De Berlijnse conferentie begonnen Een eventuele oorlog duurt 60 dagen 3 Minuten stilte in West-Berlijn Nieuwe Katholieke in België partij Nog een Nederlander in Djakarta gearresteerd Prins Bernhard herdenkt watersnoodramp De alastrim in Den Haag WEERSVERWACHTING. HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN. Amerika heeft een besluii genomen DINSDAG 26 JANUARI 1954. 9e Jaargang No. 3057. Spionnage-proces in Karlsruhe Franse tegenspraak Egyptisch protest bij Engeland INDO-CHINA Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Klgine Advertenties; 5 regels 1,—J iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. Kort na drie uur Maandagmid dag zijn de ministère van Euïten- landse Zaken van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, F.ngeland en Frankrijk hun lang verwachte conferentie te Berlijn begonnen in het gebouw van de geallieerde bestuursraad in de Amerikaanse sector. De opening van de besprekingen werd eningszins vertraagd, door dat de ministers Dulles, Molo- tof, Eden en Bidault eerst po seerden voor de persfotografen en de cameramensen van de tele visie en de filmjournalen. Minister Dulles, die gedurende de eerste week van de conferen tie als gastheer zal optreden op grond van het feit, dat het ge bouw van de bestuursraad in de Amerikaanse sector is gelegen, arriveerde om omstreeks half 3 als eerste op de plaats van sa menkomst. Twee minuten later kwam minister Molotof aan in 'n zwarte gesloten auto, waarvan de gordijntjes waren gesloten. Vóórdat de eigenlijke besprekin gen begonnen, hadden Dulles en Molotof een onderhoud over pro cedure-kwesties. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, werd het ge sprek tussen Molotof en Dulles in een zeer hartelijke sfeer ge voerd. Er werd dan ook spoedig over alle nog hangende kwesties overeenstemming bereikt. Toen de auto's van Molotof en zijn gevolg in zicht kwamen, bra ken de ongeveer 5.000 Westber- lijners, die zich in de omgeving van het gebouw hadden opge steld, door het cordon van West berlijnse politiemannen, doch zij werden teruggedrongen vóórdat de alito van de Russische minis ter, voorafgegaan door een escor te Amerikaanse militaire politie, de ingang van het gebouw bereik te. De menigte gaf nóch van en thousiasme, nóch van vijandig heid blijk. Molotof was van de Russische ambassade in Oost Berlijn via de Potsdamer Platz, het punt waar de Amerikaanse, de Britse en de Russische sector samenkomen en in het verleden het toneel van veelvuldige inci denten, naar het Westelijke stads deel gekomen. Het begin van de Berlijnse con ferentie heeft Westelijke waar nemers niet zeer hoopvol ge stemd. De door de ministers Eden en Bidault enerzijds en Mo- l.otow anderzijds afgelegde ver klaringen over hun algemene politieke standpunt wezen eens te meer uit, hoever de meningen, met name over het Duitse vraag stuk, uiteen blijven lopen. Terwijl Eden en Bidault, zij het zonder de Europese defensie-ge meenschap met name te noemen, de vrijheid van een verenigd Duitsland om zich bij het Westen aan te sluiten voorop stelden, herhaalde Molotow de bekende Russische waarschuwing, dat een oplossing van het Duitse vraag stuk slechts mogelijk zou zijn, wanneer ,de Westelijke landen bereid waren een militair bond genootschap met de Sowjet-Unie in de plaats te stellen van de huidige Europese plannen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dul les, die de eerste vergadering voorzat, zal zijn algemene ver klaring heden afleggen. Pas na deze algeméne verkla ringen zulen de ministers voor de moeilijkheid gesteld worden het eens te worden over een agen da voor de conferentie. Daarvoor heeft minister Molotow al ter stond voorstellen gedaan, die wei nig in het Westelijke concept passen. Terwijl de beide Westelijke woordvoerders namelijk voorstel den om de beide grote Europese vraagstukken, Duitsland en Oos tenrijk, het eerst aan te snijden, stelde Molotow al terstond „maat- regelen tot vermindering van de internationale spanning" en bij eenroeping van een vijf-mogend- hedenconferentie met China voor op. De beide Westelijke verklarin gen, die