De woninghouwvooruitzichïen op Schouwen en Duiveiand BICARF1W Wonderdokter veroordeeld tot in totaal I 720,- Indonesië 3 tweede blad „Financieel onafhankelijk zakenman" zocht kennismaking Raad voor de Scheepvaart DE „MAYSTAR" Nationale Kerstprijsvraag „Voor het Kind" Hoofdprijs 10.000 gulden voor Leger des Heils Resolutie Zuidkoreaanse assemblee C De opdracht van Robert Mersham Proces inzake de moord op mevr. Van Mourik De nieuwe Amerikaanse strategie Vrijdag 15 Januari 195 4 9e Jaargang. Ho 3048 VRIJE ZE Voor Schouwen en Duiveiand Momenteel is het zo, dat de van systeembouw, waardoor is de bouw van woningen een boer die zijn bedrijf wil herbou- sneller en goedkoper kan wor- harde noodzaak geworden, wen daartoe niet kan overgaan, den gewerkt. Tegenover deze Reeds vóór 1 Februari 1953 was omdat nog niet bekend is waar voordelen staat echter, dat de er sDrake van een niet onaan- zijn land zal liggen, omdat door boer in vele gevallen zijn spe- zienliik woningtekort. De ver- de herverkaveling een geheel ciale wensen zal moeten prijs- woesting van niet minder dan nieuwe indeling van de grond geven. Rekening houdend met 1700 woningen als gevolg van de zal worden verkregen. genoemde moeilijkheden en mo- watersncod heeft deze toestand Wanneer volgens deze plannen gelijkheden valt te concluderen, bijvoorbeeld een gehucht zal dat de algehele wederopbouw worden „bevroren", zal daar herbouw en nieuwbouw niet meer mogen plaats vinden. De boer wiens bedrijf verwoest is wil echter weten waar hij dit dan wel mag herbouwen, even zo de overige particulieren, van wie de huizen verwoest zijn. De bouwkosten liggen voor de op korte termijn volledig op te boerderijen ongekend hoog. Wil lossen, doch wel mag worden men deze drukken, dan zal ditverwacht, dat het rijk de bouw wwowaarschijnlijk alleen kunnen i van woonhuizen in de eerste De heer°A. J. Argelo, directeur worden bereikt door toepassing I plaats zal bevorderen, van de centrale dienst voor ge nog aanmerkelijk verslechterd De inmiddels gebouwde ge zinsbarakken, woonketen en an dere soorten noodwoningen, on geveer 600 in getal, hebben wel iswaar enige uitkomst gebracht doch niettemin kan de re- evacuatie van een vrij groot aantal zich thans nog aan het vasteland bevindende eiland bewoners niet worden doorge voerd wegens het ontbreken van woongelegenheid. van het zwaar geschonden Schouwen en Duiveiand een kwestie van jaren zal worden. Deze vooruitzichten mogen ech ter geenszins een schaduw wer pen op de kwestie van de woon ruimte. Het zal weliswaar niet mogelijk zijn cm de woningnood verergeren soms snel tnt chronisch maaglijden. de maag het voedsel moei lijk of niet verteert ontstaat - i gisting, die de maagwand;: kan aantasten. Met het maagmiddel BIC AR PAN komt U Uw maag te hulp en vermijdt U de na elke maal- tiid optredende klachten «o- als maagpijn, mi55eh^l^ oprispen, maagzuur ol een zwaar en drukkend gevoel B1CARPAN bevat alles wat 1 nodig is om weer een ge- zonde maag en een 9"°" 1 de eetlust-te kiqgen. Juist bij gevoelige magen heeft dJ cachet-(ouwel-)vorm dub bel voordeel. MAAG-CACHETS AKKER smaakloos snel, zeker Onder grote belangstelling ste hinderlijke gevolgen van het male van de zijde van parket en pu bliek heeft voor de kantonrech- begaafdheden geenszins ter te 's-Hertogenbosch de tijd had hij als boer in Rus strafzaak gediend tegen de 39- land gewerkt als lid van de jarige lanaoouwer en schaap- Oost-compagnie. Na zijn straf herder Th. M. Voets, beter be- die hem na de tweede wereld- kend als „het Cromvoirtse boer- oorlog deswege was opgelegd, te tje", die