Het offer van Svitjold Cs. De vergadering van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen Ir Horsimann bespreekt de Zeeuws-ïlaamse industrie De stichting voor de landbouw Overdracht der krijgsgevangenen begonnen aw Kleuterschool voor Nieuw-Vossemeer ROEMENIE Hertog van Montrose, uitvinder van vliegdek- schip, overleden Kalverdrieling in Januari 1952 algemeen een goed jaar geweest De oppervlakte cultuurgrond in 1953, gevolgen van de overstroming De meeste Chinezen gaan naar Formosa Na het algemeen economisch overzicht vervolgde de voorzitter, ir Horstmann, zijn jaarrede met een overzicht van de bedrijfsresul taten der Zeeuws-Vlaamse indu strie. Cokesfabriek. De bevoorrading met cokes kolen gedurende 1953 is, in tegen stelling tot de voorgaande jaren, goed verlopen, hoewel nog steeds Amerikaanse kolen moesten wor den aangevoerd. De productie van cokes verliep regelmatig en de afzet vond plaats naar dezelfde afzetgebieden als vroeger. De exportprijzen ver toonden evenwel een verlaging vanwege de vermindering der acti viteiten in de Westeuropese ijzer en staalindustrie, waardoor gro tere hoeveelheden cokes voor an dere doeleinden beschikbaar kwa men. De zachte herfst en de mil de winter hebben tevens een prijs- verlagende invloed gehad. De afzet van de bijproducten verliep normaal en in Augustus werd een aanvang gemaakt met de gaslevering op lange afstand. De reconstructie van de eerste cokesovenbatterij vordert gestaag en deze zal in de tweede helft van 1954 in de productie worden opge nomen, waardoor de productie on geveer verdubbeld zal worden. Op sociaal gebied werd het jaar 1953 gekarakteriseerd door een zeker tekort aan arbeiders en ten einde nieuwe arbeidskrachten aan te trekken, werd wederom in sa menwerking met het gemeente bestuur van Terneuzen, tot de aan koop van een aantal woningen in de Louisapolder besloten. Kunstmeststoffenindustrie. Bij de Compagnie Néerlandaise de l'Azote vonden de wederop bouwwerkzaamheden verder voortgang. De materiaalvoorzie ning hiervoor baarde minder zorg dan voorheen. Dit laatste kan ook gezegd worden van de grondstof- fenvoorziening. In het eerste halfjaar had dit bedrijf te kampen met moeilijk heden inzake de arbeidsvoorzie ning. Bij het dijkherstel en in de landbouw werden lonen betaald die ver uitgingen boven die welke betaald mogen worden waardoor een grote afvloeiing van arbeids krachten plaats vond. Mede ten gevolge van een essentiële loons verbetering kwam in het tweede halfjaar hierin enige verbetering. De behoefte aan goed geschoolde krachten bleef bestaan. De producten vonden geregeld plaatsing. Echter moesten op de buitenlandse markten gevoelige prijsverminderingen genomen wor den. Het hoefijzerverkeer per spoor wachtte ook in 1953 nog steeds op een redelijke oplossing hetgeen dit bedrijf in een ongunstige positie op de binnenlandse markt plaatst. De productie van stikstofmest stoffen in Nederland overtreft thans ver de binnenlandse behoef te, zodat grote partijen uitgevoerd moeten worden. Dit is slechts mo gelijk als in de verschillende lan den de landbouw tot ontwikkeling kan komen waartoe een vredes- sfeer noodzakelijk is. In verschillende landen worden nog voortdurend moeilijkheden on dervonden van invoerbeperkingen, betalingsmoeilijkheden e.d. die de internationale handel ten zeerste afremmen. Voor de fosfaatfabriek waren de aanvankelijke vooruitzichten voor de afzet van de producten in het begin van het jaar ongunstig. Spoedig trad reeds herstel in, zo dat uiteindelijk in het binnenland een bevredigende omzet werd be reikt. De prijzen van de grondstoffen, ruwe fosfaat en pyrieten, onder gingen nagenoeg geen wijzigingen. De