Binnenlands nieuws Het offer van Svitjold West-Duiisland en de conferentie te Berlijn Berlijnse wedder had een goede dag De besprekingen te Berlijn De krijgsgevangenen op Korea Het terugtrekken van Amerik. divisies uit Korea VASTE VERBINDING MET FLAKKEE De guerillastaking in Engeland Neg 10.000 Duitse dwang arbeiders in Kampen bij Irkoetsk? Zuid-Koreaan veroordeeld wegens aanbrengen van generaal Dean Werkloze maakte amok ONENIGHEID IN DE COMMISSIE-RANDALL Tass over herbewapening van West-Duitsland Staking in Tunesië De verongelukte Britse Comet Nieuwe lening van de Wereldbank De „witte pokkennog enigszins uitgebreid De economische toestand in België De opgeschorte onderhan delingen te Panmoendjon LEZERS die schrijven VOETBAL ROTTERDAMSE BOEKHOUDER GING GOKKEN MET GELD VAN ZIJN BAAS. 1 tdm&srn. Be Westduitse Bondsdag zal nu lot'h nog vóór de Berlijnse con- lerentie opnieuw het vraagstuk van de Duitse bewapening aan snijden. Een serie besprekingen der laatste dagen, waarbij een beraad van dr. Adenauer met de socialistische leider Ollenhauer, heeft weliswaar geen oplossing kunnen brengen van 't menings verschil over de vraag of zulk een debat thans wenselijk zou zim, maar men is in zoverre tot een compromis gekomen, dat men besloten heeft daarbij niet al te zeer ojo de grote trom te slaan. De partijen, ook de socialisten, hebben beloofd zich tot een korte verklaring over de voorstellen tot grondwetswijziging ten be hoeve der verwezenlijking van de E V.G. te beperken en de zaken dèarna naar de commissies te verwijzen. Zodoende wil men voorkomen, dat er een te fel de bet zou ontstaan. De regerings coalitie heeft dr. Adenauer ge steund in zijn opvatting, dat een alzeggen van het bewapenings- debat een bepaalde politieke in druk zou maken, die nu de con ferentie in Berlijn op handen is, zeker niet wenselijk zou zijn. De liberale partij heeft aange kondigd, dat zij bij het debat zal voorstellen de bondspresident aan te wijzen als opperbevelheb ber van Duitse troepen. De voor stellen tot het invoegen van mi litaire paragrafen in de grondwet zwegen over dit vraagstuk. De regering van Bonn heeft Dinsdag nog eens 't oude stand punt ten aanzien van een herstel van Duitslands eenheid herhaald. Zij blijft het houden van vrije verkiezingen voorstaan. Op grond daarvan zou een grondswetgeven- dc nationale vergadering moeten werden bijeen geroepen. De derde Sen inwoner van Berlijn heeft in een voetbalpool een bedrag van 529.308,50 mark ongeveer 490.000 gewonnen, voor zijn inzet van een paar pfennig. De gelukkige winnaar belde de administratie op van het Toto- bedrijf, maar hij weigerde zijn haam bekend te maken. Vanaf heden kan hij het be drag laten incasseren zelfs zon der dat hij zich persoonlijk meldt. fase zou volgens het standpunt der regering de vorming van een regering voor geheel Duitsland zijn, die vrijheid van handelen zou moeten hebben. Het Westduitse Kabinet en de komende conferentie van Berlijn. De Westduitse regering zal een uit vijftien personen bestaande delegatie naar Berlijn zenden, om desgewenst de westelijke mo gendheden op de komende confe rentie van de grote vier" van advies te dienen, aldus heeft bondskanselier dr Adenauer Dinsdag bekendgemaakt. De de legatie zal onder leiding staan van Herbert Blankenhorn. Het Westduitse kabinet heeft Dinsdag besloten bij de West duitse eisen voor een verenigd Duitsland te blijven, zo heeft de regeringswoordvoerder medege deeld. Dit standpunt behelst de vol gende punten: 1. Vrije verkiezingen in geheel Duitsland, gevolg door, 2. de vorming van een grond wetgevende nationale vergade ring en een, 3. regering voor geheel Duits land met vrijheid van handelen, 4. voorts onderhandelingen over een vredesvoorstel met deze re gering. Van een positieve oplossing van dit vraagstuk hing, volgens dr Adenauer, in