er van wordt beschul- hebben uitgezeten, vestigde hij digd de geneeskunde onbevoegd zich te Cromvoirt, waar mj met te hebben uitgeoefend. zijn gezin een bedrijije stichtte De kantonrechter veroordeel- en thans een kudde van 52 fok. kokende stortbad te hebben op- wilde ontkennen, moet de wet gelopen. Tijdens de bezettings- worden gehandhaafd. Er zijn 6 overtredingen geconstateerd. de de wonderdokter tot een boe te van zesmaal 120, subs, zes maal 30 dagen hechtenis. Er schapen houdt. In het najaar van 1953 heeft zijn „praktijk" zo'n vlucnt ge- waren namelijk zes overtredin- nomen, dat volgnummers moe. gen geconstateerd. De ambte- ten worden uitgereikt. Eenmaal naar van het O. M. had tegen per week bezocht hij zijn, naar meentewerken, welstandstoe zicht en bouw- en woningtoe zicht „Noord-Zeeland" is van mening, dat het niet gemakke lijk is om reeds thans een alge mene verwachting betreffende de ontwikkeling van de woning bouw in 1954 uit te spreken. Te veel factoren beïnvloeden deze kwestie. De bouwvolumes zijn toegewezen en men weet dus wat er gebouwd kan worden. Het was in het begin van 1953, Arnhem. Zij kwam met de stel- dat een advertentie in een van Ier van de advertentie, de 51- Een belemmering voor een spoe- de grote dagbladen, waarin een jarige koopman A. A. den H. uiu dige herbouw wordt ongetwij feld gevormd door het grote verschil tussen de rijks „curve- prijs" en de aannemersbegro ting. Hier zal het juiste midden moeten worden gevonden. Voor zover het de bouw van woningwetwoningen betreft heeft de heer Argelo goede ver wachtingen. Ook deze bouw brengt zijn problemen met zich, maar er bestaat nu toch een redelijke kans dat nog dit jaar een flink aantal woningen zal kunnen worden gebouwd en op geleverd. Het aantrekken van vreemde arbeidskrachten van buiten het eiland speelt hierbij een grote rol doch de toegezegde 12 Y2 procent toeslag voor reis- ko ten en verblijfkosten zal on voldoende blijken om op dit punt uitkomst te brengen. Deze toeslag zal moeten worden ver hoogd om de aannemers in staat te stellen, voldoende krachten van buiten het eiland aan te trekken. De hoge zeer hun stempel drukken op de particuliere bouw, waarvoor ook voorheen reeds zeer weinig mo gelijkheid op Schouwen en Duiveiand bestond. Men ziet echter niet alleen de hoge bouwkosten als een rem op de particuliere bouw. Ook de re constructie van het eiland en de herverkaveling van de gronden kunnen de herbouw vertragen. „financieel onafhankelijk za kenman", die kennismaking zocht, de aandacht trok van een 47-jarige pensionhoudser H. uit Een week schorsing voor kapitein van de „Maraat V". De raad voor de scheepvaart heeft conform het verzoek van de inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer J. Metz, de kapitein van de kustvaarder „Maraat V" de heer A. L. uit Vlissingen de bevoegdheid om als kapitein te varen ontnomen voor de tijd van een week. Dit schip is op 15 Juni van het vorige jaar bij Old Nab aan de Zuidkust van Engeland gestrand. De kapitein werd als betrokke ne gehoord. Hij vertelde o.m. dat de „Maraat V" slecht stuurt. De heer Metz achtte de kapi- j tein schuldig aan de stranding, I waardoor overigens aan het schip bouwkosten zullen geen schade is toegebracht. „De kapitein heeft geen ge bruik gemaakt van alle aanwezi ge navigatiemiddelen. Hij liet op een gegist bestek varen en heeft nagelaten door te laten loden te controleren of het schip niet te dicht onder de kust was geko men", aldus de heer Metz. De raad voor de scheepvaart zal de overwegingen nader schrif telijk bekend maken. Amsterdam, in verbinding. De