GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN KANTONGERECHT OOSTBURG Wat brengt de Radio? &ERM0G ÈNE PREDIKBEURTEN Ex-sultan van Marokko uit Brazaville vertrokken Ze gingen naar Afrika... K.L.M,-toestel met dieren aan boord had motorstoring Toepassing noodwet ouderdomsvoorziening Hebben de Noormannen Amerika niet ontdekt? STAKINGEN IN FRANKRIJK De opdracht van Robert Mersham OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 31 JANUARI. NED. HERV. KERK. Vergadering Afdeling Terneuzen Z. L. M. Donderdagavond kwam de raad in voltallige zitting bijeen. In de vacature ontstaan door het over lijden van de heer M. L. van Liere werd de heer R. Hol als raadslid beëdigd. De voorzitter sprak na de ope ning der vergadering de Nieuw jaarsrede uit, die in ons vorig nummer werd opgenomen. Deze rede werd beantwoord door de heer J. van Riet, als oud ste raadslid. Na het aanhoren van deze rede was spreker tot de conclusie ge komen, dat de taak van de burge meester groots, maar moeilijk is. Tevens riep de heer Van Riet aller medewerking in om samen met de burgemeester als kapitein op het schip alle klippen te omzeilen. Spr. wees op de zinsnede dat Ter- neuzen is opgenomen in de vaart naar een grotere toekomst en wees op de groei der stad, die door men sen van een kwart-eeuw terug, niet meer wordt herkend. De heer Van Riet sprak de hoop uit voor een verdere bloei der stad. Moge deze bloei ook tot stand komen, doordat wij beleven, dat van de zijde' der N. b. meer begrip voor onze belangen wordt getoond. Spr. dankte ook het secretarie- personeel voor de toewijding en medewerking. „Moge God ons werk in 1954 zegenen". Ingekomen stukken. Hieronder was o.m. een verge lijkend overzicht van culturele uit gaven, geraamd door diverse ge meenten in Zeeland. De heer S. W. Henry dankte het College voor dit overzicht, al kon den er geen bepaalde conclusies uit worden getrokken. De subsidie verlening voor dierenbescherming zoals in Vlissingen kon mis schien navolging vinden, maar t.a.v. de jeugdzorg slaat Terneuzen daarentegen een goed figuur. Spr. zou gaarne, b.v. na 3 jaar, weer zulk een overzicht hebben, liefst met gegevens van andere Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. Avondmaal): 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. A. en Dankz.). Heek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft; 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft (Bed. H. Doop). Hontenisse: 10 uur Ds. K. Ver- Hulst:' 10.30 uur Ds. J. Homan. (Bev. Kerkeraadsleden.) Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon- ders. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg (Bed. H. A.); 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg (Dank- zegging). Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. v d. Vlugt; uur Eerw. heer Van Embden. 10 uur „Bethel" (Kerk voor Jon geren van 12 t/m 15 jaar)voor ganger Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H Heijboer (Voorber. H. A.); 2.30 uur Ds. G. Jansma (Bed. H. Doop). WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 30 JANUARI. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 31 JANUARI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L S Blom. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch (Bed. H. Doop). Breskens: 10 uur Ds. J. H van Beusekom (Bed. H. A.); o uur Ds J. H. van Beusekom (Bed. H. A. en Dankzegging). Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate (Bed. H. Avondmaal». Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. - Nieuwvliet10 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. Retranchement: 10 uur Ds. J. B. van Bork. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld (Bed. H. Avondmaal). St Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld (Bed. H. A.). Wateriandkerkje10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijl- man. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur leesdienst; 5 uur Ds H. Pestman, van Terneuzen. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen. CHR. GEREI'. