llal die Sre orovmcic Herdenking van de watersnoodramp Het muziekleven in Zeeuws-Vlaanderen Premiereductie vrijwillige ziekenfondsverzekering AGENDA Syugmaa Rhee waarschuwt de Ver. Staten voor Japan m Proef het STERUNS fs beier! Sta op STEKLING De beste shag Dc mislukte aanslag op president Syngman Rhee. De opdracht van Robert Mersham Je rookt het allerbeste van de Virginia-oogst. Die volle, milde- geur en smaak vind je allée'n 'bij STERLING. Koop die lekkerste shag van Nederland en proef het Een dirigenien-cursus in nabij verschi et RETRANCHEMENT. TREINONGELUK IN KOREA. TERNEUZEN. AXEL. SLUIS. CLINGE. ENGELAND EN HET SUEZ-K AN AAL. SAS VAN GENT. ZAAMSLAG. ZOUTE-SPUI. TE WAARDE. In Waarde werd Zondagmorgen in een tweetal kerkdiensten de watersnoodramp herdacht. De Ned. Herv. kerkdienst werd geleid door ds J. S. Hartjes, een predikant te Vlissingen. Naar aanleiding van Hebr. 12 12 me moreerde hij het gebeurde van vorig jaar en herdacht de doden, Tki het bijzonder het enige slacht offer uit Waarde. Groot was de hulp die we kregen, aldus ds Hartjes, treffend vooral die van de Duitsers, die ons zo veel heb ben aangedaan. Desondanks zul len velen zich afvragen waarom die ramp ons moest treffen. Er moet altijd gekastijd worden, op dat wij iets bijleren. Het is nodig dat we gaan bidden, dan kunnen we moed vatten en ons weer op richten. God, uw God, zal u nooit verlaten. Daarop hield de Gereformeerde gemeente in de Ned. Herv. kerk een herdenkingsdienst waarin voorging ouderling C. Goud. Jes. 64 5 lag aan de preek ten grond slag. Er werd op gewezen dat de Heere de afwijkingen van land en volk met oordelen bezoekt. Dit is een vermaning om de zonden af te breken daardoor 's Heeren gunst te herwinnen. TE BRUINISSE. Ter herdenking van de storm ramp van 1 Februari 1953 is Zon dagmorgen in de Ned. Herv. kerk te Bruinisse een gedachtenis pre- dicatie gehouden door ds H. W. van den Brink te Bruinisse. De tekst voor deze predicatie was: Josua 4 7a en c. „Dat de wate ren van de Jordaan afgesneden werden voor de Ark des Ver honds des Heeren, zo zullen deze steunen de kinderen Israëls tot een gedachtenis zijn tot in eeu wigheid". Deze dienst is van tien tot half twaalf gehouden. Dr Bremmer, Gereformeerd predikant te Bruinisse heeft in de namiddag godsdienstoefening in de Gereformeerde kerk gehouden en de ramp van 1 Februari 1953 herdacht met een predicatie over Psalm 42 12 „Wat buigt gij u neder, o mijn ziel en wat zijt gij onrustig in mij, hoop op God, want ik zal Hem nog loven. Hij is de menigvuldige verlossing mijns aangezichts en mijn God". Deze dienst werd gehouden van drie tot vijf uur. TE OOSTERLAND. In een interkerkelijke samen komst in de Ned. Herv. kerk te Oosterland is de ramp van 1 Fe bruari herdacht. Sprekers waren hier de plaatselijke hervormde predikant ds W. Radstake Deze had als tekst gekozen Psalm 90 12 „Leer ons alzo onze dagen tel len, opdat wij een wijs hart be komen". Ds Bremmer, gerefor meerde predikant uit Bruinisse sprak naar aanleiding van Psalm 42 12. TE RILLAND BATH. Zondagavond is in de Ned. Herv. kerk te Rilland Bath een inter kerkelijke dienst gehouden ter herdenking van de watersnood op 1 Februari van het vorig jaar. In deze dienst gingen voor ds Uit een met ingang van 1 Jan. 1954 in werking getreden wij ziging van de kinderbijslagwet vloeit voort, dat tot de vrijwil lige ziekenfondsverzekering toe gelaten personen in de leeftijd van 21 tot en met 26 jaar, wier tijd behoudens in geval van ziekte of vacantie geheel of gro tendeels in beslag wordt geno men door of in verband met studie of met opleiding voor een beroep, van 1 Januari 1954 af delen in het recht op reductie van de premie der vrijwillige verzekering. Deze reductie bedraagt 50 ct., met dien verstande, dat in elk geval tenminste 50 ct. moet worden betaald. Vroeger bestond het recht op reductie