en Twijfel bepalen onzekerheid de politiek Concentratie van Polders STIJGEND AANTAL SLACHTOFFERS VAN LAWINERAMP Wekelijkse Wereldschouw WEERSVERWACHTING. HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN. De komende Berlijnse besprekingen De witte pokken-epidemie ZATERDAG 16 JANUARI 1954. 9e Jaargang No. 3049. DankbeSuigircg van Koningin Juliana aan Zwiheriand Care-Hulpsciie op veile loeien Zwiiseise btzftrgjUreid over de DuHire üi|rcschegpv3<*r{polüiek Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 «ar. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uw. Eisenhower's boodschap, de State of the Union, heeft aller- wege een gunstige indruk ge maakt. Oorspronkelijk beoogde deze boodschap, gelijk haar naam aantoont, een verslag te bevatten van wat er in het afgelopen jaar geschiad is. Meer en meer ech ter hebben Amerikaanse presi denten, vooral sedert Wilson's tijd, de boodschap benut, om een toekomstprogram uit te stippe len. Dat heeft ook Eisenhower gedaan. Belangrijke besluiten heeft hij aangekondigd, nu hij tot het inzicht schijnt te zijn ge komen, dat de ietwat onpartijdige positie, welke, hij tot dusver als president trachtte in te nemen, niet strookt met de Amerikaanse grondwet. Hij heeft Amerika en Europa trachten gerust te stellen over maatregelen, bij voorbaat geno men tegen verschijnselen van teruggang op economisch gebied in Amerika. Hij heeft grotere samenwerking tussen de geal lieerden op het gebied van de atoomenergie in uitzicht gesteld, waardoor, naar zijn mening, ge heel de Amerikaanse militaire politiek kan worden veranderd, zonder dat Europa groter gevaar loopt. Hij heeft een liberale han delspolitiek aangekondigd, waar over intussen de door hem in gestelde Randallcommissie het nog niet eens is. Hij heeft een buitenlandse politiek uitgestip- samenkomen, om hun program- peld, die voor velen der conser- ma-s te coördineren. Wellicht vatieve republikeinen te veel op doen zij dit in Bonn en houden die van Rooseveit en ruman ge- dan VOeling met Adenauer. Diens lijkt. Hij heeft. en het is teke- posjtje zou daardoor worden ver- nend, dat hij daarmede het groot- zowel tegen de oppositie ste applaus in het congres oogst- -n he(. pariement, als tegen de te een bepaling in overweging oppositie in eigen partij, die hem gegeven, om aan Amerikanen, nj(d wd voigen in zijn voornemen ook niet voor Europa, dat bij een krachtig en welbewust Amerika voordeel heeft. Veel zal afhangen van het al dan niet slagen van de conferen tie te Berlijn en daarbij spreken, gelijk nauwelijks nader behoeft te worden betoogd, de Russen hun woordje mee. Er doen over de voorstellen, die van beide zij den te Berlijn ter tafel zullen worden gebracht, de meest uit eenlopende geruchten de ronde. Dat er over een waarborg, die ook voor Rusland's veiligheid van belang kan zijn, zal worden gesproken, staat wel vast, maar, of men daarover tot een besluit kan komen, is minder zeker. De z.g. technische voorbreidin- gen, waarbij ook de plaats der conferentie, vorderen tot dusver langzaam. De Russen tonen zich voorkomend, maar wikkelen alles in in technische bijzonderheden in, die oponthoud veroorzaken. Het in West-Berlijn staande ge bouw van de geallieerde contro leraad hebben zij afgekeurd uit reden van veiligheid. De Russen hebben hun politiek programma wel vastgelegd; zou het bericht van Molotow's ziekte waarheid bevatten en Gromyko zijn plaats innemen, dan zou dit reeds een belofte voor het Westen beteke nen. ZWAKKE PLEKKEN. De geallieerden zullen tevoren aanstuurde. De kabinetsforma- De Nederlandse gezant te Bern heeft Vrijdag aan bondspresident