Deventer heeft zijn ü'ö«ö^iJsè« Gemeenteraad van Axel 3 50 0 01 I iy Binnenlands Nieuws Wat de Provinciale Stoombootdiensten in 1953 vervoerden Paaspakkeüen voor Nederlandse militairen op Nieüw-Guinea Het benzineverbruik in België De alastrim in Des Haag Herbebossing in Griekenland R.A.F.-vliegtuig vermist Churchill probeerde het Belgische geweer Zweklke luchtpijpen Opheffing rantsoenering enkele voedingsmiddelen in Engeland 34 Jaar oude leverpastei smaakt nog best De .opdracht van Robert Hersham Koy,6riep?DAMP0 Russell Tongay veroordeeld Indonesië De Prov. Stoombootdiensten hebben het vorige jaar in totaal 3.749.978 passagiers en 517.201 auto's vervoerd. In vergelijking met 1952 betekenen deze cijfers een teruggang in het vervoer. In dat jaar werden n.l. 4.407.228 personen overgezet en 604.421 auto's. De oorzaken daarvan zijn bekend: de ramp van 1 Februari 1953 deed de lijn KruiningenPerkpolder uitvallen en op de lijn Katse Veer- Zierikzee het vervoer aanzienlijk afnemen. Tussen Terneuzen en Hoedekenskerke daarentegen werden enkele honderdduizenden personen meer overgezet en tevens 65.000 auto's meer dan in 1953, maar dit kon niet halen bij de meer dan een millioen passagiers en bijna 270.000 auto's, die in 1952 tussen Kruiningen en Perkpolder van de bootdiensten gebruik maakten. Vanaf 4 Maart j.l. varen tussen Terneuzen en Hoedekenskerke twee schepen. Een nieuwe verbinding werd tussen Hoedekenskerke en Perkpolder tot stand gebracht, op 1 April. Op 31 Mei kwam er weer een eind aan, maar vanaf 1 December is deze dienst hersteld, nu met de mogelijkheid van autovervoer. De dienst Katse VeerDordrecht werd onder houden van 12 Februari tot 20 April: 10.073 mensen maakten er gebruik van. Tenslotte werd van 24 April tot en met 19 Juli een dienst onderhouden tussen Zierikzee en Anna Jacobapolder. Passagiers 1951* 1952 1953 VlissingenBreskens 2.192.216 2.357.307 2.589.519 TerneuzenHoedekenskerke 315.394 322.768 579.962 KruiningenPerkpolder 1.157.283 1.216.221 9 ZierikzeeKatse Veer 150.066 155.278 152.996 KortgeneWolfaartsdijk 272.786 292.496 329.965 V ereKamperland 65.216 63.158 76.605 Katse VeerDordrecht 10.073 HoedekenskerkePerkpolder 8.602 ZierikzeeAnne-J acobapolder 2.256 Totaal 4.152.961 4.407.228 3.749.978 Auto's VlissingenBreskens 206.473 232.043 325.611 TerneuzenHoedekenskerke 13.452 15.321 80.295 KruiningenPerkpolder 253.282 267.391 18.900 ZierikzeeKatse Veer 22.833 26.428 15.165 KortgeneWolfaartsdijk 59.394 63.238 74.025 HoedekenskerkePerkpolder 2.079 ZierikzeeAnna-Jacobapolder 1.126 Totaal 555.434 604.421 517.201 Per zeepost te verzenden post pakketten, bestemd voor mili tairen van de Kon. Marine en de Kon. Landmacht, dienst doende in Nieuw-Guinea of aan boord van Hr. Ms. schepen in de Nieuw Guinese wateren, zul len geadresseerden nog vóór het komende Paasfeest berei ken, indien zij uiterlijk 2 Febr. ten postkantore worden aange boden. Adersessering als volgt: Naam, rang of kwaliteit, marinenum mer aan boord van Hr. Ms (volgt de naam van het schip), Am sterdam, C. S. marine, per zee post. Of indien de betrokkene aan de wal is geplaatst: Naam, rang of kwaliteit, marinenummer of chement of walinrichting, Nw— Guinea, per zeepost. Voor per soneel der Kon. Marine boven dien te vermelden: Amsterdam C. S., marine. Het benzineverbruik in België geeft een nog steeds stijgende lijn te zien. Waar dit verbruik in Januari 1953 68 millioen liter bedroeg, steeg het in Juni tot 91 millioen liter om in September 118 millioen liter te bereiken. Sedert 1952 wordt ten voor dele van de schatkist een bij zondere belasting van fr. 1 per liter