Het E.D.G.-verdrag goedgekeurd PRINSES MARGRIET BLIES ELF KAARSJES ÜIT Onrust in Marokko DE PARTICULIERE HUISARTSENTARIEVEN „LE MIRACLE HOLLANDAIS" De aanslag te Heer (L.) DE STAKINGEN ENGELAND De aangehouden Russische treiler Ultimatum aan Philippijnse opstandelingen IND0-CH1NA WEERSVERWACHTING. HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN. EERSTE KAMER Amerikaanse ambassadeur over het goedgekeurde E. D. G.-verdrag Franse voorzorgs maatregelen Nieuw Bacon-contract met Engeland Mr B. J. M. Spaendonck over Vermoedelijke dader aangehouden Spanje en het Koninklijk bezoekaan Gibraltar Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DONDERDAG 21 JANUARI 1954. 9e Jaargang No. 3053. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot goedkeuring van het E.D.G.-verdrag aangenomen met 36 tegen 4 stemmen (tegen CPN, de heer Gerretson (CH) en .lonkman (Arb.). De Eerste Kamer heeft gister ochtend de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van het E.D.G.-verdrag voortgezet. De heer Kapteijn (Arb.) acht het verdrag een belangrijke stap op de weg naar eenwording van Europa. Spr. betoogt, dat de productivi teit in Amerika aanzienlijk is toe genomen. Europa is afhankelijk wat grondstoffen betreft. Wan neer de productiviteit van Euro pa terugloopt dan zal het levens peil niet kunnen stijgen. Europa zal moeten komen tot een grote gemeenschappelijke markt. Hij vraagt of er iemand ter we reld is, die meent, dat een onbe wapend Duitsland in een bewa pende wereld een realiteit kan zijn. Is er iemand, die meent dat Duitsland te eeuwigen dage bezet kan blijven. Getracht moet worden de FransDuitse tegenstelling voor goed de wereld uit te helpen, meent de heer Kapteijn. De heer Gerretson (CH) ver klaart voorstander van een Euro pees leger te zijn. Bij zijn beraad na herlezing van het verdrag zijn enige vragen bij hem gerezen en hij wenst zich zijn stem nog voor te behouden. Spr. is o.a. van oordeel, dat er sprake is van rechtsongelijkheid voor de ondertekenaars. Wat Europa nodig heeft is niet dat Engeland naar welgevallen troe pen plaatst en wegneemt, maai de verdragsmatige zekerheid, dat een bepaald aantal divisies wordt geleverd. Dat wil noch Amerika noch Engeland. Spr. geeft als zijn persoonlijke mening te kennen, dat op een be paald punt wordt afgeweken van de grondwet; z.i. kan de overeenkomst tot soldatenleve- rantie niet Worden beschouwd als een overeenkomst bedoeld in art. 62 der grondwet. Ter zake vraagt hij andere inlichtingen. De heer Brandenburg (CPN) verklaart de opmerkingen van de heer Sassen over 20 millioen mensen in Russische concentra tiekampen en het ontbreken van geloofsvrijheid te willen laten voor wat ze zijn. Hij betoogt, dat de communis ten de grondwet willen handha ven en dat bewezen is in 1940 1945 dat zij weten, waar zij moe ten staan. De heer Jonkman (Arb.) her innert aan de afzonderlijke nota, welke hij heeft ingediend. Naar aanleiding van het ant woord der regering op zijn vra gen, waarin zij zegt te menen op de goede weg te zijn met de E.D.G. verklaart hij zich af te vragen of het zelfs wel een weg is, laat staan de goede. Hij merkt op, dat de E.D.G. voor 50 jaar aan te gaan, gekop peld zal worden aan een algeme ne Europese gemeenschap, welke onontbindbaar is. Hij ziet strijd met de algemene rechtsbeginse len met betrekking tot de Duitse bijdrage, die voorlopig is en door de nood geboren. De regering ziet deze onzekerheid niet als een on overkomelijke hinderpaal voor de inschakeling van West-Europa bij de pogingen tot Europese inte gratie. De E.D.G. lijkt hem niet aanne melijk, omdat wantrouwen