Toespraak van Foster Dulles Slachtoffers van koude en sneeuw Mmdefkoeit Nog steeds arrestaties in Indonesië D© kabinetscrisis in Italië Accent Amerikaanse weermacht zal worden gelegd op vergeldingskracht Uitslag Kerstprijsvraag „Voor het Kind" Lawines teisteren Oostenrijk WEERSVERWACHTING. HOOGWATER Verklaring van Pakistaane premier Bezoek van Belgische koning aan de Congo HET GEBRUIK VAN ATOOMENERGIE VOOR VREEDZAME DOELEINDEN ZON-en MAANSTANDEN. Koningin Elizabeth opent zitting van Nieuw-Zeelands parlement Amerikaanse atoom geleerde over McCarthy Onrust in Cairo Twee aartsbisschoppen in Russische gevangenis gezien? Franse delegatie 21 Januari naar Berlijn Nog ere koHie- en iheeprsjzen Vijftig personen in VararSberg bedolven Fanfani aanvaardt opdracht Frankering bij Abonnement: Terneuzen Noordstraat 55-57 Terneuzen Dire keur-HooIdredacteor I. van de Sande Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 13 JANUARI 1954. 9e Jaargang No. 3046. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1-—; iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. „De regering-Eisenhower heeft besloten het accent bij de ontwik keling van de Amerikaanse weer macht te leggen op het scheppen van een bijzonder sterke vergel- diingsmacht, opdat een mogelijke aanvaller, het gewicht der tegen hem te nemen vergeldingsmaat regelen kennend, van agressie zal worden weerhouden. Dit besluit vormt de basis van de door president Eisenhower en zijn raadgevers opgestelde mili- straffen, dat de boosdoeners hierdoor, in het algemeen gespro ken, worden afgeschrikt. Dit is de moderne wijze om een maxi mum aan veiligheid te verkrij gen tegen kosten, die de gemeen schap kan dragen. Dit zelfde stelsel wil nu de re gering-Eisenhower toepassen voor het bewaren van de interna tionale veiligheid. Wij, d.w.z. de Verenigde Staten en de andere vrije landen, moeten gezamenlijk een weermacht opbouwen, die 'n taire plannen, om het hoofd te maximum oplevert aan afschrik- bieden aan de bedreiging van het internationale communisme", al dus verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, in de toespraak, welke hij Dinsdag te New York wekkende werking door haar uiterst krachtige vergeldingsver mogen, tegen kosten, die wij kun nen dragen. Het is natuurlijk altijd belang rijk over een plaatselijke verde- tot de „raad voor internationale diging te beschikken. Doch geen aangelegenheden" heeft ^ehou- enkele plaatselijke verdedigings den. Er moeten bepaalde wijzigingen worden gebracht in de Ameri kaanse verdedigingsplannen op lange termijn", vervolgde hij. ,,Ik noem u de volgende punten: 1. Het getuigt niet van gezond militair inzicht om Amerikaanse landstrijdkrachten permanent in een mate aan Azië te binden, waardoor de sterkte der strate gische reserve onvoldoende zou zijn. 2. Het getuigt noch van een ge zonde economische, noch van een goede buitenlandse politiek om andere landen blijvend te steunen. 3. Het is evenmin juist voortdu rend een dergelijk bedrag voor militaire doeleinden te besteden, dat dit in de practijk leidt tot een staatsbankroet". „De gemeenschappelijke veilig heid", aldus Foster Dulles, „kan minder kostbaar worden gemaakt door meer te vertrouwen op de afschrikwekkende werking ener parate, centraal gelegerde weer macht, met een uiterst krachtig vergeldingsvermogen, dan op plaatselijke afweerkracht. Wij moeten voortdurend veilig zijn. Daarvoor is nodigbondge noten en gemeenschappelijke vei ligheid. Hoe verzekeren wij onze binneniandse veiligheid? Wij houden onze deuren gesloten - doch er bevindt zich geen bewa pende schildwacht in elk afzon derlijk huis. Wij vertrouwen in beginsel op een gemeenschappe lijk veiligheidsstelsel, zo goed uitgerust om elke misdadiger te De namen der prijswinnaars van de Kerstprijsvraag „Voor het Kind", waaraan tienduizen den radioluisteraars hebben deelgenomen, zullen bekend ge maakt worden in een speciale radiouitzending hedenavond van 