geheven. Deze speciale be lasting heeft van 16 April tot einde 1952 meer dan fr. 840 mil lioen opgebracht en voor de eer ste 11 maanden van 1953 ruim legernummer, adres van deta- fr. 1024 millioen. Een alastrim-patiënt is weder als genezen uit het ziekenhuis ontslagen. Een andere patiënte is overleden, doch volgens ver klaring van de behandelende geneesheer niet aan alastrim, daar zij deze in zeer lichte graad had. Het betreft hier de 72- jarige mevrouw A. E., die al zeer geruime tijd in het zieken huis werd verpleegd voor een ongeneeslijke kwaal, waaraan zij reeds twee keer bijna bezwe ken was. Nieuwe observatiegvallen kwamen er niet bij. Er zijn nu nog 24 personen ziek en 14 in observatie. De heer J. S. J. de Jong, tuin bouwkundige, opgeleid in Neder land neemt sedert September 1953 voor een periode van 2 jaah deel aan de werkzaamheden van Inter-Church Service in Griekse dorpen. De heer De Jong die daarheen is gezonden in opdracht van de stichting oecumenische hulp aan kerk en vluchtelingen, is het gelukt toestemming te krij gen van het herbebossingsbu reau van de Griekse regering om een kale bergrug te beplan ten met dennen, ro'oinia's en cypressen. Tot nog toe waren alle vorige pogingen in deze richting mislukt. Dank zij het initiatief van de ze tuinbouwkundige is hierdoor een begin gemaakt met de her bebossing. Tevens heeft hij eni ge proefvelden aangelegd, waar op hij volgens nieuwe methoden winterkoren heeft gezaaid. Een „Washington" type B- 29 van de Britse luchtmacht heeft ten Zuidoosten van het eiland Man een noodlanding in de Ierse Zee moeten maken. Schepen en vliegtuigen zoeken thans naar het toestel, dat van de Azoren op weg was naar Prestwick, in Schotland. Het vliegtuig zond Maandag, kort voor middernacht, nood seinen uit, waarin gemeld werd dat zich ijs op de vleugels van het toestel had afgezet, waar door dit in moeilijkheden ver keerde. De bemanning maakte zich boven Morecambe Bay ge reed om het vliegtuig per val scherm te verlaten. Drie reddingsboten nemen ook aan de reddingswerkzaamheden deel. NEDERLANDSE EMIGRANT OMGEKOMEN. De 26-jarige Nederlandse emi grant Gerard Anton Keuken meester, afkomstig uit Leid- schendam, is Zaterdagavond na bij New Plymouth in Nieuw-Zee- land dodelijk gewond, toen zijn motorrijwiel in botsing kwam met een personenauto. Deventer is aan zijn trek geko men met de zozeer gewenste 50.000ste ingezetene, die Dins dagmorgen te 6.10 uur geboren is: het was Lambertus Johannes Kwakkel, die ongeveer 7 pond woog toen hij het levenslicht aanschouwde als zoon van Arend Jan Kwakkel, boekhouder bij een bouwpatroon en zijn 26-jarige echtgenote, mevr. Henny Kwak kelDorgelo. Toen Dinsdagmorgen half ne gen de gelukkige vader de ge boorte-aangifte kwam verrichten ten stadhuize, stond daar de bur gemeester van Deventer, mr. H. W. Bloemers, om zijn gemeente te vertegenwoordigen en geluk wensen aan te bieden namens gemeentebestuur en burgerij. En meteen klonk het gelui van de Deventer kerkklokken door de klare vrieslucht. Kort daarna speelde ook het carillon, wiege liedjes natuurlijk. De vlaggen gingen omhoog van openbare ge bouwen, van de Lebuinustoren en van particuliere huizen. Er verscheen een gemeentelijke pro clamatie, waarin aan de burgerij de geboorte werd bekend ge maakt. De vader van de 50.000ste kreeg direct een oorkonde mee naar huis. Doch dat alles was slechts een begin van het grote feest. De burgemeester ging tezamen met zijn echtgenote wegens de scher pe koude inplaats van in 'n open landauer per auto naar het huis van het gezin Kwakkel, naar fol- klorisch gebruik met zich mee