Ex-sultan van Marokko Ajaccio vertrokken uit Korea Vergadering van de afdeling O. Z.-V1. van de C.B.Ï.B. België De stijging der koffie- en cacaoprijzen in Communistische samen zwering in Thailand verijdeld Hebt Gij ook al rheumatiek T.b.c.-bcstrijding rundvee verloopt gunstig De opdracht van Robert Mersham STAATSLOTERIJ De staking vaneiectriciëns in Engeland De gearresteerde Nederlanders in Indonesië Het beste bed ooit gemaakt! De anti-Britsedemonstratie Een grote tefelescoop cp het Zuidelijk halbond? Complot tegen Faroek mislukt Sidi Moh. Ben Joessef, de ■voormalige sultan Mohammed de Vijfde van Marokko, die door de Fransen is afgezet en thans in ballingschap op het Franse eiland Corsica verblijf houdt, is Maandag, vergezeld door zijn vrouwen, bijvrouwen en dochters, uit de Corsicaanse hoofdstad Ajaccio in de richting van de Corsicaanse stad Bastia vertrokken. In Bastia zou het gezelschap zich aan boord van een speci aal vliegtuig begeven, waarna het, met nog onbekende be stemming zal doorreizen. Het gezelschap werd vergezeld door een Franse ambtenaar. Volgens nog onbevestigde be richten zal de ex-sultan een nieuwe verblijfplaats in Frank rijk toegewezen krijgen. Zijn lijfwacht is kortgeleden ver sterkt, doch volgens Franse autoriteiten is dit afhankelijk van berichten geschied, volgens welke „commandotroepen" van leden-staten der Arabische liga zouden willen pogen Sidi Moh. Ben Joessef te bevrijden. De ex-sultan is in Augustus j.l. door de Fransen afgezet, op grond van het in verbinding staan met de uiterst-nationalis tische partij der Istiqlal en om dat hij zich verzette tegen de Franse plannen om de Marok kanen een grotere mate van zelfbestuur te geven. (Deze plannen gingen de voormalige sultan niet ver genoeg). De Franse regering wil voor lopig niets mededelen over de toekomstige verblijfplaats van de ex-sultan. Volgens sommige berichten zou deze geen ver blijfplaats in Frankrijk zelf toe- gtwezen krijgen, doch zou zijn bestemming het ten Oosten van Madagascar gelegen eiland Ren- nion zijn. Uit Parijs meldt A.F.P. dat in Franse diplomatieke kringen is bevestigd, dat de voormalige sul tan van Marokko naar Mada gascar zal worden overgebracht. In een door het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken uitgegeven mededeling wordt het vertrek van de ex-sultan en zijn gezelschap uit Ajaccio be vestigd. Een woordvoerder van het ministerie heeft ontkend, dat de ex-sultan naar het eiland Reu nion wordt overgebracht. Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt te Parijs vernomen dat de ex-sultan vermoedelijk naar een eiland van Frans Nieuw.Caledonië, een ten Oos ten van Australië, in de Stille Oceaan gelegen eilandengroep, zal worden overgebracht. Het vliegtuig waarmee de ex- sultan en zijn gevolg uit Corsica zijn vertrokken, is van alle ge makken voerzien. Aan boord be- vindt zich een militaire arts. Bij aankomst op het vliegveld liet de ex-sultan weten, dat zijn gezondheidstoestand met toe liet, op reis te gaan. De arts die hem onderzocht, verklaarde echter, dat hij gemakkelijk de reis zou kunnen doorstaan en sprak hem moed in. De 7 bijvrouwen, die de ver bannen vorst begeleidden, wei gerden, als teken van protest, vóór het vertrek iets te gebrul- ken. Naar verluidt zijn zij Zondag middag in hongerstaking ge gaan. VóOr het vetrek gaf een vertegenwoordiger van 't Franse ministerie van Buitenlandse Za ken, graaf Clauzel, de beman ning van het vliegtuig de laatste instructies.' ARABISCHE LIGA STEUNT SPANJE. Een woordvoerder op het hoofd kwartier van de Arabische liga te Cairo heeft verklaard dat Spanje de Arabische landen heeft