De LJ.G.-„studiedagen" in „de Bieye Haghe" te Axel PREDIKBEURTEN Voor de Zondag Gemeenteraad van Amsterdam bezoeken Schouwen-Duivelatsd Gevonden voorwerpen AGENDA OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 24 JANUARI. NED. HERV. KERK. KOU-KOORTS-GRIEP V.Z. 4 ROTTERDAM Ik zal de dorstigen geven uit de fontein van het water des levens voor niet. Openb. 21 6. Wat dorst betekent, weet de wandelaar, die in brandende zon nehitte door de woestijn trekt. Geen gave is kostelijker in zijn ogen na zulk een reize dan de dronk waters, die de waterdra ger hem aanbiedt. Zeer eigen aardig wordt dan ook in Egypte- land zoet water „de gave Gods" genoemd. En menig versmach tende reiziger heeft een dronk waters met goud betaald. - Daar is velerlei dorst op aarde, behalve de dorst des lichaams, die de tong doet versmachten. Daar is dorst naar goud, naar eer, naar bewondering, dorst naar genot, naar kennis, naar geluk/ En zo deze dorstigen in hun leven al gedronken hebben aan de bronnen, die zij zochten zij allen zullen wederom dor sten en ten slotte versmachtend de eeuwigheid ingaan. Er is een dorst, die gelest kan worden voor eeuwig: daar is een Bron, die nooit opdroogt; er is levenswater, dat de versmach tende aangeboden wordt als de gave Gods, niet voor goud, maar om niet. Daar is Eén, die gezegd heeft: „zo iemand dorst, die kome tot Mij en drinke". Hij is de Gever en de grote Gave tegelijk. Indien heden uw ziel onbevredigd is door al wat de wereld biedt, ga dan tot Hem, die ook u nodigt. De enige voorwaarde is, dat ge uw dorst naar het Levenswater gevoelt. Zalig, zij, die dorstend smachten, Hcngren naar gerechtigheid, Die naar beter voedsel trachten Dan de wereld hun bereidt: Wie verlangend opwaarts blikt, Wordt verzadigd en verkwikt! (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings (Voorber. H. Avondmaal en be vestiging Kerkeraadsleden)2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Ver beek. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. (Viering H. Avondmaal.) Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders (Bed. H. Avondmaal). Philippine2.30 uur Ds. A. C. Hon ders (Bed. H. Avondmaal). Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg (Voorber. H. Avond maal) 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Schol ten; 3 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. 10 uur „Bethel" (Kerk voor Jon geren van 12 t/m 15 jaar): de heer Chr. Ollebek. Driewegen: 7 uur Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma; 2.30 uur Eerw. heer C. H. Hei boer. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 23 JANUARI. 7 uur Avondgebed. BUS MET ARBEIDERS VAN DIJK GEGLEDEN. Doordat de chauffeur van een bus uit Hoorn, die een 19-tal ar beiders van de N. V. Koek- en be schuitfabriek Hille en Zn. te Zaandam naar huis vervoerde, op een smalle dijk in de buurtschap t Kalf moest uitwijken voor een tegenligger, is de auto van de weg gegleden. De bus kwam op zijn kant in een sloot terecht. Alle inzittenden konden onge deerd via de deur de wagen ver laten. DODELIJK ONGEVAL. Vrijdagmorgen tussen zes uur en half zeven is op de rijksweg Eindhoven's-Hertogenbosch een in de richting 's-Hertogenbosch rijdend gespan aangereden door een achteroprijdende autobus, die geen passagiers vervoerde. De voerman van het gespan, de 57-jarige P. C. Vogels uit Acht, werd op slag gedood. De chauffeur van de autobus liep geen letsel op. SLACHTOFFERS VAN DE BRAND IN GRONINGEN BEGRAVEN. Onder grote belangstelling zijn Donderdagmiddag op de begraaf plaats Selwerderhof te Groningen