wezen het slagen van de conferentie af. Voorts betoogde de kanselier, dat ook ingeval van overeenstem ming over atoomenergie tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie 't Europese verdedigingsverdrag zijn geldigheid behouden zou. Om de vrede in de wereld en Europa te behouden moest het Duitse vraagstuk in het Europese geheel een oplossing vinden, zo zei hij. Dinsdagochtend is van gezag hebbende zijde vernomen dat de Britse, Franse en Amerikaanse minisers van Buitenlandse Za ken, Eden, Bidault en Foster Dulles, „in beginsel" hebben be sloten 23 dezer te Berlijn af zonderlijk te beraadslagen, voordat op 25 Januari a.s. de besprekingen met de Sowj et- minister van Buitenlandse Za ken Molotof beginnen. Heden zal de militaire wapen stilstandscommissie in Korea bijeenkomen om het lot van de niet-gerepatrieerde krijgsgevan genen opnieuw te bespreken, aldus heeft een woordvoerder van de V. N. meegedeeld. De Noordelijken hadden om de bij eenkomst verzocht. Op een Maandag gehouden vergadering van de commissie werd een Noordelijk verzoek om de vrijlating van niet-gerepa trieerde krijgsgevangenen uit te stellen en de „uiteenzettingen" voort te zetten door de V. N. verworpen. De neutrale repatriëringscom missie heeft gisteren 'n Zweeds voorstel, dat de niet-gerepatri eerde krijgsgevangenen onder Indische bewaking op 22 Jan. te middernacht worden vrijgelaten, verworpen. Het Zweedse voorstel werd ge. steund door de Zwitserse afge vaardigde in de commissie, doch bestreden door de Poolse en Tsjechoslowaakse gedelegeer den. Volgens een Indische woord voerder heeft de voorzitter van de neutrale commissie, luit- generaal Thimaja, een voorstel gedaan. De woordvoerder wilde de inhoud er van echter niet mededelen. A.F.P. meldt nader, dat vol gens een Indische woordvoerder India ook tegen het Zweedse voorstel heeft gestemd. De defensiecommissie van de Zuidkoreaanse nationale verga dering heeft met algemene stemmen een resolutie aange nomen, die het terugtrekken van 2 Amerikaanse divisies uit Korea betreurt. De resolutie zal binnenkort aan de nationale vergadering voorgelegd worden. Volgens welingelichte kringen spruit de resolutie voort uit een verklaring van de Zuidkoreaan se minister van Defensie, vol gens welke „het terugtrekken van de Amerikanen een ernstige demoralisatie van de bevolking ten gevolge kan hebben". In de memorie van antwcord van de begroting delen Ged. Staten van Zuid-Holland aan de Prov. Staten mede dat het vraagstuk van de vaste oever verbinding van het eiland Goe- ree.Overflakkee met het vaste land van Zuid-Holland nauw samenhangt met een mogelijke afdamming van het Haringvliet, die bij de zogenaamde Delta commissie in studie is. Met de mogelijkheid, dat een dergelijke afdamming reeds vrij spoedig tct stand zal komen, meet naar de mening van Ged. Staten ernstig rekening worden gehou den. Over de vermoedelijke plaats van de afdamming is evenwel nog niets met zekerheid bekend, aldus Ged. Staten. De communistische leiders van de vakbond hebben de guerillastrijders opdracht gege ven harder toe te slaan dan Maandag. De stakers dienden, aldus deze leiders, het werk voor onbepaalde tijd neer te leggen in plaats van voor korte tijd, zoals Maandag. Maandag hebben in totaal 80 electriciëns in 3 zeer belangrijke bedrijven het werk neergelegd. Vakbondsleiders zeiden, dat tegen Donderdag 200 van hun guerillastrijders in 20 belang rijke bedrijven zullen staken. Maandag zullen 40.000 electri ciëns van de vakbond voor één dag in staking gaan. Volgens het Westduitse pers bureau heeft een uit de Sowjet- Unie teruggekeerd Duits meisje verteld, dat er in kampen voor cbvangarbeiders bij Irkoetsk in Siberië nog 10.000 Duitsers wor den vastgehouden. Het meisje, een Oostduitse studente uit Leipzig, zeide, dat de gevange nen niet mogen schrijven en geen pakketten ontvangen. Hun gezondheidstoestand was zeer slecht. 