De komende Beriijnse besprekingen De lawines in Oostenrijk De wille pokkan in Den Haag en de België atoomenergie Gueriilastakingen in Engeland breiden zich uk Amerikaanse vrouwen te verstandig om president te willen worden? WEERSVERWACHTING. HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN. Nieuw Russisch voorstel inzake de plaats der beraadslagingen Bonn sceptisch gestemd Bijeenkomst te Panmoendjon ïndla zaS krijgsgevangenen weer overdragen VRIJDAG 15 JANUARI 1954. 9e Jaargang No. 3948. H.M. de Koningin danki Staatshoofden voor Etu-p verleend bij de watersnood Herriot ere-voorzitter het voor leven Voorstel van Prins zu Loewenstein Tot heden worden 114 mensenlevens qadaokimkincC SANOSTOL AeT éêêete Ziekte vermoedelijk geïmporteerd het buitenland uit Belgische socialisten beschuldigen regering HET ZWITSERSE ROODE KRUIS OPENT HULPFONDS. Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2516 NS. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38156 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.301 Woordvoerders der geallieerde hoge commissie in Duitsland heb ben medegedeeld, dat een nieuw Sowjetrussisch voorstel inzake het Beriijnse gebouw, waar de vier-mogendhedenbesprekingen zuBen worden gehouden, ter kennis is gebracht van de Britse, Franse en Amerikaanse regerin gen. Naar verluidt hebben de Rus sen voorgesteld dat de vier mi nisters van buitenlandse zaken 25 dezer te West-Berlijn, in het vroegere gebouw van de geal lieerde bestuursraad, hun eerste bijeenkomst zullen houden. De volgende dag zóu dan te Oost- Berlijn worden vergaderd en daarna zouden de ministers zelf hun plaatsen van samenkomst bepalen. Een Amerikaanse woordvoer der heeft verklaard, dat het voor leggen van het vraagstuk, waar te Berlijn zal worden vergaderd, aan de drie Westerse regeringen, „geenszins duidt op een mogelijk heid of waarschijnlijkheid van een uitstellen der voorgenomen vier-mogendhedenbesprekingen". De veertig uren van bespreking waren begonnen met een voorstel van Westelijke zijde om alle be sprekingen in het gebouw van de geallieerde bestuursraad in West- Berlijn te houden, en met de Rus sische wens om de Sowjet-Unie De guerilla-stakingen van de onder communistische leiding staande Britse vakbond van elec- triciëns. hebben zich uitgebreid tot inrichtingen van atoomonder zoek, olieraffinaderijen en kracht stations. Da stakers eisen hoger loon. Werkgevers maakten bekend, dat 850 electriciëns het werk heb ben neergelegd, d.w.z. tweemaal zoveel als Dinsdag op belangrijke bouwterreinen van industrieën in staking gingen. De vakvereniging is van plan 2000 man tot staken te brengen en de actie Maandag af te sluiten met een 24-uurstaking van 40.000 electriciëns in het gehele land. De voorzitter van de vakver eniging, Frank Foulkes, ver klaarde: „Alles verloopt volgens plan". De werkgevers, die als tegen maatregel met uitsluiting hadden gedreigd, hebben ook op de derde dag van de stakingen besloten niet tot tegen-actie over te gaan. President Eisenhower gelooft, dat vrouwen veel te verstandig zijn om president van de Ver. Staten te willen worden en alle zware lasten welke aan dit ambt zijn verbonden, op zich te nemen. Hij verklaarde dit op de vraag hem gesteld op zijn persconfe rentie van Woensdag, of hij het eens was met de verklaring van ex-president Truman, volgens welke een vrouw een goed pre sident van de Ver. Staten zou kunnen zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Zachter. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of mot regen. Matige, af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. ZATERDAG 16 JANUARI. als gastvrouw te laten optreden in het nieuwe gebouw van de Russische ambassade. Nadat deze voorstellen waren afgewezen hebben de Westelijke commandanten zich bereid ge toond de conferentie afwisselend in Oost- en West-Berlijn te hou den. De Russen wensten daarbij na elke conferentie te wisselen en dus beurtelings te vergaderen in het gebouw van de geallieerde bestuursraad en in het Russische hoofdkwartier te Karlshorst. De Westelijken daarentegen meen den, dat wanneer ai gewisseld zou worden alle vier sectoren hun beurt zouden krijgen. Zoals ook bij de voorconferentie het geval is geweest. Toen men het daarover niet eens kon worden heeft de Russi sche vertegenwoordiger voorge steld de eerste samenkomst te houden in het gebouw van de ge allieerde bestuursraad en de tweede in Karlshorst. Daar zouden de ministers dan zelf kunnen beslissen, waarheen zij voor hun derde en volgende bijeenkomsten zouden gaan. Dit voorstel is door de commandan ten aan de regeringen voorge legd. BONN SCEPTISCH. Het dispuut over de plaats van de conferentie was Donderdag in de corridors van het bondsge- bouw in Bonn het gesprek van de dag. Daarbij meenden verte genwoordigers van de regerings partijen in de moeilijkheden reeds een bevestiging te zien van de hun door dr Adenauer gegeven wenk om de verwachtingen voor de conferentie niet te hoog te spannen. In regeringskringen sprak men van „betreurenswaardige en be denkelijke voortekenen", die tot ,,H. M. Koningin Juliana heeft een persoonlijk schrijven gericht aan de staatshoofden van de vele landen, welke zich bijzonder heb ben onderscheiden bij de hulpver lening aan Nederland in verband met de watersnoodramp in Febru ari 1953. Deze brieven van Haré Majesteit zijn heden aan de ge adresseerden overhandigd. In de brieven getuigt H. M. de Koningin namens de Nederlandse slachtoffers der ramp en mede namens alle landgenoten van haar diepe dankbaarheid voor de' verleende hulp, welke hulp een bewijs vormt dat menselijke saamhorigheid niet aan bepaalde landsgrenzen gebonden is", aldus deelt het ministerie van Buiten landse Zaken mede. een grote mate van scepcis moes ten aanmanen. De Duitse twijfel aan de moge lijkheid om de conferentie nog op de vastgestelde tijd te laten be ginnen. schijnt wel voornamelijk te zijn gebaseerd op het officiële pessimisme, dat in Bonn hoogtij viert. Dr Adenauer heeft nog de ze week voor zijn fractie ver klaard, dat hij geenszins aan een verandering van de Russische in zichten gelooft en woordvoerders van zijn partij meenden deze op vatting bevestigd te zien nu vol gens hen duidelijk is gebleken, dat ook aan de Russische taktiek van onderhandelen niets veran der is. De Franse nationale vergade ring heeft de radicaal Edouard Herriot uitgeroepen tot ere-voor zitter voor het leven. De nieuwe voorzitter, André le Troquer, zeide dat Edouard Her riot de voorzittersstoel vele jaren met onvergelijkelijk overwicht en brillance had bezet. De Kamer zou zichzelf eer aan doen, door hulde te brengen aan „één van onze grootste parlementariërs, die voor ons een meester, een gids en een voorbeeld zal blij ven". De liberale afgevaardigde in de Westduitse bondsdag prins Hu- bertus zu Loewenstein heeft aan al zijn collega's voorgesteld, dat zij zich schriftelijk verplichten tot vrijwillige aanmelding voor 'deelneming aan militaire oefenin gen, wanneer er eenmaal Duitse troepen op de been zullen zijn. De jonge Duitsers, die straks voor dienstplicht zullen worden opgeroepen, mogen volgens de prins niet de indruk hebben, dat de bondsdagleden het bewape- ningsbesluit met licht gemoed ge nomen hebben omdat ze zelf toch vrijwel allen boven de leef tijd zijn. Loewenstein zelf is in de laat ste oorlog geen soldaat geweest en leefde in het buitenland. Hij is een man van radicale acties, die- reeds eerder door politieke stunts de aandacht op zich heeft gevestigd. Zo organiseerde hij de befaamde expeditie naar Hel goland in de dagen toen dit eiland nog het doelwit van Brit se bommenwerpers was. Onlangs heeft hij het sein gegeven tot 'n nationale actie tot herwinning van het Saargebied. gen vloog als een speelgoedbal- lontje omhoog en werd over een betreurd rots, 130 meter verder, geslm- gerd. Een 22-jarige