Nieuw" voorstel van Molotof Rumoer in de Belgische Kamer Indonesisch student moet Nederland verlaten De demonstraties Spanje Huwelijksplannen van ex-koningin Narriman? Sovjet-diplomaat in Japan vermist De strijd in Indo-China in n Molotof dineerde bij Eden Arabische Liga erkent de nieuwe sultan niet Spionnage-proces in Muenchen Stakingen in Japan STAAT VAN BELEG IN SYRISCHE DISTRICTEN Sowjet-jager in Finland neergestort Incident op de Rur sische persconferentie ZON-en MAANSTANDEN. HOOGWATER WEERSVERWACHTING. De Berlijn se conferentie Dulles wil overgaan tot Duitse kwestie SU Eis tot aftreding van de regering De sabotagedaden op Britse oorlogsschepen op onder op onder Jan. 30 8.25 17.23 5.28 12.34 31 8.23 17.25 6.23 13.34 Febr. 1 8.22 17.27 7.06 14.47 Tijdelijk mindar vorst Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Advertentieprijs: per mm 15 ot.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. VRIJDAG 29 JANUARI 1954. 9e Jaargang No. 3060. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Minister Duiles heeft Donder dag op de vier-mogendhedencon- ferentie van Berlijn verklaard, dat de vier ministers z.i. voldoen de gelegenheid hebben gehad om in eerste inrttantie hun opvattin gen over het Russische voorstel inzake een bijeenkomst van vijf uit te wisselen en dat zij bijge volg kunnen overgaan tot de be handeling van het Duitse en het Oostenrijkse vraagstuk. De Amerikaanse minister kreeg als eerste het woord op deze vier de bijeenkomst, die onder leiding stond van minister Molotof. „De heer Molotof heeft ons ge amuseerd met een staaltje van zijn bekwaamheid om het onge rijmde de schijn van aannemelijk heid te geven. Wij zijn hier echter niet gekomen om ons te amuse ren, doch in de hoop enige ernsti ge zaken te regelen", aldus Dul les. Volgens hem had de Russische vertegenwoordiger voor hen al ien konijnen uit zijn hoge hoed getoverd -- vrede in Korea, vre de in Indo-China, een einde aan de bewapeningswedloop, afschaf fing van atoomwapens en het maken van een einde aan alle spanning. Al deze punten zouden kunnen' worden verwezenlijkt, „als wij slechts de heer Tsjou en Lai (de minister van Buitenlandse Zaken van communistisch-China) zou den uitnodigen, met ons aan de conferentietafel plaats te nemen". „Wie is deze Tsjou en Lai, dat zijn tegenwoordigheid in ons mid den alles mogelijk zou maken, wat zo lang onmogelijk scheen?", zo vroeg Dulles zich af. „Hij is de leider van een bewind, dat op het Chinese vasteland aan de macht is gekomen door middel van een bloedige oorlog en dat millioenen Chinezen heeft geliquideerd, al leen om maar aan de macht te blijven". De Amerikaanse spreker be schuldigde communistisch-China er voorts van, dat het millioenen mensen heeft laten verhongeren teneinde zijn economische hulp bronnen voor militaire doelein den te gebruiken, dat het open- Prinses Beatrix, die op 31 Jan uari a.s. haar zestiende verjaar dag hoopt te vieren. Foto Rijksvoorlichtingsdienst De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Molo tof, heeft Woensdagavond zijn eerste „gezelschaps"-bezoek aan West-Berlijn gebracht bij gele genheid van een diner bij zijn Britse collega Eden. Zijn gewa pende lijfwacht en agenten van de geheime dienst vergezelden hem in de lange stoet van zwar te „Zis"-auto's welke hem naar de woning van sir Frederick Hoyer Millar, de Britse hoge commissaris en Edens gastheer, bracht. Motor-politie ging voor op om de weg vrij te houden. Molotof was vergezeld van Andrei Gromyko, zijn plaatsver vanger, Jacob Malik, de ambas sadeur te Londen en Semjonof, de Russische hoge commissaris. Ook een tolk was aanwezig. Buiten de eetkamer stonden 2 gewapende lijfwachten van de Russische gast bij