Binnenlands Nieuws N.E.S.B.-leiders voor Amsterdams gerechtshof Het offer van Svitjold De vergadering van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen Ir Horstmann bespreek! de Zeeuws-ïlaamse industrie Raad voor de Scheepvaart Reeks van ontploffingen te Terneuzen (Slot.) GROOTHANDEL. Uit de kringen van de groothan del kwamen de volgende berichten binnen Handel in bouwmaterialen. De gang van zaken in deze be drijfstak was in 1953 zeer bevredi gend. Voor het herstel van de dij ken in de overstroomde gebieden werden grote leveringen stortsteen uitgevoerd. Mede tengevolge van de ramp liep de productie van de betonwarenbedrijven sterk op. De levering van bouwmaterialen voor de woningbouw was bevredi gend. De particuliere bouw kon nog niet op gang komen. In deze tak van handel doet zich de concurrentie gevoelen zodat het steeds meer inspanning kost om orders machtig te worden. De houthandel gewaagt van een goede omzet, terwijl de prijzen het hele jaar door tamelijk stabiel wa ren. Ook hier bracht de ramp meer werk en anderzijds hoge kosten op de aanvoer per spoor uit Centraal Europa, wegens het uitvallen van het veer Perkpolder—Kruimngen, waardoor de wagons tot Vlissingen moeten doorlopen, hetgeen neer komt op een langer treintraject en duurder vervoer langs de weg Handel in mosselen. Op de Zeeuwse wateren zijn veel mosselen door de bekende parasiet afgestorven, maar de Waddenzee heeft veel goede mosselen voortge bracht, die, wegens de grote vraag uit Frankrijk en België, voor goe de prijzen konden worden geëxpor teerd. Zowel de mosselkwekerij als de -handel hadden een uitermate gun stig verloop. Voor de toekomst ziet het er met de mosselkwekefij op de Zeeuwse stromen heel slecht uit. Sinds en kele jaren wordt de mosselkweke rij in Zeeland veel schade toege bracht door de bekende parasiet. In 1953 heeft de opbrengst aan mosselen in de Waddenzee veel goed kunnen maken. Of dit in de toekomst zo zal blijven is nog een vraag en accentueert het zwakke punt voor de Zeeuwse mosselvis- serij. Handel in aardappelen. De handel in pootaardappelen was zeer afwisselend. Er werd ver wacht dat door de Februari-ramp, waardoor vele polders geen aard appelen en in elk geval geen poot- aardappelen, konden telen, het areaal zou zijn ingekrompen. Dit bleek, over het gehele land genomen, niet zo te zjjn. Daardoor was er, gezien de gezondheidstoe stand van het gewas, waardoor het percentage dat werd goedgekeurd boven het normale lag, een ruime voorraad voor export. De inzet van de prijzen was in Juli en Augustus goed. Spoedig trad er echter een daling in, omdat Frankrijk het voornemen had om van deze oogst een van betekenis kleiner kwan- tum toe te laten dan voorafgaande jaren. De aandrang tot verkopen nam toe en de kopers, aangemoe digd door steeds geleidelijke af brokkeling van de prijzen, trokken zich voor aankoop terug. De prijs van kleine maten 28/35 liep bij- zonder terug en kwam op 55 a 60 procent van de prijs van de oogst 1952. Dit gold voornamelijk het ras Bintjes en Eigenheimers. Enkele andere soorten bleven ongeveer prijshoudend. In November was er meer vraag voor Frankrijk en &wam ook Italië met enige andere landen aan de markt, waardoor de prijzen weer geleidelijk opliepen. Het gunstige najaarsweer werk te mee om alles vlug en voordelig te doen verlopen. De binnenlandse handel in con sumptie-aardappelen is na 1 Sep tember 1953 vrijwel stabiel geble ven, terwijl de export met veel vraag bood. Naar voederaardappelen was veel vraag, maar de prijs was met ere variërend. wr Bij de Coöperatieve Vruchtenvei- line te Terneuzen waren de resul taten zeer bemoedigend. De goede gang van zaken werd mede begun stigd door het