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H van Leeuwen. Axei: 6.30 uur Ds. H. van Leeu wen (in de Fröbelschool, Nieuw- straat). GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 u. en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 10 uur en 3 uur in ge bouw „Pro Rege": leesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen9.30 uur Ds. A. de Reu ver (Watersnoodherdenking); 2 uur Ds A. de Reuver (Bed. H. Doop); 6 uur Ds. A. de Reuver (Voorber. H. A.). LEGER DES HEILS. Terneuzen: Samenkomsten om 10 uur en 7 uur. UOOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. gemeenten omtrent de toepassing der vermakelijkheidsbelasting. De heer N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem merkte op, dat slechts één gemeente een subsidie geeft voor het hospitaalkerkschip „De Hoop", n.l. Middelburg, met een bedrag van 10. Hij zou ook vanuit Terneuzen dit mooie werk gesteund willen zien. De voorzitter antwoordde, dat dit bjj de behandeling der begro ting kan worden bezien. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer M. L. van Liere, werd voorgesteld een lid te benoemen in de commissie voor georganiseerd overleg. De heer Henry deelde mede, dat de P. v. d. A.-fractie gaarne zou aanbevelen de heer N. F. Diele- man en als plaatsvervanger de heer A. Jansen. Deze heren werden als zodanig gekozen. Tot vertegenwoordiger in de Stichting „Prot. Ziekenzorg" werd gekozen de neer R. Hol. Als lid der Volkshuisvesting commissie we: d gekozen de heer B. Burger. Eervol ontslag werd verleend aan de heer A. P. Dees als ambte naar van de Burgerlijke Stand. In zijn plaats werd benoemd per 1 Febr. a.s. de heer P. D. Bareman. De heren Mr. P. H. W. F. Telle- gen en A. C. S. van Breda Vries man werden herkozen als leden der commissie van toezicht op het M. O. De heer Mr. Tellegen werd her kozen als lid van het college van curatoren. Tot onderwijzer aan de openb. U. L. O.-school werd benoemd de heer A. de Vries. Bjj het voorstel tot opnieuw vaststellen der salarisverordenin gen, merkte de heer R. Hol het volgende op: Mijnheer de voorzitter: De sala ris- en loonverordening voor het personeel in dienst van onze ge meente heeft o.m op onze laatste fractie-vergadering een punt van uitvoerige discussie uitgemaakt. Vrijwel éénparig was men van oordeel, dat de ontwikkeling van de loonpolitiek de laatste tijd een tendenz vertoont, welke men niet zonder bezorgdheid gadeslaat. Im mers steeds weer opnieuw blijkt dat men bij verbeteringen in de salariiC- of loonpositie, door allerlei bepalingen, doch niet in 't minst door wat ik zou willen noemen „de de-nivellerings politiek", in de ho gere regionen keer op keer een flinke hap van de te verdelen koek krijgt, terwijl anderzijds de over grote meerderheid zich maar moet tevreden stellen met al of minder grote kruimels die van de tafel vallen, waardoor men niet of nau welijks in staat geacht moet wor den bij de steeds stijgende levens standaard, de touwtjes aan elkaar te knopen. Konden de zo nodige verbeterin gen even na de bevrijding bereikt in de financiële p isitie, zowel van het overheidspersoneel als van hen die werkzaam zijn in het bedrijfs leven, met name ook voor hen die op meer of minder verantwoorde lijke posten hun functie vervullen, vrij algemeen worden gewaar deerd, thans valt allerwege over de gang van zaken bij zéér velen (van allerlei richting) ontstem ming waar te nemen. En o.i. be grijpelijk. Want de onderlinge ver schillen in beloning tussen de di verse, naar onze smaak wel wat al te talrijke rangen en functies, zijn soms tot een hoogte gestegen, die o.i. de indruk wettigt dat wij met rasse schreden op weg zijn naar vóór-oorlogse toestanden (zij het dan met andere cijfers). Hoe verder wij van de bevrij dingsdatum verwijderd geraken, hoe sneller dit proces dat mo menteel in volle gisting schijnt te zijn zich ontwikkelt. Mijnheer de voorzitter: Voor ditmaal hebben wij besloten, nog onze medewerking te verlenen bij het sanctioneren van de vóór ons liggende salaris- en loonverorde ning, hoewel