de deur op post. Elders in het huis waak ten mannen van de, Britse vei ligheidsdienst. Speciale bewa kers hielden een oogje op de auto's buiten. Het diner duurde 3 uur. Na dien werd gezegd, dat het „zeer gezellig" was geweest. lijk in Korea agressie heeft ge pleegd en dat het „grote hoeveel heden munitie" heeft verschaft aan aanvallers in Indo-China. Mo lotof stelde nu voor, deze „bron van zo veel menselijke ellende" aan de borst te drukken en haar goed te noemen, aldus Dulles. Hij achtte het ongelofelijk, dat de vier ministers, zelfs indien „de legendarische heer Tsjou en Lai" zou worden uitgenodigd, snel de politieke, economische en militaire vraagstukken zouden kunnen oplossen, „waarmee de Verenigde Naties reeds 9 jaar vergeefs worstelen". Molotofs voorstellen zouden 'n dergelijke conferentie maken tot 'n perma nent lichaam met een uitgebreid stelsel van commissies en des kundigen, dat in feite in de plaats van de V. N. zou komen. Volgens Dulles had de Russi sche minister nauwelijks twijfel laten bestaan over zijn bedoelin gen. Omdat de V. N. communis tisch-China niet hadden toegela ten, zouden de V. N. moeten wor den gepasseerd en haar verant woordelijkheden overgenomen door een nieuwe wereldorganisa tie, hetgeen er op zou neerkomen, dat de z.g. „grote vijf" zich het recht zouden aanmatigen om over de wereld te heersen. In dit verband haalde spreker talrijke artikelen uit het hand- viest der V. N. aan om aan te to nen, dat de problemen, welke vol gens Molotof op een conferentie van vijf zouden moeten worden behandeld, vallen onder de ver antwoordelijkheid der V. N. Mo lotofs argument, dat reeds voor de aanvaarding van het handvest bij de overeenkomst van Pots dam in 1945 de raad van minis ters van Buitenlandse Zaken was ingesteld, hield volgens Dulles geen steek, omdat de instelling van de raad in overeenstemming was met artikel 107 van het hand vest, dat de geallieerde mogend heden uitdrukkelijk machtigt, de vredesverdragen met hun voor malige tegenstanders te sluiten. Dulles' felle aanval op Tsjou en Lai betekende een verrassing in de sfeer van beleefde kalmte in de conferentiezaal. Westelijke waarnemers be schouwen de woorden van de Amerikaanse minister mede als een verwijt aan het adres aan z'n collega Eden, wiens regering, zo als bekend, communistisch-Chi na heeft erkend. Molotof heeft aan het einde van de vergadering van Donderdag een wereldconferentie over een algemene vermindering der be wapening voorgesteld. Dit is in het Oostberlijnse pers centrum meegedeeld door een Russische woordvoerder. Hij noemde het een „belangrijk nieuw voorstel". Het voorstel van Molotof luidt letterlijk: „De regeringen van de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en de Sow- jet-Unie, geleid door de wens de vrede te versterken en de span ning in de internationale betrek kingen te verminderen, overwe gende dat het nodig is maatrege len te nemen om de zware last der militaire uitgaven, die gedra gen wordt door het volk in ver band met de bewapeningswed loop, te verlichten, zijn overeen gekomen dat de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk maatre gelen zullen treffen binnen het kader van de Verenigde Naties om in 1954 een wereldconferentie bijeen te krijgen over een alge mene vermindering der bewape ning, waaraan zowel door de le den als door niet-leden der Ver enigde Naties wordt deelgeno men". „Volledige ovreenstemming be staat er ook over, dat het plan van maatregelen voor een alge mene vermindering der bewape ning zal worden gekoppeld aan een gelijktijdige oplossing van het probleem der atoomwapens". VERKLARING VAN BIDAULT. Bidault heeft zich Donderdag, evenals Dulles, uitgesproken tegen een conferentie