Rubattel een schrijven van Ko ningin Juliana overhandigd, waarin zij Zwitserland dankt voor de hulp, die het bij de watersnood geboden heeft. Koning Boudewijn van Bel gië heeft een telegram aan pre sident Koerner van Oostenrijk teur is in elk geval van christen- gezonden, waarin hij zijn mede- democratische huize. Willen de leven met de slachtoffers van de christen-democraten echter de lawineramp betuigt, medewerking hebben van de ge matigde socialisten, dan lijkt de links gerichte Gronchi de aange wezen man. Liberalen en repu blikeinen zouden zij ook reeds met de vroegere minister van Binnenlandse Zaken Scelba kun nen krijgen. Het partijbestuur schijnt aan Fanfani, die inder daad in de agrarische hervormin. gen een grote rol heeft gespeeld, de voorkeur te geven. die zich aan spionnage en derge lijke misdaden schuldig maken, de status van Amerikaan te ont nemen. De openbare mening in Ame rika staat ongetwijfeld achter Eisenhower. Een opinie-onder- om nog vóór Berlijn, de West- Duitse grondwet zodanig te ver anderen, dat herbewapening mo gelijk is. Daarbij komt, dat de geallieer den onderling zwakke plekken vertonen. In Frankrijk heeft La zoek wijst uit, dat hij nog even met betrekkelijk gunstige populair is, als een jaar tevoren, meer(}erheid, zijn motie van ver maar dat dit geenszins het geval trouwen gekregen. President Co- 13 met de republikeinse party. Of heeft dus niet anders te doen, Eisenhower er nu in zal slagen d y regering te bevestigen, om, met het oog op de verkiezm- Juit df keu*ze van de presi- gen v^1954, bei^e drfen van^ t dent van de Kamer zal de werke lijke sterkte van Laniel mede moeten blijken. In Italië is de verwachte crisis congres te winnen voor zijn libe raai ingestelde politiek, is niette min aan twijfel onderhevig. Waarnemers in Washington stel len vast, dat velen van de z.g. Taft-republikeinen, die de meer derheid vormen van de republi keinse congresleden, blijkbaar liever hun zetel opofferen, dan dit pad te betreden. ONZEKERHEID. Eisenhowers maatregelen zou den alleen kunnen worden door gevoerd, indien de democraten hem steunen. Zij hebben dat tij dens de afgelopen congreszitting rijkelijk gedaan en tal van be langrijke besluiten, vooral bin nenslands, waren niet genomen, Indien zij hadden tegengestemd. Daardoor komt echter, gelijk men zal begrijpen, een atmosfeer van onzekerheid, die voor de positie van Amerika niet gewenst is. En medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Langzaam afnemende wind. Zwaar bewolkt met voorname lijk in de noordelijke provincies enkele buien, maar ook plaatse lijke opklaringen. Stormachtige Westelijke wind. In de loop van de dag langzaam afnemend. Min der zacht. ZONDAG 18 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 0.13 12.39 Terneuzen 0.48 1.14 Hansweert 1.28 1.54 Walsoorden 1.38 2.04 MAANDAG 18 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 1.11 1.34 Terneuzen 1.46 2.09 Hansweert 2.26 2.49 Walsoorden 2.36 2.59 uitgebroken doordat Pella te veel op samenwerking naar rechts, zelfs met de neo fascisten, CONFLICTEN. In Joego-Slavië zijn moeilijk heden gerezen tussen Djilas, Ti to's rechterhand en vertrouwe ling, die van de partij meer een vereniging wil maken. Amerika en Engeland schijnen een nieuw initiatief inzake Triëst voor te bereiden. Het kan hun uiteraard niet tot verheu ging stemmen, dat tezelfdertijd een vrij scherp Egyptisch-Turks conclict is ontstaan. De Turkse ambassadeur te Cairo heeft zich ontactvol gedragen en zou door zijn eigen regering worden terug geroepen. Niet alleen heeft ge neraal Naguib daarop niet ge wacht maar