UH Je Srev 1 Opening Openbare Lagere School ie Nieuwvliet Haven en watergemaal bij Nieuwe Tonge weer in gebruik PREDIKBEURTEN Kleine opstand in Mexico Coöperatieve Boerenleenbank te Stoppeldijk in het goud De opdracht van Robert Mersham De stand van de bevol kingsaanwas in België ttiüt AXEL. OOSTBURG. BIERVLIET STAVENISSE. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. ZIERIKZEE. Nieuwvliet beleefde Zaterdag hèt grote moment sinds jaren in de opening van het prachtige nieuwe volgens de eisen des tijds gebouwde en ingerichte schoolge bouw. De opening werd verricht door kapitein Schroder van het Johan Willem Friso regiment. Zaterdag ontving het gemeen tebestuur van Nieuwvliet de ge nodigden in de voor dit doel zeer geëigende zaal van de Stadsher berg. In zijn openingswoord begroet te burgemeester J. C. Everaars alle genodigden op hartelijke wij ze, speciaal kapitein Schroder die zich bereid had verklaard de school te openen. Een bijzonder woord van wel kom richtte hij tot de wnd Com missaris der Koningin, de heer A. Schout; de wnd hoofdinspec teur van het lager onderwijs, de heer A. Tazelaar; de inspecteur van de inspectie Middelburg van het L.O., de heer A. A. Leen- houts; de heer H. J. S. Timmer arts schoolartsendienst West Z. Vlaanderen; de heer Klompé, rijksconsulent lichamelijke op voeding; de wethouders, raadsle den en vele anderen. Hierna schetste de burgemees ter de geschiedenis, die aan de stichting van de school vooraf was gegaan; de pogingen die ge daan werden om de oude school te verbeteren-en toen dit niet tot een bevredigende oplossing bleek te voeren, de moeilijkheden die moesten worden overwonnen, vóórdat met de bouw van de nieuwe school kon worden begon nen. Tijdens de watersnood, nu bijna een jaar geleden, toen de toe stand van Nieuwvliets dijken uiterst critiek was, heeft de acti viteit van de militairen van de regimenten J. W. Friso en Menno van Coehoorn er in hoge mate toe bijgedragen Nieuwvliet voor een catastrophe te behoeden, waarVoor Nieuwvliet bijzondere dank is verschuldigd. De raad van Nieuwvliet heeft gemeend in de naamgeving van de school de ze dank tot uitdrukking te bren gen. Zonder te kort te willen doen aan de mannen van Menno van Coehoorn is de keus geval len op de na,am Johan Willem Friso, de Oranjetelg, wiens tragi sche dood in 1711 in het Haring vliet bijzonder tot de verbeelding der kinderen spreekt. Spr. was verheugd, dat kapi tein Schroder zich bereid heeft verklaard naar Nieuwvliet te ko men om de school te openen, ter wijl de school Maandag 18 Janua ri door de onderwijzers en kin deren in gebruik zal worden ge nomen. Kapitein Schroder van het re giment Johan Willem Friso be gon met te zeggen, dat de militai ren van zijn regiment voorname lijk uit Noorderlingen bestaat, van wie bekend is, dat zij niet bij zonder spraakzaam zijn, waarom hij zich dan ook had voorgeno men het maar kort te zullen ma ken. De kapitein dankte de bur gemeester namens de militairen voor de vriendelijke woorden, die hij over hen heeft gesproken. Doelende op de watersnood, zeide spr., dat God zij dank Nieuwvliet het hoofd boven water heeft we ten te houden. Spr. zeide in die dagen veel respect te hebben ge kregen voor zijn militairen, die dikwijls met de moed der wan hoop, volharding en doorzettings vermogen de beste eigenschappen van de Nederlandse soldaat heb ben getoond. En omdat het hier ging om de hulp der jongens in blijvende herinnering te houden had spr. gaarne de uitnodiging aanvaard deze nieuwe school te openen. Thans wil spreker zich aansluiten aan het gezegde „Niet praten, maar poetsen" en de ope ning gaan verrichten. Het gezelschap begaf zich naar de school, waar kapitein Schro der de Nederlandse driekleur, die bij wijze van gordijn voor de lui fel was gespannen, wegschoof en met de hem beschikbaar