MSI slfi De Nederlandse industrie en de defensie-inspanning Britse militaire maatregelen in de Suez-kanaalzone Dijkverzakking op Texel Belastingverlaging in de Ver. Staten VOERT DE VOGELS Vluchtelingen-conventie treedt in werking De opdracht van Robert Mersham MONTAGEWONINGEN VOOR RAMPGEBIED. TERNE JZEN. AXEL. Arbeiders weigeren fabriek als geschenk te aanvaarden AARDENNBURG. BRESKENS. NIEUW-NAMEN. SLUIS. ST. JANSTEEN. STOPPELDIJK. ZIERIKZEE. Generaal-majoor B. D. TH. E. in ons land. Van de anderhalf J. de Bie, hoofd van het commis sariaat militaire productie van het ministerie van Economische Zaken, heeft er in een inleiding voor de vereniging ter beoefe ning van de krijgswetenschap, op gewezen dat het nuttig zou zijn te streven naar het instel len van een fonds, dat de moge lijkheid biedt aan de Nederland se industrie om de militaire pro ductie op gang te brengen en de export te bevorderen. Dit fonds zou dan niet gefi nancierd moeten worden uit de begrotingen van Oorlog en Ma rine, maar thuis moeten horen onder de begroting van het de partement van Economische Za ken. Hij zeide dit naar aanleiding van het feit, dat eerlang, zoals bekend, de Amerikaanse mili taire hlup zal verminderen c.q. ophouden, waardoor de vraag naar militaire goederen op de binnenlandse markt groter zal worden. Overschakeling op een vergro te militaire productie (tot dus verre is deze slechts 5.5 °/o van de totale industriële bedrijvig heid) brengt echter voor de in dustrie grote risico's mee, ter wijl voorts een vrij lange aan looptijd nodig is. Spr. was van mening dat de Nederlandse in dustrie bereid was de militaire productie uit te breiden, mits de voorwaarden aanwezig zijn waar door deze productie commer cieel verantwoord is. Op grond van de in 1952 ge plaatste binnen- en buitenlandse militaire orders en van de voor de militaire productie gemaakte investeringen kan worden ge zegd, dat in ons land de produc tie van militaire goederen in stijgende lijn is. Zij bedroeg b.v. in 1953 in de metaalindustrie 11 procent van de totale bedrijvig heid. Door het M.D.A.P. zal Neder land straks in het bezit zijn van militair materieel van Ameri kaanse origine, dat van dure sa menstelling is en kostbaar on derhoud eist. Men kan in dit verband twee dingen doen: 1: Straks voor buitenlandse valuta (voor het grootste deel dollars) kopen wat nodig is voor onderhoud en aanvulling, en 2. er voot zorgen, dat tegen die tijd Nederland zelf een in dustrie heeft, die militaire goe deren en onderdelen daarvan produceert. Men zou in dat geval dus, naast het militaire apparaat, ook het militair-industriële apparaat moeten opbouwen. Met deze opbouw van dit laat ste apparaat moet men echter tijdig beginnen, gezien de vrij lange inloopperiode die nodig zal zijn. Daarom is een „planning" op lange termijn noodzakelijk, waarbij men de verhoudingen in Navo en E.D.G.-verband nauw keurig zal moeten bestuderen In E.D.G.-verband kan Nederland buiten de z.g. 85 °/o regeling (de productie voor de gemeenschap), tot een maximum van 30 °/o in de vrije sector in de militaire productie leveren. Hierbij gaat dus de concurren tie spreken en gaan kwaliteit, levertijd en prijs een rol spelen. Wil Nederland in deze wedloop mee kunnen doen dan zal de in dustrie over de eerste moeilijke periode moeten worden gehol pen en zal de regering de hel pende hand kunnen bieden. Behalve voor de productie voor eigen land liggen voor de indus trie dus ook kansen in het bui tenland, wat voor de Nederland se militaire industrie voor het overgrote deel een onbekend ter rein is. Het is daarom belangrijk, dat Nederland, meer dan thans het geval is en zo spoedig moge lijk, als producent van militaire goederen op de internationale markt verschijnt en zich een be hoorlijk aandeel in de omzet ver overt, in het bijzonder in E.D.G.