zijn rechterhand Nassir heeft in een persconferen- tie de verhouding tot Turkue on nodig toegespitst. Dit op een zelfde ogenblik, dat Turkije een pact met Irak, Afghanistan en Perzië voorbereidt om een brug te vormen naar PaKistan, terwijl in de Arabische unie stemmen opgaan, om deze krachtiger eco nomisch fundament te geven. In Korea laat de gang van za ken alles te wensen over. Van hervatting der oesprekingen over de politieke, waarvoor de Chinese premier Tsjoe en Lai pleit, is nog geen sprake. Tsjoe en Lai deed het, gelijK al dadelijk bleek, slechts om de vrijlating der twee-en-twintig duizend anti-com. munistische krijgsgevangenen op 23 Januari te verhinderen. De Amerikaanse opperbevelhebber Huil staat op deze vrijlating, maar in de neutrale bewakings commissie is nu, door een blijk bare frontverandering van de In dische president, twijfel ontstaan of die. krijgsgevangenen niet nog voor nadere bewerking moeten worden vastgehouden. Wat dan? VAN DER MANDERE. De Care-missie in Den Haag tgiro 512679), deelt mede, dat zij uit Wenen bericht ontvangen heeft, dat de hulp van de care- organisatie in volle gang is. Reeds de eerste dagen werd in de dringendste behoeften van een groot aantal gezinnen voor zien door de uitreiking van voed sel, dekens en linnenpakketten. Ook in Nederland werd al aan de hulpactie deelgenomen en er zijn reeds vele giften ontvangen. li. De vorige week hebben wij eni ge vóór- en nadelen van het sa menvoegen van kleinere polders tot grotere eenheden opgesomd, doch daarbij nog weinig geschre ven over de financiële kant. Wel werd vermeld, dat er in ons land deskundigen zijn, die menen, dat een groot waterschap een beter apparaat kan opbouwen voor de technische vraagstukken dan een kleine zeewerende polder. Kan het eerste bijvoorbeeld één of meerdere ingenieurs aanstel len met het daaronder ressorte rende personeel, een kleine pol der zal zich op een andere ma nier moeten behelpen. Dit nu is ongetwijfeld waar, maar men bedenke dan, dat dit alles geldt zolang de huidige taak van de polders en water schappen dezelfde blijft. En hier over valt gerust te discussiëren. De drie voornaamste taken van onze waterkerende polders zijn op het 'ogenblik de volledige zorg voor de zeedijk, het volledige beheer van de polderwegen en de zorg voor de waterlozing. Het zijn vooral de eerste twee, die aanzienlijke kosten meebrengen. DE RAMP IN HET ALPENGEBIED Gebied van de ENGELAN lawines en ■sro DUITSLAND POLEN FRANKRIJK ZUID-SLAVIE ITALIË p DUITSLAND j gorn - "V BEIEREN Buchz :WITSERL r-sr.Airon Goahard* COSTENR'JK -'V A a. 11- 1. lam :»ooiir> •Como Ttenhno ITALIË Munchen Biudenz ITT SALZBURo StAhl-on O Aes hi Uczer» Het Oostenrijkse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft gisteren medegedeeld, dat tot dusver bekend is, dat 116 men sen door de lawines in Oosten rijk om het leven gekomen zijn. Het aantal vermisten is 20. Het aantal doden in Zwitser land als gevolg van de lawines is tot 22 gestegen. A.F.P. meldt, dat er volgens ZON op onder op Jan. 18 8.40 17.02 16.26 19 8.39 17.04 17.44 20 8.38 17.05 19.00 MAAN onder 8.19 8.40 9.07 Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag te Londen verklaard dat de Britse vertegen woordiger te Berlijn, naar ver wachting, spoedig nieuwe in structies van zijn regering zal ontvangen betreffende de bespre kingen over het vaststellen van de plaats, waar de vier-mogend- hedenbesprekingen te Berlijn zullen worden gehouden. Een volgende bijeenkomst der Britse, Franse, Amerikaanse en Sowjetrussische vertegenwoordi gers te Berlijn wordt, nadat de Westerse vertegenwoordigers