De Berlijnse conferentie Waar spier en spade toekomst bouwen! aan de !7 Wuww* BICAHPAN Regering Fanfani afgetreden I»£,AuRru*,»^os. llllllllllf De strijd in Indo-China WEERSVERWACHTING. ZON-en MAANSTANDEN. HOOGWATER ewi mam Russische bijdragen aan de discussie alleszins bemoedigend De ramp volgens de statistische gegevens De helpers van de uit Breda ontvluchte oorlogsmisdadigers MAANDAG 1 FEBRUARI 1954. 9e Jaargang No. 3062. Baarns jeugd viende Prinses Beatrix verjaardag Advertentie In hei verdronken land Jl I I I I I "-h ZON MAAN ONTPLOFFING BIJ KIEL EIST SLACHTOFFERS. IJSDAM IN DE DONAU. M E R A P I. Lavaprop komt nog steeds naar boven. BRITS KON. PAAR NAAR AUSTRALIË. DE SAMENZWERING IN GUATEMALA. Officier van justitie tekent appél aan MASSALE ZELFMOORD IN JAPANSE KOLONIE GESTAPOLEDEN TE MARSEILLE TER DOOD VEROORDEELD. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,-5 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. Het debat der vier ministers over de mogelijkheid van een her eniging van Duitsland heeft Za terdag geen practische voortgang gemaakt, ook al toonde Molotof zich zó inschikkelijk, dat een Britst* woordvoerder n,a afloop der zitting kon verklaren, dat de Russische bijdragen aan de dis cussie alleszins bemoedigend wa ren geweest. Molotof heeft op deze zitting niet getracht de bespreking te vertragen door te blijven vast houden aan zijn voorstel om po litici der beide Duitse republie ken tot de conferentie toe te la ten. Hij baseerde zijn bezwaren tegen het door minister Eden in gediende Westelijke plan voor Duitse verkiezingen in hoofdzaak op een argument, dat naar Wes telijke opvatting een verkeerde interpretatie van de tekst van het Britse voorstel berust. Molotof concentreerde zijn aan val op het Westelijke plan name lijk op de bepaling, dat een een tr.ale regering in Duitsland vrij zal zijn om de internationale rech ten en verplichtingen van de bei de af te lossen regeringen over le nemen. Hij interpreteerde dat zó, als zou de regering van een ver enigd Duitsland verplicht zijn het E.V.G.-verdrag van kracht te la ten blijven. Dat werd door Eden een foutieve uitleg genoemd. Integendeel moest volgens hem aan Duitsland alle vrijheid in zijn internationale verbindingen wor den gelaten. Molotof heeft zijn tegenvoor stellen nog niet uitgestippeld. Hij heeft aangekondigd, dat hij dat Maandag zal doen. wanneer de conferentie voor het eerst in de Sowjet-ambassade zal bijeenko men. Maar hij heeft bij voorbaat laten doorschemeren wat hij als prijs voor een Duitse eenheid zal vragen. „Wij moeten het erover eens worden, dat na verkiezingen Duitsland niet langer gebonden zal zijn aan enige overeenkomst met een of andere machtsgroe pering", aldus de Russische mi nister. Deze uiting van Molotof kon digt naar de mening van waar nemers reeds aan, dat de Russi sche regering vandaag zal begin nen met de van haar verwachte grote aanval op de Europese ver dedigingsgemeenschap. De Oost- duitse regering heeft harerzijds reeds Zaterdagavond deze aanval ingezet door de publicatie van een aan de ministers gericht me morandum. waarin de Oostduitse voorwaarden voor een hereniging worden genoemd. In dit memorandum wordt de opzegging van de conventies van Bonn en van het verdrag der Europese verdedigingsgemeen schap voorwaarde voor vrije ver kiezingen in geheel Duitsland ge noemd. Bovendien verklaart het memorandum, dat de Oostduitse regering tegen „zogenaamd vrije verkiezingen" zou zijn, wanneer deze door de Westelijke bezetters met de hulp van de regering-Ade- nauer zouden worden voorbereid. „Welke vreemde invloed zou in strijd zijn met het recht van het Duitse volk op zelfbeschikking", aldus het memorandum. Molotof heeft in de rede, die hij Zaterdag voor de conferentie hield, reeds duidelijk gemaakt, dat hij ook dit laatste bezwaar met de Oostduitse machthebbers