Dearrestatiesin Indonesië Fanfani geslaagd ONZE JARIGE Om een Oostenrijks vredesverdrag INDO-CHINA de WEERSVERWACHTING. HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN. Communiqué over R.T.C.-besprekingen te Willemstad Russische nota aan Oostenrijk Vice President Djilas uit centrale comité van Zuid-Slavische communistische partij gezet Geen vooruitgang te Panmoendjon DINSDAG 19 JANUARI 1954. 9e Jaargang No. 3051. Antwoord van Indonesische Minister van Buitenlandse Zaken op nota van Nederlandse Hoge Commissaris Staatsbezoek van hei Deense Koningspaar aan ons land Margarineprijs wordt verhoogd Eindexamens en Staatsexamens De „Maystar" weer vlot Diensttijd lichting '53 De Italiaanse Kabinetscrisis Herdenking van de ramp in Nieuw-Vossemeer De scheepvaart op de Rijn weer normaal Erepenning voor menslievend hulpbetoon Storm in Denemarken geluwd Zweeds schip in moeilijkheden Grotewohl ove- Berlijnse conferentie Roos Franhering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 et. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Su- narjo, heeft een antwoord gezon den op de nota van het Neder landse Hoge Commissariaat in verband met de recente arresta ties van Nederlanders in Indone sië. De inhoud van deze nota zou, naar P.I.-Aneta verneemt, in be ginsel overeenkomen met de op 14 Januari uitgegeven regerings verklaring ten aanzien van de ar restaties. In deze regeringsverklaring werd medegedeeld, dat sedert 18 December tot 14 Januari 18 Ne derlandse staatsburgers, 11 Indo nesische staatsburgers en 1 Chi nese staatsburger zijn gearres teerd. Zij worden verdacht van overtreding van artikel 169 van het Indonesische wetboek van strafrecht (het deelnemen aan een vereniging, die zich tot doel stelt het plegen van misdrijven, Naar wij van het ministerie van buitenlandse zaken vernemen zullen de Koning en Koningin van Denemarken in de tweede helft van April 1954 een staats bezoek aan Nederland brengen. Vermoedelijk arriveren de ko ninklijke gasten op 26 April hier te lande en zullen zij drie dagen in Nederland verblijven. Omtrent het programma voor die dagen kunnen, in afwachting van een verdere regeling, vooralsnog geen bijzonderheden worden medege deeld. De prijs van de merkmarga- rines wordt, naar men aan het A.N.P. van de zijde der fabrikan ten mededeelt, voor de consu ment verhoogd met vier cent per kHogram, hetgeen voor de half- pendpakjes dus neerkomt op één cent. Deze verhoging is geen ge volg van de loonronde, doch vindt haar oorzaak in de prijzen van de verpakkingen, die omhoog gegaan zijn. Men merkt in dit op zicht op, dat de margarine-indu strie meer een kapitaal- dan een loonintensief bedrijf is. De eindexamens gymnasium a en b en de staatsexamens gum- nasium a en b zullen dit jaar worden afgenomen op 19, 20 en 21 Mei. Voor de eindexamens en staatsexamens H.B.S. a en b zijn als data vastgesteld 24, 25, 26 en 31 Mei en 1 en 2 Junj. Het eind examen middelbare school voor meisjes is bepaald op 31 Mei en 1 en 2 Juni, dat aan de handels dagschool met 3-jarige cursus op 31 Mei t/m 3 Juni; handelsdag school met 4-jarige cursus op 24, 25, 26 en 31 Mei en 1 en 2 Juni, en handelsavondschool met 3- en met 5-jarige cursus op 1. 