BEKRACHTIGING VAN HET E. D. G.-VERDRAG Ra m pherdenking in Zierikzee 60 Jaar Christelijk onderwijs te Sluiskil Watersnood in Italië De opdracht van Robert Mersham boompeantactie TERNEUZEN. NIEUWVLIET. RETRANCHEMENT. AXEL. RILLAND-BATH. SLUISKIL. SLUIS. GOES. IJZENDIJKE. ZUIDZANDE. Dames! Vooral nu Het beste bed ooit gemaakt! -*v in BURGEMEESTER VAN KRUININ GEN. Met ingang van 1 Maart 1954 is benoemd tot burgemeester van Kruiningen, de heer A. Schipper, thans burgemeester van Katten- dijke. SCHOU WEN-DUIVELAN D TE ROTTERDAM GESTART. De boomplantactie voor Schou- wen-Duiveland is Maandag te Rotterdam begonnen. In een warenhuis te Rotterdam (N.V. de Bijenkorf), is een stand ingericht, waar een aantal foto's van A.N.P.-foto uit Amsterdam de verschrikkingen brengt. Tevens kan men hier certifica ten kopen ad 2,50, het bedrag, dat nodig is om een boom te laten planten. In de lunchroom van het wa renhuis werd Maandagmiddag 't eerste certificaat overhandigd aan de burgemeester van Ouwer- kerk, de heer J. Romeijn. Tevoren was het woord gevoerd door notaris mr P. Heering uit Zierikzee, voorzitter van de stichting Nieuw Schouwen-Dui- veland. Hij uitte zijn dankbaar heid voor de2e actie. De propagandaleider van de actie, de heer J. L. Legemaate, vroeg de aanwezigen een minuut stilte in acht te nemen. Ook de voorzitter van de Zeeuw se vereniging te Rotterdam heeft nog het woord gevoerd. Enige grote bedrijven hebben daarna reeds een aantal certifi caten gekocht. Aanrijding. Gisternamiddag te ongeveer half zes wilde de bestuurder van een bestelauto van de firma Lion uit Axel E. L. Fassaert, wonende te Axel', in de Axelsestraat keren, waartoe hij achteruit de Verleng de Van Steenbergenlaan inreed. Hij had zich echter niet overtuigd cf het verkeer daartoe gelegen heid bood. Het gevolg was, dat de achterzijde van de bestelwagen in botsing kwam met een Volkswa gen bestuurd door een handels vertegenwoordiger uit Oss. Van de Volkswagen werd het achterportier ingedrukt. Polderman, de burgemeesters van Middelburg, Goes en Vlissingen, alsmede vele predikanten woon den deze uitvoering bij. Jaarverg. „Helpt Elkander." De vereniging van varkenshou ders „Helpt Elkander" hield dezer dagen haar jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer J. Quaars. Uit het jaarverslag blijkt, dat in 1953 is uitgekeerd 666,60 voor zes gestorven inge schreven varkens. De kaspositie bedraagt thans 2596,99. De contributie werd vastgesteld op 1 per maand per aangege ven varken. Voor niet-varkens houders 1 per jaar. De uitkerihg voor gestorven varkens bedraagt 80 van 2 per kg gewicht. Het bestuur is als volgt samen gesteld: J. Quaars, voorzitter, J. Fremouw, secr.-penn., leden: J. du Bois, L Bouwens en P. Allaart. IJspret. Retranchement heeft dit jaar geen gebrek aan ijsbanen. Het ge hele afwateringskanaal naar de Wielingen is berijdbaar en al zijn er ook stukken, waarvan het ijs niet in te beste staat is, toch lenen banen van enkele kilometers lengte zich uitstekend voor de ge liefde wintersport. Zondag waren ook verschei dene Belgen van de partij. Tijdelijke sluiting R. K. Kleuter school. In verband met enkele ziekte gevallen heeft het bestuur der R. K. Kleuterschool besloten als voorzorgsmaatregel deze school voor 14 dagen te sluiten. Naar wij vernemen bestaat er geen enkele, reden tot ongerust- Ambtskleding uitgereikt. Hiertoe in staat gesteld door ontvangen bijdragen werd gister door de zeer eerw. heer pastoor Van Campen aan de leden van de R. K. Dragersvereniging uniform- kïeding uitgereikt. Benoemingen. De heer J. S. Dieleman, station chef Ned. Spoorwegen alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Terneuzen, terwijl tot stationchef te Axel werd benoemd de heer C. A. de Coninck, alhier. •Thalia's toneel-ensemble In het R.K. gezellenhuis