- verband. Spr. gaf voorts nog enige cij fers over de militaire productie milliard defensiebegroting komt gemiddeld 800900 millioen per jaor ten gunste van het nationa le economische bestel. In 1952 waren daarbij voor 760 millioen Nederlandse orders en voor 2885 millioen orders uit het buiten land. In 1953 waren deze cijfers reSp. 848 en 217 millioen. Kansen zag spr. speciaal voor de scheepsbouw, de electronische industrie, de voertuigenindustrie en de munitie-industrie, de we gen- en bruggenbouw en de bouwnijverheid. De laatste twee speciaal met het oog op de voort gang van de infrastructuur. Bij de vragen naar aanleiding van de inleiding van de heer De Bie werd nog gewezen op het be lang van een goede „researrh" en het aanwezig zijn van een goede technische onderbouw voor de defensie-onderdelen. Voorts op het feit dat Duitsland, vooral op het terrein der semi-militaire productie, weer goed aan de markt is en op het belang van opheffing van de vennootschap belasting. De heer De Bie stipte tenslot te nog aan, dat er een fonds in ontwikkeling is, dat overheids steun voor civiele industriële projecten beoogt. PARTIJRAAD K.V.P. KIEST MUUWi; VOORZITTHR. De partijraad van de Katholie ke volkspartij heeft mr H. W. v. Doorn uit Rotterdam gekozen tot partijvoorzitter. Mr Van Doorn kreeg 78 van de 81 uitgebrachte stemmen. Hij volgt als voorzitter van de Ka tholieke volkspartij de heer An- driessen op, die enige maanden geleden om gezondheidsredenen het voorzitterschap moest neer leggen. Mr Van Doorn is substi tuut-officier van justitie te Rot terdam. Hij was candidaat van 't partijbestuur. Door de Noordoostenwind, die na de storm van enige dagen geleden is komen opzetten, zijn de berm en de stortberm van de Wadden-zeedijk bij het Horntje op Texel in de buurt van de Mok over ruim 100 meter weg gezakt. In het dijkgedeelte op de zee bodem is een groot trechtervor mig gat geslagen. Tien meter uit de dijk is de diepte 7 tot 8 me ter en 20 meter van de dijkvoet 12 meter. In totaal beslaat de verzakking een oppervlakte van 1 hectare. In 1920 is een soortgelijke ver zakking voorgekomen. Een aan nemersbedrijf, dezelfde firma, die destijds de werkzaamheden heeft uitgevoerd, is bezig nood voorzieningen te treffen. Met stenguns gewapende Brit se militairen hebben postgevat bij alle verkeersknooppunten in de Suez-kanaalzone, in het bijzon der in de omgeving van Egypti sche dorpen, zo heeft een Britse militaire woordvoerder meege deeld. Britse militairen mogen zich niet via de brug bij El Hammad naar de dichtbevolkte Nijldelta begeven. Een peleton heeft bij de brug de wacht betrokken. De Britse maatregelen staan in verband met het toenemen van de spanning in de zone. Zatermor- gen werd de verdwijning gemeld van twee Britse soldaten, die het laatst Vrijdag in een legerauto in de ogeving van El Hammad, na bij de garnizoensplaats Tel el Ke- bir, zijn gezien. In samenwerking met de Egyptische autoriteiten wordt een onderzoek ingesteld. Vrijdagmorgen poogde 'n groep Egyptenaren ten Zuiden van Is- mailia twee Britse vrachtauto's aan te houden. Nadat het militai re escorte enige waarschuwings schoten had afgevuurd, ging de menigte uiteen. Zoals bekend hebben de Britten Vrijdag bij de Egyptische regering geprotesteerd tegen de moord, die de dag tevoren op twee Brit se militairen te Nefisja was ge- De financiële commissie van het Amerikaanse huis van af gevaardigden heeft belasting verlagingen in het nieuwe be grotingsjaar tot een bedrag van 540.000.000 dollar goedgekeurd. De Amerikaanse belastingbe taler mag thans uitgaven voor medische hulp in mindering van zijn belastbaar inkomen brengen, indien deze meer dan 5 procent van zijn inkomen be dragen. Dit percentage is nu op drie gebracht. De commissie heeft voorts in gestemd met 't geven van meer armslag aan bedrijven voor het doen van afschrijvingen. Van regeringszijde meent