voerend een groot krentenbrood, dat hier in Overijsel krentenweg- ge genoemd wordt. De jonge moeder mocht, met toestemming van dr. Smelt, die de kleine op de wereld had ge holpen, onder zijn toezicht alles ondergaan. Felle schijnwerpers van de film, een praatje met een radioreporter van de A.V.R.O., lichtflitsen van vele fotografen, veroorzaakten een hele drukte om haar bed heen. En de kleine Lambertus Johannes schreide niet eens en bekeek het hele ge doe „belangstellend". De burgemeester had al dade lijk aan de vader verteld, wat de kleine alzo krijgt: van de ge meente de grond voor een huis, dat gebouwd zal worden uit een bouwkas-spaarfonds. Hij zelf overhandigde als president-com missaris van de N.V. Schouwburg Deventer aan de ouders de toe gangsbewijzen voor de opening van de nieuwe Schouwburg van Deventer, die in aanbouw is en binnenkort gereed zal zijn. Maar er komt nog veel meer. Een matrassenfabriek begon al met een prachtig bedstel. Een verzekering maatschappij gaf de schriftelijke toezegging van een verzekeringspolis voor brand schade aan het te bouwen huis of aan de inboedel. En zo zal het van nu af wel een stroom van geschenken worden. Dr. Smelt zei ons, dat het te schenken huis hier wel dringend nodig was. Immers, de Kwakkels hebben nu in hun overigens goe- Sir Winston Churchill heeft persoonlijk het nieuwe Belgi sche geweer geprobeerd, dat ook door het Britse leger als stan daardgeweer is aanvaard. Hij loste enkele schoten op een schietbaan bij zijn landhuis te Chequers. de woning aan de Smyrnastraat inwoning van een ander gezin. De 50.000ste is het tweede kind in het gezin en door zijn geboor te moet zijn tweejarig broertje al naar een zolderkamertje ver kassen. De Kwakkels zijn op 30 Mei 1951 getrouwd en zitten erg verlegen om ruimere woongele genheid, die nu wel gauw in orde zal komen. De gemeente Deventer heeft aan alle gezinnen in Deventer, die dezelfde dag werden vermeer derd met een „wenskindje", een fruitmand gestuurd. Herauten zijn Dinsdagmorgen feestelijk uitgedost te paard ge stegen om met bazuingeschal de oorkonde voor te lezen in de straten. Alle schoolkinderen in Deventer kregen beschuit met muisjes, rode en witte, zijnde de stedelijke kleuren. Vatbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hefe winter te hoesten! Neem bij de minste klacht de snel werkende, verzachtende, siijmoplossende 'swereidsbeste hoestsiroop In het Britse Lagerhuis is be kendgemaakt, dat de rantsoene ring van boter, kaas, margarine en bak. en braadvet met ingang van 8 Mei ophoudt. De boter is sinds 8 Januari 1940, de margarine en het bak en braadvet sinds 22 Juli 1940 en de kaas sinds 5 Mei 1941 aan rantsoenering onderhevig ge weest. De Canadese Poolonderzoeker Hattersley-Smith heeft in de afgelopen zomer in het Noord poolgebied een aantal roodbrui ne, nog gevulde conservenblik ken gevonden. Zij zijn afkom, stig uit een nood-depót. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat dit depót in 1920 is ingericht door Gotfred Hansen ten be hoeve van de Noorse ontdek kingsreiziger Amundsen. Amundsen heeft het depót nimmer aangeroerd. Zeven van de 34 jaar oude conservenblik ken heeft Hatterley-Smith naar Kopenhagen gebracht. Zij be vatten o.a. boter, koffie, visge rechten en leverpastei. De in houw van de conservenblikken is door fijnproevers gekeurd. Zij oordeelden dat alle conser ven nog best smaakten. Alleen de koffie was enigszins bitter. De leverpastei zou men nog in de beste hotels kunnen serve ren, zonder dat men zou merken dat de pastei 34 jaar oud is, al dus de fijnproevers. Het nood depot is gevonden in