19.30 tot 20.00 uur over Hilver sum I. Het voor dit tijdstip aan gekondigde programma van de V.P.R.O komt te vervallen. Zoals bekend, zijn voor deze prijsvraag geldsbedragen als prijzen beschikbaar gesteld, die de winnaars zullen schenken aan een of meer door hen zelf gekozen kindertehuizen in ons land. De namen van de instellingen, die van deze prijzen zullen pro fiteren, worden eveneens in de radio-uitzending meegedeeld. macht is op zichzelf sterk genoeg om de sterke communistische landstrijdkrachten te kunnen te genhouden. Daarom moeten de plaatselijke strijdkrachten wor den aangevuld door de afschrik wekkende vergeldingskracht van zeer sterke, centraal gelegerde strijdkrachten. Een mogelijke aanvaller moet weten dat hij een oorlog niet kan beginnen onder de omstandighe den, die hem het beste liggen. Wanneer hij een overwicht heeft op het gebied der landstrijdkrach ten, zou hij in de verleiding kun nen komen een oorlog te begin nen, in het vertrouwen dat de tegenstand ock tot afweer op de grond beperkt zal blijven, en hij zou dan willen aanvallen op die punten, waar zijn overwicht op de grond beslissend is. De manier voor de vrije landen om dit te voorkomen, is het ter beschikking hebben van een strijdmacht, waarmede krachtig kan worden teruggeslagen op floor ons zelf te bepalen plaat sen", aldus Foster Dulles. Nu kunnen het Amerikaanse ministerie van defensie en de stafchefs een militaire inrichting scheppen, passend in dit beleid, in plaats van te trachten zich voor te bereiden op de vele moge lijkheden, welke een vijand heeft, aldus Dulles. Hij illustreerde de lasten van de oude politiek met te zeggen, dat de totale kosten van de veilig heid voor de Ver. Staten, in het binnen- en buitenland, meer dan 50 milliard dollar per jaar bedroe gen, en voor 1953 en 1954 een ge raamd begrotingstekort van resp. 9 en 11 milliard dollar met zich brachten. Over Europa sprekend ver klaarde de minister, dat men be zig was met aanpassing van de inspanningen voor collectieve veiligheid van de N.A.V.O. De door de nood geëiste op bouw in de eerste jaren van het bestaan der Atlantische organi satie had de zaak van de vrede gediend, doch dat tempo zou niet voor onbepaalde tijd gehandhaafd kunnen blijven. Volgens de Ame rikaanse opvatting moest de N.A.V.O. nu werken aan een ge stadige ontwikkeling van de ver dedigende kracht in een tempo, dat de economische kracht -van de Ver. Staten en de geallieerden zou bewaren en niet uitputten. De defensieve kracht zou worden versterkt door een strategische luchtmacht, gelegerd op interna tionaal overeengekomen bases, zo zei hij. Dulles drong voorts aan op snelle goedkeuring van het ver drag voor een Europese verdedi gingsgemeenschap, zeggend, dat de N.A.V.O. en de toekomstige vrede in gevaar zouden blijven tot de doelen van het E.V.G.-ver drag zouden zijn bereikt. Ook sprak hij de hoop uit. dat de Sowjet-Unie op de Berlijnse vier-mogendhedenconferentie zou verschijnen met een „oprecht heid, welke gelijk zal zijn aan de onze." Naar A.N.P. uit vakkringen ver neemt zullen met ingang van heden de prijzen van koffie en thee verhoogd worden. Deze verhoging is een gevolg van de zeer sterk gestegen prij zen voor beide artikelen op de wereldmarkt. Koffiebranders en theepakkers zagen zich daardoor voor de noodzakelijkheid gesteld de detailprijzen te herzien. Thee wordt per pakje van 100 gram 6 tot 8 cent duurder, kof fie per pakje van 250 gram 12 tot 14 cent duurder. DE ZIEKENFONDSHON ORARIA DER HUISARTSEN. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft Dins dag vertegenwoordigers van de landelijke huisartsenvereniging en de landelijke ziekenfondsorga nisaties in audiëntie ontvangen ter bespreking van de moeilijkhe den inzake de honorering van de huisartsen door de ziekenfond sen. Overeengekomen is dat de des kundigen van huisartsen en zie kenfondsen tezamen met de ad viseurs van de minister op zo kort mogelijke termijn de be schikbare gegevens aan elkaar zullen toetsen en hieromtrent rapport zullen uitbrengen aan de landelijke huisartsenvereniging en aan de landelijke ziekenfonds organisatie, opdat deze zich even eens op korte termijn nader over de situatie kunnen beraden. Het ligt in de bedoeling dat de advi seurs en de deskundigen hun taak uitvoeren onder voorzitter schap van mr B. A. van Schaik, president-directeur van het ge meenschappelijk administratie kantoor te Amsterdam, die daar toe is aangezocht. Naar schatting zijn 200 personen aid gevolg van de lawines in Europa omgekomen. Duizenden huizen zijn bedolven. Een trein werd door een sneeuwmassa in een Oostenrijkse vallei gestort. In de Oostenrijkse provincie Vararlberg, in West-Oostenrijk, zijn 23 huizen van het dorp Rlons door twee opeenvolgende lawi ne bedolven, waardoor vijftig personen zijn bedolven. Bedenk, dat uit een onver zorgde kinderhoest een zwakke borst kan over blijven. Bescherm Uw kleine met s werelds beste hoestsiroop In een ander dorp van Vararl berg zijn negen personen door lawines om het leven gekomen, terwijl er evenveel vermist wor den. Er was de autoriteiten in dit gebied tot nu toe nog niets mede gedeeld over dreigend lawinege vaar. De verbindingfin tussen het in de meest Westelijke hoek van Oostenrijk gelegen Blons en de rest van het land zijn volledig verbroken. Doktershulp is niet beschikbaar. Op alle ski-beoefe naars in Vorarlberg is per radio een beroep gedaan om te helpen bij de reddingswerkzaamheden. Blons telt 404 inwoners. Alle huizen in het gevaarsgebied wor den thans ontruimd. Lawines hebben in de afgelo pen dagen in West-Oostenrijk reeds elf slachtoffers geëist. Buiten de bedolven inw oners van Blons, zijn nog ongeveer 70 medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Regen. Overwegen zwaar bewolkt met tigdelijk regen. Matige tot krach tige wind tussen zuid en west. Dezelfde of iets lagere tempera turen. DONDERDAG 14 JANUARI. In Bandung is opnieuw een Nederlander gearresteerd, waar door het totaal aantal in Ban dung gearresteerde Nederlan ders op 9 is gebracht. Voorts is een Indonesische staatsburger van Nederlandse afkomst, aan gehouden. De arrestatie ge schiedde Zondagavond, aldus bericht de correspondent van Aneta te Bandung. Persstemmen over de ar restaties. Inmiddels meldt het blad „Bintang Timur". dat „1400 Ne- De premier van Pakistan, Moh. Ali, heeft verklaard, hoe- 'wel zijn land niet het plan heeft aan welke mogendheid dan ook bases te geven, Paki stan in geval van nood derge lijke bases door iedere bevriende natie zal laten gébruiken. Te Brussel wordt bevestigd dat koning Boudewijn deze zo mer een officieel bezoek aan de Belgische Congo zal brengen. Hoewel omtrent de datum no,g niets vaststaat wordt aangeno men dat de koning deze reis in de maand Augustus zal onder nemen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.56 9.31 10.11 10.21 n.m. 9.48 10.23 11.03 11.13 ZON MAAN op onder op onder Jan. 14 8.43 16.56 12.22 4.27 15 8.42 16.57 13.05 5.44 16 8.41 16.59 14.01 6.50 17 8.40 17.00 15.10 7.42 Geleerden uit 23 landen hebben in Oak Ridge (Tennessee, Ver. Staten), in de laatste 5 jaar studie gemaakt van het gebruik van atoomenergie voor vreed zame doeleinden ter bevorde ring van 's mensen welzijn en er verhoging van de welvaart der mensheid. In het daar gevestigde insti tuut voor kernonderzoek zijn sedert 1948 zesmaal per jaar in structie-cursussen van 1 maand gehouden. Dit instituut is een afdeling ten behoeve van het wetenschappelijk onderzoek dat een deel vormt van het atoom centrum, dat onder toezicht staat van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie. In totaal hebben 45 geleerden uit alle delen van de vrije we reld, de ^cursussen gevolgd. Daarna zijn zij naar hun moe derland teruggekeerd teneinde het onderzoek naar het gebruik van atoomenergie in de genees kunde, de landbouw de indu strie en de wetenschap voort te zetten. Uit