voor studerende vrij- willig-verzekerden alleen van hun 16e tot en met hun 20ste jaar. A. G. Baaijen, predikant der Ge reformeerde kerk; ds C. den En gelse, herv. predikant en de heer heer A. Troost, candidaat van de Vrij Evangelische gemeente. Als eerste spreker trad op ds Baaijen. Na enkele verzen van Psalm 81 te hebben voorgelezen sprak hij over „Het menselijk houvast". Ds Den Engelse had naar aan leiding van 1 Korinthe 13 8 „Het enige houvast" tot onderwerp ge kozen. Candidaat Troost las als laatste spreker Rom 11 33 en volgende verzen voor en sprak over ,,Het eeuwige houvast". Aan het einde van de dienst werd staande gezongen het eerste vers van Gezang 300 a. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: The Quiet man. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: De avonturen van kapitein Fabian. Het Zuidkoreaanse ministerie van Voorlichting heeft meege deeld dat president Syngman Rhee een nota heeft gericht tot de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, waarin hij er op aandringt dat de Ver. Staten hun politiek ten aanzien van Japan herzien en waarin hij wijst op „de geva ren voor een nieuwe Japanse aanval". De Zuidkoreaanse president heeft Foster Dulles in zijn nota verzocht Japan niet op te ne men in een bondgenootschap van anti-communistische sta ten in het Stille-Oceaan-gebied. •vJapans streven is niet veran derd. Het besloot alleen de ver werkelijking er van uit te stel len", aldus Rhee, die hieraan toevoegt: „De Zuidkoreaanse re gering zou een Amerikaanse po litiek, om Japan te helpen de sterkste mogendheid van Azië te worden zeer onverstandig achten". Te Seoejs.menen welingelichte kringen aat Rhee's nota aan Foster Dulles een reactie is op de kortgeleden door de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken afgelegde verkla ring, waarin hij onder meer zei dat „de veiligheid der Ver. Sta ten rechtstreeks afhankelijk is van het vormen van een keten van bevriende landen in het Stille-Oceaangebied". Twee politieke opposanten van Synghman Rhee hebben 25 Ju ni 1952 een mislukte moordaan slag op hem gepleegd. De één haa de revolver verschaft, waar mede de andere op de Zuidko reaanse president schoot, toen deze, ter herdenking van het feit dat het destijds 2 jaar ge leden was, dat de Koreaanse oorlog uitbrak, een rede hield. De aanslagpleger schoot echter mis en hij en zijn medeplichtige werden gearresteerd en door 'n militair gerechtshof ter dood veroordeeld. President Rhee stond hoger beroep^ te behandelen door een burgerlijke rechtbank, toe. Deze heeft thans het vonnis van het militaire gerechtshof bevestigd en de 2 aanslagplegers eveneens ter dood veroordeeld. Voor de voltrekking van het vonnis is evenwel de goedkeu ring van president Syngman Rhee vereist. Tegen Zaterdagnamiddag j.l. waren alle directeuren, onderdi recteuren en verdere tot de bond van muziekverenigingen beho rende belangstellenden ter buiten gewone algemene vergadering opgeroepen in café-restaurant „De Eenhoorn" te Oostburg. Sterk heeft dit onderwerp de laatste maanden in het middel punt aller belangstelling gestaan en de gemoederen in de aange sloten muziekverenigingen be roerd. Als bij uitstek deskundige was door het bestuur contact opgeno men met de heer Cor Schijve, musicus te Oostburg. Deze zou thans nader in deze vergadering zijn visie uiteenzetten en de ver schillende facetten van deze ma terie belichten en aan een gron dige practische, zowel als theore tische ervaring toetsen en onder werpen. De voorzitter, de heer P. A. Ocké, meende met een bijzonder woord van welkom de inleider als gezaghebbend figuur in Zeeland op dit gebied namens allen har telijk te mogen verwelkomen. Daarop begon de heer Schijve, alvorens tot de technische kant der zaak te komen, met de ont stellende en meermalen geconsta- teerde sterke achteruitgang van het muzikalè