16000 LITER PARAFFINE VLOEIDE OVER DE STRATEN Aan de Wolphaertstocht hoek Boergoensestraat te Rotter dam is Dinsdagmiddag een loco motief van een stoomtram van de Rotterdamse Tramweg Mij in botsing gekomen met een Duitse tankauto met aanhangwagen, die was gevuld met 16.000 liter war me paraffine. Tengevolge van de botsing kantelde de aanhangwa gen en de paraffine stroomde over het wegdek van enige stra len waar het stolde. Het ongeluk gebeurde omstreeks half drie. De Duitse tankauto met aanhangwagen, was eigen dom van Heinrich Brand uit Neuss am Rhein. Zij werd be stuurd door de 25-jarige Fritz S. uit Neuss. De chauffeur, die ter ■plaatse onbekend was met de •verkeerssituatie, zag te laat de naderende stoomtram. Hij gaf gas om te trachten de tram nog tijdig te passeren, doch zonder succes en een botsing volgde. De locomotief kwam naast de rails te staan. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Locomotief en auto liepen ernstige materiële schade op. Het districtsgerechtshof van Seoel heeft de doodstraf uitge sproken over Tsjoi Tsjoeng Bong, omdat deze tezamen met zij,n medebeklaagde Han Too Gyoo, in het begin van de Ko reaanse oorlog de Amerikaanse generaal-majoor William Dean aan de Noordelijken zou hebben verraden. Han Too Gyoo kreeg levenslange gevangenisstraf. De openbare aanklager had tegen beiden 5 jaar geëist. De president van het hof baseerde de uitspraak echter op de ordi nantie van president Rhee in zake samenwerking met de communisten in oorlogstijd. Generaal Dean was comman dant te velde, toen hij werd ge vangen genomen. Hij werd vo rig jaar bij de uitwisseling van gevangenen vrijgelaten. Een werkloze uit Kutoardja, die naar Semarang was geko men om werk te zoeken, maakte Zondagnacht op de ontwakende pasar Peterongang in Sema rang amok; 9 personen werden hiervan het slachtoffer. Eén der slachtoffers is inmiddels over leden. De amokmaker zelf werd door de politfie doodgeschoten. Omstreeks 3 uur des nachts was de werkloze, die onderdak had gevonden in een van de pasarloodsen, wakker geworden. Hij trok daarop zijn vlijmscher pe dolk en begon in het wilde weg te steken, waardoor 7 per sonen in zijn buurt min of meer ernstig gewond werden. Onge- schrikt door het gegil en het geroep om hulp rende hij ver volgens de grote weg op en stak daar 2 wandelaars. Hij stootte vervolgens op een politiepa trouille, waarvan de leden ver geefs trachtten te amokmaker zijn wapen af te nemen. Toen deze echter het erf van een par ticuliere woning binnenliep, bleef de politie weinig keus over. Zij schoot de amokmaker neer. De commissie-Randall, die zo als bekend is tot taak heeft de Amerikaanse regering aanbeve lingen te doen inzake de te vol gen buitenlandse economische politiek, heeft een critieke ver gadering beëindigd zonder be kend te maken, dat zij tot over eenstemming is gekomen over het rapport, dat zij aan presi dent Eisenhower en het congres moet uitbrengen. De voorzitter der commissie had aangedrongen op het ne men van definitieve beslissingen inzake de voorgestelde aanbeve lingen. Zoals reeds is gemeld bestaat de mogelijkheid, dat enige pro- Het officiële Sowj et-persbu reau Tass verklaart in een be richt van zijn Berlijnse corres pondent, dat „he rechtstreekse gevolg van Adenauers politiek is het weer opkomen van de oude militaristische machten, die Hitier geholpen hebben bij het voorbereiden en ontketenen van de tweede wereldoorlog". In dit verband zegt Tass, dat de Westduitse bondskanselier niet alleen de groot-industriëlen van het Ruhrgebied. maar ook de vliegtuigfabrikanten, zoab Messerschmidt, Heinkel, Focke- Wulf e.a. in hun macht heeft hersteld. In Juli van het vorige jaar hebben laatstgenoemden zich verenigd in de „Luftunion", waarin