man, die kort tevoren uit de ge vangenis was ontslagen, na we gens oplichting te zijn veroor deeld, wist haar verscheidene bedragen afhandig te maaen om, zoals hij zeiae zakenreizen naar Frankfort te kunnen ma ken. In werkelijkheid georuiitte hij het geld om reizen ie maicen naar Amsterdam en Den Haag, waar hij andere vrouwen, die ren kennen, ontmoette. De Arn- hij door de advertentie had le- hemse pensionhoudser begon pas argwaan te krijgen, toen zij met de man, een Arnhems caie wilde bezoeken en de man de toegang werd geweigerd. Later werd net naar duidelijk, dat zij Dedrogen was. Een aanklacht was het gevolg, waarop de man op 3 Novemoei van het vorige jaar voor de Arn hemse rechtbank zich moest delijk. De raadsman beschreef de le vensloop van zijn cliant. Hij voerde tenslotte aan, dat ver. dachte in het huwelijk wil tre den met de vrouw, die hij in Amsterdam heeft leren kennen en die daartoe eveneens bereid is. Dit is een aanwijzing, aldus de raadsman, dat het verdachte niet om het geld te doen is, want dat bezit zij niet. Uit spraak over 14 dagen. V. een boete van zesmaal j auü, subs, zesmaal 30 dagen gevor derd. De schaapherder in Cromvoirt, een gehucht onder de gemeente Vught, heeft in het afgelopen jaar een zeer grote practijk als wonderdokter en helderziende weten op te bouwen. Uit nage noeg alle streken van het land, zelfs uit Frankrijk en België, scnaumg, auu Deapaticnten. L>e toeloop naar de schaapsstal in Cromvoirt was dermate groot, dat V. zijn stal tot wachtlokaal het veranderen. Hij verkreeg vergunning voor het schenken van zwak-alcoholische dranken voor de wachtenden. Verscheidene patiënten ge tuigden voor de kantonrechter, van de begaafdheid van V. Zij kwamen lijders aan allerlei hadden de merkwaardige resul- kwalen naar de schaapsstal in taten van de bekruising, naar De raadsman voerde ter ver dediging aan, dat reeds lang in kringen van deskundigen be- hoeite wordt gevoeld de oude wet op sommige punten te her zien. Nu de wet de wetenschap niet heeft bijgehouden, zou een als bonafide bekend staande paranormaal begaafde het slacntofier moeten werden van deze omstandigheid, zo meende pleiter. Thans zou men weer doende zijn met het opstellen van requesten welke aan de le den der Tweede Kamer zullen worden gezonden, tot wijziging van de wet van 1865. De „wonderdokter" tekende onmiddellijk appèl tegen het vonnis aan. 1 Nederlandse „wonderdokter" in Duitsland vrijgesproken. De 41-jarige Cornielje die als „wonderdokter" van Omme|rik een grote faam heeft verworven, Cromvoirt in de hoop* baat te zij zeiden, aan de lijve onder- is door het gerecht in Paderborn vinden, waar de medische we- vonden. De ambtenaar van het O. M., Het Noorse bergingsvaartuig „Achilles" is uit Bergen vertrok ken om het Nederlandse schip „Maystar" te hulp te komen, dat op' 10 Januari te Fedje, aan de Noorse Westkust ten Noor den van Bergen strandde met een brandende lading suiker. Het vuur woedt onverminderd lenscnap geen middelen zou kennen. Voor de kantonrechter in Den Bosch vertelde V. hoe hij te werk ging. ±nj maakte met beide nanaen een kruis over de pijn lijke piek in net licnaam van de patiënt en sprak Dij aio ritueel een gebed uit. Hij vroeg geen vergoeding, schreef geen geneesmiddelen voor en beloof de geen Deterscnap, zo zeide hij. „Ik kan niemand gênezen" zei V., „alleen wanneer God mijn patieno genadig 1-, dan zal hij beter worden". Hij gaf dan ook altijd de mensen de raad, voor hun genezing te bidden. Hij schonk hun dan een medaille van Onze Lieve Vrouw en een gebedje. V. vertelde verder, dat hij on geveer 