peil bij de dilettan tenverenigingen, vrijwel alge meen waarneembaar in Zeeland en niet het minst in onze streek. Hij staaft dit met feiten uit eigen ervaring en waarneming ook als jurylid) en zo sterk accentueert hij dit, dat wel eens overigens niet door de eerste de beste de verzuchtende veronderstelling werd geslaakt dat onze dilettan ten fanfare- en harmoniekorpsen weldra geen recht van bestaan meer zullen hebben of afgedaan zullen zijn vanwege de algemeen verflauwende interesse. Hij behoort gelukkig niet tot deze pessimisten en meent in tegendeel dat er nog wel degelijk toekomst is voor onze dilettanten korpsen, mits men de ogen niet sluit voor enige waarlijk veront rustende feiten. „Elk korps staat of valt met de dirigent". Tweejarige cursus zal doel treffendheid waarborgen. Deze cursus zal gericht zijn op de verbetering en opvoering van de .slag-techniek, de blaas, en speelmogelijkheden, de frasering, rythmiek, melodieleer, stemming, vormleer en het leerlingenvraag- stuk. Het tweede jaar zal worden be steed aan het bezoeken van de korpsen en de vruchtdragendheid der lessen na te gaan en deze te verbeteren. De voorzitter, wie juist deze door de inleider „weinig vriende lijke" klanken „als muziek in de oren hebben geruist", stelde on middellijk dit punt discutabel en bij de aanwezigen traden direct gunstige reacties op. Toen men na een korte pauze meer in details trad en de vraag of een dergelijke cursus voor Z. Vlaanderen levensvatbaarheid zou bezitten met een bevestigend antwoord in de vorm van een do zijn opgaven van cursisten (w.o 7 directeuren) werd bezegeld bleek de doeltreffendheid van het streven van het bondsbestuur op ondubbelzinnige wijze. De op 13 Februari a.s. te hou den (bespoedigde) jaarvergade ring, die ditmaal te Terneuzen zal worden gehouden, zal thans haar sanctie nog aan het nader geformuleerde bestuursvoorstel (dat na afloop der vergadering grondig geformuleerd werd) moeten hechten en dan is deze „grote" zaak in kannen en krui ken. Men hoopt dan in Maart met deze cursus reeds te starten. Laten wij overtuigd zijn tot verbetering van het muzikale peil onzer harmonie- en fanfarekorp sen. 't G. VEERDIENST STAVENISSE— OUWERKERK GESTREMD. Het is wel ontwijfelbaar dat de hoofdoorzaak ligt in het absolute geDrek aan deugdelijke leiding Slechts door het daarstellen van een goed gefundeerde, op een weldoordacht studie-schema ge- oaseerde dirigentencursus zal het mogelijk zijn daadwerkelijke re sultaten te bereiken. Een steen tje daartoe te mogen bijdragen, {ou naar zijn mening een ideaal djn waard om na te streven. Spr. schetst door tal van voorbeelden uit zijn practische ervaring met mensen van „professie", die dicht bij Mengelberg zaten, hoe zuiver maken een uiting is van inner lijke beleving, die alleen door ab solute „zuiverheid" vermag te ontroeren. Niets is daarom zo de. primerend dan telkens te moeten constateren dat men niet blijkt te weten „hoe" men een korps „zuiver" moet leren blazen. Frap perend is het soms, zelfs beroeps mensen, de maat te zien slaan. Spr. vond het spijtig zulke niet vriendelijk klinkende woorden te meten spreken, maar wees op het muzikale peil in streken in Noord Holland, Gelderland, Overijsel en Limburg en dan treft het hem als Zeeuws-Vlaming zo pijnlijk, dat Zeeland zo arm is, hetgeen nog niet wil zeggen dat men met kleine korpsen geen eclatante successen zou weten te behalen, waarbij hij denkt aan de tijd toen hij met 18 mensen in staat bleek de beker te kunnen behalen. Spr. ging daarop nog in meer muzikale termen door op dit on derwerp, waarna hij zijn „plan de campagne" ontvouwde voor een cursus van 40 lessen, elk van 2 uur, over één jaar. Tussen Soewon en Osan, op een afstand van ongeveer 25 km van Seoel, zijn een personentrein en een Koreaanse legertrein op elkaar gebotst. Volgens de eerste berichten waren er