van vijf, tenminste als haar enig doel was er een kwestie van politiek en prestige van te maken. Wel was de Franse regering bereid, om, in overleg met de Verbonden sta ten, deel te nemen aan besprekin gen om een einde te maken aan de oorlog in Indo-China. China moest echter eerst van zijn vre deswil blijk geven. Tot dusver was dat nog niet gebeurd. Volgens Bidault dient een ver mindering der bewapening be sproken te worden in het kader van de Verenigde Naties. Het kwam hem vreemd voor in deze 't oordeel van communistisch-China te vragen onder de huidige om standigheden. BESLOTEN VERGADERING DER MINISTERS. De vier ministers hebben beslo ten volgende week een besloten zitting te houden om het Russi sche voorstel tot een conferentie met communistisch-China nog eens te bespreken. De ministers namen dit besluit nadat Molotof had voorgesteld een commissie te vormen ter be spreking van de agenda voor een conferentie van vijf, aldus een woordvoerder van de Britse dele gatie. Dulles herhaalde, dat hij het voorstel tot een conferentie van vijf afwees, maar dat hij, zoals hij reeds eerder had gezegd, be reid was met vertegenwoordi gers van Peking-China van ge dachte te wisselen over „practi- sche" aangelegenheden zulks op voorwaarde dat andere belang hebbende landen ook zouden deel nemen en er behoefte aan zulk 'n bijeenkomst bestond. WESTELIJKE MINISTERS WIJZEN OOSTDUITS VER ZOEK AF. De drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken te Ber lijn zijn Donderdag overeengeko men, een krachtig „neen" te la ten horen op een verzoek van de Oostduitse regering om vertegen woordigers van Oost- en West- Duitsland aan de conferentie van vier te laten deelnemen. Het verzoek van premier Gro- tewohl, dat aan de vier ministers was gericht, was Woensdag door minister Molotof aan minister Eden overhandigd, die toen de besprekingen leidde. De Russi sche minister zeide te hopen, dat zijn Westelijke collega's dé Oost en Westduitse vertegenwoordi gers zouden toelaten, als er over Duitsland zou worden gesproken. Zoals bekend weigeren de Wes telijke mogendheden, krachtig gesteund door de Westduitse re gering, het Oostduitse bewind als vertegenwoordiging van de Oost duitsers te erkennen. De drie Westelijke ministers hebben Donderdag gezamenlijk de lunch gebruikt, waarbij zij van gedachten wisselden over een ge meenschappelijke politiek ten aanzien van Molotofs aandringen op het beleggen van een bijeen komst met communistisch-China. De vergadering van de Belgi sche kamer van volksvertegen woordigers is Donderdag ge schorst onder rumoer en ge schreeuw van „Treedt af!" De aanleiding hiertoe was, dat De raad van de Arabische liga heeft meegedeeld, dat hij de nieuwe, door Frankrijk benoem de sultan van Marokko niet er kent. De afgezette sultan wordt door de raad als de rechtmatige beschouwd. Een woordvoerder zei dat de raad hedft besloten goodwill missies te zenden naar Spanje, het Vaticaan en een aantal Aziatische landen. De correspondent in Neder land van het dagblad „Berita Indonesia" heeft gemeld, dat de Nederlandse regering de voor malige majoor Achmadi, die aan de faculteit voor politieke en sociale wetenschappen te Am sterdam studeert, als een „on gewenst element" beschouwt, zo dat hij Nederland dient te ver- In Muenchen is een der be langrijkste spionnage-processen van na de oorlog begonnen; 3 mannen en 5 vrouwen staan te recht op beschuldiging van het uitleveren van gegevens aan de Tsjechoslowaakse geheime dienst. Het Spaanse ministerie van Voorlichting heeft verklaard, dat 18 van de in Madrid ge arresteerden niets uit te staan hebben met de studenten. Het politieke dossier van som migen dezer, aldus de desbetref- 200.000 Japanse