18, 19, 20, 24, 25 en 26 Mei. het deelnemen aan een verboden vereniging), juncto noodwet 12 van 1951 (verbod tot het in bezit hebben van vuurwapens). Voorts werd in deze regeringsverklaring gezegd, dat de regering in het huidige stadum van onderzoek geen andere mededelingen kan doen en dat het politionele voor onderzoek reeds zover is gevor derd, dat verwacht kan worden, dat de zaak op korte termijn aan het parket kan worden overge dragen. Nederlander en Duitser ont voerd. Zondagmorgen zijn twee bui tenlanders op weg van Makassar naar Malino door een bende ont voerd. Het zijn dr. C. van de Wetering van de stichting cultu rele samenwerking in Makassar en dr. Wahl, Duits medicus, die verbonden is aan het centraal ziekenhuis in Makassar. Zij waren met 2 dames per auto op weg naar Malino. Ter hoogte van Gao werden zij door een bende aange houden. De dames werden in vrij heid gesteld. De in dit gebied ge- stationneerde legereenheid kreeg instructie een onderzoek in te stellen. Nederlander gearresteerd. Uit Bandung wordt bericht, dat daar onlangs nog een Nederlan der is gearresteerd. Het Nederlandse vaartuig „May star", dat 8 Jan., met een bran dende suikerlading, ter hoogte van Stad, in West-Noorwegen, aan de grond was gelopen, is weer vlot gekomen. Het schip is slechts licht beschadigd. Daar de machines niet kunnen worden gebruikt, is de „May star" door de twee Noorse ber gingsvaartuigen, die het vaar tuig los hebben getrokken, naar de Noorse haven Bergen ge sleept, waar ook de suikerlading zal worden gelost. De duur van de eerste oefening voor de dienstplichtigen van de liehtingsploegen 1953 zal 20 maanden bedragen. Voor de groepen die behoren tot de opleiding voor reserve officier of dpi. onderofficier en voor de z.g. specialisten is echter een termijn van 24 maanden ge steld. Ook de in de toekomst aan de minister van Oorlog voor te stellen groot-verlofsregelingen zullen op het bovenstaande zijn gebaseerd. In Rome is officieel bekend gemaakt, dat de christen-demo craat Fanfani er in is geslaagd een nieuwe Italiaanse regering te vormen. Fanfani zelf wordt premier. Hij is vroeger reeds minister van Binnenlandse Zaken, van Land bouw en van Arbeid geweest. Attilio Piccioni, 61 jaar, gaat Buitenlandse Zaken beheren. Hij is een voormalig vice-premier en minister van Justitie. Binnenlandse Zaken krijgt de 35-jarige Giullo Andreotti, in de afgelopen zes jaar een nauw me dewerker van ex-premier De Gas- peri. Vanwege het secretariaat van de „kleine commissie" is onder staand communiqué te Willem stad, Curacao, uitgegeven. „De besprekingen in de kleine commissie verlopen bevredigend en in goede sfeer. Wederzijds bestaat bij de delegatie begrip voor elkanders standpunt. Hoewel goede vorderingen zijn gemaakt, verkeren de bespre kingen nog niet in het stadium, waarin bijzondere mededelingen kunnen worden gedaan. Mededelingen in de pers en door de radio omtrent het ver loop van de conferentie berus ten op geruchten. Zodra het verloop van de be sprekingen dit toestaat, zal de kleine commissie een officieel communiqué uitgeven omtrent de bereikte resultaten". De eilandraad van Aruba heeft unaniem een motie aan vaard, waarin H. M. Koningin Juliana, de Staten-Generaal, de staten van de Nederlandse An tillen en Suriname en de rege lingen van de rijksdelen verzocht wordt het verzoek van Aruba om de gerechtvaardigde verlan gens van Aruba in dien de klei ne commissie over de voortzet ting van de .Rondetafelconfe rentie, die thans te Willemstad besprekingen voert, onwillig is dit verzoek in behandeling te nemen, in te willigen. Aruba wenst geheel afgescheiden te worden van de Antillen als een zelfstandig deel van het nieuwe koninkrijk. Indien de kleine commissie over de voortzetting van de Rondetafelconferentie, die thans te Willemstad bespre kingen voert, dit verzoek in be handeling te nemen, zullen de 4 fractieleiders van de Arubaan se eilandraad persoonlijk naar H. M. de Koningin gaan. Omtrent het verloop van de conferentie kan slechts gemeld worden, dat het