ongeveer 40 doden en honderd gewonden. Drie wagons van de ene trein ont spoorden. Het veer StavenisseOuwer- kerk is met ingang van Zondag gestremd. VEERDIENST KATSEVEER— KATS GESTAAKT. De veerdienst KatseveerKats is wegens ijsgang voor alle ver keer gestaakt. VERBINDINGEN MET SCHOUWEN-DUIVELAND ONDERVINDEN MOEILIJK HEDEN. De verbindingen met Schou wen en Duiveland ondervinden ernstige moeilijkheden als gevolg van drijfijs. Het vervoer van auto's op de veerdienst Zijpe Anna Jacobapolder is gestaakt tengevolge van het uitvallen van de grote veerboot „Grevelingen". Het vervoer van passagiers wordt voorzover de mogelijkhe den dit toelaten, in stand gehou den met een kleinere boot, n.l. het stoomschip „Zijpe" van de R.T.M. Deze regeling gold slechts voor Zaterdag, terwijl verder het vervoer naar omstandigheden za] worden geregeld. De provinciale boot van de dienst Zierikzee— Katseveer vaart, zoals bekend, al leen overdag. Het autovervoer concentreert zich thans op laatst genoemde veerdienst, welke hier door overbelast raakt. De voor uitzichten in de verbindingen zijn niet erg gunstig en het is dan ook lang niet denkbeeldig, dat, indien nog meer drijfijs los komt, de veerverbindingen geheel zullen uitvallen. Bevordering. Met ingang van 1 Jan. 1954 is onze vroegere stadgenote de ty piste mej. M. van de Vreede be vorderd tot schrijver in vaste dienst bij de Prov. Waterstaat te Middelburg. Collecte voor maatschappe lijk en cultureelwerk voor de Zeeuwse jeugd. Heden zal, onder leiding van mevr. Teilegen, de Zeeuwse huis- aan-huis collecte voor de jeugd, uitgaande van de Stichting Zee land voor maatschappelijk en cultureel werk, worden gehou den. Z.L.M.-vergadering. Te Retranchement werd een zeer belangrijke landbouwdag ge houden, ter gelegenheid van de jaarvergadering van de Z.L.M.- afdeling. Voorzitter C. J. Almekinders— Masclee wees er op, dat 1953 voor de afdeling een vrij gunstig jaar is geweest, ondanks verscheidene prijsschommelingen van de pro ducten. Verder besprak hij uit voerig het loon- en prijsbeleid. Het berijmd jaarverslag van de secretaris, de heer L. Basting, ge noot veel bijval. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer L. de Regt, bleek, dat het de afdeling ook in 1953 financieel goed ging. De voorzitter werd als be stuurslid herkozen. De heer Joh. Ie Clercq deelde de uitkomsten mede van een en quête met betrekking tot de duur van de zaaizaden. Bij de rondvraag lichtte de rijkslandbouwconsulent voor Z. Vlaanderen, ir P. R. Bouman, een en ander toe inzake het te stich ten proefbedrijf in de Braakman. Het wordt 40 ha groot. De Z.L.M. staat volledig achter het plan. Zeeuws-Vlaanderen moet nu zijn kans aangrijpen. Het is een van de beste landbouwgebieden van ons land en het moet dit blijven. Het wordt geen staatsbedrijf, hoewel het door het Rijk gedeel telijk gefinancierd zal worden. Ook zal er boerengeld bij moeten, doch dit zal geen bezwaren op leveren. De voordelen zijn vele. Men denke slechts aan de stu dies betreffende bouwplan, vruchtopvolging, organische be mestingskwesties, landbouw werktuigen, rentabiliteit, etc. De landbouwconsulent stipte ook nog de Conserbeta-proef te Retranchement en Cadzand aan, die momenteel gehouden wordt ter bestrijding van de vergelings- ziekte. Hij raadde aan de stekbie- ten, die hier en daar nog liggen, op te ruimen en, indien men op het punt staat de bietenkuilen te openen, hiervan kennis te geven. Ir Bos sprak over „Onze Zui derburen". Hij wees er op, dat vele bezettingsperioden in de loop der eeuwen hun stempel gedrukt hebben op de geaardheid van het Belgische volk, dat na de laatste oorlog een grotere welstand kent dan ooit. Vele economische aspecten werden door hem belicht, meer in het bijzonder die v van de Belgische landbouw, die vaktnpioina. moepe peeft een zekere achter bussen boeren en arbeiders, het eigendom, de opvolging, het be klemrecht, het 2-kinderstelsel, het materialistisch ingesteld zijn, etc. Het resterende gedeelte van de dag werd gevuld door de Z.P.M. en de L.J.G., met muziek, decla matie en toneel. Ook hun aan deel droeg er toe bij, dat voorzit ter Almekinders deze dag met recht als zeer geslaagd mocht be- titelen Candida.ats-examen medicijnen. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het candi- daats-examen medicijnen de heer F. E. V. van Hootegem, alhier. Mej. M. Verhelst alhier behaal de het diploma voor huisnaaister. Scheikundig ingenieur. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het inge nieursexamen scheikundig inge nieur onze dorpsgenoot de heer de klei- en de veenkoloniale boe- Bolssens. - ren, de vrij scherpe tegenstelling stand op ons land in te lopen. Ir Bouman sprak vervolgens na de gezellige maaltijd over: „De landbouw in Groningen", een zeer interessant onderwerp. Hij vertelde zijn aandachtig gehoor over de goede algemene ontwik keling en scholing van de Gro ningse boer, het verschil tussen Raadsvergadering. In de Donderdag gehouden ver gadering van de gemeenteraad gaf burgemeester P. F. van Hoo tegem een overzicht van het ver loop van de herbouw sedert de bevrijding. Hieruit bleek, dat van de 234 te herbouwen panden er thans 119 gerealiseerd zijn, zo dat nu nog 115 panden te her bouwen zijn. Dit betekent, dat Sluis, de woningwet- en noodwo ningen medegerekend, thans aan zijn vóóroorlogs woningbezit toe is. Er blijft echter toch nog een zeer grote behoefte aan wonin gen bestaan, daar de levensduur van de noodwoningen gerekend is op 10 jaar, welke termijn in 1955 is verstreken. De burgemeester gaf verder een overzicht over de belangrijkste gebeurtenissen in 1953 en bracht dank aan de raadsleden voor de prettige samenwerking. De heer Wage, die de rede van de burgemeester beantwoordde, zeide tevreden te zijn met wat in 1953 tot stand is gekomen en dat het zeker niet aan de burgemees ter ligt, dat nog niet meer is be reikt. Hij bracht dank aan de burgemeester voor diens werk lust en ijver, en betrok hiermede het gemeentepersoneel. Spr. wil bij de hogere instan ties blijven aandringen om meer bouwvolume voor een jaarlijks contingent woningen ter vervan ging van de noodwoningen. Bij de ingekomen stukken werd mededeling gedaan dat voor de restauratie van de N. II. kerk te St. Anna ter Muiden door het rijk 50 der kosten zal worden bijgedragen en voor restauratie van de toren van deze kerk 40 Door B. en W. zal met de kerke- raad nader overleg worden ge pleegd over voorstellen om ver hoging van deze percentages. Met alg. stemmen werd besloten 5 loonsverhoging aan het ge meentepersoneel te verlenen. Daar de „Caltex" reeds een ben zine-station in de St. Annastraat heeft, wordt haar verzoek om vergunning voor een tweede sta tion in die straat afgewezen. Het voorstel van B. en W. om de huur van de gemeentewoning A 29, maar voor een gedeelte met De Britse regering neemt in ernstige overweging welke inter nationale actie zij kan onderne men om te verzekeren dat de we reld-scheepvaart door het Suez- kanaal ongehinderd blijft, aldus heeft minister van staat Selwyn Lloyd in het Lagerhuis ver klaard. Hij zeide verder dal de Britse regering „weigert te er kennen dat Egypte het recht heeft om in vredestijd de vracht, die het Suez-kanaal. passeert, aan besprekingen te onderwerpen", n Officiële nota» op 28 Mei '51 aan de Egyptische regering overhan- digd, had dit duidelijk gemaakt Bovendien had de Britse rege ring tezamen met Frankrijk en de Verenigde Staten in Augustus 19ol een resolutie in de veilig- heidsraad gebracht waarin een beroep w-erd gedaan op Egypte om een einde te maken aan deze pracktijken. Lloyd zeide dat ussen 1948 en 1950 38 Britse schepen door Egypte waren opgehouden of teruggestuurd in verhand met ladingen voor Israel, die als con- !San^e werden beschouwd. In 1952 werden wederom 2 schepen opgehouden. 