Maandagmiddag werden afgelegd, waren haarfijn en op elkaar afgestemd. Beide wens ten, dat de Europese vraagstuk ken duidelijk Voorop worden ge steld, zij het, dat zij zich uiter aard bereid verklaarden ook over alle andere kwesties te praten. Bidault achtte het beter con crete dingen aan te pakken dan op .planetair niveau" te gaan spreken. Eden zei hetzelfde met andere woorden: ,,Ik geloof in de leer van de begrensde doelein den." Bidaults eerste rede gaf de Rus sische tegenpartij generlei reden voor de verwachting, dat de Fran se regering op deze conferentie uit de Westelijke rij zou kunnen dansen. Bidault stelde zich, zonder de Westelijke verdragen met name te noemen, geheel en al achter de Europese gemeenschap. De Franse verdedigingsinspan ningen mochten, volgens hem, niet als ruilobject voor de confe rentie worden aangezien. Dat nam echter niet weg, dat de Franse regering bereid was de ..gerechtvaardigde bezorgdheid van anderen voor hun veiligheid" in acht te nemen. Eden viel hem in dit opzicht naderhand bij met de uitdrukke lijke verzekering, dat Engeland onbetwistbaar trouw Zou blijven aan zijn niet-aanvalsverdragen met de Sowjet-Unie. Wat het Duitse vraagstuk be treft stelde Bidault evenals Eden voorop, dat vrije verkiezingen de eerste étappe tot een oplossing zouden moeten vormen. Bidault zeide met nadruk, dat Duitsland niet geïsoleerd in het hart van Europa kon blijven liggen. Het was volgens hem beter Duits land in staat te stellen tot „een gemeenschap" toe te treden, „die slechts verdedigende doeleinden heeft." „Uit het verleden moet men leren te verhinderen, dat een land in het centrum van Europa het Oosten tegen het Westen uitspeelt en daarbij zijn eigen macht versterkt," aldus de Franse minister. „Waar het op aankomt is, dat geen van onze regeringen zal pro beren de Duitse bedreiging in Europa opnieuw te laten ont staan en dat niemand het plan heeft Duitsland te gebruiken als element van een politiek van kracht of van een politiek van ondermijning van andere staten'", aldus Bidault. Het lot van de de mocratie in Duitsland stond of viel volgens hem met de verbin ding van Duitsland met het Wes ten. „Breek eerst de barricades in Europa af," zo adviseerde Eden Hii waarschuwde niet „de ge vaarlijke illusie" te koesteren dat Duitsland op de duur onna tuurlijk gescheiden zou kunnen blijven. Een gedicteerde vrede kon men volgens de Britse minis ter negen jaren na de oorlog niet meer opleggen. Ook hij zag geen andere mogelijkheid, dan een ver enigd Duitsland, dat het recht zal krijgen zich met andere naties voor vreedzame doeleinden te as sociëren. Wanneer de Sowjet- Unie het nodig vond nog meer garanties te verkrijgen voor de zuiver defensieve bedoeling van zulke bindingen, dan viel daar over volgens Eden te praten. Molotow stelde daar zonder eni ge wijziging de Russische stel lingen, zoals die reeds uit voor gaande Moskouse nota's en pu blicaties bekend zijn geworden, tegenover. Voorop stelde hii: „Duitsland is verantwoordelijk vooor twee oorlogen." Hii liet er geen twijfel aan bestaan, dat Rus land niet bereid is genoegen te nemen met een Duitsland, dat „geheel of gedeeltelijk deel zou uitmaken van een groepering als de Europese verdedigingsgemeen schap, die een militair blok van Europese landen vormt, dat te gen andere Europese staten ge richt is." „Dé vorming van zulk een leger, waarin Duitsland de sterkste militaire macht zou zijn, za] moeten plaats maken voor de vorming van andere defensieve bondgenootschappen met het doel de veiligheid der leden te verze keren," aldus de Russische mi nister Molotow In de reeks van diplomatieke maaltijden, die de conferentie zullen begeleiden, heeft zich nu ook Molotow laten inschakelen. De Russische minister heeft voor Woensdag een uitnodiging van Anthony Eden voor een lunch in diens residentie aanvaard. VEILIGHEID IN EUROPA. Tass, het officiële Sowjetrussi- sche persbureau, klaagt er over, dat Westberlijnse bladen „enkele van de belangrijkste punten" uit Molotofs verklaring bij aankomst te Berlijn niet hebben vermeld, in het bijzonder de passage, waar in Molotof zeide, dat Ruslands