overleg gesta dig voortgaat in een goede sfeer. Palo Emilio Taviani, 41 jaar, wordt minister van Defensie. Men verwacht, dat de nieuwe regering een wisselvallig cn woe lig leven beschoren zal zijn. Aan gezien de christen-democraten in het parlement niet over een meerderheid beschikken, zal de regering voor steun afhankelijk zijn van linkse en rechtse par tijen. Krachtige vertegenwoordi ging in het nieuwe kabinet van rechtse christen-democraten maakt het waarschijnlijk, dat zij zal worden gesteund door de rechtse monarchisten. Hierdoor zou opnieuw een toe stand kunnen ontstaan als waar tegen Fanfani met zijn volge lingen binnen de partij een maand geleden in opstand kwam, waar door de val van premier Pella werd veroorzaakt. Toen meende Fanfani's krachtige groep van christen-democfaten, dat een op rechts steunende regering niet de sociale hervormingen zou kun nen uitvoeren, welke volgens haar het enige doelmatige middel zijn tegen uitbreiding van het communisme in Italië. Fanfani is de jongste Italiaan se premier sedert Mussolini, die in 1922 op 39-jarige leeftijd aan de macht Kwam. Men verwacht, dat het pro gram van zijn regering sociale hervormingen, bestrijding van 't communisme in het binnenland en krachtige steun aan het At lantisch pact na een voor Italië bevredigende oplossing van de kwestie-Triëst zal omvatten. Op 1 Februari a.s. zal de Com missaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant, prof. dr J. E. de Quay, te Nieuw-Vosse meer een kruismonument ter her denking van de watersnood ont hullen. Dit monument wordt geplaatst op een plateau tegen de buitendijk van de Eendrachts- polder. Na de onthulling zal het monument worden ingezegend door mgr dr W. M. J. Koenraadt. vicaris-generaal van het bisdom Breda. Voorts wordt op 1 Februari in Nieuw-Vossemeer 's morgens in de R. K. kerk een mis opgedra gen door mgr. Koenraadt. Hierna zal namens het gemeentebestuur een krans worden gelegd op de graven der rampslachtoffers op het R. K. kerkhof. Vervolgens is er een kerkdienst in de Ned. Herv. kerk, waar Ds. Elseman zal voorgaan. Deze dienst wordt eveneens gevolgd door een krans- legging namens het gemeentebe stuur op de graven der ramp slachtoffers op de Ned. Herv. begraafplaats. H.K.H. prinses Margriet, het derde prinsekind van de konink lijke familie, viert heden haar elfde verjaardag. Hierbij gaan onze gedachten ongetwijfeld weer terug naar de donkere dagen van '43, toen haar geboorte in Ottawa in Canada, waar het koninklijk ge zin toen verbleef, een ongekende vreugde bracht bij alle Neder landers en de band tussen vorstenhuis Oranje en ons volk, on danks de grote afstand, weer werd verstevigd. Wij hopen, dat zij deze dag nog vele malen in goede gezondheid moge gedenken. Sedert Maandagochtend vroeg., is de scheepvaart op de Rijn weer ongehinderd mogelijk en kan weer ten volle gebruik worden gemaakt van de laadruimte der schepen. Daarmede is definitief een einde gekomen aan de ergste laagwaterperiode sedert 1947. Vier weken lang heeft de gehele Rijnscheepvaart door de aanhou dend lage waterstand ernstige moeilijkheden ondervonden. Op enkele gedeelten van de Rijn moest het scheepvaartverkeer ge heel gestaakt worden. Een 55-jarige grootmoeder is Vrijdagavond in de gevangenis van Ohio door middel van de electri- sche stoel terechtgesteld. Zij was ter dood veroordeeld om dat zij haar man had vergiftigd. Dit was voor de tweede maal, dat te Ohio een vrouw door de elec- trische stoel is terechtgesteld. De Sowjetrussische regering heeft een nota tot de Weense autoriteiten gericht, waarin het nog niet sluiten van een vredes verdrag