had Zondag- en Maandagavond ].l. een welvoorbereide en goed ge- ensceneerde toneelopvoering plaats door Thalia's toneelensem ble. De eerste avond was de be langstelling groot 0„Q0lcP Opgevoerd werd een speelse eomedie in 3 bedrijven van W. Dumont, getiteld „Excuseer- ik ben mijn zus!" Waar ditmaal in dit gemengde ensemble een 6-tal jeugdige debu tanten voor het voetlicht traden was de keuze van dit alleramu santste stuk zeer gerechtvaar digd. Nieuwelingen zowel als de oudere garde kweten zich op lof felijke wijze van hun taak en na ieder bedrijf oogstten de execu tanten luide bijval, waarvan ze ker ook de regisseur, de heer Ach. van der Linden, ruimschoots zijn deel toekwam. De rolvastheid van de spelers pleitte zeker ook voor hun ambitie. Maandagavond was de zaal welicht vanwege de kou tenau- wernood half bezet. Jaarvergadering. Zaterdagavond hield het mu ziekgezelschap „Ons Genoegen zijn jaarvergadering. Ondanks het koude weer kon de voorzitter, de heer C. J. AlmekindersMasclee, een ruim aantal bezoekers ver welkomen. Uit de woorden van de voorzit ter en het jaarverslag van de secretaris, de heer Chr. Lauret bleek, dat 1953 heel wat moeilijk heden had opgeleverd in verband met de wisseling van directeur, Dank werd gebracht' aan de vroe gere dirigent, de heer Jos. de Vol- dere en aan de heer Joh. van Hanegem, die geruime tijd waar nemend directeur was. De wens werd uitgesproken, dat het de nieuwe directeur, de heer J. van de Bussche uit Sluis, zou geluk ken met het gezelschap goede resultaten te bereiken. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer P. Goossen, bleek, dat het kassaldo in 1953 wat verminderd was. Toch kan de vereniging gezond genoemd wor den, gezien het aantal werkende leden en donateurs dat ze telt. Bij de verkiezing werden de bestuursleden J. de Hullu en Abr. Basting bij acclamatie herkozen. Na de vergadering trad een boerenkapel op onder leiding van de heer J. van de Bussche Sr. en werden diverse toneelwerkjes vertoond onder regie van de heer Adr. Visser. Al met al een gezellige avond. Een klein drama in het Zwin. De herder van het Zwin be leefde dezer dagen met zijn kud de een paar angstige uren, toen het water door de Zwingeul drong en het natuurreservaat in korte tijd vol stroomde. De schapen raakten in de diepe killen, waar door enkele dieren nadelige ge volgen ondervonden. Buiten het Zwin werden voertuigen gereed gemaakt, die de kudde op het droge brachten. Gerestaureerd gemeentehuis in gebruik genomen. Gistermiddag is het door de stormvloed beschadigde en in middels gerestaureerde gemeen tehuis van Rilland-Bath in tegen woordigheid van de besturen der adoptie-gemeenten Dodewaard, Echteld en Ochten, Valkenburg- Houthem en Zaandam, benevens talrijke genodigden, officieel ge opend. De burgemeester, de heer C. W. Jobse, heette de aanwe zigen welkom en deelde mede dat het gemeentebestuur van de vijfde adoptie-gemeente, Aalten niet aanwezig kon zijn. Vervolgens gaf hij het woord aan burgemeester W. Thomussen van Zaandam, die de geschiede nis van de adoptie nog eens na ging. Hij bood het gemeentebe stuur een aquarel aan, voorstel lende in doodsnood verkerende dieren, waarna als tweede ge schenk een Westfriese klok werd aangeboden. Deze werd door wet houder J. Plooijer uit Zaandam aan de gang gebracht. Burgemeester Jobse vertolkte de dank der gemeente voor het vele, dat door de adoptie-gemeen ten was gedaan om Rilland-Bath weer op de been te helpen. Daarna gaf hij het woord aan mevr. L. N. HuijsmanGriep, die het gedenkraam, dat in de raadzaal is aangebracht, onthulr de en dit uit naam der burgerij aan het -gemeentebestuur aan bood. De ontwerper en vervaar diger van dit raam, de heer Jaap Pronk uit Haarlem, gaf hierna een toelichting. Het onderste ge deelte stelt voor het door de gol ven overspoelde land, waar niets boven uitsteekt dan een door de stormwind gebogen boom. Het middenstuk beeldt het herstel der dijken uit, terwijl in het bovenste deel het beeld van de ploegende boer is te zien met daarboven de Zeeuwse wapenspreuk „Luctor et Emergo". De burgemeester aanvaardde dit raam en hiermede was deze plé&Htf£hefd geëindigd. Kaartavond K.A.B. Ondanks het koude weer waren toch nog een 50-tal kaartliefheb bers naar het parochiehuis geko men om elkaar in het kader van de K.A.B.