prijsverloop, dat vrij gunstig was, echter met uitzonde- ring van het zomerfruit en de win tergroenten, die beide slecht wer den betaald. Een grotere aanvoer van produc ten door een groter aantal aan voerders is echter zeker nog moge lijk en zal met alle kracht dienen te worden nagestreefd. De samen werking met de Veiling Krabben- dijke, voor wat betreft het export- fruit, heeft gunstig gewerkt en het prijsniveau in Zeeuws-Vlaanderen op een voor ieder aanvaardbare basis gebracht. De transportmoeilijkheden waien zeer ernstig door het uitvallen van het veer Perkpolder—Kruimngen. De kwaliteit van het over het veer BreskensVlissingen vervoerde fruit leed daaronder meerdere ma len, hetgeen in de prijs tot uitdruk king kwam. Een vrijere handel, speciaal met België, is voor de Zeeuws-Vlaamse tuinbouw van groot belang. DETAILHANDEL EN AMBACHT. Van de detailhandel en het am bacht kwamen nog zeer weinig be richten binnen. Over het algemeen was de toe stand, volgens de mededelingen in het jaar 1953 niet onbevredigend. Hetgeen wel mede hieraan toe te schrijven is dat verschillende cate gorieën van winkeliers in onze streek konden profiteren van de inkopen door de Belgen. VERKEER. Van de inspectie der P.T.T. werd vernomen dat het postale verkeer evenals vorige jaren een stijging vertoonde. De dalende lijn, welke het verminderde telegraaf verkeer in de voorgaande jaren aangaf, heeft zich in 1953, zij het in minde re mate, voortgezet, de hausse ten gevolge van de watersnoodramp buiten beschouwing gelaten. Door de watersnood werd de postdienst tijdelijk ontwricht. Het vervoer van post naar Ooste lijk Zeeuws-Vlaanderen geschiedt nog steeds via Antwerpen. De zetel van de afdelingsinspec tie der P.T.T. voor Zeeland en West-Brabant welke gedurende de vorige eeuw, n.l. t9t 1899 in Breda was gevestigd, ging in dat jaar over naar Middelburg om in 1948 wederom naar Breda te worden uari 1953 werd de zetel der inspectie der P. en T. andermaal overgebracht naar Mid delburg. De resultaten bij de Stoomtram Mij BreskensMaldeghem waren in 1953 bevredigend. De lijnen op Brugge en Knokke mochten zich in een groeiende belangstelling verheugen. De omschakeling van benzine- op dieselbussen werd ge heel voltooid. Bij de Zeeuwsch-Vlaamse Tram weg Mij is het personenvervoer gedurende 1953 niet ongunstig ge weest. Het beurtvaartbedrijf was in 1953 bevredigend, wat ook wel toe te schrjjven is aan de gevolgen van de watersnood, omdat het wegver voer gedurende enige tijd niet de normale route kon rijden. HORECA-BEDRIJFSTAK. Waar de Horeca-bedrijven in Zee land over 't algemeen veel te lijden hebben gehad van de watersnood, kan dit gelukkigerwijze van deze bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen in veel mindere mate worden gezegd. De bedrijven zijn er, behalve in Terneuzen, Breskens en enkele verspreide anderen, goed afgeko men. De schade was in het algemeen van dien aard, dat de bedrijven weer spoedig in exploitatie konden worden genomen. Het bedrijf te Breskens, dat tot de zwaarst ge troffenen van deze bedrijfstak in Zeeuws-Vlaanderen behoorde, was, dank zij de medewerking van over heidsinstanties en van die der vak organisaties, na een half jaar her steld en weer in exploitatie. De indirecte schade is vooral in O. Zeeuws-Vlaanderen door het uitvallen van de bootdienst Perk polderKruiningen in Hontenisse, Vogelwaarde en Hulst zeer goed merkbaar. Deze immateriële scha de is voor de bedrijven bijzonder ernstig. Het zakelijk en ambtelijke ver keer gaf weinig verandering te zien. Het ambtelijk verkeer is ten gevolge van de ramp iets toegeno men. Het toerisme is in 1953 evenals vorige jaren belangrijk geweest, vooral van Belgische