Nieuw-Guinea geen Sand van beloften VALDA Spionnenoorlog in Berlijn Wat brengt de Radio Persconferentie van gouverneur Dr. J. van Baal De ontsluiting van Nieuw-Guinea Molotof in weekeinde in Berlijn verwacht DE AMERIKAANSE BUITENLANDSE DIENST Het leven is er duur De bevolking Nederland beplant Schouwen en Duiveland Men hoopt nog dit jaar te beginnen Nationale rouw voor Amerikaanse vlieger Opheffing douanepost te Lillo De Mohammedaanse Broederschap De opdracht van Robert Mersham Herdenking watersnood in Stellendam Oostduitse klacht TWEEDE BLAD Donderdag 21 Januari 1954 9c Jaargang. No 3053 BIJ KEELPIJN PASTI LLES DETACH TE VALDAMILD De veldheren in het Westen oud-generaal in het Oosten oud-matroos Verraad het belangrijkste wapen Regering-Naguib: „normaal militair bewind".... VRIJE ZEEUW „Nieuw-Guinea is geen land van beloften. Het is een uitdaging. De huidige belangstelling, die vooral in 1953 zo sterk is toegenomen, heeft voor wie Nieuw-Guinea van vóór de oorlog kende, soms iets verbijsterends. Men, kan er zich enerzijds over verheugen, dat het Nederlandse volk dit geweldige land eindelijk heeft ontdekt, anderzijds past een waarschuwing tegen de overschatting van de mogelijk heden, die daar liggen. Deze waarschuwing is geen ontkenning van die mogelijkhe den, want ze zijn er in voldoen de mate op het gebied van de mijnbouw, van bosbouw en vis serij. Zij zijn er ook op land bouwgebied, ofschoon in minder grote mate dan men wel eens denkt. Maar voor al die moge lijkheden geldt, dat ze waarlijk niet voor het grijpen liggen", aldus heeft de gouverneur van Nieuw-Guinea, dr J. van Baal, op een persconferentie in Den Haag verklaard. Dr Van Baal zeide, dat men er in Nieuw-Guina niet mee komt, wanneer men het werk daar ziet als een „gemoedereerd voortzetten" van de toepassing van in Indonesië bruikbaar be vonden methodes. Nw-Guinea heeft een geheel ander volk met een groot gebrek aan man kracht en een veel geringere bodemvruchtbaarheid. „Wil men het land tot ontwikkeling bren gen, dan zal men ook heel an dere wegen moeten inslaan, dan destijds in Indonesië het geval was. Wij moeten ons los maken van dat verleden en een open oog hebben voor de werkelijk heid en voor wat zij biedt: bos, sago, vis en mineralen. Dr Van Baal legde de nadruk op de noodzaak van de ontwik keling van de rijstbouw. Het ligt in de bedoeling de rijstbouw te mechaniseren. Daarnaast be staan ook plannen voor de ver bouw van cacao, een cultuur, die het voordeel heeft weinig ar beidsintensief te zijn. In antwoord op vragen zeide dr Van Baal, dat het 3-j aren- plan voor Nieuw-Guinea beoogt orde en samenhang te brengen in de werkzaamheden van het gouvernement van Nw.-Guina. V Over de vooruitgang deelde dr Van Baal mede, dat in Biak een nieuwe luchthaven gereed is gekomen, die binnenkort ook over nachtverlichting zal be schikken. Deze luchthaven zal tot de modernste ter wereld kunnen worden gerekend en kunnen worden ingeschakeld in De Sowet-minister van Bui tenlandse Zaken, Molotof, wordt in het weekeinde te Berlijn ver wacht, aldus meldt de Oostber- lijnse radio-omroep. Er werden geen bijzonderhe den gegeven. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, heeft verklaard, geen bewijs te hebben, dat leden van de bui tenlandse dienst dubbelzinninge rapporten opsturen omdat zij denken, dat hun opvattingen in het licht van latere ontwikkelin gen zouden kunnen worden ge- critiseerd. Het diplomatieke corps verrichtte zijn werk goed en geen lid van de buitenlandse dienst behoefde ongerust te zijn, dat meedogenloze veiligheids maatregelen op hem zouden worden toegepast. Dulles zeide, dat hij zelf elke aanbeveling onderzocht van de veiligheids dienst met betrekking tot amb tenaren van de buitenlandse dienst. Dulles verklaarde en en ander naar aanleding van een verzoek om commentaar op een schrij ven van 5 vooraanstaande Ame rikaanse oud-diplomaten waar in in feite gezegd wordt dat di plomaten door onderzoeken van de veiligheidsdienst en ontsla gen er huiverig voor geworden zijn, duidelijke rapporten aan het State Department te zen den. De brief bevat de beschul diging, dat de huidige gedrags lijn van het State Department t.a.v. het pesoneel en de veilig heid „de grondslag zou kunnen leggen Voor een buitenlandse dienst, die geschikt is voor een totalitair* regering". het internationale luchtverkeer. De scheepsverbindingen zijn verbeterd. Dan moet er nog ontzaglijk veel worden gebouwd: huizen, steden en havens. Er is nu een uitgebreid bouwplan opgemaakt, dat nog moet worden goedge keurd. Als dat kan worden uit gevoerd, zullen de moeilijkhe den voor de huisvesting van 't benodigde apparaat voor Nw.- Guina in 1957 kunnen zijn op gelost voor Hollandia, Manok- wari en Sorong, in 1956 voor Merauke en 1955 voor Biak. Dr Van Baal deelde mede, dat Manokwari een belangrijk cen trum wordt. Er komt daar een dwarshelling voor schepen van 2500 ton en er zijn plannen voor een grote zagerij. Een van de grootste huidige bezwaren van Nieuw-Guinea noemde gouverneur Van Baal de duurte. Dr Van Baal deelde mee, dat zijn besprekingen in Den Haag voor een belangrijk deel waren gewijd aan beraadslagin gen over de tarieven van in voerrechten, accijnzen en dien sten, over prijsbewaking en over salarissen. Het leven in Nieuw- Guina moet goedkoper worden om het werken daar aantrekke lijker te maken. Bovendien la ten de huidige prijzen geen mo gelijkheden voor export. Het volgende punt, dat dr Van Baal behandelde, waren de kansen voor de Westerse onder nemers in Nieuw-Guinea, die naar zijn mening liggen op het gebied van de mijnbouw, van bosbouw, van sago en de visse rij. Op het gebied van de land bouw liggen de kansen iets on gunstiger. Dr Van Baal sprak met klem tegen, dat het parti culiere kapitaal geen kans zou krijgen. Wel heeft het gouver nement geweigerd in te gaan op aanbiedingen, waarbij het en de kapitaalslast en de risico van het verlies zou dragen. lOver de geest onder de ver schillende bevolkingsgroepen in Nieuw-Guinea zeide dr Van Baal, dat elk van de groepen zijn eigen wensen heeft. De f a- poea verlangt te worden inge schakeld. Zijn belangstelling gaat uit naar het mechanische bedrijf, omdat hij daarin de nieuwe wereld heeft herkend, waar hij ook toe wil behoren. Wat de Nederlandse en Indische (Nederlanders betreft: oo(k tzij hebben hun wensen en behoef ten. Daar zijn er veel onder, die gegrond zijn, want huisvesting en duurte maken het leven dik wijls moeilijk. In antwoord op een vraag deelde dr Van Baal nog mede, dat beoogd wordt de adviesra den voor inheemse belangen te vervangen door algemene ad viesraden. De Nieuw-Guinea- raad zal waarschijnlijk niet in zijn oorspronkelijke opzet te realiseren zijn. De resultaten van de inheemse bestuursschoal zijn nog onvoldoende. Dit komt doordat de vooropleiding van de de leerlnigen tekort schiet. Bo vendien heeft ook de school on volmaaktheden. Het zal nog wel vele jaren duren dr Van Baal noemde 1970 voordat de autochtone bevolking in het be stuur zal kunnen worden inge schakeld. De dijken op Schouwen en Duiveland zijn dicht en de beproevingen tijdens de Januari-stormen hebben geleerd, dat ze goed dicht zijn. De wederopbouw kan beginnen en het normale leven dient zo snel mogelijk te worden hervat. Daarvoor zullen niet alleen huizen moeten worden ge bouwd, doch