-kaartingen te bekam pen met de kaart. Zoals altijd ging het er gezellig en spannend aan toe. De uitslag was als volgt: 1. A. Bleijenberg jr; 2. P. van Aerde; 3. E. Jansen; 4. F. Jacobs; 5. P. Gelderland 6. F. Schoof; 7. Cl. Bracke 8. W. Gelderland; 9. F. Jurriens; 10. D. Strijdonck; 11. Sandrini; 12. J. Luycks; 13. C. van Passel; 14. J. v. d. Velde. Om het Zeeuws Landjuweel. Door het niet tijdig samenstel len van een competente jury werd de plaatselijke toneelclub „Sem- pre, Avanti" geadviseerd 'n nieuw stuk in studie te nemen. Ondanks de financiële consequenties heeft het bestuur gemeend, gezien de sterke samenstelling, de misdadi- gerstragedie „Parkstraat 13" voor het Zeeuws Landjuweel in studie te moeten nemen. In de jury hebben zitting twee, bekende toneelcritici, n.l. de he ren Lou Hoefnagels uit Amster dam, namens het Werkverband Katholiek Amateurstoneel, en F. Langhorst uit Den Haag, namens de Nederl. Amateurs Unie. Daar „Sempre Avanti", gezien haar prestaties op voorgaande concoursen onder de beste Zeeuwse clubs gerekend kan wor den, heeft men haar in de eerste klasse ingedeeld. Schaatsenrijden op de Brugse vaart. Doordat de vorst deze winter goed doorzet, is de vaart van Sluis naar Brugge thans ook voor de schaatsliefhebbers open gesteld. Niet alleen wordt van deze mooie baan gebruik ge maakt door liefhebbers uit Sluis en omgeving, doch de vele Bel gen, die op andere Zondagen de straten van Sluis een gezellig aanzien geven, bonden afgelopen Zondag de schaatsen aan en hiel pen zo mede de ijspret tot laat in de avond te verhogen. Ook een oude traditie is weer door onze Zuiderburen in ere hersteld. Vele inwoners van langs de Brugse vaart gelegen plaatsen komen op de gladde ijzers naar Sluis, om hier bij een bakker een pak Janhagel, gewikkeld in een papier, bedrukt met onze natio nale driekleur, te kopen en zich in 't bezit te stellen van een ste nen pijpje met ronde steel. Met deze attributen aan een koord rond de hals, aanvaarden zij dan weer de terugtocht en begint hun zware opgave. Het stenen pijpje moet n.l. heel in Brugge worden getoond en dit is voor onze Zui derburen, die over 't algemeen niet zo vast óp de schaats staan, geen gemakkelijke taak. De plaatselijke ijsclub heeft ook haar activiteiten ontplooid, om het voor de liefhebbers van de schaatssport zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Het begin van de baan is des avonds verlicht en vrolijke muziek zal in de komen de dagen de stemming verhogen. Voor vandaag zijn wedstrijden voor de schooljeugd uitgeschre ven en Woensdag a.s. zullen de korte- en lange afstand-wedstrij den worden gereden, terwijl op die dag ook de wedstrijd Sluis DammeBrugge v.v. en de toe- ristentocht langs dezelfde route worden gehouden. Deze dag be sluit dan met een gecostumeerd ijsfeest in de avonduren. De rampherdenking Te Goes is in de Grote Kerk een provinciale herdenking ge houden mét de opvoering van het Requiem van de Zeeuwse compo nist G. H. von Brucken Fock. Niet zozeer als een concert dan wel als een uur van bezinning was deze uitvoering te beschou wen. De uitvoering werd bijgewoond door zijn echtgenote, de thans 89- jarige mevrouw Von Brucken Fock. Maandagmiddag heeft burge meester mr W. C. ten Kate, ter gelegenheid van de uitvoering van het requiem een