Dulles Donderdag naar Berlijn West-Duitsland en de conferentie teBerlijn De uitbarsting van de Merapi Dedijer verdedigde Djilas Hedenochtend overdracht van de krijgsgevangenen De moeilijkheden lussen de ziekenfondsen en specialisten De voorbereidingen voor de Berlijnse conferentie De verjaardag van Prinses Margriet KOREA INDONESIË De Nederlandse koopvaardijvloot Schip in Egeische Zee aan de grond INDO-CfHNA Kalief van Tetoean in opstand tegen Sultan van Marokko Verstopping ^e,matigt WEERSVERWACHTING. HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN. WOENSDAG 20 JANUARI 1954. 9e Jaargang No. 3052. De Westerse mogendheden zullen zich niet om de tuin laten leiden DE VERKOOP VAN RUBBER AAN C03IM.-CHINA. Besprekingen tussen Molofof enDullesover Eisenhowers „atoom-vredesplan" Verkouden? DAMPO op onder op onder Jan. 20 8.38 17.05 19.00 9.07 21 8.36 17.07 20.14 9.23 22 8.35 17.09 21.25 9.37 23 8.34 17.10 22.34 9.49 24 8.33 17.12 23.43 10.02 25 8.32 17.14 - 10.15 Franhering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op zijn persconfe rentie gezegd te hopen, dat de conferentie van Berlijn in drie weken beëindigd zou worden. Hij deelde mee, dat hij zich Donder dag naar Berlijn zou begeven en gaf de namen op van zijn belang rijkste medewerkers. Dulles zei, dat er op de confe rentie veel werk verricht zou kunnen worden als de Sowjet- vertegenwoorcLigers een construe- tieve houding zouden aannemen. De conferentie zou echter op niets uitlopen als de Sowjet-Unie de houding zou blijven aanne men, welke zij tot nu toe had ge had. In het verleden had de Sow jet-Unie gepoogd de Westerse wereld te verdelen en te verzwak ken. Thans, op de eerste confe rentie van ministers van Buiten landse Zaken der „grote vier" sinds 1949, zou het interessant zijn te zien, of zij haar taktiek ge wijzigd had. De Westerse mogendheden zou den zich niet om de tuin laten leiden door een politiek, die de verdeeldheid van het Westen be- oogde. Te meer niet als zij ge voerd werd door een land, dat 800.000.000 mensen in één enkel1 militair blok had verenigd. Oostenrijk dient bevrijd te wor den. Dit staat niets in de weg, zo vervolgde de minister. Duitsland kan verenigd wor den door het houden van vrije verkiezingen in het gehele land. De Westerse mogendheden zijn daartoe bereid. Het is echter noodzakelijk, dat de Sowjet-Unie in deze meegaat. Dulles zei naar aanleiding van de opmerking van een journalist, dat volgens bepaalde berichten Militairen en burgeremployé's zijn druk doende om het ge. bouw van de geallieerde be stuursraad in de Amerikaanse zone van Berlijn in gereedheid te brengen voor de vier-mogend- hedenconferentie, die de vol gende week beginnen zal. In Oost-Berlijn zijn arbeiders bezig het voormalige nazi ministerie van propaganda in te richten als perscentrum, dat gebruikt zal worden in de weken dat de staatslieden in Oost. Berlijn, in de Russische ambas sade aan de Under den Linden, zullen vergaderen. Maandag is reeds aan de gevel van het voormalige propaganda- ministerie met neonletters het woor „Prdssezent'rum" aange bracht. Het grote betonnen ge bouw staat tegenover de bouw vallen van Hitiers kanselarij aan de Wilhelmstrasse en het wordt gebruikt door de nationa le raad van het Oostduitse na tionale front en de regerings persdienst. Het ligt dicht bij de Russische ambassade en slechts 400 meter van de grens met W. Berlijn verwijderd. Engeland zich reeds neergelegd had bij een mislukking der pogin gen, om Duitsland te verenigen, dat Amerika alles in het werk zou stellen, om deze vereniging te bewerkstelligen. Hij, Dulles, dacht niet aan concessie van min der belang. DE ATOOMENERGIE. Minister Dulles zei, dat hij zijn besprekingen over de atoomener gie met de Sowjet-ambassadeur Zaroebin zou voortzetten en dat hij eveneens tijdens de conferen tie in Berlijn de zaak met zijn Sow jet-collega, Molotof, zou be- handelen. Deze besprekingen zou den echter slechts handelen over de procedure-kwesties, voorko mend uit het voorstel van Eisen- atoombank. Voor het essentiële der kwestie zou hij een staf van deskundigen nodig hebben. Eisenhowers voorstel, zo ver volgde Dulles, hield niet in, dat niet naar andere vorstellen ge luisterd zou worden. Hij zei dit naar aanleiding van een opmer king over het Sowjet-voorstel tot het verbieden der atoomwapens. DE KRIJGSGEVANGENEN KWESTIE. Over de krijgsgevangenen zei Dulles, dat de anti-communisten in geallieerde handen op 22 Jan uari te middernacht als burgers zullen worden beschouwd. 