Europa kwamen geleerden uit België, Engeland, Finland, Italië, Nederland, Noorwegen, Spanje, Zweden en Zwitserland. Nederland. Radio-isotopen worden gepro duceerd door verscheidene stof fen bloot te stellen aan de stra ling die in de apparaten van het atoomonderzoek te Oak Ridge wordt voortgebracht. Deze stof fen zenden dan zelf stralen uit, van dezelfde aard als radium en röntgenstralen en zijn zeer waardevolle werktuigen bij het doen van onderzoekingen en metingen. Sedert de Ver. Staten in 1947 een aanvang maakten met het verzenden van radio-isotopen naar het buitenland, zijn dui zenden zendingen naar 41 lan den in alle delen van de vrije wereld gezonden. Zij zijn in de eerste plaats gebruikt in zieken huizen en universiteiten voor fundamenteel onderzoek en bij de behandeling van zieken. Radio-isotopen, vooral die waarvan de straling slechts en kele dagen aanhoudt, worden thans ten behoeve van de lan den in Engeland geproduceerd in de kern-reactors in België en Frankrijk, terwijl in Noorwegen een dergelijke installatie tot stand is gekomen door samen werking tussen Noorwegen en derlandse agenten ordever stoorders zullen worden opge ruimd". In kringen, die speciaal zijn belast met het verrichten van de arrestaties vernam het blad, dat men teleurgesteld is over het uitlekken van het plan tot het verrichten van de ar restaties, waardoor 1400 agen ten werden gewaarschuwd". Volgens door het blad aange haalde kringen was de ge arresteerde Schmidt een tot ko lonel gepromoveerde kapitein. Dit was men te weten gekomen uit de correspondentie van Schmidt met de organisatie Pro Patria in Nederland, aldus het blad. In een brief, die onderschept is werd gezegd, da4 Pro Patria volledig instemde met de voort gezette activiteiten van Schmidt om de orde te verstoren en de regering van de republiek Indo nesië omver te werpen. Het blad zegt, dat Schmidt daarnaast fungeerde als coördinator in In donesië en contacten onderhield met de commissie ter beharti ging van de belangen van Ne derlanders in Indonesië (waar van 3 bestuursleden zich onder de in Bandung gearresteerden bevinden. Red. Aneta). Schmidt had volgens het blad verder ook de doelstelling van de organisa tie van Nederlands-Indische guerillastrijders veranderd van „verzet tegen de Japanse bezet tingstroepen in „verzet tegen de republiek Indonesië". Koningin Elizabeth heeft Verklaring v.an minister Sunarjo. De minister van Buitenlandse Zaken, de heer Sunarjo, heeft aan de pers verklaard, dat de arrestaties op een willekeurig ogenblik zijn geschied. Hij noemde het toevallig, dat de meeste arrestanten Nederlandse staatsburgers zijn. Ook andere buitenlanders, zoals Arabieren en Chinezen, zijn gearresteerd, aldus de minister. In Noord-Sumatra "zijn geen Nederlanders gearresteerd. Politie-autoriteiten in Noord- Sumatra hebben aan Aneta meegedeeld, dat er in Noord- Sumatra geen enkele Nederlan der is gearresteerd, behalve de heer Molema, die 20 December in Belawan van de „Oranje" is gehaald en de volgende dag naar Djakarta is overgebracht. andere Oostenrijkers onder la wines terechtgekomen. Er be staat weinig hoop op, dat zij nog kunnen worden gered. Leden van reddingsploegen treffen voorbereidingen om een brug over .de Lutz, een kleine, nabij Blons stromende rivier, op te blazen. De Lutz dreigt, als ge volg van de vele sneeuw, die er in is gevallen, buitenn haar oevers te treden. Het kleine station van Dalaas in Vorarlberg, aan de spoorlijn tussen de Zwitserse grens en Wenen, is door een lawine weg gevaagd. De stationschef, vijf an dere spoorwegemployé's en zes personen, die zich in de wachtka mer bevonden, werden onder puin en sneeuw bedolven. Er bestaat weinig kans, dat zij gered zullen kunnen worden. Tengevolge van lawines zijn in Oostenrijk minstens vijf personen om het leven gekomen, terwijl tientallen worden vermist. In Gesaeuse (Stiermarken) is de toestand „catastrofaal". In de provincie Voralberg wer den