timmerman, Jo- hann Müller uit Blons, die na 48 uur gewond uit de sneeuw werd gehaald, vertelde, dat hij door 'n geweldige klap het bewustzijn had verloren, nadat hij even te voren een jchril gefluit en ver volgens een donderend lawaai ais van een orkaan had gehoord. Toen hij weer bij bewustzijn kwam, lag hij tien meter van zijn huis en hoorde het geroep van zijn ouders en zuster. Zijn vader stierf enkele meters van hem vandaan, evenals zijn vrouw en dochter, onder de sneeuw bedol- Tot dusverre hebben de la wines in Oostenrijk aan 114 per sonen ^het leven gekost, terwijl 30 mensen ernstige of lichte verwondingen hebben opgelo pen en 16 personen nog worden vermist. Intussen wordt het reddings werk ernstig bemoeilijkt, door dat er in de getroffen gebieden met sneeuw vermengde regen valt, hetgeen het lawinegevaar weer doet toenemen. In de loop van Woensdagnacht moest de weg van Bludenz naar het gro te Walsertal worden afgesloten, omdat grote overhangende sneeuwmassa's het verkeer be dreigen. In het dorp Blons heeft men 7 zwaargewonden gevonden, die per hefschroefvliegtuig zullen worden weggevoerd, zodra de weersomstandigheden zulks toe laten. In het Westelijke deel van Oostenrijk zijn nog talrijke spoor- en wegverbindingen ver sperd. De Brennerpas is door een 110-tal nieuwe sneeuwstortingen j weer geblokkeerd. Met de j sneeuw zijn grote rotsblokken De combinatie van het klinisch verloop en het laboratorium onderzoek in verband met de in Den Haag voorkomende gevallen van z.g. witte pokken geven vol gens de hoofdinspecteur van de volksgezondheid het recht te spreken van de ziekte „alastrim". Nu heeft enkele tientallen jaren geleden in Rotterdam en Den Haag een epidemie van een pok- kenachtige. ziekte geheerst, welke men alastrim noemde en waarbij ook sterfgevallen voorkwamen. Genoemde hoofdinspecteur is er echter van overtuigd, dat men toen niet te doen had met alas trim, maar met gewone pokken. Op 't ogenblik worden in de barakken aan de Stevinstraat te Den Haag 22 patiënten verpleegd, terwijl in het ziekenhuis nog Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 (140 0.50 n.m. 11.34 12.09 12.49 12.59 ZON MAAN op onder op onder Jan. 18 8.40 17.02 16.26 8.19 19 8.39 17.04 17.44 8.46 20 8.38 17.05 19.00 9.07 21 8.36 17.07 20.14 9.23 22 8.35 17.09 21.36 9.37 Max Freson, de secretaris van het interuniversitair instituut voor atoomwetenschappen te Brussel heeft tegenover een ver slaggever van „Le Peuple" ver klaard, dat de Belgische diploma tie „sedert zes jaar met engel achtig geduld bezig is van de Amerikaanse regering te berei ken dat deze haar verplichtingen naleeft. Een ieder weet", aldus de heer Freson, ,,dat sedert 12 jaar België de Verenigde Staten een grote dienst verleent door deze op werkelijk zeer voordelige voorwaarden de totaliteit van zijn Congolese voort- torengst aan uranium te leveren, die thans 60 tot 70 procent van de wereldproductie bedraagt. Hierdoor heeft België in belang rijke mate bijgedragen tot de su prematie van Amerika op het ge bied der atoomwetenschappen". Wij vragen ons thans echter af of ook België niet zijn steentje kan bijdragen tot de vrede en of wij niet kunnen bereiken dat de Ver enigde Staten een plechtige be lofte gestand doen", zo vervolgde hij. „De eerst^ Belgische reactor, die men voornemens is te Moll (provincie Antwerpen) te bou wen, kan, hoe interessant deze Amerikaanse hulp ook is. niet be schouwd worden als de tegen waarde voor 12 jaar trouw aan een overeenkomst. Slechts de kosteloze levering door de Ver enigde Staten van een zeer krach, tige reactor P. W. R. (pressuri sed water reactor), zoals deze door Westinghouse wordt ver vaardigd, zal België in st aat stel len, tezamen met de andere lan den van Europa, de economische waarde van de atoomenergie1 den ^gesteld r»yi lony twee patiënten in observatie zijn. Geen der patiënten blijkt gevac cineerd te zijn. Hun toestand is zonder meer