alreeds de vraag werd opgeworpen of het sociaal verant woord is te achten, dat b.v. ook ter plaatse het verschil in beloning tussen de hoofdcommies (al dan niet wnd-secretaris) en adjunct commies een bedrag te zien geeft van ruim 3000, Mijnheer de voorzitter: Wij zijn voorstanders van 'n goede salaris- en rechtspositie van het personeel in gemeentedienst, maar er zijn nu eenmaal grenzen. Indien dan ook in de nabije toekomst mocht blij ken dat de hiervoor door mij ge schilderde tendenz in de loonpoli tiek zich o.i. in onjuiste richting blijft ontwikkelen, zullen wij, be wust van onze eigen verantwoor delijkheid, niet schromen onze houding te bepalen desnoods in af wijking van Rijksregelingen en het rapport van de Commissie-Ub- bink." De voorzitter zeide deze woorden van "de heer Hol te mogen zien ten Wethouder Den Hamer merkte óp, dat dit resultaat toch in over leg met de vakorganisaties was bereikt. De heer Hol zeide al jaren met de vakorganisaties van mening te verschillen t. o. v. de loonpolitiek. Het voorstel werd daarna z. h. s. aangenomen. Enkele percelen werden onbe woonbaar verklaard. Medewerking werd verleend aan het bestuur der R.K. U.L.O.-school voor de aanschaffing van leermid delen alsmede tot het opdragen van een geschil aan scheidsman nen, tot het verlenen van machti ging tot opname en uitlening van kasgelden en tot het aangaan van een geldlening, groot 250.000. De raad oordeelde het nodig medewerking te verlenen aan de uitbreiding der landbouwhuishoud- school te Terneuzen met een vor mingsklasse. De heer Henry vond het voor stel buitengewoon nuttig, doch is de consequentie alleen dat de ge meente 15 in d<_ kosten bij draagt? De voorzitterOngeveer 750. Het voorstel werd z. h. s. aange nomen. De verordening op de precario rechten werd gewijzigd. Rondvraag. De heer N. F. Dieleman wees op werkzaamheden, die verricht wor den nabjj de staalfabriek en vroeg of dit ten behoeve van industrie terrein is. De voorzitter: Hier wordt puin geruimd. Wethouder De Vc:;: Dit is een begin van werkzaamheden voor het recreatie-oord. Het benodigde puin wordt bij de staalfabriek ge haald. Eerstdaags hoopt men in de oesterputten te beginnen. De heer Henry wilde aan de Kerkhoflaan een meer kleurige naam geven. De voorzitter zeide, dat het col lege daar niets voor voelt om prac- tische redenen en tegen deze naam ook geen bezwaar heeft. De heer Henry zou er een voor stel yan willen maken, er staat nu toch ook een jeugJgebouw in die straat. De heer J. P. de Feijter sloot zich daarbij aan en vroeg wat het college dacht van „Zoutvlietlaan". Vroeger yas daar een zoute vliet. De voorzitter zeide, dat het toch reeds een moeilijkheid is om in een groeiende stad namen te vinden. De heer Henry deed een sug gestie om b.v. in een buurt straten namen te geven van Terneuze- naren uit de bezettingstijd. Na enige discussie bepleitte de heer M. van Langevelde zeehel dennamen. Wethouder Den Hamer verklaar de zich er tegen; verandering van namen geeft moeilijkheden en de naam hoeft geen bezwaar te zijn. Wethouder De Vos sloot zich daarbij aan. Als ik in de Kerkhof laan loop, denk ik niet aan een kerkhof, als ik in de „Zoutvliet- straat" liep, zou ik denken dat ik dorst kreeg. Als de straat dan toch een andere naam moet heb ben, laten we haar dan noemen naar de plataanbomen die er staan. Dit idee zal in ernstige over weging worden genomen. De heer W. J. Weterings klaag de over de slechte gasvoorziening in de gemeente. Speciaal gas kachels geven geen warmte. Blijk baar zit het euvel in de druk, die slechts V5 van het normale zou bedragen. De voorzitter sloot hierna de ver gadering. De ex-sultan van Marokko, die op zijn reis naar een nieuw verbanningsoord 48 uur in Bra zaville, Fransequatoriaal Afri ka, gerust had, is met zijn ge volg van daar per vliegtuig vertrokken. RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. Vijf Weense kinderen, vier jon gens en een meisje, van negen tot dertien jaar oud, gingen per tram op expeditie naar Afrika. Zij had den allerlei uitrusting