RADIO? Binnenlands nieuws Het offer van Svitjold De agrarische problemen der Ver. Staten LORD SIMON OVERLEDEN ZEEPOST Eden houdt vast aan N.A.V.O. en vrije Duitse verkiezingen Geen prijsverhoging bij Ned. Spoorwegen RECHTSZAKEN VLIEGTUIGONGELUK IN DE VER. STATEN WIELRENNEN MARKTBERICHTEN. Wat brengt de 'De toestand in Atjeh Nunscke over Amerikaanse activiteit De guerillastakingen in Engeland Bendeadiviieit in hei gebied van Tjiiaijap Veikiezingen voor de Opperste Sowjei HÜ is er dus toch in geslaagd het eiland te bereiken, denkt hij vol vreugde. Met spanning wacht hij af hoe dit af zal lopen. In een speciale boodschap aan het congres heeft president Eisen hower Maandag verklaard, dat het Agrarische probleem in de Verenigde Staten ernstig en inge wikkeld is, en dat er onmiddellijK maatregelen moeten worden ge nomen om de toeneming van de bedreiging voor het Amerikaanse landbouwprogramma tot staan te brengen teneinde economische nood in de agrarische gebieden in de Ver. Staten te voorkomen. De president stelde in zijn boodschap voor om reeds be staande overschotten aan agrari sche producten ter waarde van 2,5 milliard dollar van de markt te houden met het doel prijs daling tegen te gaan. Hij beval voorts aan het in de oorlog inge stelde systeem van verplichte steun voor de prijzen der agra rische producten aan het einde va:: het lopende oogstjaar af te schaffen, en stelde het congres voor toe te staan, dat de regering voortgaat met het gebruiken van de overschotten voor hulpver- Ier mg aan bevriende landen en vow het lenigen van nood, waar deze zich voordoet. President Eisenhower deelde mede. dat de regering in een po ging om de afzet in het buiten- Des maanden na het uitbreken van de opstand van Daud Beu- reuh zal de militaire bijstand in Atjeh worden ingetrokken vol gens een plan van het leger, de politie en de gouverneur van N.- Sumatra, aldus heeft het hoofd van de politie in N.-Sumatra, Darwin Karim, aan Aneta mede gedeeld. voegde hier aan toe, dat zo- laotg de kern van de ibende van Daud Beureuh niet geëlimineerd is, de militaire bijstand niet kan worden ingetrokken. Die kern be staat uit deserteurs. Het hoofd vaS de politie zei, dat ofschoon rechtstreekse aanvallen van de bende niet meer voorkomen, de veiligheid in Atjeh nog niet ge waarborgd is, zolang de kern van de bende nog niet gevangen is. Besgevraagd zeide hij, dat er geen tekenen zijn, die er op wij zen, dat zich vreemdelingen be vinden bij de bende vanDaud Beureuh. Toen de opstand in Atjeh begon, werd slechts één Ja panner gedood. Intussen is een missie van het parlement in Kutaradja aange komen. De missie zal o.a. West en Zuid-Atjeh bezoeken. De dienst openbare werken in Kutaradja heelt aan Aneta mee gedeeld, dat sinds de opstand de bevolking van Sigli en Atjeh-Pi- die te kort aan drinkwater heeft. Een bron van drinkwater in Ba- tee 12 km van Sigli gelegen, werd door de opstandelingen vernield. Aangezien die omgeving nog niet land uit te breiden binnenkort een aantal handelsmissies zal zen den naar Europa, Azië en Zuid- Amerika. Deze missies zullen on derzoeken, welke mogelijkheden er bestaan voor uitbreiding van de internationale handel in voed sel en katoen in de onmiddellijke toekomst. Naar hij hieraan toe voegde bereidt de minister van Landbouw, in overleg met de minister van Buitenlandse Zaken, besprekingen voor met de minis ters van Faninciën van andere landen. De bedoeling is van ge dachten te wisselen over onder werpen, verband houdend met het gebruik van overschotten en voorraden van agrarische- pro