ter aarde besteld de stoffelijke overschotten van de drie kinde ren, die deze week zo jammer lijk om het leven kwamen tijdens een felle brand in de Sledemen- nerstraat te Groningen. Vóór de begrafenis is in het gebouw van het Leger des Heils een rouw dienst gehouden. De stoffelijke overschotten waren opgebaard in een tot chapelle ardente omge bouwde zaal. Langs de straten, die de stoet volgde, stonden veel Groningers geschaard. Vaandeldragers van het Leger des Heils gingen aan de rouwstoet vooraf. Op de be graafplaats was eveneens een grote menigte samengekomen. Tal van bloemen, waaronder die van de bewoners van de Slede- mennerstraat, de Zondagsschool, speeltuinverenigingen en andere instellingen dekten de baar. Aan het graf werd het woord gevoerd door afgevaardigden van de ver- Het college van burgemeester nen opbrengen, waarbij hij de vormen bood Amsterdam hulp en wethouders, veertien leden van de gemeenteraad, de gemeen tesecretaris en een aantal ge meenteambtenaren brachten gis teren en vandaag een bezoek aan Schouwen en Duiveland. Omstreeks 12 uur Vrijdagmor gen arriveerde het gezelschap, in Bruinisse, waar zij welkom werd geheten door de burgemeester H. K. Michaelis. Na een rondrit door het dorp Bruinisse werd de lunch aangeboden in het gemeentelijk vergaderlokaal. Als eerste ge recht werd een portie Zeeuwse oesters aangeboden. Aan de lunch heeft burgemeester Michaelis nogmaals het gezelschap welkom geheten. Hij gaf een resumé van de gebeurtenissen in de nacht van 31 Januari en op 1 Februari. Hij memoreerde de hulp, die van alle kanten werd geboden. De burgemeester van Bruinisse her innerde daarna aan de eerste kennismaking met burgemeester d'Ailly, die dateert van 12 April 1953, de funeste datum, waarop de Oude dijk voor de tweede keer doorbrak en het toen al droge Bruinisse voor de tweede keer onderliep. Bruinisse heeft deson danks een voorsprong op de an dere gemeenten van het eiland, zo zeide hij. Er zijn hier weinig gebouwen verwoest. Al het meu bilair, dat met zout-water in aan raking is geweest is voorgoed verloren en huizen, die in het zoute-water hebben gestaan trek ken na honderd jaar nog vocht aan. De dijken zijn dicht, zo ein digde burgemeester Michaelis, maar de gevolgen van de ramp blijven. Burgemeester d'Ailly zeide in zijn antwoordtoespraak, dat Am sterdam het als zijn taak heeft beschouwd geheel Schouwen en Duiveland te helpen. Hij bracht hulde aan de waterstaat en de dienst dijkherstel voor de spoedi ge droogmaking en herinnerde eveneens aan de 12e April, toen hij in de meest letterlijke zin van het woord op een ark moest wor den ontvangen. De heer d'Ailly prees de voortvarendheid en de energie van de bevolking om het herstel aan te pakken en wenste enigingen, waarvan de kinderen j dat 'ook ift 'de toekomst de bevol- lid waren. I king de nodige energie zou kun- hulp van Amsterdam toezegde De eerste dag van het bezoek heeft een bijzonder vlot en pret tig verloop gehad. Het begon Vrijdagmorgen reeds in Bruinis se, waar, zoals reeds gemeld, bur gemeester Michaelis en het ge meentebestuur het gezelschap 'n buitengewoon vriendelijk ont vangst hadden bereid. Na het oponthoud in Bruinisse, waar ook de lunch werd gebruikt, vervolgde men de tocht via Oos- terland, Nieuwerkerk en Ouwer- kerk. In deze gemeenten waren de burgemeesters, wethouders en een aantal raadsleden aanwezig ter verwelkoming. Men kon zich hier persoonlijk op de hoogte stellen van de huidige toestand in deze kortgeleden drooggeval len plaatsen. De burgemeesters hadden gelegenheid hun dank te betuigen voor