schilderijen tentoonstelling te Goes geopend. Behalve componist was Von Brucken Fock ook schilder. Aan de uitvoering werkten mede koren uit Middelburg, Goes en Hoek. Het requiem werd uitge voerd door het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest. Dirigent was de heer J. Kouse maker uit Goes. De Commissaris der Koningin, ihr mr A. F. C. de Casembroot, en echtgenote, de burgemeester van Ouwerkerk, de heer A. Ro meijn, de waarn. burgemeester van Kruiningen, de heer P. H. A. Zoals bekend is onlangs het wetsontwerp betreffende het Europese defensieverdrag door de Eerste Kamer aanvaard. De Nederlandse regering kan thans dus tot bekrachtiging van het verdrag en de daarbij van Franse zijde ingediende protocollen overgaan. De afkondiging in het Staatsblad van de wet tot goed keuring van het verdrag kan spoedig worden verwacht. Artikel 131 van het E.D.G.-ver- drag bepaalt, dat dit verdrag zal worden bekrachtigd en zijn be palingen zullen worden uitge voerd overeenkomstig de grond wettelijke regelingen der deel nemende staten en dat de acten van bekrachtiging zullen worden neergelegd in het archief van de regering der Franse republiek. Artikel 8 der Nederlandse wet tot goedkeuring van het E.D.G.- verdrag bepaalt, dat deze wet in werking treedt met ingang van de dag na die harer afkondiging. Dit betekent, dat de Nederlandse regering bevoegd is terstond na publicatie van het desbetreffende Staatsblad tot bekrachtiging over te gaan. Het is te verwachten, dat het opstellen van de daartoe vereiste acte van bekrachtiging die getekend wordt door H. M. de Koningin en gecontrasigneerd door de minister van Buitenland se Zaken, mr. J. W. Beyen, en de minister zonder portefeuille, mr. M. A. H. Luns, slechts korte tijd zal vergen. Ten slotte kan daarna deze acte door de Nederlandse ambas sadeur te Parijs aan de Franse minister van Buitenlandse Zaken worden aangeboden ter depone ring in het archief van de rege ring der Franse republiek. Tegelijkertijd met het E.D.G. verdrag zullen worden bekrach tigd de „overeenkomst betreffen de de rechtspositie van de Euro pese defensiestrijdkrachten en het handelspolitieke en fiscale regiem der Europese defensiege meenschap", het verdrag tussen het verenigd koninkrijk van Groot-Brittannië en Noord-Ier land en de aan de Europese de fensiegemeenschap deelnemende staten, en het protocol bij het Noord-Atlantisch verdrag nopens de bijstandsverplichtingen van de staten die partij zijn bij het Noord-Atlantisch verdrag, ten opzichte van de aan de Europese defensiegemeenschap deelnemen de staten. Uitslag sehieting, Bij de heer De Vlies werd de jaarlijkse palingschieting gehou den. De hoogvogel werd met een welgemikt schot geveld door de heer Em. Thomaes uit Hoofd plaat. De eerste zijvogel door de heer E. van de Vlies uit IJzendij- ke. De andere hoofdvogels wist geen der schutters te treffen. Het hoogste aantal vogels had de heer Frans Lippens uit Aar denburg. Kleuterschool gesloten. In verband met het feit, dat veel kleuters momenteel de maze len hebben is de kleuterschool al hier tot nader order gesloten. E.H.B.O.-vereniging opgericht. In deze gemeente is een E.H.B.O.-vereniging opgericht. Op 6 Februari a.s. zal een pro- paganda-avond worden gehouden in hotel De Kramer. Vergadering „Groene Kruis" Het Groene Kruis te Zuidzande belegde Zaterdagmiddag jJ. een buitengewone ledenvergadering in de zaal van de heer De Witte, ter herdenking van het 50-jarig bestaan der vereniging. De voorzitter, de heer H- P Everwijn, opende deze bijeen komst met een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder aan het college van B. en W„ de heer H. I. Brakman, als vertegenwoor diger van het Prov. Zeeuwse Groene Kruis, de afgevaardigden van Centrum Kraamzorg en dis trictscommissie W. Z.