ducten. n De onder communistische lei ding staande Britse vakvereni ging van electriciens is Maandag de aangekondigde actie van ,,guerilla-stakingen" begonnen, doch zij heeft geen mededelingen verstrekt over de uitgebreidheid ervan. In de loop van de week zullen 2.000 electriciens, werkzaam bij de bouw van strategische indus trieën, het werk neerleggen ter ondersteuning van looneisen. Mo gelijke plaatsen waar gestaakt zal worden zijn olieraffinaderijen, autofabrieken, staalfabrieken, stations voor atoomonderzoek en luchthavens. De electriciteits- voorziening en de industriële pro ductie zullen niet worden ge schaad. Wat de staking van Maandag, de eerste dag van de actie, be treft, is slechts bekend, dat de 26 electriciens op het bouwterrein van de eerste Britse atoomfa- briek te Calder Hall in Cumber land bijna de gehele dag hebben gestaakt. Overigens is gemeld, dat op drie plaatsen elders arbei ders hebben geweigerd gehoor te geven aan de oproep van de vak vereniging. De Oostduitse vice-premier Nuschke heeft op een persconfe rentie gezegd, dat brandstichting, sabotage en moord door Ameri kaanse agenten in Oost-Duitsland een essentieel onderdeel vormen van de politiek der Amerikaanse regering. De gebeurtenissen van 17 Juni j.l. moesten de Amerika nen echter aangetoond hebben, van hoe weinig nut hun machi naties waren, aldus Nuschke. De Sowjet-Russische minister Boel- ganin (Oorlog) en diens plaats vervanger Sokolofsky hadden hem gezegd, dat naar hun mening een slagen van de „provocatie van 17 Juni" een derde wereld oorlog betekend zou hebben. De Amerikanen moesten onverwijld maatregelen nemen om de „Ame rikaanse spionnagecentra" in West-Berlijn op te ruimen, onge acht in welke sector van Berlijn de viermogendhedenconferentie gehouden zou worden. Uit mede delingen van gearresteerden was op te maken, dat de „Amerikaan se spionnage" een nieuwe provo catie tijdens de conferentie voor bereid. Nuschke noemde namen, adressen en telefoonnummers van personen, die volgens hem bij de Amerikaanse activiteit betrokken waren. Lord Simon, voormalig Brits minister van buitenlandse zaken, is Maandag op tachtigjarige leef tijd in een ziekenhuis te Londen overleden. Hij werd achtereenvolgens mi nister van buitenlandse zaken, onder MacDonald, in 1931/.minis ter van binnenlandse zaken in 1935 en minister van finanoiën in 1937, als opvolger van Neville Chamberlain. Van 1940 tot 1945 was hij voor zitter van het Hogerhuis, éen ambt, dat hij twintig jaar eerder had geweigerd. Lórd Simon sir John Simon, vóórdat hij lid van het Hogèrhuis wercl was een overtuigd libe raal. Hij begon zijn carrière als advocaat en was een der beste juristen van zijn tijd. Hij publi ceerde verschillende juridische werken en in 1952 zijn autobio grafie. Zijn activiteit was het grootst in de tijd van de troonsafstand van koning Edward VIII de hui dige hertog.van Windsor) en tij dens de crisis van München. Hij was van oordeel, dat Chamber lains politiek van verzoening ten aanzien van Hitier juist was, omdat de westelijke mogendhe den hierdoor tijd wonnen. Een der vreemdste gebeurtenis sen in zijn leven was zijn onder hond met Rudolf Hess, die in de oorlog in zijn eentje per vliegtuig naar Engeland kwam. Lord Si mon ondervroeg Hess, maar deze weigerde met hem te lunchen, omdat de nazi-leider vreesde, dat het voedsel vergiftigd was. Lord Simon was minister van buitenlandse zaken van 1931 tot 1935, de critieke jaren, waarin de nazi's hun macht in Europa ont plooiden. Hij bleef, toen hij niet meer deel uitmaakte van het