gestelde sleutel de school opende, waar door de opening een feit was ge worden. Onder handgeklap der aanwe zigen lieten de schoolkinderen ballonnetjes, waaraan kaartjes bevestigd waren met de namen der kinderen en de mededeling van de opening van de school, de lucht ingaan. Hierna betraden allen de school, welke door het onderwij zend personeel feestelijk was ver sierd. Terug in de Stadsherberg werd het woord gevoerd door de heren A. Schout, A. Tazelaar, C. M. van de Broecke, dijkgraaf van het wa terschap „Het Vrije van Sluis", S. Klompé, de voorzitter der ouder commissie P. de Groote; die namens de ouders der school gaande kinderen zijn gelukwen sen vergezeld deed gaan met het aanbieden van een filmapparaat en radiotoestel, en ten slotte door de heer J. W. Carels, die namens aannemer en onderaannemers dank bracht voor de aan hen verstrekte opdracht. Nadat burgemeester Everaars de sprekers had beantwoord en de ouders der schoolgaande kin deren dank had betuigd voor de waardevolle geschenken, bleef het gezelschap nog- geruime tijd bijeen. De haven van Battenoord on der Nieuwe Tonge, die sinds de ramp van 1 Februari was afge sloten, is Vrijdagmorgen op of ficiële wijze geopend. Ook is het watergemaal van de oude pol der, dat water loodst in de ha ven van Klinkerland, Vrijdag, morgen weer in gebruik geno men. Autoriteiten van waterstaat, alsmede het volledige polderbe stuur, waren getuigen van het feit, dat een boot van een fir ma (Van Hattum Blanke voort) uit Beverwijk als eerste de haven binnenstoomde, waar mede de haven van Battenoord onder Nieuwe Tonge weer voor alle scheepvaart werd geopend. Het watergemaal werd in wer king gesteld door de polderop zichter, de heer C. Luchten- burg. Burgemeester Van Hofwegen noemde in een korte toespraak deze dag een dag van overwin ning op de elementen. Vast houden en doorzetten is het de vies, aldus de burgemeester. Ir. Terluijn van de provinciale Wa terstaat gaf een technische uit eenzetting over hetgeen was bereikt. DINSDAG 19 JANUARI. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 7 uur Ds. H. Visser, van Rotterdam. l i i l vatten alles, edsel snel j en b«M. maag-"""m ETS In Delicias, een kleine stad ten Zuidoosten van Chihuaha (Mexico) heeft een 30-tal op standelingen een aanval op de kazerne gedaan. Vier der aan vallers verloren bij het korte vuurgevecht het leven. Een sol daat werd licht gewond. Over de beweegredenen van de opstandelingen is weinig be kend. In de plaats is de avondklok ingesteld. Nader blijkt, dat de aanvallers 5 doden en 3 gewon den hebben achtergelaten. De aanval die niet alleen tegen de kazerne maar ook tegen het po litiebureau was gericht, stond onder leiding van Emilio Laing een boer uit de omgeving die 3 jaar geleden burgemeester van Delicias is geweest. Het is nog niet duidelijk, of de kleine groep bestond uit ontevredenen, vee dieven, of slechts uit mannen die teveel hadden gedronken. De gouverneur van Chihua hua verklaarde, dat de troepen met opzet gematigd zijn opge tre/ien, want dat anders alle aanvallers zouden zijn gedood Laing en de zijnen werden door troepen achtervolgd. In de rij van Boerenleenbanken, die rond deze tijd hun 50-jarig bestaan vieren, is op 20 Januari a.s. dè Coöperatieve Boerenleen bank te Stoppeldijk aan de beurt. Het bereiken van dergelijke mijlpalen geeft steeds weer aan leiding om een terugblik te wer pen in het verleden. Wij zien dan, dat de Boerenleenbank te Stop peldijk in de loop van de jaren is uitgegroeid tot een bloeiende instelling, waarbij practisch alle dorpelingen als lid of spaarder zijn aangesloten. Het initiatief tot het oprichten van de Boerenleenbank is uitge gaan van kapelaan Buijsrogge en notaris Van Dalsum. Dat aan een dergelijke instelling in het begin van deze eeuw grote behoefte be stond, bleek wel uit het feit, dat