Uit de Provincie Sportnieuws Engeland en Spanje Het teken der Joms m BILJARTEN VOETBAL HEMINGWAY NIET VERONGELUKT TERNE JZEN. AXEL. BRES KENS. SAS VAN GENT. SLUISKIL. AGENDA HOEK. KOEWACHT. ZUIDZANDE. Bssm ettelijke veez ekt jn Russisch-Chinese handelsovereenkomst VARKENSPEST TE ZWIGGELTE. „Afoommcoid in Mexico. in Londense havenarbeiders weigeren overwerk Russisch Veto in de Veih'gheidsr&ad Ctmifi'crm ij?srkomst in Serlijrs Vragen over invoering van een dierenwe! Verkeersongeval. Gistermorgen omstreeks negen uur werd ter hoogte van de Juli- anastraat op de Axelsestraat de in Zeeuws-Vlaanderen bekende venter C. Verbrugge, wonende te IJzendijke, door een auto aan gereden, toen hij van het trottoir op de rijweg was gaan lopen. Verbrugge werd naar het zie kenhuis gebracht, waar dokter Van Breda Vriesman de eerste hulp verleende. Het bleek, dat de aangebodene een kleine bloed uitstorting boven de rechterslaap had opgelopen, terwijl hiJzbn linkerbeen licht bezeerdhad Na behandeld te zijn kon V. zijn ^et^ngevaUs te wijten aan de bijziendheid van de aangeredene. Vooruitstrevend beleid Met het oog op de tegen Vrij dag a.s. bijeengeroepen algemene vergadering der vereniging Het Groene Kruis, werd, i.v.m de in- grijpende voorstellen van het be- stuur, o.a. een contributieverho ging van 2, aan de leden een dringende uitnodiging gezonden tot bijwoning dezer vergadering. Reeds geruime tijd werd door het bestuur van het Groene Kruis de wenselijkheid onder het oog gezien om een verandering aan te brengen met betrekking tot het consultatiebureau voor zuige lingen en kleuters. De toestand, zoals die thans be staat, is, naar het inzicht van het bestuur, onhoudbaar. Toen men zover was, dat voorlopige plan nen konden worden opgesteld, bleek dat ook het bestuur van het Wit-GeVe Kruis plannen had tot verbetering van het gebouw waarin consultatiebureau werd gehouden. Enkele besprekingen tussen beide besturen om in deze tot samenwerking te komen, le verden geen resultaat op Het bestuur van het Groene Kruis zag zich verplicht door te werken en na besprekingen met •bevoegde instanties zal nu aan de algemene vergadering het voorstel worden gedaan om ach ter het bestaande wijkgebouw een gebouw te stichten, waarin de consultatiebureaux zulen wor den gehouden. Als de leden dit bestuursvoor stel aanvaarden, waaraan met kan worden getwijfeld gezien de zegenrijke arbeid van het Groene Kruis, zal dit beter m staat zijn om aan de eisen dei praeventieve gezondheidszorg e voldoen dan tot dusver het geval Twee gekwetsten bij auto- Itotsing. Op de straatkruising Piron- ■straatBylocquestraat had gis ternamiddag omstreeks 415 uur «en vrij ernstige autobotsing plaats tusen een vrachtauto met kolen geladen van de fa. Geer. Oppeneer alhier, die uit de rich ting Pironstraat kwam en een voorrang hebbende vrachtauto van de expediteurs-firma W. den Exter alhier. De botsing was hevig en een groot gedeelte van de straat werd daardoor met ko len overdekt. Het verkeer ter plaatse werd door de politie, die direct aanwe -zie: was, omgelegd. De 18-jarige zoon M. O. werd tamelijk ernstig gek wets taan lichaam en arm en onmiddellijk voor medische hulp vervoerd, ter -wijl zijn chaufferende oom een lichte hoofdwonde bekwam Aanvoer vismijn. In de week van 18 tot 23 Janu ari werden aan de vismijn alhier aangevoerd: 54.944 kg haring 16-H8 ct.; 37900 kg schardijn 14 54 ct.; 8 kg bot 38ct.; 308 kg schar 5071 ct.; 5 kg worden teleurgesteld. Na een welkomstwoord van de voorzitter, de heer J. D. A. Haak uit Hoek, speciaal tot het ge meentebestuur, de streekvoor- zitter en secretaris en genodig den en een propagandistisch woord tot de jeugd, om zich bij de L.J.G. of Z.P.M. aan te slui ten en de ouderen om als dona teur het werk der jongeren te steunen, werd het programma geopend met de pittige L.J.G.