meegedeeld, dat het spoedig zelf- dlstuur aan Spaans-Marokko zal aanbieden. De politieke commissie van de Arabische liga, die te Cairo in zitting is geweest, heeft de acht leden van de liga geadviseerd Spanje te steunen in het geschil met Frankrijk over de erkenning van de sultan van Marokko, Moe- lai Ben Arafa. Spanje had voorts meegedeeld, dat het zijn Noordafrikaanse ge bieden zou bevrijden van alle im perialistische smetten. De politieke commissie van de liga heeft besloten Spanje te steunen bij zijn eis tot ontrui ming van Gibraltar door de En gelsen. AMERIKAANS COMMEN TAAR. De „New York Herald Tribune" levert in een hoofdartikel critiek op de Spaanse politiek ten aan zien van Marokko. Het blad zegt, dat de Verenigde Staten de aan dacht van Madrid op „de gevaren van een dergelijke houding" moeten wijzen. Volgens het artikel wil Franco ongetwijfeld zijn invloed op het gehele gebied aan de Straat van Gibraltar, de Kaap inbegrepen, uitbreiden, alsmede op Tanger en de rest van Marokko. Arabische nationalisten schij nen dit streven wel te willen steu nen, aldus het blad, waarschijn lijk menende, dat, gezien de on dervinding met de Riff-opstand, Spanje geen ernstig obstakel zal vormen voor eventuele verdrij ving van Frankrijk uit Marokko. DEMONSTRATIES IN MADRID. Vijf honderd studenten hebben Maandag in de hoofdstraat van Madrid gedemonstreerd. Zij droe gen Spaanse vlaggen mee en rie pen „Gibraltar aan Spanje". De studenten waren op weg naar de universiteitswijk, in de buitenwijken van Madrid, waar, naar men verwacht, een nieuwe studenten-demonstratie zal wor den gehouden om de teruggave van Gibraltar aan Spanje te eisen. In Barcelona hebben 300 Spaan se studenten gedemonstreerd voor een teruggeven van Gibral tar aan Spanje. Incidenten heb ben zich niet voorgedaan. De Belgische regering maakt zich nogal zorgen over de stij ging die de prijzen van twee in België veel gebruikte artikelen, n.l. de koffie en de cacao, vrij onverwacht hebben ondergaan. Deze artikelen komen namelijk voor op de lijst van producten aan de hand waarvan iedere maand 't indexcijfer der klein handelsprijzen wordt vastge steld. Het laatste indexcijfer (voor December) bedroeg 418,4 pet. en indien men weet dat in België de lonen gekoppeld zijn aan dit indexcijfer der klein handelsprijzen en deze lonen, zodra het indexcijfer de 420 pet. heeft bereikt, in verscheidene industrieën aangepast zullen moeten worden, dan begrijpt men de bezorgdheid der rege ringsinstanties. Van de zijde der Bangkokse politie is meegedeeld dat een communistische samenzwering is verijdeld door het arresteren van 12 Chinese zakenlieden en rubberplanters in de Zuidelijke Thailandse provincie Nakorn Sridhamraj, die nabij de grens met Malakka is gelegen. De arrestanten worden er van beschuldigd te hebben samen, gespannen om generaal Phao Srijanond, hoofd der Thailand se politie en bekend staand als de „sterke man" van het land, en andere Thailandse leiders te vermoorden. HET VRIJLATEN VAN DE KRIJGSGEVANGENEN. Een woordvoerder der neutrale terugzendingscommissie heeft medegedeeld dat de Poolse, Tsje- choslowaakse en Indische leden gistereen uiting hebben gegeven aan hun „krachtige afkeuring" van het door de Verenigde Naties op vrije voeten stellen der anti communistische krijgsgevange nen. die de Indische bewakings macht weer onder de hoede der Verbondenen had gesteld. Hij voegde hieraan toe dat de Zwitserse en Zweedse commissie leden het optreden der Verbonde nen hebben goedgekeurd. AANKOMST KRIJGSGEVAN GENEN IN FORMOSA Vijf door een torpedobootjager vergezelde Amerikaanse landings schepen hebben Maandag in de