men, dat de Amerikaanse zakenlieden hierdoor in het nieuwe belas tingjaar 375.000.000 dollar zul len besparen. pleegd. Volgens de Britse milli- taire autoriteiten zijn sinds het begin van deze maand vijf Britse militairen verdwenen, terwijl voorts een aantal overvallen is gepleegd. Ook werden enige ge vallen van sabotage geconsta teerd. Naar verluidt heeft de Britse ambassadeur, sir Ralph Steven son, de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken laten weten, dat Engeland het feit, dat het aantal incidenten in de kanaalzo ne toeneemt ernstig opvat. Een Britse woordvoerder noem de de toestand in de zone „gespan nen" en in de afgelopen 48 uur „belangrijk slechter geworden". De twee Britten, die sinds Vrij dag worden vermist, behoren tot een eenheid voor het bestrijden van malaria. Met het oog op dit incident is deze dienst opge schort. De Nederlandse vereniging tot bescherming van vogels verzoekt het volgende mede te delen: In de laatste jaren kan er van een zekere vermindering van de in ons land voorkomende vogels gesproken worden, een gevolg van velerlei omstandigheden, in de eerste plaats wel door de ver anderingen, die zich in het na tuurlijke milieu der vogels heb ben voorgedaan. Het is een reden temeer om er naar te streven verdere verliezen zoveel mogelijk tegen te gaan. Daarmede is niet alleen het belang van de vogels gemoeid, doch ook dat van de mens, die deze dieren in hun gro te verscheidenheid niet kan en niet wil missen. Als de winter invalt hebben de vogels aan ernstige gevaren het hoofd te bieden, vooral aan hon ger en dorst. Tal van landgeno ten beijveren zich dan de vogels van het nodige te voorzien. Vele anderen zijn daartoe wel bereid, doch vragen zich af hoe zij op eenvoudige wijze hulp kunnen verlenen. In de eerste plaats voor hen heeft de vereniging een ge schriftje „Helpt de vogels in de winter" samengesteld. Op aan vrage wordt daarvan gaarne kos teloos een exemplaar toegezon den (adres: Heerengracht 540, Amsterdam). Het Nederlandse volk heeft steeds bewezen zijn bekende gast vrijheid ook tot de gevederde schepselen te willen uitbreiden; het moge dat nu weer doen. Tijdens een plechtigheid in het gebouw van de Verenigde Naties te New York heeft de Australi sche permanente vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties Vrijdag de acte van toetreding tot de vluchtelingenconventie ge deponeerd. Deze zesde actie na ratificatie oorkonden van 5 andere landen betekent, dat over 90 dagen de conventie betreffende de sta tus van vluchtelingen automa tisch in werking treedt. Dr. Van Heuven Goedhart, ho ge commissaris der V. N. voor vluchtelingen, bracht hulde aan Australië en achtte het een ge lukkig feit, dat het juist een im migratieland was geweest, wel ker toetreding voor de inwer kingstelling van de conventie be slissend was geweest. Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat veel meer landen tot de cos- ventie zouden toetreden. De conventie betreffende de status van vluchtelingen dateert van 28 Juli 1951. Zij is getekend door 20 landen, waaronder Ne derland. De volgende 5 landen hadden de conventie reeds geratificeerd: België, Denemarken, Duitsland, Luxemburg en Noorwegen. door MARTIN VERDUYN. 21) (Nadruk verboden). Verbeten zwijgend maakten Brent en Hartley van de tent- stokken en het zeil 'n soort baar. Dat betekende reeds een opont houd van een kwartier. Boven dien zou het tempo aanmerkelijk geringer worden. „Wij lossen elkaar om de twee uur af, totdat de gevangene vol doende uitgerust is," zei Mer- sham zakelijk en hij liet er ami- kaler op volgen, „vooruit jon gens, we hebben nog een kans." Het was een phrase, maar toch klonken zijn woorden stimule rend en de tocht werd voortge zet tot de oostelijke hemel in een bloedrood licht gehuld werd. Een dag vol kwellingen, dorst, ver moeienis en een iedere minuut groter