en van Fran se zijde. De Westerschelde blijkt volgens de statistieken een natuur lijke barrière te vormen. Veel toe risten getroosten zich echter het oponthoud, dat vooral in de top- maanden ontstaat b(j de verenhet overgrote deel blijft evenwel in Z. Vlaanderen met name aan de kust, Terneuzen en Hulst. Tentoonstellingen, zoals deze o.a. te Groede en IJzendijke werden georganiseerd, zijn van groot be- lang. Over het algemeen kan gezegd worden dat de omzetten geen ach teruitgang vertoonden. De winstpercentages werden evenwel nadelig beïnvloed door een geringe stijging der grondstoffen- prijzen, terwijl de verkoopsprijzen vrijwel gehandhaafd bleven. LANDBOUW. Uit de kringen van de landbouw wordt gemeld dat 1953 een bijzon der jaar is geweest. De landbouwers die vroegtijdig met de inzaai van wintertarwe wa ren begonnen, hebben succes ge had, maar zij die op normale tijd hebben gezaaid, ondervonden ten gevolge van de vele regen tegen slag. Dit heeft tot gevolg gehad dat er in het voorjaar veel gerst is gezaaid. Het voorjaar was voor de land bouw in het algemeen zeer gun stig. Men kon alles op tijd zaaien en planten en de structuur van de grond was schitterend. Tengevolge van het gunstige voorjaars- en zomerweer liep het onderhoud van de verschillende ge wassen vlot van stapel. Suikerbieten, aardappelen, tar we, erwten, vlas, bruine bonen, ha ver, uien, wijnpeen en spinazie le verden een buitengewone oogst. De opbrengst van rogge en gerst was middelmatig en de prijzen zeer ongunstig. De prijzen van de uien en de wijnpeen vertoonden een droevig beeld. DE WERKZAAMHEDEN DER KAMER. Wat betreft de werkzaamheden onzer Kamer bij de uitvoering van de wetten, waarbij zjj een functie te vervullen heeft, kan ik u het volgende mededelen: In het Handelsregister der Ka mer waren op 1 Januari 1954 inge schreven 5037 werkelijk bestaande zaken, met inbegrip van filialen. In 1953 werden ingeschreven 245 zaken. In de reeds in het Handels register ingeschreven zaken wer den 1136 wijzigingen aangebracht, terwijl de inschrijving van 114 za ken werd doorgehaald. Inzage van dossiers van in het Handelsregister ingeschrevenen werd in 5548 ge- vallen_ gevraagd. Afgegeven wer den 654 uittreksels uit de inschrij ving van zaken. Het aantal han delsadviezen bedroeg circa 3300. In totaal werden 4748 certifica ten van oorsprong en legalisaties verstrekt. Afgegeven werden 44.332 formulieren ten behoeve van het bedrijfsleven, benodigd voor het aanvragen van in- en/of uitvoervergunningen. Bovendien werden circa 75.000 loonverklarin- gen aangevraagd voor het overma ken van lonen voor in Nederland werkzame arbeiders die in België woonachtig zijn. Uitgereikt werden 2 vergunnin gen voor het houden van een op ruiming. Als teller en meter werden 3 per sonen door de voorzitter beëdigd. Afgegeven werd 1 colportagever- gunning. Vergunningen ingevolge de Ves tigingswet Kleinbedrijf 1937 wer den er 175 verleend, terwijl op 1 aanvrage afwijzend werd beschikt. Aan het ministerie van Econo mische Zaken werden 18 adviezen verstrekt op aanvragen ingevolge het Besluit Algemeen Vestigings verbod Kleinbedrijf 1941 of krach tens een sperverbod. Het aantal aanvragen bjj het Zeewsch-Vlaams Borgstellings fonds. dat ten kantore der Kamer is ondergebracht, beliep 55. Na het uitspreken van de jaar rede van de voorzitter werd over gegaan tot de verdere behandeling van de agenda. VERKIEZING VOORZITTER. Met 11 stemmen vóór en 1 blan co werd ir C. A. L. Horstmann her kozen als voorzitter der Kamer. VERKIEZING ONDERVOOR ZITTERS. Besloten werd het aantal onder voorzitters te handhaven op vier. Als zodanig werden herkozen de heren H. A. A. baron Collot d'Escu- ry te