19 jaar geleden zijn pa ranormale begaafdheid door een toeval had ontdekt. Hij werkte toen in Utrecht. Hij werd te hulp geroepen bij een ongeval waarbij een kind een pan ko kend water over het lichaam voort. Zeven leden van de be- verantwoorden. Hij deed dit op manning hebben het schip op had gekregen. Hij bekruiste toen een manier, waarbij hij van 11 Januari verlaten. De kapi- het slachtoffertje, terwijl hij 'n grote welsprekendheid blijk gai, tein, de stuurman en de machi- gebed uitsprak Het kind bleek achtte de overtreding van dc wet op de uitoefening van de geneeskunde wettig en overtui gend bewezen, omdat zoveel mensen in een gerechtelijke procedure onmiddellijk partij trekken voor „de wonderdok ter" achtte de ambtenaar van het O. M. het nuttig dieper in te gaan op het doel van de wet van 1865. Het artsenmonopolie vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van de we>i, op de heelmeesterij. C.'s roem als wonderdokter was niet beperkt gebleven tot de gren-streek, doch hij is gaan deweg in het gehele Ruhrgebied en in Westfalen bekend ge raakt. Talrijke patiënten heb ben dan ook voor de rechters van Paderborn verklaard, dat zij door C.'s radioactieve li- chaamstralen genezen whren. geeft de enige en best mogelijke Het gerecht overwoog daarom, garantie voor de volksgezond- dat het mogelijk geacht moest heid, en hoewel mr J. Corsten worden, dat de man inderdaad zelf het bestaan van paranor- genezing gebracht had. De hoofdprijs van 10.000 gul den van de nationale Kerst prijsvraag „Voor het Kind" is maar moest niettemin erkennen, nist zijn echter nog aan boord, nadien, volgens V., niet de min- Woensdagochtend aan de win J 4- T-» 12 4 m a! i I vs n **ao v-v* rs i Anv* TXT /~T TZ r\iif r, Trrtv Regeringsverklaring over de arrestaties. Het kabinet van de Indonesi sche min.-president heeft een regeringsverklaring uitgegeven over de arrestaties. Hierin wordt meegedeeld, dat sedert 18 Dec. tot op heden 18 Nederlandse staatsburgers, 11 Indonesische staatsburgers en 1 Chinese staatsburger zijn gearresteerd. Zij worden verdacht van over treding van art. 169 van het In donesische wetboek van straf recht (het deelnemen aan een vereniging, die zich tot doel stelt het plegen van misdrijven of he deelnemen aan een ver boden vereniging), juneto nood wet 12 van 1951 (verbod tot het in bezit hebben van vuurwa pens) In het huidige stadium van onderzoek kan de regering geen nadere mededelingen doen. Het politionele vooronderzoek is reeds zover gevorderd, dat ver wacht kan worden, dat de zaak op korte termijn aan het parket kan worden overgedragen. Indonesische staatsburger van Nederlandse afkomst gearresteerd. In D jok ja is een Indonesisch staatsburger van Nederlandse afkomst aangehouden, die se dert een jaar in Djokja woont. Hij was vroeger militair bij het K.N.I.L. Van de zijde van dc po litie konden geen andere inlich tingen worden verkregen, dan dat de arrestatie is geschied op last van de autoriteiten van Djakarta en dat de,gearresteerde voor onderzoek naar Djakarta zal worden gezonden. De ar restatie houdt waarschijnlijk met de andere ar- in Bandung en Dja- waarvan 51 millioen op Java, 11 millioen op Sumatra, 3 Vz millioen op Borneo, 6 millioen op Cele. bes, 5 millioen op de Kleine öunda-eilanden en bijna 700.000 op de Molukken. De Zuidkoreaanse nationale vergadering heeft Woensdag met algemene stemmen een re solutie aangenomen, die ver klaart, dat de voorgenomen te rugtrekking van 2 Amerikaanse divisies uit Korea de commu nisten de kans zal geven, „Ko rea nogmaals aan te vallen en uiteindelijk de collectieve