- mars van het Hoekse L.J.G.-or kest, onder leiding van Tonny van Dixhoorn, voortgezet door populaire zangnummers, waarop de sketsch „De leugenontdek ker" volgde en het groots opge zette tableau „Het jaar". Het L.J.G.-orkest liet zich wederom horen waarna de pau ze de aanwezigen gelegenheid bood bfTiten een luchtje te scheppen, daar de temperatuur in de zaal hoog was gestegen. De tweede helft van het wel voorziene programma werd ge opend met een goed vertolkte declamatie door de heer J. D. A. Haak, waarop volgde de opvoe ring van het blijspel „Dolly dat vele malen de lachspieren in beweging bracht. Het deed prettig aan, dat alle optredenden rolvast waren en zich volkomen in hun rellen hadden ingewerkt, zodat het een vlotte opvoering werd, die de welverdiende aandacht der be zoekers genoot. Na afloop' van het laatste be drijf hadden de optredenden een welverdiende ovatie in ont vangst te nemen, waarbij te vens betrokken werden de heren P van Waes in wiens handen de regie berustte, en Th. van Koute ren, die de grime had verzorgd. De presidente der Z.P.M.mej. A. de Mul, was dan ook aller tolk toen zij aan het slot van de - avond allen dank bracht voor de zo gewaardeerde mede werking in het bijzonder aan de firma Van 't Hoff en de heel Haak voor het afstaan van de meubelen voor de aankleding van het toneel, de gemeentepo litie en de heer P. van Waes voor zijn voortreffelijke leiding bij het instuderen en de opvoe ring van het blijspel. Met het zingen van het eersue couplet van het Zeeuws-Viaamse volkslied werd de avond beslo ten De landbouw-jongeren kun neri op een succesvolle avond terugzien. De zaak werd bij schikking, te gen betaling van een geldboete en onder afstand van de boter, geliquideerd. Candid,aatsexamen. Voor het candidaatsexamen werktuigkundig ingenieur slaag de aan de Technische Hoge school te Delft, de heer N. J. A. van den Hemel, alhier. Filmavond. Het mag in onze plaats een zeldzaamheid genoemd worden dat de ingezetenen kunnen ge nieten van een filmavond, zon der daarvoor een reis te onder nemen naar een van de omlig gende plaatsen. Een dezer da gen werd de gelegenheid gebo den een mooie film in het pa rochiehuis te zien. De belang stelling was zeer groot, waarbij de aanwezigen ten volle konden genieten van de film „Kinderen gaan niet naar de hel", gedraaid door de eerwaarde paters van het H. Hart. Koningsschieting. In hun stamlokaal bij de heer W. Faas, hield de schutter mij. „De Brug" haar jaarlijkse tra ditionele koningsschieting, met koningsmaal en jaarvergade- ring. In de tweede ronde deed zich de verrassing voor door een goed schot van C. Kaas, die de vogel deed tuimelen. Hiermede heeft deze schutter revanche genomen en de titel heroverd, waardoor hij op ón tijdsverloop van 3 jaar tweemaal tot koning werd uit geroepen. Na het officiële gedeelte werd een goed verzorgd koningsmaal aangeboden. Na deze inw^dige versterking volgde een onder linge prijsschieting. De heer W. Faas wist hier met 4 vogels het meeste aantal punten op zijn naam te brengen. De extra sur prise, bestaande uit een thee servies viel ten deel aan E. Lam bert. De koningsschieting werd besloten met een gezellig on deronsje, welke tot sluitingsuur duurde. Schieting. HEDHN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Het mysterie van de gouden adelaar. Pro Rege, 7.30 uur: Speelfilm, Het grote offer; 4.30 uur; Voor de kinderen Herwonnen geluk. Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatie. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Het mysterie van de gouden adelaar. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Tijgerhaai. TANDARTS AANGEHOUDEN. Verdacht van fraude ten nade le van het algemeen provinciaal en stadsziekenfonds (ziekenhulp) te Groningen is door de rijkspoli- tie aangehouden L. H. E., tand arts te Uithuizen. E. wordt er van verdacht gelden te hebben geac cepteerd van patiënten, die in het geheel niet onder zijn behande ling waren, maar die hij in zijn boeken voor het ziekenfonds ver- i antwoordde. Hij zal voor de offi cier van Justitie te Groningen worden geleid. tarbot 2,01—2,51; 107 kg kabeljauw 70-79 ct.; 153 kg wijting 51-73 «t.; 227 kg export garnalen .f 2,oz f 9 49 Onverkocht 39.984 kg haring. Ontspanningsavond I.. G. en Z. P. M. Zaterdagavond werd inl de gemeentelijke gehoorzaal dooi de afdelingen Hoek en Terneu- zen der Z.P.M. en L.J.G. een ont spanningsavond gegeven waar voor een dusdanige belangstel ling bestond, dat velen moesten Botersmokkel. Surveillerende ambtenaren der invoerrechten en accijnzen alhier constateerden een dezer dagen dat op een dicht bij de grens ge legen erf zich een aantal perso nen ophield met minder oirbare bedoelingen. Zich betrapt ziende gingen deze personen aan de haal, daarbij de ambtelijke som matie tot halt houden negerende. Zij wisten op het nabij gelegen Belgische grondgebied te ontko men. Toen de douane op het erf eens een kijkje ging nemen, vond zij verborgen in een hondenhok o dozen, totaal inhoudende 50 kg roomboter, ter waarde van onge veer 250, die bestemd waren om naar België te worden gesmok keld. Na een ingesteld onderzoek werd in deze zaak proces-verbaal opgemaakt tegen een 25-jarige vlasbewerker en diens 51-jarige vader, alsmede tegen een 41-jari ge bakker-winkelier en diens 38- jarige echtgenote, allen uit Koe wacht. De boter werd in beslag geno me11. j i Uit het ingestelde onderzoek kwam tevens vast te staan dat op een dergelijke wijze reeds her haaldelijk boter naar Belgie was gesmokkeld. Nog' een smokkelaar betrapt. Gedeeltelijk onder zijn kleding verborgen trachtte een 30-jarige vlasbewerker uit Stekene buiten het grenskantoor alhier om 10 kg roomboter naar België te smok kelen. De douane stak er echter een stokje voor, want bij lijfsvisi tatie kwam de boter voor de dag. Ondanks de koude gaven nog veel schutters acte de présence op de liggende wipschieting bij de heer W. Faas. Het duurde vrij lang voordat een van de voor naamste vogels zich liet ver schalken. Tenslotte gelukte het de heer P. Kersbulck uit S^s van Gent om de hoogvogel voor zijn rekening te nemen. Zijn plaats genoot de heer P. Goethals nam de le zijvogel, terwijl de Brug- schutters door een schot van de heer L. de Wilde de eer in eigen huis hield en de 2e zijvogel van de prang verdween. De heer P. van Troost uit Sluiskil schoot de meeste vogels. Ontspanningsavond Z.P.M. en L.J.G. De afdeling Zuidzande van de Z.P.M. en de L.J.G. hield Zater dagavond j.l. in de zaal van de heer De Witte haar jaarlijkse ontspanningsavond. De opkomst was zó groot, dat velen zich met een staanplaatsje, tot zelfs in het portaal, tevreden moesten stel len. Mej. Suus van Cruijmngen opende de avond met een harte lijk woord van welkom, speciaal tot de genodigden, en sprak er haar voldoening over uit dat de Z.L.M. thans de organisaties van Z.P.M. en L.J.G. tot de hare re kent. Zij zette uiteen wat er op de geregelde contactavonden van Z.P.M. en L.J.G. wordt gedaan, waaruit bleek dat de jongeren zich op een uitstekende wijze voorbereiden voor de problemen welke zij straks als zelfstandig boer en boerin zullen hebben op te lossen. Na een inleiding door de heer C. Almekinders, waarin deze de steeds hogere eisen welke het moderne leven aan de mens en dus ook aan de boer stelt op uit stekende wijze belichtte, bestond het programma vóór de pauze uit accordeonmuziek, declamatie, pantomime en zang. Na de pauze werd opgevoerd ,,Een baby van 1000 weken", een klucht in drie bedrijven. Met het gebodene, zowel vóór als na de pauze, gaf men blijk goed te