de milde, geurige 60 cents cigaret VAN NELLE'S THEE DANSLES Gemeenteraad van Hulst Gemeenteraad van Biervliet Onzichtbaar stoppen Cor Bilderbeek Gratis! Gratis! Sensationeel! Herenarmbandhorloge Vraagt jongste bediende DRUKWERKEN geuriger krachtiger, voordeligerf Klems Advertentiën C. T. VINK flink Woonhuis EEN VRIJ WOONHUIS „DE CAMERA OBSCURA" Het treinongeluk in Turkije Koudegolf in Noorwegen BURGERLIJKE STAM) LOOP DER BEVOLKING. GEMEENTE TERNEUZEN ROTTERDAMSCHE BANK N.V. mmm: cadeaux DANSSCHOOL En NU de klap op de vuurpijl Een zeer fraai 15 steens Afdeling Zaamslag Firma P.J. VAN DE SANDE Bü de behandeling der notulen zeide de heer J. van Mierio de nieuwjaarsrede in 't algemeen wel •te kunrten appreciëren. Hij kon zich ook verenigen met het idee van de voorzitter om alles met de mantel der liefde te bedekken, doch betreurde het dat hetgeen in de vorige raadszitting is gebeurd, niet voldoende is genotuleerd. Het doental van de treinramp in het Taurus-gebergte van Turkije is tot nu toe tot 20 ge stegen. Men vreest, dat nog meer lijken gevonden zullen worden. Een goederentrein, waarvan de remmen weigerden, reed op een buurtrein in. Later raakte een aantal wagons van de goederentrein los en botste tegen een reddingstrein, waar bij een spoorwegbeambte werd gedood. EE ALASTRIM IN DEN HAAG. In Oost-Noorwegen heerst op het ogenblik een koudegolf. Te Roeros, ongeveer 250 km ten N. van Oslo, daalde de thermome ter tot 40 graden onder nul. In de hoofdstad vroor het Zater dagochtend 19 graden. VAN DEN BRUELE U schenkt voordeliger dan ooit tevoren! waar U wat aan hebt I Bijzonder mooi en practisch zijn de cadeau* die U krijgt öfJ de pdnten van Van Nelle's koffie en thee. I Vraag Uw winkelier Van Nelle's /Jj geïllustreerde cadeaulijst. mei 10 cadeaupunten onvcTitódar aes/op gebroken; dus geuriger, krachtiger, voordeliger I '.i >,-v - - Gezellig en leerzaam. VOORJAARSCURSUS. Inschrijving erf eerste les bovenzaal „DES PAYS- BAS", Terneuzen. WOENSDAG 27 JANUARI: 7.30 uur beginners. 9.00 uur tangoclub. 10 Lessen 15,—. Club in eigen milieu. Azaleastraat 27 - TERNEUZEN - Telefoon 2815 Doet Uw keus, wat wilt U hebben, zoek maar uit: Een pracht Vulpen (zichtb. inktvulling) m. bijpas sende Ballpoints of Een zeer fraai Goud-metaal Collier 111 Armband, of Een leuk gezellig Schwarzwiilder Koekoeksklokje m. gewicht en slinger of Een prima Zakhorloge (shockproofradium Nü nog Gratis bij bestelling van 10 pakjes prima Zilvervos Scheermesjes a 80 ct. p. pakje van 10 mesjes. Of hebt U liever zo'n prachtig Zwitsers Dames- of Herenarmband horloge? Bestel dan 20 pakjes Zilvervos a 80 ct. p. pakje. Nog niet tevreden? Dan toch wel met Een bui tengewoon fraaie Koekoeksklok met stem die elk kwartier roept, zeer mooi. Bij bestelling van pakjes Zilvervos a 80 ct. p. pakje hebt 1 zo n fraaie klok. bij bestelling van 50 pakjes Zilvervos Scheer mesjes a 80 ct. p. pakje. Alle cadeau-artikelen z(jn van absoluut prima kwaliteit evenals de voortreffelijke Zilvervos scheermesjes. Deze mesjes passen op ieder be staand scheerapparaat. Het mesje voor l'l Zendt bestelbon aan FIRO-Import-Centr., Gooi- laan 6 Bussum. Invullen wat verlangd wordt. Betaling aan de postbode bij ontvangst. Bestellingen zonder be stelbon worden eveneens aangenomen. BESTELBON Zend U mjj pakjes ZILVERVOS a 80 ct. per pakje en daarbij GRATIS Naam! Straat: Woonplaats: S.v.p. blokletters. Zaterdag 23 Januari werd door een verkeersongeval plotseling door zijn Heer en Heiland opgeroepen ons aller Vriend, Mede lid en Oud-Secretaris JAN WEIJNS. De Heere geve aan zijn jonge weduwe algeheel herstel en trooste haar en zijn familie in deze zware slag. Het zij voor ons allen een roepstem om bereid te zijn voor Gods aange zicht te verschijnen. Openb. 