met Oostenrijk wordt geweten aan de „vertragingstac tiek" der Westerse mogendheden. Verklaard wordt dat de Sowjet- regering „alles zal doen wat in haar macht ligt om tot een defi- tieve regeling van het Oosten rijkse vraagstuk te komen". De Russische nota is een ant- 'Het centrale comité der Zuid- slavische communistische partij heeft Zondag met algemene stemmen besloten vice-presi dent Djilas uit het comité te zetten. Deze mededeling is gedaan in gedaan in een bekendmaking, uitgegeven door het officiële Zuidslavische persbureau „Tan- joeg". Djilas is van al zijn partij functies (onder meer het voor zitterschap der Zuidslavische nationale vergadering) onthe ven. Hij blijft echter partijlid. Djilas heeft een „laatste waar schuwing" gekregen. TOESPRAAK VAN PRESIDENT TITO. Franse strijdkrachten zijn Maandag over de rivier de Se Noi getrokken en bevinden zich thans binnen twintig km van Thakhek, aldus is uit gewoonlijk betrouwbare kringen vernomen.1 De opstandelingen veroverden1 Thakhek, dat bij de grens van1 President Tito heeft het cen- Thailand aan de rivier de Mekong trale comité der Zuidslavische ligt, de vorige maand, toen zij partij in verband met de zaak- Indo-China in twee stukken deel-Djilas toegesproken, den. j Hij deelde mede dat Djilas De Fransen melden, dat zij in hem in het najaar van 1933 ver hun opmars van het zuiden naar zocht had zijn mening te geven Thakhek nog geen verzet hebben over een aantal door hem in ontmoet. I dagbladen te publiceren arti- kingen. Na de vergadering der ver bindingsmannen, die drie uur had geduurd, verklaarde Martin, dat geen voortgang is gemaakt. Woensdag komt men weer bij een. De Indische voorzitter van de neutrale repatriëringscommissie, Thmaja, heeft de V. N.-opper- bevelhebber generaal Huil schrif telijk meegedeeld, dat de V. N. de bestandsovereenkomst schen den als zij de anti-communisti sche krijgsgevangenen Vrijdag vrijlaten. Volgens hem moeten de communisten daarvoor toe stemming geven. De V. N.-vertegenwoordiger Bdwin Martin heeft Maandag de eommunistische vertegenwoordi gers opgewekt om samen met hem een „nieuwe en constructie ve basis" te leggen voor een her vatting van de onderhandelin gen over een vredesconferentie. Op de besloten bijeenkomst van geallieerde en communisti sche verbindingsmannen heeft hij voorgesteld dat de Noordelijke de „beledigende opmerkingen" verwijderen uit het verslag van de bijeenkomst van 12 Decem ber, toen de Amerikaan Arthur Derm de vergadering verliet *aar aanleiding van die opmer- kelen, waarvan de eerste juist 1 waren verschenen. Hij had geantwoord, dat hij het niet met alles hierin eens was, doch dat hij met de publi catie voort kon gaan. „Doch later, toen ik meer van Djilas' artikelen had gelezen, bevond ik dat hij zeer ver was gegaan en ik constateerde dat ait neerkwam op een likwidatie der communistische partij, en vernietiging van partijdiscipline en dat hier, in het algemeen ge sproken, sprake was van din gen, welke niet slechts de een heid onzer partij, doch ook de eenheid des lands onmetelijke schade zouden kunnen berok kenen", aldus Tito, die vervolg de: „Djilas bracht in zijn arti kelen inzichten naar voren, die op anarchisme neerkwamen". Er kan geen sprake zijn van een „aoen ineenscnrompeien" of verdwijnen der communistische partij, daar zij de bewaakster is van net met onze revolutie be reikte. Djilas is in het buitenland ge weest en hij bleek onder Wes terse invloed te zijn geraakt. Het is waar, dat Z.