Noordformosaanse haven Kee- loeng 2.692 anti-communistische Chinese krijgsgevangenen uit Korea ontscheept. In totaal zullen 14.000 van deze krijgsgevangenen naar Formosa worden overgebracht. Het comité voor hulpverlening aan verplaatste Koreaanse bur gers heeft Maandag te Seoel be kend gemaakt, dat uit het Noor den des lands afkomstige bur gers, die daarheen willen terug keren, zich daarvoor kunnen aan melden. De terugzending zal 1 Maart a.s. beginnen. De prijs van de gewone ver- bruikskoffie, die enkele weken geleden nog gemiddeld fr. 120 per kg kostte, is thans gestegen tot fr. 130 en zelfs fr. 140. Aan genomen wordt dat deze prijs binnenkort nog met een tiental francs zal stijgen. Opvallend is intussen dat het verbruik van koffie vroeger de volksdrank bij uitnemendheid in België, is achteruit gegaan en een luxe artikel geworden schijnt te zijn dat personen met een gering in komen zich niet meer kunnen veroorloven. De cacaoprijs is tot nu toe ge stegen van fr. 58 tot fr. 61 per kg. Maar aangenomen wordt dat ook de stijging van dit artikel nog zal voortduren. Een reep chocolade, die in België thans tussen de fr. 4 en fr. 5 kost, zou fr. 0,25 duurder worden. Merk waardig is dat met de stijging van de koffieprijzen ook een verhoging van de prijzen van de cichorei een binnenlands product van fr. 15,20 tot fr. 17 per kg gepaard gaat. Deze verhoging zouden de cichorei- fabrieken zelf hebben afgekon digd zonder de prijzencommissie te hebben geraadpleegd. Over deze prijzencommissie zijn de Belgische kranten intussen al lerminst te spreken. Voor ern stige aangelegenheden, zo schrijft Het Volk, laat men deze commissie eenvoudig links lig gen en wanneer het al eens een advies geeft, dan houden de be treffende instanties hiermede op geen enkele wijze rekening. Van de jongste verhogingen der Brusselse tramtarieven, aldus het Katholieke blad, was de prij zencommissie evenmin op de hoogte. Volgens het blad moet men er rekening mee houden dat de eerstvolgende maanden in verscheidene industrieën de lonen verhoogd zullen worden. OHe de kwellingen van rheumatiek of van Jheumatsche aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw 'twaal bestrijdt met Akker"s Kloosterbalsem, waarvan de genees krachtige bestanddelen diep in de weef sels doordringen, voelt U. hoe een heer lijk verwarrrende balsem Uw pijnen lenigt en zul: U bemerken welk een wel dadige werking dit ideale wrijfmiddel be zit. Niet voor niets zegt men: Akker"s Kloosterbalsem„Geen goud zo goed". DE CONFERENTIE MET DE WEST. Gunstiger aspecten inzake 't overleg der kleine commissie De derde week van de bijeen komst der kleine commissie te Willemstad over de voortzetting der R.T.C. met de Westindische rijksdelen, is ingezet met gunsti ger berichten over de besprekin gen dan laatstelijk werden verno men. De voorzitter van de Antilliaan se delegatie, mr dr M. F. da Cos ta Gomez, zal meegaan naar Pa ramaribo (eerder was gemeld, dat hij dit „wegens drukke werk zaamheden" niet zou doen). De heer Henny Eman, Arubaans lid der Antilliaanse delegatie, heeft Zaterdag weer aan het overleg deelnomen. De Antilliaanse dele gatie schijnt een belangrijk tege moetkomender houding te heb ben aangenomen voor wat betreft de kwestie van de positie van de gouverneur. De in den aanvang gekoesterde verwachting, dat te Paramaribo slechts een schriftelijk vastleggen nodig zal zijn van een te Willem stad bereikte overeenstemming, wint bij de waarnemers te Wil lemstad veld. De gezondheidscommissie voor dieren van de Stichting voor de Landbouw deelt mede, dat ln het campagnejaar 1952-1953 voor de t.b.c.