Kloosterzande, H. A. M. A. de Meijer te Terneuzen, D. Luteijn te Oostburg en P. Blommaert te St Jansteen. Wegens vertrek van de heer Ja cobs, vertegenwoordiger der K.A.B in de Kamer, werd in diens plaats met algemene stemmen gekozen de heer J. F. v. d. Voorde te Sluis kil. INGEKOMEN STUKKEN. Van de minister van Verkeer en Waterstaat was een schrijven in gekomen inzake de verplaatsing van het Bevrachtingscommissa riaat naar Middelburg. De minister meent, dat een concentratie van de rijksverkeersinspectie en het be vrachtingscommissariaat te Mid delburg geen vertraging met zich zal brengen, aangezien aan het hoofd van het bijkantoor te Ter neuzen van de P.V.I. te Middelburg zodanige bevoegdheden zullen wor den toegekend, dat het sluiten van overeenkomsten voor de wilde vaart even vlot kan verlopen als thans het geval is. Het bestuur der Kamer is door dit antwoord niet bevredigd en heeft opnieuw aan de minister ge schreven en tevens om een onder houd gevraagd. Besloten werd adhaesie te betui gen aan een schrijven der K. v. K. te Tilburg, gericht aan de minis ter voor de P.B.O. inzake de bijdra ge aan de Sociaal Economische Raad door het bedrijfsleven. MEDEDELINGEN. Door het bestuur der Kamer zijn in de Stichting Zeeuws-Vlaams Borgstellingsfonds als leden van het Algemeen Bestuur wederom aangewezen de heren Blommaert, Fassaert en Hendrikse. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer G. Dees als plaatsvervangend lid der Note ringscommissie, werd benoemd de heer A. S. van Damme te Sas van Gent. RONDVRAAG. De heer J. J. Brugge wees op de „blauwe steentjes", die bij Schoondijke hun kop weer door het asfalt steken. De voorzitter zegde zijn mede werking toe ter verbetering. De heer R. F. van Acker hield een uitvoerig pleidooi voor het uit betalen van een saldo, groot 26.000, aan vlassers, hetgeen stag natie ondervindt door organisato rische moeilijkheden Na brede discussie zeide de voor zitter toe, dat deze ingewikkelde juridische kwestie nader door het bestuur zal worden bestudeerd. De heer C. J. Seghers betoogde, dat Clinge door de toepassing der Winkelsluitingswet wordt gedu peerd i.v.m. zijn positie als grens gemeente De voorzitter antwoordde dat de in het kader de Winkelsluitingswet en op advies der middenstandsor ganisaties; de Kroon heeft hier mééf gegeven dan de wet toestond. De heer E. A. van Dorsselaer wees op de belangwekkende en uit voerige jaarrede van de voorzitter en vroeg speciale attentie van het bestuur t.a.v. de gevolgen van de loonpolitiek. Er is een zekere dis criminatie tussen werknemers, die van de industrie naar de landbouw overgaan, waartegen blijkbaar niets- te doen is. De voorzitter antwoordde, dat destijds aan minister Zijlstra een nota was aangeboden over deze kwestie. Van de minister van So ciale Zaken en de directeur van het G.A.B. te Terneuzen is bericht ont vangen dat deze zaak bestudeerd wordt. Spreker zeide toe, dat dit voor het gehele gewest belangrijke punt niet uit het oog zal worden ver loren. Bij een onderhoud met de voor zitter van de Stichting van de Ar beid over verkeerde toestanden op de arbeidsmarkt in deze streek, had deze functionaris beweerd dat spr. loog. Doch er wordt door de zelfde personen 16 uur per dag ge werkt, n.l. 8 uur op de fabriek en 8 uur in de landbouw, waartegen tengevolge van een lacune in de wet, niet kan worden opgetreden. Hierna ging de Kamer over in besloten zitting. VERDUISTERING EN OPLICHTING. Naar Den Haag is gevankelijk overgebracht de 35-jarige Haag se autohandelaar H. N., die door de rijkspolitie te Vught is gearresteerd. Hij wordt verdacht van verduistering van een aan een inwoner van Delft toebeho rende auto en overdracht van een auto, welke