Aan de vooravond van de conferentie Berlij nse RONDOM KOREA Anti-Britse betogingen Spanje De anti-Franse demonstraties in Spaans Marokko in De Amerikaanse militaire hulpverlening aan Spanje Noordelijk schrijven aan Indisch commando WEERSVERWACHTING. LOONSVERHOGING VOOR BRITSE MIJNWERKERS HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN. INDO-CHINA MAANDAG 25 JANUARI 1954. 9e Jaargang No. 3056. de conferentie en de ;orea 1 Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nci 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal: per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties; 5 regels 1,—5 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau' van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het "Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. Met een demonstratie van Wes telijke eendracht en van Russi sche trouw aan het communisti sche regiem van Oost-Duitsland is dit weekeinde de Berlijnse con ferentie der ministers van Bui tenlandse Zaken van de Verenig de Staten, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie ingeleid. Alom in de beide delen van de stad werden Zondag de laatste voor bereidingen voor de conferentie begonnen en tegelijk luidden de kerkklokken boven de besneeuw de stad de conferentieweken in. VOORBESPREKING TUSSEN WESTELIJKE GROTE DRIE. De drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken zijn Za terdagochtend te Berlijn bijeenge komen ter bepaling van hun hou ding op de vier-mogendhedencon- ferentie, welke heden begint. Het was hun eerste bespreking. De bijeenkomst werd gehouden in de woning van de Franse hoge commissaris, Francois Poncet, in een Berlijnse voorstad, waar mi nister Bidault logeert. Minister Dulles werd o.m. ver gezeld door de Amerikaanse am bassadeur in Moskou, Bohlen, de Amerikaanse hoge commissaris, dr Conant en door kolonel Ha milton Gerhard, een deskundige van het State Department. In het gezelschap van minister Eden bevonden zich o.a. de Britse ho ge commissaris, sir Fredrick Hoyer Millar en de Britse ambas sadeur in de Sowjet-Unie, sir William Hayter. De drie ministers hebben, naar verluidt, besloten, geen afgevaar digde te zenden naar de aan komst van minister Molotof. De reden van dit besluit zou zijn, dat de Russen zich ook niet heb ben laten vertegenwoordigen, toen de Westelijke ministers in Berlijn aankwamen. De eerste procedurekwestie, wie de eerste zitting zal preside ren, zal hedenmiddag kort vóór de samenkomst der ministers tussen Dulles en Molotof worden besproken. De Westelijke minis ters hebben Bidault als voorzit ter voor de eerste week, Molotof als voorzitter voor de tweede week voorgesteld. Een woordvoerder voor minister Dulles bevestigde, dat de minis ters op hun bijeenkomsten van Zaterdag hebben besloten con tact te onderhouden met bonds kanselier Adenauer. Voorts is op deze bijeenkomst o.m. beslo ten, dat Oostenrijk moet worden uitgenodigd aan de conferentie deel te nemen als een Oosten rijks staatsverdrag zal worden besproken. De woordvoerder verklaarde voorts, dat de Russen zou wor den meegedeeld, dat de Chinese communisten niets te maken heb ben met zuiver Europese vraag stukken, welke op de komende conferentie zullen worden bespro ken. De woordvoerder voegde hier nog aan toe, dat de Westelijke overtuiging blijft, dat het hoofd doel van de conferentie is het vinden van een oplossing voor de verdeeldheid van Duitsland en het sluiten van een Oostenrijks staatsverdrag. Molotof naar de ambassade reed, werd voorafgegaan door zes Rus sische auto's met lijfwacht en officieren en tien auto's met de leden der Oost-Duitse regering, die de Sowjet-minister op het vliegveld hadden verwelkomd. De gordijnen voor de raampjes van Molotof's auto waren geslo ten, zodat men niet naar binnen kon kijken. Molotofs eerste officiële geste was een bezoek aan de Oostduit- se president Wilhelm Pieck, de 77-jarige communistische vete raan, die zelf het Russische staatsburgerschap heeft verwor ven. Ook de