-bestrijding onder het rundvee 210.201 veebeslagen zijn onderzocht op tuberculose. Hiervan waren 177.440 rund veebeslagen vrij van t.b.c., ofwel 84,4 procent. Het jaar daarvoor bedroeg dit percentage 73,2. Deze onderzochte veebeslagen telden in totaal 2.644.977 runde ren. Het aantal reagerende die ren bedroeg 201.156, ofwel 7,6 procent. Het jaar daarvoor be droeg dit percentage nog 11,6. Bijna 8.000 electriciëns zijn Maandag in het gebied van Lon den een staking begonnen van een week, in het kader van de strijd van de onder communisti sche leiding staande bond van electriciëns voor loonsverhoging. Op tientallen belangrijke bouw projecten in en rondom Londen, is het werk neergelegd. Ook in vijf grote electrische centrales wordt gestaakt. Meer dan 1.800 electriciëns zijn reeds voor onbepaalde tijd in sta king bij verschillende belangrijke bedrijven in Engeland, waaronder vier atoomfabrieken, twee olie raffinaderijen en vliegvelden. Men neemt aan, dat de bond van electriciëns van plan is, de staking van een week tot andere belangrijke steden, waaronder Manchester, Liverpool en Bir mingham, uit te breiden. Woens dag zullen de electriciëns van Li verpool vergaderen. Maandagmiddag kwam de ge westelijke afdeling Oost Zeeuws- Vlaanderen van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond in alge mene vergadering bijeen op de bovenzaal van „La Belle Vue" te Terneuzen. De voorzitter, de heer C. de Putter, uit Axel, opende deze bij eenkomst met het lezen van Rom. 5, waarna hij voorging in gebed. In zijn welkomstwoord wees de heer De Putter o.m. op de be langrijke zaken, die in verband met de wet op de vervreemding van landbouwgronden in deze vergadering aan de orde waren gesteld. Door mr. W. C. van den Brink, uit 's-Gravenhage, juridisch advi seur der afdeling HollandBra bant van de C.N.T.B., werd ver volgens een inleiding gehouden over: „Grond- en Pachtzaken". Mr. van den Brink begon met de opmerking, dat er ten aanzien van de grond steeds meer maat regelen komen, waarom een be spreking van dit zware onder werp zeer nodig is. De wettelijke bepalingen voor deze materie zijn vastgelegd in het Pachtbesluit en. de Wet op de vervreemding van landbouw gronden. Aan de verdere technische uit eenzetting ontlenen wij het vol gende: Een pacht is een overeen komst, doch er kan sprake van pacht zijn, zonder dat zulks eigenlijk de bedoeling is. Te goe der trouw kan men zodoende in moeilijkheden komen en door on enigheid kan een landeigenaar zijn grond voor lange tijd kwijt raken. De C.C.D., die blijkbaar niets anders te doen heeft, gaat thans controle uitoefenen op schriftelijke pacht-overeenkom- sten. In deze provincie is het ver boden een schaar-overeenkomst aan te gaan zonder toestemming der Grond- en Pachtkamer. Pach ters dienen niet over te gaan tot het aannemen van vee. Een pacht geldt wettelijk altijd voor 12 jaar, tenzij er voor een kortere ter mijn een geldige reden bestaat (b.v. emigratie). De prijzen zijn bij scharen veel hoger dan bij pachten. Ook de verhuur van zaaiklaar land hetgeen hier nogal eens voorkomt is pacht. Als de eigenaar zelf de bewerking doet, is het geen pacht. Bij verkoop van een gepachte boerderij of land behoudt de pachter zijn rechten, de periode loopt gewoon uit. Binnen vier „De Sobsi" in Surabaja heeft een verklaring uitgegeven, waar in instemming wordt betuigd met de recente arrestaties van Ne derlanders in Indonesië. De vak vereniging noemt het optreden van de employé van het Simpang hotel, „de provocatie van de vrije pers, die een veroordeling van 32 studenten veroorzaakte", het op treden van het landbouwsyndi- caat, „dat de besluiten van de centrale