de vele hulp, die de gemeente Amsterdam na de ramp had geboden. Tevens kwa men vaak de grootste zorgen en moeilijkheden van deze dorpen ter sprake. Na Ouwerkerk was Zierikzee aan de beurt. Honderden in het oude stadje hadden de vlaggen uitgestoken en van het Zierikzee- se stadhuis wapperden de vlag gen van Amsterdam en Zierikzee. Hier bezichtigde het gezelschap eerst de stad. De stadsbeiaardier strooide tijdens deze tocht zijn bronzen klanken over de stad uit. Om vijf uur werd het gezel schap officieel verwelkomd in het Zierikzeese stadhuis, waar ook de burgemeesters en secre tarissen van de zeventien ge meenten van het eiland met hun dames bijeen waren. Burgemeester Schuurbeque Boeye van Zierikzee hield een welkomsttoespraak, waarin hij niet alleen zijn dank en waarde ring uitsprak voor de komst van de gasten naar Zierikzee, doch tevens voor het zeer vele dat de gemeente Amsterdam voor het door haar geadopteerde Schou wen en Duiveland heeft gedaan. De burgemeester merkte op, dat particuliere banden van vóór de ramp zijn uitgegroeid tot een sterke band, welke thans Amster dam met Schouwen en Duiveland bindt. In de meest verschillende aan de onderscheidene gemeen ten op het eiland. Straatmakers en gasfitters kwamen naar hier en vrouwen en kinderen van het eiland gingen van hier om in Amsterdam gastvrij te worden ontvangen en onthaald. Spreker kenschetste een en ander als een vervulling van het devies van Amsterdam: ..heldhaftig, vastbe raden en barmhartig". Burgemeester d'Ailly dankte namens het gezelschap voor de vriendelijlke ontvangst op Schou wen en Duiveland. In zijn toe spraak merkte hij o.m. op dat het al spoedig duidelijk w^s dat Schouwen en Duiveland het zwaarst getroffen eiland in het rampgebied was en dat de ge meente Amsterdam steeds met enthousiasme de helpende hand naar dit getroffen eiland heeft uitgestoken. Dat het einde van de adoptie hulp nog niet gekomen is, bleek duidelijk toen de burgemeester namens de bevolking van Am sterdam twee kisten vol boeken aanbood, hetgeen nog slechts 'n deel is van hetgeen beschikbaar zal worden gesteld. De burge meester zegde verder nog toe 'n geheel nieuw decor voor de Zie rikzeese concertzaal, een bijdra ge voor het culturele leven en de ontspanning op het eiland. Namens de herstelcommissie van de vereniging van burge meesters en secretarissen sprak burgemeester Van Eeten van Nieuwerkerk. Hij bracht de dank baarheid van de gemeenten op Schouwen en Duiveland jegens de adopterende gemeente Am sterdam tot uiting. Spr. onder streepte deze woorden door de aanbieding van 2 kistjes rookwa ren. Hierna werd door de gemeente SANAPIRIN (Mijnhardt) veel voudige geneeskracht doorveel- voudige samenstelling. Koker90-50c. TERNEUZEN. De Korpschef der Gemeente politie te Terneuzen maakt be kend, dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te bekomen aan de daar achter vermelde adressen. Doublé ringetje, Baandijk 32; glacé herenhandschoen, Boek handel Van Aken; rode want met grijze blokken, Schoollaan 8; dou blé oorbel (1 blauwe en 3 witte steentjes, Axelsestraat 198; rood wollen das, Oostkolkstraat 4; zak agenda 1954 ambtenarenbond, Margrietstraat 1; een paar blau we; gebreide kinderwantjes, Ire- nestraat 16; 2 gr. wanten, Wil lem de Zwijgerlaan 15; étui met potlood enz., Donze-Visserstraat 126; een passer, Axelsestraat 12. Contactsleutel met ketting, Tholensstraat 130; goudkleurige armband, Geraniumstr. 10; num merbord K 4494, Tholensstr. 