het getal van leden, die in 1904 de oprichtings-akte tekenden, binnen enkele jaren steeg tot over de honderd. Tot eerste voor zitter van het bestuur werd ge kozen de heer J. F. de Maat Staal, en tot eerste kassier de heer A. L. Hertogh, twee man nen, die hun hele persoon hebben ingezet om de bank tot bloei te brengen. De bank had al direct een goede start. Het eerste jaar bedroeg de omzet reeds 40.000; een voor die tijd niet gering be drag. Als eerste reserve kan een bedrag van ƒ59,55 worden ge boekt. De bevolking toonde haar vertrouwen in de bank en het ledntal nam dan ook gestaag toe. Dat de bank in de loop van de jaren steeds in betekenis is toe genomen, moge uit de volgende cijfers blijken. Het aantal leden bedraagt thans 170, terwijl 870 boekjes met een totaal aan inleg van ƒ3.096.000,— in omloop zijn. In 1953 beliep de omzet ruim 13 millioen gulden. Het reservefonds is gestegen tot 100.000,Deze cijfers dwingen respect af en tonen aan, dat met samenwerking en goed beheer ook op een klein dorp veel te bereiken valt. Be stuur en leden van de Boeren leenbank kunnen met trots op de bereikte resultaten terugzien. Het huidige bestuur beschikt over krachten, die vol activitiet en met kennis van zaken, borg zijn voor een verdere bloei in de komende jaren. Het spreekt vanzelf, dat de herdenking van het 50-jarig be staan niet ongemerkt zal voorbij gaan. Toch is de feestviering niet al te groots opgezet. Een en an der vindt zijn oorzaak in het feit, dat pas in 1949, bij gelegen heid van het zilveren jubileum van de kassier, een groot feest voor de leden is gegeven. Aan dit feest was tevens de uitge stelde viering van het 40-jarig bestaan verbonden. Thans zullen op 20 Januari a.s. de besturen van de zusterverenigingen wor den uitgenodigd op een feeste lijke bijeenkomst. Verder heeft het bestuur het beroepstoneelgezelschap „Puck gearrangeerd voor het geven van een uitvoering. Een plaatselijk orkestje verzorgt het muzikale gedeelte. De kerkelijke viering heeft op Zondag 24 Januari plaats Op die dag zal een H. Mis uit dankbaarheid worden opgedra gen. DIJKVERZAKKING BIJ WOLF AARTSDIJK. Zaterdagmiddag om kwart over een is het dijkleger van de ge meente Wolfaartsdijk, 300 man sterk, gealarmeerd. Over een lengte van 250 meter bleek de krammat over de kleilaag aan de voet van de nieuwe dijk voor de z.g. Oostlandpolder weggeslagen te zijn en ook bleek dat de zee grote brokken klei meegesleurd had. Deze zelfde dijk is in de rampnacht geheel weggeslagen en is nadien hersteld, doch de klei, die over het dijklichaam is gelegd, is nog vers en brokkelt dus gemakkelijk weg. De kleilaag is echter meer dan een meter dik en dus is er geen onmiddellijk ge vaar. Direct begon men met de aan voer van zandzakken, die gevuld werden aan de Molendijk aan de andere zijde van het dorp en door tal van vrachtwagens en wagens, getrokken door tractoren, naar de bedreigde plaatsen getrans porteerd werden. Voor de weggeslagen stukken werden palen geheid en vlecht werk aangebracht, waartussen de zandzakken werden gezet om verdere afbrokkeling te voorko men. Gelukkig is het water thans niet zo hoog. Wanneer de vloed echter hoger zou komen, name lijk een meter, zou het gevaar kunnen bestaan, dat het zich on der de klei bevindende zand- lichaan wordt aangetast, en dan is de situatie ernstiger. ENIGE SCHADE IN STAVENISSE. De storm heeft het water in de haven en aan de zeedijk van Sta- venisse Zaterdag flink doen stij gen. Het gehele haventerrein stond onder water en aan de zee dijk werd enige schade aange richt, welke nog des middags voorlopig werd hersteld. Gevaar was er niet, doch het gemeente lijke alarmsysteem werd in wer king gesteld. MAATSCHAPPELIJK WERK EN GEZINSVERZORGING OP THOLEN. In een Vrijdag te Tholen ge houden vergadering van ver tegenwoordigers van Protestant