commissie ter beslech ting van arbeidsgeschillen niet wil uitvoeren", enz. „methoden van het buitenlands grootkapitaal om het volk tegen de regering De Madrileense politie heeft gisteren waarschuwingsschoten in lucht afgevuurd en met gum mistokken charges uitgevoerd, toen duizenden studenten, onder het schreeuwen van leuzen als: „Gibraltar aan Spanje", de Brit se ambassade poogden te berei ken. De betogende studenten be kogelden de politie met stenen, waardoor een agent werd ge wond. Klaarblijkelijk had de po litie order gekregen, te verhin deren dat de demonstranten naar het ambassadegebouw op rukten, want alle wegen in die richting waren afgezet. Toen de studenten probeerden de afzet ting te forceren, maakte de poli tie gebruik van gummistokken, terwijl agenten te paard op de menigte inreden. De gehele ochtend hadden stu denten door de straten van de hoofdstad gemarcheerd. Een groep droeg een spandoek met de woorden „wees voorzichtig Koningin Elizabeth". Dit duidde kennelijk op het voorgenomen bezoek van de Britse vorstin aan Gibraltar in Mei a.s. Zoals be kend heeft Engeland Spaanse verzoeken om dit bezoek af te gelasten, van de hand gewezen. Van een bijkantoor van de „Bank of London and South America" werden enige ruiten ingegooid. De betogers eisten, dat daar een Spaanse vlag zou worden uitgehangen. HAZET, IE ODEN- IN ST A A l WA R E N F A RI EK E N If ZIVfNfERCIN door MARTIN VERDUYN. uit te spelen en de republiek In donesië te vernietigen. In de ver klaring van „De Sobsi" wordt verder gezegd, dat „de R.T.C. niet alleen de koloniale macht van het Nederlandse monopolie-kapitaal over de Indonesische levensbron nen heeft hersteld, doch tevens de deur heeft opengezet voor Nicacomplotten om zich te nes telen in de strijdkrachten. Die Nicacomplotten konden zich overal elders nestelen, hetgeen gemakkelijk gemaakt werd door het gebruik van talrijke Neder lands-Indische koloniale elemen ten in de regeringsapparaten, welke ter beschikking staan voor Nicacomplotten, voor sabotage en het stichten van onrust", aldus de verklaring van „De Sobsi". De missies, adviseurs en deskundi gen bij de regeringsdiensten zijn volgens „De Sobsi" gebleken voor het merendeel agenten, sabqteurs en spionnen van buitenlandse mo gendheden te zijn. Op kosten van de Indonesische regering. maanden na het overlijden van de pachter kan een „in de plaats stelling" worden aangevraagd. tjitvoerig stond mr. Van den Brink stil bij de schriftelijke pachtcontracten, die uit een oog punt van grotere zekerheid verre te verkiezen zijn boven monde linge overeenkomsten. Pachtver- lenging moet een jaar tevoren bij de Grond- en Pachtkamer worden aangevraagd. De betref fende kantonrechter, geassisteerd door twee adviserende agrariërs, doet dan een uitspraak. Vaak kunnen zich moeilijkheden voor doen. O.a. omdat een pachter geen verlenging wil vragen. Bij overlijden van de eigenaar kan de hoeve pachtvrij worden ver kocht. Een schriftelijke pachtovereen komst bespaart veel moeilijk heden bij ruilverkavelingen en onteigeningen; het is tevens een waarschuwing om tijdig verlen ging van de pacht aan te vragen. Ook voor herziening van de pachtprijs en in verband met de wet op de vervreemding van landbouwgronden is een schrif telijke overeenkomst van belang. Een door de Pachtkamer schrif telijk vastgelegde mondelinge overeenkomst geeft dezelfde rechten als een schriftelijke over eenkomst. Verlenging van pacht wordt geweigerd als de bedrijfsvoering niet goed is geweest. Mr. van den Brink bepleitte de juistheid van deze bepaling omdat het on billijk zou zijn een eigenaar met een slordige pachter te laten zit