pade Waar spier en s toekomst bouwen! aan de Demonstraties in Madrid Gruenther over verbod van atoomwapens BS) VAL DA Wat brengt de Radio Het teken der Joms Aantal doden tengevolge van de uitbarsting van de Merapi gestegen tot 40 Televisie-reportage uit het rampgebied uitgesteld IND0-CH1NA Nederlanders in Bogor gearresteerd Weense brandweer redt duif Binnenlands nieuws VERHOGING VAN DE JEUGDLONEN De onrust in Guatemala De Amerikaanse bases in Spanje Weer een geval van vernieling op Brits oorlogsschip De gezondheidstoestand van de Paus f het fatten. WIELRENNEN TWEEDE BLAD Vrijdag 29 Januari 1954 9e Jaargang No. 3060 In het verdronken land Li I I i drSs.0eli)therdaamaagzu^ BIJ VERKOUDHEID PASTILLES DeVaCHTE VALDAMIID -Aa~i Sportnieuws fe •- VRIJE ZE (Van een speciale verslaggever van het A.N.P.), II. Nu één jaar na de ramp, zwervend door de noodgebieden, vindt men het water verdreven en de dijken herste.d. Veel is er geb^ur^' dank zij de krachtdadige aanpak van Waterstaat en Overheid, dank zij het nationale monument van naastenliefde: het Rampen fonds, dank zij het Roode Kruis, dank zij de stortvloed van buiten landse hulp, dan zjj vooral ook de moed en ondernemingsgeest van de bevolking in het eens verdronken land. De wegen zijn weer begaanbaar. De telefoon werkt weer, behalv in een tiental dorpen op Schouwen-Duiveiand. Autobussen en veren onderhouden de verbindingen en het transportwezen ver richt weer volop zijn taak. De bevolking werkt met rustige, stugge volharding aan herstel en opbouw. En toch is dit land oneindig om zichtbaar herstel in aanzien- triesü en voor de bezoekers de- lijke mate te kunnen_^®r*_J VRAGEN. Meestal verdraagt Uw maag BJaagbczwaren(b.v.rnaagp1in,t primerend. Vooral de ravage op benouwen en Duiveland is nog troosteloos. Resten van beer de- rij en en huizen, dode bomen en struiken .taan wezenloos in een schier onafzienbare woestenij van grauw slio en zand. Wegen en dijken belijnen deze woestijn, wa<xnn ens.eie dorpjes als ver loren liggen. Ais het uroog is wordt de mens haa-t versuft door opstuivend zand, dat door de zee over de eens vruchtbare bodem is ver spreid. Als het regent baggert men spoedig tot over de enxels in de moauer en als het vriest op deze grauwe, kale vlakte is het leven uoor de bittere oos tenwind dubbel onaangenaam. Het leven op Schouwen en Duiveland en op ae andere ten. Over de gerepareerde wegen worden graafmachines en trac toren aangevoerd om het land weer in zo goed mogelijke staat te orengen. Puin en oud-roest wordt met wagenladingen tegelijk wegge voerd. In ue stedelijke en dorps, gebieden wordt hersteld en wat gebouwd. Complexen noodwo ningen hebergen duizenden, die uoor de ramp daklooj wer den. De gespaarde woningen zitten met bewoners veelal vol gestopt. En nog verblijft onge veer 1 procent van de 20.000 man sterke bevolking van het eiland elders, omdat voor hen voors hands geen plaats zal zijn. De bouw van nieuwe wonin gen schept tal van problemen. Men vreest vooral, dat bouwvak arbeiders van buitenaf niet of ongaarne naar het eiland zullen komen, ondanks hogere lonen. eilanden wordt geleefd op rub berlaarzen. Er is voedsel, water, hrandstof en electricneit. Doch wat voornamer en verwarmend En zullen de bouwsommen door wau r... trofTmor ttotv motoriQ is: er is levensmoed en aroeids. drift. En uat, terwijl voor de bui.enstaander herstel en op bouw een wanhopige en onmen- teljjxe taak lijkt. „iien jaar", zeggen ze op Scnouwen met een brede Zeeuw kostbaar vervoer van materia len en hogere lonen niet zeer ongunstig worden tegenover die in de overige