Uit de Provincie Binnenlands Nieuws VOETBAL BILJARTEN AGENDA Hengstenkeuringen met premiekeuringen AXEL. BOSCHKAPELLE. BRESKENS. GROEDE. GOES. SLUISKIL. ZIERIKZEE. AUTO MET BRUILOFTS GASTEN TEGEN EEN BOOM. Koninklijke Vereniging „Hef Nederlandsche Trekpaard" K.N.V.B. -PROGR AM VERSCHOVEN NAAR FKRK. 2 3 3 2 2 4 0 300—221 445—434 385—381 292—294 164—300 499—€00 000—000 HET IJS IN DE ZEEUWSE STROMEN. Door ijsgang in de Zeeuwse stromen is het loodswezen zesde district genoodzaakt geweest de lichtboeien in de Oosterschelde beoosten Zierikzee en in de Zand- kreek op te nemen en te vervan gen door ijsboeien. Aangezien derhalve ook de gasboei bij de in gang van de Zandkreek is wegge nomen heeft dit tengevolge, dat de veerdienst Katseveer- Zierik zee bij het invallen van de duis ternis moet worden gestaakt. Zet de ijsvorming door, dan zal dit tot gevolg kunnen hebben, dat niet alleen in het donker niet kan worden gevaren, doch dat ook overdag de dienst geheel of ge deeltelijk zal moeten worden ge staakt. Onder de huidige omstandighe den moet het schip 's nachts in Zierikzee blijven liggen. De af vaarten van Zierikzee om 7.20; 11.05 en 14.00 uur en van Katse veer van 9.30; 12.30 en 15.30 uur blijven zo lang mogelijk gehand haafd. Deze beperkte dienstrege ling geldt tegelijk voor werkda gen en Zondagen. Inlichtingen omtrent de vaart kunnen worden ingewonnen bij de agenten te Katseveer tel. K. 11002224 en te Zierikzee tel. 48. De dienst KortgeneWol- phaartsdijk en VeereKamper land kunnen thans normaal func- tionneren. Wordt de ijsvorming van dien aard, dat zulks moeilijk heden gaat opleveren, dan zal zo lang mogelijk worden getracht afhankelijk van wind en getij de communicatie met Noord-Beve land te onderhouden. Indien onverhoopt de ijsvorming een zodanige omvang aanneemt, dat een of meer diensten geheel moeten worden gestaakt, dan zal dat via de radio worden omgeroe pen. Ten overvloede wordt medege deeld, dat de veren over de Wes- terschelde normaal functioneren. IJSGANG OP DE GROTE RIVIEREN. De Rijkswaterstaat deelt mede, dat ook de betonning op het Hol- landsch Diep boven de Moerdijk- bruggen en op het Spui is opge nomen. SUIKERPRIJS VOOR OOGST 1954 VASTGESTELD. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft de suikerprijs voor de boer voor oogst 1954 vastgesteld op 47 per 100 kg. Naar aanleiding van de gevol gen van de ramp in Z.-W. Neder land voor de suikerbietenteelt en de suikerindustrie werd het vori ge jaar geen suikerprijs maar een bietenprijs vastgesteld, wel ke 43,50 per 1000 kg bieten be droeg. Bij de huidige verwer- kingskostten zou eenzelfde sui- kerbietenprijs thans hebben ge leid tot een suikerprijs van 48,30. Bij het bepalen van de süikerprijs op 47 is de kost prijsberekening van het Land bouw Economisch Instituut uit gangspunt geweest, waarbij, evenals in voorgaande jaren, re kening is gehouden met de met suikerbieten beteelde oppervlak te in de kostprijsgebieden. Indien in de loop van het jaar zich kostprijsstijgingen als ge volg van goedgekeurde loonsver hogingen zouden voordoen, zal de thans vastgestelde prijs dien overeenkomstig worden ver hoogd. OUD-ZEEUWEN HERDENKEN WATERSNOOD 1953. De vereniging van oud-Zeeuwen „Zeelandia" te Amsterdam zal op Maandagavond 1 Februari a.s. tijdens een bijeenkomst in Huize Pax de watersnood 1953 herden ken. Tijdens deze herdenkings avond zal burgemeester L. A. Verburg van Stavenisse de film „Storm over Stavenisse" verto nen. ZIERIKZEE DANKT ALMELO. Zierikzee, dat na de waters noodramp door Almelo is ge adopteerd, wil aan deze Twentse stad zijn dank betuigen door een luiklok aan te bieden. De ge