Opening van een nieuw Ned. Herv. Jeugdgebouw te Sluiskil Pseudo-non in arrest Binnenlands Nieuws H D 3 1 RHEUMIN Negermeisje van acht jaar na geslaagde operatie terug naar West-lndië Patiënt verliet „Lelystad" per helicopter De opdracht van Robert Mersham Dameshanden Vliegeniers hielpen schepen opsporen De electriciteitswinning uit atoomenergie Geheime Britse plannen At#»t/ De Japanse buitenlandse politiek Het verongelukte Britse vliegtuig Egyptische maatregelen in de Golf van Akaba smm vragen SPOORWAGON GREEP EN VERNIELDE D.K.W. DEIE DODEN BIJ ONGELUK OP ONBEWAAKTE OVERWEG I RUWE 1 HANDEN 1 Voor de tweede maal binnen een kort tijdsbestek mocht de Ned. Herv. Gemeente te Sluiskil de vlag hijsen voor het bereiken van een belangrijke mijlpaal in haar plaatselijke geschiedenis. Naast de onlangs nieuw ge bouwde school in het bouwrijp gemaakte gedeelte van de Loui- sapolder is een jeugdgebouw ver rezen dat in een grote behoefte voor het onderbrengen van de jeugd en voor de diverse organi saties zal voorzien. Aannemer C. Vermeulen is er in geslaagd om een jeugdgebouw te plaatsen dat aan verscheidene eisen voldoet. Bij het betreden van het ge bouw komt men in een gang wel ke leidt naar toiletten, keuken en diverse vergaderruimten. Eén van deze ruimten is een ruime zaal met daaraan verbonden een toneel. Bij niet gebruik van het toneel kan men deze ruimte af schermen, waardoor men er een kamer bij krijgt. Onder het toneel heeft men de beschikking over een ruime bergruimte waar ta fels, stoelen enz. kunnen worden geborgen. Het gehele interieur is afgelakt met lichte tinten. Met behulp van glazen deuren aan de zonzijde kan men steeds van volop licht en zon en lucht profiteren. Voor de officiële ingebruikne ming van de nieuwe bouw be stond grote belangstelling. Wij bemerkten o.a. diverse burgerlij ke en geestelijke autoriteiten, w.o. 'de burgemeester van Ter- neuzen namens B. en W., ds. Sterrenburg, de pater Gardiaan, diverse predikanten uit de omge- vting, afgevaardigden van ver schillende organisaties enz. Ds. Starrenburg opende de bij eenkomst met gebed, waarna de Een Amsterdamse rederij bel- de Dinsdagmorgen het vliegveld Hilversum op met de medede ling, dat één van haar schepen, de 180 metende „Schiestroom" aanmerkelijk te laat was en wellicht in het IJselmeer door te sterke ijsvorming niet verder Ikon. Men verzocht om met een vliegtuig de vermiste boot op te sporen. Spoedig daarop steeg een sportvliegtuig, bemand door de heren Kuipers en Uintjes, op om een speurtocht te ondernemen. Men moest ruim anderhalf uur boven het IJselmeer cirkelen, voordat de „Schiestroom" werd ontdekt. Het schip was toen juist bezig aan „de laatste lood jes" en voer door de ijsschotsen naar de Oranjesluizen. De vlie geniers hadden tijdens hun tocht nog een tweetal andere en kleinere schepen waargenomen, die het lang niet gemakkelijk hadden. Van deze schepen werd de positie genoteerd. Toen men teruggekeerd was op het vlieg veld en aan de rederij was mee gedeeld dat de „Schiestroom" spoelig zou binnenkomen, werd daarnaast de positie dezer sche pen opgegeven, zodat verdere hulp kon worden geboden. aannemer de heer C. Vermeulen de sleutels van het gebouw over handigde aan de heer Platteeuw als hoofd van de Kerkvoogdij. Op zijn beurt overhandigde deze de sleutels aan Ds. Starrenburg. Ds. Starrenburg sprak tot de verschillende genodigden en. be langstellenden een hartelijk wel komstwoord. Hij sprak