een gebied, waar het gewoonlijk 40 tot 50 graden vriest, aldus meldt Po- litiken. In de gister gehouden eerste zit ting van de gemeenteraad in 1954, waarvan het verslag in ons volgend nummer zal worden opgenomen, sprak de voorzitter, burgemeester Van Oeveren, de volgende nieuw jaarsrede uit: „Nu wij voor de eerste maal in het jaar 1954 als gemeenteraad samenkomen, wordt naar gewoon te weer even onze aandacht ge vraagd voor het leven der gemeen te in het jaar 1953. De snelle ontwikkeling der ge meente laat dit bijna niet toe, daar de vele problemen, die hiermee samenhangen, onze intense aan dacht voor het heden vragen en onze blik naar de toekomst heen trekken. Aangezien echter toe komst en heden rnet het verleden één geheel vormen en de verschil lende objecten en bemoeiingen zich over een tijdvak van meer dan één jaar uitstrekken, is zeer zeker het afgelopen jaar van bete kenis voor dit en de volgende ja ren. Hoewel 1953 geen „grote evene menten" zag geboren worden be tekent dit niet, dat de groei der gemeente tot stilstand kwam. Er komen nu eenmaal in elke groeiperiode momenten voor, waarin geconsolideerd moet wor den en onderdelen om afwerking vragen. Zó zou tot op zekere hoogte 1953 voor onze gemeente gekarakteri seerd kunnen worden. Het belangrijke object van het afgraven van de Armendijk, dem ping der rij kswaterleiding en ega lisatie der terreinen achter de Gentsevaartstraat en aan de Po lenstraat kreeg grotendeels zijn beslag en wacht nog slechts op de definitieve afwerking en verhar ding. De oplossing van nijpende problemen, welke als gevolg van de uitbreiding der gemeente zijn ontstaan, is hierdoor een belang rijke stap nader gekomen. Door verkeersvoorschriften werd de steeds toenemende stroom van doorgaand en locaal verkeer in zo veilig mogelijke banen geleid. Deze materie blijft de aandacht van B. en W. behouden. Naast het industrieterrein, waar van de ontsluiting door de afgra ving van de Armendijk werd be vorderd, werd besloten tot aan koop van gronden voor de uitbrei ding van het industrieterrein aan de Axelse Sassing. De verdere uit breiding der industrialisatie had de volle aandacht van het gemeen tebestuur. Met belangstelling worden de be langen der gevestigde industrieën gevolgd en met de middelen, die binnen het bereik van het gemeen tebestuur liggen, behartigd. Ook met het oog op deze belan gen zou het ten zeerste gewenst zijn, dat meer woningen gebouwd konden worden, wat ook aan de personeelsvoorziening ten goede zou komen. De haven Axelse Sassing ver toonde, vooral in het seizoen, een zeer levendig beeld. De outillage werd verbeterd en heeft ook ten aanzien van verdere voorzieningen de volle aandacht van het gemeentebestuur. Weer werden meerdere zaken- panden gemoderniseerd. De Axelse middenstand verstaat zijn t(jd en werkt ertoe mede, om de natuur lijke ontwikkeling van onze ge meente als verzorgingscentrum te helpen bevorderen. Mogen de be trokkenen ook zelf in steeds toe nemende mate de vruchten daar van plukken. De Zaterdagmarkt trekt, hoe wel zjj tevoren reeds overvoerd leek, nog steeds meer belangstel ling, zowel van de zijde van het kopend publiek, als van de stand houders. De opbrengst aan markt- geld geeft een beeld van deze ont wikkeling. In 1953 werd 700. - meer dan in 1952 en 1100,- meer dan in 1951 ontvangen. Inzake de woningbouw kan he laas over het afgelopen jaar niet veel vermeld worden. Met de bouw van 32 woningen in „Plan West" werd een aanvang gemaakt. Het geringe woningcontingent, dat aan Zeeland werd toegewezen, geeft helaas weinig hoop op spoe dige verbetering. B. en W. zoeken