117; wieldop van Chevrolet-auto, Oud- Zevenaarpolder 120; kinderringe tje, Grenulaan 48; speldje (mo lentje), Donze-Visserstraat 101; een paar groene gebreide hand schoenen, woonark „Willy", Vluchthaven; gummibroek, Othe- ne D. 136; rood kinderportemon-' naietje, Kerkhoflaan 36; 1 gr. gebr. handschoen, Tholensstraat 27; een paar kinderhandschoe nen, Markt 15. Bureau van politie: groen ge vlamde vulpen zonder dop; blauw kinderwantje; wollen want, bruin met grijze strepen; een paar ge breide bruine handschoenen; een paar wollen wanten (grijs ge blokt met bruin; grijze kinder- want; grijs geruite sjaal; rode, HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: By the light of the Silvery moon. Concertgebouw, 8 uur: Scharlaken tunieken. Parochiehuis, 7.30 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: S.O.S.-held in nood. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: By the light of the silvery moon; 2 uur: Scha- laken tunieken; 4.30 uur: By te light of the silvery moon. Concertgebouw, 8 uur: Scharlaken tunieken. Westel. Bolwerk, 2.30 uur: Terneuzen 2-Zeelandia 2; 12 uur: Terneuzen 3- Axel 3. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: S.O.S.-Held in nood; 8 uur: Tijgerhaai. Vijf personen zijn om het leven gekomen toen de helicop ter waarmee zij een oefenvlucht maakten, in de staat Juan de Fuca aan de kust van de Ame rikaanse staat Washington neerstortte. Amsterdam 8&n het gehele.gezel-Keript fluwelen capuchon; blauw- schap een koude maaltijd aange- grijze want; zickenfondskaart; boden in het Zierikzeese stadhuis Na afloop hiervan bracht het muziekgezelschap „Kunst en eer" van Zierikzee een muzikale hulde aan de gasten. Vrijdagavond werd in de concertazal een film programma aangeboden, waarbij de Amsterdamse gasten aanwe zig waren. een paar wanten; speelgoed re volver; mes met ketting en sleutel. Zes Franse vissers zijn ver dronken, toen hun treiler „Ma ria Teresa" bij Biarritz aan de grond liep. De overige 9 opva renden konden in veiligheid worden gebracht. Schoondijke: ZONDAG 24 JANUARI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S, Blom. (Doop.) St Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M Wiebosch. Breskens: 10 uur en 5 uur Ds. J H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. Nieuwvliet10 uur Ds. J. van de Grjisf f Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. Retranchement: 10 uur Ds. J. B. van Bork. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B Bergsma (Bed. H. Doop); 4 uur Ds. L. S. Blom (Jeugd dienst). IJzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijl- man (Bev. Kerkeraadsleden). GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. S. Doornbos, em.pr. te Amsterdam. Terneuzen10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 aur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. Axei: Geen dienst. GEREF. GEMEENTE. Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur Student Rijksen, van Middel burg. Hoek: 9.30 u. en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: Samenkomsten om 10 uur en 7 uur. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Ruim 40 leden van de Land bouw Jongeren Gemeenschap uit alle delen van onze provincie kwamen Donderdagnamiddag in ,De Bleije Haghe" bijeen om in de geest van de Volksuniversi teiten een drietal dagen te wij den aan het actuele probleem van „Landbouw en Industrie". Een commissie van ontvangst, bestaande uit mej. A. N. de Feij- ter en de heer J. W. de Putter nam de honneurs waar van de verwelkoming der gasten, en toen te 6 ure het voltallige gezel schap zich aan een gezellige en welvoorziene koffiemaaltijd ver enigde, was het de heer Ad. Doe- leman, uit