hun nieuwe lastgevingen zullen heb ben ontvangen, verwacht. West-Duilsland tegen bijeen komsten in Oost- en West- Berlijn. Vrfjdag is te Bonn van welin gelichte zijde vernomen dat West-Duitsland er tegen is dat de Westerse verbondenen toege ven aan de Russische wens om de bijeenkomsten der vier minis ters van Buitenlandse Zaken af wisselend te Oost- en West-Ber lijn te houden. Verklaard wordt dat bondskan selier dr. Adenauer ten deze door vertegenwoordigers der .Wes terse grote drie" is geraadpleegd en dat hij zich toen tegen het in willigen van de wens der Sow- jets heeft uitgesproken, zonder zijn afkeuring echter in een na drukkelijke vorm te gieten. In Westduitse regeringskrin gen is men van mening dat de Sowjet-Unie, indien de Westerse verbondenen voet bij stuk had den gehouden, zou hebben inge stemd met het oorspronkelijke Westerse voorstel om drie bij eenkomsten in West-Berlijn te houden, voor elke vergadering in het oosten van de stad. Men wijst er van Westduitse zijde op dat de Russen het Wes- i ten er thans reeds toe hebben gekregen hun keus vobr de plaats van samenkomst Ber lijn, in plaats van Lugano en hun aanvangsdatum voor de be sprekingen 25, in plaats van vier Januari te aanvaarden. Men meent, dat de .Westerse grote drie" zich thans door de Sowjet-Unie in een positie heb ben laten manoeuvreren, waar bij bij stilzwijgend erkennen dat hun drie ministers van Buiten landse Zaken tezamen evenveel gewicht in de schaal le°rgen als hun Sowjetrussische collega Mo- lotof alleen. „Doch", aldus menen waarne mers te Bonn, „indien dit het standpunt is geworden, zal al thans een Sowjetrussische be schuldiging moeten vervallen, namelijk die, volgens welke de drie Westerse minister van Bui tenlandse Zaken in het verleden „herhaaldelijk tegen de Sowjet- Unie hebben samengezworen". Te Parijs is Vrijdagavond van welingelichte zijde vernomen dat de „Westerse grote drie" bereid zijn er mede in te stemmen dat de helft der bijeenkomsten te Berlijn in de Sowjetrussische sector zal worden gehouden, echter op voorwaarde dat het terrein, waarop vergaderd za' worden, als „neutraal gebied" zal worden beschouwd, De Westerse mogendheden zijn ook van mening dat de bewa kingsdiensten in dit „neutrale gebied" moeten worden verricht door Britse, Franse, Amerikaan se en Russische militaire politie en niet door Oost- of Westduitse politie. Gemeld is, dat ook dit vraag- heeft gegeven dat de openings bijeenkomst in de Russische sec tor van Berlijn zal worden ge houden. Ambtenaren van het Franse mimsterie van Buitenlandse Za ken blijven van mening dat de vier-mogendhedenbesprekingen ondanks de huidige impasse over de vergaderplaats, 25 dezer zul len kunnen beginnen. Westerse diplomaten hebben beraadslaagd over de mogelijk heid ener bespreking van Brit se, Franse en Amerikaanse af gevaardigden met de Westduitse bondskanselier dr. Adenauer, voor de beraadslagingen met de R-ussen beginnen. Er is reeds door diplomaten te Parijs en Bonn overleg gepleegd, met als resultaat dat bijna algehele over eenstemming tussen het Wester se standpunt en dat van de rege- ring-Adenauer is bereikt. Een bijeenkomst met bonds kanselier Adenauer zelf zou voor de buitenwereld de nadruk leg gen op de overeenstemming van inzicht tussen de regeringen der „Westerse grote drie" en de autoriteiten te Bonn. PRIJS INDUSTRIEKOLEN De minister van Economische Zaken heeft besloten met ingang van 1 April 1954 het voor indu striekolen bestaande systeem van toewijzingen in te trekken. Per 1 April a.s. zal tevens voor deze kolen de prijs- en vrachten- egalisatieregeling worden opge heven. Dit