in een der deelnemers het gebrek van haar oorsprong is. Spr. herinnert eraan, dat de nieuwe Franse president heeft gezegd, dat Frankrijk de wereld niet in de steek zal laten. Hij zegt te vertrouwen, dat Frankrijk in staat zal zijn mee te gaan met een nieuw plan als dat van Plé- ven niet juist blijkt. DE MINISTER ANTWOORDT De minister van buitenlandse zaken, de heer Beyen, merkt op, dat er een residu van vragen en onbevredigdheden is overgeble ven na de uitvoerige schriftelijke voorbereiding. Hij zal trachten De verjaardagstaart, die het „Prinses Margrietfonds" gister middag aan het 11 jaar geworden petekind der koopvaardij, prin ses Margriet, ten geschenke gaf, was bijna te laat gekomen. 35 Kinderen uit het gehele land, nabestaanden van in de oorlog omgekomen Nederlands koop- vaardijpersoneel, waren in twee bussen van Rotterdam uit naar het paleis Soestdijk gekomen, om de taart te brengen en tevens met de prinses haar verjaardag feestje te vieren. De bus, waarin de taart ver voerd werd raakte echter tussen Gouda en Woerden defect. In de buurt was geen telefoon te vin den en de chauffeur kon zijn voertuig niet meer op gang bren gen. Kostbare kwartieren waren reeds verloren, toen een auto der P. T. T. voorbij kwam. De chauffeur daarvan bood aan een der dames, die het gezelschap begeleidde, een lift aan naar het dichtst bijzijnde telefoon. Daar werd gebeld naar Rotterdam om een andere bus. De kinderen stapten met hun kostbare vracht over en zo kwa men zij nog net op tijd om twee uur op het paleis aan. De Koningin, Margriet en Ma rijke ontvingen de gasten in de Westelijke vleugel, waar het bio scoopzaaltje ingericht was voor de verjaarspartij. Trots stapten in de pauze enige kinderen met de taart binnen, een model van een schip op de golven met op de boeg de naam „Prinses Margriet". En daarach ter volgden elf jongens en meis jes ieder met 'n brandende kaars, als symbool van de 11 jaren, die de prinses thans oud is. „Kun je blazen, Margriet?" vroeg iemand, en dat was aan geen dovemansoren gezegd. Snel ging de prinses het rijtje langs en blies met ferme bolle wan gen de kaarsjes een voor een uit. En als goed gastvrouwe begon ze daarna direct de taart aan te snijden. Eerst nog wat voorzich tig en bang om het kunstwerk direct te beschadigen. ,.Hoe moet ik beginnen...?" vroeg ze aarzelend. Aan raadgevingen ontbrak het haar niet. ..Eerst de zee maar!" Vaardig zette prinses Margriet het mes erin, keurig om het schip heen, dat ze kennelijk zo lang mogelijk heel wilde houden. Spoedig zat ieder kind met een stuk heerlijke „groene zee" voor zich. Maar een half uurtje later was ook het schip verdwenen in de grage monden van de jeug dige gasten, die bediend werden door de Koningin en enige dames van het Prinses Margrietfonds. Na een driewerf hoera voor de jarige werd hierna het program ma, dat geheel verzorgd werd door leden van scheepvaartlijnen, voortgezet. De heer C. F. Holman van de Stoomvaartmij „Nederland" had de leiding in handen en bracht het gezelschap, begeleid door de accordeonist J. Strijker, even eens van deze maatschappij, aan het zingen. De heer M. Kramer, imitator, werkzaam bij de „Kon. Rotterdamse Lloyd", nam de kin deren in gedachten mee naar het strand en naar de boerderij en produceerde er de geluiden, die men daar kan horen, bij. De heer L. Groeneweg van de ,,Holland-Amerika-Lijn" vermaak te met zijn echtgenote, het ge zelschap kostelijk als muzikale clown, en de heer R. van der Zee goochelde dat het een lust was. In de pauze waren mutsen, toe ters en fluitjes rondgedeeld en toen was het soms moeilijk de rust te bewaren in