mijnwerkers zijn een gedeeltelijke staking begonnen om te protesteren te gen ontslag van personeel en ter verkrijging van loonsverho ging. Het werk zal verscheidene malen per week gedurende twee uur per dag worden neergelegd. De vakbond van spoorwegar beiders heeft besloten te pro testeren tegen het ontslag van 18 vakbondsleiders en in Febr een staking uit te roepen, die ongeveer 400.000 arbeiders zal omvatten. Naar Reuter te Cairo verneemt heeft de 19-jarige ex-koningin van Egypte, Narriman, plannen om in het huwelijk te treden met de Egyptische filmspeler en zanger Farid el Atrasj, nadat de scheiding tussen haar en ex- koning Faroek is uitgesproken. Farid stamt uit de vorstelijke Druzenfamilie der El Atrasj. Hij bevestigde, dat er een „roman ce" tussen hem en Narriman bestond. „Ik ben van plan om met mijn trouwplannen door te gaan. Natuurlijk kun je het met een vrouw nooit weten", zo voegde hij er aan toe. Narriman wenst van prins Faroek te scheiden. Zij eist een maandelijkse alimentatie van iets meer dan 50.000 gulden. Volgens de Mohammedaanse wet kan slechts een echtgenoot van zijn vrouw scheiden. Hat Sj aria-hof kan echter bepalen dat de echtgenote gronden tot echtscheiding heeft. Het Mohammedaanse religieuze hof heeft een zitting op 2 Fe bruari uitgeschreven. Zoals bekend heeft de ex- koningin een zoontje, Foead. De moeder van ex-koningin Narriman heeft categorisch de geruchten tegengesproken, dat haar dochter voornemens zou zijn zich met de acteur Farid el Atrasj te verloven. fende verklaring bevestigt, dat zij agitatoren zijn. De demon straties van Maandag werden aangewakkerd door een zeer patrottische geest. De inciden ten, welke daarop volgden, heb ben een officieel onderzoek no dig gemaakt, teneinde na te gaan, wie voor de incidenten verantwoordelijk zijn. Volgens de verklaring zijn de geruchten over noodlottige gevolgen van de ongeregeldheden, „volkomen onjuist". BRITS VLOOTBEZOEK AAN SPANJE AFGE LAST. Engeland heeft een voorgeno men bezoek van enkele oorlogs schepen aan havens in Spanje en Spaans Marokko afgelast wegens de anti-Britse gevoelens, die kort geleden in Spanje aan de dag zijn getreden. Het vlootbezoek zou in Februa ri en Maart worden gebracht. De Britse admiraliteit verklaar de dat aan de Spaanse regering is meegedeeld, dat met de bezoe ken „geen enkel belang is gediend onder de huidige omstandighe den". Er bestaat geen bewijs van enige georganiseerde sabotage- campagne op Britse oorlogssche pen, aldus heeft de Birtse minis ter van Marine, Thomas, Don derdag in het Lagerhuis ver klaard. Op vragen naar aanleiding van opzettelijk aangebrachte schade op vliegdek- en andere schepen zei de minister, dat in de afge lopen twaalf maanden het aantal van deze gevallen was toegeni- men, doch dat „bij alle recente gevallen slechts weinig schade" was aangericht. De sabotageda den waren meestal door „jonge en onverantwoordelijke personen bedreven om „persoonlijke rede nen", aldus de minister. laten. Volgens door het blad ontvangen inlichtingen was de verblijfsvergunning van de heer Achmadi slechts geldig tot 8 Januari j.l., waarna de Neder landse regering zachte drang op hem uitoefende om Nederland zo spoedig mogelijk te verlaten. Acnmadi, een demoblisant van het zgn. studentenleger, ageer de succesvol tijdens de tweede politionele actie in het Solose tegen de Nederlanders, aldus 't blad. In 1951 "ertrok hij naar Nederland, waar hij op staats kosten v(erder studeerde. Hij werd door de Indonesische re gering tevens belast om op te treden als coördinator van de in Nederland op staatskosten stu derende jongelui. De oaatste ja ren ontplooide hij grote activi teit in studentenkringen. In kringen der regering wilde men