hij als zeker heidsstelling onder zich had. N. zou voorts een Haagse boekhan delaar hebben opgelicht voor 'n bedrag van f 2000. JEUGDIGE BOOSDOENERS AANGEHOUDEN. De politie te Scheveningen heeft wederom een groepje jongelieden aangehouden wegens diefstallen in de omgeving van het Belgi sche park. Het zijn 7 jongelui tussen de 12 en 17 jaar. Zij heb ben automaten zonder betaling van hun inhoud ontdaan en ie- Donderdagmiddag hebben de twee leiders van de Nationaal- Europese Sociale Beweging, die beiden hoger beroep hadden aan getekend, voor het Amsterdamse gerechtshof terecht gestaan. Ook de procureur-generaal, mr. W. P. Bakhoven, was van me ning, dat deze twee verdachten, de 22-jarige Amsterdamse boe- kenimporteur Paul van Tienen, algemeen leider van de beweging voor Nederland en Vlaanderen, en de 50-jarige mr. J. A. Wolt huis uit Groningen, landelijk lei der, zich schuldig hebben ge maakt aan wat hun ten laste is gelegd: deelnemen aan een ver boden vereniging, de N.E.S.B. Juist als in eerste instantie de Amsterdamse rechtbank achtte hij wettig en overtuigend bewe zen, dat de beide verdachten met de oprichting van en de deel neming aan de N.E.S.B. gepoogd hebben het streven van de voor malige N.S.B. van Mussert voort te zetten. Hij vroeg derhalve be vestiging van het rechtbankvon- Met nadruk bracht Van Tienen later de president onder het oog, dat de oproep niets met de op richting van de N.E.S.B. te ma ken had. In de oproep werd men uitgenodigd deel te nemen aan een komende vergadering. Gezien echter de geringe belangstelling, die hem uit de weinige antwoor den was gebleken, had hij de vergadering geen doorgang laten vinden. Niettemin gaf hij het hof een uiteenzetting van zijn plannen in die tijd. Hij zeide een beweging te willen oprichten, die als over koepelende organisatie de vele organisaties, waarvan thans tal loze ex-politieke delinquenten deel uitmaken, zou samenbunde len, doch tevens contact te heb ben willen leggen met partijen, die het nationaal bewustzijn ten grondslag hebben. De organisa ties van ex-politieke delinquen ten noemde hij kortweg „prikkel draadorganisaties". Desgevraagd gaf hij het hof een uiteenzetting van de struc- O UltVVllZiV-ltlllg V Uil Vlv. Olil Uv nis: twee maanden gevangenis- tuur der Europese sociale bewe- straf met aftrek van het voor arrest. Een hogere straf achtte hij niet gewenst, omdat daardoor het publiek misschien geneigd zou zijn het belang van deze be weging, die naar de mening van de procureur reeds te veel publi citeit gehad heeft, te overschat ten. Beide verdachten zullen, in dien ook het hof het vonnis van de rechtbank mocht bevestigen, hun straf niet meer behoeven te ondergaan, aangezien zij na hun arrestatie op 22 Augustus van het vorig jaar rejeds meer dan twee maanden in preventieve hechtenis hebben doorgebracht, vóór zij op 29 October j.l. als ge volg van een beslissing in raad kamer van het gerechtshof in vrijheid werden gesteld. Het hof werd gepresideerd door mr. J. Spey. Deze begon de zitting met het verhoren der verdachten. Hij nam zeer uitvoerig de eerste op roep door, die Van Tienen in April van het vorige jaar had opgesteld en verzonden aan tal loze personen en organisaties, van wie hij verwachtte, dat zij sympathie voor zijn initiatief zouden tonen. In die oproep stond o.m., dat het nationaal- socialisme en het fascisme in hoge mate bepalend zijn bij de bouw van een nieuw Europa. Ook werd gesproken over de „volkse gedachte", een term waarover de president Van Tie nen langdurig begon te onder vragen. De laatste noemde het woord volks een gebruikelijk woord en haalde een uitlating uit een Amsterdams dagblad aan over de film „Rechter Thomas". In