei der Roosevelt, leder van haar is volkomen onschuldig ahn enig wangedrag met mij, verklaarde hij. James Roosevelt zeide, dat zijn vrouw een onverzadigbare hon ger had naar materiële zeker heid en hij voegde hieraan toe: Van het allereerste begin af aan toonde zij een onredelijke rees en jalouzie ten opzichte van iedereen met wie ik op normale wijze in contact kwam.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1