het rumoeri ge gezelschap. Schril knerpten de opblazertjes door het zaaltje en toen even later de limonade werd rondgedeeld, was het ijs voorgoed gebroken. Tenslotte een grote, luid toege juichte portie ijs voor allen en toen was het weer tijd om af scheid te nemen van het gastvrije Soestdijk, waar de jarige haar gasten uitgeleide deed. Twee bussen met vrolijke en luid toeterende en fluitende kin deren reden huiswaarts, nage wuifd door de jarige, haar moe der en haar jongste zusje. Nog lang hierna zullen onge twijfeld de jeugdige gasten hun vriendjes en vriendinnetjes gro te verhalen vertellen over dit ver jaarsfeestje op het paleis. De Sowj et-autoriteiten hebben een /waarborgsom van 160.000 Noorse kronen gesteld voor de Russische treiler, die onlangs naar Vardoe is opgebracht iwe. gens het vissen in Noorse ter ritoriale wateren langs de kust van Finnmark. Het schip kan nu de haven van Vardoe verla ten. dat residu kleiner te maken. Spr. merkt op, dat de heer Geugjes niet de monopolie heeft der herinnering van wat er tij dens de bezetting is gebeurd. Heeft de heer Geugjes zich wel eens afgevraagd, waarom men moest beginnen met besprekin gen over bewapening van Duits land? Voor de houding van het Westen gaat het niet alleen over de vraag of er agressie is, maar ook of er bedreiging is. Met betrekking tot de vraag of behandeling van het verdrag op dit ogenblik opportuun was, zegt spr., dat uitstel slechts zinvol zou zijn geweest als het had geduurd tot na de conferentie van Berlijn. Dat zou in het buitenland begre pen zijn als een daad verband hoüdende met deze conferentie. Het zou zijn verstaan als een af wijking van het standpunt der Westelijke mogendheden. Vervolgens komt spr. tot de be antwoording van een aantal in het debat gestelde vragen. Naar aanleiding van een vraag van de heer Kapteijn zegt de mi nister, dat een politieke gemeen schap zonder economische inte gratie niet denkbaar is voor de regering. Hij zet uiteen, dat het continent het nodiger is duidelijke afspra ken te maken dan in de Britse commonwealth, omdat daar van nature een grote mate van saam horigheid bestaat. Naar aanleiding van een op merking van de heer Jonkman zegt spr., dat er inderdaad wan trouwen voorkomt. Hij spreekt de hoop uit, da# er een zeker ver trouwen zal komen, dat als een stimulans ten goede zal werken. De minister zonder portefeuil le, de heer Luns, verklaart in ant woord op een vraag van de heer Geugjes, dat het feit dat hij de memorie van antwoord niet heeft ondertekend niet betekent, dat hij het er niet mee eens zou zijn. Ten tijde dat het aan de Kamer werd aangeboden was hij in het buiten land. De minister van oorlog, de heer Staf zegt, dat het een ingewik keld verdrag is geworden. De re gering staat op het standpunt, dat het gewenst is het verdrag toch aldus aan te nemen. De regering kan niet delen de vrees van de heer Geugjes met betrekking tot de eed van trouw der officieren. Er is geen verschil te zien in de trouw aan de Ko ningin en aan de gemeenschap. De rechtspositie der militairen zal slechts geleidelijk kunnen worden gewijzigd. De Nederland se onderofficieren staan er finan cieel gunstiger voor dan die van andere landen. De regering zal er op toezien, dat hun rechtspositie niet zal worden aangetast. Verscheidene leden hebben ge zegd, dat de Nederlandse rege ring geheimzinnigheid betracht en dat er b.v. in België wel mede delingen worden gedaan. Spr. merkt op, dat generaal Gruen- ther geen afzonderlijke afspraken maakt. De Nederlandse officieren, die tot in de hoogste rangen bij zijn staf zijn ingedeeld zijn ingelicht over de