meegeno men, zoals voedsel, dekens, bran dewijn, sigaretten, een luchtbuks en kleurige snuisterijen om de opperhoofden in Afrika aan te bieden. De tram bracht het gezel schap naar zijn eindpunt bij de Donau, daar richtten de kinderen een kampement in een oude vis sershut in. Zij maakten wat worstjes klaar en namen een slok brandewijn tegen de kou. Ze staken ook een sigaret op en oefenden wat met de luchtbuks. Toen konden drie van de vijf het heimwee naar hun warme bed niet langer weer staan en ze pakten de tram terug naar huis. De drie deserteurs ga ven de inmiddels reeds gealar meerde politie het geheim van de hut prijs en ook de twee doorzet - van-oe neer noi te mogen zien .en tp_„ \„;;rpn +nprl -npl wppr thuis opzichte van de loonpolitiek van ters waren toen snel weer tnuis het Rijk. 1 gebracht. Onder presidium van de heer J. van Hoeve werd Donderdag middag in hotel „Des Pays Bas" de jaarlijkse alg. vergadering ge houden van de Terneuzense af deling der Z. L. M. De voorzitter wenste in zijn openingswoord allen een voor spoedig jaar voor familie en be drijf, waarna hij de geringe op komst betreurde in verband met een droeve gebeurtenis in de af deling. Voorts wijdde spr. enkele woorden aan de watersnood en de gevolgen daarvan ensprak zijn waardering uit over de krachtdadige wijze waarop het herstel werd aangepakt. Nadat de notulen waren goed gekeurd, meldde de secretaris penningmeester, de heer J. J. HuijssenDe Bruijne, een goed slot van 293,52. Het kas-saldo was niet zo gunstig, in verband met contributie-derving van door de watersnood gedupeerde leden, welk bedrag door de afdelings- kas aan het Hoofdbestuur is bij gepast. Een 12-tal nieuwe leden werd aangenomen, die met eventuële klachten bij de Z. L. M. terecht kunnen. Door deze toetreding telde de afdeling 88 leden; 2 kwamen te ontvallen door over lijden. De heer F. Dekker werd bij acclamatie herkozen als be stuurslid. De contributie bleef gehandhaafd op hetzelfde bedrag als vorig jaar. Als afgevaardigden naar de kring- en algemene vergaderin gen werden herkozen de heren J. van Hoeve en J. J. Huijssen De Bruijne. Éér- der overige be stuursleden zal eventueel als plaatsvervanger functionneren. Door verhindering kon de aan gekondigde lezing van ir. J. Bos, adj.-secretaris van de Z. L. M. niet doorgaan. Lezing ir. P. L. Bouman. Na een inleidend woord van de voorzitter, hield de rijksland- bouwconsulent te Axel, ir. P. R. Bouman een interessante cause rie over: „De landbouw in Gro ningen". Ir. Bouman dankte de heer Van Hoeve voor diens medewer king aan de totstandkoming van een landbouwstudieclub in Ter neuzen. Deze studieclub is on langs opgericht door de geza menlijke landbouw-organisaties. Het bestuur is als volgt samen gesteld: A. Swagemaekers, Sas van Gent, voorzitter; J. Tolle naar, Sluiskil, secretaris en J. J. van Hoeve Jzn, Terneuzen, pen ningmeester. Ir. Bouman gaf vervolgens in zijn uitvoerige causerie een inte ressant beeld van de provincie Groningen, de mentaliteit der bevolking, de kenmerken en be tekenis van de landbouw, de structuur van de bodem, de be drijfsleer, enz. Deze causerie werd vervolgens aan de hand van lantaarnplaat jes verduidelijkt, waarna een brede bespreking van dit onder werp volgde. Het idee van een excursie naar Groningen zal men t.z.t. nader bezien, alsmede het houden van een praatmiddag door ir. Bou man. De heer Van Hoeve dankte de spreker voor zijn interessante lezing en sloot daarna de bijeen komst met een kort woord. Daar de Oostburgse kantonrech ter mr. Van Meerwijk nog steeds ziek is, werd de strafzitting gepre sideerd door de heer O. I. Alberti. De eerste zaak welke voor de groene tafel kwam, was het horen van getuigen in de zaak contra A. E. C., chauffeur te IJzendijke, welke niet verschenen was. De heer C. had te Cadzand een aan rijding veroorzaakt door met zijn vrachtauto in de Prinsestraat te Cadzand, een aanhangwagen van een tractor te rammen. De ambtenaar O. M. achtte het feit bewezen, en vroeg tegen C. een boete van 10 of 5 dagen, ex clusief inwilliging van de civiele eis, welke door de tegenpartij was ingesteld, groot 11,40. De uitsoraak luidde conform. De heer A. D., chauffeur te Ter neuzen, was ten laste gelegd, ''at hij op de Prov. weg tussen Pyra- mide en Driesprong geparkeerd had gestaan, zonder deugdelijke achterverlichting. D. voerde aan, dat er een zeke ring van zijn vrachtauto door sprong, waardoor zijn achterlicht was uitgeschakeld. Hij bemerkte dit echter spoedig, waarna hij de wagen uiterst rechts van de weg parkeerde en trachtte een nieuwe zekering in te steken, .