deelt. Toen begon Molotof aan zijn eigen interpretatie van het Wes telijke plan. Het was volgens hem niet aanvaardbaar, dat de ver dragen van Bonn en van Parijs na een Duitse hereniging van kracht zouden moeten blijven. Er waren vele Duitsers in Oost en West, die dit niet zouden wensen. Het effect van deze verdragen zou volgens Molotof zijn, dat ge durende tientallen jaren „een half bezettingsregiem" in Duits land zou worden gehandhaafd. „Naar de mening der Sowjet-re- gering zou een Duitse regering na vrije verkiezingen vrij moeten kunnen beslissen over de binnen- en buitenlandse zaken van het land", aldus Molotof. Dit nu, zo antwoordde Eden hem, was precies wat de Weste lijfce mogendheden bedoelden. Een regering voor geheeL Duits land zou in geen enkele richting gebonden zijn en Duitsland zou inzake zijn internationale betrek kingen dezelfde vrijheden krijgen als ieder onafhankelijk land, mits het Westelijke schema werd aan vaard. Molotof heeft zich Zaterdag be perkt tot wat hij noemde „enkele voorlopige opmerkingen". Zijn eigen plan voor verkiezingen in Duitsland zal hij vandaag ont vouwen. John Foster Dulles en George Bidault hebben zich Zaterdag aangesloten bij Edens plan. De Amerikaanse minister voegde daaraan toe, dat op sommige punten in de loop van het debat nog verbeteringen zouden kun nen worden aangebracht. Nog eens stelde hij, dat de Europese veiligheid het best kon worden gediend door Duitsland in een grotere Europese gemeenschap te integreren. Bidault keerde zich tegen „een sterk, gecentraliseerd en geïso leerd Duitsland, dat in staat zou zijn naar twee kanten te spelen". Molotofs wens om Duitsers tot de conferentie toe te laten, heeft de ministers Zaterdag, tegen de verwachting in, niet veel hoofd brekens gekost. Binnen het kwar tier legde Molotof zich zwijgend neer bij het Westelijke verzet, doch een eigenlijke beslissing werd niet genomen. De Russische vertegenwoordiger behoudt dus de mogelijkheid om nog op dit punt terug te komen. Blijft hij echter zo inschikkelijk als Zater dag, dan zal dat naar de mening der Westelijke delegaties niet meer gebeuren. Molotof was na melijk zo hoffelijk aan zijn colle ga Eden aan te bieden het voor zitterschap op zich te nemen, wanneer de ministers vandaag in de Sowjet-ambassade bijeen zul len komen. Eden op zijn beurt liet de eer aan Molotof, zoals oor spronkelijk was afgesproken. Zo scheidden de ministers Zaterdag avond in de beste stemming. GOEDE STEMMING BIJ DE RUSSEN. Onder de leden van de Russi sche delegatie te Berlijn heerste Zaterdag een joviale stemming. Molotof dronk aan de bar een whisky met Eden op heel onge dwongen wijze. Hij klonk met Bi dault en wenste hem een goede gezondheid. Later dronk hïj nog een whisky met de Duitse bar keeper. De Russische delegatie heeft Zaterdagavond 200 Westelijke journalisten uitgenodigd wodka te komen drinken op het Ooste lijke perscentrum. BESPREKING DULLES— MOLOTOF OVER ATOOM PLAN. De ministers Dulles en Molotof hebben Zaterdagavond in het ge bouw van de geallieerde be stuursraad gesproken over presi dent Eisenhowers plan tot instel ling van een atoombank. De bijeenkomst heeft 40 minu ten geduurd. Eden en Bidault nemen niet aan deze besprekingen deel, maar Dulles heeft hun verteld dat hun landen zullen worden uitgeno digd de volledige besprekingen bij te wonen wanneer die worden gehouden. Verwacht wordt, dat andere landen, zoals het uranium producerende België en Canada dan ook uitgenodigd zullen wor den. De gedachtenwisseling tussen Dulles en Molotof is slechts van voorbereidende aard geweest. Be sloten is aan het eind van de con ferentie van vier weer een be spreking te hebben. Prinses Margriet is van Zater dagochtend 9 uur tot 's middags 4 uur met een aantal medescho lieren druk in de weer geweest om met de Baarnse schoolkinde ren de zestiende verjaardag van haar zusje