streken van het land? Men vreest voor prijzen van 45 tot 48 gulden per ku bieke meter voor woningwetwo- se iach. ,,Tien jaar en dan is het I ningen tegen 32 gulden nor laat.te spoor van de ramp ver dwenen, ai zullen onze bomen aan nog niet zo hoog zijn als vroeger". Tien jaar. Die termijn heeft voornamelijk betrekking op de landbouwgronden, aie zwaar, zeer zwaar, geleden hebben. Eensdeels heeft de zee grote wonden geslagen door kreek vorming en vernieling van de wa.eriopen. Anaerueels is over auizenaen hectaren een dikke zandlaag gelegd, die verwijderd zal moeten woruen of onuer de oorspronkelijke bouwvoor moet woruen gebracht. En dan is er het met gips en zoet water te be-trijden zeezout, dat de s.ructuur van de bodem vernield en ieder lager leven, dat voor goede grond zo brood nodig is, doodde. Het zijn niet alleen deze pro blemen, oie met het landbouw- herstel samenhangen. In de Duivelandse vierbannenpoldt.r en op tichouwen zal men her verkaveling toepasse'n om tot beter rendabele boerenbedrijven te komen. Deze herverkavelings plannen hangen weer nauw sa men met studies over het sa menvoegen van gemeenten, de wegenaanleg, het al- of niet la ten rijden van de tramwegen en het al- of niet aanleggen van gekruiste slaperdijken door de polder Schouwen. Op het co- ordineren van deze plannen en het beslechten van de strijd maal. Par:iculier bouwen acht men voorshands te kostbaar. Vragen en problemen beheer sen Schouwen. Men vindt die ook elders in het rampgebied, doch in mindere mate. Het her stel in West-Brabant is over 't algemeen aanzienlijk. Op Tho- len, St. Philipsland, Qoeree- Flakkee (Oude- en Nieuwe Ton- ge, Den Bommel), op Noord-Be veland (Kortgene) en op Zuid- Beveland (Kruiningen-Rilland) glimmen nieuwe rode daken, de bezoeker tegen. Er is reeds zeer veel hersteld en vernieuwd en ook al bijgebouwd. De scholen zijn weer bevolkt, de kerken kunnen de gelovigen meestal reeds weer tot zich roepen. Men vergete echter niet, dat deze streken en eilanden door gaans een half jaar of nog eer der droog waren, dan Schouwen en Duiveland. Men heeft daar door een flinke voorsprong op het grauwe zorgenkind aan de Oosterschelde, dat ook in spe ciaal en maatschappelijk op zicht, vanwege de langdurige spreiding van een deel der be volking na een betrekkelijk iso lement van eeuwen, met pro blemen te worstelen zal krijgen. Voor de oplos.ing van die vraag stukken beramen overheden en kerken thans reeds plannen. Vooral ten behoeve van de jeugd zijn reeds functionarissen aan getrokken. De welvaart van Schouwen en Duiveland is in aanzienlijke ma te vernietigd. Ook al komt het tot afsluiting van de zeegaten, dan nog zal het moeilijk zijn de vroegere welstand en de maat schappelijke waarden te her stellen. Deze problemen gelden ook, zij het in meerdere of mindere mate voor andere delen in het rampgebied, met name voor Goeree-Overflakkee, waar de stichting maatschappelijke zorg Zuid-Holland aan de arbeid is. Nergens echter heeft de zee dieper aan de wortels van het menselijke bestaan in al zijn facetten geknaagd, dan op het grauwe zorgenkind: Schouwen en Duiveland. ETS "AKKER" I smaakloos,I jsnei, zekerI De aanhoudende strenge vorst heeft de opruimings- en her stelwerkzaamheden op Schou wen en Duiveland vrijwel lam gelegd. Aan de reportage, die de Ne derlandse televisiestichting Za terdag 30 Januari uit Nieuwer- kerk wilde geven, is daarmee de basis ontvallen. Noodgedwongen is daarom besloten deze repor tage tot nader order uit te stellen. Woensdagochtend hebben voor 1 litie, op de Puerto del Sol, be de universiteit van Madrid