om het eiland tot een voormalig bewoonbaar oord te maken zal op korte termijn de herbeplanting een feit moeten worden. Doordrongen van deze nood zakelijkheid, zette de stichting „Nieuw Schouwen en Duiveland" haar boom-plant-actie op touw, welke rond 1 Februari 1954 haar hoogtepunt zal krijgen. Het ge- Het propaganda-comité is en thousiast en dankbaar voor de talrijke toezeggingen tot mede werking aan deze actie „Neder land beplant Schouwen en Duiveland". Het heeft goede vormde propaganda-apparaat moed, dat men er op deze wijze ziet zijn taak verlicht door me- in zal slagen, op korte termijn, dewerking van diverse bedrij- een zo groot bedrag binnen te ven, instellingen en personen. De gemeente Amsterdam ver zorgt de verspreiding van dui zenden grote en kleine raambil jetten, welke straks, opgehangen voor de ramen van banxen, scholen, hotels enz., de aan dacht van het publiek zullen vestigen op de mogelijkheid tot medewerking aan de herbeplan ting van Schouwen en Duive land. Circa anderhalf millioen bomen zullen nodig zijn en voor elke gestorte twee gulden vijf tig op GIRO 1384 ten name van de stichting zal één boom kun nen worden aangeplant. Bij alle bankinstellingen over het gehele land zullen binnenkort boom certificaten verkrijgbaar zijn. Elk certificaat kost 2,50 voor de kosten van één boom. Bijzondere medewerking on dervindt de stichting van het warenhuis „De Bijenkorf" en van de foto-dienst van het al gemeen Nederlands persbureau A.N.P. In drie magazijnen van De Bijenkorf zullen kort vóór 1 Februari speciale etalages en stands komen voor de boom- plantactie. Dit zal gebeuren in Amsterdam, Den Haag en Rot terdam. Op deze exposities zal bijzonder fraai fotowerk van Schouwen en Duiveland te zien zijn, dat spontaan door de A.N.P.-fotodienst beschikoaar werd gesteld. In de stands zullen boom-certificaten worden ver kocht tegen 2,50, terwijl men tegen bijbetaling van 1 tevens in het bezit komt van een map je fraaie foto-kaarten, welke het scherpe contrast weergeven van de toestand vóór en na 1 Feoruari op Schouwen en Dui veland. Ook de Nederlandse padvin ders krijgen, dat nog dit jaar met de herbeplanting zal kunnen wor den begonnen. Dinsdag heeft zich te Mana gua, de hoofdstad van Nicara gua, bij een demonstratie van een eskader van de Amerikaanse luchtmacht, dat op het ogen blik een vriendschapsreis door Latijns-Amerika maakt, een zeer ernstig ongeluk voorgedaan. Een straaljager van het type Sabre F-86 moest een noodlan ding maken en verongelukte daarbij. De piloot van het toe stel, die de dood vond, schijnt het risico, dat hij met zijn toe stel op de menigte zou storten niet genomen te hebben door 'n terrein, 3 km van het vliegveld, voor de landing uit te kiezen. Hij raakte echter met zijn toe stel een boomtop. De regering van Nicaragua heeft een nationale rouw afge kondigd. Te Antwerpen wordt verno men dat de douanepost te Lillo stroomafwaarts van Antwerpen, waarschijnlijk in de loop van Februari of uiterlijk 1 Maart zal worden afgeschaft. Voortaan zou de controle te Antwerpen of in Nederland geschieden. De post te Lillo was vaak de oor zaak van aanzienlijke vertra ging in de binnenvaart. Een be perkte dienst zal te Lillo blijven voor de plaatselijke controle en voor het toezicht op jachten en mosselschuiten. Een niet aflatende oorlog, waarin alle middelen heilig zijn, wordt in Berlijn gestreden tus sen de legers van de heren Gehlen en Wollweber. Voor het voeren van deze oorlog kunnen de leiders putten uit financiële bronnen, waarvan de omvang niet bekend is, maar dié zonder twijfeld rijk zijn. Generaal G us tav Gehlen is de chef van de West- duitse veiligheidsdienst en