heb ben gestudeerd, en wat belangrij ker is: dat men juist in het druk ke en mobiele leven van deze tijd, als een groep jongeren die straks als zelfstandigen de maatschap pij ingaan, de cultuur, al is het dan met een kleine c, niet ver geet. Het was een goede avond. Het slotwoord werd gesproken door de heer P. de Smidt, die de mede werkers aan deze ontspannings avond dank bracht voor hun moeite. "Vergadering Groene Kruis. Het Groene Kruis hield Vrij dagavond j.l. een algemene leden vergadering in café De Kramer, welke slecht bezocht was. De rekening over 1953, alsmede de begroting voor 1954, werden goedgekeurd. De heer Iz. Bron werd als bestuurslid herkozen, terwijl in de vacature van wijlen de heer P. Hubregtse werd geko zen de heer H. Goedegebuur. De voorzitter deelde mede dat de afdeling op 30 Januari a.s. 50 jaar zal bestaan, ter gelegenheid waarvan die middag een buiten gewone ledenvergadering zal worden gehouden. Tenslotte werd de wijkverpleging besproken. De j voorzitter deelde mede dat de wijk tadzandZuidzande op de duur zal moeten worden uitge breid, aangezien het aantal leden dezer combinatie te klein zal blij ken om in de toekomst een wijk verpleging te kunnen financieren. Er wordt momenteel naar een andere oplossing gezocht, doch hierbij doen zich vele problemen voor. Het bestuur is in haar ge heel van mening dat een afdoen de oplossing kan worden bereikt als alle Groene Kruis-afdelingen in West Zeeuws-Vlaanderen wil len medewerken om tezamen één grote vereniging voor wijkver pleging in het leven te rbepen De tot op heden ondernomen po gingen daartoe hebben nog alle schipbreuk geleden. In de maand December 1953 zijn in Nederland voorgekomen 45 ge vallen van mond- en klauwzeer (alle in Limburg), 68 gevallen van varkenspest (1 in Friesland, 4 in Drente, 10 in Overijssel, 11 in Gelderland, 14 in Utrecht, 5 in Noord-Holland, 17 in Zuid- Holland, 6 in Noord-Brabant) en 45 gevallen van pseudo-vogelpest (2 in Friesland, 1 in Drente, 5 in Overijssel, 29 in Gelderland, 4 in Utrecht, 2 in Noord-Holland, 1 in Noord-Brabant, 1 in Limburg). De Sowjet-Unie en China heb ben een nieuwe handelsovereen komst gesloten, zo meldt het Rus sische persbureau „Tass". De Sowjet-Unie levert onder meer machines, metalen, olie en chemische producten, in ruil voor voedingsstoffen, tabak, wol, zijde en huiden. Over het nieuwe ver drag is te Moskou verscheidene weken onderhandeld. Onder de varkens van de land bouwer A. Tollenaar te Zwiggel- te nabij het Ambonezenkamp „Schattenberg" in de gerpeente Westerbork is varkenspest ge constateerd, toen; de dieren naar het slachthuis werden Vervoerd De veeartsenijkundige dienst werd gewaarschuwd. Het vlees werd geschikt bevonden voor de consumptie. Bij dit geval zouden ongeveer honderd varkens zijn betrokken. AFD ZEELAND K.N.V.B. De uitslagen van de Zondag gespeelde wedstrijden voor de Aid. Zeeland luidden: le Klasse B: Hoofdplaat- Rapenburg 12. Res. le Klasse A: Hcntenisse II—Sluiskil II afg.; Steen II— Oostburg II 2—2; Luctor II— Ria W. II afg.; Aardenburg II— EMM II 1—1. HOEK—A.Z.V.V. 4—4. Te Hoek is het Zaterdag een pittige wedstrijd geworden. Di rect na de aftrap zette A.Z.V.V. een offensief in en dit had in de derde minuut reeds succes 0—1. Hoek wist zich langzaam van de druk te ontworstelen en kreeg kansen genoeg om de gelijkma ker te scoren. Beide doelen kwamen nog en kele malen onder druk en zo brak de rust aan. De tweede helft was 3 minuten oud toen midvoor Dieleman de stand op gelijke voet bracht 1—1. A.Z.V.V. antwoordde onmiddel lijk en 1 min. later schoot Hame link via de paal in doel 12. In de 18e minuut moest Hoek een strafschop nemen en Noud Dieleman voltrok het vonnis 2— A.Z.V.V. hernam weer de lei ding door een doelpunt van Da Ruijter 2-3. In de 25e minuut was