zeevrachten vertoonden een daling. zodat de aangevoerde grondstoffen iets goedkoper kwa men. De prijzen voor superfosfaat ble ven op het lage niveau gehand haafd. hetgeen de resultaten on gunstig beïnvloedde. Het product gekorrelde super fosfaat „Gobakor" werd zeer gun stig ontvangen en de omzet hier van nam sterk toe. De prijzen van enkele der neven producten vertoonden een lichte verbetering in de loop van het jaar. De vooruitzichten voor 1954 zijn iets gunstiger dan voor het afge lopen jaar. De export ondervindt toenemende moeilijkheden tenge volge van de zwaarder geworden buitenlandse concurrentie. Beetwortelsuikerindustrie. De tijdsduur der campagne ken merkte zich door zeer gunstig weer. Van vergelingsziekte werd minder last ondervonden dan de twee voorafgaande jaren. De gewichtsopbrengst der bie ten was zeer hoog en het nadelig effect van de watersnoodramp werd hierdoor ruimschoots over troffen. Niettegenstaande het droge en warme najaarsweer was het sui kergehalte der bieten teleurstel lend, evenals de kwaliteit der bie ten in vergelijking met vroegere soorten. De tarra was hoger dan het mooie najaarsweer zou doen verwachten. Deze stak ongunstig af bij die in andere delen van het land. hetgeen te wijten is aan een tekort aan arbeidskrachten en minder nauwkeurig werken. Het toenemend zoutgehalte van h"t kanaalwater stelt deze indu strie voor steeds grotere techni sche problemen en ook financiëel gezien is hier van een steeds gro ter wordend nadeel sprake. De afzet in de veevoedersector was ongunstiger dan in voorgaan de jaren terwijl de marktprijzen sterk waren gedaald. Suikerwerkenindustrie. De gang van zaken in deze in dustrie was, volgens de ingekomen berichten, aanmerkelijk gunstiger dan in 1952, en gaf reden tot vol doening. Spiegelglasfabriek. De gang van zaken in 1953 was niet onbevredigend. De wederop bouw van het centrum van Rotter dam was daarop niet zonder in vloed. De export van blank spie gelglas vertoonde een aanzienlijke teruggang, al kon deze industrie de relaties met haar buitenlandse afnemers van verzilverd spiegel- De omzet in gehard glas, dat on der de naam „Securit" op de markt wordt gebracht, onderging een belangrijke uitbreiding. In 1953 werd in dit bedrijf ge heel overgegaan op electrische energie. Over de vooruitzichten voor 1954 valt weinig te zeggen. Stijfsel- en Glucose-industrie. De afzet van deze producten in het binnenland was gedurende 1953 over het algemeen bevredi gend. Het valt nog niet te voor zien welke gevolgen de verlaging van de suikeraccijns welke 1 Januari j.l. is ingegaan zal heb ben voor de binnenlandse afzet van glucose. Betreurd wordt, dat de regering deze verlaging heeft aangekondigd zonder tevoren die industrie erin te kennen, welke er de terugslag van zal moeten op vangen. De export ondervond in het be gin van het jaar een zekere inzin king, welke zich later geleidelijk herstelde. Met betrekking tot de binnen landse maïsteelt, speciaal in Z. Vlaanderen, kan worden medege deeld, dat de oogst dit jaar een hoge opbrengst per ha gaf. Het aantrekken van werkkrach ten, met name van gespecialiseer de, bleef het gehele jaar moeilijk, c.a. door het gebrek aan woningen. Klompenindustrie. De afzet van klompen was over het algemeen bevredigend, hetgeen wel zijn oorzaak hierin vond dat meerdere bedrijven de productie staakten, omdat zij eerder verlies dan winst opleverden. In 1947 waren er, volgens de in gekomen berichten, 1800 klompen- makersbedrijven in Nederland, en thans bestaan er hiervan nog slechts de helft. De verwachting is dat er in de nabije toekomst nog meer bedrij ven zullen verdwijnen, wanneer althans de bedrijfsuitkomsten