goed. Zoals reeds is medegedeeld is de sterftekans bij witte pokken 0.4 pet., dus uitermate gering. Van het verloop van de witte pokken kan gezegd worden, dat, voordat de uitslag komt, de pa tiënten één of enkele dagen hoge koorts hebben en zich ziek voe len, terwijl van het ogenblik af, dat de erupties of blaasjes ver schijnen, bijna elke patiënt zich beter voelt, dit ook in tegenstel ling met echte pokken. Als vaststaand wordt aangeno men, dat de melkpokken of als- trim met zo besmettelijk is als de echte pokken. De koepokvacci natie verdedigt de mens zowel tegen de pokken als egen witte pokken. Aangezien in Nederland bij de vaccinaties toch altijd het gevaar schuilt, dat enkele geval len van postvaccinale encaphali- tis zich voordoen en het verloop van de i«n Den Haag heersende ziekte zeer mild is en geen reden geeft tot angst voor een dodelijke afloop, heeft de hoofdinspectie gemeend te moeten adviseren om de contacten van de lijders wel te revaccineren maar niet de contacten, lie nog nooit zijn geënt te vaccineren. Bij revac- cin^ties toch is het gevaar om encephalitis te krijgen practisch nihil. Wat nu deze epidemie in Den Haag betreft, vermoedelijk of zeer waarschijnlijk is deze ziekte geïmporteerd uit het buitenland. Volkomen logisch is, dat het eer ste geval niet als een alastrim werd beschouwd, maar dat de diagnose water-pokken werd ge steld. Toen echter drie volwas senen aangetast bleken, is men het anders gaan bezien. De epidemie kon zich al dadelijk uitbreiden omdat een van de eer ste patiënten uit een groot gezin kwam, waar geen der kinderen gevaccineerd was. De sluiting voor bezoek van het ziekenhuis aan de Zuidwal acht men een ernstige maatregel. Een assistent van een afde ling, die niets met de infectie afdeling te maken heeft, is ziek geworden waarbij de diagnose Haag heeft alle maatregelen ge nomen, gereed te zijn, deze revac- cinatie op 14 plaatsen in de stad te verrichten indien onverhoopt daartoe mocht worden geadvi seerd. Buiten Den Haag zijn geen gevallen van alastrim bekend. Het personeel van het zieken huis Zuidwal te Den Haag zal voorlopig dit ziekenhuis niet mo gen verlaten. De Belgische premier, Jean van Houtte, heeft Donderdag in de kamer van volksvertegenwoordi gers meegedeeld, dat hij vergeefs had gezocht naar verborgen mi crofoons in een vergaderzaal van het ministerie van Defensie te Brussel. Volgens 'n socialistische beschuldiging waren de micro foons daar door de regering aan gebracht om in het geheim ge sprekken op te nemen, welke zijn gevoerd tussen militaire leiders en volksvertegenwoordigers over de Belgische dienstplicht. Van Houtte zei, dat hij slechts zeer in het oog lopende micro foons had aangetroffen, die niet met- geheime bedoelingen waren neergezet. De verklaring van de premier werd door de socialisten verwor pen. Van Houtte deelde mede, dat Dinsdag in de kamer 'n debat over de kwestie zal worden gehouden, gevolgd door een stem ming. In de kamer van volksver tegenwoordigers beschikt de Ka tholieke regering over een meer derheid van vier zetels. en bomen neergekomen, waar door het opruimingswerk zeer wordt "Vertraagd. In Neder- Oostenrijk zijn enkele honder den sneeuwploegen bezig, de wegen vrij te maken. Vele we gen in de bergdistricten in het Zuiden van dit gebied heeft men met het oog op lawinege vaar moeten afsluiten. Majoor Kobbe van de Oosten rijkse gendarmerie, die het red dingswerk in Walsertal leidt, heeft meegedeeld, dat in Blons 39 personen om het leven zijn gekomen en dat er daar nog 16 worden vermist. Woensdag kon den 8 personen worden uitge graven. Er zijn 25 huizen geheel verwoest. In andere dorpen in de vallei, zoals Fontanella, Sonntag en St. Gerold, zijn in totaal 24 doden te betreuren. Tussen Ludesch, waar majoor Kobbe zijn hoofdkwartier heeft gevestigd, en Blons bestaat al leen een radioverbinding, waar van overigens slechts weinig gebruik kan worden gemaakt wegens