zijn vreugde uit over het feit dat een nieuw jeugdge bouw thans werkelijkheid is ge worden en dankte allen die op ge lijk welke wijze er toe hadden bij gedragen om de totstandkoming te bevorderen. Als eerste medewerkende aan deze opening kwam de gemengde zangvereniging „Soli Deo Gloria" voor het voetlicht, die op keurige wijze een tweetal liederen ten ge hore bracht. Namens de gemeente was het burgemeester Tellegen die het bestuur met deze totstandkoming feliciteerde, temeer omdat dit jeugdgebouw een 'middel is om de jeugd van heden te kunnen vormen. De jongensclub „Eben Haëzer" bracht een aardig toneelstukje, „Op reis" getiteld, dat zij voor de ze gelegenheid had ingestudeerd en dat vlot en aardig werd ver tolkt. De C.J.M.V. en C.J.V.F. brachten het geestig stukje „Kort en Bondig". Na de pauze werd „Mooier dan Zonneschijn" op de planken ge bracht door de jeugdclub „Zonne straal" meer aan de ernstige kant en ook deze jeugdige debutanten oogstten veel bijval. Namens de Herv. Vrouwenbond, Vereniging van Chr. Onderwijs, N.C.V.B. en de Chr. zangvereniging werd door een afgevaardigde het woord ge voerd. Namens hun vereniging werden aan het bestuur practi- sche voorwerpen aangeboden, welke de accomodatie van het nieuwe jeugdgebouw ten goede komen. Met grote donkere ogen onder lange wimpers, die verwonderd maar niet verlegen rondkeken en met een guitig bruin snuitje, dat sterk contrasteerde met het hel gele truitje, dat ze droeg, kwam een tenger gebouwd klein neger meisje aan de hand van een K.L.M.-stewardess de I.C.A.-hal op Schiphol binnen. Zich nog onbewust van hetgeen moderne techniek en wetenschap voor haar jonge en in ernstig gevaar verkerende leventje heb ben gedaan, zat ze even later aan een tafeltje en wierp zich met kinderlijke concentratie op haar ontbijt van „kinder-thee", kren tenbroodje en een gebakken ei. „Ik vind een gewoon ei nog lek kerder", zei ze. „Gekookt bedoel je?", infor meerde de stewardess. „Nee, rauw", glunderde ze. Maria Samuel, 8 jaar, woonach tig in St Maarten (Bovenwindse eilanden in West-lndië), leed aan de z.g. „blauwe ziekte", een orga nische afwijking van het hart en moest geopereerd worden. In West-lndië was dat onmogelijk. Op advies van een aantal chirur gen in Curacao stuurdeh haar ouders haar ruim twee maanden geleden de Oceaan over, per K.L.M. naar Nederland, Waar prof. dr L. D. Eerland in Gronin gen haar onder zijn hoede nam. Hij verrichtte een hartoperatie, die slaagde. Twee maanden werd de kleine donkere Maria daarna nog in Groningen verpleegd. Nu is ze als herboren op weg naar West-lndië, terug naar huis, terug naar haar ouders, en naar haar drie broertjes en een zusje in St. Maarten. Weg van de vrie zende koude naar de warme zon, genezen van een vreselijke kwaal. Ze was met de trein onder ge leide van een arts uit de kinder- Sinds enkele dagen bevindt zich „Schwester Oberin", Anna Gu- dulla Hubertina in een Tilburgse politie-cel. Zuster Anna meldde zich aan een Tilburgs klooster om een aalmoes en onderdak, waarop men haar, met enkele guldens, naar „Huize Bethanie" verwees, waar ze de nacht zou kunnen doorbrengen. Het nonnetje was in het bezit van indrukwekkende bescheiden, afkomstig en gete kend namens de Duitse „Schwes- tern Kongregation St. Veronika", waaruit moest blijken, dat zij be zig was gelden te verzamelen voor haar getroffen congregatie in Duitsland. Generaal David Sarnoff, voor zitter van de raad van de „Ra dio