-Slavië de Westerse democratieën dichter is genaderd, doch dit betreft al leen de samenwerking op bui tenlands politiek geuiect en met de inwendige organisatie van Lnze staat. Djilas had, alvorens zijn denkbeelden in artikelvorm te gaan publiceren, overleg kunnen piegen met andere partijleiders. In dat geval zouden wij natuur lijk niet hebben toegestaan dat zij in de gepubliceerde vorm waren verschenen. Onze partijleiding werkt ge meenschappelijk en dat moet verklaarde Tito. „Indien Djilas' denkbeelden vrijelijk in Z.-Slavië zouden mo gen worden verbreid, zouden wij binnen een jaar tijds in ons land geen socialisme meer ken nen en in een bloedige worste ling gestort zijn. Wij hebben dat in de afgelo pen dagen reeds kunnen zien, toen reactionnaire en andere ongezonde elementen in ons land begonnen zijn zich te roe ren om niet te spreken van de reactie in de Westerse lan den, die zich zelf beschouwt als de vaandeldraagster voor de de mocratie in Zuid-Slavië. De klasse vijand bestaat en hij is in de communistische partij te vinden", aldus Tito. De president vervolgde met het centrale comité mede te de len, dat hij het schadelijk acht te om, zoals geschiedde in de dagen der revolutie, personen, die fouten hadden begaan, om het leven te brengen. „Ik stel daarom voor dat Djilas lid der Zuidslavische communistische partij zal blij /en, opdat hij zijn fouterf zal inzien en mede zal kunnen blijven werken aan de opbouw van het socialisme in Zuid-Slavië", besloot hij. TOESPRAAK VAN DJILAS. Djilas verklaarde zelf in een korte toespraak dat in de 17 jaar, waarin hij een functie bij de Zuidslavische communisti sche partij had vervuld, „mijn gevoelens en wensen nimmer in strijd zijn gekomen met de par tijdiscipline". „Ik neb als communist altijd naar eer en geweten mijn plicht vervuld. Later heb ik mij echter oor ogen gesteld, dat ik van de partijlijn was afgeweken. Doch er bestaat geen verschil van mening tussen mij en de ande ren over het buitenlandse be leid en zaken, die de nationale eenheid van Zuid-Slavië raken. Ik ben altijd een vrij man ge weest en ik hoop er een te zul len blijven", besloot Djilas. DJILAS VRAAGT ONTSLAG. als voorzitter van het parlement. Milovan Djilas, die Zondag werd ontheven van alle functies in de Zuid-Slavische communis tische partij, heeft ontslag ge vraagd als voorzitter van het 1 Zuid-Slavische parlement, aldus meldt het semi-officiële Zuid- Slavische persbureau „Joego- press". De brief waarin de ontslagaan vrage was vervat, werd enige j dagen voor de bijeenkomst van het centrale comité, waarop hij wegens afwijking van de partij lijn uit het secretariaat en het politieke bureau werd verwijderd, verzonden. Zijn verzoek zal op de volgende bijeenkomst van het parlement, op 27 Januari, in be handeling komen, aldus „Joego- press". Djilas is nog een van de vier Zuid-Slavische vice-premiers doch men verwacht dat hij ook deze functie zal verliezen. De inwoners van Belgrado zijn getroffen door de publiciteit wel ke Djilas' ontslag krijgt. De Kranten hebben de redevoeringen van Tito en Djilas op de vergade ring van het centrale partijcomi té en de veroordeling van Djilas uitvoerig weergegeven. Boven dien werd de lezers meer bijzon derheden over de vergadering toegezegd in latere edities. Mogelijk zal Djilas in de toe komst als gewoon burger leven en een lage functie bekleden. Dergelijke gevallen zijn meer voorgekomen in Zuid-Slavië. woord op een vijf dezer door de Oostenrijkse regering tot de „grote vier" gericht dringend verzoek om op de komende Ber- lijnse besprekingen tot een op lossing van het Oostenrijkse vraagstuk te komen. In het door „Tass" gegeven uittreksel van de Russische no ta wordt o.m. verklaard dat het nog niet sluiten van een vredes verdrag