meenteraad van Zierikzee heeft reeds zijn goedkeuring aan dit plan gegeven. De aan te bieden klok, die thans op de zolder van het stad huis van Zierikzee hangt, draagt het opschrift: „Jan is minen na me in 't jaar MCCCLXIII". (De klok is dus in 1463 gegoten). De wijze waarop dit blijvende ROTTERDAM IN DE GREEP VAN DE VORST. De vorst, die nu reeds een week Nederland in zijn greep heeft, heeft ons aanleiding gegeven eens te informeren naar de toe stand van het havengebied van Rotterdam. Men deelde desgevraagd mee, dat de binnenschepen, die in de rivier op de ankerplaats lagen, Donderdag verhaald zijn naar di verse havens. De binnentank- schepen hebben hun toevlucht gezocht in de petroleumhavens. Op het ogenblik zijn de havens op de linker-Maasoever nog ijs vrij en de havens op de rechter- Maasoever zijn nog practisch ijs vrij. De binnenhavens vroren wel dicht, doch zijn nog steeds be vaarbaar, doordat de schepen het ijs nog steeds breken. Sinds Vrijdagochtend half ze ven heeft een aantal sleepbedrij ven een toeslag van 50 °/o vast gesteld op de geldende sleep- en vaartprijzen. Dit houdt verband met de ijsgang op de rivier. Vele ijsschotsen komen de Lek afdrijven. aandenken voor Almelo zal wor den overgedragen, is nog niet bekend. MONUMENT VOOR RAMPSLACHTOFFERS TE DREISCHOR. Op Maandag 1 Februari a.s. zal des namiddags te 3 uur op de al gemene begraafplaats te Drei- schor, een monument ter nage dachtenis van de rampslachtof fers worden onthuld. Het monu ment is vervaardigd naar een ontwerp van de beeldhouwer Hoevenagel uit Oosterbeek. Ds Huizing, Ned. Herv. predi kant te Dreischor, zal op Maan dagmorgen 10 uur in de Ned. Herv. Kerk 'n herdenkingsdienst houden n.a.v. de stormramp. Vergadering- „Groene Kruis". Een nieuw consultatiebureau in 1954. Zelfs deze buitengewone ver gadering in „Het Centrum" ver mocht geen grote opkomst van leden te verwekken, niettegen staande enige belangrijke agen dapunten, zodat eens te meer mag worden aangenomen, dat de leden wel een onbeperkt vertrou wen hebben in het bestuursbeleid. De voorzitter, de heer A. E. C. Kruijsse, die de vergadering open- de, hoopte op de gewone geestt van begrip en medewerking op deze belangrijke vergadering. De voorzitter deelde naar aan leiding van de notulen mede dat de afd. Axel ten behoeve van de Groene Kruisver. in het rampge bied ƒ300 had bijgedragen, ter wijl de subsidie van gemeente wege voör het jaar 1954 werd verhoogd van 1.000 tot 1.500. Hierna kwam het kardinale punt der agenda aan de orde. De voorzitter gaf in verband daar mede een uitvoerige uiteenzetting omtrent de met het Wit Gele Kruis gevoerde onderhandelingen om gemeenschappelijk te voor zien in de ten deze jarenlang be staan hebbende primitieve toe standen, die om een oplossing in deze schreeuwden. Jammcfr genoeg mochten de onderhandelingen met het Wit- Gele Kruis niet tot resultaat lei den. Het bestuur besloot in elk geval zelfstandig door te werken. De kosten zullen 30.000 be dragen. Uit de vergadering werden bij na niets dan bewijzen van in stemming met het bestuursvoor stel vernomen. Het bestuursvoor stel werd met algemene stemmen aangenomen, zodat het wel zeker is dat in 1954 dit modern-inge richt gebouw zal tot stand ko men. Het volgende punt der agenda betrof de contributieverhoging van 3 op 5. Reeds vele jaren is de minimale contributie provin ciaal op 5 bepaald. De afd. Axel heeft daarop door allerlei plaat selijke toestanden (ook het gun stige financiële beheer) een uit zondering gemaakt. Het bestuur heeft echter zolang mogelijk met contributieverhoging gewacht, doch nu wordt het voor een fi nanciële consequentie geplaatst