-Vlaande ren, de afgevaardigden van de af delingen Oostburg. Retranche- ment, Cadzand en Nieuwvliet, de gemeente-arts dr Beek, de zus ters Stelweg en De Jong, en aan het ere-lid der vereniging, de heer J. Catsman. Spr. deelde mede dat bloem stukken waren aangeboden door de afd. Oostburg en het Centrum Kraamzorg, waarvoor spr. zijn hartelijke dank uitsprak. Hierna gaf de voorzitter een door hem uit de notulen der ver eniging samengesteld relaas van de geschiedenis sedert de oprich ting. Als oprichters werden ge noemde dokter Dikkenberg Sr, de heer Van Beveren en ds Van der Vlugt. De afdeling bleek steeds een open oog te hebben gehad voor een goed begrip van het Groene Kruis-werk in de ruime zin van het woord, waarvan di verse feiten uit het verleden ge tuigden, als b.v. een eigen school- artsendienstje, initiatief tot ba kerscursussen enz. Na de geschiedenis te hebben -gememoreerd wierp spr. een blik in de toekomst. Hij constateerde dat de afdeling kerngezond is, 244 leden telt en een uitstekend geoutilleerd magazijn heeft. Twee zwakke plekken waren er echter naar sprekers mening. In de eer ste plaats de te geringe belang stelling van de leden voor het Groene Kruiswerk, waardoor de ze niet voldoende op de hoogte zijn van alles wat het Groene Kruis doet en met hun hulp in de toekomst nog kan doen. De twee de zwakke plek noemde de spr. de wijkverpleging, die thans te zamen met de afdeling Cadzand wordt uitgeoefend, doch die op bredere basis zal moeten worden ingericht, wil dit werk financieel mogelijk blijven. Spr. zag als eni ge afdoende oplossing een samen werking tussen alle West Zeeuws Vlaamse Groene Kruisafdelingen. Spr. besloot zijn herdenkingsrede met een woord van dank aan zijn medebestuursleden voor de wij ze waarop zij steeds de belangen van het Groene Kruis proberen te dienen, en aan het gemeente bestuur en de N. H. diaconie voor hun onmisbare financiële steun. Nadat vervolgens een kopje thee was aangeboden, voerden verschillende sprekers het woord t.w. burgemeester D. M. Vermet namens het gemeentebestuur, de heer H. I. Brakman namens het Prov. Zeeuwse Groene Kruis, dat een taart aanbood, en voorts de afgevaardigden van Centrum Kraamzorg, districtscommissie en de verschillende aanwezige af delingen. De voorzitter bracht tenslotte de sprekers dank voor hun goede wensen en sloot deze bijeenkomst met de hoop uit te spreken dat het Groene Kruis ook de volgen de 50 jaar zal weten stand te hou den om haar mooie taak te kun nen uitoefenen. Hierna bleef men nog gezellig een uurtje bijeen. De aangeboden taart werd ter plaatse geconsu meerd, terwijl de vice-voorzitter, de heer Lako, namens het be stuur de geschonken bloemen aanbood aan mevr. Everwijn en mevr. Beek. Naar schatting 1400 personen van alle gezindten waren Maan dagmorgen in de grote kerk te Zierikzee samengestroomd voor een korte herdenking van de watersnood. Onder de aanwezi gen bevonden zich talrijke fami lieleden van tijdens de ramp om gekomen slachtoffers uit Zierik zee en omgeving. Verder be merkte men de burgemeester en wethouders en de gemeente secretaris, raadsleden, de corps chef van politie te Zierikzee, als mede de burgemeesters van Kcrkwerve en Nieuwerkerk en de plaatselijke predikanten van Zierikzee. Na het gezamenlijk zingen van enkele verzen uit Psalm 90 hield de nestor van de plaatselijke geestelijkheid, Ds. M. van der Klis, een meditatie naar aanlei ding van een gedeelte uit de 42e Psalm, Spreker herinnerde aan de diepe wonden, welke tijdens de watersnood werden geslagen en in 't bijzonoder aan de honderden die op dit eiland omkwamen. Verschillende Verklaringen wer den gezocht, doch volgens spr. is er maar een uitweg, n.l. de on begrijpelijke wil van God, die altijd dezelfde blijft, ook wanneer alles ons ontvalt. God zond de redding en zegende die. Met Gods hulp