niet beter worden. Rijwielonderdelen. Het jaar 1953 was voor deze in dustrie in het algemeen bevredi gend. De vervaardiging van drie- wielfietsjes voor kinderen werd verder ontplooid. De export was bevredigend, maar niet overweldi gend. Deze industrie overweegt de mogelijkheid tot het vervaardi gen of assembleren van rijwielen, autopeds en kinderrijwielen. Wollenstoffenweverijen. Het jaar 1953 werd ingezet met een volledige bezetting. In het voorjaar trad een vrij scherpe om zetdaling in welke tot in de zomer maanden voortduurde. Ongetwij feld was de watersnood van 1 Fe bruari één der oorzaken, maar er speelden toch ook andere factoren een rol. Toen, na een lichte stij ging in MeiJuni, plotseling de wolmarkten daalden, werd aller- wege de vrees gekoesterd mede in verband met de Korea-onder- handelingen dat deze daling zou voortduren. Een duidelijke aarze ling tot het plaatsen van orders door de groothandel en de confec- tie-industrie was dan ook merk baar. De wolprijzen bleven vrij stabiel met een kleine stijging van de prij zen tegen het eind van het jaar. Mede door het plaatsen van be langrijke buitenlandse orders bij de Nederlandse textielindustrie in de laatste vier maanden van het jaar zijn de bedrijven behoorlijk van orders voorzien. De vooruitzichten zijn dan ook hoopgevend, maar het wordt wel nodig geacht dat de Overheid de exportbevorderende faciliteiten waarvan fabrikanten in diverse ons omringende landen profiteren, scherp in het oog houdt. Ook deze industrie heeft te kam. pen met gebrek aan vaklieden en vrouwelijk personeel. Het vakonderwijs in Zeeuws- Vlaanderen wordt beslist onvol doende geacht, terwijl de moeilijke verbindingen met overig Neder land oorzaak zijn dat men geen vakmensen van elders kan aan trekken. Voorheen werd dit euvel enigs zins gecompenseerd door de Bel gische vaklieden, thans is het veel eer andersom. Tengevolge van de hogere Belgische lonen komen niet alleen de Belgen niet meer naar Zeeuws-Vlaanderen, maar gaan diverse arbeiders uit de grensstreek naar België werken. Ook gaan zeer veel meisjes, aan gelokt door de hoge lonen, in Bel gië in dienstbetrekking. Tapijtindustrie. Ook deze industrie heeft een be vredigend jaar gehad. De export mogelijkheden waren niet ongun stig. Op de binnenlandse markt voelde men dat het vertrouwen in de prijzen wel geschokt is na de onderhandelingen in Korea. Het gebrek aan geschoolde ar beidskrachten speelt ook bij deze industrie een belangrijke rol. Tricotage-industrie. De algemene indruk is dat het jaar 1953 voor deze tak van indu strie niet slecht is geweest. De moeilijkheden in de productie wor den groter, omdat de afnemers zo veel mogelijk vermijden voorraden in te slaan. Ze geven er de voor keur aan hun aankopen te doen naar gelang van de onmiddellijke behoeften. Dit heeft tot gevolg dat er perioden voorkomen waarin de bedrijven overbelast zijn en pe rioden waarin grote slapte op treedt. De wolprijzen bleven het gehele jaar vrij stabiel, zodat de prijzen van de producten geen grote schommelingen vertoonden. Zuivelindustrie. Eén der bedrijven berichtte dat de melkaanvoer op hetzelfde peil is gebleven als in 1952. De kosten van verwerking waren in stijgen de lijn. Per 19 April kwamen de prijzen van melk- en melkproduc ten vrij waardoor verschillende rijkssubsidies verdwenen, hetgeen tot gevolg had dat de prijzen van de producten opliepen. Een kleine terugslag bij de verkoop viel hierbij waar te nemen. De tekorten aan melk werden aangevuld uit overig Nederland. Electriciteitsbedrijf. Het jaar 1953 stond voor de P.Z.E.M. in het teken van de Fe- bruari-ramp. In Zeeuws-Vlaande ren was de schade, vergeleken met andere