Messerschmidt de over heersende rol speelt, aldus het Sowjet-persbureau. Het Oostduitse blad „Wirt- schaft" aanhalend zegt Tass, dat de Westduitse regering bij de geldsanering in 1948 het Messerschmidt-concern zo gun stig heeft behandeld, dat het niets van zijn kapitaal heeft verleren. Intussen had het con cern zijn zeggenschap over zes andere maatschappijen uitge breid. Aangezien het officieel verboden is in Duitsland nieuwe vliegtuigtypen te bouwen, had Messerschmidt in Spanje een fabriek gesticht, waar een ver beterd type van „de Messer- schmidt-109 en straalvliegtuigen worden gebouwd. De spoorwegarbeiders in Tu nesië zijn in staking gegaan. De staking duurt 24 uur en is als waarschuwing bedoeld. Het sta tion van Tunis was Dinsdag ge heel verlaten en de toegangen naar het perron waren gesloten. Ook de marktkooplui staken 24 uur uit protest tegen de on langs genomen belastingmaat regelen. Mocht echter, hetgeen Ged. Staten niet waarschijnlijk ach ten, de afdamming van het eiland Tiengemeten doorgaan, dan zou een brugverbinöing niet meer nodig zijn. Bij een meer Westelijke ligging van de dam zou daarentegen naar de me ning van Ged. Staten een over Tiengemeten gaande brugver- binding niet kunnen worden gemist. Daarbij zou het dan van bepaalde omstandigheden, waarover tot nu toe nog geen volledige klaarheid bestaat, af hangen of deze brugverbinding over het Westelijke dan wel het Oostelijk einde van het eiland zal moeten gaan, aldus Ged. staten. Wanneer het Haringvliet wordt afgedamd, zal ook het plan van aanleg van de brug verbinding volgens Ged. Staten belangrijk kunnen worden ver eenvoudigd, waardoor de aan- legkosten aanzienlijk zullen kunnen worden verlaagd. Ook zijn Ged. Staten van mening, dat de tot standkoming van een goede vaste oeververbinding door de plannen tot afdamming van het Haringvliet niet op de achtergrond mag geraken. Ged. Staten menen echter, dat er toch wel aanleiding bestaat om, wat de brugverbinding aangaat, voorlopig de pas nog even te markeren. De verongelukte Britse „Co rnet" was bij Lloyds verzekerd voor 5 millioen gulden. Men raamt voorts, dat voor schade vergoeding wegens de omgeko men passagiers en bemannings leden 800.000 gulden van de ver zekeringsmaatschappij zal wor den gevraagd. De vertegenwoordiger van de B.O.A.C. in Italië, heeft meege deeld, dat de stoffelijke resten Van de 15 slachtoffers van het ongeluk met de Comet die men ot dusverre heeft teruggevon den heeft, nog niet heeft ge ïdentificeerd. Hij was van oor deel, dat men de lijken gemak kelijk zou kunnen herkennen. Desgevraagd zeide hij, dat de mogelijkheid, dat zich aan boord van de Cornet een ont ploffing heeft voorgedaan, nog niet kan worden uitgesloten. Men hoopte de romp van het verongelukte toestel, die ver moedelijk op een diepte van 40 vadem ligt, te bergen teneinde te kunnen uitmaken, of het on geluk te wijten was aan een constructiefout van de machine. De Wereldbank gaf Dinsdag een lening van 100 millioen dol lar uit. De lening loopt tot 1 Jan. 1969 en draagt een rente van 3Mt procent. Van het totaalbe drag zal 98 millioen dollar wor. den geplaatst op de Amerikaan se markt door bemiddeling van een Amerikaanse bankencon- sortium, dat onder leiding van de „First Bosten Corporation" en de „Morgan Stanley Compa ny" staat. De rest zal worden uitgegeven op de Zwitserse markt door bemiddeling van 't „Credit Suisse" te Zurich. De nieuwe lening wordt uitge geven om uitbreiding der acti viteiten van de bank mogelijk te maken. Naar het A.N.P. van de ge neeskundige inspectie voor de volksgezondheid verneemt, is het aantal gevallen van zgn. witte pokken nog uitgebreid. Op het ogenblik worden 14 pa tiënten in het ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag ver pleegd. Bovendien zijn daar nog 6 personen in observatie opge nomen. Als