bedoelingen niet gericht zijn tegen andere staten, tegen de vrijheid of de nationale rechten van andere naties. Tass releveert met name Molo tofs woorden omtrent „de nood zaak van verzekering van werke lijke veiligheid in Europa". OPROEP VAN WESTDUITSE COMMUNISTISCHE PARTIJ. De Westduitse communistische partij heeft een beroep op alle Duitsers gedaan, te ijveren voor een Oost- en Westduitse verte genwoordiging bij de conferentie van Berlijn en voor de vorming van een voorlopige regering voor geheel Duitsland. Deze regering zou dan vrije, democratische ver kiezingen in het gehele land moe ten organiseren, aldus de West duitse communisten. Dules antwoordde hierop: „Ik ben geroerd door de bezorgdheid van de heer Molotow, maar ik wil liever eerst een nachtje sla pen over de punten, die de heer Molotow in zijn rede heeft opge worpen en zal morgen mijn com mentaar daarop geven." NEUTRALE TECHNICI DOOR BRITTEN VERVANGEN. Op verzoek van de Russen zijn een Zweedse en een Zwitserse techinicus, die voor het goed func- tionneren van de vertaalinstalla- tie in de conferentiezaal zouden zorgdragen .vervangen door Brit se electriciëns. De Russen had den bezwaar gemaakt tegen de aanwezigheid van twee neutrale personen, die al het gesprokene zouden kunnen horen. De betrokkenen zijn in dienst van de Duitse firma, die de instal latie heeft vervaardigd. EEN INCIDENT. Een officier van de Amerikaan se veiligheidsdienst moest met geweld een Russische fotograaf verwijderen, die het gebouw van de bestuursraad weigerde te ver laten. De betrokkene was een van de 16 persfotografen en camera mensen, die vóór het begin der conferentie de vier ministers mochten vereeuwigen. Toen deze mensen na een kwar tier uit het gebouw werden ge leid, weigerde de Rus te volgen, zeggend dat hij nog enige foto's in de gang wilde maken. NIET HOOPVOL GESTEMD. OPINIE ONDERZOEK IN GROOT-BRITTANIE. Volgens 'n door de „News Chro nicle" in Groot-Brittannië inge steld opinie-onderzoek is 60 pCt van de ondervraagden van oor deel dat door de besprekingen te Berlijn de vooruitzichten op vrede zullen verbeteren. 16 Procent was daarentegen van mening, dat de conferentie geen resultaat zal hebben. 24 Procent van de onder vraagden had geen mening. BEZORGDHEID. Nadat de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Dul les had verklaard, dat hij zijn openingsverklaring op de confe rentie der Grote Vier voor Dins dag zou bewaren, zei zijn Russi sche colega Molotow: ..De ande re drie ministers hebben nu ge sproken. Zou de heer Dulles niet liever dadelijk hun voorbeeld vol- Een Amerikaanse woordvoer der zei, dat Molotof met oude be schuldigingen was gekomen, ter wijl een Franse woordvoerder verklaarde, dat de „Sowjet-me- thoden niet zijn gewijzigd." In zijn State of the Union-bood- schap heeft president Eisenho wer één en ander uitééngezet over de toekomstige defensie plannen van de Verenigde Sta ten. De feiten, die wij hieruit vernamen en de conclusies, die daar uit te trekken zijn, leiden tot het volgende. Amerika heeft besloten de grote stap te doen en wel door het accent van zijn verdediging te leggen op het luchtwapen van land- en zeemacht. Hierdoor zul len ongetwijfeld de andere wape nen ingekrompen worden, voor zover zij althans niet recht streeks nodig zijn voor de beoog de doelen. Een toekomstige oorlog zou een zuivere vergeldingsoorlog zijn, waarin de aanvaller een dubbele portie terug krijgt van dat, wat hij zelf heeft gedaan en zo voort tot de algehele vernieti ging van één van de partijen. Over het feit, dat hierbij de „win nende" partij ook zodanig is toe getakeld, dat het de vraag is, of deze eigenlijk ook geen verliezer is, wordt niet gesproken. Het schijnt echter het onafwendbaar fatum van een toekomstige oor log te zijn, dat alle betrokken partijen verliezen. De theorie zit ongeveer als volgt in elkaar. Er moet een tegenwicht gevormd worden tegen de geweldige dreiging uit het oosten, een tegenwicht, dat niet gevormd kan worden door een enorme hoeveelheid divisies, hoofdzakelijk in verband met de fantastische sterkte van de oos telijke luchtvloot. De rode