onge- vond Zich bereden politie ter voor- veer 1000 studenten een betoging koming van toneien zoais zich gehouden. Aanvankelijk hadden Dinsaag afspeelden, zij het plan, om naar het minis terie van voorlichting op te mar cheren uit protest tegen de wijze waarop krant en radio de berich ten over de demonstraties voor de terugkeer van Gibraltar naar Spanje hadden gebracht. De studenten poogden het ver keer tegen te houden door een vrachtauto dwars over de rails van de tram te zetten. Op dat mo ment greep de politie in en ver spreidde de menigte met behulp van gummistokken. Het verkeer werd hersteld, doch later verza melden zich weer groepen. Ook op andere plaatsen betoog den de studenten. Voorbijgangers vluchtten in alle richtingen om te voorkomen, dat zij tussen de politie en de demonstranten te recht kwamen. Voor het hoofdbureau van po- Het aantal personen, dat ten-' bracht, zijn inmiddels overleden, gevolge van de uitbarsting van Ook een gewonde, die in het hos- de vulkaan de Merapi is gestor ven, is gestegen tot 40. 27 per sonen werden direct gedood door de gloedwolken. 12 Gewonden, die de eerste dag van de uitbars ting, 18 Januari, naar hef zieken huis van Solo werden overge- „Een verbod op het gebruiken van atoomwapens zfeu ons in een nadelige positie plaatsen", verklaarde de opperbevelhebber der Verbonden strijdkrachten in Europa, de Amerikaanse ge neraal Alfred Gruenther, in een lezing voor de „militaire vereni ging" van Oslo over „de rol der Navo in Europa". „De kracht der Navo ligt nog steeds, ondanks het feit dat in de Sowj et-Unie thans ook atoomwapens worden vervaar digd, bij deze wapencategorie", vervolgde Gruentner. „Het is het doel der Russen een doel- matig optreden der Noordat- lantische verdragsorganisatie onmogelijk te maken". Een dag tevoren zeide maar schalk Montgomery, de plaats vervanger van Gruenther, dat in een eventuele volgende oorlog door beide partijen van atoom wapens gebruik gemaakt zal woraen en dat hij persoonlijk gaarne op de steun van atoom wapens zou vertrouwen. Het Franse opperbevel heeft meegedeeld, dat de Vietminh Moeong Falane, Midden-Laos, 90 km ten Oosten van de Siamese vragen wachten thans ue her- grenSj heeft veroverd. Genoem- bouw van boerderijen, het her- de mihtaire post ligt aan de weg, stel van watergangen en daar mede samenhangende kwesties. De watersnood heeft van Schouwen en Duiveland onge veer 450 ha afgeknaagd. Wel licht kan nog iets herwonnen worden door de aanleg van een inlaagdijk bij Schelphoek, doch dit plan is nog niet definitief. De toch al bestaande land- honger heeft 27 landbouwers doen besluiten hun eigendom men (350 ha) te verkopen aan een stichting tot beheer van landbouwgronden, die daardoor wat armslag krijgt voor de her verkaveling. Deze boeren krijgen in de Noordoostpolder bedrij ven van 15 tot 48 ha (totaal 300 ha) in pacht terug. Verwacht kan worden, dat hun voorbeeld nog wat navolging zal vinden. Eén Schouwense boer is ge- emigreerd. GRAUW ZORGENKIND. Schouwen en Duiveland is nog te kort geleden drooggevallen Vorige week zijn in Bogor eni ge Nederlanders gearresteerd. De namen van de gearresteer den is niet bekend. De poli.ie van Bogor kon geen nadere me dedelingen over de arrestaties geven. die Savannakhet met Quang Tri, in Oost-Annam, verbindt. De Weense brandweer is onder gebruikmaking van alarmllchten, sirenes en brand weerbellen uitgerukt om een duif te redden, die met haar pootjes vastgevroren was. Toen de brandweer bij de duif aan kwam werd een ladder uitge schoven en een brandweerman bevrijdde de vogel van het dak van een 