Dreischor, die als voorzitter namens het hoofdbe stuur allen verwelkomde en hoopte op een even prettige sfeer en even vruchtbaar gemeen schappelijk samenzijn als bij de vorige bijeenkomst van dien aard in deze jeugdherberg. Des avonds trad ter inleiding van deze studiedagen op de heer Ir C. A. L. Horstmann, voorzit ter van de Kamer van Kooph. in Zeeuws-Vlaanderen en directeur der Nederl. Spiegelglas- en Su perfosfaatfabrieken te Sas van Gent. „De invloed van de industrie, op het platteland." Deze spreker behandelde dive- se facetten van dit vooral voor deze streek tot „spanningen" aanleiding gevend probleem, dat hij eigenlijk zou willen vergelij ken met een huwelijk waarin de één de ander helpt, maar waarin toch steeds wrijvingsvlakken zijn aan te wijzen. Daarna schetste hij de ontwik- këling van de industrie, meer speciaal in Zeeuws-Vlaanderen, vanaf de beëindiging van de mee krapteelt tot op de huidige dag. Langs de weg van de specula tieve suikerfabrieken (aanvan kelijk) kwam men door de boe- ren-coöperatie tot een andere vorm van fabricatie en spr. ging op deze ontwikkelingsgang door tot aan de stichting van de even eens op de landbouw goeddeels ingestelde superfosfaat-fabrie ken, die door hun hulp aan de landbouw evenals de ammoniak fabrieken (door middel van mest stoffen en stikstoffen) van on twijfelbaar belang zijn. Het bevolkingsoverschot. Hij schetste verder hoe ook de ontwikkeling van laboratoria en de peniciline-productie hieraan betekenis geven en noemde ver der ook nog de industrie die meer in de richting van Hulst aan het vlas zijn bestaan dankt (textielproducten) Wij moeten ons in Nederland steeds maar weer beraden op het bevolkings-surplus van 30.000 mensen per jaar alleen in de landbouwsector. De jaarlijkse aanwinst van 7000 ha grond wordt door het be nutten hiervan voor verschillen de doeleinden jaarlijks met 2000 ha verminderd en gesteld dat de 4 Zuiderzeepolders geheel vol tooid waren dan zouden hierin totaal 150.000 mensen tewerk ge steld kunnen worden. Emigratie of industria lisatie. Slechts deze oplossingen lig gen voor de hand en de conse quentie hiervan is de investering wij de industriële afzet in eigen land voor een groot deel dienen te baseren, want Amerika eist wel dat wij onze eigen grenzen in Europa openen, maar weert zelf de meeste onzer producten. Verder schetste spr. de drang der regering vooral juist daar waar de bevolking het grootst is, industrie te vestigen. Een ander feit is dat juist op het terrein van de textiel, de stikstof en de suiker de grootste obstakels lig gen. Het arbeidsverloop. Eén van de meest tot „span ningen" leidende aangelegen heden is wel het abeidsverloop. De lonen, die in de landbouwbe drijven konden worden betaald, waren daarvan (de laatste tijd vooral) oorzaken. Hoeveel er ook is dat in het samengaan van industrie en landbouw voor be stendiging pleit, men ziet dat er wel eens ruzie heerst. De gebondenheid der industrie. De industrie is bovendien vol ledig gebonden aan een 8-urige werkdag en betaalt geen lonen van ƒ12 tot ƒ14 die tot gevolg hebben, dat b.v. een „spinnerij," als hier te Axel, vanwege de sei zoen-arbeid in het landbouwbe drijf geen voldoende benodigd vrouwelijk personeel weet aan te trekken. Spr. meende hiermede vol doende facetten te hebben aange sneden tot het stellen van een 4-tal geheel uiteenlopende vraag punten betrekking hebbend op het deze avond hier behandelde. De aanwezige L. J. G.