waardoor men niet langer aan verhoging der contributie kan ontkomen. Na enkele opmerkingen wordt z.h.s. aldus besloten. Hierna komt het voorstel aan de orde tot het aangaan van een geldlening van ƒ30.000. Ook dit punt werd z.h.s. aangenomen. De afd. Axel, die in 1954 haar 40-jarig jubileum hoopt te her denken heeft met dit besluit het bouwen van een modern con sultatiebureau een mooi en doeltreffend geschenk aan de Axelse bevolking aangeboden en voorzeker betekent dit een mijl paal, ook voor de eveneens jubi lerende praeses, die bij hem ge dachten van grote dankbaarheid en voldoening zal wekken. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake de vertoning van een film ter bestrijding van de geslachts ziekten, alsmede de toekomstige inrichting van het nieuw ge bouw, waaromtrent het bestuur zich t.z.t. nader zal beraden. Het laatste punt was wellicht naar de mening van het bestuur wellicht ook vast te koppelen aan het 40- jarig bestaan. Daarop volgde sluiting. Jaarverg. L. J. G. en Z. P. M. Gisteravond had onder presidium van mej. Suus de Putter Jd. in „Het Centrum" de gecombineer de vergadering van de Afd. Axel der L. J. G. en Z. P. M. plaats. Niettegenstaande de felle koude was deze jaarvergadering uitste kend bezocht. In gevoelvolle woorden gaf de presidente in haar openingswoord blijk van medeleven in het leed van de ramp, die ongeveer een jaar geleden onze provincie trof. In korte trekken gaf zij een overzicht van het opgewekt ver enigingsleven waarin deze ver enigingen zich mogen verheugen. Door de secretaris, de heer F. van Arenthals, werd een keurig jaarverslag voorgelezen, Het aan tal leden vermeerderde met 6. Voor de watersnood werd een bedrag van 50 afgedragen. Daar de heer M. Murre in mili taire dienst is werd hij als voor zitter opgevolgd door de heer Jac. de Feijter Jz. Het door mej. Chr. de Feijter Ld. uitgebracht jaarverslag gaf eveneens blijk van het krachtig verenigingsleven. Voor een groot deel kwam dit keurig samenge steld verslag overeen met het vorige, al waren de gehouden in leidingen uit de aard der zaak van een ander karakter. Uit de nu volgende finantiële jaarverslagen bleek dat beide verenigingen een klein batig sal do hebben. Bij de bestuursverkiezing der L. J. G. werden benoemd tot voor zitter Jac. de Feijter Lz. tot vice- voorzitter J. Dieleman, tot secre taris D. de Visser, tot penning meester A. de Putter en tot alg. adjunct P. Dieleman. Na afloop der gecombineerde vergadering bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Jaarvergadering „M. A. C. A." Deze jaarvergadering, die on der voorzitterschap van de heer P. Ie Feber, in het clubgebouw „De Graanbeurs" werd gehou den, was door het barre winter weer slechts matig bezocht. De voorzitter was in zijn ope ningswoord niet enthousiast over de deelname aan de in 1953 ge houden oriëntatie- en betrouw- baarheidsritten, die overigens een allergezelligst verloop hadden. De secretaris liet een veel opti mistischer klank horen, vooral was hij vol lof over de in samen werking gehouden „Kikkerrit." De voorzitter ontvouwde daar op het plan de campagne voor 1954, waarbij werd aangedron gen het programma niet te over voeren. De clubbeker voor 1953 werd uitgereikt aan de heer Meeusen te Terneuzen. De aftr. bestuursleden, de heren De Feijter, Mangold en Wolfert, werden herbenoemd, terwijl tot lid der wedstrijd-commissie werd benoemd de heer C. Verstraeten. Jaarvergadering „Helpt Elkander". De vereniging van varkenshou ders „Helpt Elkander" hield in café Vonk haar jaarvergadering. Uit het verslag van de secreta ris en de penningmeester bleek, dat deze vereniging nog