echter onver moeid naar bijzondere mogelijkhe den en stellen alle pogingen in het werk, om te bereiken, wat moge lijk mocht blijken. Het aantal vestigingsvergunnin gen, dat kon worden verleend, daalde begrijpelijkerwijs tengevol ge van laatstgenoemde omstandig heid aanzienlijk. In totaal werden 186 vergunnin gen verleend, waarvan 111 vrije woningen en 28 inwoningen aan reeds in de gemeente wonende personen en 29 vrije woningen en 18 inwoningen aan van elders ko mende personen. Het aantal ingeschreven wo ningzoekende gezinnen steeg be duidend en bedraagt 273, waarvan 71 gezinnen van 2 personen; 132 gezinnen van 3 tot en met 5 per sonen, 26 gezinnen van 6 en meer personen en 44 trouwlustigen. Hierbij zijn 83 inschrijvingen van elders wonende gezinnen en in to taal derhalve ca. 925 personen be srokken. Het aantal gezinnen, dat zich met inwoning moet behelpen, be draagt 96, waarvan 46 gezinnen van 2 personen; 32 van 3; 11 van 4; 5 van 5 en 2 van 6 of meer per sonen. Hierbij zijn nog niet ge noemd de inwoningen van alleen staande personen. Voegt men hierbij de dringend aanwezige noodzaak van krotop ruiming (waaromtrent B. en W. binnenkort voorstellen hopen te doen toekomen), dan blijkt de zeer dringende behoefte aan toewijzing van meer woningen zonder verder AGENT ARRESTEERDE TWEE MANNEN NA WAARSCHUWINGSSCHOT. Een agent van politie zag Maandagmiddag om half vijf een tweetal mannen, dat zich ophield in de nabijheid van een geparkeerde auto. In de omge ving stond een groot pak. Bij het zien van de naderende agent namen de beide man nen de benen, waarop de agent een waarschuwingsschot loste. Zij vonden het toen geraden zich maar beschikbaar te stel len. Het bleken te zijn de 22- jarige los-werkman J. A. L. V. en de 24-jarige los werkman C. N. uit Den Haag. In de omgeving van de plaats waar zij zich op hielden werden twee grote pak ken textiel-goederen gevonden, die vermoedelijk van inbraak afkomstig zijn. Zij bevatten 12 colberts en 15 mantelpakjes, ter waarde van ongeveer 2500. De beide aangehoudenen wer den in verzekerde bewaring ge steld. ZAANDAMSE OPLICHTER GEARRESTEERD. De 22-jarige Zaandammer W. van O. is gearresteerd wegens oplichting van een Nieuwkoopse riethandelaar voor een bedrag van 500. Van O. wist vorig jaar verscheidene bossen bladriet te koop, staande in een Zaandam- se polder, die hij aan de Nieuw- koper legaal verkocht, want „hij van rond 30.000 gulden hebben was eigenaar van het riet". De koper ontving enige vrachtwa gens vol en meldde zich na eni ge tijd in Zaandam, nadat Van O. had meegedeeld ook nog over vele vrachten dik riet te be schikken. Hij bracht de klant naar Oos.tknollendam en Uit geest en toonde hem grote riet velden, die hij zijn eigendom noemde. De riethandelaar ging op de aanbieding in en kocht 2u.000 bossen dik riet voor 50 cent per bos. Hij betaalde 500 vooruit en wachtte af. Het duur de vele weken voor hij de Zaan- damse politie inlichtingen ver zocht. Het riet kwam niet. De politie lichtte hem in over de antecedenten van Van O. (ver scheidene keren voor oplichting gepakt) en zocht de verkoper op. Deze bekende geen enkele riet stengel in Oostknollendam en Uitgeest de zijne te mogen noe men. Het voorschot had hij ge bruikt om zijn broer 250 te be talen. Voor de rest had hij kle ren gekocht. GRONINGER VERDACHT VAN OPLICHTING GEARRESTEERD De Groninger recherche heeft gearresteerd de 41-jarige kleer maker J. la G. uit Groningen. Hij wordt ervan verdacht op groté schaal huwelijkszwendel en oplichting te hebben gepleegd. Op die manier zou hij een bedrag MILITAIRE WAGEN BIJ MAKASSAR BESCHOTEN. Majoor