ten. Al is er dan geen gemakke lijke grens te trekken tussen slecht en niet slecht, toch is men streng, al hangt veel van de be slissing van het kantongerecht af. Men laat niét gauw een lopend contract opzeggen, doch bij ver lenging komt dit aan de orde. Verlenging van pacht moet ook worden geweigerd als aan het land een andere bestemming wordt gegeven. Men moet de hele wet zien om de verhouding: pachter-eigenaar. Als het gaat om het bestaan van de pachter, .grijpt de kantonrech ter in. Dit geldt niet voor de ver houding vader-zoon en bij erf opvolging. Bij streven naar eigen gebruik kan in geval van bedrog ten op zichte van de pachter een hoge boete worden opgelegd. Bij een procedure krijgen de pachters geen dagvaarding; hun taak wordt gezien als te interveniëren. Vervreemding van landbouw gronden. Bedoelde wet is aangenomen voor 5 jaar en mr. Van den Brink zag deze als een aantasting van de vrijheid. Als er een stuk grond verkocht wordt, bekijkt de Grond- en Pachtkamer de situatie en/of er geen ondoelmatige ver kaveling uit zou kunnen voort vloeien. Ook wordt bezien, of de ondernemer nog wel voldoende dagwerk heeft en/of er neven inkomsten zijn. De bedrijfsgebouwen mogen door verkoop van een deel van het land niet zoveel te groot wor den, dat er sprake zou zijn van onrendabiliteit. Hoe de recht spraak zich hier zal ontwikkelen, is thans nog niet te zeggen. Er is geen voorkeurrecht bij slecht grondgebruik of „ernstige redenen", of bij verkoop aan het Rijk of een gemeente. De pach ter kan alleen kopen tegen de hoogst toegelaten prijs. De ver wachting is. dat goede gronden straks aanmerkelijk zullen stij gen, zodat het voor de pachter onmogelijk zal zijn om te kopen. In de wet is vastgelegd, dat voor de bepaling van de ver koopprijs van de grond wordt uit gegaan van de netto-pachtwaar de, die wordt gekapitaliseerd. Voor boerderijen neemt men een algemene norm; voor bedrijfsge bouwen gaat men te werk naar algemene normen volgens alge mene maatregel van bestuur. Discussie. Naar aanleiding van deze be langrijke onderwerpen werden tal van vragen gesteld. In een bre de beantwoording zeide mr. Van den Brink o.m., dat een hogere grondprijs naar zijn mening ge rechtvaardigd is. Vijftien jaar is een loon- en prijspolitiek ge voerd op de ruggen der eigenaars en dit is a-sociaal. Niettemin wordt alles bekeken; goede gron den gaan omhoog, maar slechte niet. Doch men bedenke dat de verkoopprijzen zijn gekoppeld aan de pachtprijzen. T.a.v. de koop van gronden door buitenlanders zeide de inlei der dat de regering de wet reeds vóór 1 Januari 1954 in werking had doen treden. Voor de aankoop van gronden door Rijk en gemeenten hoeft geen angst te bestaan; men kan niet zeggen dat de pachters zon der meer aan de dijk worden ge zet. Mededelingen. De voorzitter deelde mede, dat op 15 Februari a.s. door mr. Bies heuvel, alg. secretaris van de C.B.T.B., te Terneuzen een spreekbeurt zal worden gehou den over de wet op de P.B.O. Teneinde beslagen ten ijs te ko men, zal op initiatief van de C-J.B.T.B. een vóórbespreking over dit onderwerp plaats heb ben, waaraan ook door leden van de C.B.T.B. kan worden deelge nomen. Tenslotte vroeg de heer De Putter de medewerking der leden tot verstrekking van gegevens aan de Rijkslandbouwconsulent te Axel ten behoeve van het Landbouw Economisch Instituut. De heer K. Booij, hoofd der Chr. lagere landbouwschool te Axel, sloot hierna met dankzeg ging. 22) (Nadruk verboden). Eerst toen er een kwartier ver streken was, begonnen de man nen de moeizame terugtocht naar de begane grond. De laatste me ters moest Hartley zijn makker ondersteunen, met