de stand weer gelijk door een doelpunt van midvoor Dieleman, A.Z.V.V. nam nogmaals de lei ding door een foutje in de Hoek se verdediging, door De Ruijter 34. Eén minuut voor tijd brak midvoor Dieleman door en be sloot zijn ren met een hard en laag schot 4—4. Zo kwam het einde met e enuitslag, die de ver houding goed weergaf. WEDSTRIJDEN TE SLUISKIL. Tijdens het week-end vonden er in café „Du Commerce" te Sluis kil een tweetal biljartwedstrijden plaats tussen de aldaar gevestig de biljartclub „O.B.K." en „Krijt op tijd" uit Sas van Gent, bene vens „De Uitkijk" uit Temeuzen. De eerste ontmoeting, die gold als een revanchekamp tegen „De Uitkijk" wisten de mannen van „O.B.K." glansrijk te winnen en brachten 6 winnende partijen op hun naam, terwijl „De Uitkijk" slechts met 1 partij winst de eer wist te redden. De uitslag was als volgt: „O.B.K." „De Uitkijk" E. BlijenbergJ. Jansen 10650 J. WullemsF. C. v. Vliet 96—71 P. MaasP. Visser 7836 L. HeydensJ. Oppeneer 7769 J. ZeegersJ. Visser 3654 P. Gelderland P. Dieleman 3330 L. de Koeijer G. v. d. Akker 25—20 BEMANNINGSLID VAN DE „COTTICA" VERMIST. Het Nederlandse vrachtschip „Cottica", groot 3900 ton, heeft Maandag geseind, dat bij Kaap Finisterre een lid van de beman ning wordt vermist. Het schip, dat op weg is naar West-Indië, heeft zijn reis voort gezet, na vergeefs in het betrok ken zeegebied naar de vermiste te hebben gezocht. De „Cottica" is eigendom van de K. N. S. M. De Britse minister van Staat voor Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft Maandag in het La gerhuis verklaard, dat Engeland „het ernstig zal opnemen" als Spanje tijdens het bezoek van ko ningin Elizabeth aan Gibraltar in Mei vijandige betogingen organi seert. Desgevraagd zeide Lloyd, dat de Spaanse ambassadeur op 12 Januari de Britse minister yan Buitenlandse Zaken „een vrien delijke waarschuwing" deed toe komen dat het bezoek van konin gin Elizabeth aan Gibraltar in Spanje wrevel zou wekken. Minister Eden had de Spaanse ambassadeur medegedeeld, dat hij onder geen beding demarches over een dergelijk onderwerp van welke buitenlandse mogendheid ook, zou kunnen aanvaarden. In antwoord op verdere vragen zeide Lloyd, dat de Britse rege ring er naar streeft de betrek kingen tussen Engeland en Span je te verbeteren. Het was „zeer jammer." dat het ter sprake maken. Een labourlid eiste, dat de mi nister de verkoop van wapens aan Spanje zou staken „totdat vijandige toespelingen op Gibral tar ophouden." Lloyd merkte naar aanleiding hiervan op, dat de verkoop van wapens aan Spanje berust op commerciële overwegingen. Het vorig jaar waren wapens en uit rusting voor een waarde van 13 miliioen gulden aan Spanje ver kocht. De Amerikaanse schrijver Er- nest Hemingway en zijn echtge note, die sinds Zaterdag j.l. wer den vermist, zijn door met een barkas reizende toeristen opge pikt en te Butiaba. aan het Al- bertmeer, aan land gezet. Hemingway's vliegtuig moes„ Zaterdag nabij de waterval van Murchison, in Noordwest- Oeganda, een noodlanding ma ken, waarbij het verongelukte. In een barkas reizende toeristen namen Hemingway en diens echtgenote aan boord en zetten hen en hun piloot Marsh, te Bu tiaba, aan het Albertmeer, af. Hier gingen zij aan boord van een vliegtuig, dat naar hen had gezocht. Dit vliegtuig stortte na het opstijgen omlaag en vloog vervolgens in brand. Het toestel brandde geheel uit, doch de be manning en passagiers bleven ongedeerd. De inzittenden van dit vlieg tuig zijn later naar Masindi, overgebracht. Bij de waterval van Murchison, waar Heming way's eerste vliegtuig veronge lukte, stort de Nijl over een af stand van 120 meter omlaag. Totaal 451—330 De tweede ontmoeting, die tegen „Krijt op tijd" uit Sas van Gent plaats vond, was niet van een gelijk gehalte. „O.B.K." moest