houdt in, aldus is van de zijde van het ministerie van stiTk b{j de" inleidende besprekin- Economische Zaken medegedeeld, gen tot moeilijkheden aanleiding dat per 1 April de prijs van indu- heeft gegeven. striekolen wordt gelijk getrok- Vernomen wordt, dat de Wes- ken met de prijs voor industrie- terse regeringen er niet veel be- kolen in het gehele gebied van lang aan hechten in weT,ke sector de kolen- en staalgemeenschap, voor het eerst wordt vergaderd. Boven deze prijs komen dan nog Men meent, dat de Sowjet-Unie de vrachtkosten, die al naar ge- nadrukkelijk de wens te kennen i lang de afstand, variabel zijn. een mededeling van het Oosten rijkse ministerie van Binnenland se Zaken thans 130 doden zijn. In Stiermarker heeft een la wine in het Soelktal een rivier geblokkeerd waardoor een meer is gevormd van een kilometer lang en 200 meter breed. Men tracht de sneeuwversperring op te ruimen. Het Zwitserse lawine-instituut heeft gewaarschuwd voor nieuw lawinegevaar. De temperatuur is tot ongeveer 8 graden opgelo pen en het heeft langs de Alpen opnieuw gesneeuwd. Men is er in geslaagd met bull dozers twee door de sneeuw ge- isoleerde dorpen in de Pyreneeën te bereiken, waar meer dan 200 mensen met voedselgebrek te kampen hebben. Ook in de Vogezen zijn dorpen van de buitenwereld afgesneden. Er woedt daar 'n hevige sneeuw storm. DE LAWINE HONDEN Vele bewoners van de bergge bieden in Zwitserland, die aan 't lawinegevaar onderhevig zijn, danken hun leven aan de fijne neus van een zogenaamde lawine, hond van de speciale reddings dienst, welke thans in het zeven de jaar van zijn bestaan is. De verschillende posten van de dienst door het gehele land hou den in de gevaarlijke tijd hun honden, Duitse herders, gereed om er terstond mee naar een on heilsplaats te kunnen gaan. Want op snelheid van handelen komt het aan, wanneer er mensen on der sneeuw en puin bedolven lig gen, bewusteloos of niet in staat de buitenwereld een teken te ge ven. Ook de honden van de red dingsdienst in de aangrenzende Franse departementen worden wel eens te hulp geroepen. Omge keerd deden nog niet lang geleden de Franse autoriteiten van Cha- nüonix een beroep op de reddings- post van het 70 km verder gele gen Genève voor het speuren naar een bij de Mont Blanc door een lawine overvallen gezelschap. De Geneefse honden vonden de bedelvenen. De honden worden voortdurend geoefend. De training begint wanneer de dieren zes h acht maanden oud zijn, met leren ge hoorzamen aan eenvoudige beve len. Geleidelijk aan worden zij dan geoefend in het opsporen van allerlei voorwerpen, eerst visueel, dan steeds meer door middel van hun reukorgaan, totdat zij iets kunnen opsporen dat een kwar tier lang weggestopt is gebleven terwijl de hond elders werd vastgehouden. De meeste van de 120 lawine- honden, die Zwitserland rijk is, behoren aan de politie, douane of grenswacht. De honden van de douane, die vrijwel elke nacht langs de grens mee op patrouille gaan om smok- keiaars te vangen, leveren de beste prestaties. ZWARE SNEEUWVAL IN HONGARIJE. Radio-Boedapest heeft Vrijdag gemeld, dat het wegverkeer in Hongarije bijna geheel verlamd is door de overvloedige sneeuw- I val der laatste 'dagen. meerdere polders een waterschap te maken. Doch er zijn ook an dere mogelijkheden. Zo kent men in Holland de Hoogheemraad schappen, die belast zijn met het onderhoud van grote gedeelten van de buitenwaterkering. Op het eiland Flakkee heeft de wa tersnood van 1906 geleid tot het oprichten van een dijkring, waar bij alle ingelanden van 't eiland in een bepaalde verhouding tot hun belang bijdragen aan de