steeds een bloeiend bestaan leidt, hoe wel het laatste jaar een nadelig saldo van ongeveer 300 te zien gaf. Speciaal de kosten voor de veearts lagen aan de hoge kant. in verband hiermee stelde het bestuur voor om deze kosten in de toekomst voor rekening van de verzekerde te laten en daar entegen de uitkering te verho gen tot 1,50 per kg. Met deze maatregel konden de leden zich in meerderheid ver enigen. De contributie bleef ge handhaafd op 0,50 per maand. In kas is momenteel een bedrag van ongeveer 4000,De aftre dende leden van het bestuur, de heren P. van Leuven en G. de Schepper, werden bij acclamatie herkozen. Teerdag Duivencociëteit. De duivensociëteit „Met Moed Vooruit" hield in het clubgebouw bij de heer P. Vonk haar jaar lijkse teerdag. Traditiegetrouw verliep deze dag weer op gezel lige wijzè en bleef tot laat in de avond de stemming er goed in. Jaarverg. Varkensver. „E.M.M." Onder voorzitterschap van de heer A. Hamelijnck kwam deze vereniging in het café van de heer J. van de Velde bijeen. In zijn openingswoord betreur de de voorzitter het, dat de verg. zo slecht bezocht was. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleek, dat het jaar 1953 een batig saldo van 145,17 had opgeleverd, waardoor het bezit gestegen was tot 4029,33. Het aantal leden bedraagt thans 99. De aftredende bestuursleden de heren J. Koole, P. Mosel en G. Pleijte werden herkozen. Besloten werd de contributie te handhaven op 7 per varken per jaar en 75 ct. per maand, tot een maximum van 3 aangegeven varkens. Bij sterfte van een var ken zal 1,50 per kg tot 100 kg en daarboven 1,25' per kg ge wicht worden uitgekeerd. De voorzitter deelde mede, dat de vereniging in 1955 haar 70- jarig bestaan zal herdenken. Plotseling sterfgeval. Gisteravond begaf de 63-jarige landbouwer A. Tellier uit Groede zich per rijwiel van Schoondijke huiswaarts. Nabij de Kruisdijk is hij onwel geworden en te ongeveer half ze ven vond een automobilist hem op de weg liggen. De doktoren Van der Maas en Ossewaarde uit Breskens. wier bijstand was ingeroepen, konden slechts de dood constateren. Requiem vail Von Brucken Foek wordt uitgevoerd. De rampnacht van 1 Februari 1953 zal in Goes herdacht wor den met een requiem van G. H. G. von Brucken Fock. Dit requiem wordt uitgevoerd in de Grote Kerk te Goes met me dewerking van de Haarlemse or kest vereniging. Het ere comité staat onder lei ding van baronesse De Casem- broot, de echtgenote van de Com missaris der Koningin in Zee land. Daar de heer Von Brucken Fock zowel musicus als schilder was, heeft het Frans Hals mu seum zijn volle medewerking ge- geeven door het zenden van zijn schilderijen naar Goes, waarvan een tentoonstelling gehouden zal worden in Sturm's kunsthandel. De opening der tentoonstelling zal geschieden door mr W. C. ten Kate, burgemeester van Goes. De gehele inleiding houdt de directeur van het Frans Hals mu seum te Haarlem. Feestavonden. Voor een tweetal volle zalen van het parochiehuis organiseer de de R.K. Fanfare een feest avond, welke werd aangeboden aan donateurs en begunstigers. In het openingswoord bracht de voorzitter, de heer Hallegraef, dank voor de genoten steun in het afgelopen jaar en sprak de hoop uit dat dezelfde bijdrage zou bestendigd blijven of beter nog mocht stijgen. Vervolgens deed hij het voor stel om de z.g.n. „bevroren post" in het kasboek van pl.m. ƒ350, welke eigendom zijn van de be volking, destijds geschonken voor het dak op de kiosk, te mogen aanwenden om op een andere wijze de belangen van de fanfare te behartigen. Het voorstel om het geld ten bate van de vereniging aan te wenden werd met algemeen ap plaus