luchtmacht heeft meer dan 20.000 vliegtuigen voor di recte actie beschikbaar, waarvan een zeer groot deel vlak achter het ijzeren gordijn is gestation- neerd. De Russen beschikken over lange afstandbommenwer pers, die in staat zullen zijn, een atoombom te laten vallen op ieder gewenst punt van de ge hele wereld, dus ook van de Ver enigde Staten. Voorts beschik ken zij. over een grote hoeveel heid middelzware straalbommen- werpers, die, opgesteld in Oost- Duitsland, in staat zijn ieder wil lekeurig punt van geheel West- Europa te attaqueren. De grote wordt gevormd door de duizen den Mig's, eerste klas straal jagers, waarmede men in Korea reeds kennis heeft gemaakt, welke straaljager het andere vuile werk opknappen. TEGENWICHT. Hieruit volgt, dat een dergelijk machtig luchtwapen geschikt moet worden geacht tot directe actie, ongeacht in welk deel van de wereld, een actie, die mis schien een dodelijke steek kan betekenen voor het slachtoffer. Amerika meent, dat hier in ieder geval iets tegenover dient te worden gezet en men wil dit trachten te bereiken door een zo geweldig luchtwapen, dat een eventuele aanvaller zich wel enige keren zal. bedenken, alvo rens tot handelen over te gaan De enige macht in het westers blok, die hiertoe in staat is, zijn de Verenigde Staten en zij willen deze taak op zich nemen. De U.S.A. zullen een luchtwapen uit de grond stampen, dat zijn weer ga in de wereld niet kent, om op deze wijze, tot de tanden bewa pend, het Oosten tot vrede te dwingen. De oude opvatting, die in ons land nog opgeld doet, namelijk, dat wij met een perfect mobili satiesysteem in zeer korte tijd onze troepen onder de wapenen kunnen hebben en kleine, parate eenheden in staat moeten zijn, de eerste stoot op te vangen, tot dat de grote massa gevechts- kl.aar is, is volkomen uit de tijd sinds het Oosten met een derge lijke enorme luchtvloot dreigt Voor een aanval zijn nu geen concentraties of dergelijke nodig, die ons op de hoogte zouden kun nen stellen van de dingen, die op handen zijn. Er is slechts één methode, om zich te verdedigen, dat is een perfecte luchtmacht van zeer snelle jagers, een feilloze radar beveiliging, die ten nauwste sa menwerkt met die in West-Duits- land en andere gebieden ten Oos- tert van ons land. Op die manier is het mogelijk, een onverhoedse aanval tijdig te onderkennen en snelle jagers ter bestrijding te sturen. Alles is dan natuurlijk een kwestie van minuten. Is de eerste aanval werkelijk afgeslagen, dan kan gemobili seerd worden onder dekking van een parapluie va'n vliegtuigen, die het land moeten beveiligen voor luchtaanvallen. Een eerste vereiste is dus een parate lucht macht met bijbehorende instel lingen. De Berlijnse vredesklok. die voor het Westberiijnse stadhuis Is opgesteld, en de sirenes van de fabrieken riepen Maandag ochtend om half tien de Ber lijnse bevolking op, drie minu ten stilte in acht te nemen als teken van hoop op het welsla gen van de conferentie der vier ministers. Op de grote ver keersknooppunten zette de po litie het verkeer stop. Aarzelend vertraagden ook de voetgangers hun passen en binnen één mi nuut was er een diepe stilte over de anders zo levendige boule vards gevallen. Het Westberlijn se stadsbestuur had de bevol king opgeroepen op deze wijze de diepe ernst van het ogenblik te gedenken. Daags tevoren Wa ren in alle kerken der stad ge beden voor de vrede en de een- waarsdïuwde heid van 't land gehouden en zijn Franse collega, dat de aan vaarding van het E. V. G.-verdrag in feite een nieuwe Duitse bezet ting van Frankriik zou betekenen. Molotow kondigde voorstellen aan om de Berlijnse conferentie te doen volgen door een confe rentie met China. Deze was vol gens hem nodig om een einde te maken aan de bewapeningswed loop en de Aziatische spannin gen. Alles bijeen getuigde naar de mening van minister Foster Dul les de rede van Molotow van zó weinig plooibaarheid in de Rus sische positie, dat de Amerikaan het wenselijk vond de nodige toespelingen in zijn voorbereide rede in te lassen. Hij verkoos daarom eerst heden het woord te nemen, waarbij zijn verklaring dus al aanstonds