plannen. Hij deelt mede, dat er geen sprake is van Nederlandse troe pen, die in Denemarken of Noor wegen zouden optreden. Er is, volgens spr., geen aan wijzing, dat Amerikaanse troepen uit Europa zullen worden terug genomen. Amerika zal mede op de bres blijven staan voor de ver dediging van het gehele NAVO- territoir. Hierna wordt gerepliceerd. De heer Geugjes (CPN) be strijdt nader de goedkeuring van het verdrag. O.m. vraagt hij nog of het" in overeenstemming met de grondwet is, dat de raad van state niet is gehoord. De heer Wendelaar (VVD) deelt mede, dat zijn fractie in haar geheel voor het wetsont werp zal stemmen, doch dat de heer Molenaar wegens het ver vullen van een spreekbeurt niet aanwezig kan zijn. De héér Gerretson (CH) gaat nader in op een Belgisch bericht inzake mededelingen door de Bel gische minister van defensie ge daan. Dit bericht had de regering direct moeten dementeren. Hij zegt de overtuiging te heb ben, dat het verdrag niet in zijn geheel voor goedkeuring is aan geboden en dat hij daarom zijn stem er niet aan zal geven. Het wetsontwerp wordt aange nomen met 36 tegen 4 stemmen. Bij dit ontwerp was een meer derheid van twee derden nodig. De voorzitter deelt mede, dat hij voornemens is de Kamer te gen 26 Januari in openbare ver gadering bijeen te roepen. De algemene beschouwingen over de begroting zullen aanvan gen in de vergadering van Dins dag 16 Februari. Naar aanleiding van de goed keuring van het E.D.G.-verdrag door de Eerste Kamer heeft de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Freeman Matthews, de volgende verklaring afgelegd: Ik was zeer verheugd, het door de Eerste Kamer genomen be sluit over het verdrag betreffen de de Europese defensiegemeen schap te vernemen. Zoals u weet hebben de Verenigde Staten dit Euiopese project van het begin af gesteund. Ik weet hoe vast Eisenhower en de minister van buitenlandse zaken Dulles erin geloven en ik was blij hun te kunnen medede len dat Néderland het eerste land is, dat de parlementaire goedkeu ring heeft voltooid en in zijn be raadslagingen zijn overtuiging heeft bevestigd dat deze gemeen schap een onmisbare grondslag is voor een sterk Europa en een duurzame vrede. Frankrijk heeft langs de Frans- Spaanse grens in Marokko mili taire voorzorgsmaatregelen geno men om eventuële ongeregeld heden als gevolg van de-bijeen komst van Marokkaanse hoofden te verhinderen, aldus hebben regeringsambtenaren te Parijs medegedeeld. De bijeenkomst zal deze week te Tetoean in Spaans-Marokko worden gehouden. Het verlof der Franse troeperf in Marokko is ingetrokken. Franse regeringsambtenaren zeiden, dat het „routinemaat regelen'' betreft, welke altijd Tussen de Nederlandse en En gelse regeringen is overeengeko men een nieuw baconcontract te sluiten voor de periode van 1 December 1953 tot 29 September 1956. De hoeveelheden, die zul len worden geleverd, zijn voor de periode van 1 December 1953 tot 31 December 1954 35.500 ton, voor het jaar 1955 28.000 ton en voor de periode van 1 Januari tot 29 September 1956 21.000 ton. De prijs bedraagt voor de periode van 1 December 1953 tot 31 De cember 1954 237% shillings per 100 weight cost en freight Engel se haven 248,70 per 100 kg bereide bacon). Voor de volgende De landelijke huisartsenver eniging van de Kon. Nederlandse Maatschappij tot bevordering der geneeskunst deelt het navolgende mede, tot opheffing c.q. voorko ming van misverstand over de verhoging van de particuliere huisartsen-tarieven Gepubliceerd werd o.a. een deel van een rapport ener interne stu die-commissie. Het is duidelijk, dat een dergelijk rapport geen, de artsen