Sjariff van het basis commando van Makassar heeft medegedeeld, dat vorige week Woensdag, 48 km buiten Makas sar, een militaire wagen met sol daten door een bende van 60 man beschoten is. Er ontstond een gevecht, waarbij een soldaat werd gedood en een ander ge wond. De bende werd uiteenge slagen, toen versterkingen van het leger arriveerde. Bedrijfsleider van dakpan- nenfabriek aangevallen. De bedrijfsleider van de N.V. Aardenbuizen, en dakpannenfa- briek „Oedoengberoeng" nabij Bandoeng is Vrijdag door 40 leden van het nationale reserve corps aangevallen, aldus een ver laat bericht. De heer Derksen is thans ter behandeling in het zie kenhuis; zijn toestand is bevredi gend. De aanvallers zijn gearres teerd. 23) Hij stente door MARTIN VERDUYN. Nadruk verboden, vergeten geboeid te zijn. Het sterke touw sneed in zijn vlees dacht vooral aan de assi- en gesmoord vloekend viel hij van de verraderlijke weer achterover. Het gerucht atoomgeleerde. Misschien was zij deed Dunwell ontwaken. De ser- met Nichols reeds op weg naar geant keek Mersham met ogen Berlijn en zou men haar daar vol pijn en woede aan. Van wan- dwingen mee te werken aan de hoop en vertwijfeling was echter constructie van de atoombom, geen sprake. Weigerde zij, dan wachtte deze „Zijn we nog niet dood? jonge vrouw een afschuwelijk kreunde Sam. Mersham ant- lot. Maar veel bitterder was de woordde niet. Hij was ervan plotseling opkömende gedachte, overtuigd dat zij de avond niet dat zij met Nichols onder één meer zouden zien. hoedje speelde en wel degelijk „Wat hebben die schoften met medeplichtig was aan het mon- ons voor?" vroeg de sergeant sterachtige verraad. Waarom had verder, „en waar zijn Crane en hij eigenlijk onmiddellijk aange- Flanders?'' nomen dat miss Andrews aan Ieder andere ondergeschikte de goede zijde stond? Zij had zou Mersham als een goed offi- immers niet anders kunnen ver- cier een optimistisch antwoord klaren, toen het spel anders uit- gegeven hebben, hoewel het vol- kwam dan de vijand verwacht komen belachelijk leek hier nog had. Hoe zou haar houding nu aan het moreel van de „troep" zijn? Marsham was zich ervan te denken, maar Dunwell kon de bewust dat de gedachte aan een waarheid best verdragen, eventueel verraad van deze „Je weet 't Sam," antwoordde vrouw hem meer kwelde dan alle Mersham. „We hebben geen en- andere gebeurtenissen en drei- kele kans meer. Straks maken ze gingen. De gedachte ontstelde ons als honden af.'' hem zo, dat hij met een ruk over- „Waarom hebben ze t dan nog eind kwam, ternauwernood een niet gedaan?" constateerde Dun- kreet beheersend, daar hij had well meteen. „Ze willen eerst nog inlichtin gen", zei Mersham. Er viel een korte pauze in het gesprek. Toen zei de sergeant: „Als ze1 Brent en Hartley niet gevonden hebben „Zij moeten haast van honger en dorst zijn omgekomen en als ze er het levend afgebracht heb ben, zijn ze of reeds gevangen en in onze nabijheid of ze doen een poging om ons te bevrijden. Op dat laatste zinspeel je natuur lijk." ,,'t Zijn flinke jongens," zei Dunwell hoopvol. Mersham zag zijn sergeant even glimlachend aan. Hij voelde z'ch even be schaamd om eigen gevoelens van wanhoop. Maar hoe kon een kerel als Sam ooit de volle kon- sekwenties van hun falen over zien? Toch waren het de kerels als hij, met een gezond vertrou wen, moed en zonder al te veel verbeeldingskracht, die een oor log winnen. Voor Sammy Dun well bestond er slechts één pro bleem: hoe eruit te komen en zoveel mogelijk vijanden dood te schieten. Daarom zou hij dit kar wei misschien beter hebben kun nen opknappen dan een ontwik keld