Beatrix te vieren. Ze trad op in een ballet als onder deel van een programma, dat een aantal scholieren verzorgde voor de Baarnse schooljeugd in Mu sis Sacrum te Baarn. Om alle kinderen van dit feest te kunnen laten genieten waren drie voor stellingen noodzakelijk. De kleine Marijke was natuur lijk van de partij bij de filmvoor stelling die voor de kleineren werd gedraaid in Astoria. Ze vond de film zó mooi, dat ze ook de herhaling bleef zien. (Van een speciale verslaggever van het A.N.P.). (Slot.) de kapper met net aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9 terneuzen toonaangevend op gebied van moderne coiffures, schoon heids-behandeling, betere toilet-artikelen dépositaire „Lancóme" Tijdens de stormnacht en na dien is door water, wind en tij- stroom voor ongeveer 152 mil- lioen gulden aan 43.670 wonin gen, boerderijen en andere op stallen vernield. De huisraad- schade bedroeg 121 mlllioen en de schade aan landbouwgronden en machineparken wordt op 108 millioen geraamd, mits het her stel niet tegenvalt. Dit herstel wordt op 74 millioen besomd. Het herstel van 217 beschadigde of vernielde scholen en kerken zal ongeveer 5 millioen vergen. Daarbij komt nog een schade aan de veestapel van 22,5 mil lioen en een schade voor han del, bedrijfsleven en banken, die op 115 millioen kan worden ge steld. Het geleden leed is niet in cij fers uit te drukken, wel echter de hulp. die middels het Ram penfonds, het 'Roode Kruis en de overheid uit binnen- en bui tenland werd geboden. Het buitenland maakte ruim 39 millioen gulden aan geld naar Nederland over en voor ruim 63 millioen in giften in natura. Nederland en overzeese rijks delen brachten samen ruim 94 millioen gulden aan geld en ruim 15 millioen aan goederen bijeen. Hierdoor werd het moge lijk de eerste hulpverlening te financieren, voor 8 millioen gul den aan 29.500 gezinnen textiel- pakketten te verschaffen en 515 houten woningen (voor 7 mil lioen gulden) in het rampgebied te bouwen. Hiervan zijn ruim 300 reeds bewoond. Uit de gaven van het Roode Kruis werden voor pakketten gereedschap voor de landbouw en landbouwmachines tot een bedrag van 7 millioen uitge reikt}, wordt te Zierikzee een zie kenhuis met 80 bedden, dat in 1956 klaar zal zijn, gebouwd, terwijl verder nog grote bedra gen worden besteed aan het op 6 October geopende Dunanthuis als vacantie-oord door geëvacu- eerden te Driebergen, voor so ciale jeugd-centrainKruiningen en Heinenoord, voor de inventa rissen van 40 kleuterscholen en tal van andere objecten. 'Het Rampenfonds legde on langs in het brochuretje „Dank U" rekening en verantwoording af van de ruim 94 millioen gul den, die door bevriende naties (Zweden ruim 2,50 per hoofd medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Aanhoudend vorst. Droog en over het algemeen zonnig weer. Matige en in de middag tijdelijk krachtige wind tussen noord-oost en oost. In de ochtend hier en daar strenge vorst en in de middag matige tot lichte vorst. op onder op onder Febr 1 8.22 17.27 7.06 14.47 2 8.20 17.28 7.39 16.09 3 8.18 17.30 8.40 17.35 4 8.17 17.32 8.25 19.02 5 8.15 17.34 8.42 20.29 DINSDAG 2 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 0.47 1.15 Terneuzen 1.22 1.50 Hansweert 2.02 2.30 Walsoorden 2.12 2.40 om zijn m°°.9k probeeIt U eens z0 hardnekkig. P'0°®e"iddel nipuwe maagi"iu MftftG-CACHETS smaakloos, I snel, zeker I De communistische opstande lingen hebben in de afgelopen 24 uur hun strijd in Indo-China ver hevigd, aldus heeft het Franse opperbevel in Saigon Zaterdag avond bekendgemaakt. Zij heb ben voor de tweede maal in twee dagen tijds een trein laten ont sporen op een afstand van circa 50 mijl ten noordoosten van Sai gon. Ten zuidwesten van de stad veroverden zij dertien wachtto rens en drie forten. In midden- Vletnam vielen de buitenposten Kom Brih en Kalk, elk met een garnizoen van