zich over deze kwestie niet uitlaten, maar van de zijde van het leger werd zij aan het blad bevestigd. Naar het A.N.P. van officiële zijde verneemt is aan de heer Achmadi de verlenging van zijn verblijfsvergunning niet gewei gerd. Achmadi heeft zijn recen te verblijfsvergunning nog met één maand verlengd gekregen. President Sjisjakli van Syrië heeft bekendgemaakt, dat hij in een aantal districten van Syrië de staat van beleg heeft aangekondigd na botsingen tus sen „onverantwoordelijke per sonen" en politie. In een radiorede zeide de pre sident. dat de arrestatie van Syrische politieke leiders van verscheidene partijen verricht was omdat zij hadden geweigerd met zijn bewind samen te wer ken, ondanks het feit, dat het een wet tot uitvoering had ge bracht voor de vorming van po litieke partijen en het parlemen taire leven had hersteld, een regeringswetsontwerp tot het verlenen van ouderdomspensioen aan kleine zelfstandigen werd verworpen met 99 tegen 84 stem men, bij 13 onthoudingen. De socialistische leider Paul Henri Spaak sprong op en eiste het ontslag van de regering. De leider van de Katholieke meerderheid in de kamer, Gas ton Eyskens, zei dat de regering dat in de verste verte niet van plan was. Het wetsontwerp, zei hij, is sinds de indiening door de rege ring ingrijpend gewijzigd door de parlementaire commissies en kan niet meer als een regerings wetsontwerp worden beschouwd. Bovendien, aldus Eyskens, heeft de regering haar aanhangers in de kamer bij de stemming vrij gelaten. De tegenstanders van het wets ontwerp voeren aan, dat 'n pen sioenschema als voorgesteld des gewenst door de kleine zelfstan digen zelf in het leven kan wor den geroepen. Het behoorde hen niet bij de wet te worden opge legd. Het wetsontwerp wilde aan kleine zelfstandigen vanaf hun 65-jarige leeftijd een pensioen van fr. 18.000 per jaar uitkeren, waarbij zij als tegenprestatie jaarlijks 3 procent van hun Inko men zouden moeten storten tot een maximum van fr. 3000. Verscheidene leden van de C. V. P. waren echter tegenstanders van het ontwerp omdat zij van oordeel zijn dat, indien op deze basis en zonder een voldoende financiële steun van de regering, een pensioen wordt uitgekeerd aan de kleine zelfstandigen, het betreffende pensioenfonds bin nen 25 jaar geheel zou zijn uit geput. De heer Lefebvre (Lib.) bè- stempelde het wetsontwerp als een improvisatie en verklaarde dat het geenszins de instemming heeft van de organisaties der kleine zelfstandigen. Na afloop van de zitting gal de liberale kamerfractie 'n com muniqué uit, waarin wordt ver klaard dat het wetsontwerp niet alleen do'or de oppositie, doch ook door een deel van de C.V.P.- freatie is verworpen. De libera len zijn daarom van oordeel, dat normaal gesproken de regering onmiddellijk dient af te treden. In politieke kringen is men echter van oordeel dat de rege ring haar oorspronkelijk wets ontwerp in een enigszins gewij zigde vorm terug Zal verwijzen naar de betreffende kamercom missie en niet voornemens is aan de vooravond van de behande ling van het verdrag der E.V.G. in de senaat, grondwetsherzie ning en nieuwe verkiezingen, de consequenties uit dit incident te trekken. Naar te Helsinki wordt gemeld is deze week een Sowjet-jager ongeveer 25 km binnen Fins ge bied neergestort. De piloot kon zich met zijn valscherm redden Hij had zich, aldus het bericht, bij een boerderij in de nabijheid van het ongeluk gemeld. De Finse autoriteiten laten het toestel bewaken. Van officiële zijde is rjog geen verklaring over het ongeluk, dat het Saima- kanaal, in Zuid-Finland gebeur de, uitgegeven. Het hoofd van de Finse vei ligheidspolitie heeft meegedeeld, dat de Sowj et-piloot verdwaald was en dat hij