Corporation of America", heeft verklaard, dat er een ma nier is gevonden om stralen van radio-actieve atomen direct in electriciteit om te zetten. Het betreft hier slechts een eerste begin, want een thans gecon strueerd atoombatterijtje van slechts enkele cm groot levert nog maar een stroom van een millioenste watt. De generaal zeide, dat deze entdekking kan betekenen, dat „op een dag een doosje in uw huis licht verschaft en stroom levert voor al uw electrische ap paraten". De stroom wordt opgewekt door Strontium-90, een bijpro duct, dat gevormd wordt bij splijting van uranium-235 in atoom-reactors. Strontium-90 levert elke seconde verscheide ne milliarden electronen. Door het nieuwe principe ver valt het tussenstadium van de productie van stroom waarvoor kostbare installaties nodig zijn, en het maken van een scherm tegen stralingen. Toen men zuster Anna vroeg haar logies te betalen weigerde zij dit, waarop de recherche in de zaak werd gemoeid. Zij vertelde toen op weg naar Den Haag te zijn, waar zij in het bezit zou wor den gesteld van papieren die het haar mogelijk zouden maken in Rome erkenning van haar con gregatie aan te vragen. Haar iet wat vreemde verhaal bracht de politie aan het twijfelen. Men dacht er reeds aan de vrouw, die het kloosterkleed droeg, te fouil leren. Haar bewering, in familie relatie te staan met de bisschop van Aken, deed erg onwaarschijn lijk aan, waarop men de knoop maar doorhakte en tot fouillering overging. Behalve stapels papie ren, dertig Nederlandse guldens, een Duits paspoort, waaruit bleek dat zij op 19 Januari op legale wijze de Nederlandse grens was gepasseerd, kwam ereen stempel met stempelkussen te voorschijn waarmede het „nonne tje" blijkbaar haar documenten signeerde. Alles deed erg belang rijk aan. Niet echter voor de re cherche, die haar in arrest stelde. En toen bleek, mede door infor maties in Duitsland, dat deze 50-jarige vrouw in Duitsland ge signaleerd stond als een oplicht- ster (zo noemde haar ook de bis schop van Aken) en dat zij reeds een veroordeling wegens valsheid in geschrifte achter de rug had. In de paar dagen, die zij in Ne derland verbleef (zij was reeds eerder over de grens gezet) bleek dat zij bij kloosters en par ticulieren o.a in Utrecht en Den Bosch geld had weten los te krij gen. Ook had zij daar onderdak ontvangen. Zij zal wederom over de grens worden gezet. kliniek, waar ze is verpleegd naar Amsterdam vertrokken. Toen had ze nog 11.410 km voor de boeg. 's Avonds werd ze naar Schiphol gebracht, waar ze in het kinderbedje van de slaapzaal de nacht heeft doorgebracht. Fris en monter werd ze wakker en men kan slechts bewondering hebben voor de stewardess, die haar kapsel zo keurig in orde bracht. Het lang geworden kroes haar was in ettelijke vlechtjes ge vlochten, die op het hoofdje wa ren vastgespeld. Twee hemels blauwe sierspelden completeerde Maria's toilet. Nog moeilijk lopende wandelde ze tussen de andere, enorm groot lijkende passagiers naar het zwa re viermotorige K.L.M.