minister-president der Duitse democratische repu bliek, Otto Grotewohl, en diens plaatsvervanger Walter Ulbricht waren bij deze ontvangst tegen woordig. Molotof was vergezeld door zijn plaatsvervanger Gromy- ko en door ambassadeur Semjo- nof, de Russische hoge commis saris in Duitsland. DE AANKOMST VAN MOLOTOF. Minister Molotof heeft al bij zijn eerste verklaring op Berlijn se bodem nog eens de nadruk ge legd op het belane. dat de Sowjet- Unie hecht aan een spoedige toe lating van de Chinese volksdemo cratie tot het beraad der groten. Reeds toen hij Zaterdagmiddag op het Russische vliegveld Schö- nefeld tijdens een hevige sneeuw bui aankwam, heeft hij daar de wachtende journalisten nog eens op deze eis van zijn regering at tent gemaakt. De weg van het vliegveld naar de Russische ambassade in het stadscentrum, een afstand van 16 km, was voor alle verkeer af gesloten en werd bewaakt door volkspolitie. De auto waarmee DE REGERING-GROTEWOHL Aan deze geste van de Russi sche minister wordt hier een dubbele betekenis toegekend. Men leidt er uit af, dat geens zins te verwachten is, dat de Rus sen bereid zullen zijn het van hen afhankelijk Oostduitse re giem te laten vallen. Eerder wijst alles er op, dat men beoogt de re- gering-Grotewohl een belangrijke rol te laten spelen en haar sedert 17 Juni van vorig jaar zozeer geslonken gezag weer op peil te brengen. Juist aan de vooravond van de conferentie heeft Walter Ulbricht, de onbetwiste leider in de Oostduitse eenheidspartij, zijn positie zeer versterkt door de uitsluiting van enkele van zijn voornaamste tegenstanders uit de partij. SOWJET GEHEIME DIENST OEFENT CONTROLE UIT. Agenten van de Sowjetrussi- sch'e geheime dienst hebben Zon dagavond. alle microfoon-instal laties in de vergaderzaal der vier ministers van Buitenlandse Za ken in het gebouw in West-Ber- lijn, waar de geallieerde raad van toezicht heeft gezeteld, nauw keurig gecontroleerd om na te gaan of geen pogingen waren ge daan de draden af te tappen. Uit Oost-Berlijn gekomen Rus sische rechercheurs in burger hebben Zondagavond alle getrof fen veiligheidsmaatregelen ge controleerd. De Duitse technici die de vertalingsinstallaties had den aangebracht, moesten het vertrek verlaten, waarna de Rus sen met hun onderzoek begon nen. Er is een microfoon- en kop telefoon-installatie aangelegd, waardoor tegelijkertijd Engelse, Franse en Russische vertalingen van de redevoeringen der minis ters worden gegeven. Dergelijke installaties worden op het hoofd kwartier der Verenigde Naties te New York gebruikt. Zij kon den worden aangebracht, nadat de Russen hun aanvankelijke be zwaren, dat dit stelsel zou lei den tot onnauwkeurigheid en dat de draden konden worden afge tapt, hadden laten varen. Zij de den dit, nadat van Amerikaanse en Britse zijde was aangevoerd dat de vertalingsinstallaties de conferentietijd met tenminste de helft zouden bekorten. PREEK VAN Dr DIBELIUS. In zijn preek in de St Maria- Kerk te Berlijn zei bisschop dr Dibelius van de Evangelische- Kerk voor geheel Duitsland onder meer: ,,De ontwikkeling der atoomwapens heeft een stadium bereikt, waarop de mensheid moet zeggen, tot hier toe en niet verder". „Ik hoop, dat God de ministers van Buitenlandse Zaken zal be zielen met de geest van „eervol streven naar een blijvende en duurzame vrede"./Ik hoop dat de conferentie er toe zal bijdragen een einde te maken aan alle ver raad, verklikkerij en onwaarach tigheid, veroorzaakt door de ver deling van Duitsland, die reeds tallozen het leven heeft gekost". De bisschop besloot met zijn toehoorders, „Gij Oost- en West- berlijners, die hier het gehele Duitse volk vertegenwoordigen", op het hart te drukken dat „zelfs indien de besprekingen zouden mislukken, niet gezegd mac wor den dat de Duitsers nu gedoemd zijn voor altijd in een verdeeld land te leven" De drie Westerse ministers van Buitenlandse Zaken hebben Zon dagochtend kerkdiensten in West Berlijn bijgewoond. tief resultaat; 41 een positief re sultaat