kos ten van de zeedijk. De afzonder lijke polders blijven belast met het onderhoud van de wegen en de zorg van de waterlozing. Ook in Zeeland ligt er nog al tijd een plan tot het vormen van dijkringen, indertijd opgesteld door de heer Van Bommel van Vloten. Volgens dit plan zouden de kosten van het onderhoud van de zeedijken verdeeld moeten worden tussen ingelanden, Pro vincie en het Rijk. De ingelan den zouden in drie catogorieën moeten worden ingedeeld, waar bij zij, die hun grond het dichtst bij de zeedijk hebben liggen het meeste en zij, die het verste weg wonen het minste zouden dienen bij te dragen. De bijdrage van Rijk en Provincie zou niet moe ten leiden tot grotere zegging schap van deze openbare licha men dan thans het geval is. Toe zicht van Provinciale Waterstaat met de Rijks Waterstaat op de achtergrond is voldoende. Deze beide oplossingen zouden een concentratie inhouden van één van de drie taken, die hier boven werden genoemd. Volledi ge samenvoeging betekent vol ledige concentratie. Wanneer men de verschillende mogelijkheden beziet komt men tot de conclusie, dat er in alle De lengte der zeedijken bedraagt in een provincie ate Zeeland vele honderden kilometers. De vraag, waar het hier nu om gaat is of dit dijksonderhoud beter door grote waterschappen kan geschieden dan door kleine. Hierbij zijn weer twee zaken te onderscheiden, namelijk de vei ligheid van hen,, die achter deze zeedijken wonen en have en goed hebben en de kosten van dit on derhoud. Wat het eerste punt betreft, wint de gedachte meer en meer veld, dat allen, die door de zee dijken tegen het water be schermd worden, het grootste be lang hebben bij een goed onder houd en derhalve ook in de kos ten moeten meebetalen. Er zijn zelfs mensen, die me nen, dat geheel Nederland be lang heeft bij veilige dijken. En een ramp als het vorige jaar ge schiedde, sterkt hen hierin. Eco nomisch bekeken was deze ramp een slag voor ons gehele volk. De uiterste consequeritie van deze theorie zou dan echter moe ten zijn, dat de staat het dijks onderhoud voor haar rekening ging nemen en dit verhaalde op de belastingbetaler. Zover wü een ieder, die bekend is met deze materie echter niet gaan. Historisch zou men geweld doen aan al datgene, wat op het gebied van het polder- en water schapswezen is gegroeid. Een dergelijke centralisatie heeft tal rijke ernstige bezwaren. Daar komt nog bij, dat men dan alle voordelen van de plaatselijke be kendheid en de opofferingsge zindheid van polderbestuursleden overboord zou werpen. In de ja ren na de Napoleontische tijd, onder de regering van Koning Willem I heeft men een sterkewat goeds zit. Voor een provincie centralisatie gezien, doch men is als Zeeland zou een verschillen daarvan in de vorige eeuw reeds de aanpak in de onderscheidene teruggekomen, delen wel aantrekkelijk zijn. W y Maar wel gevoelt men er meer kunnen ons voorstellen, dat men en meer voor om niet alleen die op eilanden als Noord-Beveiand ingelanden wier grond in de wa- en Schouwen en Duiveland veel terkerende polders ligt het on- gevoelt voor het vormen van één derhoud van de zeedijk te laten of twee grote waterschappen. In bekostigen, doch ook de ingelan- Zuid-Beveland kan men misschien den van de zogenaamde achter- beter het dijksbeheer concentre liggende polders, dat zijn dus die j ren. In West Zeeuws-Vlaanderen polders, die zelf niet meer aar: j heeft men reeds .Het Vrije van de zee grenzen, doch door bin Sluis". nendijken gescheiden zijn van de Over de toestand in Zeeuws- zeewerende. j Vlaanderen en over de polderlaa Dit nu is mogelijk door van ten in een