zeventig man, in handen van de opstandelingen. In Laos heeft een Franse pa trouille, ongeveer 80 mijl ten W. Drie personen zijn Zaterdag om het leven gekomen en zeven ge wond bij een ontploffing in een munitieopslagplaats nabij Laboe aan de Kielerbocht. Er wordt een onderzoek naar het gebeuren in gesteld. Volgens latere berichten zijn 8 personen gewond, van wie twee zwaar. Het was de vierde ontplof fing van munitie in dit gebied in twee jaar tijds. Bij Boedapest heeft zich in de Donau een ijsdam gevormd, wel ke dagelijks 20 km groter wordt, aldus meldt het Oostenrijkse persbureau. Zaterdag was het ijs op de Donau in Oostenrijk nog in beweging maar het gevaar be stond, dat de rivier vast zou ko men te zitten. De scheepvaart is gestremd. van Loeang Prabang, zich van een opslagplaats van de opstan delingen meester gemaakt. Een tweede patrouille doodde circa 40 opstandelingen bij een felle botsing ongeveer 90 mijl ten zuidoosten van Loeang Prabang. Het Vietnamese staatshoofd, Bao Dai, zal de dienstplicht in voeren voor de leden van de Se- dangstam, die 200 km ten Z. van de Annamese hoofdstad, Hue, woont, aldus deelde het Franse leger te Saigon Zondag mede. Het Franse leger deelde verder mede, dat het ongerust is over het lot van een compagnie in heemse soldaten, die in een ge bied met dichte oerwouden ope reerde. Het radio-contact met de ze eenheid is verbroken. In deze zelfde streek worden nog hon derd inheemsen en honderdvijftig man hulptroepen vermist, aldus het Franse leger. Het Vietnamese leger maakte bekend, dat op 27 Januari in het gebied van Gocong, 60 km ten Z. van Saigon, 23 uitkijkposten en kleine stellingen door deser teurs zijn verlaten. Ook werden 55 km ten Z.W. van Saigon twee uitkijkposten verlaten. De politie heeft 26 deserteurs en 20 perso nen, die van desertie worden ver dacht, in hechtenis genomen. Van het zuidelijke gebied van de Tonking-delta worden zware gevechten gemeld. In militaire kringen is men van oordeel, dat de Fransen in deze streek hun druk zullen versterken. Volgens het Franse opperbevel zijn sinds 28 Januari in Zuid- Vietnam 38 kleine buitenposten en wachttorens in handen der Vietminh gevallen ten gevolge van desertie. Naar men zegt heb ben de deserteurs, gereeruteerd onder de plaatselijke bevolking, zich laten beïnvloeden door inten sieve propaganda der Vietminh. De twaalf dagen oude Italiaan se regering-Fanfani is afgetre den. Het aftreden is gekomen na een debat van vier dagen in de Italiaanse Tweede Kamer. Fan fani verklaarde te hopen dat de ze vierde, niet geslaagde poging in zeven maanden tijds om een stabiele Italiaanse regering te vormen, er toe zou bijdragen dat de volgende poging wel zou sla- Sen- Men verwacht, dat president Emaudi begin van deze week zal beginnen met politieke bespre- kin om een nieuwe kabinetsfor mateur aan te wijzen. Bij de stemming over het rege ringsprogram verklaarden 303 afgevaardigden zich tegen Fan fani 26ó Afgevaardigden stem den voor en 12 onthielden zich van stemming. Onmiddellijk na het bekend worden van de uitslag der stem ming begaf Fanfani zich naar 't Qurrinaal om president Einaudi zijn ontslag aan te bieden. Tegen stemden de communis ten, socialisten, sociaal-democra ten, monarchisten en neo-fascis- ten twee van de 264 christen-de mocratische afgevaardigden stemden voor, evenals alle vijf re- publikeinse afgevaardigden. De liberalen onthielden zich van stemming. De stemming kwam na een de bat van vier dagen. Fanfani had besloten toch te laten stemmen, hoewel de regering bij voorbaat kansloos was, opdat alle partij en de volledige verantwoordelijk heid voor haar houding zouden aanvaarden. De gezondheidstoestand van Paus Pius de Twaalfde was Zon dagochtend onveranderd. De Paus heeft Zondag geen mis ge celebreerd, maar wel heeft hij, zoals gewoonlijk, onderstaatsse cretaris mgr Battista ontvangen. van