delen van de provincie, betrekkelijk gering. De stroomlevering in dit gebied kon dan ook vrijwel normaal door gaan en de toename van het elec- triciteitsverbruik ontwikkelde zich bevredigend. Wat betreft de bouw van de Centrale Zeeland kan worden medegedeeld, dat er, ondanks stag natie tengevolge van de waters nood, grote vorderingen werden gemaakt. Er bestaat gegronde hoop, dat de nieuwe centrale in de eerste helft van 1954 in bedrijf gesteld kan worden. Voor Zeeuws-Vlaanderen zal dit tot gevolg hebben dat dit gebied dan vanuit de nieuwe centrale van stroom zal worden voorzien, De centrale te Westdorpe zal in 1954 worden stilgelegd. Vlasindustrie. Het jaar 1953 begon met een zeer kalme handel in vlas met da lende prijzen. Deze daling zette zich tot in Mei voort toen er in de markttendenz een ommekeer kwam; vooral naar de dauwroot- vlassen kwam meer vraag en voor de nieuwe oogst konden deze on geveer 15,per 100 kg stijgen. Tengevolge van de ramp was de uitzaai in ons land ongeveer 7000 ha minder. Ook de uitzaai in Bel gië en Frankrijk was, om andere redenen, kleiner. Dit kwam de technische positie van het product ten goede. Als gevolg van het zeer warme weer met de Pinksterdagen was ook het vlas te vroeg in bloei ge komen, wat de opbrengst nadelig beïnvloed heeft. Vooral de teelt- gebieden die verder van de kust verwijderd lagen, hadden hier meer van te lijden en gaven een geringe opbrengst van mindere kwaliteit. De oogstperiode kenmerkte zich door veel slecht weer, waardoor de goede percelen veel geleden hebben, vooral de Noordoostpolder waar een prachtig gewas gegroeid was, heeft hiervan veel te lijden gehad. Na het oogsten ontwikkelde zich een zeer vlugge handel in stro- vlas. Daar de Belgen door de pro tectie van Frankrjjk in dit land bijna totaal geweerd worden, kwa men de Kortrijkse vlassers in gro ten getale naar Nederland en be taalden voor goed strovlas direct tot 0,40 en meer per kg. Tengevolge hiervan verkochten vele Zeeuws-Vlaamse vlassers hun beste strovlas aan de Belgen het geen de vlasbewerking bij ons niet ten goede komt. Was de beide vorige jaren de lintmarkt steeds dalende, in het najaar van 1953 ontwikkelde deze zich gunstig, en al was de prijs stijging niet groot, het jaar sloot met een voor deze tijd opgewekte vlaslintmarkt. In de loop van het jaar kwam het Vezelinstituut T.N.O. te Delft met de mededeling dat zij een nieuwe methode voor vlasvezelbe werking en het spinnen van vlas garens had uitgevonden, waardoor het mogelijk zou worden het ge hele proces aan de lopende band af te werken, dus het vlas bewer ken en direct tot garen spinnen. Het vlas zou dan ongeroot gebra- keld en gehekeld worden, waarna direct een voorgaren gesponnen wordt. Dit voorgaren wordt dan chemisch geroot om de pectine- stof, die nog op de vezel zit, op te lossen en wordt dan direct nat tot garen gesponnen. Mocht dit werkelijk ingang kun nen vinden, dan zou de gehele be staande apparatuur in de vlasindu strie waardeloos worden met alle gevolgen daaraan verbonden. Steenfabriek. De baksteenindustrie maakte een gunstig jaar door. Niettegenstaan de productie tot het uiterste was opgevoerd, was de fabriek te Aar denburg op het eind van het jaar zonder voorraad en in het bezit van orders voor enkele maanden. De prijzen bleven ongewijzigd, hoewel de kostprijs iets opliep. Meubelfabriek. iTe meubelfabriek te Sluis die practisch geheel is ingericht op de fabricatie van het betere meubel en de exoort daarvan naar België, had in 1953 geen reden tot klagen. Het aantrekken van vreemde ar- beidkrachten stuitte echter meer malen op moeilijkheden in verband met de woningtoestand. Een an der bezwaar is