21 4. Namens de C. J. B. T. B. Afd. Oost Zw.-Vlaanderen HET BESTUUR. DER Z.L. M. ALGEMENE LEDENVERGADERIN G op HEDEN (Maandag 25 Jan.) des n.m. 2 uur in het Café R. J. van de Veke. Sprekers: Mr. Schlingemann en Ir. Ubbink over „De Wet op de vervreemding van landboiAvgronden." HET BESTUUR. Te koop een Haard. Prijs 15,—. Adres: Lange Kerk straat 92, Terneuzen. Friese Staartklok met koperen gewichten of Stoeltjesklok TE KOOP GEVRAAGD. Axelsestraat 10 - Tel. 2165 Terneuzen. TE KOOP bevattende 3 kam., 2 sl.k. en grote zolder, benevens poort; staande le Verbin dingsstraat. Te bevragen: II. EEKMAN, Sportkade 3, Sas van Gent, of 26 Jan.: Tuinstraat 3, Terneuzen. TE KOOP: lste De Feijterstraat. DE REGT, Schoolweg 33, Terneuzen Goedkope uitgave van van HILDEBRAND met illustraties naar tekeningen van Jo Spier. Prijs 3,75 N.V. Boekhandel Noordstraat 55 - Terneuzen De raad dezer gemeente kwam Vrijdagavond bijeen. De voorzit ter, burgemeester B. A. Th M. Truffino, hield de gebruikelijke Nieuwjaarsrede. Hierin wees hij o.m. op de mo dernisering van de Steenstraat als verbinding naar het stadscentrum, die in het afgelopen jaar een feit werd. Voorts gaf de voorzitter een uit voerig resumé van de vele belang rijke zaken, die dit jaar aan de orde zullen komen. Naast de restauratie van de kerktoren zal men ook een beslissing moeten nemen inzake een beiaard. De in stelling van een sociale dienst zal de aandacht vragen, terwijl de zui veringsinstallatie nog steeds niet Is gerealiseerd. Dan is er ook nog het bebossings-plan. Verder zullen nog vele andere plannen de aandacht van de raad vragen, o.m. de tunnel onder de Bagijnepoort naast de bestaande tunnel en de restauratie van de molen op de wallen. Het gemeentebestuur is met zorg vervuld aangaande de ver deling van bouwvolume, gezien de grote woningnood waarmede Hulst nog steeds te kampen heeft. Er »jn 150 woningzoekenden en 70 samenwoningen. Als wij deze woningnood beden ken, realiseren wij ons tevens weer de knellende gemeentegrenzen. Vooral wanneer wij in de noord oosthoek der gemeente gaan bou wen. zal dit zeer actueel worden. In dé loop van dit jaar zal daarom aan Ged. Staten een verzoek wor den gedaan tot beperkte grenswij ziging. Het zou zeer te betreuren zijn, indien een eventuële toewij zing van bouwvolume niet zou kunnen worden gerealiseerd we gens gebrek aan bouwgrond. De voorzitter wees voorts op de goede verstandhouding, die steeds kenmerkend is geweest voor de raadszittingen. De laatste zitting ïn het oude jaar vormde hierop een uitzondering. Spr. hoopte op een hernieuwde goede samenwer king in het pas begonnen jaar, nu de raad en het gemeentebestuur weer een zware taak wacht. Hij deed tenslotte een beroep op de edelmoedigheid en waardigheid der raadsleden. Deze rede werd door de heer C. van Arenthals als oudste raadslid .beantwoord. De kwestie-van Mierio. Vervolgens werd door de heer Van Mierio het woord gevoerd in verband met de motie van wan trouwen tegen hem in de vorige zitting aangenomen, dit als gevolg van de houding der Hulsterse K.V.P.