slotartikel. Verlof van in Den Haag e.o. woonachtige en gelegerde militairen ingetrokken. In verband met de witte pok ken-epidemie mag tot nader order: a. aan militairen woonachtig te of in garnizoen in Den Haag, Wassenaar, Voorburg, Rijs wijk. Loosduinen, Kijkduin en Scheveningen géén verlof of bewegingsvrijheid naar elders worden verleend; h. aan militairen woonachtig of in garnizoen buiten Den Haag, Wassenaar, Voorburg, Rijswijk, Loosduinen, Kijk duin en Scheveningen geen verlof of bewegingsvrijheid naar genoemde plaatsen worden verleend. Het bovenstaande geldt niet voor de militairen die na 1 Jan. 1951 tegen pokken zijn ingeënt of her-ingeënt. Bij wijze van voorzorgsmaat regel met het oog op de witte pokken-epidemie in Den Haag, zullen in het Roode Kruis-zicken- huis en in het ziekenhuis Joan nes de Deo in Den Haag voorlopig geen bezoekers worden toege laten. De directie van het diaconessen- huis „Bronovo" te Den Haag deelt het volgende mede: „Hoe wel in het diaconessenhuis „Bro novo" geen enkel geval van al- strim (witte pokken) voorkomt, heeft de directie op geneeskun dig advies in het belang van de patiënten en uitsluitend als voor zorgsmaatregel gemeend het zie kenhuis met ingang van heden 16 Januari voor alle familiebezoek te moeten sluiten. Uitzonderingen zijn mogelijk bij de zeer ernstige zieken, echter ter beoordeling van de behande lende geneesheer. Polikliniek spreekuren en opna men gaan normaal door". Aan het voornemen van de ge neeskundige inspectie van de volksgezondheid, om het gehele personeel van het gemeentelijk ziekenhuis aan de Zuid.wal te Den Haag met ingang van Vrij dag te isoleren naar aanleiding van de gevallen van wit te pok ken, is op het laatste ogenblik geen uitvoering gegeven. Het personeel heeft het zieken huis Vrijdagavond mogen verla ten. Het bleek n.l. niet mogelijk, de ongeveer duizend personeels leden in het ziekenhuis onder te brengen. Thans is bepaald, dat alle personeelsleden, die nooit zijn gevaccineerd of waarvan de enting zeer lang geleden is, zich tot nadere aankondiging iedere dag, met ingang van heden, voor de aanvang van de dienst ter controle moeten melden in de polikliniek. Zij, die zich niet pret tig gaan voelen, is aangeraden, onmiddellijk hiervan mededeling te doen. Zoals bekend is, worden in het ziekenhuis Zuidwal witte pokkenpatiënten en z.g. contact- gevallen behandeld. In de Donderdag gehouden bij eenkomst van het parlement van het kanton Bazel werd met alge mene stemmen een motie aange nomen, waarin ernstige bezorgd heid wordt uitgesproken over de Duitse seheepvaartpolitiek op d.e Rijn. Op de federale regering van Zwitserland wordt een beroep gedaan alle stappen te nemen ter bescherming van de belangen van Bazel als belangrijkste Zwit serse Rijnhavenstad. In deze bij eenkomst werd nog het woord gevoerd door de Zwitserse gede legeerde in de internationale commissie voor de Rijnscheep vaart, die de Westduitse Rijn- vaartpolitiek bestempelde als een die ernstige inbreuk maakt op het beginsel van de vrije Rijn vaart. Het protectionistische Duitse optreden, aldus deze spreker dat aanvankelijk op grond van de- viezenmoeilijkheden geschiedde, betekent een aanslag op de acte van Mannheim. Ook met betrekking tot de doel einden van de Europese kolen- en staalgemeenschap achtte spre ker voor Zwitserland de grootste waakzaamheid geboden. In Khartoem, de hoofdstad van Soedan, hebben Vrijdag driedui zend leden van de Mohamme daanse broederschap een beto ging gehouden tegen het ontbin den van de broederschap door de Egyptische regering.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1