-leden splitsten zich daarop in een 4-tal groepen, zodat deze punten na de pauze een uiterst vruchtbare behandeling en uitvoerige be spreking ten deel vielen, die de aard van deze materie nog aan trekkelijker bleek te maken en die neerkwamen op het aanwij zen van diverse tegenstellingen, de practische kanten, de uitwas sen en zelfs ook de verkeers- vraagstukken aanbelangden. Na afloop hiervan kreeg Ir. Horstmann nog de gelegenheid zijn taak van gastheer in te lei den met een uiteenzetting van de constellatie van de door hem geleide industrie te Sas van Gent, die door de deelnemers al daar zou worden bezocht. Tenslotte bracht de heer Doe- leman zijn dank aan de spreker voor zijn boeiende causerie. Hierna verleende de voorzitter het woord aan de heer J. W. Scheele, lid van het hoofdbestuur der Z. L. M., te Boschkapelle, voor het houden van zijn lezing over „De industrie bracht een om wenteling op het bedrijf en in huis." Spreker ving zijn onderwerp aan met een algemene inleiding, waarin hij het allengs meer en meer binnendringen van de in dustrie in het agrarisch bedrijf besprak. Industrieën waar de boeren de grondstoffen voor leveren, of de eindproducten zelf afnemen om in het bedrijf te worden aangewend, zoals beet wortelsuikerfabrieken, vlas- en zuivelfabrieken, grasdrogerijen en strocartonfabrieken. Men koos van enorme kapitalen, waarophiervoor de coöperatieve vorm, waardoor de landbouwers zitting kregen in het bestuur dier fabrie ken en daardoor in feite ook in dustrieel werden. Het moet erkend worden, dat de boer in de loop der tijden hierdoor groot financieel voor deel van heeft gehad. Helaas is de strocartonindustrie in Zeeland nog niet tot ontwikkeling kunnen komen, zulks in tegenstelling met het Noorden van ons land. Met de ontwikkeling der in dustrie begon echter tevens het arbeidersvraagstuk in de land bouw te komen, want de in dustrie trekt voortdurend ar beidskrachten van het platteland tot zich, waarbij nog komt dat de zich uitbreidende industrie steeds meer cultuurgrond vraagt, evenals dit 't geval is voor stads uitbreidingen, aanleg van wegen etc. Weliswaar is er ook cultuur grond bijgekomen door omvang rijke inpolderingen in de voor malige Zuiderzee en van kleinere omvang ook in Zeeland, b.v. in het Sloe en vlak bij huis de Braakman, maar door de bevol kingstoename zal in de toekomst de z.g. landhonger nog steeds toenemen. Van de ontwikkeling van de industrie profiteert ook de fabri cage van landbouwmachines en -werktuigen, en wordt voortdu rend het aloude handwerk door de machine verdrongen. Gezaaid en geoogst wordt er met de ma chine, het paard wordt verdron gen door de tractor. Het is al mechanisatie geworden. De poë zie van het platteland met haar aloude tradities verdwijnt, al zijn er nog talrijke gevallen waar de boer krampachtig vasthoudt aan het oude handwerk; maar eer wij een generatie verder zijn, zal ook op die bedrijven de combine en tractor hun intrede hebben ge daan en zal de evolutie ook zijn doorgedrongen in de huiskamers en zullen aloude landelijke ge bruiken geheel tot het verleden behoren. Laat ons echter zorgen, dat de plattelandsbevolking haar goede karaktereigenschappen niet ver liest; dat zij zal blijven: behouden en stabiel van aard en steeds het gezag erkennend. Een bevolking waaruit door alle tijden heen ge put werd voor de hoogste posten in ons land en die daartoe in staat bleek. Laten wij hopen en ijveren dat, als deze tijd historie zal zijn ge worden, hetzelfde gezegd kan worden. Na de rede van de heer J. W. Scheele werd door de cursisten in ruime mate gebruik gemaakt van de gelegenheid tot gedach- tenwisseling en vragen stellen, waarbij vooral de te loor