vei ligheid van de gehele wereld te /erzwakken". verband restaties karta. Indonesië heeft ruim 87 millioen inwoners. Volgens cijfers, gepubliceerd door het ministerie van Binnen landse Zaken had Indonesië ul timo 1952: 78.388.700 inwoners, dat hij inderdaad verscheidene malen geld had ontvangen. Overigen^, zou hij hoge vorderin gen hebben o piemand, die men echter nooit heeft kunnen vin den. Het resultaat van die zit ting was, dat dë zaak werd aan gehouden, om de dame, met wie Den H. in Amsterdam kennis had gemaakt, als getuige te ho ren. Deze dame, mevr. V., had op 3 advertenties tegelijk ge schreven. Ook toen moest de behandeling van de zaak echter worden aangehouden, omdat verdachte er prijs op stelde de gedupeerde Arnhemse pension houdster, die toen in een zie. kenhuis vertoefde, nogmaals te horen. Dinsdagmiddag speelde zich de slotscène af, die en enigs zins verwachte wending nam, omdat verdachte die eerst het been stijf had gehouden, thans WAT MEN IN NEDERLAND ROOKT-en wat oat al^es kost Vtrbru/kc/jftrt fitr hoofd itr otvo/kmg a*r oos iEoivCNS a i SIGAREN S GARfTEN I <ERFT»BAK aantal «9 J GULOENS ocntai stuks j aantal «tuks f otaai <c oruik Aan de hand van gegevens van - het C.B.S. hebben wij voor U aan het begin reeds de ten laste een grafiek samengesteld, waarin gelegde feiten bekende. Het feit, het tabaksverbruik per hoofd der dat hij reeds 7 maanden in bevolking per jaar is aangegeven, voorarrest heeft doorgebracht, en het reclasseringsrapport ga ven de officier van justitie aan- Wat de hoeveelheid betreft, ziet men dat het sigarenverbruik na de oorlog wel is opgelopen, in een nog steeds stijgende lijn, terwijl het gebruik van kerftabak terugloopt. De bedragen, die per jaar per persoon aan tabaksartikelen wor den besteed zijn eveneens lang- i Korts, die werkzaam is op de zaam stijgende. i financiële afdeling van het Voor de goede orde zij nog ver- hoofdkwartier en dus met de nares, majoor W. C. Korts van het Leger des Heils, in het Naarder-kindertehuis te Naar- den uitgereikt. zoals men weet, zijn de prij zen, verbonden aan deze prijs vraag, niet bestemd voor de winnares zelf, deze kunnen een keus doen uit de honderden kindertehuizen, voorkomende op de verdelingslij st van het Ne derlandse comité voor kinder postzegels en mogen zelf de op hun naam gevallen prijs gaan uitreiken aan de door hen ge kozen instellingen. De heer J- Overwater, voor zitter van het Nederlandse co mité van kinderpostzegels, die de winnares toesprak, zeide zeer verheuijd te zijn dat de prijs bij een majoor van het Leger des Heils is gevallen het is niet twijfelachtig wie de prijs ten goede zal komen gezien het vele werk, dat het leger ook op het gebied van hulp aan kin deren in Nederland doet. Maj oor leiding, om 12 maanden gevan- doch het vóór-oorlogse peil nog meld, dat voor het jaar 1953 de financiële toestanden van de genisstraf met aftrek te vragen lang niet heeft bereikt. periode December 1952—Novem- verschillende voogdij-inrichtin- waarvan 4 maanden voorwaar- l Sigarettenverbruik bevindt zich ber 1953 is genomen. gen van het Leger des HeiL door MARTIN VERDUYN. 