22 Januari te middernacht is 't laatste tijdstip waarop de gevan genen door het opperbevel van de Verenigde Naties mogen wor den vastgehouden, aldus Dulles. Het opperbevel zal, zo zei Dul les, maatregelen nemen voor het overbrengen van anti-communis tische Chinese oud-krijgsgevan- hower tot instelling van een genen naar Formosa. Van vele gebouwen en huizen- in den lande, wapperde gis teren de nationale vlag ter ge legenheid van de elfde verjaar dag van prinses Margriet. Op Soestdijk bracht de post duizen den brieven en briefkaarten voor de jarige en vele (vaak eigen gemaakte) cadeautjes van kinderen uit het gehele land. De jarige had geen tijd de brieven en geschenken alle te bekijken, want ze moest, zoals ieder kind, ook naar school en haar klasgenootjes uit de vijfde klas van de Baarnse schoolver eniging hebben haar daar har telijk geluk gewenst. Heden is echter de vrije mid dag en dan zullen 30 tot 40 kinderen van het Prinses Mar grietfonds uit alle delen van het land naar hét paleis komen om met Margriet haar verjaar dag te vieren. Dan zal tevens de Nederlandse koopvaardij, waar van 't jarig prinsesje petekind is, een grote taart aanbieden, die op het feestje zal worden aan gesneden. NIEUWE ZEEWERING TEN NOORDEN VAN PETTEN. Rijkswaterstaat zal binnen kort aanbesteden het maken van een nieuwe zeewering door het botgat ten Noorden van Petten. Het ligt in de bedoeling vroeg in het voorjaar te beginnen met de werkzaamheden, die men nog dit jaar hoopt te voltooien. De zee wering bij Petten heeft in de rampnacht van het vorige jaar beschadigingen opgelopen. De top van de vuilkaan de Me rapi, die Maandag tegen het middaguur een gloed wolk uit stiet, ging Maandagmiddag vol ledig schuil achter dichte as- regens. De lavastroom (maar ook kan bedoeld worden zware gloedwolken) baant zich een weg langs de Noordelijke helling en buigt zich dan af naar het Wes ten, door de Apu-vallei. Dë voor zorgsmaatregelen, welke maan den tevoren, met het oog op een eventuele uitbarsting zijn getrof fen, blijken uitstekend te voldoen. Door het bestuur van Solo wer den in November reeds de bevol king van de dorpen van de even tueel meest bedreigde streken, geëvacueerd. De bevolking aan de Westzijde van de beruchte Merapi is op alles voorbereid en toont zich rustig. De correspondent van P I Aneta van Midden-Java meldt in dit verband, dat op de hellingen van de Merapi 2 millioen mensen leven; de bevolkingsdichtheid is er 400 per vierkante kilometer. De belangstelling in de wereld voor de uitbarsting van de Mera pi, een der kwaadaardigste vul kanen in Zuid-Oost Azië is alge meen. Dinsdagochtend kwamen er bij P.I.-Aneta reeds telegram men binnen uit Japan en de Ver enigde Staten, die o.m. vroegen om filmreportages van de uit barsting. Dinsdagochtend is het hoofd van de vulcanologische dienst, drs. De Neve met twee assisten ten uit Bandung naar Djokja karta vertrokken. Voor zijn ver trek deelde de heer De Neve aan P.I.-Aneta mede, dat er in Maart van het vorig jaar reeds de eer ste verschijnselen van een ver hoogde activiteit van de 2900 m. hoge berg zijn geconstateerd. Sindsdien zijn er voorzorgsmaat regelen genomen. In het gebied van de top was het toen, in ver band met het gevaar hieraan verbonden, niet mogelijk directe temperatuursmetingen te doen, maar in de observatiepost Baba- dan en Plawangan mat men toen temperaturen tot 900 graden Celsius. De vulcanologische dienst richtte daarop 6 nieuwe perma nente observatieposten aan de Westelijke zijde van de krater in. Voorts ondernam hij verken ningsvluchten met vliegtuigen van de luchtmacht. Uit deze ver kenningen kon geconcludeerd worden, dat eventuële gloedwol ken langs de Noordelijke helling naar beneden zouden komen. Later constateerde men, dat de meest bedreigde streken de Apu- en Trutingvalleien zouden zijn. En inderdaad baant de gloedwolk zich nu een weg door de Apuvailei. INCIDENT IN 'T SIMPANG HOTEL TE SOERABAJA. 