gaande eigen „levensstijl" en „sfeer" ten plattelande werd besproken. „De industrievestiging op het platteland". Het Woord was daarna aan drs M. C. Verburg, directeur van het Econ. Technologisch Insti tuut voor Zeeland met boven staand onderwerp, die, gevoelend dat hem veel gras voor de voe ten was weggemaaid door ir. Horstmann, met enige schroom zeide het hol van de leeuw te be treden! Spreker meende ter inleiding van zijn causerie, in de weten schap dat het „E. T. I." tot taak heeft de welvaartsbevordering in 't algemeen te dienen, ook nog wel enige aspecten te mogen be lichten daar het terrein waarop zijn instituut werkzaam is, ook de visserij en nog tal van andere takken van bestaan omvat. Hij stond allereerst stil bij de vra gen van het inkomen; welk deel van het inkomen de landbouw en welk deel de industrie levert. Speciaal de landbouw heeft te worstelen met het probleem van de prijsdaling en zózeer is dit het geval, dat reeds de vraag rees in de Ver. Staten of de land bouw weer voor een crisis zal komen te staan en deze wellicht de industrie daarin zal meesle pen. Verder knoopte hij ook de snelst groeiende bevolking ter wereld aan dit vraagstuk. Het is nu eenmaal uitgesloten dat allen zouden emigreren en daarom is de industrie de uitkomst en spr. hoopte dat men zal kunnen voorkomen dat vooral de jonge ren zouden vertrekken. Het ont volkingsproces van het platte land is ook een sterk nijpende kwestie. In de regel zijn het wel niet de besten die naar de steden trekken, maar per saldo is het zo, dat de stad door het platte land gevoed moet worden. De historische ontwikkeling belichtte spr. vervolgens vanaf de vroege middeleeuwen, de daarop na het jaar 1000 volgende vestiging van meest losgeslagen elementen in steden of rond burchten, zodat Middelburg, Gent, Brugge en andere kernen van grote betekenis werden en o.a. de priveleges kregen om in dustrie te mogen hebben, een voorrecht dat het platteland ten enenmale was ontzegd. Zo zag men al vroeg laken (in Leiden), fluweel en kant (in Utrecht), aardewerk in Delft vervaardigd. Spr. kwam vervolgens op de ont wikkeling van de klein-industrie onder Koning Willem I, terwijl na 1860/70 de ontwikkeling snel wees naar het „moderne kapita listische systeem". Zo is dan ein delijk in deze eeuw ook in deze streek, de kanaalzone, de groot industrie op ons erf verschenen en hebben meerdere tegenstellin gen zich hiermede onafwendbaar voorgedaan, want zolang het percentage op 40 staande voor de industrie nog als zuiver agra risch wordt beschouwd, zo is dit bij 20 als zuiver stedelijk te beschouwen en deze feiten spre ken duidelijke taal t.o.v. plaatsen als St. Jansteen, waar slechts 30 der arbeidende bevolking in de agrarische bedrijven werkt. Het is, volgens spr. zó, dat het platteland de mensen levert ter wijl de stad de mensen verslindt, wat ook zijn uitdrukking vindt in het dalende geboortecijfer in de steden. Wanneer wij echter onze als „platteland" beschouwde provin cie Zeeland beschouwen, mogen wij toch op behoorlijke prestaties wijzen op industrieel terrein, zo b.v. t.o.v. de scheepsbouw op „De Schelde" te Vlissingen, etc. etc. De Vestigingskansen. De Overheid heeft de industri ële mogelijkheden voortdurend in overweging en studie en de regionale verspreiding wordt ur gent geacht, zodat het land thans in 8 stukken is verdeeld met 42 kernen, waar men de industrie vestiging meent sterk te moeten bevorderen. Dat Zeeland niet tot de ont wikkelingsgebieden behoort, komt vooral door de gunstige werkeloosheidscijfers. Voor de komende 10 jaar zal men toch