échter hem bemerkte hij een auto, die naar hij veronderstelde hem niet opmerkte. Hij drukte daarop zijn voetrem in, waardoor het stoplicht te zien moest zijn. De achterop komende wagen bemerkte dit ech ter te laat en een botsing was on vermijdelijk. De ambtenaar O.M. achtte het niet aanwezig zijn van het achter licht bewezen en eiste 15 of 8 dagen. Mr. H. A. R. de Mul hield een zeer knap pleidooi, waarin hij wees op de uiterst moeilijke om standigheden en het feit dat ver dachte had getracht de achterop- komers te waarschuwen. De uitspraak luidde 7,50 subs. 3 dagen. A. R. I. uit Biervliet, landbou wer aldaar had te Schoondijke een aanrijding veroorzaakt. Eis en uit spraak 10 s-ubs. 5 dagen. A. W. K., fabrieksarbeider, te Aardenburg, stond terecht omdat hij de militaire kleding van zijn broer en diens vriend in zijn wo ning had verborgen. De ambtenaar O. M. achtte het feit uit de bewijsstukken bewezen en vroeg tegen K. zowel als tegen diens echtgenote een boete van 12,50 subs. 10 dagen. Uitspraak tegen beide echtelie den 10 subs. 5 dagen. P A. de M., vishandelaar te Breskens, had gereden met een auto, waarvan de verlichting niet brandde. Eis en uitspraak 25 boete te vervangen door 15 dagen brom men. i J. van O., melkventer te Groede, trof milde rechters aan. Hij had een jachtgeweer in zijn bezit ge had zonder jachtacte of een ver gunning tot het houden van een geweer. O. kreeg gelegenheid alsnog een verlof aan te vragen om het ge weer in zijn bezit te hebben, zulks om verbeurdverklaring te voor komen. J. P. d. R„ landbouwersknecht te Groede, had op de Rijksweg door Breskens een ernstige ver- keersfout niet zijn met paarden bespannen wagen gemaakt. De paarden waren het trottoir op ge dreven, toen door het niet verlenen van voorrang de voerman in moei lijkheden kwam. R werd onder ogen gebracht, dat 'dergelijke handelingen ernstige ongelukken kunnen veroorzaken. Eis en uitspraak 40 subs. 20 d. A. I. W., slager te IJzendijke, moest zich verantwoorden voor zijn 3e openbare dronkenschap in een jaar tijds. De ambtenaar O.M. sprak een zeer ernstige waarschuwing uit, waardoor hij tevens W. nog een laatste kans gaf. Eis en uitspraak luidde onder toezicht stellinr en een onvoor waardelijke straf van 7j subs. 30 dagen alsmede een voorwaarde lijke straf van 6 dagen hechtenis en 1 jaar Rijkswerkinrichting, tevens algehele onthouding van drank en cafébezoek. P. J. C., rijwielhandelaar te Breskens, was de Weijckmanlaan te Breskens overgestoken, waar door hij het verkeer ernstig in ge vaar had gebracht. Ook had hij weer op deze weg links afgeslagen zonder goed op het verkeer te let ten. Eis en uitspraak 35 subs. 18 dagen. P. A. van der P., winkelier te Oostburg was te IJzendijke een straat overgestoken met zijn auto, zonder voorrang te verlenen. Eis 10 subs 5 dagen. Uitspraak 5 subs. 2 dagen. J. de V. te Schoondijke, had ge reden met een auto waarop 90 graden slag stond. Dit werd hoogst gevaarlijk geacht. Eis 30 subs. 15 dagen. Uitspr. 