13) Nadruk verboden. Het landgerecht te Makassar heeft wegens gebrek aan-bewijs 4 verdachten in de zaak van de moord op mevr. Van Mourik van rechtsvervolging ontslagen. Mevr. Van Mourik, echtgenote van de toenmalige secretaris bij het Nederlandse commissariaat, Het is dus noodzakeliik dat werd in Februari 1952 ver- Ni'$ols pePSOonlijk naar Duits- „Ja, dat is juist," antwoorddé Marion. „Willen de nazi's het atoomwapen construëren, dan moet dat onder zijn persoonlijke leiding gebeuren. Het overseinen van een formule is in dat geval niet voldoende en bovendien te riskant.' Mersham liet een tevreden ge brom horen. moord. De hoofddader van deze moord zou volgens verklaringen van de verdachte een zekere Sonda zijn geweest, die geassis teerd werd door een zekere Ta- ka. Deze beide mannen zijn niet te vinden. Niemand van de ge tuigen kon bezwarende verkla ringen tegen de verdachten af land gaat, willen zij iets berei ken?" „Inderdaad," interrumpeerde Crane somber. „Dat verklaart dus bovendien waarom de prof. zoge naamd wilde verdwijnen. Vanuit Londen of welk punt van de be schaafde wereld dan ook zou een „Daar had ik nog niet eens aan gedacht," zei het meisje opge wonden. „Dat kan misschien onze redding zijn. Men zal toch zeker op onderzoek uitgaan?" Mersham glimlachte een beetje wrang. „Na de Noord-Afrikaanse kust hebben wij om veiligheidsrede nen geen berichten meer uitge zonden. Men zal dus niet alleen het Congo-gebied maar ook onze Sahara-route moeten afzoeken. Ik behoef u wel niet te vertellen wat dat betekent. Nee, wij zullen zelf onze noten moeten kraken en ze zullen verduiveld hard zijn, dat verzeker ik u. Temeer daar het van ons afhangt of de nazi's in het bezit komen van het atoomwapen. Wij moeten profes sor Nichols achterhalen of de ge volgen zijn niet te overzien." ,Als het de Duitsers gelukt man als professor Nichols, be leggen, weshalve niet gesteld waakt door tientallen geheime con worden, dat verdachten te- agenten, nooit in Duitsland geko- professor Nichols in Duitsland te zamen, of in complot met Sonda men zijn. Van hieruit is dat ge- krijgen, zullen zij de oorlog win- m Taka de misdaad hebben ge- makkelijker en zou het verborgen nen," verklaarde Marion met pleegd. Rechter Sampelan zeide, kunnen blijven. De geallieerde grote zekerheid, iat hij het ten zeerste betreur- autoriteiten weten nu trouwens al De doden waren begraven. Het i°, dat de man, die verantwoor- niet beter of Nichols en zijn assi- wrak van de bommenwerper zou 'elijk is voor de moord, niet in stente zijn verongelukt. Want de wel tot het e nde der dagen in handen van het gerecht is ge- DO II had al 6 uUr geleden in eenzaamheid blijven liggen. In vallen. Leopoldsville moeten arriveren." ganzenmars drongen de overge blevenen door de jungle. Mers ham voorop, achter hem majoor Crane en Brent, Marion in het midden, vervolgens Hartley, ter wijl Sam en Flanders de achter hoede vormden. De enige bagage bestond uit blikken water en mu nitie, gebundeld in een groot zeil doek, hun enige bescherming in de nachten. Sam had berekend, dat zij cr een soort tent van kon den maken. De schotwond ver oorzaakte hem veel pijn, map- scheen wonderlijk genoeg snel te genezen. Kwellende gedachten joegen in Mershams brein rond. Was het geen krankzinnige onderneming? Dit in de blinde zoeken naar Ni chols? Er was geen spoor van de verrader te vinden. Iedere stap die zij moeizaam deden kon ver der van de professor afleiden en waren zij bij toeval toch op het goede pad, dan liepen zij ergens in handen van de nazi's. Mers ham dacht verbitterd na. Was hij dan óók een stompzinnig kudde dier, een automaat die een op dracht konsequent uitvoerde, ook al was er geen schijn van kans op een positief resultaat. En dan bedacht hij weer wat het zou zijn als hij niet alles deed om te ver hinderen dat de verraderlijke atoomgeleerde naar Duitsland zou ontkomen. Het meest kwelde hem de aanwezigheid van het meisje. Haar geleerdheid en de naam, die zij in de wetenschappelijke we- I reld genoot, waren hier niets. Het, legde geen gram