se kerken en van de burgerlijke gemeenten op het eiland Tholen, die onder leiding stond van bur gemeester L. A. Verburg van Stavenisse, is besloten het maat schappelijk werk en de gezins verzorging op het eiland Tholen definitief ter hand te nemen. Het merendeel van de Protes tantse kerken en de burgerlijke gemeenten heeft reeds besloten in een in het leven te roepen stichting voor maatschappelijk werk en gezinsverzorging deel te nemen. De reeds op het eiland werken de maatschappelijke werkster, zal thans in dienst kunnen tre den van de nieuwe stichting, die zeer binnenkort, nadat alle deel nemende instellingen een ver tegenwoordiger voor het alge meen bestuur hebben aange wezen en de stichtingsakte ge passeerd zal zijn, in het leven zal worden geroepen. Tijdens de vergadering werd nog medegedeeld, dat de oecume nische stichting voor hulp aan kerken en vluchtelingen (de z.g. Interchurch) te Utrecht een bui tenlandse woning ter beschikking heeft gesteld om te dienen als centrum voor het maatschappe lijk werk en de gezinsverzorging op het eiland Tholen. Men be sloot om spoedeisende redenen onmiddellijk de woning in de ge meente Scherpenisse, als geogra fisch middelpunt van het eiland, op te bouwen. brak de tros. Door een kunstige manoeuvre van de sleepboot werd wederom een verbinding tot stand gebracht. Een tijd lang verkeerde de veerboot in een pre caire toestand. Op de boot be vonden zich weinig passagiers en auto's. Door het ruwe weer en 't woelige water was het onmoge lijk de Galathese haven in te va ren en moest worden teruggeva ren naar Dintelsas. Dulvententoons telling Verwachting". th in het clublokaal „De Witte Leeuw" had gisteren een uitste kend geslaagde duivententoon- stelling plaats voor leden. Een 140 duiven waren ingezonden en er bestond grote belangstelling. Hieronder volgt de gedetailleer de uitslag: Jonge duivinnen: 1. C. Oppeneer; 2. en 3. C. G. Heijnsdijk; 4. Jan Heijnsdijk; 5. Jos. Sijs; 6. P. Ortelee; 7. J. Heijnsdijk 8. J. de Koeijer; 9. C. van Drongelen. Oude duivinnen: 1. Jos. Sijs; 2. Jac. Vasseur; 3. Eug. van Dorsselaer; 4. P. Orte lee; 5. D. Dieleman; 6. J. v. d. Berge; 7. Jos. Sijs; 8. en 9. C. Heijnsdijk. Jonge doffers: 1. J. Heijnsdijk; 2. Jos. Sijs; 3. Em. Misseghers; 4. Em. Pieters; 5. Jan Heijnsdijk; 6. Aug. de Kort; 7. Em. Pieters; 8. D. Faas; 9. A. Blommaert 10. C. Wieland; 11. Jan Heijnsdijk. Oude doffers: 1. C. Oppeneer; 2. A. Brevet; 3. C. van Hoecke (Overslag); 4. A. Peersman; 5. Eug. van Dorsse laer; 6. Jan Heijnsdijk; 7. C. G. Heijnsdijk; 8. J. v. d. Berge; 9. Jac. Vasseur 10. C. G. Heijnsdijk; 11. D. Haulez. Keurmeester was de heer Arth. de Schepper uit Moerbeke. Prachtig geslaagd oliebollen- weekend. Zaterdag en Zondag waren in de „Bleije Haghe" een 50-tal Bel gische en Nederlandse trekkers bijeengekomen om gezamenlijk het voorgenomen weekend te beleven. Het op touw gezette program hebben zien rijden. Hij toog op onderzoek uit en bracht de hoen dertjes mee terug. Daar er ondanks de terugbezor ging over de verdwijning arg waan was gerezen, heeft de po litie de zaak in onderzoek. Vergadering oud-leerlingen landbouwonderwijs. In hotel Mabesoone te Oostburg vergaderde de bond van gedipl. aan het landbouwonderwijs in WesÖZeeuws-Vilaahderen. De heer M. A. Mabesoone sprak een openingswoord, waarin hij onder meer het plotselinge verscheiden memoreerde van de heer I. de Bruijne uit Cadzand, wiens over lijden een diepe indruk heeft ge maakt in zijn bekenden kring. Woorden van welkom werden ge richt aan de heren W. H. Ubbing, consulent voor de grond- en pachtzaken in Zeeland, P. de Rijk, dir. der landbouwschool, en de oud-secretaris Risseeuw. De voor zitter gaf 'n kort overzicht van het afgelopen jaar en constateer de, dat ondanks het ongunstige begin er een topopbrengst is ge oogst. Vervolgens hield de