dat de lonen, vol gens de indeling van de loonklas- sen, in Sluis te laag zijn. De ge schoolde arbeiders konden elders meer verdienen en waren niet ge negen voor lagere lonen in Sluis te komen werken. (Slot volgt.) De getelde oppervlakte eul-1953 geheel werd uitgeschakeld. tuurgrond voor geheel Nederland bedroeg ruim 24.000 ha minder dan in 1952, volgens de zo pas verschenen officiële uitkomsten van de door het centraal bureau voor de statistiek gehouden in ventarisatie van land. en tuin bouw. Aan bouwland werd 16.000 ha minder opgegeven dan het vori ge jaar en aan grasland 8.900 ha. In hoeverre deze cijfers beïnvloed zijn door de overstroming blijkt uit het volgende. Ten aanzien van de gemeenten, die, wat de cultuurgrond betreft, bij de overstroming betrokken zijn geweest, blijkt dat in dit overstromingsgebied 19.900 ha minder geteld is dan in 1952 t.w. aan bouwland 12.900 ha, aan grasland 4.400 ha en aan tuin land (met uitzondering van de boomgaarden met onderteelt ak kerbouwgewassen en gras) 2.600 ha. Het betreft hier dus cultuur grond, welke, als gevolg van de overstroming voor het oogstjaar Voorts kon een oppervlakte van 52.000 ha overstroomde grond, na te zijn drooggekomen, nog met akkerbouwgewassen worden be- teeld. De opbrengsten blijken echter voor een groot deel aan zienlijk beneden het normale peil te liggen. De oppervlakte grasland, wel ke 1.296.380 ha bedroeg tegen 1.305.236 ha in 1952, bestond voor 1.260.000 ha (vorig jaar 1.275.000 ha) uit blijvend gras land en voor 36.300 ha (vorig jaar 30.000 ha) uit kunstweiden. Van de totale oppervlakte gras land is 34 pCt uitsluitend voor beweiding en slechts 3 pCt uit sluitend als maailand gebruikt. De overige 63 pet werd afwisse lend als wei- en maailand ge bruikt. De oppervlakte blijvend grasland welke in het afgelopen jaar gescheurd is, bedroeg 10.000 ha. Aan de bestaande bedrijven werd 2.300 ha voor niet-agrari- sche doeleinden onttrokken. Daarentegen werd 4.800 ha nieuw in cultuur gebracht. „In de geschiedenis van de Ne derlandse volkshuishouding zal het jaar 1952 bekend blijven als het jaar, -waarin de na-oorlogse herstelperiode werd afgesloten. Deze afsluiting kwam tot uit drukking in de mededeling van de Nederlandse regering, begin 1953, dat zij na zorgvuldige over weging van 's lands economische positie besloten had geen ver zoek bij de Verenigde Staten in te dienen tot het verkrijgen van verdere economische hulp voor het jaar 1952/'53", aldus het zo juist verschenen jaarverslag 1952 van de Stichting voor de Land bouw. In het jaarverslag wordt ge constateerd, dat 1952 in het al gemeen een goed jaar was voor de Nederlandse land- en tuin bouw. In de akkerbouw lagen de opbrengsten per ha nagenoeg over de gehele linie boven die van 1951. In de rundveehouderij vertoonde de melkproductie een kleine teruggang; de productie van rundvlees handhaafde zich echter op hetzelfde peil. De pro ductie van varkensvlees liep, ten gevolge van een inkrimping van de varkensstapel, met ruim 6 terug in vergelijking met het voorafgaande jaar. De productie van eieren gaf daarentegen een geringe stijging te zien. De afzet van akkerbouw- en vee houderijproducten verliep over geheel genomen vlot en tegen eveneens bevredigend. In de tuinbouwsector ontwik kelden productie en aizet zich eveneens bevredigend, met -uit zondering van de exportmogelijk heden hebben geleid tot een laag prijspeil voor het harde fruit. De buitenlandse handel van Ne derland werd in 1952 gekenmerkt door een buitengewoon sterke daling van het invoeroverschot. In deze verbetering van de beta lingsbalans heeft de agrarische sector ruimschoots zijn aandeel bijgedragen. De invoer