30 jongelieden zijn Maandag avond het Simpanghotel te Soe- rabaja binnengedrongen en heb ben daar een gedeelte van de in ventaris van de eetzaal en de lob by aan gruzelementen geslagen. De meeste gasten van dit in Nederlands bezit zijnde hotel zochten een heenkomen op straat. De permanente politiewacht van de gouverneur van Oost-Java was spoedig ter plaatse. Nadat de politiewacht enige waarschu wingsschoten had gelost, verlie ten de jongelieden het hotel. Dit voorval is waarschijnlijk een gevolg van een incident, dat zich vorige week in het Simpang hotel heeft voorgedaan. Toen vervoegde zich daar de resident van Soerabaja, die een kamer wilde bespreken voor de minister van Economische Zaken, de heer Iskaq, die in zijn auto voor het hotel wachtte. De resident werd werd medegedeeld, dat het hotel was volgeboekt, waarop er een woordenwisseling tussen de resi dent en de receptionnist van het hotel ontstond. De employe van het hotel wei gerde het gastenboek mee te geven, hetgeen na een woorden wisseling tenslotte door de resi dent werd meegenomen. Volgens verhalen in de Serabajase pers over het gebeurde had de em ployé de resident niet herkend. In sommige bladen te Soerabaja werd gesuggereerd, dat de lei ding van het hotel Indonesiërs uit het hotel zou weren. De di recteur van het hotel had Maan dagmiddag inmiddels haar excu ses aan de resident aangeboden en had op een persconferentie de bejegening door de employé ge laakt. De directie van het hotel verklaarde, dat het hotel was volgeboekt en dat er geregeld In donesiërs in het Simpanghotel logeren. Van October tot op die dag hadden er 31 Indonesiërs in het hotel gelogeerd. In bevoegde Amerikaanse krin gen heeft men verklaard dat de Indonesische regering nog geen enkele stap bij de Amerikaanse regering heeft gedaan om haar mede te delen, dat de Indonesi sche regering door gebrek aan andere afzetgebieden gedwongen is strategische materialen aan communistisch China te verko pen. Deskundigen in Washington wijzen er in dit verband op, dat het voornemen van Indonesië om aan communistisch China rubber te verluopen, reeds enige tijd bekend is. Men merkt hier bij echter op, dat er nooit enige sprake van is geweest, dat Indo nesië andere strategische mate rialen dan rubber aan commu nistisch China zou verkopen. Voorts is er nog geen overeen komst tussen Djakarta en Peking gesloten voor de verkoop van rubber. Het commando van de Indi sche bewakingstroepen in Korea heeft bekendgemaakt, dat heden ochtend om negen uur plaatse lijke tijd de 22.000 anti-commu nistische krijgsgevangenen aan de geallieerden zullen worden overgedragen. De geallieerden hebben alles in gereedheid gebracht om de gevangenen in ontvangst te ne men. De geallieerde afgevaardigde in de militaire bestandscommissie generaal-majoor Lacey, heeft in een schrijven aan de commissie verzocht een onderzoek in te stel len naar de geallieerde klacht, dat de communisten nog een aan tal Zuid-Koreanen vasthouden, die gerepatrieerd hadden moeten worden, doch die zijn vrijgela ten en opgenomen in de Noor delijke strijdkrachten. Hij noem de twee eenheden met name, „welke geheel of gedeeltelijk be staan" uit voormalige Zuidko- reaanse krijgsgevangenen. De gevangenen die er de voor keur aan geven aan communisti sche zijde te blijven (een aantal Zuidkoreanen, Amerikanen en één Brit) zullen niet aan de Chi nezen en Noordkoreanen worden overgedragen. De communisten verzetten zich tegen de overdracht in het alge meen en eisen verlenging van de periode voor uiteenzettingen. Het besluit om de gevangenen aan de