heer Ub- bink een interessante lezing over de problemen welKe samenhan gen met de tot standkoming der nieuwe pachtwetten. Het gespro kene, dat aandachtig werd belui sterd, was een stuk uit het boe renleven. Een groot aantal vra gen werden op de spreker afge vuurd. Op iedere vraag ging de heer Ubbink uitvoerig in. De heer Mabesoone bracht de heer Ubbink dank voor deze le zing. De heren A. J. B. Risseeuw te Schoondijke en Jac. de Hullu te IJzendijke werden beiden in het bestuur herkozen. Het jaarver slag en de rek. en verantwoording van de penningmeester werden goedgekeurd. De ink. waren 1723,17; uitgaven 327,07. Ba tig slot 1395,64. De bespreking over de excursie werd aangehou den tot de volgende vergadering. Uitvoering L.J.G. en Z.P.M. In hotel „De Eenhoorn" te Oostburg gaf de L.J.G. en Z.P.M. afd. Oostburg haar gebrui kelijke ontspanningsavond. Mej. K. Risseeuw uit Zuidzande opende de bijeenkomst met een ma verliep vlot en succesvol. Dit hartelijk welkomstwoord tot allen VEERBOOT DINTELSAS— OOLTGENSPLAAT OP DRIFT. De veerboot „Prinses Irene", die de veerdienst Dintelsas Ooltgensplaat (Sluishaven) on derhoudt, is Vrijdagavond tijdens het ruwe weer een paar honderd meter voor de Galathese haven losgeslagen van de sleepboot, die wegens motorschade van de Prin ses Irene genoemde boot enke le dagen moest overbrengen. Door de krachtige rukwinden bestond n.l. uit een „trekkers-fo rum", welk nummer bijzonder in de smaak viel, evenals de hersen gymnastiek. Bovenal echter was de spraak waterval een uiterst interessant nummer. Hierbij kwam n.l. o.m. aan het woord de jeugdige trek ker G. Mariën uit St. Niklaas (B), die op boeiende wijze vertelde over zijn lopend en liftend vol brachte tocht naar Lapland, een reis die in totaal 6 maanden in beslag nam. Zijn belevenissen on der dit nog vrij primitief levend volk werden met zeer grote aan dacht aangehoord en boeiden de „trekkers" iii hoge mate. De Zondag werd doorgebracht met een kerkgang, een flinke wandeling en de beoefening van zaalspelen. Diamanten huwelijk. Heden herdenkt het echtpaar C. Dees-Dingemanse, wonende in de Gentsestraat, de dag dat zij 60 jaar geleden in het huwelijk trad. Het zal de beide krasse oudjes die nog steeds het voorrecht van een goede gezondheid genieten, op dit zeldzaam huwelijksfeest zeker aan belangstelling niet ont breken. Diefstal. De landbouwer A. de G., die met zijn echtgenote een dagje uit was geweest, had zijn huis en hof aan een „vertrouwde" thuis- wachter over gelaten. Toen hij de andere dag zijn kip pen wilde voeren, bleek er geen een meer in het hok te zijn. De thuiswachter werd afgevraagd en deze meende zich te herinne ren iemand met het pluimvee te en in het bijzonder burgemeester mr K. Hoekzema van Oostburg. Mej. K. Risseeuw declameerde ,De Prunis", van G. Stuiveling op vlotte wijze, dat zeer in de smaak viel van het publiek. Na de pauze kwam de hoofdschotel van het programma n.l. een to neelspel in 4 bedrijven „Het Wen telend rad", dat onder grote aan dacht en spanning werd gevolgd, zodat de optredenden veel succes oogstten. Jeugd helpt Oostenrijkse kinderen. Zelf in 1953 een ramp meege maakt hebbende en wetende, dat snelle hulp dubbele hulp bete kent, heeft de jeugd van Stave nisse Vrijdag in enkele uren tijds een inzameling van versnaperin gen voor de getroffen kinderen in Oostenrijk gehouden. De opbrengst was ongeveer 400 chocoladerepen, rollen zuurtjes en dergelijke. De versnaperingen zullen via het jeugd-Rode-Kruis Nederland naar Oostenrijk worden gezon den. door MARTIN VERDUYN. In 1910 telde men in Vlaan deren op iedere 100 families 314 kinderen. Dit getal was bij de laatste volkstelling van 1947 ge daald ot 204. Voor Wallonië wa ren deze getallen resp. 225 en 145, voor Brussel 201 en 127. Het aantal oude mensen neemt toe. In 1910 telde men op