van land en tuinbouwproducten, bestemd als grondstof voor de landbouw en voor de binnenlandse con sumptie, daalde met 471 mil- lioen gulden ten opzichte van '51. De uitvoer van bewerkte en on bewerkte land- en tuinbouwpro ducten van Nederlandse her komst steeg daarentegen met 237 millioen. Het aandeel van de uitvoer van land- en tuinbouw producten van Nederlandse her komst in de total^ export van ons land bedroeg in 1952 33 pCt en was daarmede iets hoger dan in het voorafgaande jaar. De Stichting voor de Landbouw kreeg bij haar oprichting een tweevoudige taak: de beharti ging van de economische en so ciale belangen van de bedrijfs- genoten en de voorbereiding van de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisaties in de landbouw. Op velerlei wijze kan volgens het jaarverslag de economische posi tie van de boeren en tuinders en landbouwers verstevigd worden. In dit opzicht heeft de Stichting dan ook een breed werkterrein. In het jaarverslag wordt slechts gewezen op de activiteiten met betrekking tot het grondgebruik, de mechanisatie, de landbouw voorlichting, het landbouwkun dig onderzoek, de bestrijding van ziekten 'onder vee en gewassen, het herstel van de oorlogsschade, de bouw van boerderijen, de han delspolitiek, de eenwording van West-Europa, enz. In het ver slagjaar vroegen in het bijzon der de markt- en prijspolitiek en het veevoederbeleid de aandacht van de Stichting. De baten en lastenrekening van de Stichting voor de Land bouw sluit over het jaar 1952 met een bedrag van 840.744.88, waarbij is inbegrepen een nadelig saldo van 209.002.56. De gemeenteraad van Dort mund heeft besloten, aan de door de watersnood getroffen gemeente Nieuw-Vossemeer 80.500 mark te schenken voor de bouw van een kleuterschool. In de Roemeense bladen van 12 Januari is gemeld, dat Vasile Vaida, oud-minister van Land bouw, tot de nieuwe functiona rissen behoort, die 10 Januari gekozen zijn in. het uitvoerende comité van de volksraad te Boe dapest. Vaida werd in Juni 1952 als minister van Landbouw ontsla gen op beschuldiging van cor ruptie en afwijzing van de par tijlijn. Volgens onbevestigde berich ten, die in Wenen zijn ontvan gen, is de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Anna Pauker onlangs in Boekarest ge zien. Zij zou met eenvoudige ta ken belast zijn in de Russische volkspartij, die onder commu nistische leiding staat. De Indische bewakingstroepen op Korea zijn Woensdag morgen te ongeveer 9 uur (plaatselijke tijd) begonnen met het overdragen van de 22.000 anti-communistische krijgs gevangenen, die zij onder hun hoede hadden, aan de ge allieerden. Een lange rij Chinese krijgsgevangenen overschreed weldra de grens tussen de neutrale zóne en het geallieerde gebied. De Chinezen zongen en droegen spandoeken mee. De hertog van Montrosd hoofd van de Schotse Clan Gra ham en uitvinder van het eerste vliegdekschip, is Woensdagmor gen in zijn woning te Drymen bij Stirling (Schotland) overle den. Hij was 75 jaar. De hertog, die 10 titels bezat, was in het afgelopen weekeinde plotseling ziek geworden. Hij ontwierp in 1912 het eerste vliegdekschip, dat echter pas gedurende de eerste wereldoor log op stapel werd gezet en na de oorlog, als H. M.'s „Argus", gereed kwam. Ook was de hertog de eerste die er in slaagde een foto te maken van een totale zonsver duistering. Dat was in 1899 in India. Een koe van de heer P. J. van Willigen te Brakel (Gelderland), heeft 3 kal veren ter wereld gebracht. Zij zijn alle drie van het vrouwelijk geslacht. Moe der en dochters maken het uitstekend. Kort na 9 uur werden de eer ste Chinese krijgsgevangenen op transport gesteld naar Formosa. De anti-communistische