geallieerden over te dra gen zou, volgens betrouwbare bronnen, afkomstig zijn van pre mier Nehroe van India. Een geallieerde woordvoerder heeft meegedeeld, dat generaal Thimaja, bevelhebber van de In diase bewakingstroepen, en gene raal Ryan, vertegenwoordiger van de Ver. Naties belast met de ontvangst der weigerachtige ge vangenen, de laatste bijzonder heden voor de overdracht heb ben geregeld. COMMUNISTEN VERZETTEN ZICH TEGEN INDISCH BESLUIT. De communisten hebben hun „vastbesloten oppositie" uitge sproken tegen het besluit van generaal Thimaja om de krijgs gevangenen die repatriëring weigeren, aan de partij terug te geven door welke zij krijgsge vangen zijn gemaakt, aldus meldt radio-Peking. De communisten hebben ge neraal Thimaja gevraagd zijn besluit te herzien. Zij verklaar, den echter niet nadrukkelijk dat zij zouden weigeren hun gevan genen in ontvangst te nemen. De Indiërs deelden op 14 Jan. de geallieerden en de commu nisten mede, dat zij de meer dan 22.000 weigerachtige gevan genen zouden overdragen, om dat de twee partijen het onder ling niet eens konden worden over verlenging van de termijn van Indisch toezicht. De communisten eisen voort zetting van de uiteenzettingen en zij zijn het eens met het In dische standpunt, dat de door de Ver. Naties voorgenomen vrijlating van de krijgsgevange nen op 23 Januari in strijd is met de bestandsovereenkomst. Generaal Hull, die Dinsdag naar Seoel vloog om de voorbe reidingen voor de ontvangst van de krijgsgevangenen te inspec teren, verklaarde echter tegen over journalisten, dat de neu trale commissie niet gemachtigd is om krijgsgevangenen na 22 Januari vast te houden en dat zij „niets te maken" heeft met de afhandeling van de kwestie na die datum. De Sowjet-Russisehe minister van Buitenlandse Zaken Molotof heeft er mede ingestemd te Ber lijn inleidende besprekingen te voeren met zijn Amerikaanse col lega Foster Dulles over Eisen howers „atoom-vredesplan." Dit is Foster Dulles medegedeeld door de Russische ambassadeur te Washington, Zaroebin, aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken medegedeeld. De Nederlandse koopvaardij vloot telde blijkens door het centraal bureau voor de statis tiek gepubliceerde gegevens op 1 Januari j.l. 1305 schepen van in totaal 3.287.241 bruto register ton. De vloot omvatte 33 passagiers schepen, tezamen 346.768 brt. metende, 86 vrachtschepen met accomodatie voor 13 of meer passagiers (485.003 brt.), 323 an dere vrachtschepen van meer dan 500 brt. (1.549.964 brt.), 738 vrachtschepen van minder dan 500 brt. (248.460 brt.) en 125 tankschepen (657.046 brt.). De minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft, zoals is gemeld, enige vooraan staande personen uitgenodigd, zich op korte termijn een oor deel te vormen over de moeilijk heden, gerezen tussen de orga nisaties van algemene zieken fondsen, de landelijke specialis tenvereniging en de Nederland se vereniging van specialisten, en de weg aan te wijzen, waar langs deze naar hun oordeel tot Uit mededelingen, welke ra dio-Belgrado over de jongste bijeenkomst van het centrale comité der Zuidslavische com munistische partij heeft gedaan, blijkt, dat Wladimir Dedijer, een vooraanstaand communist, zijn vriend Djilas heeft verde digd, toen deze uit de partijlei ding werd gestoten. Dedijer werkte met Djilas samen in de commissie voor de buitenlandse betrekkingen bij het contact zoeken met buitenlandse socia listische partijen. Volgens radio-Belgrado ver klaarde Dedijer o.m., dat man nen zoals Djilas „niet elk jaar worden geboren". Zijns inziens was de Zuidslavische revolutie onsterfelijk gewerden, omdat „zij niet haar eigen kinderen opat". Dedijer vroeg zich af, waarem de partijleiding Djilas niet op vriendschappelijke wijze had geholpen, toen zijn eerste omstreden artikelen waren ver schenen. Als lid van de redactie van het blad, waarin de ge wraakte artikelen zijn gepubli ceerd, voelde Dedijer zich mede Bondskanselier Adenauer heeft maatregelen genomen om alle