de bevolking) werden ge schonken. Bijna 11 millioen werd in de eerste 3 weken uit gegeven aan directe hulpverle ning, evacuatie en zakgeld voor vluchtelingen. Voor schade door hulverle- ning en sociaal-cultureel herstel werd ruim 7,5 millioen afgezon derd. Reeds werd meer dan 50 millioen van de daarvoor be schikbare 80 millioen gulden aan huisraadschade uitgekeerd. Voor uitkeringen op lange ter mijn (weduwen en wezen) is 13 millioen gereserveerd en daar naast nog bijna 2 millioen voor bijzondere noden. Het Roode Kruis werd voor het gebruik van rampschadedepöts schadeloos gesteld. Dit is hulp in cijfer.l, in mil- lioenen guldens. Het zijn koude en toch tekenende cijfers voor de hulpvaardigheid en gulhar tigheid, waarmede mensen in Azië, de beide Amerika's. Afrika, Australië, Rusland en West- Europa hun getroffen mede mensen willen helpen. In het eens verdronken land woneri^ werken en leven; thans weer mensen, die uit eigen aan pak en andere hulp met spier en 'spade aan de toekomst, hun toekomst bouwen. Grauw is het slijk, onvruchtbaar is de bodem, dood zijn de bcmen en honger den. De arbeid zal nieuw leven brengen, huizen en dorpen her bouwen, boerderijen en be drijfsgebouwen bouwen of her stellen. Door zware arbeid zal het wellicht mogelijk zijn de zeegaten te dichten, zoetwater bassins te vormen, nieuwe ver bindingen te leggen en de wel vaart in de noodgebieden daar door opstuwen. Het leven gaat verder, ondanks de doorstane ellende en de geleden verliezen „Ik worstel en kom boven" zullen de bomen en gewassen zeggen en zij zullen groeien en vrucht dragen. „Ik worstel en kom boven" zegt de mens in het herwonnen land, die aan zijn toekemst bouwt. Sinds Woensdag vloeien nieu we lavastromen uit de Merapi door de kali Apu omlaag. Op de Blijkens de laatste gegevens van top van de vulkaan zijn grote het C.BS. zijn bij de stormramp vlammen zichtbaar en volgens een der waarnemingsposten komt de lavaprop nog steeds naar bo ven. Uit drie onderdistricten moest de bevolking worden geëvacu eerd. Daartoe behoorden ook de verpleegden van het sanatorium Pakem. Na een bezoek van vijf weken aan Nieuw-Zeeland zijn koningin Elizabeth en de hertog van Edin burgh Zaterdagochtend aan boord van het jacht „Gothic' uit de havenstad Bluff op het Zuider eiland naar Australië vertrok ken. Ondanks het slechte weer werd het koninklijk paar door een grote menigte uitgeleide ge daan. De Hamburgse firma die Vrij dag in een bekendmaking van de regering van Guatemala werd bericht van het verkopen van zware wapens en napalmbom men aan samenzweerdrs tegen deze regering, heeft Zaterdag deze beschuldiging categorisch van de hand gewezen. van 1 Februari 1953 1835 perso nen direct of door ziekte (40) om het leven gekomen. Hiervan wor den 144 nog vermist. Tot de slachtoffers behoren 916 volwas sen mannen. Ruim 600 personen beneden de 20 verloren het leven. Per 1 Maart 1SJ53 waren 72.170 inwoners van het rampgebied ge ëvacueerd. Thans verblijven naar schatting nog ruim 5000 slachtof fers buiten hun oorspronkelijke woongemeente. Ondanks het feit, dat ruim 2600 woningen in Zuid- West Nederland vernield werden, is de woningvoorraad in dit ge bied met 1252 in het laatste jaar gegroeid. In alle gemeenten op 11 na in het rampgebied zijn inmiddels weer raadsverkiezingen gehou den. Door de overstroming werd 20.154 ha cultuurgrond buiten ge bruik gesteld. Berekend wordt, dat dit een oogstverlies van 18.500 ton tarwe, 32.100 ton vlas, 279.000 ton consumptie-aardappe len en 567.000 ton suikerbieten tengevolge had. Op spoedig drooggevallen gebieden werd zo- mergerst gezaaid. Deze bracht 'n oogst van 17.400 ton op. In het rampgebied is de achterstand in de veestapel van ruim 27.000 run deren, ruim 2000 varkens en 64.000 kippen ontstaan. Becijferingen tonen voorts aan, dat aan landbouwgronden, nijver heid, handel, bankwezen, voorra