20 subs. 10 dagen. M. R., landbouwer te Sluis, had gereden met een fiets zonder bel. 3 subs. 2 dagen. G. H. V. te Zuidzande had ge reden zonder rijbewijs, hetgeen hem 6 of 3 dagen kostte. J. L. van der H. uit Groede had eveneens zonder rijbewijs gereden. Deze nalatigheid werd met 15 of 8 dagen bestraft. Een vracht-skymaster van de K.L.M die met een lading die ren op weg was van Calcutta naar Amsterdam, heeft Vrijdag morgen na het vertrek uit Ni cosia op Cyprus een storing ge kregen aan een der motoren. Het toestel heeft daarom een landing gemaakt in Athene, in plaats van in Rome, zoals de be doeling was. Aan boord bevon den zich een olifant, 341 apen, 2 krokodillen, 4 baby-luipaard- jes die met de fles gevoed wor den. 224 zeldzame vogels en ver schillende soorten slangen. De dieren, die bestemd waren voor ae dierentuinen in Amster dam en Londen, maken het goed. De begeleiders hebben hulp gevraagd van het perso neel van het zich in Athene be vindende circus Apollo bij het overladen der dieren in een an der K.L.M.-toestel, een D. C-6a, dat Vrijdagmorgen om kwart over elf uit Nederland is aan gekomen. Het circus heeft een moeder-luipaard uitgeleend voor het voeden der kleine lui- paardjes. Tijdens de i-eis zijn 6 aapjes geboren. De staatssecretaris van So ciale Zaken heeft blijkens de Staatscourant van Vrijdag een beschikking uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald, dat de uit het bedrijfspensioenfonds voor de koopvaardij ontvangen beloning voor volbrachte vaar- plicht alsmede de overige uit keringen uit het fonds tot een maximum van 900 voor ge huwde zeelieden en van 480 voor ongehuwde zeelieden en weduwen van zeelieden, niet als inkomsten zullen worden aange merkt bij de bepaling van het bedrag van het jaarlijks inko men ten behoeve van de toe passing van de noodwet ouder domsvoorziening. Erik Walgren, professor in de Noorse talen en het Duits aan de te Lbs Angeles gevestigde uni versiteit van Califomië, heeft verklaard dat de theorie, volgens welke de Noormannen in 1362 Amerika zouden hebben bezocht geheel onjuist is en op bedrog berust. De theorie werd opgesteld, na dat men in 1898 in de Ameri kaanse staat Minnesota een steen had gevonden, waarop in Ru nenschrift over het bezoek, dat de Noormannen in 1362 aan de Verenigde Staten zouden hebben gebracht, werd verhaald. Professor Walgren, die een onderzoek heeft ingesteld op de plaats, waar de vondst gedaan werd. zegt dat in het Runen schrift op de steen bepaalde fou ten voorkomen, die eveneens worden aangetroffen in 'n later in de vindplaats uitgegeven en cyclopedie, die zich in de plaat selijke bibliotheek bevindt. Hij voert verder aan dat be richten van het einde der negen tiende eeuw verschenen dagbla den, waarin van de vondst mel ding wordt gemaakt, onverklaar bare onderlinge afwijkingen ver tonen in de weergave van de in scriptietekst. Vrijdagmorgen moesten de Pa- rijzenaars door de sneeuw naar hun werk lopen daar de open bare vervoersorganisaties een waarschuwingsstaking hielden om kracht bij te zetten aan de eisen tot loonsverhoging. De drie grote vakbonden zijn het niet geheel eens geworden over de te voeren taktiek. Zo be sloten de onafhankelijke bus chauffeurs slechts laat te be ginnen doch de socialistische vakbond had een staking van 24 uur uitgeroepen voor het openbare verkeer. Ook in de in dustrie wordt verscheidenheid in stakingstaktiek verwacht. A.F.P. meldt, dat volgens een officiële opgave 80 procent van de ondergrondse treinen en 75 procent van de bussen normaal functionneerden. Hierdoor was er nauwelijks iets te zien van de staking. Ook de buurtspoorwe gen werkten volgens het norma le rooster. De door de commu nisten geleide vakbond had zijn leden opdracht gegeven zich 8 uur plaatselijke tijd op het werk te melden. Na de korte ochtendstaking was het Parijse verkeer weer normaal. De straatvegers kwamen een uur te laat op het werk en de gasdruk daalde in sommige de len van Parijs tengevolge van stakingen bij de gasbedrijven. Het werk op sommige gemeente- bureaux begon later dan ge woonlijk. door MARTIN VEBDUYN. 