iedere 1000 inwoners 121 grijsaards. Dit cij fer bedroeg in 1947 188. Latere statistische gegevens wijzen er op dat dit getal de laatste jaren is toegenomen. In een lezing die het liberale kamerlid Rey dezer dagen hield over het bevolkingsvraagstuk stelde hij ter verbetering van de bevolkingsloop o.a. voor de kindertoelage voor het eerste kind na het zesde jaar af te schaffen indien het gezin geen verdere uitbreiding had onder gaan. Volgens spreker zou ook door middel van de vacantie- toelage iedere werknemer in België krijgt een extra week vacantiegeld uitgekeerd een zekere druk uitgeoefend kunnen worden. 15) Nadruk verboden. „Bang...." Een schot. Onmis kenbaar teken van menselijke wezens. Als een machine stond de gehele troep tegelijkertijd stil, de wapens onzeker in de richting van het schot gericht. Onmiddellijk gevaar dreigde, maar toch was er geen onder hen, die het schot niet als een weldaad begroette. Mershams koortsdromen zetten zich plotse ling om in heldere, nuchtere gedachten. Zonder uitstel zouden zij op het schot afgaan. Dat was de enige mogelijkheid om aan dit zinloos voortstrompelen een einde te maken. Een ontmoeting met de vijand nu, was beter dan later, als zij totaal uitgeput zouden zijn. Bovendien vreesde Mersham voor de koorts, die hem belaagde. Men had geen seconde tijd te verliezen. Hij wenkte met de hand naar links. Met het zware automatische wapen in de armen stortten zij zich links in een nog dichter be groeid terrein. Alles kraakte en scheurde, de druipende gezichten werden opengereten door scher pe takken en doornen, en bij al len was het wegsijpelende zweet nu verlaten hadden, was tevens een natuurlijke bescherming en de vrijheid voor hen, was een verraderlijke illusie. Want iedere vijand kon hen nu van mijlen ver zien aankomen en vanuit hinder lagen neerschieten. „Liggen," snauwde Mersham plotseling. Zelden werd een com mando zo vlug opgevolgd. Weg gedoken in de jungle kreunden zij hun moeheid uit, maar met de ogen gericht op de figuur van Nichols, die op enige honderden meters afstand voor hen uit- strompelde. Mersham huiverde op dit moment. Hoewel de zon als een witgloeiende bol aan de hemel stond, had hij het koud. Naast hem hurkte Sam, in wiens grijze ogen hij moord las. „Meteen dood maken," fluis terde Dunwell, „dan zijn de risi co's voorbij." Op zijn schouder aan de an dere zijde voelde hij een lichte druk. Het was de hand van Ma rion. Haar gezicht, dat nu doods bleek was en waarin de grijze ogen, onnatuurlijk groot, hem smekend aanzagen, was vlak bij het zijne. „Wacht nog.... doodt hem van vrijheid. De ontzettende be- nog niet," zei ze zacht, ,;het zou klemming van het oerwoud viel een moord zijn, er is nog geen weg. Geen lianen kronkelden strikt bewijs." zich als slangen over de moede Mershem sloot even de ogen. doorlopen voeten en takken klet- Schoten zij de man voor hem sten hier niet in de brandende neer, dan was er geen risico meer gezichten. Maar de hel, die zij voor de geallieerden. De kleine met bloed vermengd. Mersham kon een kreet nauwelijks onder drukken, toen zij plotseling op een vrij breed pad stonden. Ein delijk een soort weg in deze woesternij. En de man, die het schot gelost had, zou zich wel ergens op dit pad bevindne, want het was niet waarschijn lijk, dat iemand zich dwars door de jungle boorde als het niet strikt noodzakelijk was. De vraag was nu, links of rechts af te slaan. Mersham haalde de schouders op en koos rechts. Het pad slingerde zich door een steeds vlakker wordend terrein. Het hoge geboomte maakle al lengs plaats voor lager gewas, totdat zij zich nog onverwachts, voor een onafzienbaar heuvel achtig terrein bevonden, begroeid met dat lange stekelige gras, dat overal op Afrikaanse plateau's te vinden is. Nu verder gaan was verleidelijk genoeg. De open vlakte gaf een