voorzorgsmaatregel heeft de inspectie voor de volksge zondheid besloten, 't sanatorium aan de Stevinstraat te Sche- veningen te ontruimen om er de observatiegevallen op te nemen. De patiënten zullen ecster in 't ziekenhuis aan de Zuidwal ver pleegd blijven. De 564 grootste ondernemin gen van België boekten in 1953 een nettowinst van frs. 15.265 milliard, hetgeen frs. 600 mil lioen minder is dan in 1952._Aan dividend werd een bedrag van frs. 9.298.000 uitgekeerd (1952; 9.387.000). Het verlies dat een aantal ondernemingen leed, was met frs. 468,6 millioen groter dan in het voorafgaande jaar (frs. 198 millioen). In vergelij king met de vooroorlogse perio de valt waar te nemen, dat de n-ttowinst 4,7 keer zo groot is, hetgeen ongeveer overeenkomst met de stijgingscoëfficiënt van lonen en prijzen. Aan de aan deelhouders werd ongeveer 3,7 keer meer aan dividend uitge keerd dan vóór 1939 het geval was. tectionistische leden der com missie een „minderheidsrapport" zullen opstellen. Naar verluidt wensen deze leden handhaving van de ontsnappingsclausule in de wet op de handelsovereen komsten op basis van wederke righeid, welke extra tariefsbe scherming mogelijk maken van Amerikaanse industrieën tegen de buitenlandse concurrentie, wanneer deze grote schade ver oorzaakt of dreigt te veroorza ken. De protectionistische leden tie over Korea. De Noordelijken zouden zich van het voorgestel- i hadden voorgesteld een derge. De Ver. Naties hebben er in toegestemd, dat him verbin dingsofficieren Donderdag met de Noordelijken bijeenkomen om te spreken over hervatting van de opgeschorte onderhandelin gen over een politieke conferen- de rapport willen distanciëren, daar zij de aanbevelingen, wel ke het bevat, te liberaal van strekking achten. lijke bijeenkomst Woensdag te houden, doch de vertegenwoor diger van- de V. N., Kenneth Young stelde Donderdag voor. De recherche te Rotterdam heeft de 46-jarige boekhouder W. H. B. uit Rotterdam aangehou den, die kans heeft gezien in één nacht in twee Rotterdamse speel holen een bedrag van ruim ƒ23.000 te vergokken. Hiervan behoorde ƒ20.000 toe aan zijn werkgever, een handelsmaat schappij te Rotterdam. Dit be drag was per giro binnengeko men en in plaats van het op de bank te storten, zoals hem was opgedragen, stak de boekhouder het in zijn zak. Vorige week mis te de directie het geld en de re cherche werd er in gekend. Het onderzoek heeft nu uitgewezen, dat de boekhouder met het geld 's avonds naar een speelclub in het centrum van de stad was ge gaan en toen de klok midder nacht sloeg, had hij aan de rou lettetafel vijf mille verloren. Er werd doorgespeeld en na een uurtje was het geluk hem nog steeds niet gunstig gezind, want toen was hij nog eens een bedrag van vijf mille armer geworden. De andere spelers hebben blijk baar medelijden gehad met de man, want hij kreeg 2.500 te rug. Hij wilde echter verder spe len, doch men dirigeerde hem naar een ander adres, ergens in de Bergpolder. Weer zat het ge luk hem daar niet mee en spoe dig had hij een bedrag van 12.500 aan de speeltafel verlo ren. Hier gaf men hem tien pro cent terug en toen waagde hij zich aan een spelletje baccarat en des ochtends om half zeven was de man platzak. Begonnen met 20 mille had hij toen 23.750 ver gokt. Het is de recherche gelukt bi] de medespelers van de boekhou der ƒ12.500 in beslag te nemen. Het onderzoek duurt voort. Ver dere arrestaties zijn niet verricht CUDE MAN ROCKTE IN BEI). ter deden zich vergiftigingsver schijnselen voor, die de moeder deden hesluiten naar de poli kliniek van het gemeentelijk jast- of ziekenhuis te gaan. Daar werd het kind onder be handeling gesteld van dokter Van der Sch. Deze kende uiter aard de samenstelling van het verdelgingsmiddel niet en be handelde het kind daarom zo goed en zo kwaad als het kon. Inmiddels had