zwakte van de batte rijen. De bevolking van de provincie Vorarlberg, waarin het „ramp dal" ligt, heeft op een oproep om dekens, kleding en voedsel voor de slachtoffers van de la wines beschikbaar te stellen, zo overweldigend gereageerd, dat voorlopig geen goederen meer kunnen worden aangenomen. Er dreigen nieuwe lawines, maar het reddingswerk gaat onafgebro ken voort ondanks een inmiddels opgekomen mist. Hefschroefvliegen konden ech ter door deze mist niet aan het reddingswerk deelnemen. In het „rampdal" Walsertal in Vorarlberg zijn 1.500 man bezig met reddingswerk, 250 van hen in Blons. Een boer, die Donder dag gered werd, was 53 uur onder de sneeuw bedolven. Vrijwilli gers uit geheel Europa zijn naar Walsertal gekomen. In de meeste delen van Oosten rijk- is Donderdag sneeuw geval len en er wordt nog meer ver wacht. Warme lucht, die reeds in het Westelijke deel van het land was gekomen, verplaatst zich nu ook naar het Oosten, waardoor 't gevaar voor lawines toeneemt. Spoorwegarbeiders te Dalaas, waar een trein door een lawine werd meegesleurd, zeiden „Eerst hoorden wij een schel sis send geluid, vervolgens een dof ven. Twee meisjes van vijftien en zeventien jaar werden gered, nadat zij 55 uur onder de sneeuw massa's hadden gelegen. Zij wer den tenslotte doop een hond op gespoord. Het weerkundig station te We nen heeft voor vandaag rege* en dooi voor de provincies Vor arlberg en Tyrol voorspeld. Dergelijk weer vergroot het la winegevaar. In San Antonio, aan de Italiaan se zijde van de grens met Oos tenrijk, is een huisje onder een lawine bedolven. Twee kinderen vonden de dood. In Zwitserland zijn 20 doden te betreuren. Vier personen worden sedert Maandag nog vermist. Men heeft weinig hoop nog overlevenden aan te treffen. In het Rijnland is opnieuw sneeuw gevallen. Het peil ra» Rijn en Donau is Donderdag sterk gestegen. Uit Parijs wordt gemeldt, dat in de Pyreneeën meer sneeuw wordt verwacht. Ook in de Italiaanse Al^en slachtoffers. Woensdagnacht zijn in df j Italiaanse Alpen de eerste slachtoffers van lawines geval len, toen in het dorp Santan- tonio in de provincie Bolzano bij de Oostenrijkse grens eer. huis werd meegesleurd. Twee kinderen kwamen om het leven. Het Zwitserse Roode Kruis heeft een fonds geopend ten be hoeve van de gezinnen va* slachtoffers van de lawines in Zwitserland en Oostenrijk. Door de radio is een oproep ge daan om te helpen. Een ambtenaar van de afde ling Chinese zaken van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken en een communistische afgevaardigde zijn Donderdag te Panmoendjon bijeengekomen ter bestudering van de 10 voorwaarden voor de hervatting van de voorbereiden de besprekingen voor een poli tieke conferentie. Dit is de eerste bespreking se dert de onderhandelingen op 12 December werden opgeschort. Tezelfdertijd is de neutrale terugzending; commissie bijeen geweest. De vergadering werd na 15 minuten tot 's middags opgeschort. witte pokken Woensdag kon wor- den gesteld. Gedurende de tijd, juister te beoordelen -<eze zeer cjaj- zich nog niet erg ziek krachtige reactor kost in Amei ï-voej,je heeft hij op zijn afdeling ka WO miLlioen dollar doch de ^ewerkt. Het is dus een groot !fJVa.a™S,-erI "^U j vraagteken, wat hiervan de ge volgen kunnen zijn. Heeft hij andere mensen besmet of niet? gle aanzienlijk minder kosten. Slechts tegen deze prijs", zo ver volgde de heer Freson, „zouden de Verenigde Staten hun schuld aan België kunnen inlossen". Hierna wees de heer Freson op de vooruitgang, die reeds door Nederland en Frankrijk is ge boekt op het gebied der atoom wetenschappen, waarbij hij met klem verklaarde dat een samen werking met deze landen eerder noodzakelijk zal blijken dan men denkt. Men heeft dus de veiligste weg behandeld. De barakken van t.b.c.