wordend gevaar. Mersham liet een kwartier halt houden, waarin hij toestemming gaf tot eten en drinken. Met bezorgdheid sloeg hij gade hoe uitgeput allen er uit zagen. Ook merkte hij op dat de man nen hun laatste noodrantsoenen verslonden. Hiermede was een nieuw pro bleem ontstaan: het vinden van voedsel. Niemand van hen had ook maar enige ervaring van ja gen. Bovendien mocht er niet ge schoten worden. Toch moest Mersham ook nu een besluit ne men. „Het voedsel is op," zei hij met geveinsde opgewektheid. „We mogen natuurlijk niet schieten. Het is nu sergeant Dunwell's en mijn beurt de gevangene te dra gen. Hartley en Brent, jullie moeten dus met jullie messen of voor mijn part met pijl en boog aan het werk." „Ik had niet gedacht nog eens voor Tarzan te spelen," grinnik te Brent zwakjes. „Dat is zeker de straf voor mijn vroeger spij belen van school als ik Bur roughs las." bromde Hartley en traag stond hij op, terwijl hij zijn mes trok. „Zorg dat jullie in onze buurt blijven," beval Mersham. Brent en Hartley kwamen spoe dig tot de ontdekking, dat het doden van wilde dieren met geen ander wapen dan 'n mes slechts in de verbeelding van strip-ver halenschrijvers en scenarioschrij vers bestaat. „Het enige wat we misschien nog zouden kunnen vangen is een van die ellendelingen daar boven, maar die zijn niet te eten" bromde Hartley wijzend op de kwetterende apen in 't geboomte. „Misschien vinden we nog wel een vette cobra," grinnikte Brent slapjes, „en behoeven we niet in de bomen te klimmen." De mannen zwoegden nog een paar honderd meter voort, tot Hartley er genoeg van kreeg. „Dit is zinloos," zei hij mat, „bovendien dreigen we te ver- BUREAU WEDEROPBOUW VOOR SCHOUWEN -DUIVEL AND Teneinde een snelle voortgang van de wederopbouw op het eiland Schouwen en Duiveland te bevorderen, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting besloten, met het oog op de geïsoleerde ligging van het eiland een tijdelijk bureau op dit eiland te laten inrichten. Daarom zal met ingang van 1 Februari a.s. een bureau met zelfstandige bevoegdheden te Zierikzee wor den gevestigd. Het bureau staat onder leiding van de heer D. Stam, plaatsvervangend hoofdin genieur-directeur van de weder opbouw en de volkshuisvesting in de directie Zeeland. Het bureau zal gelegen zijn aan de Lange Blokweg A. 510 b. en zal telefo nisch bereikbaar zijn onder num mer 312. Boven het reeds toegezegde aantal van tweehonderd zal het Noorse Rode Kruis nog 25 hou ten montagewoningen naar Ne derland zenden. Deze zijn voor Schouwen bestemd, aldus deelt het Rode Kruis mede. Het totale aantal woningen, dat door de Rode Kruis-organisa- ties in Finland, Zweden, Noorwe gen en Denemarken is geschon ken, bedraagt dan 515, hetgeen een waarde van bijna zeven mil lioen gulden vertegenwoordigt. Ernstig auto-ongeluk eist twee doden. Een ontzettend auto-ongeluk heeft Zaterdagmorgen twee in Oost Zeeuws-Vlaanderen beken de families in diepe rouw gedom peld. Zaterdagmorgen te ongeveer half tien vertrokken de echtpa ren J. Weijns—Dekker, wonende op de hoeve „Ferleman" nabij Driewegen, en W. Ddkkerde Feijter. wonende te Driewegen, per auto naar Brussel. Toen te ongeveer half elf de Mercedes Benz, bestuurd door de heer Weijns, bij het gehucht Cro- kegem ter plaatse waar de ver binding DendermondeAsse en de drukke hoofdverkeersweg GentBrussel samenkomen, laatstgenoemde weg opreed, werd zij in de flank gegrepen door een 10-tons truck met 10- tons aanhangwagen, die in de richting Gent reed. De Mercedes Benz werd volkomen ineenge- drukt. De gevolgen waren ontzettend. Door de hevige botsing werden de heer J. Weijns en de achter hem zittende mevr. Dekkerde Feijter zwaar gewond, terwijl mevr. WeijnsDekker zwaar ge wond werd en de heer Dekker minder ernstig. Rijkspolitie en geneeskundige hulp waren spoedig ter plaatse Voor het verlenen van bijstand