Woll- weber is minister van Binnen landse Veiligheid in Oost-Duits- land. In die functies staan zij aan het hoofd van elkaar becon currerende spionnage-organisa- ties. Er functionneren natuurlijk heel wat meer geheime diensten in Berlijn, een stad. waarin de „koude oorlog" tot een obsessie is geworden: de officiële van de grote mogendheden en de parti culiere van politieke partijen, verzetsgroepen en beroeps-avon turiers. Maar die van Gehlen en Wollweber zijn verreweg de grootsten: zij hebben honderden agenten in vaste en losse dienst. Gehlen en Wollweber zijn ge heel verschillende figuren, maar beiden verstaan zij hun ,,vak". De „Manchester Guardian" gemakkelijk schikken als de po- geeft de typisch-Engelse mening litieke partijen gedaan hebben? weer over de recente gebeurte- Ze zijn al eens meer onderdrukt nissen in Egypte. geweest, in 1948, maar onder- De breuk tussen de Egyptische gronds werd er doorgewerkt en regering en de Mohammedaanse de Broederschap overleefde. Broederschap is niet onverwacht Waarschijnlijk zal men dit weer gekomen. De Broederschap ont-1 trachten. De verbindingen met kwam aan ontbinding, toen de het leger kunnen de regering nog Raad van de Revolutie de poli- wel eens moeilijkheden bezorgen; tieke partijen verbood. De raad zoals ook de vaardigheid van de aanvaardde de bewering, dat de Broederschap om terroristen aan Broederschap geen politieke par- het werk te zetten, die absoluut tij is, maar een organisatie tot niets om eigen leven geven. (De verdediging van de Islam. In feite echter bleek het een centrum van politieke actie, onafhankelijk van de raad, hoewel de Broederschap verbindingen met de regering had, daar enkele officieren van het leger lid waren van de Broe derschap. Organisaties als de Mohammedaanse Broederschap zijn de afgelopen jaren ook in andere Mohammedaanse landen verschenen: de Fedaiyan Islam in Perzië en de Khaksars in Pa kistan. Zij trekken fanatici, duis- terlingen en velen van de econo- misch-ontevreden intelligentsia van de middelklasse aan. De leden van de Broederschap ko men licht tot heftige daden. De regeringen van Mohammedaanse landen verkeren in een onduld bare toestand, als vitterige reli- gieuse leiders hen kunnen be dreigen met een omwenteling, die door hun privé-legers veroor. zaakt kan worden. In Pakistan is de leider van de Khaksars gevangen genomen. In Perzië vormde de tweespalt tus sen Mossadeq en Mullah Kasjani, één van de belangrijkste aspec ten van het laatste deel van Mos- sadeq's regering. De revolution. I naire Raad in Egypte is thans I van mening, dat men sterk ge noeg is om een einde te maken aan de Broederschap. Zal de i Broederschap echter zich even premier, die de Broederschap in '48 ontbond werd vermoord.) Door deze jongste ontbinding is de Raad van de Revolutie de enige georganiseerde politieke beweging in Egypte geworden. Kan zulk een toestand voortdu ren? Wat zijn nu de vooruit zichten van Naguib's regering? Toen de Revolutionnaire Raad Koning Faroek verdreef, sprak men van een tijdelijk militair voogdijschap. De politieke par tijen zouden eerst zichzelf moeten zuiveren en zouden daarna hun verantwoordelijkheden weer kun nen aanvaarden. Inplaats daar van zijn ze verdwenen en er is nog niets voor hen in de plaats gekomen. Toen de Raad aan de macht kwam, zeiden velen, dat det een militair bewind k la dat van Bonaparte of Cromwell was. Als Naguib's regering Egypte stabiliteit wil geven, dan moet er meer besluitvaardigheid aan de dag gelegd worden wat betreft de nieuwe politieke instellingen die beloofd zijn. Men kan thans aan de Egyptische regering niets meer zien dan een normaal, mili tair bewind. Het zou tragisch voor Egypte en de wereld zijn, als de sociale stuwkracht, waar mede het nieuwe regime begon, zou falen en verdwijnen als een stroom, die in het zand weg zakt door MARTIN VERDUYN. 