-toestel toe, dat haar via Frankfort en Lissabon naar de Azoren zal bren gen, waarna het de sprong zal nemen over de Oceaan naar Para maribo, Venezuela en Curacao. In het vliegtuig heeft ze, zoals voor alle hartpatiënten raadzaam is, een zuurstofapparaatje tot haar beschikking gekregen, dat ze op grote hoogte gebruikt. Het door Reuter populair ge noemde New Yorkse blad New York News zegt in een bericht uit Berlijn, dat Engeland Woensdag heeft voorgesteld een conferentie te houden, waaraan slechts Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en continentaal China zouden deelnemen. Vol gens het blad zou Eden bij zijn bezoek aan Molotof Woensdag, avond en proefballonnetje hier over oplaten. Reuter tekent hierbij aan, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Fos ter Dulles, heeft verklaard, dat Amerika niet zal instemmen met een vijf-mogendhedencon- ferentie, waaraan continentaal China zal deelnemen. Een Britse woordvoerder te Berlijn heeft het bericht van het blad belachelijk genoemd. PSEUDO-VOGELPEST IN DRENTE. |Onder de pluimveestapel van de landbouwer W. Koers te De Loo bij Dalen (Dr.) is pseudo- vogelpest geconstateerd. Het pluimvee, ruim 50 kippen, is af gemaakt. De Japanse buitenlandse poli tiek zal in 1954 op de volgende 3 punten zijn gegrondvest: 1. Samenwerking met de Ver. Naties; 2. Krachtiger samen werking met de vrije landen; 3. Verwerkelijking van het denk beeld der gemeenschappelijke veiligheid. „Daar de Ver. Staten de om vang hunner strijdkrachten in Japan wensen te verminderen, moeten wij onze weermacht in 1954 uitbreiden", aldus een eer der door de Japanse minister president in de rijksdag afge legde verklaring. „Het is Japans nationale plicht om, als bijdrage aan de gemeenschappelijke verdedi gingsmaatregelen der vrije lan den, een weermacht op te bou wen. Mede in verband hiermee zullen wij spoedig een verdrag tot wederzijdse hulpverlening met de Ver. Staten sluiten", ver volgde hij. Josjida legde de nadruk op het belang van het bevorderen der ontwikkeling van vriend schappelijke betrekkingen tus sen Japan en de Zuidoost- Aziatische landen. Hij besloot met de hoop uit te spreken dat de reeds lang bestaande geschil len tussen Japan en Zuid-Korea door nieuw contact zullen wor den opgelost. Geen van de 7 inzittenden van de in de nacht van Maandag op Dinsdag boven de Ierse Zee ver ongelukte „Washington" van de Britse luchtmacht zijn tot nu toe gevonden. Bij het zoeken ondervond men hinder van re genbuien. Ook van het toestel heeft men geen spoor gevonden. Het zoe ken wordt voortgezet. OUTERS VAN OMGEKOMEN KINLEREN ONDERVRAAGD? Naar „Het Volk" uit Antwer pen verneemt, zijn de Neder landse schipper Roelof Onink en zijn vrouw, wier drie kinderen Maandagmorgen om het leven kwamen bij een brand aan boord van de lichter „Uranus", Dinsdag door de politie te Antwerpen on dervraagd. Volgens „Het Volk" zou beide ouders nalatigheid ten opzichte van hun kinderen wor den verweten. De echtgenoten hadden aanvankelijk ook ver klaard dat zij Zondagavond met hun kinderen enkele café's had den bezocht doch bij een nader onderzoek is aan het licht geko men dat de kinderen die avond aan boord waren gelaten en de ouders laat waren thuis geko men. Tijdens hun afwezigheid dan zou het gas ontsnapt zijn waardoor de kinderen gestikt moeten zijn nog voordat de ont ploffing plaats had toen schipper Onink een lucifer in de kajuit aanstak. DE BOOTDIENST DEN HELDER-TEXEL. De Texelse boot zal vandaag maar één dienst vice versa tus sen Den Helder en Den Burg on derhouden. Uit beide plaatsen vertrekt om tien uur 's morgens een boot. (Normaal wordt vijf maal per dag in beide richtingen gevaren). Duizenden trekvogels, talingen en smieten, hebben voor de felle koude beschutting gezocht tus sen de wallen van het oude fort „De Schans" bij Oude Schild. URK OVER WATER NIET BEREIKBAAR. Hoewel Urk