29 rA te verhogen, werd aange houden, evenals het verzoek van de gemeente Hulst om adhaesie- betuiging aan een adres inzake de inpoldering van het land van Saeftinge. Op verzoek van de heer A. J. dü Fossé zal, de tusseh hem en de gemeente gesloten pachtover eenkomst voor de zijkanten van de Zuiddijk worden ontbonden Bij de rondvraag informeerde de heer Van Hal naar de huur verhoging van de noodwoningen. Volgens spr. geeft de nieuwe Huurwet geen bevoegdheid om huurverhoging op deze Woningen toe te passen. De voorzitter zeide nader onder zoek toe. De heer Van Daalen stelde en kele vragen met betrekking tot het wegschenken van tronken, welke bevoegdheid, volgens spr., alleen de pachter bezit. De voorzitter bestreed dit en zeide, dat in het pachtcontract deze bevoegdheid aan de ver- pachtster is gelaten. door MARTIN VERDUYN. 27) (Nadruk verboden). Toen hij eenmaal bij bewust zijn was, greep Brent de veld fles met een heftigheid als wilde hij het ding vermorzelen. Hij dronk tot hij niet meer kon en zuchtte, lang en diep. „Allemachtig, dat was net op tijd. Ik was al niet ver meer van het Walhalla", was het eerste wat hij zei, maar dan verscheen er vrees in zijn ogen en vroeg hij snel: „Is er genoeg?" „Een rivier vol", grinnikte Hartley, ,„maar nu gaan we eerst eten". „Geef hier", snauwde Brent toen hij de vissen ontdekte. /,Tut, tut, eerst netjes naar de keuken", spotte Hartley. „Koken'antwoordde Brent, als had hij de grootste ver achting voor dit begrip uit een lang vergeten beschaving. Hij griste een vis van de stok en beet er grote stukken af. Met een mengeling van wal ging en bewondering zag Hart ley zijn strijdmakker aan. /„We moeten wel", zei Brent met een volle mond bloed en graten, „anders zien ze de rook". Hartley aarzelde nog even. „Je hebt gelijk", mompelde hij, maar ondanks zijn honger at hij met afkeer één vis. „Ze kunnen niet ver weg zijn", bromde Brent, terwijl hij naast Hartley voorzichtig voortsloop in een richting die zij op goed geluk waren ingeslagen. De mannen zagen hun hope loze positie nog zeer goed in, doch water en voedsel en een paar uur slaap en het feit, dat zij nog steeds uit handen van de vijand waren gebleven, wa ren voldoende om hen de kracht tot een zij het dan wanho pige reddingspoging te geven. Hartley gaf Brent geen ant woord. Hij dacht er aan hoe zij geen enkele aanwijzing hadden, dat zij in de goede richting gin gen, hoe het met de minuut he ter werd, hoe zij over een paar uur weer zouden versmachten van dorst en dat zij, zelfs al vonden zij het kamp van de vijand en al vonden zij Mers ham en de andere levend, niets uit konden richten. Automatisch sjokte hij voort, gebaard, be zweet, overal loerend en de oren gespitst op ieder verdacht ge luid tussen de toch reeds ner- veusmakende, voor hen onbe kende jungle-geluiden. Ook ditmaal werden zij door een schot gewaarschuwd. Het was slechts één scherpe knal, blijkbaar waren de Duitsers aan het jagen. Zonder te spreken wendden de soldaten zich om in de richting van het geluid en slopen met nog groter omzich tigheid verder. Zij gingen voort, tot zij op geschrikt werden door een hef tig gekraak van takken in hun onmiddellijke nabijheid. Zij lie ten zich met de snelheid van de geroutineerde frontsoldaat plat vallen, de automatische gewe ren rusteloos als de kop van een aanvallende slang heen en weer bev/egend. Het gekraak kwam dichterbij en duidelijk hoorden zij het hijgen van een zwoegen de man. In uiterste spanning zagen Hartley en Brent hoe de dichte vegetatie uiteengespreid werd en een voorovergebogen hoofd verscheen. Onder het hoofd zagen zij een gescheurd en vuil tropenuniform en twee bloedende, door door nen opengehaalde handen. Het hoofd richtte zich snel op en noch Brent noch Hartley kon een kreet van