ge vangenen zijn 4 maanden onder Indische bewaking geweest. De pro-communistische krijgs gevangenen zullen voorlopig on der de hoede van de Indische troepen blijven. Het zijn 325 Zuidkoreanen, 21 Amerikanen en een Britse marinier. Volgens een Indische woord voerder begonnen een uur na dat de eerste Chinezen uit de neutrale zone vertrokken waren, de Koreanen hun kampen te verlaten. Bij de overdracht van de eer ste Chinezen en Noordkoreanen hebben zich geen incidenten voorgedaan. De Indiërs zijn tot de over dracht overgegaan ondanks het feit, dat de Noordelijken Dins dagavond de eis stelden, dat de kiijgsgevangenen nog 12 dagen langer onder Indische hoede zouden blijven. Terwijl dei anti-communisti sche krijgsgevangenen uit de neutrale zone naar het ge allieerde gebied werden geleid, kwamen de Noordelijke en ge allieerde verbindingsofficieren te Panmoendjon weer bijeen om te trachten de onderhandelin gen over een hervatting van de voorbereidende besprekingen voor een politieke conferentie weer op gang te krijgen. Volgens radio-Peking heeft de neutrale commissie van toe zicht het verzoek afgewezen om een onderzoek in te stellen naar gedwongen recrutering door de Noordelijken van geallieerde krijgsgevangenen. Dit verzoek was ingediend door generaal Julius Lacey, vertegenwoordiger der V. N. in de militaire wapen stilstandscommissie. De Noordkoreanen, die per spoor naar Koensan en Pohang worden gebracht, werden op Zuidkoreaans gebied begroet door premier Paik Toe Tsjin, de minister van Defensie en de chef van de generale staf. De krijgsgevangenen staken vóór hun vertrek hun tenten en bedden in brand. De Chinezen droegen portret- 59. De toestand op Ragnar's schip is ver re van rooskleurig. Toen de Norenkrij gers als horzels neer daalden op het dek, poogde Ragnar nog een strijd te voor komen. Doch de strijdkreten overstem den zijn woorden en een ogenblik later be gonnen de wapenen te spreken. Met onverschrok ken moed poogt Rag nar, die met enkele 'krijgers van de rest van zijn mannen was afgescheiden, het hoofd te bieden aan een zevenvoudige overmacht. Als laatst overgeblevene van het klei ne troepje, vlucht de reus naar het voordek om daar, ten minste in de rug gedekt, zijn eenzame strijd tot het einde te voeren. Woedend en verbitterd ziet hij zijn tegenstanders in het oog, doch voor zij tot de aanval over kunnen gaan, dringt zich een forse gestal te naar voren. „Terug kerels! Als gij met U tienen deze knaap niet baas kunt, zal ik het alleen wel doen! Verdedig U!" Met een sprong valt Halfra aan fiAi/sa en dan ontbrandt een zwaardge vecht, zoals de ademloos toekijken de krijgers nog maar zelden aan schouwden. „Stop, heer Halfra!" schalt een stem over het middendek. Verwonderd laat de edelman het zwaard zakken en staart veront rust naar de koning, die omringd door zeerovers in de kring ver schijnt. „Komt gijde genadeslag geven, lafhartige?" stoot Ragnar uit. Eric schudt zwijgend het hoofd en treedt naderbij. „Mijn krijgers hebben een af schuwelijke vergissing begaan," zegt hij ernstig. „Vergeef mij..." De krijgsknechten kijken elkaar verwonderd aan en komen nieuws gierig naderbij. „Wie ben ik, om vergevingsgezind te zijn jegens een koning!" gromt hij. „Ik een uitgestotene, een zeerover Hij staart naar het lichaam van een zijner gevallen makkers, gluurt dan bedachtzaam naar Eric. „Zo goed een zeerover de Koning ver geven kan, kan de Koning het een zeerover," antwoordt de Noorman. „Gij zijt een man naar mijn hart, Ragnar de Rode! Een krijger als gij behoeft niet te leven van roof energerlaat het verleden verleden blijven! Ik geef U een eerljjke kans. Gij kunt in mijn dienst treden als