het vliegtuig met zijn parachute had verlaten, omdat zijn benzine opraakte. In overeenstemming met het Sowjet-Finse grensverdrag' was hij naar de Sowjet-Unie terug gezonden. Het had hier geen straaljager betroffen. De Russische persconferentie in Oost-Berlijn is onderbroken door hulpgeroep van een Oost duitse filmoperateur. Toege schoten functionarissen ontdek ten, dat de man twee onder stroom staande microfoons in de handen had. Nadat zij hem cie microfoons hadden ontrukt, bleek de Oostduitser niet ge wond te zijn. De microfoons stonden onder stroom door een fout in de draadverbindingen. De tweede secretaris van de diplomatieke Sowjetjmissie in Japan, Yoeri Rastoworof, wordt vermist. Hij was sinds 1950 in Tokio. De Japanse politie acht het niet uitgesloten, dat hij de hand aan zichzelf geslagen heeft. Volgens haar hebben Sowjet-functionarissen ver klaard, dat de vermiste de laat ste tijd tekenene van „grote nervositeit" vertoonde. De Japanse politie zal in het gehele land naar de vermiste zoeken. Volgens Amerikaanse kringen was het bekend, dat Rastoworof betrokken was bij spionnage- activiteit. A.F.P. haalt de verklaring van een Sowjet-functionaris aan, volgens welke het niet aanne- Het Franse opperbevel in Indo- China heeft Donderdag bekend gemaakt, dat de Vietminh in de afgelopen 24 uur drie Franse posten heeft veroverd in de buurt van Quang Tri, 40 km ten N.-.W van Hue. de hoofdstad van Annam. De garnizoenen dezer posten hadden zich teruggetrok ken op een nabijgelegen ver sterkte Franse positie. Officieren van het Franse op perbevel zijn van mening, dat de nieuwe aanval van de Vietminh in het kustgebied van Centraal Indo-China ten doel heeft de stad Tsjepone, een belangrijke verbindingsschakel met Sava- nakhet, aan de grens van Thai land te isoleren. In de afgelopen 48 uur heeft de Vietminh zich van twee posten aan weerszijden van Tsjepone, te Moeong Phalane en Moeong Phi- ne, meester gemaakt. In de buurt van Bentre en Go Cong, ongeveer 40 km ten Z. van Saigon, werden Woensdag elf kleine posten door de Vietminh veroverd. Nog drie kleine posten werden eveneens veroverd of verwoest in verscheidene secto ren in Zuid-Vietnam. ZON MAAN ZATERDAG 30 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.10 10.45 11.25 11.35 n.m. 10.57 11.32 12.12 12.22 melijk zou zijn, dat Rastoworof „de Sowjet-Unie en het com munisme" verlaten had, „daar zijn gezin zich in de Sowjet- Unie bevindt". De vorst in Europa duurde Donderdag onverminderd voort. In de middag kwam alleen in de zuidelijke provincies het kwik boven —5 graden. Dat de tempe raturen hier iets minder laag waren vond zijn oorzaak in het binnendringen van lucht uit Bel gië en Frankrijk, waar onder in vloed van een depressie iets min der koude lucht naar het noor den werd getransporteerd, Dit ging in midden-Frankrijk ge paard met langdurige sneeuwval. De sneeuwzöne had in de middag Farijs bereikt en drong vervol gens langzaam naar het noorden op. Enkele geïsoleerde sneeuw- gebied'en dreven van de Arden nen via België naar Zuid-Enge- land, waarbij in het zu den van ons land hier en daar ook enkele vlokjes vielen. Ook voor vandaag wordt geen sneeuwval van betekenis ver wacht. Onder invloed van een storing boven Denemarken, kunnen de winden meer naar het noorden draaien, waardoor tijdelijk iets minder koude lucht over de "Oostzee wordt aangevoerd. De vorst blijft evenwel voortduren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag morgen tot Vrijdagavond. MEER WIND. Veranderlijke bewolking en in de Zuidelijke helft van het land plaatselijk wat lichte sneeuw. Ma tige tot lichte vorst. Matige tot krachtige Oostelijke wind.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1