hierbij in eigen huis een nederlaag lijden door 4 winnende partijen tegen „Krijt op Tijd" 7. De uitslag hierbij was als volgt: „O.B.K." „Krijt op tijd" R. SandriniJ. Maas 5489 L. HeijdensJ. Heida 8839 P. MaasA. Clayessens 5280 P. Gelderland W. Hemelsoet 4371 F. SijsA. v. Avermaete 2657 J. Zegers A. de Maeschalk 4942 J. WullemsF. Keijser 2841 M. StockmanJ. Heida 4622 J. SijsM. Roegiers 3332 A. Bleyenberg-L. Remery 1931 A. SnoeckN. Martens 2027 Totaal 458—531 i» Mogelijk zullen internationale verwikkelingen het gevolg zijn van een in Mexico gepleegde „atoommoord", bedreven door een vrouw, die haar echtgenoot een dosis radio-actief materiaal heeft ingegeven. Mexicaanse zo wel als buitenlandse, en in de eerste plaats Amerikaanse, des kundigen zullen namelijk graag willen weten, hoe de Mexicaanse het radio-actieve materiaal, voor werp van zo strenge controle van de autoriteiten, heeft weten te bemachtigen. Het gaat in feite om vier milligram uraniumni- traat. Van Amerikaanse zijde schijnen een hoge functionaris en een aantal gespecialiseerde ge heime agenten naar Mexico ge zonden te zijn om een onderzoek in te stellen. DE RODE HAAN KRAAIDE. In éen nieuw gebouwde direc tiekeet aan de Newtonstraat te Den Haag, bestemd voor de ge meentewerken. afdeling electri- citeitsbedrijf, is brand uitgebro ken, De keet brandde voor het grootste deel af. De schade be loopt tussen de 30.000 en f 40.000. In een perceel aan de Staten- laan waren kinderen bezig met lucifers te spelen. Het gevolg brengen van de kwestie Gibral- was een brandje met een schade tar de zaken moeilijker moest van ƒ700. Meer dan 7.000 Londense ha venarbeiders weigeren met in gang van Maandag overwerk te verrichten, uit protest tegen het feit, dat volgens de huidige be palingen de arbeiders verplicht zijn, gedurende een redelijke tijd overwerk te doen. Een verzoek van de betrokken vakvereniging, de „National Amalgamated Ste vedores an Dockers Union", om overwerk op basis van vrijwillig heid te laten verrichten, was door de werkgevers afgewezen. Het besluit van de arbeiders be tekent een vertraging in de werk zaamheden en een verlies van duizenden ponden voor de scheepseigenaars. De Sowjet-Russische vertegen woordiger in de Veiligheidsraad heeft Vrijdag voor de 58ste maal van zijn recht van veto gebruik gemaakt. Het Russische veto betrof het Brits-Frans-Ameri kaanse voorstel om een oplossing te vinden voor het geschil tussen Israël en Syrië over Israëlische bevloeiingswerken in het dal van de Jordaan. Zeven in de Veiligheidsraad vertegenwoordigde staten hadden voor het Westerse voorstel ge stemd, twee, namelijk nationalis tisch China en Braziii onthielden zich van stemming en de Sowjet- Unie en Libanon stemden tegen. ONTPLOFFENDE MIJN DEED DUIZENDEN RUITEN IN KATWIJK SPRINGEN. Een door de mijnenopruimings dienst tot ontploffing gebrachte zeemijn heeft Maandagmiddag duizenden ruiten van woningen te Katwijk doen springen. De zeemijn, die zwaar veran kerd lag buiten de afwatering op het strand, was tengevolge van de door de oostenwind lage wa terstand bloot komen te liggen. De bevolking van Katwijk was gewaarschuwd dat de mijn, die van zeer grote omvang was, tot ontploffing zou worden gebracht. De bewoners van de huizen in de buurt van de zee was verzocht de ramen open te zetten Desondanks zijn duizenden rui ten van woningen aan de boule vard en aan op de boulevard uit lopende straten gesprongen. Dit kwam omdat vele bewoners wel de ruiten aan de voorkant van hun woning hadden geopend, maar hadden nagelaten de ruiten aan de achterzijde te openen. Voorts sprongen ruiten uit ramen en vensters, die niet geopend konden worden. 