-fractie, die blijkbaar van mening is, dat het doel de midde len heiligt. De hele zaak draait om de kwestie-Weemaes. De voorzitter: Dit is niet aan de orde: wèl de motie. De heer Van Mierio wees verder op de houding van het raadslid de heer Esseling, die dingen heeft ge zegd, weike buitengewoon bezwa rend en beledigend waren. Uit een zojuist door de heer Van Mierio van de K.V.P. ontvangen schrijven blijkt, dat er sprake is geweest van een misverstand en spr. dus geen misbruik van ver trouwen heeft gemaakt. De beschuldiging is geuit dat spr. bij de stadhuisfeesten vertrou welijke stukken aan een krant zou hebben doorgegeven. Het deed hem genoegen te kunnen mededelen dat door de directie van genoemd blad een ontlastende verklaring is gegeven. De heer Esseling heeft hier veel gezegd, alhoewel vast staat, dat lang niet alles van hem afkomstig is. Dit leidt tot verkeerde conclu sies, ook voor de buitenwereld. Spr. dankte de heren Van Arent hals, Warnier en Peeters voor hun houding ten aanzien van het ge beurde in de vorige zitting. Ten slotte sprak de heer Van Mierio de hoop uit, dat de raad in de toekomst gespeend zal blijven van dergelijke aanvallen. Natuur lijk mag er critiek zijn, doch men dient toch de égards in acht te ne men. Moge er een modus gevonden worden om weer samen te werken, mits ook de andere raadsleden de openhartigheid willen betrachten. Spr. had de overtuiging, dat het nu wel duidelijk was geworden dat de tegen hem geuite beschuldigingen niet op hun plaats waren. In de vacature-Adriaansens werd tot lid der volkshuisvestings-com- missie benoemd de heer G. E. Borm. Aan de heer J. E. Th. Adriaan- sens werd eervol ontslag verleend als bezoldigd ambtenaar voor de burgerlijke stand. In zijn plaats werd benoemd de heer G. E. Borm, commies ter secretarie. Besloten werd tot aankoop van het perceel Pierssensstraat 12. Aan de Instelling tot behartiging van de belangen van zwakzinnige kinderen in Oost Zeeuws-Vlaande ren werd een geldlening van 265.200 toegestaan. Besloten werd tot het aangaan van een kasgeldlening van 300.000. Goedgekeurd werd het ontwerp voor de bekroning van de vierings toren der St Willibrordusbasiliek. De heer J. D. Martens wees er op, dat de oorspronkelijke raming voor dit object eerst 116.000 be droeg en thans 225.000 is gewor den. In een nadere toelichting zeide de voorzitter dat het rijk 90 der kosten zal vergoeden. De plannen in verband met de stichting van een zuiveringsinstal latie werden goedgekeurd. Aangenomen werden de plannen tot gedeeltelijke realisering van het uitbreidingsplan West. Op een vraag van de heer Mar tens lichtte de voorzitter toe, dat het hier gaat om de aanleg van een park mei vijver in het z.g. „weitje van Boel". Ingekomen stukken. Van de K.V.P.-fractie was een verzoek ingekomen om het regle ment van orde aan te vullen met een bepaling inzake een gebed bij de opening der raadszittingen. De voorzitter deelde mede, dat de provincie voornemens is een fietspad aan te leggen langs de Absdaalseweg. De gemeente zal hieraan haar medewerking verle nen. Rondvraag. De heer P. Blommaert vroeg plaatsing van enkele lichtpunten bij de Gentse poort en op het ge-, meentelijk sportterrein. De voorzitter zeide dat de kosten van laatstgenoemd plan ruim 40.000 zouden bedragen. De heer J. D. J. Martens wees op de zinsnede in de nieuwjaars rede van de voorzitter nopens te nemen stappen bij Ged. Staten om beperkte grenswijziging. Hij deed een voorstel om tot een positieve uitspraak van de rede te komen, htegeen met alg. st. werd aange nomen. Verder vroeg de heer Martens hoever men staat met de benoe ming van een gemeente-ontvanger, daar deze zaak urgent wordt. Zijn Gedep. Staten in deze niet te over tuigen? De heer J. van Mierio vroeg, of B. en W. nog voornemens zijn uit de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht te treden, nu ook andere gemeenten deze stap doen omdat hun dit nuttiger blijkt. Voorts wees spr. op de woning nood; de beslissingen van B. en W. leken hem niet altijd even reëel, waarom hji de instelling van een commissie bepleitte. Dit zal nader worden bezien. De heer C. Willemstein deed een voorstel tot stichting van een kleu terschool in „Nieuw-Hulst", waar 