heerlijk gevoel man daar vertegenwoordigde een ongekend gevaar. In die schedel huisde de ondergang van een wereld. Eén kogel was voldoen de om die catastrophe te voor komen. Een zwakheid en millioe- nen mensen zouden kunnen om komen in een oceaan van vuur. Droeg een staatsman, of een kei zer uit de oudheid ooit zoveel verantwoording als deze in lom pen gehulde, van koorts rillende officier? Het 'advies van Dunwell was zakelijk juist. De „liquidatie" van professor Nichols was de veiligste weg. Schuldig of on schuldig, nu kon nog verhinderd worden, dat de nazi's Nichols levend in handen kregen. Zou dat later, zou dat over een uur, over een paar minuten nog het geval zijn? Maar links van hem zat een jonge vrouw en haar hand rustte op zijn schouder. Zij bracht de moraal naar voren en zij had recht van spreken. Niet omdat zij zo geleerd was, maar zij gedroeg zich als de anderen, als een getraind soldaat, en haar gelaat bloedde en haar kleren hingen aan flarden. Ja, zij had een stem, even geldig ais die oude rot, Sam Dunwell. Er was per slot van rekening geen strikt be wijs, alleen een op verdachte aanwijzingen en intuïtie geba seerde overtuiging van Nichols' schuld. (Wordt vervolgd.) Gestrande baggermolen binnengebracht. De baggermolen en de twee daarbij behorende bakken die Vrijdag in het Sloe aan de grond waren gelopen, zijn Zaterdagmid dag omstreeks 12 uur in Vlissin- gen binnengebracht. Twee man nen, die Vrijdagavond op de bag germolen waren gebleven, en een man die zich op een der bakken bevond, zijn thans in veiligheid. Baggermolen en bakken werden gesleept door het bergingsvaar tuig „Dolfijn" van Van der Taks bergingsbedrijf en de sleepboot „Schelde" van de fa Muller, resp. afkomstig uit Vlissingen en Ter- neuzen. Het is nog niet bekend, of het sleepbootje, dat Vrijdag de baggermolen trok en, na aan de grond te zijn gelopen, is gezon ken, zal worden geborgen. E.H.B.O. cursus geopend. Burgemeester Trimpe heeft in zijn kwaliteit van voorzitter van de afd. Zaamslag van het Ned. Roede Kruis te Othene een cur sus geopend voor het examen E.H.B.O. De cursus is begonnen met 26 cursisten, terwijl als do centen optreden dokter Dorre- stein (voor het theoretisch ge deelte) en de heer W. van Ves- sem (voor het practische gedeel te). Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal deze cursus omstreeks begin Juli van dit jaar eindigen. Gezien het gebeurde te Othene gedurende de laatste ja ren (bevrijding en watersnood), waarbij door deze buurtschap verliezen zijn geleden, waarbij hulp noodzakelijk was, is het wel verklaarbaar dat voor deze cur sus zoveel belangstelling bestaat. Geslaagde ruiterdag. Nadat Zaterdagmiddag de Ju- lianaruiters in het verenigings gebouw hun jaarvergadering hadden gehouden, vond te 7 uur in de geheel gevulde zaal de feestavond plaats. De voorzitter, de heer Jac. Die leman, sprak in zijn openings woord, waarin hij speciaal de de heer J. J. Gruppelaar, ritmees ter b. d„ uit Ede (Gld.), welkom heette, zijn voldoening uit over de grote belangstelling voor deze avond. Hierop gaf hij een kort re sumé van de gebeurtenissen in het afgelopen jaar en hij besloot met het toepasselijke „Kent gij het land der zee ontrukt?" Nadat het L.J.G.-orkest uit Hoek, o.l.v. Tonny van Dixhoorn, zich had doen horen, volgde de opvoering van „Taaie Willem als baron," welke veel bijval, had. Hierop was het woord aan de gast van deze avond ritmeester b.d. J. J. Gruppelaar, die een cau serie hield over de ruitersport in het algemeen en daarbij de suc cessen en prestaties der ruiters op concoursen in het buitenland onder de loupe nam. Een en an der werd door het vertonen van een film nader toegelicht. Na de pauze volgde een verlo ting, waarna wederom het orkest het muzikaal gedeelte verzorgde. Vervolgens werd het blijspel „Aardstralen op de