grote bezorgd heid zag hij hoe de jongen ieder ogenblik bewusteloos dreigde te worden van dorst en uitputting. „We moeten eerst water heb ben," fluisterde Brent hees. Hart ley was er zelf niet veel beter aan toe, maar taaier. Toch be greep hij, dat zij zonder water en voedsel niets meer zouden kun nen uitrichten. Hij zou er alleen op uit moeten en Brent hier tijde lijk moeten achterlaten. Vond hij binnen een half uur niets, dan zouden zij verloren zijn, dan zou den Mersham, Dunwell, miss Andrews, Crane en Flanders zelfs geen kans op redding meer hebben, zo zij nog in leven waren, dan zouden de nazi's het eerst de atoombom hebben en zou de oorlog voor de geallieerden ver loren zijn. Wat zou er nog meer gebeuren, als hij, sergeant Hart ley, het eerstvolgende half uur geen water en voedsel vond? Dan zou het met de beschaving afge lopen zijn en met de democratie en met allerlei andere zaken, waarvan Hartley plotseling heel scherp zag, dat zij ontzettend be langrijk waren. De gedachte ont stelde hem meer dan wat ook. Kon het zo krankzinnig in de we reld lopen dat hij op dit moment veel belangrijker was dan alle mensen bij elkaar, dat de verdere loop van de geschiedenis in zijn handen was gesteld? Ja, dat was mogelijk, hoewel je er toch niets van kon begrijpen. Draaierig schudde hij énige malen verwoed zijn hoofd en beduidde Brent zich tussen het gewas te verstoppen. De jongen zag hem angstig aan, maar Hartley stak met een kameraadschappelijk gebaar zijn rechterduim op en fluisterde: „Neem jij nii even rust, ik kom straks terug met water en een boutje. Ga onder geen voorwaar de weg. Probeer wat te slapen." Brent had geen tijd nog iets te rug te stamelen, want Hartley verdween onmiddellijk in de jungle. Hij betrapte zich er op dat hij grinnikte. „Tropenkolder" dacht hij. „Ik wordt gek. Maar het is toch wel een prettig ge voel. Net of je een borrel op heb. 's Kijke. Och, leuter niet. Er is geen water en geen eten, dat weet je heel goed. Loop maar tot je er bij neervalt, dat is 't beste. Alles is toch verloren." Grinnikend en mompelend suk kelde hij voort, dan weer huilde hij en vermengden zijn tranen zich met het zoute zweet zodat hij bijna niet meer uit zijn ogen kon zien. Om de een of andere geheimzinnige reden bleef hij echter toch op zijn kompas kij ken en zette zich diep onder zijn moedeloosheid en twijfel een kop pig voornemen vast, toch met water en voedsel bij Brent terug te keren. De overval op Mersham's groep was zo verrassend snel, dat nie mand gelegenheid had om ook maar even de vingers uit te ste ken, toen een salvo machineko gels over hun hoofden heenvloog. Dunwell kon het echter toch niet nalaten de baar met zijn gevan gene te laten vallen en zijn auto matisch geweer op te heffen. Hij moest zijn brutaliteit boeten met een schot in de bovenarm. Mer sham ving zijn dappere, maar on besuisde sergeant op een onder steunde hem, niet anders ver wachtende dat hun levens op dit moment zouden eindigen. Doch om de een of andere sinistere re den werden zij blijkbaar nog in leven gehouden en na enige snauwerige bevelen van de com mandant van de troep, werden zij ontwapend en werden hun han den op de rug gebonden. De taaie Dunwell, nauwelijks bekomen van zijn gewonde hand, we$d vaardig en snel verbonden. In half bewusteloze toestand strom pelde de sergeant achter Mer sham aan. Het meisje staarde doodsbleek voor zich uit. Het was duidelijk dat zij worstelde om niet het bewustzijn te verlie zen. Crane zag doodsbleek, maar Flanders stond er in beleefde af wachting bij en knikte Marion bemoedigend toe. Prof. Nichols toonde niet de minste verlegenheid, toen