zijn de dijken thans gesloten en is het eiland thans droog. Maar wat zal de toekomst brengen? Het eens zo vruchtbare eiland Schouwen-Duiveland is ge worden tot een woeste en kale vlakte, maar ook nu zal Gods on- berijpelijke hulp verder gaan, even onbegrijpelijk volgens spre ker als het feit, dat God zijn enig geboren Zoon aan deze wereld heeft gegeven. In alles, aldus Ds. Van der Klis, zijn wij slechts aangewezen op Gods hulp en zegen, welke hij de aanwezigen toe,bad. Na gebed werd tot slot van deze korte bijeenkomst gezongen Gezang 202, waarvan de eerste regel luidt: „Wat vlied' of be zwijk", getrouw is mijn God" De gemeenteraad van Zierik zee kwam Maandagmiddag in een speciale raadsvergadering bijeen ter herdenking van de waters nood. De burgemeester van Zie rikzee, jhr. mr. J. J. Schuur- beque Boeije, hield een toespraak waarin hij een terugblik wierp op het leed', dat zijn gemeente op Februari 1953 trof. Hij herdacht de slachtoffers, wier nabestaan den bij deze vergadering aanwe zig waren. De burgemeester bracht nog eens de dank en hulde van zijn gemeente tot uitdrukking, aan allen, die in deze moeilijke periode hulp aan Zierikzee heb ben geboden. Spreker merkte nog op, dat ook voor Zierikzee nog een zware tijd wacht, doch wanneer men gezamenlijk de schouders er onder zet en op die manier maakt wat er van te maken is, dan zal het niet uitge sloten zijn, dat Zierikzee er in de toekomst op verscheidene punten op vooruit zal gaan. Na deze, korte raadsvergadering begaf het hele gezelschap zich naar de al gemene begraafplaats," waar de burgemeester een kort woord sprak tot de nabestaanden en daarna een krans legde bij een groot wit kruis, dat is opgericht op de plaats, waar de slachtof fers zijn begraven. DREISCHOR. In Dreischor is Maandagmor gen een kerkdienst gehouden on der leiding van de plaatselijke- predikant, ds. Huizing. Des middags is aan de ingang van de begraafplaats door bur gemeester A. H. Vermeulen een monument onthuld ter nagedach tenis aan de ramp van 1 Fe bruari. Het monument werd be langeloos ontworpen door de beeldhouwer Hoevenagel uit Oosterbeek. De benodigde gelden voor de vervaardiging en oprich ting zijn door de bevolking van de gemeente bijeengebracht. Het monument stelt voor een zonne bloem, met een gebroken stengel. Op het monument staat: „Gezin, gemeente wreed verminkt, de levensroep nochtans weerklinkt. Rampnacht 1 Februari 1953". Bij de onthulling was een groot deel van de bevolking van het dorp aanwezig. Bij het gemeen tebestuur bevond zich een depu tatie van de gemeente Renkum, welke het dorp Dreischpr heeft geadopteerd. Hamea-Gelei voor Uw handen Meer dan 100 boeren en vis sers zijn Maandag dakloos ge raakt, doordat 2 dorpjes in de delta van de Po, in Noordoost- Italië, zijn overstroomd. De woest opgezweepte golven van de Adriatische Zee hebben een groot gat geslagen in de dijk van het delta-eilandje Came- rini. Verscheidene honderden hectaren land staan blank. De gehele bevolking kon in veilig heid worden gebracht. In Puglia, ZuidoosDItalië. is de door regens gezwollen rivier de Ofanto buiten de oevers ge treden. Ook daar staat land on der water. In Centraal-Italië hebben he vige sneeuwstormen gewoed. In de Abruzzen zijn dorpjes van de buitenwereld afgesloten. Zware sneeuwval wordt ook gemeld van de Italiaanse Alpen en de Rivièra. in Met een feestelijke bijeenkomst het Ned. Herv. jeugdgebouw werd het feit herdacht dat 60 jaar geleden met het christelijk onderwijs alhier is begonnen. Aan deze reünie werd deelge nomen door vele oud-leerlingen en genodigden. Na het openings gebed en het zingen van Ps. 150 werd dit feestelijk samenzijn door de voorzitter van het school bestuur, de heer F. de Ruijter, geopend. In zijn welkomstwoord betrok hij speciaal het eerste hoofd der school, de