en drie procent wist het niet. 60 Procent van de onder vraagden meende, dat Westduitse vertegenwoordigers de vergade ringen moesten bijwonen en vol gens 40 procent moesten ook Oostduitsers tot de conferentie worden toegelaten. Eveneens 60 procent geloofde, dat de conferentie enige maanden zou duren POLEN. Het Amerikaanse Poolse con gres heeft minister Foster Dulles voor diens vertrek naar Berlijn schriftelijk verzocht op de bespre kingen aan te dringen op een her stel van de Poolse onafhankelijk heid. Het congres vertegenwoordigt zes millioen Amerikanen van Poolse afkomst. Het zegt in zijn brief te vrezen, dat nieuwe pogin gen om in Berlijn overeenstem ming te bereiken, teneinde de we reldvrede te verzekeren, er mo gelijk toe zullen leiden dat de huidige grenzen der communisti sche staten zullen worden erkend. EISEN VAN OOST-DUITS FRONT. De Oost-Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Bolz, zal de vier ministers gelijkluidende brie ven toezenden, waarin het Oost- Duitse front, een onder commu nistische leiding staande organi satie waarin alle politieke partij en en massa-organisaties in Oost- Duitsland zijn vertegenwoordigd, vraagt om een onmiddellijk vre desverdrag en terugtrekking van alle bezettingstroepen, herstel van Duitse eenheid op democra- tichs grondslag, beëindiging van West-Duitse herbewapening en het beleid van „oorlogsvoor bereidingen door middel van de verdragen van Bonn en Parijs en toelating van een gemeen schappelijke Oost-West-Duitse af vaardigihg tot de viermogend- heden-conferentie. „VREDESKLOK". De Oostduitse christendemo cratische partij heeft een jaar geleden een „vredesklok" aan de grens tussen Oost-Duitsland en Polen doen installeren. Deze klok zal nu, voor elke bijeenkomst der vier ministers van Buitenlandse Zaken, gedurende vijf minuten worden geluid. Dit is om de mi nisters er aan te herinneren dat zij „de eenheid van het Duitse volk en de wereldvrede moeten verzekeren". UITNODIGING DER BUI TENLANDSE PERS. De te West-Berlijn gevestigde buitenlandse persvereniging heeft de vier ministers van Buiten landse Zaken voor een noenmaal uitgenodigd. De lunch zal in W. Berlijn worden gehouden, doch de buitenlandse journalisten zijn ook bereid het noenmaal in O. Berlijn te houden, indien Molo tof zou weigeren het in W.-Berlijn bij te wonen. OOST- WESTDUITSE SPE CIALE POSTZEGELS. Heden zullen op alle Oostduit se postkantoren speciale postze gels van tien pfennig, uitgege ven ter gelegenheid van de Ber lijnse besprekingen, verkrijgbaar zijn. Ook de Westberlijnse poste rijen hebben voor deze gelegen heid een speciale postzegel doen vervaardigen. W.-BERLIJNERS VREZEN MISLUKKING. Uit een onderzoek van de pu blieke opinie in West-Brlijn blijkt, dat de meeste Westberlijners re kening houden met een misluk ken van de conferentie. 56 Procent van de (1.200) onder vraagden verwachtte een nega- PERS. De Westelijken aanvaarden een Russisch voorstel om vier fo tografen of operateurs van elk van de vier deelnemende landen 10 minuten gelegenheid te geven opnamen te maken bij de eerste bijeenkomst van de vier minis ters. Ook krijgen vier Duitsers twee Oost-Duitsers en twee West Duitsers, het recht met fototoe stellen, filmapparaten en televi siecamera's opnamen te maken. De Westelijken hebben besloten 600 journalisten en radio-verslag gevers inlichtingen te verschaf fen. Een Russische afgevaardig de deelde mede, dat er in de pers kamer in de Oostelijke sector van Berlijn slechts plaats is voor 120 journalisten. Honderden studenten hebben Zaterdag in Santiago de Compos- tela gedemonstreerd voor terug gave van Gilbraltar aan Spanje. Zij hebben besloten 'n boodschap te zenden aan de Britse ambassa de in Madrid, waarin wordt ge protesteerd tegen het voorgeno men bezoek van koningin Eliza beth aan de rotsvesting. De rector van de universiteit, waartoe de studenten behoren, heeft hen gelukgewenst met hun „patriottische houding". De Britse gouverneur van Gi braltar, lt-gen. sir Gordon