het blad stond: „De volkse noten waarop dit verhaal is ge Kamer destijds heeft geadivseerd bouwd.... enz.'' ging, die volgens zijn zeggen de overkoepelende organisatie is van de in diverse landen gevestigde nationale sociale bewegingen. Dit „hoofdbestuur" bestaat uit afge vaardigden van de landelijke be wegingen. Deze in Zweden zete lende raad stelt de richtlijnen voor de bewegingen vast. Zij hebben hieraan te gehoorzamen. De president vroeg Van Tie nen voorts waar de originele sta tuten van de beweging waren, want deze heeft men niet kunnen vinden, hoewel bij de arrestatie in Augustus j.l. het hele huis van Van Tienen is doorzocht en tal loze bescheiden in beslag zijn genomen. „Ik had ze in huis en thans zijn ze er niet meer", antwoord de verdachte. „Ze moeten zich dus bevinden onder de in beslag genomen bescheiden". De president nam vervolgens een prae-advies door, dat door de tweede verdachte, mr. J. A. Wolthuis, eveneens nog voor de oprichting van de beweging in Nederland, was opgesteld. „Dit gaat bedenkelijk in de richting van het neo-fascisme", zeide hij. „U noemt die term er zelfs in". Verdachte Wolthuis beaamde dit, doch Van Tienen zeide, dat hij niet van de term „neo-fascis me" hield en het prefereerde zich een ,,neo-democraat'' te noemen. Als getuige a décharge werd nog gehoord de landelijk leider voor Vlaanderen, Gido Lauwers, die opgaf 29 jaar oud en hande laar te zijn. De president sloot de zitting, die om 14.15 uur begonnen was, des avonds tegen 7 uur. Het hof zal uitspraak doen op 4 Februari a.s. om 10 uur. vensmiddelen gestolen. Vijf hunner zijn na verhoor heen gezonden. Twee zullen voor de officier van justitie worden ge leid. MOEDIGE DAAD. Op 25 April van het vorige jaar redde de thans 14-jarige Henk Schippers, wonende Cort van der Lindenstraat 16, Delft, een 4-jarig jongetje van de ver drinkingsdood. Het kind was in de Schie geraakt, toen het aan het spelen was. De Schie is daar ongeveer drie en een halve me ter diep. Deze moedige daad werd door gegeven aan het bestuur van het Carnegie-Heldenfonds, dat Henk thans beloond heeft met een fraai polshorloge met in scriptie. Het werd de jongen, die binnenkort met zijn ouders naar Canada zal emigreren in het stadhuis namens de burgemees ter overhandigd dcor de loco gemeentesecretaris, de heer J. Hamelynck. BELONING VOOR VINDERS VAN EEN PYROMAAN. De burgemeester van de West- Brabantse gemeente Oud- en Nieuw-Gastel heeft besloten een beloning van 250 uit te keren aan diegene, die aanwijzingen of inlichtingen kan verschaffen, die leiden tot de aanhouding van een pyromaan, die sinds het ein de van October onrust zaait on der de landbouwende bevolking van het vredige dorp. Op het einde van October werd dp een Zondagavond een stro- mijt van een landbouwer in vlammen gezet. Aangezien op dezelfde Zondagavond bij een andere landbouwer everteens een stromij t in vlammen opging gaf dit te denken. De politie stelde een onderzoek in, maar men kwam niet verder. Op het einde van November herhaalde zich een geval van brandstichting. Het was opnieuw op Zondag avond en het was weer een stro- mijt. Op de eerste Zondagavond van het nieuwe jaar volgden niet minder dan drie branden tege lijk. Zondag j.l. brak opnieuw een brand uit, de zevende in suc cessie. Angstig wachten de in woners van Oud-Gastel de ko mende Zondagavond af, zich af vragend wat er dan zal gaan ge beuren. Inmiddels is op grote schaal een politie-onderzoek gaande. Aangezien wordt verwacht, dat hier een pyromaan aan het werk is, zullen speciale voorzorgs maatregelen worden getroffen gedurende de aanstaande weken. De schade door de pyromaan veroorzaakt, loopt reeds in de duizendefi guldens. DRIELING