30-meter hoog dak. BUS REED SMEDERIJ BINNEN. Dinsdagochtend omstreeks 9 uur kwam een autobus van de Wato, welke de dienst tussen Almelo en Ommen onderhoudt, in de omgeving van het sana torium te Heliendoorn in grote moeilijkheden doordat bij het afrijden van een sterke helling plotseling de remmen weiger den. De chauffeur waarschuwde de passagiers zich naar het achterste gedeelte van de bus te begeven en intussen poogde hij de autobus op de weg te hou den. Het bleek niet mogelijk. In steeds snellere vaart stoof de bus de helling af en kwam ten slotte met grote vaart tegen de muren van de smederij tot stil stand. De buitenmuur van de smederij werd geheel vernield en de binnenmuur ten dele. Als door een wonder liepen geen van de passagiers noemenswaar dig letsel op mede dank zij het ieit, dat de ramen van splinter- vrij glas waren. BABY AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. In het ziekenhuis te Naar den is overleden de 3 maanden oude baby van de familie N. uit Naar- den. Kledingstukken, die bij de kachel te drogen hingen, ge raakten in brand. De vlammen zijn naar het wiegje overgesla- drukke werkzaamheden van de gen, waarin het kindje lag. i laatste tjjd. pitaal van Bojolali werd opge nomen, is overleden. Het aantal geëvacueerden heeft de 8000 al overschreden. Deze personen zijn geëvacueerd uit de desa's Djerakah, Klalah, Tlogo- Iele en Muntilan. De regering stelde nog 18 vrachtauto's en 16 jeeps ter beschikking voor het vervoer van de bevolking uit de bedreigde streken. Door de ministers van Binnen landse Zaken en van Sociale Za ken is 12 Vx millioen rupiah ter beschikking gesteld voor de ge troffenen van de Merapi-ramp. Het district Salam in de buurt Muntilan wordt bedreigd door een lavastroom, die Zaterdag uit de krater van de vulkaan ont snapte. Ook langs de Kali Apu zijn lavastromen komen afzak ken. Het hoofd van de vuleanolo- gische dienst, de heer De Neve, toont zich hierover bezorgd. De ene lavastroom stapelt zien daar namelijk op de andere, waardoor er een hoge muur van lava ont staat, die net gevaar kan opleve ren van „lavaiawines". In Semarang viel Dinsdag een fijne asregen. De hoofdstad van midden-Java ligt hemelsbreed 66 «m van de vulkaan. Mimster-president Ali Sastroa- midjojo heeft in een rede voor de radio een overzicht gegeven van de Merapiramp. Joraeina r uentas, leider van de falangistiscne scudentenunie, heeft zien aangesloten bij de re gering m haar ontkenning, dat een student tengevolge van de botsingen van Maanuag om het leven zou zijn gekomen. Woensdagmiddag heeft de Ma- drneense poaue, die zien iu<_ gang had verschaft tot universi- teusgeDouwen, schoten afge vuurd. Voigens nog niet beves tigde berichten zouden twee stu- atnten gewond zijn. Een politie man werd ernstig aan het hoofd gewond als gevolg van een beko geling met stenen. De politie ver- r.cntie een dertigtal arrestaties, totuuenten, die een universiteits gebouw nadoen bezet, nepen lui- ue om het ontslag van de minis ters van voorlichting en binnen landse zaken en van de directeur- generaal van ue veiligheidsdienst Groot-Hntiannië neeit Woens dag ten tweeden male geprotes teerd bij topanje tegen beschadi ging van Britse geoouwen. in de woensdag aan het Spaanse mi mstene van Buitenlandse Zaken overhandigde nota worut meicung gemaakt van schade aan het Ma- orneense finaal van de bank or London and South America. De nota heeft ook betrekking op scnade aan het Britse consulaat- generaal in £>areeiuna en t vn.e consulaat in Huelva en Malaga. De spaanse regering heert tot dusver nog met geantwoord op de eerste