krijgsoverste!" Heer Halfra hapt verschrikt naar adem. Zonder te weten waarom, heeft de zeerover zijn helm afge zet en het is doodstil als hij ant woordt: „Ik ben een Vikinger! Ik houd van avontuur en een goed gevecht... van de wijde zee, verre landen... ik ga, waar ik wil, op mijn eigen goede schip... Dit alles kan ik niet missen „Doch zo ooit het gevaar U be dreigt, zo gij ooit de strijd moet aanbinden tegen het kwade, dan zijn er zes schepen, die U tehulp snellen, tweehonderd kerels om voor U te vechten en een zwaard om U te beschermen tot de laat ste minuuthet zwaard van Ragnar, de Rode!". ten van president Tsjiang Kai Sjek en Soen Yat Sen, de stich ter van het moderne China. Zij zongen en zwaaiden met vlag gen van nationalistisch China naar de Amerikaanse militairen, die hen begroetten. Een gewel dige witte boog overspande de ingang tot het geallieerde ge bied. Er stond op: „Welkom". Via luidsprekers werden wel komstwoorden tot de gevange nen gesproken. De bevelhebber van de Chinese delegatie, gene raal Lai Mingtan, verzocht hun de bevelen van de V. N. te ge hoorzamen, de orde te bewaren en „geduldig" te zijn. De meeste Chinezen zullen naar Formosa worden overge bracht. De Noordkoreanen zul len het Zuidkoreaans staatsbur gerschap verkrijgen. De Kore aanse gevangenen zwaaiden met Zuidkoreaanse vlaggen en rie pen „banzai" (levetoen 2ij onder een geweldig schilderij van president Syngman Rhee doorliepen. Aan alle gevangenen werd een boodschap /van Syngman Rhee overhandig'd, waarin deze zeide: „Waar gij ook gaat, als soldaten of als burgers, gij zult overal hartelijk worden begroet als helden, die zich opofferden voor de vrijheid der mensheid". Gedurende de gehele nacht riepen de Noordelijken door luidsprekers boodschappen om, waarin zij de gevangenen aan spoorden naar hun eigen land terug te keren en de wens hier toe bij het verlaten van het kamp te kennen te geven. Vijf Chinezen en 4 Koreanen ver anderden nog van gedachten en wensten gerepatrieerd te wor den. Tot degenen, die de aankomst der gevangenen aanschouwden, behoorden de Amerikaanse mi nister van het Leger, Robert Stevens, de bevelhebber der Verbonden strijdkrachten, ge neraal John Huil en de bevel hebber van het Amerikaanse 8e leger, generaal Maxwell Taylor. Tijdens een bijeenkomst van verbindingsofficieren stelden de Noordelijken voor de voorberei dende besprekingen voor de po litieke conferentie over Korea 23 Januari te beginnen. Na wei gering der Verbondenen werd besloten, dat de verbindingsof ficieren op die datum bijeen zullen komen. De Verbondenen eisten op nieuw intrekking van de be schuldiging, dat de Amerikanen zich schuldig zouden hebben gemaakt aan „trouweloosheid" door stilzwijgende medewerking aan de Zuidkoreaanse vrijlating van Noordelijke krijgsgevange nen. De Noordelijken drongen echter aan op onmiddellijke hervatting der voorbereidende besprekingen. In de vroege ochtenduren van Donderdag is de overdracht van anti-communistische Noordko- reaanse en Chinese krijgsgevan genen aan het opperbevel van de Verenigde Naties voltooid. Ruim honderd gevangenen 72 Chinezen en 32 Noord-Korea- nen verzochten alsnog te wor den overgebracht naar commu nistisch of neutraal gebied. In totaal hebben de Indiase bewa kingstroepen 7658 Noord-Korea- nen en 14.228 Chinezen overge dragen. Het opperbevel der V. N. heeft bekend gemaakt, dat de gevange nen Zaterdag in vrijheid zullen worden gesteld, de datum welke in de bestandsovereenkomst is genoemd. Inmiddels hebben vier Amerikaanse chepen te Intsjon reeds Chinezen aan boord geno men, die naar Formosa zullen worden overgebracht.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2