niet meer afhan kelijk is van de aanvoer over zee, is het toch nog altijd sterk bij het water geïntereseerd. Aan de zeezijde is Urk vrijwel geïso leerd, voor de havenmond is tengevolge van de harde ooste lijke wind het IJselmeer nog ijsvrij, maar aan de westkant van Urk ligt het ijs hoog opge schoven. De U.K. 79, schipper Van Urk, die door een motorstoring Maan dag j.l. niet kon varen, heeft ge tracht de Noordzee te bereiken Voor het eerst in de geschie denis van de plek in het IJsel meer die in de toekomst Lely stad zal heten, heeft een pa tiënt dit thans nog midden in het IJselmeer gelegen arbeids terrein van de Zuiderzeewerken per helicopter verlaten. Een daar werkzame corveër, de heer G. Oerlemans kwam Dinsdag morgen te stuikelen en brak een enkel. Dokter Bekius, sinds 4 Januari in Lelystad gestation - neerd, verleende de eerste hulp, maar achtte het nodig dat de patiënt voor chirurgische be- DE BRAND IN DE ROERMONDSE EIERMIJN. De brandweer van Roermond heeft zich Woensdagmorgen nog bezig moeten houden met het blussen van het vuur in het ver pakkingsmateriaal, dat in de kelders van de Roermondse eiermijn was opgeslagen. Heden zal pas een onderzoek naar de oorzaak worden ingesteld. Naar nog wordt vernomen kan de export van eieren de eerst komende dagen nog doorgaan, omdat een deel van de voorraad geen prooi van het vuur is ge worden. door MARTIN VERDUYN. 24) De stond Nadruk verboden. officier achter de tafel op, een kleine lederen zweep in de hand. Hij boog zich over de tafel en zei nu op vlakke toon: „Ik weet, dat u slechts een opdracht uitvoerde. Als vijand heb ik bezwaar tegen die op dracht, maar tegen u persoonlijk heb ik niets. Wees dus verstan dig en beantwoordt mijn vragen, opdat ik u als normale krijgsge vangenen behandelen kan; u begrijpt waar het om gaat." De officier kwam achter de tafel vandaan en wandelde voor Mersham en Dunwell met arro gante pasjes heen en weer. Geen van beiden begreep nog, wat de Duitser van hen wilde weten. Waar dienden zij anders voor, dan om spoedig mogelijk „geli quideerd" te worden? De man werd echter poeslief en wendde zich nu alleen tot Mersham. „U bent de comman dant-officier. Als officier en man van eer weet u, wanneer u ver loren hebt. Laten wij als mannen onder elkander deze zaak bekij ken." De officier staakte zijn wandeling en zag Mersham strak aan. „Wat heeft prof. Nichols' assi stente u verteld?" „Ah," dacht Mersham, hij trachtte snel en helder te den ken, „daar gaat het dus om. Zij weten niet of Marion na het verraad van haar chef méé om zal zwaaien of zich aan onze zijde schaart. Dat betekent dus, dat zij inderdaad niet met het verraad op de hoogte was en te goeder trouw, maar dat betekent ook, dat zij zich voordoet alsof zij Nichols' zijde kiest." Een warm gevoel voor Marion An drews doorstroomde hem op dat moment. Zij had zich prachtig weten te beheersen en speelde een rol, die hem en de goede zaak slechts konden dienen. In derdaad, alleen op deze wijze zou zij hun leven misschien nog kunnen rekken. Verder durfde Mersham nauwelijks denken. De tijd die hij nodig had om te den ken werd door de Duitser zeer opgemerkt. „Ik begrijp uw aarzeling," zei hij honingzoet, „als man van eer moet het u moeilijk vallen iets ten nadele van miss Andrews te zeggen." „Helaas moet ik dat toch," ant woordde Mersham gevat, „zij handeling naar een ziekenhuis zou gaan. Omdat het kunstma tige eiland juist Dinsdagmorgen, nadat nog 2 