officier, wiens gedachten en gevoelens verlamd zijn door het weten van een naderende cata strophe. Toch hadden Dunwell's woor den hem even een duw gegeven verduisterd. Eveneens is gearres teerd als verdacht van mede plichtigheid de 31-jarige H. G. de G., eveneens te Groningen. La G. schreef op huwelijksadvertenties in een Israëlisch blaadje. Hij kreeg op die wijze contact met dames in Amsterdam, Maas tricht en Arnhem. Hij hing de dames een verhaal op van de moeilijke financiële positie waar in hij was geraakt tijdens en ten gevolge van de bezetting. Hij wist medelijden op te wekken en zag zelfs kans van de dames grote bedragen geld te lenen. Het geld kwam nimmer terug en van een huwelijk was uiteraard ook geen sprake. Een boer in Annerveenschekanaal, een zekere S., was ook ontroerd door het verhaal, dat La G. hem ophing en dat door de vriend van La G. de 39-jarige H. G. de G. werd bevestigd. S. leende La G. en kele duizenden guldens die hij ook nimmer terug heeft gezien. In Groningen wist La G. van twee dames nog geld los te krij gen, zogenaamd voor aflossing van zijn schulden. Ook dit geld is nog niet terecht. Het onder zoek is nog niet beëindigd. Zo wel La G. als De G. zullen voor de officier van justitie worden geleid. DE HULPMOTOR. Rijwielen met hulpmotoren van het merk Alpino, type CF, zijn met gewone rijjwielen gelijkge steld. in de richting der hoop, al geleek deze hoop dan volkomen onzin nig. Mersham begon na te den ken over mogelijkheden. Buiten was alles nog stil. De nazi's schenen volkomen zeker van hun zaak. Wanneer Hartley en Brent nog leefden en op vrije voeten waren, zouden zij dat wist hij zeker in ieder geval een poging tot bevrijding wagen. De spanning werd nu ondrage lijk. Zouden de jongens in het kamp zijn of slopen ze nog in de jungle rond? Mershams geduld werd niet te lang op de proef gesteld. Nog geen kwartier later werd het kamp gewekt en de schildwacht beduidde zijn gevangenen met een gebaar de tent te verlaten. Ellendig en huiverend van de ochtendkoude werden de mannen naar een grotere tent geleid, waar de commandant, een jonge, grimmig uitziend man, de ge- laasrde benen onder de tafel ge stoken, en op zijn gemak in een kopje koffie roerend, hen zonder een woord aanstaarde. „Gestapo-intimidatie," dacht Mersham. Hij had gelijk, want plotseling veerde de officier overeind en blafte: „Hebt u niets te zeggen?" Beide mannen zwegen en Dun- wel snoof. i (Wordt vervolgd.) betoog overduidelijk. In deze situatie kon bezwaarlijk gerekend worden op voortzetting van de flinke groei, die het inwo nertal gedurende de laatste jaren te zien gaf. Bij een geboorte-over schot van 136 personen was de uit eindelijke toename slechts 18 per sonen, waardoor het aantal inwo ners op 31 December 1953 7822 bedroeg. Enkele punten wil ik tenslotte nog memoreren. De pogingen, om langs de we gen HulstAxel en AxelSluiskil een rijwielpad te krijgen, werden nog steeds niet met succes be kroond. De wandelaars hebben meer re den tot tevredenheid, nu aan de Kinderdijk langs het water een mooi wandelpad werd aangelegd. De overname door de gemeente van de Oudeweg en het aanslui tende gedeelte van de Beoosten- blijsestraat tot aan de spoorweg overgang kwam tot stand. Een aanzienlijke verbetering kan daar thans worden uitgevoerd. In dit verband mag ook wel worden genoemd de mooie verbe tering van de Armendijk en Lan- gedreef door het betreffende pol derbestuur. Het telefoonnet werd geautoma tiseerd en de eerste publieke tele fooncel verscheen in onze ge meente. Besloten werd, de ten behoeve van de stichting van een nieuwe landbouwhuishoudschool