den, verkeer, woningen en boer derijen bij een waarde van 5.029 millioen aan nationaal vermo gen. na afschrijving, 3.393 mil lioen. een schade van 396 mil lioen aan dijken, wegen, kunst werken, scholen, kerken, raad huizen, huisraad, kleding enz., zo dat het totaal van de schade op 895 millioen kan worden ge steld. Eerst thans is bekend gewor den, dat achthonderd leden van de destijds in Zuid-Korea be staande Japanse nederzetting van Ling Soeo op 17 September 1945 gezamenlijk zelfmoord hebben gepleegd door het innemen van Pruisisch zuur. Dit is te Tokio medegedeeld door een overlevende van deze massale zelfmoord, zekere Taka- nishi. Hij lichtte toe dat tot de wanhoopsdaad werd besloten om te ontkomen aan de kwellingen, die de leden van het Chinese be vrijdingsleger „de Japanners, die in hun handen vielen, lieten on dergaan". Hij besloot met de mededeling dat de 800 zelfmoordenaars uit sluitend uit vrouwen, kinderen en grijsaards bestonden, daar alle weerbare mannen bij het Japan se leger waren ingelijfd. Mr J. Houben, officier van justitie bij de Bredase rechtbank, is niet accoord gegaan met de vonnissen, die de Bredase recht bank op 29 October j.l. heeft uit gesproken over de vier verdach ten, die geholpen zouden hebben bij de ontsnapping van de zeven oorlogsmisdadigers uit de Breda se strafgevangenis. De Amsterdammers F. de J. en F. C. werden wegens medeplegen van het voortgezet misdrijf het vervoeren van de ontsnapten) veroordeeld tot vijf maandeji ieder. Eenzelfde straf werd opge legd aan de Amsterdammer M. A. wegens opzettelijk uitlokken van het voortgezet misdrijf en M. F. uit Haarlemmermeer, de broer van een der ontsnapten, werd vrijgesproken. Mr Houben eiste maar verscheidenheid in de eisen was niet mogelijk, omdat de wet voor een dergelijk misdrijf geen hogere straf dan de gevraagde zes maanden toestond. Intussen hebhen de twee ver oordeelden, n.l. M. A. en F. de J. t.egen hun vonnis beroep aange tekend. Het appèl zal waarschijn lijk in Maart of April worden be handeld door het Bosse gerechts hof. Het vooronderzoek tegen J. H. uit Amsterdam, secretaris van de stichting „oud-politieke delin quenten" is afgesloten. Naar wï| vernemen heeft de officier van justitie te Breda geen voldoende aanwijzingen voor zijn schuld aanwezig geacht. H. is thans bui ten vervolging gesteld. Tijdens de behandeling van de zaak tegen de vier verdachten, bij de openbare behandeling op die zouden geholpen hebben bij 15 October j.l. tegen ieder dei' verdachten een gevangenisstraf van zes maanden. Dit hield niet in, zo verklaarde hij, dat hij hen in gelijke mate schuldig achtte, de ontsnapping van de 7 oorlogs misdadigers, was enige malen tot uitdrukking gebracht, dat H. een aandeel in de hulpverlening zou hebben gehad. Een militair gerechtshof te Marseille heeft Vrijdag twee Duitsers, die tijdens de oorlog bij de Gestapo in Zuid-Frankrijk werkten, wegens oorlogsmisda den ter dood veroordeeld. Vijf be klaagden kregen levenslange dwangarbeid, terwijl vier Duit sers tot straffen variërend van acht tof tien jaar dwangarbeid werden veroordeeld. Twintig ver. dachten werden bij verstek ver oordeeld. Een der terdoodveroor- deelden, Rolf Müller, is hoofd van de Gestapo te Marseille geweest. Het hof had ruim 13 uur nodig om tot deze uitspraken te ko men. Gedurende de 23 dagen, die het proces heeft geduurd, zijn er 120 getuigen gehoord, onder wie de voormalige SS-generaal Karl Dberg, die zelf nog wegens oor logsmisdaden terecht moet staan. Aan Müller c.s. was ter, laste gelegd, dat zij honderden Franse verzetsstrijders en Joden hadden gearresteerd, van wie het meren- ieel het leven in Duitse gaska mers heeft gelaten. Ook hadden zij leden van de Franse maquis gemarteld en, gewoonlijk zonder vorm van proces, laten terecht stellen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1