de vader aicli met de Belgische fabrikant van het insectenverdelgingsmiddel in verbinding gesteld, die op isijn beurt weer een Zwitserse hoog leraar consulteerde. Deze richtte zich tot een Duitse collega die enkele injecties voorschreef waardoor het kind buiten ge vaar kwam. KOFFERTJE MET KOSTBARE INHOUD VERDWENEN. Nadat de Hilversumse politie enige dagen heeft gezwegen ter- wille van het onderzoek zijn thans gegevens bekend gemaakt over een geheimzinnig geval, dat zich Vrijdag j.l. in Hilversum heeft afgespeeld. Die middag begaf een 45-jarige collectrice van de staatsloterij zich om ongeveer kwart voor zes van haar kantoor aan het Melk- pad naar haar woning. Zij had een koffertje bij zich, waarin zich bevonden een bedrag van. 2400 en enkele series loten tot een waarde van ruim 1000. In het Ministerpark, een stike zijstraat van het Melkpad, is d» vrouw, zo heeft zij aan de politie medegedeeld, vermoedelijk door een duizeling bevangen en be wusteloos geraakt. Een voorbij ganger vond haar op het voetpad liggen en waarschuwde een in de nabijheid wonende arts, die de vrouw weer bij kennis bracht. Toen bleek, dat het koffertje was verdwenen, werd de politie ge waarschuwd. De collectrice heeft voorts ver klaard, dat zij zich niet kan her inneren te zijn overvallen en er zijn geen sporen gevonden, die een dergelijk vermoeden kunnen staven. De vrouw had ook een. handtas bij zich, waarin een be drag van 300 was geborgen. Deze tas is niet verdwenen, want de vrouw was er bovenop geval - len. De recherche, die reeds enig» dagen een uitgebreid onderzoen heeft ingesteld, staat nog voor een raadsel. Enige tijd geleden is in het kan toor van dezelfde collectrice in gebroken, eveneens kort nadat de verkoop van de loten van de staatsloterij was begonnen. Bij die gelegenheid verdween een belangrijk bedrag aan contanten. Ook deze zaak is nog niet door de politie opgelost. INVAL IN WONING, HAZARD- SPELERS AANGEHOUDEN. De Amsterdamse politie heeft Maandagavond omstreeks kwart voor zes een inval gedaan in een woning aan de ChurchilUaan te Amsterdam. Ze trof daar een tiental personen aan, gezeten rond de roulettetafel. Van de tien aangehouden personen, heeft de politie de 37-jarige grossier G. S. uit Amsterdam die als bank houder fungeerde in bewaring gesteld. De politie onderzoekt of S. schuldig is aan het gelegen heid geven tot hazardspel. De an deren zijn na verhoor heengezon den. De roulette alsmede een be drag van 400, zijn in beslag ge nomen. De 85-jarige F. S. te Den Haag was dezer dagen met een bran dende pijp naar bed gegaan. De gevolgen bleven natuurlijk niet uit en de kapok van de deken raakte in brand. Da oude man die helemaal alleen woont, blus te het vuur met een emi),"r water, waarna hij zich weer te ruste begaf. De volgende mor gen constateerden de buren een sterke rookontwikkeling in het perceel en waarschuwden on middellijk de brandweer. Het bleek dat de kapok was blijven smeulen. Wonder boven wonder had de bewoner geen schadelij ke gevolgen van dit ongeval op gelopen. BABY VAN 1 JAAR SLIKTE VERGIF. Het 1-jarig zoontje van de familie Alblas uit de Sumatra- straat in Dordrecht is dezer da gen ternauwernood aan de dood ontsnapt. In een onbewaakt ogenblik slikte het kind n.l. de inhoud van een insectenverdel- gingsapparaat in. Enige tijd la- MINNELIJKE SCHIKKING TUSSEN REDLEY EN CERNI. Het reeds geruime tijd lopende geschil tussen de twee onderne mers op 't gebied van IJsrevues. <3erni en Redley, is in der minne geregeld. Redley eiste van Cerni ruim 100.000 schadevergoeding wegens overtreding van een con currentiebeding en had hiervoor «J de Rotterdamse rechtbank 'n procedure aanhangig gemaakt Nadat voor de Rotterdamse *eehtbank de getuigenverhoren aijn gehouden, heeft nu Redley Cerni van het concurrentiebeding cntslagen en de te zijnen verzoe ke op enkele eigendommen van Cerni gelegde conservatoire be slagen opgeheven. De procedure Is geroyeerd. Er is een regfiling getroffen, dat partijen in den vervolge om trent hun toneelplannen geza menlijk en met het ministerie van Sociale Zaken, afdeling rijksar- toureau, overleg zullen plegen. 