Britse protestnota. Naar het A.N.P. verneemt heeft de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken aanvaard een ont werp van algemene noodregeling voor het jeugdig rijkspersoneel (beneden 21 jaar). Deze regeling loopt annex met de 5 procent salarisverhoging welke aan het overige rijkspersoneel is gegeven en zal van 1 Januari j.l. af van kracht zijn. De thano getroffen regeling is ongeveer in overeenstemming met die, welke getroffen is voor net jeugdig administratief per soneel in het particuliere be drijf. De veiligheidspolitie in Gua temala, die vorige week een ac tie tegen anti-communististen is begonnen, die verdacht wor den van samenzwering tegen de regering heeft geweigerd inlich tingen over deze kweotie te ver schaffen en het aantal arresta ties mede te delen. Vele anti communisten zijn ondergedoken sedert de actie van de politie begon. De minister van Buitenlandse Zaken, Garrido, heeft twee anti communisten, die een toeviucnt hadden gezocht op de ambassa de van San Salvador en Nica ragua, vrijgeleide aangeboden voor het verlaten van net land. De Amerikaanse onder-minis ter voor de Luchtmacht, Tal- bott, heeft te Washington op een persconferentie verklaard, dat het niet zo is, dat de bases in Spanje in oorlogstijd niet ter beschikking van de Ver. Staten staan. Talbott zeide dit in ant woord op de vraag, of het ac- coord met Spanje alleen voorzag in het gebruik van de bases in vredestijd. De minister van Defensie, Het Britse marinehoofdkwar- Wilson, die de persconferentie tier te Plymouth heeft Woensdag bijwoonde, zeide over deze kwes. De Paus heeft een rustige nacht doorgebracht en zijn toe stand behoeft geen ongerust heid te wekken, zo wordt uit Vaticaanstad gemeld. Volgens A.F.P. heeft de Paus zich niet genoeg in acht genomen bij zijn bekend gemaakt, dat zich weer een geval van moedwillige ver- n.eling heeft voorgedaan op een Brits oorlogsschip. Op het liente vliegdekschip „Ocean" werd een manometer vernield. Een matroos is in ver band hiermede in hechtenis ge nomen. Dinsdag werden meetinstrumen ten aan boord van de „Indefati gable" beschadigd aangetroffen. Dit was de vierae keer in de laat ste weken, dat iets dergelijks aan boord van het schip was voorge vallen. tie: „Er zit veel aan vast aan het hebben van bases in an dermans land. Men heeft er niet veel aan, tenzij men de welwil lendheid van de ander geniet". ZATERDAG 30 JANUARI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gymn.; 9.10 Gram.; 9.30 Water standen; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding: 10.20 Voor de arbeiders; 11.30 Koor; 12.00 Gr.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gr.; 13.00 Nieuws; 13.15 Varia; 13.20 Orkest; 13.45 Sport; 14.00 Orgel, 14.25 Fries forum; 15.00 Gram.; 15.15 Causerie; 15.30 Dansmuz., 16.00 Orkest; 17.00 Actualiteiten, 17.30 Pop. muziek; 18.00 Nws.; 18.20 Dansmuziek; 18.40 Rege ringsuitzending; 19.00 Art. staal kaart; 19.30 Causerie; 19.40 Cau serie; 20.00 Nieuws; 20.05 Gev programma; 22.00 Soc. commen taar; 22.15 Franse chanson 22.40 Hoorspel; 23.00 Nws.; 23.1. Verzoekprogramma. 