ruim 80-jarige meester De Boer, wethouder J- den Ha mer, de ere-voorzitter W. Oost- dijk, de oud-onderwijzers en een groot aantal oud-leerlingen. In korte trekken liet de voorzitter het wel en ook het wee de revue passeren. Eer men de deuren voor het christelijk onderwijs heeft kunnen openen had men een zware strijd, gestreden. Ook na de invoering van dit onder wijs moest men voor de instand houding alle zeilen bijzetten. Verheugend is het thans te mo gen constateren, dat de harde en noeste arbeid van de voorvech- HAKT. éko OkN. IN SIAAH»AU£N»*I«IÏKÏN ZKViNlilOIN door MARTIN VEKDUYNi 28) (Nadruk verboden). „Neen, miss Andrews, toen zij zag hoe hij gekweld werd," was het koele antwoord van Flanders die 'n ongeduldig gebaar maakte. „Er is te veel gepraat. Iedere minuut is kostbaar. Ik heb een plan. Het kan direct uitgevoerd worden. Ik neem aan dat jullie meedoen. Ik heb verder geen tijd het jullie uit te leggen." De mannen aanvaardden zon der aarzelen Flanders leiding, in wendig verteerd door spanning om het lot van hun commandant en de anderen. Zij hoorden Flanders voor hen mompelen: „Hier ergens moet het zijn," en even later weer: „We moeten er toch vlakbij zijn." „Waar heb je het toch over?" vroeg Hartley, maar Flanders antwoordde hem niet. Hij raad pleegde telkens een zakkompas dat de vijand blijkbaar over het hoofd gezien had en mompelde verder: „De cirkel is nu bijna ge sloten." Hartley en Brent keken elkaar aan. Twijfel aan de juistheid van Flanders' gedragingen rees in hen op. Misschien was hij wel bezig gek te worden. Maar hij was toch gevlucht en Flanders kennende... Er was geen koeler bedachtzamer man te vinden. Alsof hij de gedachten van zijn gezelschap raadde, keerde hij zich even om en fluisterde: „Ik heb een omtrekkende beweging om het kamp gemaakt. Ergens in die cirkel moet het zijn wat ik zoek." Het terrein werd gaandeweg vlakker en de jungle minder dicht. Na nog enige honderden meters te hebben voortgesukkeld gingen zij een steile helling af en stonden plotseling voor één van die kleine door de jungle in gesloten vlakten, waaraan Afri ka zo rijk is. „Is dit wat je zocht?" spotte Hartley en Brent liet een onte vreden gegrom horen. Beiden werden onuitsprekelijk gekweld door de gedachte, dat zij ieder ogenblik de schoten konden ho ren, waarmee Mersham en de anderen als beesten zouden wor den afgemaakt. „We hadden daar moeten zijn om de hele boel aan flarden te schieten," zei Brent met schorre stem Hij was tot het uiterste ge prikkeld door Flanders' schijn baar onverschillig optreden en het tevreden gezicht waarmee hi; de kale vlakte in ogenschouw nam- Hartley reageerde anders. Hij zag Flanders oplettend aan en zei lijzig: „Wilde je misschien zo ver mogelijk weg zijn als Mer sham vermoord wordt en kon je misschien de aanblik van het meisje voor het peleton niet ver dragen?" Even hing er een ijzige stilte tussen de mannen. Brent's ge weer was niet toevallig op Flan ders gericht. Deze kon zich, als altijd beheersen. Alleen de glim lach gleed van zijn gelaat en zijn blauwe ogen werden glashard, toen hij zacht antwoordde: „Ik heb nu geen tijd om deze opmer kingen naar waarde te honore ren, dat komt nog we] als we klaar zijn met dit karwei." Hij negeerde Brent's van woe de vertrokken gelaat en het op hem gerichte geweer en wees naar rechts: „Daar is het wat ik zocht," zei hij eenvoudig. De mannen bleven verstard staan. Goed gecamoufleerd, maar van af hun standplaats duidelijk zich- baar, stonden aan de junglerand drie vliegtuigen. Ieder toestel werd door een schildwacht bewaakt. De vijand achtte zich hier blijkbaar vol doende safe en had practisch al leen voorzorgen genomen tegen observatie uit toevallig passeren de vliegtuigen. Een aanval op de grond werd niet verwacht. Hoewel Hartley als Brent be grepen