boten waren ver trokken, door ijs was omringd, zou het transport een probleem zijn geweest, als er niet sinds de vorige winter een afspraak tussen Zuiderzeewerken en de marineluchtvaartdienst had be staan over vervoer per helicop ter wanneer andere vervoermid delen zouden falen. Voor het eerst bestond er nu gelegenheid het nut van deze regeling te be wijzen. Dinsdagmiddag vertrok van het vliegveld Valkenburg een helicopter, die betrekkelijk kort daarna een vlotte landing in Lelystad maakte, de patiënt aan boord nam en naar Ermelo ver trok. Het gazon voor het ziekenhuis „Salem" was door middel van lakens als landingsplaats voor de helicopter aangeduid, maar de bestuurder van het hef- schroefvliegtuig kon zijn toestel daar niet aan de grond zetten tengevolge van rukwinden. Hij zocht een nabijgelegen heide veld uit en kon zijn machine latten landen. De heer Oerle mans heeft daarna in het zie kenhuis onderdak gevonden. heeft haar land en volk schande lijk verraden." De officier begreep het eerst niet, maar toen ging hem een licht op. „Ahja, natuurlijk. U beschouwt dit als een diskwa lificatie van miss Andrews. Na tuurlijk denk ik er anders over." „Mij dunkt dat iedere officier verraad te allen tijdê moet ver achten, ook al is het in het voor deel van zijn land," speelde Mer sham het spel handig verder. „Dat hangt af van de zaak die men dient," antwoordde de nazi officier trots, „het verheugt mij dat miss Andrews de moed heeft gehad over nationale beperkin gen heen de internationale be langen te behartigen. Men zal haar weten te belonen." Hij begon weer te ijsberen en stond plotseling stil. „Wéét u wel heel zeker, dat miss Andrews zich in een voor ons gunstige zin heeft uitgela ten?" vroeg hij, terwijl nu alle kwasi-sympathie uit zijn stem geweken was. Mersham begon iets te begrij pen van de subtiel-wrede metho des der nazi's om hun slachtof fers te ondervragen. De officier had hem even werkelijk de illu sie gegeven dat hij hem geloofde. Nu bleek het wel anders. „Als man van eer", herhaalde Mersham, terwijl hij een sarcas tische nadruk op het woord „eer" niet verhinderen kon, „kan ik via Den Oever. Even buiten Urk raakte het schip in het ijs en eerst na een urenlange worste ling kwam 't schip vrij en keer de in de Urker haven terug. Terwijl het langzaam opstoom- de, liep de Urker schooljeugd naast het schip over het ijs in de haven. De stoombootdienst op Enkhuizen is gestaakt. De Noord- zeevloot bevindt zich in Bres- kens en verschillende Belgische havens, maar volgens de laatste radiografische berichten kan niet worden uitgevaren. FILMJOURNAAL GEWIJD AAN HERDENKING WATERSNOOD. Het filmjournaal (van Poly goon), dat Vrijdag a.s. in de Ne derlandse bioscopen zal worden vertoond, is geheel gewijd aan de herdenking van de watersnood. Het journaal heeft als titel „Een jaar later". De lengte is langer dan normaal. BRAND IN L AN DBOUWSCHUUR. Om 11 uur Woensdagochtend is brand uitgebroken in de landbouwschuur van de heer Sommerdijk te Horsen bij Dru- ten. Dank zij het energieke op treden van de brandweer uit Druten en de hulp van buurt bewoners gelukte het de aan grenzende boerderij te behou den. Het gelukte evenwel niet al het vee in veiligheid te bren gen. 11 Koeien, 3 varkens en 11 biggen kwamen in de vlammen om. VERDACHT VAN FLESSENTREKKERIJ. De Haagse recherche heeft de 45-jarige weduwe E. W. B-O. uit Den Haag aangehouden ver dacht van flessentrekkerij. Zij zou zich sedert