en om het drukke verkeer op deze weg te regelen. Alle slachtoffers werden met ambulancewagens naar het zie kenhuis te Asse vervoerd, waar kort na aankomst mevr. Dek kerde Feijter en de heer J. Weijns aan de bekomen verwon dingen overleden. De toestand van mevr. Weijns- Dekker was zeer zorgwekkend, terwijl de heer Dekker een zware hersenschudding bleek opgelopen te hebben. In de loop van Zondag verna men wij dat in de toestand van mevr. WeijnsDekker een ver betering is ingetreden, zodat hoop gekoesterd mag worden, dat zij. evenals de heer Dekker, het leven zal behouden. Granaten gevonden. In een op het opslagterrein van de firma Cracau aan de dokken ter sloping staande amphibie- tank werden 20 a 30 granaten gevonden. dwalen." ,,'t Was een order," aarzelde Brent. „Die voeren we ook uit," ant woordde Hartley snauwend, „net als we een bevel „vlieg naar de maan" zouden opvolgen. We pro beren het." „We zouden Het staccato van machinege weren brak Brent's antwoord af. Snel hurkten de mannen neer, terwijl zij elkander druipend van zweet en hijgend aanzagen. „Hiei blijven en ons niet ver roeren," fluisterde Hartley. Weer klonken schoten, hoog stens van een afstand van enkele honderden meters. „Ze hebben onze troep te pak ken," antwoordde Brent en zijn woorden klonken als de laatste uiting van een ter dood veroor deelde. In ondragelijke spanning wachtten zij op nieuwe geluiden, maar alleen de jungle sprak nog. „Nu zijn ze er allemaal ge weest, zullen we er op afgaan Hartley?" vroeg Brent. „Ben je gek geworden," ant woordde deze, „misschien zijn ze alleen maar gevangen genomen, 't Is een groot geluk, dat wij op jacht moesten. Nu hebben de he ren ons gemist." „Dacht jij dat er nog één in leven was, behalve Nichols en die vrouw?" Hartley antwoordde niet. Hij geloofde er niets van, maar ze kerheid was er niet. Waren de anderen nog in leven, dan be stond er een kleine kans hen te redden. Het zou natuurlijk gek kenwerk zijn, maar het moest gedaan worden. Plotseling reali- De opruimingsdienst zal deze projectielen onschadelijk maken. Verkeersongeval. Zaterdagvoormiddag te onge veer 11 uur werd bij de buurt schap „Zeven Huisjes" op de ka- naalweg mej N. S„ wonende te Hoek, terwijl zij op haar rijwiel rechts van de weg reed, door de laadbak van een in tegengestelde richting rijdende vrachtauto aan gereden, waardoor zij kwam te vallen en het voorwiel van haar fiets onder het achterwiel van de vrachtwagen terecht kwam. De bestuurder van de vracht wagen, die vermoedelijk niets van het ongeval heeft bemerkt, is doorgereden. Raadsvergadering. Op de agenda van de a.s. Dins dag te houden raadsvergadering komen o.m. de Volgende punten voor: Voorstel tot overdracht van enige percelen grond, gelegen aan de Zeestraat en Kanaalkade; Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit tot verkoop van grond aan de heer C. H. Bouvain en tot verkoop van dezelfde grond aan de heer J. de Putter Verplanke en intrekking van het besluit tot verkoop van grond aan de heer J. WielesKoster in de Bylocquestraat Voorstel tot het geven van een straatnaam in plan „West". Voorstel tot wijziging van het reglement voor het B.A.; Voorstel tot herziening van de tarieven voor het gebruik van het gymnastieklokaal van de O.L. school; Voorstel tot het verstrekken van 5 op bezoldigingen van het gemeentepersoneel en het wijzigen van diverse verordenin gen; Voorstel tot vaststellen van een nieuw ambtenarenreglement, wachtgeldregeling en arbeids overeenkomstverordening Voorstel op het verzoek van de plaatselijke muziekverenigingen om verhoging van de gemeente lijke subsidie; Voorstel op het verzoek van het bestuur der ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs om te ver klaren op grond van art. 25 ten 2e der nijverheidsonderwijs, dat de oprichting en instandhouding van een ambachtsschool in deze gemeente