begroet. Na een welkomstlied, gezon gen door een viertal dames werd het programma geopend met een muzikale mars. In een bonte ver scheidenheid kwamen zang, mu ziek en voordracht voor het voet licht. Tijdens de pauze vond een at tractie plaats in de vorm van een omvangrijke loterij. De vele nut tige prijzen, pl.m. 125 in getal, werden geschonken door de Sl.uis- kilse neringdoenden, voor welke mooie geste deze groep een spe ciaal dankwoord in ontvangst mocht nemen. Met medewerking van enkele gasten o.a. de heer en mevr. Ben jamins, resp. piano en viool, en een viertal jonge dames wisten de leden der fanfare een tweetal geslaagde avonden te geven. Moeilijkheden opgelost. In tegenwoordigheid van het erelid de heer Voorhans uit Ter- neuzen, werd in café Krijger een vergadering belegd door de Ver enigde Schaakvrienden alhier, teneinde interne moeilijkheden ten aanzien van de competitie speelavonden op te lossen. Deze moeilijkheden die op een geani meerde bespreking werden be sproken, vonden uiteindelijk een oplossing door eventuele par tijen die niet op een bijeenkomst kunnen worden gespeeld, bij de leden aan huis af te werken. Verkoop woning. In café Krijger werd in op dracht van de heer A. Pieters al- hiqr een woonhuis verkocht door notaris Meyling. Het huis met perceel grond, groot 7 are 13 ca, staande in de Middenstraat ging naar de hoogste bieder de heer A. van Pamelen, alhier, voor de som van 6000,—. Gemeenteraadsverkiezingen. Hoewel in Zierikzee de wens is geuit de uitgestelde gemeente raadsverkiezing gelijktijdig met de komende verkiezing voor de provinciale staten te houden, is hierover nog geen beslissing ge nomen. Van de Zierikzeese bevol king zijn nog ongeveer 400 per sonen geëvacueerd. Volgens schatting zullen voor de verkie zing van de prov. staten ongeveer 50 tot 60 personen terugkeren. Het „Huis der Tempelieren". De gemeente Zierikzee heeft met de eigenaar overeenstem ming bereikt over de aankoop van het z.g. „Huis der Tempelie ren" aan de Meelstraat, dat da teert uit de 14e of 15e eeuw. Het huis heeft één der best be waarde stenen gevels van ons land. De topgevel is van baksteen in gothische stijl. De op deze ge vel aangebrachte zandstenen fi guren zijn bijna door de tijd ver gaan, terwijl ook de fraaie muur ankers bijna versleten zijn. Bij de storm op 3 Januari is het dak beschadigd en dit feit gaf wel de doorslag voor de aankoop, omdat men deze bezienswaardig heid van Zierikzee wil behouden. Aan monumentenzorg is een subsidie gevraagd om de restau ratie ter hand te kunnen nemen. HEVIGE BRAND IN CASTRICUM. Vrijdagmiddag omstreeks vier uur is in de boerderij van de fa milie De Graaf, wonende aan de Brakerweg te Castricum, brand uitgebroken, die, aangewakkerd door de felle N.-O.-wind, een he vig karakter kreeg. Het vee kon bijtijds in veiligheid worden ge bracht. De boerderij was na een half uur volkomen een prooi der vlammen geworden. De brandweer, die onmiddellijk ter plaatse was, had alle moeite om de belendende percelen te be schermen. De oorzaak is nog niet bekend. Vier personen zijn dak loos geworden. Twee van de zes auto's waarin een bruidspaar en familieleden werden vervoerd van het ge meentehuis te Sellingen (gem. Vlagtwedde) naar de R.K. kerk te Kopstukken (gem. Onstwed- de), waar het huwelijk zou wor den ingezegend, zijn te Jipsing- bourtange met elkaar in botsing gekomen. De ene wagen had moeilijkheden opgeleverd bij het vertrek uit Sellingen en was daardoor achter geraakt. De an dere auto's hadden onderweg nog een tijdlang gewacht bij het huis van de bruid te Jipsingbourtan- ge en zetten toen de tocht voort. Kort daarna ontstond op een kruispunt genoemde botsing tus sen de achterste van de vijf wa- HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: The Quiet man. Concertgebouw, 8 uur: 60 Zadels voor de marine. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: In het witte paard. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: The Quiet man; 2 uur: 60 Zadels voor de marine; 4.30 uur: The Quiet man. Concertgebouw, 8 uur: 60 Zadels voor de marine. Café Oostende, 7 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: In het witte paard; 8 uur: 's Nachts langs de weg. gens en aanvankelijk achterge bleven wagen, waarvan de be stuurder poogde de achterstand weer wat in te halen en waarvan de ruiten bevroren waren, zodat het uitzicht gering was. Laatstgenoemd voertuig botste na de niet ernstige aanrijding tegen een boom met het gevolg, dat de vier inzittenden ernstige verwondingen opliepen. Zij werden allen naar het zie kenhuis te Emmen overgebracht. De inzittenden van de vier an dere auto's bemerkten niets van het ongeluk. De huwelijksinze gening ging gewoon door. Wel had men reeds vernomen, dat er „iets" was gebeurd, maar niet dat het zulk een ernstige afloop had gehad. WONING UITGEBRAND OP SCHIERMONNIKOOG. Een woonhuis aan de oostkant van de Badweg in de duinen te genover de R.K.-kerk te Schier monnikoog, bewoond door het gezin S. de Vries (echtpaar met twee kinderen) is Vrijdagmiddag totaal afgebrand. De oorzaak van de brand is een petroleumstel. De vader was met het ene kind thuis, terwijl de moeder met het tweede kind in het dorp bood schappen deed. De vrijwillige brandweer van Schiermonnikoog heeft de brand geblust. Verzekering dekt de schade. CAFEETJE (IN VOL BEDRIJF) VERHUISD. De koffie was (als altijd) klaar in café „De Bosrand" aan de Am- stelveenseweg te Amsterdam, toen het houten gebouw Donder dagmiddag van zijn evacuatie plaats terugkeerde naar de plek, die het 6 Januari 1944 moest ver laten op last van de Duitsers. Was het café toen een obstakel in het schrootveld van de Duit se bunker bij de Ringspoorbaan, thans was het houten gebouw een sta-in-de-weg voor de nood zakelijke verbreding van de toe gangsweg naar het Amsterdam se bos nabij de Koenenkade. En dus moest cafébaas A. Th. Kreihe terug naar zijn oude plaats, nu op last van de gemeente. Leze wellicht de laatste van de oorlog terugkeer van de evacuatieplaats ging letterlijk en figuurlijk op rolletjes. Want ter wijl de caféhouder achter de tap kast zijn warme koffie schonk Veldzicht (g.g. voor 4 jaar), eig. C. N. den Hamer te Schoondijke en G. van Hal te St. Kruis. KEURING TE AXEL. Goedgekeurd werden: 3-jarige Hengsten, geb. 1951. Cantor van Haesdal, eig. M. L. M. IJsebaertv. d. Linden te Axel (Reigersbosch); Klaas, eig. Abr. Haak Czn te Zaamslag; Donald, eig. Abr. Haak Czn vrn.; Karei van Rozenberg, eig. Jac de Putter Pzn te Axel; Brutus van IJiankenpoortje, eig. C. A. Dek ker te Axel; Carlo van Spui, eig. W. J. Dieleman te Sluiskil; Nico van de Boterpad, eig Gebrs P. en W. de Putter te Axel en W. M. Bens te Mill (N.-Br.); Dorus van 't Zwartemeer, eig. Abr. Haak te Zaamslag, J. Koster te Boschka- pelle en M. L. M. IJsebaertv. d. Linden te Axel; Nico van Neer- broek, eig. Gebrs P. en W. de Putter te Axel en W. M. Bens te Mill (N.-Br.); Jaap van Berken hof, eig. B. de Jong te Dubbel dam (Z.-H.) en A. Serrarens te Ossenisse. 4-jarige Hengsten, (geb. 1950). Velde te Kamperland; Jaap van Certain van Hersa, eig. Alph. 