52. Wel hebben de in het wilde weg af geschoten pijlen en kele slachtoffers ge maakt onder de man nen van Svitjold, maar dit kan het schip van Bohuslan niet redden. Onont koombaar, met strak gespannen zeil, klieft Svitjolds Drakar met een snijdend geluid de golven. Nog trach ten Boshulaners hun logge schip te wen den, dan treft de voorsteven van de Drakar zijn prooi midscheeps en drukt de scheepswand krakend ineen. De krijgers glijden en vallen van het sterk hellend dek in zee. Temidden van het oorverdoven de lawaai staat Svitjold met ver hit gelaat recht overeind en neemt snel de toestand op. Hij ziet tot zijn bevreemding, dat de te hulp gescnoten scneyen van CO» MAtTfN IQONOCT STUDIOS Naar aanleiding van het bericht over het verkeersongeval op Za terdag 9 Januari, zag ik gaarne onderstaande opmerkingen in Uw blad opgenomen. Volgens mededeling in uw blad was het slachtoffer n.l. plotse ling de rijweg overgestoken, het geen echter niet het geval is ge weest, daar ze gewoon aan de rechterzijde op het toeristenpad liep, omdat ze bij aan die zijde wonende kennissen moest zijn. Ze is dus op het rijwielpad aan gereden en niet de weg overge stoken. Hopelijk is het hier weer de zoveelste ernstige waarschuwing aan de plaatselijke en provinciale overheden om eindelijk ook eens aandacht aan de buitenwijken te besteden en daar in ieder geval géén voorrangswegen door heen te laten lopen, waarop het snel verkeer hoogtij kan vieren. Want hier was ook geen sprake van 2 elkaar passerende auto's, maat van een geparkeerde en twee el kaar passerende auto's, benevens .iet slachtoffer op het rijwielpad. Verder ziet ook een buitenmens gaarne een goed voetgangerspad in de bebouwde kom om niet te moeten lopen in slijk en modder met dit schrikbarend snelverkeer. Ik weet wel, dat wij in ëeze zeer slecht gehoor zullen onder vinden, maar de rechten van de mens gelden wellicht toch ook buiten de kom van een stad of iorp. Dat hier nog veel terrein braak ligt, ook buiten het ver- keers- en voetpadenprobleem, is zeker. Maar voornamelijk op Zoute Spui met een-school aan de snelverkeersweg, verdient dit toch wel dubbele aandacht van de verantwoordelijke gemeenten en zeker van de provincie. J. BAKKER. Bohuslan niet dichterbij gekomen zijn, maar kan hier verder geen aandacht aan schenken, want het schip waarop Godelinde zich be vindt, verkeert in nood! Zij zijn geënterd door het enige overgeblevene van de drie Bohus lan schepen en een verbitterde strijd van man tegen man ont brandt. „Wendt het roer, daarheen!", schreeuwt Svitjold boven het ru moer uit tot de roerganger en wijst naar de twee in strijd ge wikkelde schepen. Het duurt enige tijd voor deze oefening uitgevoerd is en de Dra kar weer voldoende vaart heeft. Onderwijl moet Svitjold machte loos aanschouwen hoe de zich wanhopig te weerstellende zeero vers van Godelinde's schip lang zaam maar zeker door Sörli's mannen worden teruggedrongen. Sörli zelf baant zich een weg door het strijdgewoel naar de plaats waar Godeline staat! De ze ziet met angst haar vijand na deren. Er is maar één uitweg; zij springt overboord! Sörli schreeuwt van teleurstel ling als hij zijn prooi ziet ont snappen, grijpt dan met een door woede vertrokken gelaat een pijl en richt op de hulpeloos in het water drijvende vrouw NED ERLAND-RENEM ARKEN IN MAART 1955. De Deense voetbalbond heeft de K.N.V.B. voorgesteld de in terlandwedstrijd Nederland Denemarken in 1955 op Zondag- 13 Maart vast te stellen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 3