3. Met een laatste, reu telende grauw slaat de kolos voorover, zo dat de krijger maar net opzij kan springen om niet onder het ge weldige lichaam be dolven te worden. Op hetzelfde ogen blik hoort hij achter zich iets kraken. Ver schrikt wendt hij zich om en kijkt met grote ogen naar de twee ge stalten, die uit de struiken te voorschijn treden. Doordat ze de zon achter zich heb ben, kan de krijger hun gezichten niet onmiddellijk onderscheiden, doch hun kalme en rustige houding en hun beheerste bewegingen stellen hem volkomen gerust, dankbaar dat zij hem het leven hebben gered. Met iedere stap, waarmee zij na deren, stijgt de verbazing van de krijger. Wat zijn dit voor wezens, behangen met geitenvellen? De oudste van het tweetal is een lange, gespierde figuur. Zijn kale, door de zon verbrande sche del glanst in het zonlicht en om zijn hals draagt hij een keten van berentanden. De knaap, die met lichte veerkrachtige tred aan zijn zijde loopt, is even fors gebouwd, en trekken behoedzaam hun pijlen J - niF Ho rmerp vnrnt. doch zijn huid heeft een iets lichte- uit de ^gejacht re tint. 1 Vrolijk schalt zijn stem door heteen knap gevaarlijk schot!" barst vroipK scridii zyn de kr.yger plotseiing uit. „Ge zoudt mij wel hebben kunnen treffen'. Die pijlen vlogen rakelings langs bos. „Dat was een meesterschot, niet waar, vader Sverre?" De andere knikt kort. „Dat moest ook," merkt hij op. „We hebben lang genoeg achter hem aangeze- ten-" Aarzelend en met zijn houding verlegen, is de krijger blijven staan. Nog steeds besteden de jagers niet de minste aandacht aan hem. Zij buigen zich over hun buit heen mijn gezicht!" De oudste van het tweetal, die door de knaap vader Sverre is ge noemd, wendt langzaam het hoofd en neemt de vreemdeling met een glimlachje op, alsof hij hem nu pas in de gaten krijgt. „Zó moest het ook!" antwoordt hij rustig. „Ze kónden U niet raken, daar wij op de beer schoten!" Hierop weet de krijger niets te antwoorden en besluiteloos blijft hij de andere aankijken. Plotseling schiet hem iets te binnen: „Hebt ge mijn paard soms gezien?" vraagt hij. „Het is het bos inge- rend toen dat ondier mij aanviel." De jager schudt het hoofd. „Neen, maar wij zullen het wel even voor U opsporen," biedt hij zelfverzekerd aan. „Hoe wilt ge dat klaarspelen?" vraagt de krijger nieuwsgierig. „Het paard kan wel mijlen ver weg zijn!" De man antwoordt onverschillig: „Oh, daar hebben wij onze eigen manier voor, nietwaar Axe? Hij geeft de jongen een knip oogje, waarop Axe begrijpend zijn hoofd knikt, terwijl -een vrolijke grijns zich over zijn gezicht ver spreidt. „Wacht hier!" roept de jager nog over zijn schouder en vóór de krij ger er iets van begrijpt, is het tweetal in de struiken verdwenen, Het blad van de Amerikaanse hoge commissie, „Neue Zeitung", heeft uit kringen van de Oostber- lijnse communistische partij ver nomen, dat gedurende de vier-mo- gendhedenconferentie een eomin- form-bijeenkomst te Oost-Berlijn zal worden gehouden, waarvoor de voorzitters van de communis tische partijen in de met de SovV- jet-Unie verbonden staten zouden zijn uitgenodigd. Het bericht kon van Oost-, noch van Westberlijnse zijde worden bevestigd. De heer Verkerk A.R.), lid van de Tweede Kamer, heeft aan de minister van Justitie de voIv gende schriftelijke vragen ge-* steld: 1. Is het de minister bekend, dat in het vierde kwartaal van 1953 wederom een dertigtal ern stige gevallen van dierenmishan deling in ons land is gesignaleerd, waaronder, naast het berucht ge val van het opeten van een leven de muis, het langzaam ophangen van een konijn, het doodknuppe len van een zwaan en het tegen een muur doodslaan van een kat? 2. Kan de minister mededelen hoever de werkzaamheden van de interdepartementale commis sie, welke een onderzoek instelt naar de mogelijkheid van de in voering van een dierenwet, thans gevorderd zijn?

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 3