18) (Nadruk verboden). Tranen drongen het meisje naar de brandende ogen toen de mannen verdwenen waren. Sam kauwde heftiger dan ooit op zijn gum en spoog. Toen beende hij op Marion af en grinnikte. „De baas gaf me opdracht er voor te zorgen dat udat u „Wél?" „Wel, ehnou, dat u als een dame kunt slapen." Het meisje zag de sergeant eerst niet begrijpend aan. Toen begon zij te blozen en daarop hartelijk te lachen. En toen zij eenmaal lachte, lachte Sammy mee en Brent, hoewel hij niet wist waarom, lachte met z'n dorstige keel maar mee, zo goed en zo kwaad als het ging, al was het alleen maar om even de il lusie te hebben, dat de dood nog ver van hen verwijderd was. - „Ik geloof dat ik zo'n mannen- en padvindsters gaan de gemeenschap in grote ongelegen- boomplantactie steunen. In dor pen en steden over het gehele land zullen zij van huis tot huis de boomplant-certificaten aan bieden. heid breng,'' zei Marion. „Onze captain is een heer, miss Andrews," antwoordde Sammy trots. Marion antwoordd* ni*t. Plotseling viel de Afrikaanse nacht in. Sam keek op zijn hor loge. „We moeten snel een soort tent maken," zei hij tot Brent. „Je mag nu ook wat drinken. Maar denk erom, niet méér dan het rantsoen." Brent dronk gulzig zijn beker tje water en toog met de ser geant aan 't werk, terwijl Crane en Flanders een gesprek met Marion begonnen. Handig wisten zij van het meegevoerde zeildoek een tent te improviseren, waar bij taaie stokken en lianen goed dienst deden. Gedachtig aan Mer- sham's wens, werd er ten gerieve van het meisje een afscheiding gemaakt, een attentie die door haar met enige schaamte aan vaard werd. Met grote verwondering be dacht zij, hoe de steenharde ka pitein Mersham aan zulk een eis der beschaving gedacht had, in omstandigheden dat deze bijna belachelijk scheen en het laatste ogenblik voor een onderneming die bijna zeker dodelijk was. En in deze critieke ogenblikken drong h*t v*or hst esrst t*t de gegradueerde Marion Andrews door dat de universiteit van het leven oneindig veel meer en be langrijker faculteiten kent dan die van physica en wiskunde, en besefte zij van hoeveel meer be tekenis de beleefde daden van gewone mensen voor het voort bestaan der beschaving zijn, dan de projecten van geniale geleer den. Want deze eenvoudige in structie van captain Mersham kwam voort uit de ziel van de beschaving en zij vertegenwoor digde slechts de hersens, de her sens die, zonder geleid te worden door de intuïtieve, kinderlijke ziel van de gewone mensen, slechts helse diepten zou bloot leggen. En daar in de benauwde hitte en de stikdonkerte van de tent, verontrust door de onbekende geluiden van de rovende jungle beesten, lag Marion met wijd geopende ogen te staren naar een vreselijk visioen, de apocalypse van het ontketende atoom, de wereld in vlammen, de hersens zonder ziel, dwalend in de af grond van zwavel en sulfer en de zielen als klagende schimmen over de kaalgebrande aarde. Toen wist zij dat zij bidden moest voor Mersham's terugkeer, al had zij, zoals de meeste men sen van deze generatie, het bid- d«n allang v*rla»rd. Gehlen stamt uit de afdeling „Abwehr" van Hitler's weer macht. Gedurende de oorlog had hij het gehele uitgestrekte spion- nagenet, dat de Duitsers over Oost-Europa tot diep in de Sow- jet-Unie hadden gespannen, on der zijn leiding. Wollweber diende in Wereld oorlog nr I als matroos op de keizerlijke vloot, nam deel aan de muiterij in Kiel in 1918 en ver wierf zich nadien in