26) Nadruk verboden. „Laat hem maar een poosje zo liggen," zei Schroder opgewekt. Door het bloed dat hem in de mond droop kon Mersham nau welijks spreken, maar zijn stem had een dodelijke klank, toen hij zei: „Mannen van eer onder el kaar, majoor Schroder." Hij zag ondertussen hoe Marion, doodsbleek, met de tengere han den in haar schoot gedrukt, streed met een opperste walging. Zij staarde onafgebroken naar het tafelblad. Hoe lang zou zij volhouden, dacht Mersham ang stig en zijn vrees voor haar reactie was veel groter dan de angst voor de volgende slag. Maar er kwam geen tweede zweepslag. Melmut Schroder nam langzaam zijn sigaret uit de mond en overhandigde zijn beuls knecht het peukje. „Probeer het hier eens mee," noodde hij vriendelijk. De kerel grijnsde geluidloos en drukte het vuur tegen Mershams borst. Krijtwit en wankelend stond Ma rion op, toen zij Mershams ver wrongen gelaat zag en brandend vlees rook. Ondanks de vrese lijke pijn, die hij leed, zag Mers ham haar onafgebroken aan, maar hij wist reeds: dit was meer dan zij verdragen kon. Kokhal zend steunde zij met beide han den op de tafel, terwijl Schro der haar met gespeelde verbazing en opgetrokken wenkbrauwen bestudeerde. „Zou u uw woorden maar niet liever terugnemen?" vroeg hij Mersham. „Houdt op," fluisterde Marion, „captain Mersham had volkomen gelijk, toen hij zei, dat ik aan zijn zijde stond.'' „Ah," riep Schroder voldaan uit. „Nu is alles verloren," dacht Mersham. Hij voelde nauwelijks zijn brandwonden en staarde het meisje onafgebroken aan. „Ik ben ervan' overtuigd, dat miss Andrews dit zegt omdat zij als beschaafde vrouw uw metho des niet lust," zei Mersham bit ter. Schroder grinnikte en ant woordde: „Wat bent u plotseling tegemoetkomend jegens miss An drews." „Captain Mersham wil mij sparen," sprak Marion nu en zij zonk neer op haar stoel. „Ver geef me," stamelde zij tegen Mersham en toen viel zij bewus teloos opzij. Het was op dit dramatische moment dat prof. Nichols bin nentrad. Hij zette onbewogen zijn bril af en poetste de glazen ter wijl hij met z'n uitdrukkingsloze ogen toezag, hoe twee soldaten zijn bewusteloze ex-assistente wegdroegen. „Is dit onderzoek beëindigd,'' informeerde hij droog. Schroder schoot overeind en ratelde zijn rapport af. „Miss An drews heeft kennelijk de zijde van de vijand gekozen en staat in een voor ons schadelijke ver houding tot de gevangene." „Ja," zei de professor en plaat ste met zorg zijn bril, „jammer, heel jammer. Andrews was een goede kracht, een begaafde vrouw, zeer begaafd." Hij zucht te en maakte een moedeloos ge baar. „Niets aan te doen." Daar op stapte hij vlug naar de uit gang en draaide zich even om. „Liquideren", zei hij. Helmut Schroder salueerde. Eerst dacht Hartley dat hij een fata-morgana zag. O, het was slechts een armzalig drabbig, smal stroompje waarvoor hij plotseling stond, maar in Hart ley's koortsachtig brein geleek het een machtige bruisende stroom. Water! Wie kent de onschat bare waarde van deze oer-sub- stantie, dan hij, die smachtend zijn dood afwacht in een bran dend hete woestijn of sergeant Hartley, die wist dat enige teu gen water op het ogenblik een a„Pir>_ wereld redden konden? Pas toen j Orgel;12T5^Gram.j^l2^20^Ap ZONDAG 31 JANUARI HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.45 Sport; 8.50 Cau serie; 9.05 Gram.; 9.10 Cause rie 9.25 Met en zonder omslag 9.55 Gram.; 10.45 Hoorspel: 11.20 Orkest; 12.00 Sport; 12.05 Amus. muziek; 12.35 Voor de heren; 13.00 (Nieuws; 13.05 Gram.; 13.15 Commentaar uit Berlijn; 13.20 Amus. muziek; 14.00 Boek bespreking; 14.20 Piano; 15.05 Filmpraatje; 15.20 Orgel; 15.45 Causerie; 16.30 Sport; 17.00 Sextet; 17.30 Voor de jeugd; 17.50 Sport; 18.15 Nieuws; 18.30 Korte Kerkdienst; 19.00 Luister clubs, opgelet; 19.35 Gesprekken om de Bijbel; Nationaal pro gramma; 20.00 Nieuws; 20.05 Felicitatie; 20.10 Groot koor; 20.20 Prinses Beatrix op school en thuis; 20.30 Orkest; 20.55 Hoorspel; 21.55 Orkest; 22.25 Is dat al 16 jaar geleden?; 22.35 Kon. Mil. Kapel; 23.00 Nieuws; 23.15 Orkest; 23.50 Dagsluiting. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.25 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 9.45 Ensemble; 10.00 Kerkdienst; 11.30 Gram 11.45 hij op zijn buik liggend, met lan ge gretige teugen het water dronk, wist hij niet te dromen. Het was of 't leven zelf hem bin nenstroomde en slechts zijn ge zond verstand behoedde hem er voor te veel van het ijskoude water te drinken. Voorzichtig vulde hij de veldflessen en twee blikken die hij bij zich had ge stoken. Aan bewegingen in het water had hij te danken, dat hij geen vergeefse jacht op de snelle jungle-dieren ging maken. Het water wemelde blijkbaar van vis en hij behoefde zijn lange armen slechts in het water te steken om een vis te bemachtigen. Hij greep de vissen achter de kieuwen en wierp ze behendig op het droge. Toen hij er tien had reeg hij ze aan een scherppuntige taaie stok en aanvaardde de terugtocht naar Brent. Hij vond de jongen half bewusteloos, zo nu en dan onver staanbaar brabbelend, waar hij hem had achtergelaten. Met een woordeloos gebed, dat Brent al leen maar ijlde van de dorst en niet ten gevolge van malaria, knielde Hartley bij zijn kame raad neer en goot hem wat wa ter tussen de gebersten en ge zwollen lippen, 't Was wonderlijk hoe snel hij reageerde. (Wordt vervolgd.) gie; 12.40 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.10 Gev. muziek; 13.40 Boek bespreking; 13.55 Gram.; 14.00 Voor de jeugd; 14.30 Orkest, 15.10 Causerie; 16.40 Causerie; 16.45 Gram.; 17.00 Jeugddienst; 18 00 Zangdienst; 18.45 Pastorale rubriek; 19.00 iNieuws; 19i.05 Koor; 19.15 Orgel; 19.30 Cause rie; 19.45 Gram. Nationaal pro gramma. Zie Hilversum I. BRUSSEL VI.: 12.00 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gev. muziek; 13:00 Nieuws; 13.15 Gr.; 13.30 Voor de soldaten; 14.00 Opera; 15.30 Gram.; 16.00 Sport; 16 45 Gram.; 17.00 Koor; 17.15 Gram.; 17.25 Koor; 17.45 Sport; 17.50 Gram.; 18.30 Causerie; 19.00 Nieuws; 19.30 Gev. muziek; 21.30 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nws.; 23.05 Dansmuziek. DOOR UITSTROMEND GAS OVERLEDEN. De 75-jarige mevr. J. J. van der K.S. te Den Haag had in haar woning een gasgeysertje af getapt met het oog op de vorst. Daarbij is de gaskraan openge stoten, hetgeen de dame niet be merkt heeft. Donderdag werd zij dood in bed gevonden. MAANDAG 1 FEBRUARI HILVERSUM I: 7.00 Herden kingswoord van mr J. Algera; 7.15 Nieuws; 7.30 Gram.; 8.00 Herdenkingswoord van mr J. Algera; 8.15 Nieuws; 8.30 Gram.j 9.00 Gymn.; 9.10 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.35 Orgel; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Piano; 10.32 Voor de zie ken; 11.05 Gram.; 11.40 Voordr.; 12.00 Orgel; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Gram.; 12.45 Neder land herdenkt: 13.00 Nieuws; 13.10 Na één jaar; 13.30 Piano; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Pia no; 14.40 Gram.; 15.00 Gev. pro gramma; 16.00 Gram.; 16.45 Vragentoeantwoording; 17.15 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.20 Gr.; 18.45 Pari. overzicht; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Koor; 19.30 Nederland herdenkt; 20.00 Re quiem; 21.15 De ramp de red ding- 22.30 Causerie; 22.45 Luit spel; 23.00 Nieuws; 23.10 Ork. HILVERSUM II: 7.00 Herden kingswoord van mr J. Algera; 7.15 Nieuws; 7.20 Gymn.; 7.30 Gram.; 7.33 Gew. muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Herdenkingswoord van mr J. Algera; 8.10 Nieuws; 8.20 Sport; 8.25 Gram.; 8.30 Tot uw dienst; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gr.; 12.30 Mededelingen; 12.38 Gr.; 12.45 Nederland herdenkt; 13.00 Nieuws; 13.10 Na één jaar; 13.30 Orgel; 14.00 Schoolradio; 14.30 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Piano; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.30 Piano; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Re- gelringsuitzending; 18.00 Koor; 18.20 Sport; 18.30 Huismuziek; 18 45 Eng. les; 19.00 Nieuws; 19.10 Kwartet; 19.30 Nederland herdenkt; 20.00 Requiem; 21.15 Klankbeeld; 22.00 Gram.; 22.30 Orgel; 22.45 Gebed; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.42 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Piano; 13.30 Gram.; 13.45 Piano; 14.00 Voor de school; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Orkest 17.00 Nieuws; 17.10 Gev muziek; 18.00 Franse les; 18.15 Gram.; 18.25 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Pia no; 21.00 Verzoekprogramma; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 6