IN HELMOND GEBOREN. In het Sint Antoniuszieken- huis te Helmond heeft mevrouw J. Mathei-Aarts uit Deurne Woensdagmorgen het leven ge schonken aan een drieling, 2 jongens en een meisje. Van de jonggeboren drieling woog het meisje 4 pond en de jongens resp. 4 en 5 pond. De toestand van de moeder en haar babies is uitstekend. Het eerste kind werd om tien mi nuten over tien geboren, waar na de beide volgende met slechts twee minuten tussenruimte ter wereld kwamen. Het gezin Mathei, waarvan de vader metselaar is, had reeds 4 kinderen, namelijk 3 meisjes en één jongen. ONGEVAL IN MAASTUNNEL. Tot half één in de nacht van Woensdag op Donderdag heeft het verkeer te Rotterdam geen gebruik kunnen maken van de Maastunnel tengevolge van een verkeersongeval. De Westelijke buis van de tunnel was voor het verkeer afgesloten, zodat alle verkeer in beide richtingen door de Oostelijke buis werd geleid. In deze buis moest een auto stoppen wegens een motorsto ring. De 31-jarige chauffeur Werner G. Bock, uit Berlijn die een vrachtauto met aan hangwagen van de firma Karl Hartman uit Berlijn bestuurde, reed achter de auto, die stopte. Hij wilde de auto passeren en dit gelukte hem ten dele, want toen de vrachtauto weer gedeel telijk op de rechterweghelft was gekomen, naderde uit Zuidelij ke (de tegenovergestelde) rich ting een radiowagen van de Rotterdamse politie. Ofschoon de fc>estuurder van deze' auto remde, botste de radioauto te gen de voorzijde van de vracht wagen. (Achter de radiowagen reed een stadsbus van lijn 4i. Deze week naar links uit, doch botste ook tegen de Duitse auto. De voorkant van de politieauto werd beschadigd, de Duitse wa gen liep eveneens schade op en van de autobus werden de zit plaatsen ontzet, daksteunen bra ken af en het front werd inge. drukt. De bestuurder van de ra diowagen klaagde over pijn in zijn heup, doch kon na in een ziekenhuis te zijn behandeld naar huis worden gezonden. En kele passagiers van de bus lie pen schrammen en builen op, doch ook deze verwondingen waren niet van ernstige aard. Door dit ongeval was de tun nel geheel versperd en moest 't verkeer worden omgelegd over de Maasbruggen. Om half één was de tunnelbuis weer vrij. DE ALASTRIM TE 's-GRAVENHAGE. In het afgelopen etmaal zijn bij één der zich in het zieken huis aan de Zuidwal te Den Haag in observatie bevindende personen witte pokken gecon stateerd. Het aantal gevallen is daardoor 27. Er bevinden zich nu nog 9 personen in observatie. Vier gevallen konden worden ont slagen. BEDREIGING MET MES DOOR DRONKEN MAN. De rijkspolitie van Diemen heeft Woensdag de 43-jarige W. van A. uit Diemen gearresteerd. Volgens getuigeverklaringen heeft A. Zondagavond in be schonken toestand een café be zocht en verschillende bezoe kers met een mes lastig geval len. Ook de caféhouder, die wei gerde voor hem te tappen en diens vrouw heeft hij met een mes bedreigd. De caféhouder, de 45-jarige Th. van der M. is 2 dagen later tengevolge van een hartaanval overleden. DE OP SCHIERMONNIKOOG AANGESPOELDE BUTSKOP. Het Dinsdag op Schiermon nikoog aangespoelde dier is, zo als een ander onderzoek heeft uitgewezen, een Butskop, een soort van tandwalvis. Dit exem plaar is van het vrouwelijk ge slacht en 6.80 meter lang. Men hoopt het van het wad, waarop hij is aangespoeld te kunnen verwijderen. Het transport zal, naar men verwacht, heden in Leiden aankomen. De Raad voor de Scheepvaart heeft de 57-jarige kapitein G. V. van het 499,99 brt. metende m.s. „Jozef Swenden" mede schuldig bevonden aan de reeks van ont ploffingen, die op 8 December 1953 aan boord van het schip ontstond, toen het te Terneuzen 60. Op het achterdek van één der Noorse Drakars nemen Eric en