talrijke huizen bedolven. In de dorpen Bartholemaeberg en Schrums worden 22 personen vermist. De Arlberg-expres van Parijs naar Wenen is omgeleid, omdat de spoorbaan op vijftien plaatsen door lawines is versperd. Ook in de provincie Salzburg zijn de voornaamste wegen ge blokkeerd. Het centraal station van Linz moest worden uitgegra ven, voordat het verkeer kon worden hervat. In grote delen van Salzburg, Opper-Oostenrijk, Stiermarken, Tirol en Vorarlberg is het post verkeer ontwricht. Talrijke dorp jes zijn geïsoleerd door de sneeuw die op somnvge plaatsen ander halve meter hoog ligt. Volgens de jongste berichten zijn in de Oostenrijkste Alpen als gevolg van tientallen lawines in de afgelopen drie dagen ten min ste 31 personen omgekomen en worden 150 mensen vermist. In Schruns in Vararjberg, waar 31 mensen door twee lawines werden bedolven, hebben red- te Wellington Din§dagochtend de nieuwe zitting van het Nieuw- Zeelandse parlement geopend. Teen de koningin en de her tog van Edinburgh het parle mentsgebouw verlieten, werden zij door ruim 35.000 personen toegejuicht. De koningin zeide bij de ope ning van de vierde zitting van het 30ste parlement: „Dit is de eerste gelegenheid waarbij het voor uw souverein mogelijk is geweest deze hoge taak persoon lijk in Nieuw-Ze.eland uit te oefenen". De Amerikaanse kernphysicus dr Harold Urey, die in 1934 een Nobelprijs won, heeft verklaard, dat de Sowjet-Unie geen betere agent in de Ver. Staten heeft dan senator McCarthy. Hij noemde het onderzoek dat door een congrescommissie 'onder McCarthy haar beweerde spionna,ge te Fort Monmouth in New Yersey wordt ingesteld, „onverantwoordelijk", omdat van het wetenschappelijk per soneel in dit leger-laboratorium zou worden ondermijnd. Nadat Pella de opdracht tot het vormen van een nieuwe regering had geweigerd, heeft president Einaudi Amintore Fanfani ontbo den. Professor Amintore Fanfani heeft de opdracht om een nieuwe regering te vormen aanvaard. Fanfani, die leider is van een linkse groepering van de chris ten-democratische partij, heeft verklaard, zich het recht te heb ben voorbehouden om de op dracht te aanvaarden als hij zijn kabinet zal hebben samengesteld. In een communiqué wordt ge zegd, dat Pella de president heeft medegedeeld, er van overtuigd te zijn, dat de hogere belangen van het land en de noodzakelijkheid om de eenheid van zijn partij te verzekeren, het verkieslijk maak- Bij de universiteit van Cairo is het Dinsdag tot botsingen ge komen tussen aanhangers van de Mohammedaanse broeder schap en andere studenten. In de wijk van de universiteit is de staat van beleg afgekondigd. Vijf studenten zijn door ver dwaalde kogels gewond. Er werd een herdenking gehouden ter ere van de studenten-leden van de Mohammedaanse broeder schap, die 2 jaar geleden bij de „vrijheidsstrijd" in de kanaal zone om het leven kwamen. De universiteitswacht heeft de orde weten te herstellen nog voor de aankomst der politie. Een groot aantal arrestaties is ver- verricht. ten, dat de opdracht om een nieuwe regering samen te stellen aan iemand anders gegeven werd. Bij het verlaten van het quiri- raal zeide Pella, dat hij de op dracht niet kon aanvaarden om dat de chistelijk democratische partij, waartoe hij behoort, hem niet had aangewezen voor de taak, een regering te vormen. De linkervleugel in de christen democratische partij, waarvan Fanfani een exponent is, was in hoofdzaak verantwoordelijk voor het aftreden van het kabinet- P&lla. Volgens het Westberlijnse anti-communistische inlichtin genbureau „West", zijn twee Oosteuropese aartsbisschoppen in Russische gevangenissen ge zien. Teruggezonden gevange nen hadden verklaard, dat de aartsbisschoppen tot gevange nisstraffen van 10 jaar waren dingsploegen in totaal 15 lijken gr (borgen. Drie personen worden nog vermist, maar men neemt aan, dat zij de dood hebben ge vondenDe overigen werden ge red, maar sommigen waren ern stig gewond. Volgens