het karakter van een polemiek belooft te krij- gen. In Westelijke geallieerde krin gen heeft dit begin intussen het pessismisme ten aanzien van het verloop der conferentie versterkt. Tevreden over het verloop van de eerste dag toonden zich Maan dagavond alleen de woordvoer ders van de West-Duitse regering, die hun eerste persontVangst hielden. Zij juichten het toe, dat niet alleen Engeland, doch ook Frankrijk achter de conceptie der Europese gemeenschap bleven staan. hadden alle kerkklokken de be volking tot gebed aangemaand. In Oost-Berlijn mocht de be volking niet aan de demonstra- Voor het Westduitse federale hof voor strafzaken te Karlsruhe is Maandag het proces begonnen tegen de 45-jarige Ludwig Weis, voormalig hoofd van het te Frankfort gevestigde bureau voor handel tussen West- en Oost-Duitsland, die er van be schuldigd wordt Westduitse staatsgeheimen te hebben uitge leverd. Tegelijk met Weis staat de voormalige communistische wethouder uit Frankfort Johann Kraus terecht, die medeplichtig zou zijn geweest. tie deelnemen. Ook de onder Oostelijk regiem staande spoor wegen in de stad hebben het verkeer niet stopgezet. De Oostduitse machthebbers hebben de bevolking opgeroepen, niet aan de „zwijgzame minuten" deel te nemen, omdat de Duit sers volgens hen bij deze gele genheid niet mochten zwijgen, doch alles moesten doen om aan de conferentietafel een woord mee te spreken. De Oostduitse regering heeft Zondag een officieel verzoek aan dé ministers gericht om een Duitse delegatie tot de confe rentie toe te laten. Maandag avond heeft het nationale front van de Sow jet-zone, een combi natie van alle partijen, een gro te betoging gehouden, waarop dezelfde eis werd gesteld. Men nam aan, dat Molotof het Oost duitse verzoek met klem zou ondersteunen. De Westelijke mi nisters wezen het, evenals de regering van dr Adenauer, echter van de hand, daar men de Oostduitse regering niet le gitiem achtte. In de omgeving van het ge bouw van de controleraad, waar de ministers Maandagmiddag te 3 uur bijeenkwamen, heerste se dert de ochtend een ongewone rust. De toegangswegen tot het gebouw waren namelijk voor het verkeer afgesloten en Duit se en Amerikaanse politie hield dePotsdammer Strasse „schoon" voor de aankomst van de minis ters en hun medewerkers. Zaterdagmiddag is in Dja karta wederom een Nederlander gearresteerd, n.l. een gymna stiekleraar aan de Carpentier Altingschool. Een Franse woordvoerder heeft Maandag verklaard, dat er „volledige overeenstemming" be stond tussen de drie Westelijke ministeries van Buitenlandse Zaken. Hij sprak met klem een bericht tegen van een Duits blad, dat er verschillen van mening tussen de ministers der Weste lijke grote drie zouden bestaan. Integendeel," zo voegde de Franse woordvoerder er aan toe, „de wederzijdse harmonie tussen de grote drie is nimmer zo volko men geweest. Zij is thans veel beter dan op Bermuda". Maandag 1 Februari des avonds te 7.30 uur, zal een pro gramma, gewijd aan de waters noodramp 1953, over beide Hil versumse zenders worden uitge zonden. Z. K. H. Prins Bernhard zal dit programma met een herden kingswoord inleiden. Het aantal alastrim-patiënten in Den Haag is de laatste da gen stationnair gebleven, n.l. 26 Een contactpersoon uit Rijswijk werd in observatie genomen, zo dat nog 14 personen in observa tie zijn. De Egyptische regering heelt officieel bij de Britse autoriteiten geprotesteerd tegen een incident in de Suez-kartaalzöne, waarbi; een Britse patrouille heeft ge schoten op Egyptisch lucht machtpersoneel, dat per auto op weg was naar een Egyptisch mi iitair kamp. KRACHTIGE DREIGING. In Washington ziet men dit ook zo. Daarom zullen alle krachten op de opbouw van de luchtmacht worden geconcen treerd. De kapitalen, die men hieraan moet besteden, zullen nog altijd minder zijn, dan die, welke men moet uitgeven wan neer men (om een mobilisatie te voorkomen) het gehele leger constant op topsterkte paraat wil hebben. De Verenigde Staten beschik ken nu reeds over "bommenwer pers, die in staat zijn, ieder Dunt van de Sovjet-Unie te bestoken met atoombommen en op hun basis terug