teugels van de veelzijdige West-r duitse „bemoeiingen om de Ber lijnse conferentie te beïnvloeden" in eigen hand te houden. Daartoe is thans in het ministerie van Buitenlandse Zaken een bijzon dere afdeling in het leven geroe pen, die onder persoonlijke lei ding van dr. Adenauer staat. Ter verzekering van de ver binding met de uit vijftien per sonen bestaande waarnemings post van de bondsregering in Berlijn heeft de regering niet alleen de nodige telefoon- en telexverbindingen laten aanleg gen, doch heeft zij ook een vlieg tuig gecharterd. In Bonn zal prof. Hallstein als Adenauers plaatsvervanger in de bijzondere afdeling werkzaam zijn. In Ber lijn zal de afvaardiging worden geleid door ambassadeur Blan- kenhorn, de leider van de poli tieke afdeling, en door professor Grewe, de leider van de juridi sche afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Alle plakkaatzuilen in de bonds republiek wijzen sedert enkele dagen de Duitse bèvolking op de ernst van de in Berlijn te ver wachten besprekingen. De bondsregering heeft name lijk overal een metershoog plak kaat laten aanplakken, waarop zij de drie eisen bekend maakt, die zij ten aanzien van de pro cedure voor een herstel van de Duitse eenheid heeft gesteld. Deze drie eisen zijn: 1. Vrije verkiezingen in geheel Duits land. 2. Vorming van een grond wetgevende nationale vergade ring. 3. Vorming van een rege ring voor geheel Duitsland met volledige vrijheid van handelen. Het monsterplakkaat is met een rand van zwart-rood-goud omgeven en draagt de namen van de kanselier en zijn achttien ministers. Het zal intussen bij dat ene plakkaat niet blijven. De socialisten zijn namelijk boos, dat deze geste alleen door de bondsregering is gesteld en dat men bij deze publieke actie de bondsdag geheel op de achter grond heeft gehouden, ofschoon ook deze zijn eisen aan de con ferentie heeft geformuleerd. De achtergrond van deze ge belgdheid is, dat de socialisten de kanselier en zijn regering er van verdenken het niet meer ernstig te nemen met de een heids-wensen van de bondsdag. De formulering van het stand punt van de regering laat name lijk ruimte genoeg over om Ade nauers standpunt, dat een Duitse nationale vergadering vooreerst slechts constituerende bevoegd heden zou mogen krijgen, te dek ken. Daartegen zijn de socialis ten met een beroep op de beslui ten van de bondsdag in verweer gekomen. Adenauers standpunt heeft overigens ook bij de geal lieerden geen genade, kunnen vinden. De socialistische partij komt nu met tegenplakaten, waarin het heet, dat vrije ver kiezingen zullen moeten worden gevolgd door de vorming van een Duits parlement „voor wet geving, regeringsvorming en re- geringscontröle". Na deze tweede politieke aan- plakkerij zal er op de Westduit- se reclamezuilen vrijwel geen 'plaats meer zijn voor de gebrui kelijke aanprijzingen van siga retten en cabarets. Het onder Panamese vlag va rende schip „Terpsichore" heeft Dinsdagochtend vroeg geseind, dat het bij het eiland Skiathos, bij de Griekse Oostkust in de Egeische Zee, is gestrand verantwoordelijk voor de in houd. „Iedere slag die op Djilas" hoofd neerkomt, voel ik als een slag op het mijne", zo zei hij. Overigens was hij van mening, dat de artikelen van Djilas aanvankelijk in brede kring in stemming hadden gevonden Zelfs vice-president Kardelj had hem (Dedijer) gezegd, dat hij het er weliswaar niet mee eens was, Imaar dat zijn bezwaren niet van fundamentele aard waren. Dedijer besloot met te verkla ren, dat er geen vooruitgang mogelijk is zonder vrijheid van meningsuiting. Direct nadat hij was uitge sproken, stond Djilas op, die zich distancieerde van hetgeen zijn vriend had gezegd. Hij noemde Dedijers uitlatingen zonder politieke inhoud. Volgens een door het persbu reau Tanjoeg verspreid bericht heeft Pijade lid van het centra le comité, op genoemde bijeen komst een geheel ander geluid laten horen. Pijade verweet Dji las, dat zijn artikelen de neiging weerspiegelen om een fractie binnen de liga van