Wilgenhoe ve" opgevoerd, dat danig de lach spieren in beweging bracht. De heer Gruppelaar zette hier na zijn hoogst interessante cau serie, toegelicht door de film. voort en het behoeft niet gezegd, dat deze uitermate deskundige in zijn deskundige toehoorders een zeer aandachtig gehoor vond. Al met al was het een pracht avond en de voorzitter was zeker aller tolk toen hij de heer Grup pelaar dank bracht voor het ge- bodene, waarbij deze sportvriend de opbrengst der filmvertoning schonk aan de ruiters op Schou wen, die hun paarden bij de ramp verloren. Verder dankte de voorzitter al len, die tot het welslagen van de ze avond hadden medegewerkt en de aanwezigen voor hun belang stelling. De avond werd besloten met het staande zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus. Tentoonstelling „Semper Avanti" Vrijdag en Zaterdag j.l. werd bij de heer R. J. van de Veke door de vereniging „Semper Avanti" een tentoonstelling ge houden van konijnen, duiven en kanaries. Burgemeester Trimpe, die de tentoonstelling opende, wees er op dat het reeds de derde maal is, dat hij deze jaarlijkse tentoon stelling, die voortspruit uit liefde voor het dier, opende. Hij sprak de verwachting uit, dat ook dit maal deze dierenshow zal slagen en besloot met de beste wensen uit te spreken voor „Semper Avanti". De uitslag der keuring was als volgt: Konijnen: Kampioen: Franse hangoor van W. Huigens, Goes; Res. kam pioen: Angora van P. H. Diele man, Terneuzen. Zeer zeer goed behaalden: G. de Bokx, Zaamslag; M. Dale bout, Wolfaartsdijk; L. Florus sen, Othene; J. Veerhoek, Wol faartsdijk; M. v. d. Weel, Middel burg; J. J. Willemsen (2x), Zaamslag. Zeer goed behaalden: K. van Arenthals, Zaamslag; G. de Bokx, Zaamslag; M. Scheele, Terneuzen; J. C. v. d. Boudt, Mid delburg; J. II. van Strien, Wol faartsdijk; A. A. Butler, Terneu zen; J. Verburg (2x), Kloetinge; F. J. Dussein (3x), IJzendijke; F. Verrijzen, Wilhelminadorp; P. H. Dieleman (4x), Terneuzen; P. J. de Visser, Zaamslag; M. Dierings, Zaamslag; J. Viveen (4x), Terneuzen; L. Florussen, Zaamslag (dorp); L. Florussen. Zaamslag (Veer); M. v. d. Weel, Middelburg; W. J. v. d. Hage 2 xZaamslag; J. Harinck, Goes; W. Huigens, Goes; P. K. de Jonge, Terneuzen; L. de Koeij er, Zaamslag; J. de Kubber, Ter neuzen; E. Neijt (2x). Sas van Gent; A. Poissonier (5X), Mid delburg; M. de Ritter, Terneuzen. Duiven: Kampioen: Oude doffer van J. L. Sijs. 2 eerste prijzen oude dof fers le pr. oude duivin: J. L. Sijs, Axel; Res. kampioen: Oude doffer van L. de Koeijer, Zaam slag. le en 2e pr. oude doffers: L. de Koeijer, Zaamslag; 1 eerste en 2 tweede prijzen: C. de Jong; 3, eerste prijs: v. d. Acker, West- dorpe. Kanaries Kampioen: J. C. Baveko; Res. kampioen M. P. Borghstijn, Axel. Vloedplanken werden gereed gehouden. Tengevolge van de opstuwing door de harde Westenwind is het water rondom Schouwen-Duive- land Zaterdag weer vrij hoog op gevoerd. In Zierikzee steeg het tot de kaden. Overal hield men de zgn. vloedplanken gereed. doCh nergens bereikte het water- een hoogte, die plaatsing hier van noodzakelijk maakte. Bij de haven waren verschillen de autoriteiten van waterstaat en gemeente aanwezig. Om onge veer een uur zakte het water weer, zodat alle gevaar toen ge weken was. Tengevolge van de felle wind is de provinciale boot van de dienst ZierikzeeKatse- veer Zaterdagochtend niet uitge varen. Uit Ouwerkerk zijn geen bij zondere gebeurtenissen gemeld. Alles was daar volkomen rustig. In Brouwershaven heeft het water ook op de havenkaden ge staan. Men heeft de na de ramp gebouwde noodbekisting gedeel telijk moeten sluiten om te voor komen, dat het water het haven- - plein opliep. Omdat het water geen abnormale hoogte bereikte kon met deze gedeelteijke afslui ting worden volstaan.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2