verrassing onder drukken toen zij in het gelaat van Flanders zagen. Deze bleef een ogenblik in opperste verbazing staan en was zichtbaar verheugd. Hij be duidde de mannen stil te zijn en wenkte hen te volgen. Toen zij een honderdtal meters ver der waren, hurkte hij neer en begon een kort fluisterend ge sprek. „Het is met gelukt te ont snappen: 'Hoe vertel ik jullie la ter wel. Ze zijn bezig een exe cutie voor te bereiden. Jullie komen precies op tijd: Er is een kans om miss Andrews, Mers ham, Crane en Dunwell te red den". „Gaan ze de vrouw ook ri^p Brent uit. „Hou je kaken op elkaar";, snauwde Hartley, „ze kunnen jou in Berlijn horen". Flanders knikte. „Ja! Ook miss Andrews staat op het lijs tje. Door Mersham te martelen zijn de Duitsers er achter geko men, dat Marion aan onze kant staat". Brent vloekte heftig. „Wat hebben ze met hem gedaan?" Flanders keek ernstig naar de grond en zei toonloos: „Een paar van hun bekende grapjes, zwepen en sigarettenpeukjes en zo. „En heeft Mersham doorge slagen?" vroeg Hartley onge lovig. (Wordt vervolgd). Tandartsexamen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde vöor het tand arts-examen de heer C. A. A. M. Nevekan, alhier. Vergadering Ned. Chr. bouw vakarbeiders. Donderdagavond werd in het verenigingsgebouw een vergade ring gehouden der gecombineer de afdelingen Zaamslag, Axel en Terneuzen van de Nederlandse Chr. bouwvakarbeiders. Na het zingen van Ps. 75 1 en 4 en voorlezing van een Schrift gedeelte uit Hebreën 4 ging de voorzitter, de heer Jacob Buijze, voor in gebed. Hij verwelkomde de aanwezi gen en in het bijzonder de heer De Leij, algem. penningmeester van de N.C.B. te Utrecht. Spr. drukte zijn spijt uit over de ge ringe opkomst, hetgeen weer geeft de achteruitgang in deze ring. Het was juist hierom, dat besloten werd een spreker uit te nodigen om te trachten meer be langstelling te wekken voor het werk van de N.C.B. Hierna behandelde de heer De Leij de inwerking getreden P.B.O., die na een voorbereiding van 5 jaren, eind vorig jaar door de Kamers is aangenomen en reeds voor verschillende bedrijfs takken in werking is getreden. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen werd gebruik ge maakt door de heren J. de Poo- ter uit Zaamslag, B. Knieriem uit Axel, en Boot uit Terneuzen, waaruit bleek dat in werknemers- kringen niet veel enthousiasme voor de P.B.O. bestaat, daar zij de mensen teveel aan banden legt. Spreker antwoordde dat aan vankelijk ook de ongevallen- en ziektewet moeilijk uitvoerbaar waren, doch thans erkent men zonder uitzondering de zegenin gen hiervan, en zo zal het ook gaan met de P.B.O. Aan het slot der vergadering dankte de voorzitter de spreker voor zijn uiteenzetting van dit moeilijke onderwerp, waarna de spreker met dankgebed sloot. Uitvoering Chr. zangver. De Chr. zangver. „Looft den Heer" gaf haar jaarlijkse uitvoe ring in de Geref. kerk alhier. Na een kort openingswoord door de voorzitter, de heer A. Verhoeff, werd gezamenlijk gezongen Ps. 75 1. Hierna bracht de zang ver. op verdienstelijke wijze Ps. 42, Ps. 139, „Bemoediging" en „Geloofslied" ten gehore. De beurt was daarna aan de Chr. fanfare „Hosanna" uit Axel, met een nummer van Ch. Gou nod, bestaande uit vier delen en drie koralen. Na de pauze bracht „Hosanna" een lichter programma, bestaan de uit een ouverture en een twee tal marsen, welke o.l.v. dirigent de heer P. C. Brakman uitstekend werden vertolkt. Tot slot kwam de zangver. weer aan bod met o.m. nummers van L. Mens, Bourgois, Crüger, Mr Pierre en een lied uit Vale rius' Gedenckklanck. De voorzitter van „Hosanna", de heer J. Ie Feber, sprak een slotwoord, waarna met het geza menlijk zingen van ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen" de zeer geslaagde, doch matig bezochte, uitvoering werd besloten.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2