't Paviljoen, eig. G. Modde te Mangnus te Boschkapelle en E. Oostburg; Nico van 't Zwartewa- Verstraaten te Graauw; Victor ter, eig. Mare. d' Hoore te Sluis, van Eversdam, eig. C. van Over- R. J. de Milliano te Oostburg en loo te Zuiddorpe en Jac. de J. C. J. v. d. Velde te Kamper- Feijter te Axel (goedgek. in K); land; Gudo v. d. Belt (opgen. in Albion van 't Hoogland, eig. A. Serrarens te Ossenisse; Nico van Meerleblroek, eig. M. L. M. IJse baertv. d. Linden te Axel, A. Haak te Zaamslag en J. Koster te Boschkapelle; Nico van de Vossenbeemd, eig. Fa. F. Dekker P,zn te Axel. (Dekseizoen 1954.) KEURING TE OOSTBURG. Goedgekeurd werden: Wallon d' Amice, eig. Mare. d' Hoore te Sluis; Herseur v. Dijk- dcht, eig. A. J. v. d. MeulenBe- cu te IJzendijke; Eglon van Erva, eig. Mare. d' Hoore te Sluis, L. J. M. Blondeel te Aardenburg en R. J. de Milliano te Oostburg; Mare ran de Liter, eig. O. Plasschaert te Oostburg en C. N. den Hamer te Schoondijke; Wilson d'Amice, eig. A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat (g.g. te Emmeler- 3ord); Leonard van Brillant, eig. A. J. v. d. Meulen-Becu te IJzen dijke (g.g. te Goes); Urbain van Sassing, eig. C. N. den Hamer te Schoondijke en D'. Dekker te Axel-Sassing; Quarré (opgen. in Keurstamboek), eig. Stallen De Dobbelaere te IJzendijke en Adr. J. Catseman te Biervliet; Ven- geur d' Amice, eig. A. J. E. Tem merman te Hoofdplaat; Vain- queur d' Amice, eig. C. N. den Hamer te Schoondijke; Patriote, eig. A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat; Brillant van Zeedijk, eig. Adr. J. Catseman te Biervliet; Nico van IJsselsteijn, eig. Mare. d' Hoore te Sluis en J. C. J. v. d. Keurstamboek), eig. Adr. J. Cat seman te Biervliet)Jaap van Beek, eig. Joh. de Feijter Johzn te Schoondijke (g.g. te Zoeter- meer)Gladon, eig. L. J. M. Blon deel te Aardenburg en C. Ram- melaere te Sluis-HeilleAlban v. 5-jarige Hengsten en ouder, geb. vóór 1950. Nico van Eversdam, eig. C. A. Dekker te Axel; Nico van Marie, eig. L. den Exter te Sluiskil; Paul, eig. Fa. F. Dekker Pzn en M. L. M. IJsebaertv. d. Linden te Axel; Nico v. d. Klef, eig. Jac. de Putter Pzn, Jac. Dieieman Mzn te Zaamslag, J. K. de Putter te Axel en Osw. Kerckhaert te Westdorpe; Jan van Watergang, eig. J. W. Scheele te Axel; Nero van Oudenpolder, eig. Alph. Mangnus te Boschkapelle en E. Verstraeten te Graauw (goedgek. in K)Nico van Annie, eig. C. A. Dekker te Axel (goedg. voor 4 jaar). DE LUCHTVERBINDING NAAR AMELAND. Nadat Vrijdagmorgen uit Leeu warden bericht was binnengeko men, dat de eerste groep vlieg tuigen, die te 11 uur op Ameland zou aankomen, wegens sneeuw val niet kon starten, kwamen te ruim twee uur Vrijdagmiddag de eerste vier vliegtuigen op het eiland aan. De lading van 170 kg bestond behalve uit enkele kilo grammen brieven, voor het me rendeel uit postpakketten voor kruideniers en andere zakenlie den. Een tweede vlucht van vier vliegtuigen volgde. In totaal wer den zes passagiers van en drie naar het eiland vervoerd, waarbij een vrouw met een baby. Een machine, die Donderdag met storing aan de propeller op het vliegveld te Ballum was ach tergebleven, kon, na hersteld te zijn, Vrijdag naar de vliegbasis Leeuwarden terugkeren. en de kachel lustig snorde, reed het op een stalen frame met wielen geplaatste gevaarte, ge trokken door een zware takelwa gen langzaam over de Amstel- veenseweg, ongeveer 1 km in da richting van de stad. Vervaar lijk kraakten de wanden aan alle kanten en de vele gasten meest bekenden van de eigenaar laveerden van links naar rechts om zich op de hellende vloer temidden van vallende kasten en rondvliegende scheur kalenders op de been te houden. „Zo'n uitzicht hebben we nog nooit gehad," riep Ada Kreihe enthousiast tegen haar vader, die de tapkast stond te stutten, en ze keek vergenoegd naai- de lange rij