300 kinderen zijn; de kleuter school in de stad is overbevolkt. De voorzitter zeide voor dit idee te voelen, doch wees op de finan ciële consequenties. Hii zou het idee bij de begroting willen behan delen. De heer Willemstein vroeg ook naar de beplanting van de v. d. Maelstedeweg. De voorzitter zeide dat deze zaak wacht op overname van de weg van de gemeente Clinge. Eerst moet de weg in orde zijn. De heer Willemstein vroeg ver der om plaatsing van een wacht huisje voor buspassagiers. De voorzitter moest dit idee ont raden. Ten slotte vestigde de heer Wil lemstein de aandacht op parkeer- moeilijkheden op sommige punten tijdens markturen. Hierna beslóten zitting. Weer is een alastrim-patiënte als genezen uit het ziekenhuis te Den Haag ontslagen, zodat er nog 26 zieken zijn. Het aantal obser- vatiegevallen is met één ver meerderd en bedraagt thans 13. Het betreft hier een verpleegster in het ziekenhuis. Het is echter twijfelachtig of dit een alastrim- geval is. Men heeft echter het zekere voor het onzekere willen nemen en deze verpleegster voor lopig geïsoleerd. De gemeenten wonnen het geschil met de P.Z.E.M. Tijdens de raadsvergadering van Vrijdagavond deelde de voor zitter, burgemeester A. P. Kos- tense, mee van de gemeente IJzendijke, die als gemachtigde voor de gemeenten IJzendijke, Biervliet, Aardenburg en Zoute- lande inzake het straatverlich- tings-geschil contra de P.Z.E.M. optreedt, bericht te hebben ont vangen, dat de arbitrale uit spraak is gewezen door prof. mr Ph. A. N. Houwing te 's-Graven- hage ten gunste van genoemde gemeenten. Na het gebruikelijk openings woord door de voorzitter gaf deze een terugblik op het afgelopen jaar waarin hij de nationale ramp van 1 Februari in herinnering bracht. In het jaar 1953 is voor Biervlietse begrippen bijzonder veel gepresteerd. Zo kwam de sa nering van de Havenstraat tot stand en werd in het voorjaar met de herbouw van het gemeen tehuis een aanvang gemaakt. Ook op het gebied van de volks huisvesting boekte men gunstige resultaten. Acht herbouwgevallen voor woningen kwamen gereed, 3 boerderijen met woningen wer den herbouwd. In 1953 werd met de herbouw van 5 woningen be gonnen, 8 woningverbeteringen ingevolge de woningwet kwamen gereed, terwijl twee in uitvoering werden genomen. De trage afwikkeling van de financieringen werkt nog steeds remmend op de woningbouw, waardoor het nijpend tekort aan woonruimte blijft bestaan. Op het gebied van volkshuisvesting blijft nog veel te doen, ook als gevolg van de opruiming van noodwoningen en krotopruiming welke te zijner tijd ter hand ge nomen zal moeten worden. Het zal, nodig blijken dat, in dien er voldoende bouwvolume beschikbaar komt, dat de ge meente nog een aantal woning wetwoningen gaat bouwen. Onze aandacht zal dit jaar gevraagd worden voor de verbetering van het marktplein en de verbetering en uitbreiding van het sportveld. Ingekomen stukken. Blijkens een ingekomen stuk van G.S. heeft dit college de be groting 1954 goedgekeurd. Uit het rapport van het verifi catiebureau van de ver. van Ned. gemeenten blijkt dat de kas van de gemeente-ontvanger en de legeskas in orde zijn bevonden. Na enige discussie besloot de raad een lichtpunt te plaatsen op de Oude Stadsweide nabij het be gin van het voetpad, dat naar de daar staande woningen leidt. Aan de Shell Nederland N.V. werd vergunning verleend een benzinepomp op de Oudestads weide in gemeentegrond op te richten tegen een retributie van 10 per jaar. Dit jaar zal het crediet in reke ning-courant bij de Bank voor Ne derlandsche gemeenten evenals het vorige jaar 90.000 bedragen. De verordening op de winkel sluitingswet werd op verzoek van de plaatselijke