gewicht in de schaal. Zij was nu een jonge vrouw in ellendige omstandig heden, met gescheurde kleren en gezwollen voeten, struikelend en strompelend, moedig en taai, ja dat wel, maar toch een sta-in-de weg, een bron van zorg en zelf verwijt. Woede steeg in hem op als hij dacht aan de koele zake- lijkhe'd, waarmee de heren in Londen een jonge vrouw als deze een bijna zekere dood inzonden en vragen rezen in hem op, die niet te beantwoorden waren. De hitte legde zich als een knellende band om zijn slapen. Onder zijn tropenhelm scheen zich een hor de duivels verzameld te hebben, die ijverig gaten in ijn schedeldak trachten te boren. Wreed was het leven zoals zij hier nu zinloos voortstrompelden en ver daarbui ten millioenen elkaar afslachten. De atoomgeleerde was misschien allang op weg naar een zakelijk scherp belijnde kamer ergens in Berlijn. Daar zou hij zich tevre den over zijn sik aaien en met andere geleerden een bespreking hebben. De dood van nieuwe mil lioenen, van hele steden tegelijk, zou het onderwerp uitmaken en lange getallenreeksen, magische tekens, zouden zich aaneenrijgen tot een plan, doodgewoon een werkschema op zoveel vellen dood papier. (Wordt vervolgd.) goed op de hoogte is, heeft met zorg een keuze gemaakt. Onder de bevoordeelde tehuizen valt ook het Naarder-kindertehuis, dat een bedrag van f 1500 krijgt toegewezen. Het Haags-kinder tehuis heeft majoor Korts 5000 toebedacht, het kindertehuis te Zeist 1000, het Bussumse- kindertehuis 700, het Arnhem se-jongenshuis 600; 't Amers- foorts-jongenshuis 600 en het Haarlemse-jongenshuis 600. De overige prijzen zijn als volgt gevallen: de heer P. H. Vuister uit Utrecht, 4000, be stemd voor het koloniehuis „Mooi Gaasterland" te Rijs (Fr.) (R. K.i; mej. M. W. Hak ker, te Leeuwarden, 2000, voor sanatorium „Parkherstellings oord" te Leeuwarden (neu traal); mej. J. C. van Keekum, Bussum, 1000, voor kindersa- nat^rium „Hoog-Blaricum" te Bussum (neutraal). Van de 100.000 uitgegeven deelnemerskaarten zijn er ruim 50.000 binnengekomen. Gezien dit resultatat heeft het comi'.é voor kinderpostzegels het voor nemen volgend jaar iets derge lijks opnieuw op touw te zetten. Dulles' rede over de nieuwe \merikaanse strategie heeft in de Duitse pers grote aandacht ge trokken. Men spreekt over een nieuwe „Dulles doctrine", die naar men verwacht ook voor de Europese verdediging van grote invloed kan zijn. De „Frankfurter Allgemeine" schrijft: „Ofschoon ook deze rede voor de verdedi ging van West-Europa geen al ternatief zag voor de E.V.G., toch maakten de mededelingen van Dulles het duidelijk, dat in de ge wijzigde Amerikaanse plannen het aantal der divisies in Europa aan betekenis heeft verloren. Het gaat Amerika nu niet meer op de eerste plaats om het beschikken over een grote troepenmacht, zo dicht mogelijk aan de rand van het machtsgebied der Sowjet- Unie. Het plan van de Europese verdedigingsgemeenschap heeft echter zijn oorsprong in deze vroegere verdedigingsvoorstelling gevonden". De socialistische „Neue Pres- se" vraagt zich af of deze rede niet in bedekte vorm aankondigt, dat, wanneer de E.V.G. eenmaal geboren zou zijn, de Amerikaanse troepen ook uit Europa zouden worden teruggetrokken. Het ant woord op deze vraag zal volgens het blad niet alleen voor deSow- jet-Unie, doch vooral ook voor Frankrijk van het grootste be lang zijn. De Fransen zullen vol gens het socialistische blad wei nig opgetogen kunnen zijn over het feit, dat Dulles zich over de Europese verdediging niet duide lijker heeft uitgesproken.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5