6. Op de grote weide achter de burcht, waar ieder jaar het lente feest wordt gevierd, heerst een opgewekte bedrijvigheid. Een klein legertje mannen maakt alles in gereedheid voor het grote tournooi van de boogschutters, dat de volgende dag zal be ginnen. Vele mannen zijn bezig om met be hulp van een lier een zwaar zeil over de eretribune te trekken, opdat koning Eric en zijn gevolg geen iast van de brandende zon zullen heb ben. Anderen palen de schietbaan en de ruimte voor de toeschouwers af en stellen de schietschijven op. Overal tussen het groen verrij zen de tenten der deelnemers, die van heinde en ver zijn gekomen om gevolg te geven aan de uit daging van de Deense boogschut ters; Zij zijn te talrijk om elk een onderkomen op de burcht te ver schaffen. Wel heeft Eric de uit- dagers gastvrijheid aangeboden, doch de Denen hebben deze kortaf geweigerd met de opmerking, dat eenvoudige boogschutters niet on der één dak met Noorse edelen behoren te vertoeven. Opgewekt beweegt de Noorman zich tussen het drukke gedoe. Hier geeft hij zijn mannen een wenk, elderi begroet hij zijn gasten of slaat met belangstelling enkele deelnemers gade, die buiten de baan een schijf hebben opgesteld en de gelegenheid te baat nemen om nog eens duchtig te oefenen. Plots treedt een knaap, gevolgd door een oude krijger, eerbiedig op Eric toe. „Kijk eens aan, daar hebben wij waarlijk Knud!" roept de Noor man verheugd uit, terwijl hij de jongaa hartelijk ae hand schudt, „Hebt ge zulke goede vorderingen met de boog gemaakt, dat ge je krachten met anderen durft me ten?" De knaap krijgt een kleur van verlegenheid als zijn koning pla gend verder gaat; „Maar wat zie ik? Weet ge nog niet, dat een goed boogschutter nimmer zijn pijlkoker uit handen geeft, of door zijn die naar laat dragen? Maar goed, het varhaugt mij, dat j* vadar ja taa- stemmmg gegeven heen nier te komen en ik hoop, dat je geluk zult hebben." Eric geeft hem een bemoedigend klapje op de schouder en trots als een pauw gaat de jongen verder. Lachend kijkt de Noorman hem na, als vlak achter hem ineens een neusstem spottend opmerkt: „Dit is toch de oudste deelnemer niet, die de Noor6« eer moet houghou- daa?" HILVERSUM n: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gew. muz.; 7.45 Gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.40 Gram.; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 Ork. 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gr.; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Amus. muziek; 13.00 Nieuws; 13.20 Ork.; 14.00 Boek bespreking; 14.10 Gram.; 14.20 Eng. les; 14.40 Koor; 15.00 Kunst; 15.35 Politiekapel15.55 Gram.; 16.00 Platenpremière; 16.30 Causerie; 17.00 Voor de jeugd; 17.55 Sport; 18.00 Gevar. liedjes; 18.15 Weekoverzicht; 18.25 Orkest; 18.45 Buitenl. cor respondenties; 19.00 Nws.; 19.10 Lichte muziek; 19.20 Pari. over- sicht; 19.30 Gram.; 20 25 De ge- vone man; 20.30 Lichtbaken; 10.50 Gram.; 21.00 Gev. progr.; 11.50 Actualiteiten; 22 00 Cause rie; 22.30 Klankbeeld; 23.00 Jieuws; 23.15 Esperanto; 23.25 DrkeaL BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12 30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 1300 Nieuws; 13.15 Radio-alma nak; 14.15 Gram.; 15.45 Zang: 16.00 Gram.; 16.45 Eng. les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Orgel; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.45 Causerie; 21.15 Accordeon; 21.30 Gram.; 2145 Accordeon; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogram ma; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram.; 23.45 Zigeunermuziek. DE K.N.W.U. EN DE RONDE VAN FRANKRIJK. Van de zijde van de K.N.W.U. wordt ons medegedeeld dat het bericht, dat de start van de Tour de France definitief in Amster dam zal geschieden, in de vorm, waarin het is gesteld, als voor barig moet worden aangemerkt aangezien tot dusver de organisa toren niet tot de K.N.W.U. het verzoek hebben gericht tot hat varlarijgaa van êu varguaniag. »d et e- i- 1- le r- la ir ir le a. >g te r, k e ta n d a r a

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5