-patiën- ten aan de Stevinstraat zijn door deze ontruimd. De zieken wer den ondergebracht naar een ont ruimde afdeling van hét gemeen teziekenhuis. De hoofdinspectie acht het ogenblik nog niet geko men te adviseren tot massale revaccinatie, doch de geneeskun dige dienst der gemeente Den India heeft het opperbevel van de Ver. Naties en van de Noorde lijken op Korea medegedeeld, dat het op 20 Januari de meer dan 22.000 krijgsgevangenen, die neg niet gerepatrieërd zijn, weer aan hen zal overdragen. De mededeling is door de voor zitter van de neutrale repatrië ringscommissie, generaal Thi- maja, schriftelijk gedaan. Gone- raai Thimaja schreef ook nog, dat de krijgsgevangenen als I krijgsgevangenen en niet als bur- gers zullen worden overgedragen. Het besluit van India is ook aan de neutrale repatriërings commissie medegedeeld. Naar generaal Thimaja ver klaarde, is er in de commissie in het geheel geen overeenstem ming bereikt in de krijgsgevan- gemkwestie. India had alleen een beslissing genomen. Volgens het Zwitserse lid van de neutrale commissie had Thimaja, als voorzitter van de commissie, het recht te handelen zoals hij ge daan heeft. Hij verzoekt beide partijen, vóór 16 Januari te antwoorden, of zij bereid zijn, op 20 Januari om negen uur 's ochtends te be ginnen de gevangenen weer on der haar hoede te nemen. Een woordvoerder van de Indiase ge- neraal deelde mee, dat Thimaja de verbondenen en de Noorde lijken niet gevraagd heeft, of zij het eens zijn met zijn besluit. De Zweedse en de Zwitserse vertegenwoordigers in de neutra le commissie hebben zich eens verklaard met het besluit van de voorzitter, doch zij hebben be zwaar tegen enkele punten van I het schrijven. J De Zweedse afgevaardigde was met name van mening, dat de brifif ten onrechte de indruk vestigt, dat de gehele commissie de beslissing van generaal Thi maja steunt. De Zwitserse dele gatie heeft bezwaar tegen het feit, dat de gevangenen niet als burgers zullen worden overgedra gen. De Indiase voorzitter houdt echter vast aan zijn opvatting, dat het wijzigen van de status der gevangenen in strijd zou zijn met de bepalingen van de be- I standsovereenkomst. De Indiase woordvoerder heeft verklaard, dat de beslissing definitief is en dat er geen stemming van de I commissie nc-aig is. Een Indische Woordvoerder zeide, dat de opschorting door i de Indische afvaardiging was gevraagd, omdat deze delegatie meer tijd wenst voor de voor bereiding van haar voorstel ten aanzien van de krijgsgevange nen. Op de eerste bijeenkomst is het vorige week Woensdag door generaal Thimaja gedane voorstel over de krijgsgevange nen niet besproken, aldus de Indische woordvoerder. In wel ingelichte kringen was toen verklaard, dat generaal Thima ja had voorgesteld de krijgsge vangenen weer als gevangenen onder toezicht te plaatsen van de landen door wie ze aanvan kelijk werden vastgehouden, tot over hun lot zou zijn beslLt. De Amerikaanse afgevaardig de, Martin, stond bij de bespre king op de noodzakelijkheid, dat de communisten hun beschuldi ging van „trouweloosheid" aan de zijde van de Ver. Naties zal intrekken alvorens over hervat ting van de voorbereidende be sprekingen kan worden gespro ken. De communist was van oordeel, dat de onderhandelin gen onmiddellijk en onvoor waardelijk dienen te worden hervat. Uit Noordelijke bron te Pan moendjon verluidt, dat de Noor delijken Donderdag hebben voorgesteld de voorbereidende onderhandelingen over een Ko reaanse vredesconferentie op Zaterdag 16 Januari te hervai- ten. Heden zal de Amerikaanse af gevaardigde Edward Martin zijn besprekingen met de Noordelij ke onderhandelaar, die een Noordkoreaan blijkt te zijn en Koe Man Soen heet, voortzetten. Naar van welingelichte zijde verluidt, zouden de Indiscne troepen voorbereidingen treffen om binnenkort de krijgsgevan genen onder hun hoede weer aan de instanties toe te vertrou wen die voordien met de bewa king belast waren. Volgens ge noemde zijde zou de overdracht na 19 Januari kunnen geschie den.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1