dat Flanders niet met opzet om Mersham in de steek te laten, gevlucht was, was hun het plan van de sergeant nog niet duidelijk. „We nemen ieder een schiict wacht voor onze rekening," gat Flanders fluisterend zijn instruc ties. „Het moet geruisloos gaan en zonder risico, begrijpen jullie dat?" Zij begrepen het: De schild wachten moesten gedood wor den. Ieder van deze mannen had meerdere mensen gedood, maar deze slechts door de situatie ge rechtvaardigde sluipmoord, werd door hen verafschuwd. Toch aar zelden zij niet, waar het er om ging, kostbaarder levens te red den. Nog geen twee minuten la ter hadden zij hun afzichtelijk werk ten uitvoer gebracht. Bi. de vliegtuigen lagen nu drie stil le figuren, als door de bliksem getroffen. Een snelle dolksteek in het hart had hen slechts een zucht doen slaken, een adem tocht van de dood was even over de vlakte gestreken en mets scheen veranderd. Het was oor log, de wreedste van alle oorlo gen en de mannen waren de door hen gedode schildwachten alweer vergeten, toen Flanders verder overleg pleegde. Zoals jullie ziet, zijn het transportvliegtuigen. Ieder van ons bezet een vliegtuig," zei hij. Zodra we er in zitten ga ik een onderhoud aanvragen met de heer Schroder en dan zullen jul lie wellicht met enige verrassing constateren wat gebeuren gaat." Hartley en Brent spraken niet meer tegen. Snel klommen zij allen in de Duitse toestellen en zodra Flanders de zend-ontvang- installatie ontdekt had, wist hij met de grote routine waarover hij beschikte, onmiddellijk de verbinding tot stand te brengen (Wordt vervolgd. ters van het christelijk onderwijs onlangs de kroon op hun werk hebben zien zetten, toen de nieu we christelijke school werd ge opend. Een schoner feestge schenk met dit diamanten jubilé was zeker niet denkbaar. De voorzitter sloot met de wens uit te spreken, dat het christelijk onderwijs nog in lengte van da gen ten dienste mocht staan ter lering van de kinderen. Gelukwensen. Tijdens deze feestvergadering ontbrak het niet aan de geluk wensen. Van verschillende zijden werden deze aangeboden. Om ons tot de voornaamste te bepalen noemen wij de gelukwensen van de oud-leerlingen, die in geestige vorm, bij monde van de heer Stouthamer, thans hoofd ener schooi te Aiphen aan de Rijn, werd overgedragen. Wethouder J den Hamer deed dit namens het gemeentebestuur. De nog vitale meester De Boer deed dit op bijzondere wijze. Na tuurlijk werd de oude doos door hem geopend en werd nog menig voorval in het licht gesteld De ere-voorzitter W. Oostdijk, die vele jaren als voorzitter voor het christelijk onderwijs had ge werkt, deed eveneens zijn felici taties en zijn beste wensen voor de toekomst aan het bestuur toe komen. Eveneens werd dit gedaan door het oud-hoofd der school, de heer J. v. d. Hengel. Namens het onderwijzend per soneel werd door de benjamin een kapstok aan het schoolbe stuur aangeboden, waarbij aan sluitend het hoofd der school de heer J. v. d. Wal en de onderwij zer de heer P. Breure hun felici taties aanboden. Het moet voor het bestuur ze ker een verrassing zijn geweest, toen een zoon van wijlen hoofd onderwijzer Huijsman, namens de oud-leerlingen voor de nieuwe school een prachtige stofzuiger aanbood. Als naburig schoolhoofd was het de heer Dieleman uit Hoek, die het bestuur, oud-onderwijzers en oud-leerlingen met dit jubi leum complimenteerde. Deze feestvergadering slaagde ten vole,, mede door de gemeng de christel. zangvereniging „Soli Deo Gloria," die het muzikaal ge deelte verzorgde. Onder de diri gent J. van Dixhoorn werden en kele zangnummers perfect uitge voerd. Ook de orgelsolo door de heer Van Dixhoorn viel bijzonder in de smaak. De bijeenkomst werd besloten met een dankgebed en het zingen van het avondlied.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2