in elk geval nog per jaar voor 1000 man meer werk moeten vinden, hetgeen 12 betekent van de werkende beroepsbevolking. In Brabant bedraagt dit percentage 42 en in Limburg 28 Afsluiting der zeegaten urgent Spr. denkt aan de crisisjaren van 3040 te Vlissingen en de mogelijkheid van crisis in de toe komst. Het verheugt hem daarom dat de afsluiting der zeegaten aan de orde is gekomen en dit niet alleen practisch mogelijk is, maar zelfs enkel meer afstuit op het financieel probleem. Als dit verwerkelijkt wordt, zal het Zeeuwse gebied ook meer en meer uit het isolement verlost worden, gelegen als het is tussen de gebieden belijnd door Brugge, Gent en Antwerpen, het indu striële Brabant en de grote metro pool Rotterdam. Daar zit voor Zeeland wel terdege perspectief in. Na deze rede verenigde men zich, nadat de inleider, evenals tevoren de heer Scheele, dank was gebracht, daarop aan een ge meenschappelijke maaltijd. Des namiddags werd gestart voor een bezoek van het gehele gezelschap aan de Spiegelglas- en Superfosfaatfabriek te Sas van Gent. De trip naar Sas van Gent was voor onze toekomstige landbou wers (sters) een uitstapje van bijzondere betekenis, dat in velerlei opzicht een openbaring bleek. Vooral de glasfabriek was een bedrijf waarin men een in druk kreeg van het woord groot industrie. Op deskundige wijze werden de verschillende werk zaamheden door ingewijden uit eengezet en al met al was dit een middag die men wel niet licht zal vergeten, zodat de excursis- ten opgetogen in de „Bleije Haghe" terugkeerden, alwaar na de wachtende koffiemaaltijd een avond volgde die in het teken van het „amusement" stond. Axelse Volksdansers en Zaam- slags L.J.G.-zangkoor met de Hoekse accordeonistenband der L.J.G. gaven met zang, dans of voordracht de toon aan op deze avond, die in een prettige sfeer verliep. De Zaterdagochtend staat even eens in het teken van een excur sie, teneinde indrukken op te doen omtrent een vlassersbedrijf en een in de omgeving van Hulst gevestigde linnenfabriek. Ook hier zal veler leergierigheid worden bevredigd door het nieuw ste van wat in de aanverwante bedrijven geboden wordt. Na de maaltijd zal door voor zitter Doeleman hedenmiddag deze 3-daagse bijeenkomst wor den gesloten en naar zich laat aanzien zullen meer dan 40 land- bouw-jongeren deze „Volkshoge- schooldagen" op Zeeuws-Vlaam- se bodem weer met meer opge dane kennis verlaten. Solide kwaliteiten, dege lijke spullen met een ja renlange duurzaamheid, dat zijn eisen die onze klanten stellen aan hun graslinnen lakens. Ook onze postorderklan- ten stellen die eisen en daarom hebben wij spe ciaal voor hen, die even goed onze klanten zijn, een aanbieding „TWENT'S" graslinnen lakens. Niet zo maar lakens zonder meer, neen, merklakens die wij al jarenlang verkopen. Niet van gewoon katoen maar van origineel zwaar Twent's graslinnen met brede bovenzoom. Deze lakens in de grote maat 180x225 (dus 50 cm. breder dan een nor maal tweepersoonsbed), serieprijs 7.90, lakens voor hen die gewend zijn de beste kwaliteiten te kopen, worden verkocht in deze opruiming voor een prijs die bijna twee gulden lager is dan normaal. Onze postklanten (en het zijn er in die paar weken al duizenden) kopen deze Twent's graslinnen lakens in die grote maat, nu voor Per klant niet meer dan vier stuks. Bijpassende slopen met overslag 58 Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. VERZOEKE BIJ BESTELLING DEZE BON BIJ TE VOEGEN WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K 1800-826B0

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2