communisti sche kringen een grote naam als sabotage-expert, door tijdens de Spaanse burgeroorlog explosieve ladingen aan te brengen in sche llen, die voor Franco bestemde wapens vervoerden. Hetzelfde deed hij in Zweedse ertsschepen, met voor Duitsland bestemde la dingen in wereldoorlog nr II, Door de Zweden gearresteerd, verbleef hij korte tijd in een ge vangenis in Stockholm, waarna hij naar de Sow jet-Unie uitweek. Daar kreeg hij een speciale op leiding van de M.W.D., de. Russi sche spionnagecentrale. Sinds 1945 vervulde hij verschil lende hoge functies in de Oost- duitse „Volkspolizei", maar zijn waarlijk grote dag kwam vijf maanden geleden, toen hij, na de. zuiveringen, die volgden op de Juni-opstand, minister van Bin nenlandse Veiligheid werd. PERSCAMPAGNE. Van Gehlen was het gedurende lange tijd niet bekend, dat hij de leider was van het West-Duitse spionnage- en contra-spionnage- apparaat. Het was de eigenaar dige strijdwijze van Wollweber, die dit feit aan de grote klok hing. In plaats van de anonimi teit van de tegenstander te res pecteren, zoals in de kringen der geheime diensten gebruikelijk is, liet Wollweber de Oostduitse pers de naam van Gehlen als het ware uitschreeuwen. Er ging bijna geen dag voorbij, waarop de, communistische bla den niet scherpe aanvallen, met ware en onware beschuldigingen, op Gehlen bevatten. Voortdu rend werd er op gehamerd, dat hij zijn carrière in Hitler's weer macht maakte en men stelde hem voor als de „grijze eminentie" achter Adenauer, die, in op dracht van militairistische en na zistische kringen, de werkelijke macht in West-Duitsland zou uit oefenen. Tegelijk publiceerde Wollweber lange lijsten met na men van lieden, die, volgens zijn bewering, voor de dienst-Gehlen zouden werken, ontmaskerde hij „wijdvertakte, Westelijke spion- nagenetten" in Oost-Duitsland en organiseerde hij naar Russisch voorbeeld monster-processen te gen zijn slachtoffers. Van Westduitse zijde is daar op, zonder veel overtuiging, ge antwoord met de arrestatie van enkele Oostduitse spionnen. ZONDER OPZIEN. Misschien is deze slappe reac tie te wijten aan het feit, dat Geh len, wiens organisatie slechts 'n officieus karakter heeft, druk aan het onderhandelen is met de parlementaire leiders in Bonn om voor zijn dienst de officiële status te verkrijgen en daarom maar liefst zo weinig mogelijk opzien baart. Maar ongetwijfeld zal ook het feit er iets mede te maken hebben, dat vele Oost duitse spionnen, aangetrokken door de betere condities, die de Westelijke spionnagediensten bie den, van twee wallen eten. Verraad is één van de belang rijkste wapenen in de strijd tus sen de spionnen van Oost- en West-Duitsland. Dat bleek zo juist ook weer tijdens een proces voor het gerechtshof in Karls ruhe, waarin een jonge, Oost duitse, communistische spion tot anderhalf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. De voornaam ste getuige tegen deze spion, Bugenhagen geheten, was de man, die hem in Oostduitsland zijn opleiding in het spionnage- werk had gegeven en nu in Bonn een vertrouwenspositie schijnt te bekleden Op het ogenblik, met de confe rentie der ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier in het vooruitzicht, geven de Duitse spionnagediensten wat minder ruchtbaarheid aan hun activiteit. Maar reeds smeden de chefs hun plannen voor alle eventualiteiten. Want of de Berlijnse conferentie nu wel of geen succes wordt, van één ding kan men zeker zijn: de oorlog tussen de spionnen wordt voortgezet. De Ned. Herv. Gemeente en de Geref. Kerk te Stellendam zullen gezamenlijk in de avond van de eerste Februari in de Ned. Herv. Kerk aldaar een her. denkingsdienst