met Oostenrijk vooral voortkomt uit het feit, dat de Britse, Franse en Amerikaanse regeringen, hierin gesteund door de Oostenrijkse autoriteiten, aan het tot stand komen van een dergelijk verdrag voorwaarden hebben verbonden, welke onver enigbaar zijn met reeds door de „grote vier" aanvaarde verplich tingen. Verklaard wordt dat onder deze verplichtingen ook „de voornaamste punten van het ont- werp-vredesverdrag met Oosten - rijk, waarover reeds overeen- I stemming werd bereikt, vallen" In Britse regeringskringen heeft men Maandag de Russische nota aan Oostenrijk „zeer dubbel zinnig" genoemd. Men zeide te hopen, dat de Russen instemmen met de aan wezigheid van een Oostenrijkse afvaardiging naar de aanstaan- de viermogendhedenccnferent e te Berlijn. Bij koninklijk besluit is als blijk van goedkeuring en tevre denheid toegekend de ere-pem- ning voor menslievend hulpbe toon, in brons, met bijbehorend loffelijk getuigschrift, aan: I G Ch. Engelhardt te Willemstad Curagao), gewezen kapitein van het vergane Nederlandse zeil schip „Trader", wegens het met gevaar voor eigen leven redden van een, na geleden schipbreuk nabij de Venezolaanse kust bij Punta Zubure, op vermeld schip achtergebleven, gewonde passa gier, op 25 Maart 1952. 2. H. van Sloten, dienstplich tig soldaat der eerste klasse van 1 het wapen der Infanterie, leger- nummer 31.09.06.324, wegens het op 28 Januari 1953 in de nabij heid van Nijmegen met gevaar voor eigen leven redden van de arbeider H. P. van Hemert, die op de scheiding van haven en rivier van een vlot in heftig kol- kend water was gevallen. De storm, die Denemarken in de afgelopen dagen heeft geteis terd, is thans geluwd. Het water trekt zich terug uit de overstroomde gebieden. De schade is aanzienlijk. Het Zweedse s.s. „Tuna" heeft gemeld ongeveer ter hoogte van het Kattegat te kampen te heb ben met motorstoring. Het in Zuidelijke richting afdrijvende schip heeft om onverwijlde hulp gevraagd. De Oostduitse minister-presi dent, Otto Grotewohl, heeft in een door het officiële Oostduitse persbureau A.D.N. gepubliceerde verklaring een opsomming gege ven van de kwesties ter behande ling door de komende conferen tie te Berlijn. Volgens deze ver klaring is de kwestie van verkie zingen in geheel Duitsland of de Duitse kwestie als geheel niet te beschouwen als het hoofdpro bleem op deze conferentie. Het sleutelprobleem voor de gehele wereld is „veiligheid en vrede voor de wereld", aldus Grotewohl. Andere urgente problemen, welke besproken zouden moeten wor den, zijn volgens de verklaring de besprekingen tussen de Sow- jet-Unie en de Verenigde Staten over controle op de atoomkracht, de erkenning van de Chinese volksrepubliek en haar opneming in de kring der grote mogend heden, en de Oostenrijkse kwes tie. Iwan Koftoenenko, een Russi sche kweker, zegt een roos te hebben gekweekt, die verscheide ne malen van kleur verandert totdat zij tenslotte lichtrood is geworden. Hij heeft de roos de naam „overwinning van de vre de" genoemd. De secretaris van de Britse ver eniging van rozenkwekers heeft te Londen het volgende korte commentaar gegeven: „Onmoge lijk medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Meer wind. Veranderlijke bewolking en over wegend droog. Matige en latei- krachtige Zuidwestelijke wind Dezelfde temperaturen als gis teren of iets hogere. DINSDAG 19 JANUARI. v.m. n.m. Breskens - 1.58 2.18 Terneuzen 2.33 2.53 Hansweert 3.12 3.33 Walsoorden 3.23 3.43 ZON op onder MAAN op onder Jan 20 8.38 17.05 19.00 9.07 21 8.36 17.07 20.14 9.23 22 8.35 17.09 21.25 937

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1