Mac- Millan, heeft een tegenbezoek gebracht aan de nieuwe Spaanse commandant van het aan Gibral tar grenzende militaire gebied, generaal Monereo. Hij werd bij aankomst in Algeciras begroet met .saluutschoten en een ere wacht. De Spaanse generaal had Vrij dag een beleefdheidsbezoek aan Gibraltar gebracht. Na de ont vangst werd verklaard, dat de stemming „zeer vriendelijk" was. de kapper met net aparte cachet l markt 16 - brouwerijstr. terneuzen een modern kapsel wil zeg gen in de eerste plaats goed verzorgd. dépositaire „Lancóme". Dê Franse resident-generaal in Marokko, generaal Guillaume, heeft op een persconferentie te Rabat een uiteenzetting gegeven naar aanleiding van de anti-Fran se demonstratie te Tetoean in Spaans-Marokko. Hij verklaarde, dat op bevel van de Spaanse autoriteiten afge vaardigden van steden en stam men in de Spaanse zone naar Tetoean waren getrokken, na enige weken door Spaanse offi cieren op de betoging te zijn voor bereid, om daar op 21 Januari hun goedkeuring te hechten aan de politiek van generaal Franco. Guillaume zei, dat de Spaanse autoriteiten verleden jaar adhae- siebetuigingen aan de nieuwe sultan van Marokko, Mohammed Ben Moelai Arafa, hadden onder drukt en dat sedert de afzetting van de oude sultan de autoritei ten van de Spaanse zone een steeds meer aan de dag tredende vijandigheid ontwikkelden. Hij voegde hieraan toe. dat hij echter „niet een oordeel wilde uitspreken over zijn buren, dat liet hij aan generaal Valino over". De kwestie wordt op diploma tiek niveau tussen Parijs en Ma drid behandeld, aldus Guillaume, en „wij kunnen slechts met de sultan en het Marokkaanse volk ons vertrouwen uitspreken in de Franse regering en met kalmte en waardigheid de ontwikkeling van de toestand volgen". In een overzicht van in Ma rokko geplëegde verzetsacties deelde de resident-generaal voorts mede, dat in totaal 58 personen zijn gedood en 121 gewond als gevolg van aanslagen. Er waren 370 personen aangehouden en 135 veroordeeld. DE SPAANSE HOGE COMMISSARIS. „De Franse bewering, dat de wens van 430 Moorse leiders uit Spaans-Marokko om het gezag van de huidige sultan van Marok ko niet langer te erkennen, de Marokkaanse politieke eenheid vernietigt, is onjuist aldus ver klaarde de hoge commissaris van Spanje in Spaans-Marokko, gene raal Valino, in een onderhoud met een vertegenwoordiger van het Spaanse blad „A.B.C.". Hij vervolgde: „Deze eis is slechts de weergave van de alge meen onder de inwoners van Spaans-Marokko levende wens om niet meer deel uit te maken van de geest van terrorisme, het geen alles is wat de Marokkanen van Frankrijk te verwachten heb ben". „De eis der 430 Moorse leiders uit Spaans-Marokko heeft een dubbele betekenis. Aan de ene kant wordt zij door Spanje be schouwd als een goedkeuring van de in Spaans-Marokko, na 't afzetten van sultan Mohammed de Vijfde door de Fransen, ge volgde gedragslijn. Doch de Moor se leiders hebben bovendien ge eist dat de kalief van Spaans Marokko (die aldaar de sultan die in het Franse gebied zetelt vertegenwoordigt) volledige sou vereiniteit zal verkrijgen. Dit zou betekenen dat Spaans-Marokko juridisch onafhankelijk wordt van het gezag, dat de door de Fransen aangestelde sultan Mo hammed de Zesde zegt over de Spaans-Marokkanen uit te oefe nen. Deze toestand bestaat thans in feite Teeds. Dit aspect, waarvan ik het be lang niet ontken, zal door de Spaanse regering moeten worden bestudeerd en zij zal hieromtrent een besluit moeten nemen", be sloot de Spaanse hoge commis saris, generaal Garcia Valino. EEN MERKWAARDIG POSTSTE3I PEL. Brieven uit New-Orleans, die in Europa zijn aangekomen, droe gen een merkwaardig poststem pel Er stond een afbeelding op van Maria met het kindeke Jezus, en daaronder de tekst: Keep Christ in your Christmas! Dit van het officiële postwezen ener Amerikaanse staat uitgaand ap pèl om met Kerstmis Jezus niet te vergeten, kan misschien ook aan deze zijde van de Atlantische Oceaan tot nadenken stemmen, aldus het bulletin der Ned. Herv. Kerk. Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft meegedeeld dat in de komende week de eerste verschepingen van voor Spanje bestemde Ame rikaanse militaire goederen, ter beschikking van dit land gesteld overeenkomstig het Spaans- Amerikaanse verdrag tot weder zijdse hulpverlening, zullen ge schieden. Er zal materiaal voor vloot, leger en luchtmacht van Spanje worden gezonden. Geschut, motorvoertuigen, geschut en electronische uitrusting zullen onder meer worden verscheept. De goederen zullen Spanje in de tweede week van Februari a.s. bereiken. Verder zal, op 16 Februari e.k., te San Diego een Amerikaanse mijnenveger aan Spanje worden overgedragen. Tenslotte zullen medio Febr., enkele met straalmotoren uitge ruste lesvliegtuigen aan de Spaanse regering worden over gedragen. BEWAKINGSMAATREGELEN Het militaire escorte van mi nister Molotof zal hem niet tot aan de vergaderzaal vergezellen, doch buiten het gebouw op hem wachten. Doch zijn in burger ge klede lijfwacht zal wel het ge bouw betreden. Zij houdt de wacht buiten de deuren van de vergaderzaal. De toegangen tot het vroegere gebouw van de geal lieerde bestuursraad worden be waakt door bewapende Ameri kaanse, Franse en Britse militai re politie, evenals de drie galerij en, van waaruit men op de ont vangzaal neerziet. Ut VERHOUDING OOST-WEST ATLANTISCHE CCAAH •TFINL CHINA O^JAPAK verdra AFRIKA BIRMA'M- Russ. verlangens naar olie-conces-r^ siemPerziP I J INDISCHE OCEAAN JSTILLE OCEAAN _jB*'Jzeren gordijn f^^.Commun machtttfeer Wrijvingspunten tussen Oost en West Commun opstanden ■■ATLANTISCH PAC1 De Noordelijken hebben onver wachts een bijeenkomst, waarop verbindingsmannen van beide partijen zouden spreken over hervatting van de inleidende be sprekingen over de Koreaanse politieke conferentie, afgezegd. De militaire bestandscommissie hield wel haar voorgenomen vergadering. Officieren der V. N. verwachtten, dat de communis ten zouden protesteren tegen de vrijlating van de ruim 22.000 an ti-communistische gevangenen Een woordvoerder van de V. N. deelde later mee, dat de ver bindingsmannen op voorstel van de Noordelijken op 26 Januari bijeen zullen komen. In de militaire bestandscom missie werd van gedachte ge wisseld over de positie van de pro-communistische gevangenen, nu de Indiërs het Noordelijke kamp hebben verlaten. De Ver bondenen zijn van oordeel, dat deze gevangenen moeten worden beschouwd als „personen, die niet bevoegd zijn, zich in de ge demilitariseerde zóne op te hou den". Van communistische zijde is vernomen, dat de Noordelijken de betrokkenen van voedsel e.d. zullen voorzien, totdat een be slissing over hun lot is genomen. Een Indische officier v rtelde, dat toen de Indische troepen af marcheerden, twee achter elkaar gelegen hekken van het kamp der pro-communistische gevange nen werden opengelaten, maar dat het binnenste hek door een Amerikaanse neger en een Zuid- koreaan weer werd gesloten. Een veronderstelling is, dat de gevan genen in het kamp zullen blijven ter ondersteuning van het Noor delijk protest tegen de handelwij ze der Indiërs. Van officiële zijde wordt te New Delhi vernomen, dat de Indiase troepen op 6 Februari aan boord van drie Indische en twee Britse schepen naar India zullen terug keren. De Indiase leden van de repatriëringscommissie blijven nog tot 22 Februari in Korea. Ge neraal Thimaja zal als één van de laatste vertrekken. De Noordelijken hebben intus sen generaal Thimaja opnieuw laten weten, dat zij weigeren, de pro-communistische gevangenen onder hun hoede te,nemen. Inde bestandscommissie hadden zij ge protesteerd tegen het feit, dat de Indiërs zich hebben teruggetrok ken uit het Noordelijke kamp. Thimaja antwoordde echter, dat hij niet anders had kunnen han delen. Hij verzocht de Noordelij ken, zich om „redenen van mens lievendheid" over de gevangenen te ontfermen. Ook bood hij aan, dat het Indiase Roode Kruis de mannen onder zijn hoede zal ne men. De opperbevelhebber