bindende, betekenis heeft. Betekenis heeft slechts het door de ledenvergadering geno men besluit, de minimumtarieven voor patiënten tot een inkomen van 7000,vast te stellen op 2,50 a 3,voor consult tijdens spreekuur, en op 3,a 3,50 voor een huisbezoek. Dit besluit strekte meer tot unificatie van de diverse plaatselijke tarieven dan tot een wezenlijke verhoging aangezien deze bedragen in grote delen van het land reeds werden berekend. Gedurende vele jaren voor de oorlog gold in deze zelf de gebieden een minimum-tarief van 2,a 2,50 en een maxi mum-tarief van 10, Het artsenhonorarium is altijd afhankelijk geweest van sociale indicaties, zodat inkomen van de patiënt, gezinsgrootte, levens staat, ziektefrequentie daarbij al tijd een rol hebben gespeeld. Hierin is geen enkele wijziging gekomen. Het maximum-tarief, dat voor de oorlog reeds plaatse lijk soms op 10,lag en waar- In aanwezigheid van de Neder landse ambassadeur te Brussel baron van Harinxma thoe Sloo- ten, heeft mr. B. J. M. Spaen donck, vice-voorzitter van het Nederlandse Beneluxcomité, gis termiddag op een lunch die door het Belgische comité was inge- dicht, een lezing gehouden over het onderwerp: „Le miracle hol landais". De sociale en economi sche ontwikkeling van Neder land sinds 1945". Spreker, die werd ingeleid door oud-minister Julius Hoste, gaf een uitvoerige beschouwing over de evolutie in Nederland sedert de bevrijding. Hij wees er in het bijzonder op, dat de handelsbalans sinds begin 1952 bijna sluitend is geweest, de betalingsbalans sedertdien een niet onbelangrijk overschot is gaan vertonen (in het eerste halfjaar van 1953 949 millioen gulden), de industriële productie op een zeer hoog peil is komen te liggen met als gevolg dat het aantal werklozen in Oc tober 1953 slechts 94.000 bedroeg, zijnde 2,5 procent van de beroeps, bevolking en tenslotte de sociale voorzieningen belangrijk konden worden verbeterd. In de gedach- tengang van de heer Spaendonck is met de maatregelen, die in Ne derland op 1 Januari werden ge nomen, het vraagstuk van lonen en prijzen nog geenszins van de agenda afgevoerd. Gelukkig, al dus spreker, vertonen de index cijfers der industriële productie in Nederland een belangrijke stij ging, die voor 1953 op i60 kan worden gesteld tegenover 100 in 1938. Deze productiestijging is de eerste voorwaarde voor een ver dere verbetering van de materiële welvaart. Mr. Spaendonck legde er de nadruk op, dat vooral het probleem der exportbevordering dringend is en hij vroeg zich af of niet, zoals op zovele andere ge bieden door samenwerking goede resultaten werden bereikt, ook in de exportsfeer door een nauwere aaneensluiting van de belang hebbenden de kansen niet ver groot zouden kunnen worden. Tenslotte betoogde de vice-voor- zitter van het Nederl. Benelux comité, dat de verwezenlijking zo wel van de Benelux als een inte gratie in ruimere zin, slechts dan mogelijk is, indien alle belang hebbenden principieel en prac- tisch erkennen dat allen in de voordelen ervan moeten kunnen delen en daar waar deze verwe zenlijking offers vraagt, deze ge zamenlijk moeten worden ge bracht. omtrent in het rapport van de studiecommissie is vermeld: „Te denken valt aan gemiddeld 12,50", werd en wordt uit de aard der zaak slechts uiterst sporadisch toegepast. Het even tueel regelend of adviserend op treden omtrent de tarieven voor patiënten met een inkomen bo ven 7000,is overigens geheel overgelaten aan de plaatselijke afdelingen. Voorzover bij deze unificatie al tot enige verhoging van vóór de oorlog geldende tarieven werd besloten of geadviseerd ligt deze procentueel