kunnen keren. De plannen zijn reeds zo uitgewerkt, dat, wanneer het Oosten onver hoopt tot een aanval zou oven gaan, slechts enkele minuten rra de aanval van alle zijden Ameri kaanse atoombommenwerpers zullen opstijgen voor een vergel- dingsaanval op alle vitale delen van de Sowjet-Unie. Volgens deskundigen zal een eventuele toekomstige oorlog van dit genre slechts hoogstens zestig dagen duren, dan is het pleit be slist. Wij vermoeden echter, dat er dan niets is beslist, maar dat beide partijen zo grondig zijn gehavend, dat geen van beiden meer de kracht heeft tot een actie. Een en ander is natuur lijk afhankelijk van het effect van de eerste aanval of de eerste tegenaanval. Het ligt in hun voornemen zelfs zo ver te gaan, dat, wan neer de communisten in Korea hun aanval zouden hernieuwen, er geen soldaat meer naar het strijdtoneel zal worden gezonden, althans uit de V. S. Dadelijk zul len atoombommen een eind" aan de strijd moeten maken. Wan neer China zich mocht gaan be moeien met de strijd in Indo- China of in Malakka, dan zal waarschijnlijk hetzelfde gebeu ren. De V. S. gooien hun hele strategie om en hopen, dat de ge weldige dreiging, die van hun kolossale kracht in de lucht zal uitgaan, do wereld tot vrede zal Iwineen. De verliezen der Vietminh. Het te Hanoi gevestigde opper bevel der Frans-Vietnamese strijdkrachten heeft medegedeeld dat de Vietminh in de afgelopen vier jaar ruim 200.000 man in de strijd heeft verloren, namelijk 93.357 gesneuvelden en 113.000 krijgsgevangenen. In dezelfde periode hebben de Franse uniestrijdkrachten bijna 20.000 geweren en ongeveer 4000 automatische wapens buitge maakt. Tussen de.C.V.P. en de „Chris telijke sociale verzameling voor volk en vrijheid" van de Katho lieke volksvertegenwoordiger Saint Rémy is het thans defini tief tot een breuk gekomen en laatstgenoemde groepering heeft besloten eigen candidatenlijsten in te dienen voor de aanstaande verkiezingen. Saint Rémy is de laatste maan den voortdurend het „enfant ter rible" geweest in de C.V.P.. waar hij met enkele aanhangers een soort verdediging vormde van de middenstand en zich een felle tegenstander toonde van de lei ders van het algemeen christelijk vakverbond met zijn progressieve ideeën. Saint Rémy is ook een voorstander van absolute taalvrij heid, wijst een wetenschappelijke vaststelling van de taalgrens van de hand en laat geen gelegenheid voorbij gaan, publicatie te eisen van de resultaten der volkstelling van 1947, die zouden aantonen dat het Frans in sommige Vlaamse gemeenten de overhand heeft ge- Het afgelopen weekeinde is te Brussel een bijeenkomst gehou den van het nationale comité der C.V.P. en een afvaardiging van deze „Christelijke verzameling voor volk en vrijheid". De dissi dente groepering verklaarde zich bereid met de C.V.P. een kartel te vormen op voorwaarde dat o.a. aan de heer Saint Rémy en een viertal van zijn aanhangers voor keursplaatsen op de kiezerslijs ten zouden worden ingeruimd. Het nationale comité van de C.V.P. heeft de voorstellen van de heer Saint Rémy van de hand gewezen en verklaard dat zijn groepering onverenigbaar blijft met de eenheid van de C.V.P. Het comité drong er bij de aanhan gers van Saint Rémy op aan, hun houding te herzien en wees op de gevolgen van hun houding voor het Katholieke bevolkings deel van België. Het antwoord van de „Christelijke verzameling voor volk en vrijheid" was even wel, dat zij haar verantwoorde lijkheid op politiek plan voortaan zelf zal dragen en een eigen par tij zal vormen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, eeldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Toenemende bewolking. Geleidelijk toenemende bewol king, maar op de meeste plaat sen droog weer. Tot krachtig toenemende Oostelijke wind. Overwegend matige vorst. WOENSDAG 27 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 6.45 7.16 Terneuzen 7.20 7.51 Hansweert 8.00 8.31 Walsoorden •8.10 8.41 ZON MAAN op onder op onder Jan. 26 8.30 17.16 0.53 10.30 27 8.29 17.18 2.04 10.50 2 8.20 17.28 7.39 16.09 28 8.28 17.19 3.14 11.15

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1