nodig wordt geoor deeld; Voorstel op het verzoek van het bestuur van de Hulpver. voor Ge- ref. schoolonderwijs te Axel (Spui) om medewerking tot het stichten van een nieuwe bijzon dere lagere school te Axel. De arbeiders van een porcelein fabriek te Doccia bij Florence hebben eenstemmig geweigerd de fabriek als een geschenk te aan vaarden. De eigenares, de maatschappij Richard Ginori, had de arbeiders deze fabriek aangeboden, omdat zij door mechanisatie 789 arbei ders en 50 kantoorbedienden uit de oude fabriek niet jn haar nieu we te werk kon stellen wegens mechanisatie. De oude fabriek was niet rendabel genoeg meer. Het aanbod aan de arbeiders omvatte de fabriek, geschat op 1.750.000 gulden, voorraden ter waarde van 300.000 gulden, or ders ten bedrage van 150.000 gul den en ruim 800.000 gulden liqui datiekapitaal. Als tegenprestatie moesten de arbeiders in de ko mende vijf jaar een tiende deel van de waarde van de fabriek en voorraden terugbetalen. De arbeiders zeiden: „Indien de maatschappij de fabriek niet rendabel kan maken, hoe zouden wij het dan kunnen!" seerde hij zich, dat de vijand het omliggende gebied zou afstro pen om ook hén te vinden. De dichte flora wekte de illusie dat de overval op Mersham's groep op verre afstand was geschied, maar het moesten slechts enkele honderden meters zijn. Misschien was de vijand al vlakbij. Als een veer sprong Hartley op. De snelle reactie deed hem duizelen. Even zag hij niets en scheen hij rond te tollen, maar dan wist hij zich te herstellen en wees Brent op een reusachtige, met honderden lianen omstren gelde boom. „Er in," fluisterde hij. Met de grootste inspanning, nog verer gerd door de noodzaak geruis loos te klimmen, worstelden zij zich in het bijna ondoordring baar warnet van vezels, takken en gebladerte omhoog. Brent bleef uitgeput half op een tak hangen, maar Hartley beduidde hem driftig verder te klimmen. Eindelijk konden zij zich ergens in de kruin neerzetten, angstig luisterend naar gerucht van mensen, en om zich heen ziende naar slangen. Zij waren geen mi nuut te vroeg. Ternauwernood hoorbaar sloop een troep nazi's onder het ge boomte door. Ondanks hun ademnood hielden Hartley en Brent zich doodstil. Ieder ogen blik een salvo dodelijk staal ver wachtend. De overweging, dat de vijand onmogelijk boom voor boom aan een onderzoek zou kunnen onderwerpen, stelde hen tamelijk gerust toen het geschui fel en geritsel, zich verwijderde. (Wordt vervolgd.) Boterfraude. Een 20-jarige Belgische schone en haar 47-jarige tante, beiden uit St. Laureyns, nauwelijks met resp. 5 en 10 kilogram roomboter illegaal de rijksgrens te Aarden burg gepasseerd, .bevonden zich weldra tussen twee vuren, omdat n.l. zowel de Belgische als Neder landse douane, ieder op eigen territorium, haar pad kruiste. Geen uitweg meer ziende, lieten de dames de smokkelwaar maar op Belgisch grondgebied in de steek, waarna zij terugvluchtten naar Nederland. Enerzijds nam de Belg. douane de boter in be slag, anderszijds werden de smokkelende dames door de Ne derlandse douane bekeurd, welke laatste zaken zij beiden bij schik king konden en ook hebben afge daan. Met kloppend hart zijn beiden toen weer, zij het langs een omweg, naar haar haard steden teruggekeerd. Overplaatsing. Met ingang van 1 Februari is de wachtmeester le klasse der rijkspolitie M. Plaisier alhier, overgeplaatst naar Krabbendijke. Uitvoering K.A.B. In het gemeentelijk ontspan- hingslokaai werd onder grote be langstelling een zeer geslaagde toneeluitvoering gegeven door de toneelverenigng „Door Eendracht Sterk" uit Hoofdplaat. Vóór de pauze werd opgevoerd de klucht „Meneer Pums als hulp in de huishouding" en na de pau ze het familiedrama „Ik heb ge zondigd". Botersmokkel. Een dezer dagen rond het mid dernachtelijk uur achtervolgd door de douane alhier, wierp een onbekend gebleven smokke