hij vlug van de baar afsprong en openlijk toonde gesimuleerd te hebben. Hij nam direct de leiding, maar vermeed zorgvuldig zijn assis tente aan te zien. „Nu is het met de beschaving gedaan," dacht Mersham, toen zij de martelgang naar het Duitse kamp begonnen. In zijn koorts achtige toestand, onder de moor dend hete Afrikaanse zon, dacht hij reeds in de helse hitte van atoombommen te lopen. De we reldsteden van het westelijk half rond waren enorme zwarte heu vels geworden in 'n grauw ver steende woestenij. Hier en daar rolde een geel-zwart, half ver koold mensenskelet bewogen door de wind, heen en weer, een laat ste eenzame herinnering aan een vergaan geslacht Met de weeë geur van Sammy Dunwell's bloeddoorweekt ver band in de neus, ontwaakte Mer sham uit een onrustige slaap. Zijn sergeant lag vlak naast hem op de naakte grond van 'n leger tent. Door het tentzeil zag Mer sham de schaduw van de schild wacht die hen bewaakte. Dunwell sliep nog en Mersham trachtte zich te realiseren, hoe lang hij geslapen had. Hij had er echter geen notie van, maar hij voelde, dat het vroeg in de morgen was. De slaap had zijn koortsaanval doen wijken en bij volle bewust zijn dacht hij na over hun hope loze toestand. (Wordt vervolgd). Maandag en vandaag zijn een aantal astronomen uit Frankrijk, België, West-Duitsland, Zweden, Engeland en Nederland hier te 'lande bijeen gekomen om dé mo gelijkheid te bespreken gezamen lijk op het zuidelijk halfrcnd een grote telescoop te bouwen. Op het zuidelijk halfrond be vindt zich namelijk geen-'grote telescoop en dit is voor de astro nomen een ernstige handicap, want daardoor is een groot ge deelte van de ruimten niet toe gankelijk voor wetenschappelijk onderzoek. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat één van de landen af zonderlijk in staat is zulk een sterrenwacht te bouwen. Bovendien kan ook niet wor den verwacht, dat de Ver. Staten het initiatief zullen nemen. Van daar dat een Nederlandse ster renwacht 't bovengenoemde plan heeft geopperd. Vast staat, dat met de bouw van het observato rium grote bedragen gemoeid zullen zijn. De astronomen, die gisteren en vandaag vergaderen, hebben nog geen van allen contact met hun regeringen gehad en weten dus niet of het mogelijk zal zijn om de benodigde middelen bijeen te brengen. De geleerden willen het plan eerst eens van alle kanten be schouwen vóór zij er toe over zouden gaan financiële steun bij de diverse regeringen aan te vra gen. Hun besprekingen dragen derhalve slechts een zuiver infor- matorisch karakter. Een in 1947 tegen de toenmali ge koning Faroek gesmeed com plot mislukte door verraad van één der deelnemers, aldus heeft de Egyptische procureur-gene raal in zijn requisitoir voor het hof te Cairo in de zaak van luite nant Abdel Kader Taha geaegd. Aan het Operaplein te Cairo hadden samenzweerders twee ka mers gehuurd, van waaruit bom men gegooid zouden worden naar de voorbijtrekkende koninklijke stoet. Genoemde luitenant was bij het complot betrokken en zou op last van Faroek doer zijn „ijzeren garde" uit de weg zijn geruimd. Het hof berecht thans degenen, die in de dood van de luitenant de hand zouden hebben gehad. KIND DOOR VRACHTAUTO GEDOOD. De 7-jarige Klaas Heeres uit Franeker is Maandagmiddag op de Harlingerweg door een vrachtauto uit Drachten aange reden en op slag gedood. Het knaapje kwam van een ijsbaan tje naast de begraafplaats aan de Harlingerweg. Zonder op het naderende verkeer te letten stak hij de weg over. In de 522ste Staatsloterij, le klasse, is een prijs van 25.000 gevallen op lotnummer 21227.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2