berichten uit Delaas in Vararlberg, waar het .station door een lawine werd wegge vaagd, is ook een expressetrein met bestemming Wenen, welke als gevolg van de sneeuw op het station was gebleven, met de sneeuwmassa in een dal gestort. In de trein, die uit vier personen rijtuigen, één goederenwagon en een locomotief bestond, zaten 'n gezin van een onbekend aantal personen en (wee studenten. In de Italiaanse Dolomieten zijn ook verscheidene lawines voorge komen, maar tot nu toe is geen melding gemaakt van slachtof fers. In de Beierse Alpen zijn voor de derde achtereenvolgende dag la wines naar beneden gekomen. Twee personen vonden sedert Zondag de dood. Vele wegen zijn afgesneden en verscheidene au to's bedolven, maar de inzitten den konden worden gered. Een arbeider is nabij het station van Traunstein door een trein overre den, daar hij niet meer van de rails, die aan beide zijde door een hoge muur van sneeuw was om geven, kon komen. In Boergondië (Frankrijk) zijn wolven door de kou uit de bossen gedreven. Zij zoeken in bewoonde streken naar voedsel. Ook in Oost-Frankrijk is het gevaar voor lawines toegenomen door een iets hogere temperatuur. BRITSE TROEPENTREIN BLEEF IN DE SNEEUW STEKEN. De Britse troepentrein van Vil lach, in de Britse zone van Oos tenrijk, naar Hoek van Holland is Dinsdag ten Z. van Lend in de provincie Stftzburg in de sneeuw blijven steken. Amerikaanse sol daten zijn er, ondanks een ver blindende sneeuwstorm, in ge slaagd de trein uit te graven. ZWARE SNEEUWVAL IN ZWEDEN. Uit Zweden wordt zware sneeuw val gemeld. Op vele wegen zijn vrijwilligers en soldaten aan het sneeuwruimen. In de buitenwij ken van Stockholm moest men op bepaalde plaatsen met ladders over de ontstane sneeuwmuren klimmen. In sommige streken worden hefschroefvliegtuigen gebruikt voor het leiden der rui mingswerkzaamheden. In Uppland ten N. van Stock holm. zijn vele bomen ontworteld door de storm die met de sneeuw val gepaard ging. Naar schatting vertegenwoordigen zij 2.000.000 kubieke meter hout. Dag en nacht wordt gewerkt om de bomen van de wegen te verwijderen en door de vallende bomen vernielde elec- trische draden te herstellen. ZWARE STORMEN IN HET N.O. VAN DE VERENIGDE STATEN. De zwaarste storm in het N.-O. van de Ver. Staten in vijf jaar. heeft tot nu toe 57 doden geëist. De storm neemt thans af. In Philadelphia viel een laag van ongeveer 25 cm sneeuw. De zwaarste sneeuwval in zeven jaar in deze streek. Tot ve<- naar het zuiden kwam de temperatuur onder het vriespunt. In de V. S. hebben zware sneeuwstormen, die de Oostelijke 1 en Zuidelijke staten onder een laag van 25 cm hebben bedekt, aan minstens 41 personen het i leven gekost. In New York werden alle 11.000 leden van de brandweer opge roepen om sneeuw te ruimen. In Philadelphia zijn alle scholen en vele kantoren en fabrieken ge sloten. Op sommige plaatsen is de tem peratuur gedaald tot 27 graden onder nul. Weerkundigen hebben weinig hoop, dat het spoedig gaat dooien. Het spoorwegverkeer en de luchtvaart ondervinden ernstig hinder van de sneeuw. DE LAWINES IN ZWITSER LAND. In Zwitserland zijn in de afge lopen twee dagen door lawines ten minste 18 personen om het le ven gekomen. Ten minste drie personen worden vermist. Vele De Franse delegatie naar de komende vier-mogencthedenbe- sprekingen zal 21 dezer, onder leiding van de minister van Buitenlandse Zaken Bidault. naar Berlijn vertrekken. veroordeeld wegens „spionnage 1 y, nsen zijn ernstig gewond, ver- scheidene huizen verwoest. Ook is er veel vee omgekomen. Het lawinegevaar is volgens 't federale lawinen-instituut te Da- vos iets afgenomen. Men vreest, dat het werkelijke aantal vermisten veel groter dan drie zal blijken te zijn, daar ge hele gezinnen bedolven zijn. De sneeuw, waaraan de winter- centra nog slechts enkele weken geleden gebrek hadden, heeft nu dood en verwoesting gebracht.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1