laar, die per rijwiel roomboter naar België wilde smokkelen, zijn smokkelvrachtje weg en wist, dank zij zijn ruime voor sprong te ontkomen. De in de steek gelaten smokkelwaar, in totaal 25 kg roomboter ter waar de van ruim 100, werd door de douane in beslag genomen. Als medeplichtig aan bovenstaand delict werd echter geverbaliseerd een 31-jarige slager uit Clinge, die deze zaak bij schikking tegen betaling van een geldboete af deed. Vergadering sportvereniging. De nieuwe sportvereniging 't Vrije werkte op zijn eerste al gemene ledenvergadering een uitgebreide agenda af, waarbij geconstateerd kon worden, dat de organisatie zich mag verheu gen in een groeiende belangstel ling van de bevolking. Het bestuur van de vereniging werd als volgt samengesteld: J. Witte, voorzitter; F. A. Kolijn, secretaris; D. v. d. Zee, penning meester, en mevr. C. E. van Oor schot—'Weber en de heren H. Lokerse, W. H. Kapsenberg en J. Leijdekkers, bestuursleden. Voor de verschillende takken van sport, zoals gymnastiek, wandelsport en athletiek, werden commissies aangewezen. Nadrukkelijk werd vastgesteld, dat er een behoorlijke belangstel ling bestaat voor de tennissport, doch dat de staat van de tennis- baanbaan yb slecht is, dat dit de mensen aschrikt. De hoop werd uitgesproken, dat men van ge meentezijde hieraan het nodige zal doen, zodat men dan in de gemeente zelf deze sport kan be oefenen. De mogelijkheid werd nog overwogen de gymnastiek te pro pageren door middel van een openbare uitvoering. Agenda raadsvergadering. De gemeenteraad van Sluis zal Donderdagavond in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt onder meer: Wijziging salarisverorde- ning gemeente-personeel i.v.m. 5 loonsverhoging per 1 Janu ari 1954, besluiten tot toewijzing van onteigende gronden; beschik ken op een verzoek van de Caltex Petroleum Maatschappij om her ziening van een raadsbesluit be treffende de bouw van een ben zine-station langs de St. Anna- straat; beschikken op een verzoek van de gemeente Hulst om adhae- sie-betuiging aan een adres in zake inpoldering van Saeftinge, beschikken op een verzoek van P. J. Geijsels te Sluis om ontbin ding van de pacht-overeenkomst; wijziging verkavelings-plan voor een gedeelte van de kom der ge meente. Botersmokkel. Dezer dagen werd een drietal personen toen zij zich in de rich ting van de Belgische grens be gaven door de douane-ambtena ren verrast, waarop de smokke laars hun vrachtje lieten vallen en het op een lopen zetten en tijdig op het nabije Belgische grondgebied wisten te ontsnap pen. De achtergelaten smokkel waar, in totaal 75 kg roomboter, ter waarde van ruim 300, nam de douane in beslag. Het vijftigjarig bestaan van de Coöperatieve Boerenleenbank. De Coöperatieve Boerenleen bank te Stoppeldijk herdacht op passende wijze haar vijftigjarig bestaan. In verband met het feit dat pas in 1949 bij gelegenheid van het zilveren jubileum van de kassier, de heer A. de Maat, voor de leden een groot feest was ge geven, werden ditmaal de leden niet op 'n diner onthaald, 's Mid dags ontving het bestuur van de jubilerende bank de afgevaardig den van de zusterbanken alsmede verschillende genodigden. In ho tel Fassaert gebruikte het gezel schap de maaltijd. Door verschil lende sprekers werd het woord gevoerd. Inmiddels had het beroepsto neelgezelschap „Puck" zijn tenten opgeslagen in het Verenigingsge bouw. Dit gezelschap verzorgde voor de J,eden van de Boerenleen bank een toneelavond. Op het programma stond „Een vrouw en een klip", een blijspel van Jaap Maarleveld. Er viel van goed toneel te genieten en alle aanwezigen toonden zich dan ook zeer voldaan over het gebodene. Na afloop was in hotel Fassaert nog gelegenheid om een verver sing te gebruiken, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Een or kestje onder de leiding van de heer Weegenhausen hield er hier de