ver beneden de stij ging van het prijsniveau, en eveneens ver beneden de stijging van de loonindex. Een wijziging van de honorering voor grote delen van het land in 1954 verge leken bij 1953, houdt een en an der niet in. jaren zal de prijs bij onderhande ling nader worden vastgesteld binnen de grenzen van 10 bo ven en beneden de prijs voor het voorafgaande jaar. Van Neder landse zijde is men ingegaan op het Engelse verzoek om de spek- dikte voor klasse 3 baconzijde terug te brengen met een centi meter. President Ramon Magsaysay heeft de Hoeks, de opstandelin gen op de Philippijnen, een ulti matum gesteld, dat zij zich moeten overgeven, aldus is uit militaire kringen te Manilla vernomen. Het Philippijnse leger zal, in dien de opstandelingen geen ge volg geven aan het ultimatum, een „definitief" offensief be ginnen. De president heeft te kennen gegeven, dat „misdadigers" be recht zullen worden en dat de overige opstandelingen na on derzoek weer vrijgelaten zullen worden. EEN ZAKDICTEERMACHINE Een West-Duitse firma heeft een miniatuur dicteermachine, die de kleinste ter wereld wordt ge noemd. Het apparaat weegt on geveer 980 gram en kan met en zonder aansluiting op het licht- net functionneren. Het kan in iedere jaszak worden meegeno men. Het is mogelijk er opna men van twee uur mee weer te geven. Men is van plan er ook nog een apparaat voor telefoon aansluiting aan te bevestigen. Dinsdagavond is aan het grens- kantoor Visée-Eysden aangehou den de 20-jarige A. L. uit het Witte Vrouwenveld te Maas tricht, die verdacht wordt de aanslag op de 44-jarige C. P. A. H.-D. te Heer te hebben gepleegd. Zoals men weet, werd zij vori ge week Donderdag in de gang van haar woning aan de Scholl- straat aangetroffen. Zij was ern stig gewond. Maandagmorgen is zij in het Sint Annadal-zieken- huis te Maastricht overleden. Men vermoedde dat L. de da der van de aanslag is en dat hij naar België was uitgeweken. De rijkspolitie had uitgebreide maat regelen genomen om de man aan te houden en daarvoor waren Belgische en Nederlandse politie en marechaussée-autoriteiten eveneens gewaarschuwd. Bij zijn terugkeer uit België naar Neder land is hij aangehouden en naar het eerste verhoor in voorlopige bewaring gehouden. De vermoedelijke dader is be- Het Franse opperbevel te Sai gon heeft meegedeeld, dat Fran se mariniers en pantsereenhe den de stad Thakhek in Laos Woensdagochtend hebben her overd. (De stad, die aan de rivier de Mekong nabij de grens met Thailand ligt, was de vorige maand door de opstandelingen veroverd. Laos werd hierdoor in twee stukken gesneden. trekkelijk korte tijd geleden uit een psychiatrische inrichting ont slagen. Gistermorgen is onder grote belangstelling te Heer de uit vaartdienst gehouden voor het slachtoffer. Het stoffelijk over schot is daarna ter aarde besteld. wanneer er ongeregeldheden dreigen, worden getroffen. Volgens een bericht uit Oran is een Frans eskader onder be vel van admiraal Robin in Mers el Kebir in Algerië aangekomen. Het bestaat uit een kruiser, vliegdekschip en een aantal tor- pedobootjagers. Volgens een zegsman te Tou lon, vanwaar het eskader was vertrokken, houdt dit oefeningen in de Middellandse Zee. Op een vraag, of het vertrek verband hield met de bijeen komst te Tetoean, gaf de zegs man geen commentaar. In Franse diplomatieke kringen in Parijs is verklaard, dat de aan komst van het eskader in Mers el Kebir geen enkel verband houdt met de ontwikkeling in Spaans Marokko. Ook worden berichten tegengesproken, volgens welke de Franse ambassadeur in Ma drid Dinsdag op het Spaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken een protest heeft overhandigd. Hij heeft slechts om opheldering over de toestand gevraagd, aldus verklaarde men in deze kringen. De bijeenkomst van Moham medaanse leiders in Spaans Marokko. Volgens berichten uit Spaans Marokko, die in Madrid zijn ont vangen, zal de bijeenkomst van Mohammedaanse leiders uit alle delen van de Spaanse zone he den worden gehouden. De bij eenkomst wordt in Tetoean ge houden. In Madrid is tot dusver geen officieel commentaar gegeven over deze bijeenkomst. In de re gering nauwverwante kringen is echter verklaard, dat er geen sprake van is, dat de bijeen komst een of andere stap zal doen om een nieuwe sultan, ter vanvanging van de huidige, uit te roepen. Het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een verklaring uitgegeven, waarin het voor het eerst het Spaanse publiek op de hoogte brengt van het onderhoud van de Spaanse ambassadeur en de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken over het a.s. koninklijke bezoek aan Gi braltar. De verklaring zegt, dat het protest tegen het voorgeno men bezoek van koningin Eliza beth aan Gibraltar bedoeld was als waarschuwing tegen „de ern stige gevolgen, welke dit bezoek voor de Spaans-Britse betrekkin gen zou hebben", beoogde niet te tornen aan de beslissing van de Britse regering, om het bezoek doorgang te doen vinden. Aanvankelijk was het de bedoe ling geweest, om de hoofdpun ten van het onderhoud niet te publiceren. Hieromtrent was men het bij de bespreking eens gewor den. In de Britse pers waren ech ter berichten hieromtrent ver schenen, welke de pers toeschreef aan een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken. De Britse vakvereniging van electriciëns, die ender commu nistische leiding staat, is een nieuwe serie guerilla-stakingen begonnen als antwoord op het uitsluiten van vakverenigings leden, die Maandag hadden deelgenomen aan een symboli sche 24-uur staking. Duizenden electriciëns waren Dinsdag door hun werkgevers voor één dag naar huis gestuurd. De vakvereniging is van plan tegen het einde van deze week meer dan 1800 electriciëns op belangrijke bouwobjecten in het gehele land te laten staken. De Londense leden van de vakver eniging zijn opgeroepen om met ingang van Maandag een week te staken. Aanvankelijk waren de sta kingen begonnen ter ondersteu ning van looneisen. Woensdag hebben wederom 500 Bxdtse electriciëns een oproep tot staking gehad. Op drie in aan bouw zijnde proefstations voor atoomenergie hebben de electri- NOODWEER BOVEN OOSTENRIJK. Woensdag woedde een storm boven Oostenrijk, waarbij de wind soms een snelheid van ongeveer 125 km per uur bereikte. In Wenen werden 70 personen gewond, terwijl aanzienlijke scha de werd aangericht. Op de brand weer werd 140 maal een beroep om hulp gedaan. ciëns het werk voor een niet na der bepaalde periode neergelegd. Een grote voedseltentoonstel- ling in de „Olympia exhibition hall" te Londen werd Woensdag met kaarslicht geopend. Slechts de hoofdzaal was voorzien van electrisch licht. De stands moes ten anderszins worden verlicht. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot Donderdagavond. Iets kouder. In de ochtend zwaar bewolkt met regen. In de middag vanuit het Noorden opklaringen. Iets lagere middagtemperaturen. Zwakke tot matige wind, voor namelijk uit Noordelijke richtin gen. VRIJDAG 22 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 3.52 4.11 Terneuzen 4.27 4.46 Hansweert 5.07 5.26 Walsoorden 5.17 5.36 ZON op onder Jan. 20 8.38 17.05 22 8.35 17.09 MAAN op onder 19.00 21.25 9.07 9.37

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1