communisten te vormen en tot een meer- partijeenstelstel te komen. „Dji las heeft van een geweldige ijdelheid blijk gegeven door zijn denkbeelden in zijn artikelen neer te leggen, maar hij heeft het niet nodig geoordeeld, de wijzigingen, welke hij beoogde, met de andere leden van het uitvoerend comité te bespre ken", aldus Pijade. „Terwijl zijn beste kameraden de zware last van de staatszaken droegen, schreef Djilas zijn artikelen, flaneerde langs de straten en bezocht café's", zo verklaarde Pijade, die Djilas' artikelen „schandelijke geschriften en po litieke pornografie" noemde. Over de uitlatingen van Dedij er zei hij, dat deze alleen maar „sentimentele tranen vergoot". Partijleiders uit Montenegro en Slovenië waren van oordeel dat Djilas geheel uit de partij moest worden gestoten. De regerings chef van Bosnië wilde deze maatregel ook ten aanzien van Dedijer nemen. De Zuidslavische stafchef van het leger, generaal Dapcevic, voor wie Djilas het in één van zijn artikelen had opgenomen, verklaarde niets van het stuk te hebben geweten. Mitra Mi- trovic, de Servische communis tische leidster, van wie Djilas is gescheiden, zei dat zij het met enige van de omstreden artike len eens was, hoewel zij hem in lange tijd niet had gesproken. Zij gaf echter toe, dat de publi caties veel schade hadden aan gericht. Bij voorbaat verklaarde zij ieder besluit ten aanzien van haar voormalige echtgenoot te zullen steunen. een oplossing kunnen worden gebracht. Tot voorzitter van deze com missie is benoemd prof. dr J. E. de Quay, Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord- Brabant. De andere leden der commissie zijn mr C. R. F. van Roggen, president van de ar rondissementsrechtbank te Mid delburg, prof. dr G. C. E. Bur ger te Eindhoven, drs. C. P. Ha- zenbosch, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en prof. mr. E. H. van Esfeld, voor zitter van de Raad van Arbeid te Rotterdam. De commissie is inmiddels met haar arbeid aan gevangen. Volgens te Parijs uit Saigon ontvangen berichten zijn op rukkende Franse troepen nog ongeveer 10 km van Thakhek in Indo-China verwijderd. De stad, welke nabij de Thai- landse grens aan de rivier de Mekong ligt, is de vorige maand dcor de opstandelingen bezet. In Franse militaire kringen werd gezegd, dat door herove ring de rivierverbindingen tus sen Noord- en Zuid-Laos her steld zouden worden. Volgens gewoonlijk betrouw bare kringen te Parijs bereidt de kalief van Tetoean zich er op voor in opstand te komen tegen het gezag van de sultan van Marokko, Sidi Mohammed Moelay Arafa. De kalief, Moelay Hasan, zal zich volgens genoemde kringen tot sultan uitroepen of beweren, dat hij de enige wettige ver tegenwoordiger van de afgezette sultan, Sidi Mohammed Ben Yoessef, is. Tetoean ligt in Spaans-Marok- ko. Frankrijk moet volgens de be staande verdragen het gezag van de sultan van Marokko zowel over Frans- als Spaans-Marokko handhaven. Sidi Mohammed Ben Yoessef werd in Augustus j.l. afgezet, omdat hij de anti-Franse Marok kaanse nationalisten zou hebben gesteund. De kalief van Tetoean heeft geen trouw aan de nieuwe sultan gezworen en de gebeden in de moskeeën in Spaans-Marok ko worden nog steeds uitgespro ken uit naam van de voormalige sultan. Franse functionarissen vrezen, dat de Spaans-Franse betrekkin gen door een eventuële stap van de kalief van Tetoean ernstig te lijden zullen hebben. De kalief zou door de Arabische liga wor den aangemoedigd. Het doel zou zijn df nationalistische activiteit in Frans-Marokko te stimuleren. stoelgang, en pijnloos werker. Vlug, zacht Mijnhardt's Laxeertabletten 65 ct. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. ZACHT. Veranderlijke bewolking met vrijwel overal droog weer. Over wegend matige wind uit Weste lijke richtingen. Zacht voor de tijd van het jaar. DONDERDAG 21 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 3.16 3.37 Terneuzen 3.51 4.12 Hansweert 4.31 4.52 Walsoorden 4.41 5.02 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1