geruime tijd levensmiddelen, in het bij zonder de benodigdheden voor de rijsttafel hebben verschaft door bestellingen bij winkels af te halen, doch de rekening te laten aanbieden aan een ander adres dan het hare. De politie vermoedt dat zij deze praktijk sedert 1951 heeft uitgeoefend. DE BRAND IN IIET SEIN HUIS TE ROTTERDAM. Tengevolge van de brand in het seinhuis op de brug over de Delfhavense Schie bij Rotter dam zijn ook de bedienings toestellen voor het openen en sluiten van de brug zodanig be schadigd, dat de brug de eerst komende weken niet voor de scheepvaart geopend zal kunnen worden. Schepen met een ge ringere doorvaarthoogte dan 4 meter kunnen echter de geslo ten brug ongehinderd passeren. IJSELMEER IJS. Het scheepvaartverkeer op het IJselmeer ligt volkomen stil. Woensdagmiddag zijn nog twee sleepboten (de laatste) in de Oranjesluizen aangekomen. Ka pitein Wagemakers, met zijn „Tina" en 2 lege schepen van circa 80 ton van Huizen af komstig, vertelde dat er beslist geen doorkomen meer aan is. In de Oranjesluizen liggen thans 15 „uitgevroren" schepen. Door een wonder is de be stuurder van een splinternieuwe D.K.W. Woensdagmorgen aan de dood ontsnapt, toen zijn auto even voorbij de spoorweg overgang op de Oostelijke Han delskade te Amsterdam door een spoorwagon werd gegrepen en totaal vernield. De bestuur der werd slechts licht gewond. Komende van het emplace ment naderde over de buiten de overgang liggende rails een locomotief met 10 wagens toen de bestuurder van de D.K.W. met een flinke gang voor een uit de tegenovergestelde richting optrekkende bus de rails wilde oversteken. Vermoedelijk heeft de bestuurder meer op de bus, dan op de naderende trein gelet. slechts herhalen wat ik gezegd heb. „Goed, goed", antwoordde de cfficier. schijnbaar tevreden ge steld. Hij ging weer achter zijn bureau zitten en dronk lang zaam zijn kopje leeg. Hij zette het kopje neer en stak een cigaret op, zonder Mers ham te presenteren. „Natuurlijk moet ik volkomen zekerheid hebben," zei hij zacht voor zich heen. „U begrijpt het is oorlog.... u mag tenslotte liegen Mersham voelde iets langs zijn ruggegraat omhoog kruipen. Hij zag even terzijde naar Dunwell, die met een pijnlijk vertrokken gelaat naar zijn gewonde arm Staarde. Hij wist nu wat hem te wachten stond. Hij wist ook hoe de Duitser zou beginnen. Het zou in een hysterische aanval van woede zijn, gespeelde, opgefokte woede, daar hij anders zijn ge drag niet voor zichzelf zou kun nen rechtvaardigen. Het was wonderlijk, hoe rustig en bijna met de koele interesse van een psychiater, Mersham het om schakelingsproces vare vriende lijke ondervraging naar de tor ture, volgde. Hoe zou die kerel het nu klaarspelen, van vriende lijke hoffelijkheid over te sprin gen naar barbaarse wreedheid? De auto werd door de eerste wa gon gegrepen, enkele meters meegesleurd en raakte toen klem tus§en de wagen en een naast de spoorbaan staande lantaarnpaal. Door een snelle sprong uit zijn wagen wist de bestuurder zich in veiligheid te stellen. De auto zat muurvast tussen wagon en lantaarnpaal geklemd. Tegen het middaguur was men nog bezig de ravage op te ruimen. De lantaarnpaal kon niet worden afgebroken, daardoor zou het havengebied stroomloos worden. Op een door knipperlichten beveiligde spoorwegovergang te Zalne gemeente Zwollekeerspel even buiten Zwolle, is omstreeks 10 uur een personenauto door de electrische trein die om 8.40 uur uit