wachtende auto's op de drukke Amstelveenseweg. Donderdagmorgen vroeg reeds was de aannemer uit Badhoeve dorp, die vertelde reeds meer voor dat karretje te zijn gespan nen, begonnen met het uitgra ven van het gebouw en tegen één uur stond het café (inhoud 150 m3) met rokende schoorsteen op het frame. Binnen twee uur was de verhuizing voltooid en kon men beginnen met de plaat sing van het cafeetje op de fun damenten van zijn oude plaats. De operatie „café-rol" was vol gens de plannen verlopen. VIJFTIG INBRAKEN IN DEN HAAG OPGEHELDERD. In het laatste kwartaal van 1953 werd een opvallend groot aantal inbraken in Den Haag ge constateerd, dat er op wees dat men met de zelfde dader(s) te doen had. Men had 't voornamelijk voor zien op geld, sieraden en rook artikelen. In de tweede helft van Decem ber 1953 werd te Leiden een soortgelijke inbraak gepleegd als al maanden in Den Haag was ge constateerd. De Leidse recherche zocht contact met de Haagse en het spoor leidde naar de 38-jariga Haagse koopman J. de H. Daar deze niet alleen in de zaak be trokken zou zijn, werd hij nog even ongemoeid gelaten. Men ging de gangen van De H. na en kwam tot de ontdekking dat hij in nauw contact stond met een bekend Haags inbreker L. van den B. Op 27 December begaven re chercheurs zich naar de wonin gen van De H. en Van de B. Zij troffen de heren niet thuis, maar namen hun „dames" mee naar het hoofdbureau. De politie be gaf zich toen naar een kroegje, waar zij meenden de gezoebten te kunnen aantreffen, hetgeen inderdaad het geval was. De H. en Van den B. werden gearres teerd. Een uitgebreide huiszoe king volgde, waarbij onder meer een leren actetas, gouden siera den, 500, buitenlandse bankbil jetten en een electrisch scheer- apparaat aan de dag kwamen. Men constateerde dat de siera den afkomstig waren van een te Leiden gepleegde inbraak. De volgende dag werd een nog grondiger huiszoeking gedaan, waarbij men onder de vloer een kartonnen doos aantrof vol met gouden sieraden. De H. en Van den B. bekenden toen tezamen drie inbraken in Leiden te heb ben gepleegd. Verder speurend, hield de politie de 35-jarige ma chinist J. A. L. aan, eveneens wonend in Den Haag. Bij hem thuis werden ƒ880, sigaren, cos- tuums, sieraden enz. gevonden. Als vierde man werd aange- houden P. van der H., een los- werkman, ook in Den Haag wo- nend. De eerste drie gearresteerden I hebben bekend in totaal 27 in braken te hebben gepleegd, waar van drie in Leiden en de rest in Den Haag en in enige randge meenten. vran der H. heeft het vijftigtal inbraken door zijn bekentenis sen volgemaakt. De heren werk ten in combinatie, doch verwis selden telkens van partners. De buit heeft een waarde van dui zenden guldens. De recherche, die maanden lang met dit geval bezig is geweest, wacht nu nog een na-onderzoek, dat evenveel tijd zal vergen. AFGELASTE WEDSTRIJDEN. Alle wedstrijden, voo Zater dag en Zondag uitgeschreven door de afdeling Zeeland (de vroegere Zeeuwse Vo. b ibanq» van de K.N.V.B. zijn afg. ast. Alle voor Zondag 31 Jan. a.s, door de K.N.V.B. vastgestelde wedstrijden zijn in verband met de weersgesteldheid afgelast. Het wedstrijdprogram is verschoven naar 7 Februari a.s. De strijd om het po-soon?Hj; kampioenschap van 3 -neu zen. Gisteravond werden in café „La Belle Vue" de ontmoetingen der rivalen voortgezet, die de tui gende uitslag hadden: B. v. d. EijkF. Braeke 150- 73 R. VerstraetenF. Braeke 150—137 B. v. d. Eijk—R. de Clerck 150—345 De stand is thans geworden: Van Damme 2 2 0 300—165 v. d. Eijk De Clerck Verstraeten De Vos Meertens Braeke A. v. d. Poel

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 3