houden. Hierin zullen voorgaan de plaatselijke voorganger van de Ned. Herv. Kerk, de heer W. Bouman en de predikant1 van de Geref. Kerk ter plaatse, ds D. C. Los. Het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft ver klaard, dat Westduitse en West- berlijnse spionnage.organisaties de vier-mogendhedenconferen- tie te Berlijn proberen te ver. storen door vlugschriften over de grens tussen Oost- en West- Duitsland te schieten. VRUDAG 22 JANUARI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.8.45 Voor de vrouw9.00 Gymn.; 9.10 Gram.; 9.30 Water, standen; 9.35 Schoolradio; 10.00 Oauserie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de jeugd10.40 Koor 10.55 Causerie; 11.15 Gr.; 11.35 Orgel; 12.00 Gev. muz.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Sport; 12.49 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gr.; Eerst toen Sammy Dunwell koud en stijf van de eerste wacht terugkeerde en de snurkende Brent wakker porde, zonk Ma rion weg in de diepe slaap van een uitgeput mens. Moeizaam, maar uiterst voor zichtig worstelden Mersham en Hartley zich door de jungle. Zij waren op 't spoor van de vijand, die hen niet verder dan enige honderden meters vooruit was. Ieder ogenblik konden zij over vallen worden door een verdekt opgestelde, achtergebleven groep en Mersham, die zijn krachten gaandeweg voelde slopen door de koorts, was blij dat hij de intel ligente, ijskoude Hartdey mee genomen had. Deze gebaarde hem plotseling stil te staan, dan wenkte hij omzichtig. Mersham trad naderbij en werd voor het eerst van aangezicht tot aange zicht met de nazi-bende gecon fronteerd. Bijna waren zij de vijand in de arm gelopen, verra derlijk als de jungle is. Zij wa ren aangeland op een van die on verklaarbare open plaatsen in de dichte flora, die meestal benut worden om te kamperen. Dit wa ren de Duitsers ook van plan, kon Mersham wel zien, daar één van de officieren de reusachtige negerhoofdman instructies gaf. (Wordt vervolgd). '13.30 Amus. muz.; 14.00 Kook- praatje; 14.20 Piano; 14.50 Voor. dracht; 15.10 Orkest; 15.30 Gr.; 16.30 Orkest; 17.10 Voor de kin deren; 17.40 Lichte muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Amus. muz.; 18.45 Hoorspel; 19.00 Kinderliedjes; 19.10 Gev. muziek; 19.30 Hoor spel; 19.50 Berichten; 20.00 Nws.20.05 Boekbespreking; 20.10 Koor; 20.25 Benelux; 20.40 Causerie; 21.00 Voor de jeugd; 21.35 Lichte muz.; 22.00 Buitenl. weekoverzicht; 22.15 Rhythm, muziek; 22.40 Causerie; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr. HILVERSUM n: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gew. muziek; 7.45 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 Tot uw dienst; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11Ö0 Piano; 11.30 Gram.; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13.35 Gr.; 14.00 Schoolradio; 14.30 Orkest; 15.00 Gram.; 15.15 Voordracht; 15.35 Kwartet; 16.00 Tuinbouw- praatje; 16.15 Ensemble; 16.40 Gram.; 17.20 Viool; 17.45 Friese uitzending; 18.00 Orkest; 18.20 Gram.; 18.45 Muziek voor bla zers; 19.00 Nieuws;' 19.10 Rege ringsuitzending; 19.30 Gr.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Orkest; 21.20 Causerie; 21.40 Lichte muziek; 22.10 Kwartet; 22.25 Causerie; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Schoolradio; 15.30 Orkest; 16.20 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gr.; 18.00 Orkest; 18.30 Voor de sol. daten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gr.; 19.45 Oratorium; 20.30 Kunst; 20.45 Oratorium; 22.00 Nieuws; 22.15 Causerie; 22.30 Gr.; 22.45 Vlaamse muziek: 23.00 Nieuw».

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5