der V. N.. generaal Huil, heeft generaal Thi maja een boodschap doen toeko men, waarin hij hem gelukwenst met de wijze, waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. De Noordelijke afgevaardigden in de bestandscommissie eisten dat de niet-communistische ge vangenen, die inmiddels in vrij heid zijn gesteld, weer onder de hoede van de neutrale bestands commissie worden gebracht. De terugtrekking der twee Amerikaanse divisies. Generaal Maxwell Taylor, be velhebber van het Amerikaanse Achtste leger in Korea, deelde mede. dat de twee Amerikaanse divisies die, zoals gemeld, uit Korea zuilen worden terugge trokken, de 40ste en de 45ste zijn. De 45e divisie zal tussen 15 Fe bruari en 15 Maart naar de Ver. Staten terugkeren en de 40e „veel later", zo zei hij. Voormalige Amerikaanse krijgsgevangene in staat van beschuldiging gesteld. Amerikaanse legerautoriteiten hebben bekend gemaakt, dat korporaal Edward Dickenson, die krijgsgevangene der Noordelij ken op Korea is geweest en aan vankelijk weigerde gerepatrieerd te worden, .doch in October van gedachten veranderde, in staat van beschuldiging is gesteld. Hem wordt „verstandhouding met de vijand" ten laste gelegd. Uit het vooronderzoek zal blij ken, of Dickenson zich voor een krijgsraad zal moeten verant woorden. Volgens welingelichte kringen te Washington zijn de beschuldigingen tegen de korpo raal gebaseerd op verklaringen van medegevangenen. Het commando van de Indi sche bewakingstroepen op Korea heeft een schrijven gepubliceerd van de Noordelijken waarin ge zegd wordt, dat de Indiërs de verantwoordelijkheid moeten dragen voor iedere „ontvoering en verspreiding" van vrijgelaten gevangenen der Ver. Naties die het communisme hebben ver kozen. Verder wordt verklaard, dat zolang de Indiërs in Korea blij ven, de kwestie van het lot van de krijgsgevangenen aan de mi litaire wapenstilstandscommis sie en uiteindelijk aan de Kore aanse politieke conferentie kan worden voorgelegd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Meer wind. Weinig bewolking met aanvan kelijk matige en in de middag lichte vorst. Matige tot krachtige zuidoostelijke wind. De leiders der Britse „natio nale unie van mijnwerkers" hebben hun 400.000 leden aan bevolen in te stemmen met de door de „Kolenraad". de directie der genationaliseerde Engelse mijnbedrijven, aangeboden loonsverhoging. Het weekloon van werkers on der de grond zal met 8 shilling en 6 pence worden verhoogd, waardoor het 7 pond en 15 shil ling wordt. De weeklonen van bovengrondse werkers worden met 7 shilling en 6 pence ver hoogd en gebracht op 6 pond en 15 shilling. iDe loonsverhogingen zullen jaarlijks extra uitgaven tot een bedrag van 9.500.000 pond ster ling vergen. Er is de voorwaar de aan verbonden dat de mijn werkers doelmatiger zullen gaan werken en dat de jaarproductie met twee en een half procent zal stijgen. RUSSISCHE F AM I LI E-IN Y ASIE IN OOST-DUITSLAND. In kringen van de Oostduitse spoorwegen wordt melding ge maakt van een Russische „fami lie-invasie" in Oost-Duitsland. Da gelijks komen ongeveer duizend vrouwen en kinderen van leden der Russische bezetting naar Oost-Duitsland, aldus deze berich ten. Berichten van naar het Westen uitgeweken Oostduitsers maken melding van vordering van wo ningen ten behoeve van Russi sche gezinnen, waarbij soms ge hele straten betrokken zijn. Het persbureau van de commu nistische Vietminh-opstandelingen meldt dat Vietminh-troepen een bataljon strijdkrachten der Fran se unie nabij Ninhbinh, ten Z. van Hanoi, „aanzienlijke verliezen" hebben toegebracht. Honderd Franse uniesoldaten zouden ge- dood en drie honderd gewond zijn. Het bataljon zou buiten ge vecht zijn gesteld. DINSDAG 26 JANUARI. 1 v.m. n.m. Breskens 6.01 6.29 Terneuzen 6.36 7.04 Hansweert 7.16 7.44 Walsoorden 7.26 7.54 ZON MAAN op onder op onder Jan. 25 8.32 17.14 10.15 26 8.30 17.16 0.53 10.30 27 8.29 17.18 2.04 10.50 2 8.20 17.28 7.39 16.09

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1