winkeliersvereni ging gewijzigd. Thans is het mo gelijk gedurende de periode 1 April-1 October gedurende werk dagen de winkels open te doen zijn tot 7 uur des avonds. De subsidie voor elk in het on rendabele gebied liggende en aan het eiectrisch net aan te sluiten woning werd van 150 op 225 gebracht. Aan de heer A. Hack werd eer vol ontslag verleend als onbezol digd ambtenaar van de burgerlij ke stand, terwijl de heer A. C. de Meijer met algemene stemmen als zodanig werd benoemd. De begroting 1953 werd gewij zigd. De post onvoorzien werd met 514,02 verlaagd. De post onvoorzien bedraagt thans 2151,16. Tijdens de rondvraag verzocht de heer A. de Meijer in verband met de huurverhoging de huren der gemeentelijke woningen per week op te halen, wat hem werd toegezegd. De heer Verplanke wees op de put naast de bocht bij de Nieuwe- landse Molen. De voorzitter zeide, dat B. en W. reeds verbetering der toe stand hebben voorzien en dit bin nenkort te verwachten is. De heer Iz. Michielsen vroeg in de toekomst er zorg voor te dragen dat de kolentoeslag vroe ger wordt uitbetaald dan thans het geval, is geweest. Ook dit werd toegezegd. De heer A. J. van Hoeve bracht de aansluitingen op de Braak manwegen ter sprake, waarover enige discussie ontstond, aan het slot waarvan de voorzitter een uitvoerige toelichting gaf. TERNEUZEN. Geboorten. 14 Jan. Rudi Joseph, z. van Alfred S. Coone en van Ro mania M. Wouters (wen. te Koe wacht). 16 Jan. Maria Pieternella, d. van Jan Th. van Es en Maria D. Oele. 20 Jan. Liduina Sophia Maria, d. van Johannes F. van de Voorde en Celina R. van Pamelen; Johanna Janna, d. van Aarnout Hamelink en Sara de BlaepYvon ne, d. van Camillus E. van Putte en Jantina P. Bos (won. te Dor drecht). Huwelijksvoltrekkingen. 20 Jan. Gilles Buijze, 42 j„ jm. en Corne lia H. Versteeg, 44 j., gesch. Overleden. 17 Jan. Josepha Ma ria Sarneei, 4 dgn, d. van Jan W. Sarneel en Rosalia J. Lambert; 19 Jan. Andries Frederiksen, 87 j., weduwn. van Elisabeth Hamelink. TERNEUZEN. In de week van 14 tot en met 20 Januari hebben zich in deze ge meente gevestigd: A. I. van den Bulk- Kind, O 7, van Hoek; H. C. Muinen, Burg. Geillstr. 42, van Middelburg; J. P. E. van de Zande, Nwe Kerkstr. 17, van Hulst; A. J. PrinseSuwijn, Narcisstr, 45, van Sluis; R. R. Tho mas, Nwe Kerkstr. 17, van West- dorpe; A. J. Spnesael, Nwe Kerk str. 17, van Westdorpe; L. B. de Boeije, Nwe Kerkstr. 17, van Westdorpe; J. B. van Fraeijenhove, Scheldekade 27, van Zaamslag; H. Verbeek, Nwe Kerkstr. 17, van Veldhoven. Vertrokken: A. C. M. van Wezel, Nwe Kerk str. 17, naar Arnhem; M. C. L. de Bruin, Nwe Kerkstr. 17, naar Schiedam; F. van Gelderen, Wal- straat 11, naar Axel; J. C. van de Velde, N. J. Hartestr. 8, naar Rot terdam; B. J. Danen, Donze-Vis- serstr. 61, naar Rheden. OPENBARE RAADSVERGADERING. De burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis dat een openbare vergadering van de raad dier gemeente zal worden gehouden op Donderdag 28 Januari 1954, des namiddags 7 uur. Terneuzen, 23 Januari 1954. De burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEN. Kantoor TERNEUZEN voer opleiding in de correspondentie-afdeling. M. U. L. O.-diploma vereist, terwijl diploma machine- schrijven tot aanbeveling strekt. N.V. Fa. P. J. v. d. SANDE TERNEUZEN is werkelijk "een uitkomst. Wij stoppen alle weefsels absoluut onzichtbaar. Nocrdstraat 45 - Tel. 2546 TERNEUZEN W Hel rode pakje W per 100 gram HBHi Oat is Van Nelle's thee! Wanl Van Nelle's thee is gebroken thee en in het gebroken blad dringt het water beter door. Oat garandeert U een vollere smaak, een betere altrek en..

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 4