Ragnar nu afscheid van elkaar. De man nen drukken elkaar stevig de hand. „Vaarwel, Ragnar... vriend!" zegt de Noorman en kijkt de ander warm aan. „Vaarwel, heer Ko ning," antwoordt de ruige piraat met een twinkeling in de ogen, „vaarwel en naar ik hoop tot weerziens!" Dan springt hij be hendig over op zijn eigen schip, dat reeds langszij ligt te wachten. Bevelen worden geschreeuwd, het zeil ge hesen en dan zet Ragnar's schip zich langzaam in beweging. „Een kerel uit één stuk," zegt Eric, die de kloeke gestalte nog lang bewonderend nastaart. Wel dra is van de piratenschepen niets meer te zien dan zes zwarte stipjes aan de horizon Intussen wordt op Eric's Dra- kar de aandacht afgeleid door Pum Pum. Met een ongelukkige uitdrukking op zijn gezicht zeult de dwerg het kind naar Winonah toe. „Iedereen kijken naar poze zeerover, maar niemand denken aan kleine Hrulf," mompelt hij verongelijkt. „Alleen Pum Pum niet kind vergeten!" „Beste, brave Pum Pum," roept Winonah lachend uit. „Als wij U toch niet hadden!" Vertederd neemt zij het wicht in de armen. „Arme kleine," zegt zij medelijdend. „Zo jong nog en al wees. Voortaan zult gij in ons Uw vader en moeder moeten zien." Het kind lacht haar onbekom merd toe en steekt kraaiend de armpjes uit. Ontroerd kijkt Wino nah Eric aan. „Hem is een grootse toekomst voorspeld," zegt hij ernstig. „Op ons rust nu de verantwoordelijke taak hem daar op voor te bereiden. Zovelen offerden reeds hun leven voor hem op," vervolgt hij pein zend. „Zijn vader, zijn moeder en Svit joldSvitjold, een edel en on zelfzuchtig mens was hij. Zonder hem zouden noch ik, noch de kleine hier levend zrjn; zichzelf niet achtend heeft hij zich voor zijn medemensen opgeofferd!" „Zoals de Vala hem opdroeg," vult Winonah aan. „Ik begrijp nu de betekenis van haar woorden!" „Zijn leven was een voorbeeld voor elke rechtgeaarde Noorman, zijn sterven een koning waardig," besluit Eric weemoedig. Bewogen kijkt hij uit over de zee. Zover het oog reikt, golft en deint de zee, eindeloos, rusteloos... Schepen vergaan, mensen ster ven, maar de zee blijft, onbewo gen, altijd dezelfde; en in haar boezem rusten nu bij het zwaard Tyr, de lichamen van Svitjold en Godelinde EINDE. lag, en heeft hem de bevoegd heid om als ka'pitein te varen ontnomen voor de tijd van één week. De inspecteur-generaal van de scheepvaart, de heer J. Metz, had gistermiddag de raad ver zocht de kapitein te straffen door hem te schorsen voor de tijd van twee weken. De kapitein, die in Berchem bij Antwerpen woont, werd gis termiddag als betrokkene ge hoord. Hij vertelde, dat het schip in Swansea een lading anthra- ciet had ingenomen. De lading bestond uit twee soorten, grof en fijn, die door een houten schot in het ruim gescheiden waren. De luchtkokers zijn de hele reis naar Terneuzen afgesloten ge weest. De kapitein was in zijn hut, toen de eerste ontploffin gen ontstonden. Leden van de bemanning waren toen bezig de luiken van het achterruim af te nemen. Bij de eerste explosie was het ruim al een half uur open. De vierde explosie ging gepaard met een enorme steekvlam, waarna brand ontstond. Hierbij werden drie leden van de be manning gewond, waarvan één ernstig. De brand is door de be manning zelf geblust. Als mogelijke oorzaken voor de explosies noemde de heer Metz: adat er bij het openen van het ruim gerookt is en een der mannen een brandende sigaret in de lading heeft gegooid (er was geen rookverbod aan boord); b. dat bij het afnemen van de luiken vonken zijn weggespat en c. dat de vuurhaard al aanwezig geweest is. De Raad voor de Scheepvaart zal de overwegingen nader schriftelijk bekend maken.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2