Groningen was vertrokken, gegrepen en 30 meter meege sleurd. Hierbij zijn 3 personen uit Ommen om het leven geko men. De auto, waarvan de brok stukken over een grote afstand verspreid liggen, is geheel ver nield De inzittenden waren 2 man nen en één vrouw. De trein was een sneltrein, die om even vóór 10 in Zwolle moest aanko men. Het treinverkeer op de lijn was gedurende ruim een uur gestremd. De trein, die ernstig bescha digd was, is op eigen kracht doorgereden naar het station Zwolle en daar uit de dienst ge nomen. De passagiers moesten met de volgende trein verder reizen. Naar het A.N.P. van de spoorwegen verneemt function- neerde het knipperlicht goed. De auto reed van Zwolle in de rich ting Almelo, dus naar het Oos ten. Ter plaatse acht men het niet geheel uitgesloten, dat de bestuurder door de zon verbling is geweest. Naar nader blijkt zijn de drie omgekomenen het echtpaar H. Tichelaar en de 36-jarige heer M. Baas, allen uit Ommen. De namen en leeftijden der slachtoffers worden thans vol ledig opgegeven als volgt: De heer H. Tigelaar, 54 jaar en mevr. Tigelaar-Seine, ,52 jaar. De heer M. Baas, 36 jaar. Het echtpaar Tigelaar laat drie, de heer Baas twee kinderen achter. Beide mannen waren landbouwers. VREEMDE BERGPLAATS. Van een Hagenaar, werkzaam in een der gebouwen van de technische hogeschool te Delft, werd in Mei van het vorig jaar een portefeuille gestolen. Thans is zijn bezit teruggevonden en wel... in de stortbak van een toi let op het station te Delft. Een employé van de N.S. vond de por tefeuille bij het schoonmaken van het toilet. De inhoud was nog ge heel in tact. Geld had er niet in gezeten, en dit was vermoedelijk voor de dief aanleiding zijn buit onder te laten duiken... VEEMARKT IN OLDENZAAL IJSBAAN. In Oldenzaa] heeft de strenge vorst het bestuur van de Olden- zaalse ijsclub voor problemen ge steld: er is een ijsbaan, maar geen ijs. Voor het oppompen van water op het voor ijsbaan be stemde terrein is 15.000 m3 wa ter nodig en daar er de laatste tijd te weinig neerslag is geval len is er geen water genoeg be schikbaar om de ijsbaan mee te vullen. In overleg met de burgemees ter van Ol,denzaal is thans een oplossing gevonden, die, naar het zich laat aanzien, iedereen vol doet. Het veemarktterrein op het Burgemeester Vos de Waal plein in Oldenzaal heeft men on derwater gezet en ziedaar de ijs baan, middenin de plaats. DRIEMAANDEN OUDE BABY IN BRANDENDE WIEG. De 3 maanden oude baby van de familie N., wonende te Naar- den, is Dinsdagavond met ern stige brandwonden in het zie kenhuis te Naarden opgenomen. De toestand van het kindje is hopeloos. Kledingstukken, die aan een rek bij de kachel te drogen hingen, hadden vlam ge vat. De vlammen waren over geslagen op het wiegje, waarin het kindje lag. (Wordt vervolgd.) r Twee Egyptische fregatten zijn aan de ingang van de Golf van Akaba gestationneerd met de bedoeling, de maritieme blokkade van Israël waarmee Egypte strikt gesproken nog steeds in oorlog is te ver scherpen. Verder zijn meer ver dragende kustbatterijen op de meest Zuidelijke punt van het schiereiland Sinai, aan de in gang van de golf, opgesteld. Tegenover de Jordaanse ha ven Akaba ligt het Israëlische haventje Alath. Egypte zegt dat de ingang van de Golf van Akaba tot zijn ter ritoriale wateren behoort. Enge land, de Ver. Staten en andere grote zeevarende mogendheden betwisten dit echter.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2