stemming in. De kerkelijke viering vond Zon dag j.l. plaats. In de parochiekerk werd een M. Mis opgedragen uit dankbaarheid. De Boerenleen bank te Stoppeldijk mag terug zien op een goed geslaagde her denking van haar vijftigjarig be staan. De grootste bank in haar soort uit de omgéving zal haar grote waarde voor de gemeen schap ongetwijfeld ook in de vol gende jaren blijven bewijzen. Ontploffing in de schoorsteen. Bij de familie De S. deed zich een ontploffing voor in de schoor steen, die vrij veel materiële schade veroorzaakte. De schoor steenmantel werd weggeslagen, terwijl ook een gedeelte van de zijgevel van de woning alsmede verschillende dakpannen vernield werden. Amsterdamse gemeenteraad bezocht Schouwen-Duiveiand Ook de tweede dag van het be zoek van burgemeester en mevr. d'Ailly en de Amsterdamse ge meenteraad aan Schouwen en Duiveland heeft een bijzonder prettig verloop gehad. Zaterdag morgen om negen uur vertrok het gezelschap uit Zierikzee, dit maal in de richting Schouwen. Als eerste plaats werd Kerkwer- ve aangedaan, waar burgemees ter S. Francke het gezelschap rondleidde over het zwaar ge teisterde dorp, waar nog slechts zeven gezinnen zijn teruggekeerd. Via Duivendijke en Serooskerke, waar eveneens korte bezoeken werden gebracht, ging de reis verder naar Renesse, waar het gezelschap samen met burge meester mr G. F. Lunsingh Ton- ckens, diens echtgenote en de ge meente-secretaris in hotel „Prum- mel" de lunch werd gebruikt. Daarna werd het door de Am sterdamse beeldhouwer Haver- mans vervaardigde monument getoond, terwijl men verder nog even op het strand vertoefde, dat evenwel met dit vrije koude weer niet bijzonder aanlokkelijk was. Via Scharendijke en Brouwers haven werd tenslotte nog een of ficieel bezoek gebracht aan de gemeente Zonnemaire. Enige tijd geleden is de gemeenteraad van deze kleine plaats op Schouwen de gast geweest van de gemeente Amsterdam als gevolg van de band welke met de hoofdstad be staat. Het gold thans een tegen bezoek aan Zonnemaire waarbij de gasten hartelijk werden ver welkomd door burgemeester H. Roelvink, welke tevens symbo lisch een geschenk aanbood, dat nog niet beschikbaar was. Na mens de polderbesturen in de ge meente Zonnemaire sprak de dijkgraaf F. van den Bout. die een Zeeuws broodmes aanbood aan mevr. d'Ailly en een wapen lepel van Zonnemaire aan de bur gemeester van Amsterdam en alle raadsleden. Na dit oponthoud in het ge meentehuis werd een korte tocht gemaakt door de gemeente, ter-' wijl bij de terugkeer de harmonie van Zonnemaire zijn opwachting kwam maken met vrolijke mu ziek Men was intussen ongeveer een half uur op het programma uitgelopen en het was om onge veer vijf uur hoog tijd om weer naar de hoofdstad terug te ke ren. In de getroffen gemeenten, waar Zonnemaire buiten valt, werd nergens een concrete toe zegging gedaan, doch men was uiterst dankbaar met de toezeg ging welke overal weer werd herhaald, dat hulp zal worden ge boden wanneer dit wordt ge vraagd en wanneer deze hulp bin nen de mogelijkheden van de ge meente Amsterdam ligt. Boeren uit rampgebied naar de Noordoostpolder. Bij de toewijzing van land bouwbedrijven in de Noordoost polder wordt, zoals bekend, een deel van deze bedrijven gereser veerd voor gegadigden uit het rampgebied. In de afgelopen week is aan 2b landbouwers van het eiland Schouwen en Duiveland een be drijf in de Noordoostpolder toe gewezen. Watersnoodherdenking. In de Grote Kerk zal op 1 Fe bruari 's morgens om tien uur een gezamenlijke dienst van alle gezindten worden gehouden ter herdenking van de watersnood. Deze korte dienst zal door de Ne derlandse Radio-Unie worden op genomen. Naar alle waarschijn lijkheid zal een gedeelte van de dienst door de gezamenlijke om roepverenigingen en door de we reldomroep worden uitgezonden.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2