benodig de gemeentegrond te verkopen. Een nieuwe openbare school en een Chr. school op het gehucht Spui werd op het kapitaalswerken- plan geplaatst. Mede met het oog op de groei van de bevolking werd het burger lijk armbestuur met 2 leden uitge breid, wat aan de behartiging van de betreffende belangen ten goede kan komen. Nu het bijna een jaar geleden is, dat een stormramp van onge kende kracht en omvang een ge deelte van ons land en ook van onze naaste omgeving teisterde, mogen wij dankbaar memoreren, hoe ook de gehele bevolking on zer gemeente zeer spontaan en met inzet van persoon en goede ren zich gegeven heeft voor het werk aan de dijken, het trans port, het opnemen van évacué's en de hulp aan de getroffenen, zó, dat ook de inzameling van gelden en goederen een zeer verblijdend resultaat opleverde. Tot slot moge ik U allen toe wensen, dat het jaar 1954 voor U, ook in Uw gezinnen, beroepen en bedrijven, voorspoedig moge zijn en Gij als raad onzer gemeente met succes de aan U als zodanig toevertrouwde belangen moogt voorstaan en bevorderen." Als oudste aanwezige lid van de raad wenste de heer C. van Ben- degem namens de raad de burge meester een goed jaar toe, in sa menwerking met de gemeenteraad, opdat dit moge strekken tot groei en bloei van de gemeente Axel. Hierna ging de raad over tot de behandeling van de agenda. MAN GEWOND NA ECHTELIJKE RUZIE. Maandagmiddag troffen voor bijgangers een uitgeputte man aan in het portaal van een wo ning aan de Bootstraat te Am sterdam. Hij bleek een steek wond van een mes bij de schou der te hebben opgelopen en werd onmiddellijk naar het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis vervoerd. Toen de politie werd ingelicht bleek men met een mysterieus geval te doen te hebben. De gewonde man was de 31- jarige C. Daalhuizen uit de 2de Oosterparkstraat, die de nacht had doorgebracht in de genoem de woning aan de Bootstraat, waar zijn ouders wonen. Hij was daar Zondagnacht door de hoofd stedelijke recherche zelf „ter vermijding van verdere moeilijk heden" heen gebracht. Want Zondag was de inleiding tot het ernstige incident reeds begonnen en wel met een hevige ruzie, die hij thuis met z'n vrouw had gehad. De recherche is er nog niet zeker van of bij die ru zie nog andere famlieleden aan wezig zijn geweest. De rel liep zo hoog, dat de politie er aan te pas kwam en de man, die ette lijke schrammen had opgelopen en onder invloed van sterke drank verkeerde, meenam naar het O.L.V.-gasthuis. Hij werd daar verbonden en vervolgens naar het politiebureau vervoerd. Na een verhoor brachten recher cheurs de man met opzet, niet naar zijn eigen huis, doch naar de woning van zijn ouders. Twaalf uur later, dus Maan dagmiddag omstreeks half twee, vond men hem daar in het por taal met een steekwond. Op nieuw verhoord beweerde de man, dat hij Zondagavond de messteek reeds had opgelopen toen hij door een 5-tal personen voor zijn eigen woning werd mishandeld. Waarom hij dit niet bij zijn eerste verhoor diezelfde avond aan de politie had verteld, is niet bekend. De recherche twijfelt er dan ook aan of hij toen de messteek inderdaad al had opgelopen, temeer omdat men er in het ziekenhuis die avond niets van heeft bemerkt. Russel Tongay, de vader van de „waterbabies", is schuldig bevonden aan doodslag op zijn 5-jarig dochtertje Kathy. Hij is tot 10 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hij was er van beschuldigd de dood van Kathy veroorzaakt te hebben door haar te dwingen tot een duik in en zwembassin van een 10 meter hoge toren af.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2