kabinet, een actieve figuur in het Hoger huis. Een verlaat bericht uit Tjila- tjap meldt, dat een bende ter sterkte van circa 150 man Don derdag de desa Tjipurut in het district Madjenang in het regent schap van Tjilatjap is binnenge drongen. Deze bende heeft ook de inwo ners van de desa's Tjiboko, Tji- kukun, Limbangan en Gandrung- mangun-Sidaredja van hun bezit tingen beroofd ter waarde van duizenden rupiahs. Bij een vuurgevécht met het leger, dat de bende achtervolgde, werden elf bendeleden gedood en een aantal zwaar gewond. Ver scheidene bendeleden werden ge- Anthony Eden, de Britse mi nister van buitenlandse zaken, heeft Maandagavond in een ra diorede verklaard, dat het Westen nooit het Atlantisch pact zou op geven om overeenstemming met de Sowjet-Unie te verwerven en dat het zou blijven staan op vrije verkiezingen in geheel Duitsland als „eerste voorwaarde" voor her eniging. „Wat er ook gebeuren moge, wij kunnen dit bondgenootschap (het Atlantisch pact) dat de grondslag is van onze veiligheid dat niemand bedreigt, niet opge ven", zo zei hij. Eden meende, dat de tweede wereldoorlog niet zou zijn uitgebroken, als toen een At lantisch verdrag had bestaan. vangen genomen. Voorts legde geheel van opstandelingen gezui- het leger beslag op een aantal verd is, is het moeilijk de vernie- goederen, w.o. schrijfmachines lingen te herstellen. Ook de bron, en kantoorbehoeften. Deze goe dje Kutaradja van water voor- deren waren afkomstig van de ziet, is vernield, waardoor sinds onderneming Margokarahardjan, 8 December de stad geen water die door de bende onlangs werd uit de leidingbuizen ontvangt. WOENSDAG 13 JANUARI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.50 Vo«r de vrouw; 9.00 Gymn.; 9.10 GNm.; 9.30 Waterstanden; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de huis vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Ork.; 18.80 Mededelingen; 12.38 Or- gilt; 13.00 Nieuws 13.15 Ten toonstellingsagenda; 13.18 Lich te muziek; 13.45 Causerie; 14.00 Piano- 14.15 Voor de jeugd; 14 50 Koor. 15.20 Voor de jeugd; li.00 Voor de zieken; 16.30 Voor de jeugd; 17.15 Orgel; 17.30 Kwintet; 17.50 Regeringsuitzen- :itag 18.00 Nieuws; 18.20 Cause rie;' 19.00 Voor de jeugd; 19.05 Toespraak; 19.20 Gram.; 19.30 Vcjpr de jeugd; 20.00 Nieuws; .28»5 Pol. commentaar; 21.40 Gabaret; 22.10 Dansmuziek; 32L45 Causerie; 23.00 Nws.; 23.15 .Esperanto; 23.20 Voordracht en rwwiek. HILVERSUM II; 7.00 Nieuws; 7 16 Gymn.7.33 Gew. muziek 7,45 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 Tot uw dienst; 8,85 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 990 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gr. jjUJO Hoorspel; 12.00 Piano Jt.30 Mededelingen; 12.33 Lich te muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Kauserie; 13.20 Amus. muziek; 13.50 Weinachtsoratorium15.30 Amus. muziek; 16.00 Voor de ifragd; 17.20 Gram.-. 17.30 Orgel; 88.00 Klankbeeld; 18.15 Gram.; 18.30 Causerie- 18.45 Zang; 19.00 Seuws; 19.10 Boekbespreking; .25 Gram.; 19.30 Buitenl. over hebt; 19.50 Gram.; 20.00 Radio- fcrant; 20.20 Orkest; 21.15 Cau serie; 21.35 Weense muz.; 22.00 Wscussie; 22.15 Piano; 22.45 Ge- ibed; 23.00 Nieuws! 23.15 Gïam. BK.USSEL VI.: 12.00 Gram.; 18.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.40 Gram.; 16.05 Orkest; 17.00 Nieuws; 17.10 Gr.; 17.30 Voordracht; 17.40 Gram.; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Zang; 18.30 Gram.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 20.00 Orkest; 20.45 Gram.; 21.00 Opera; 22.00 Nws.; 28.15 Kamermuziek; 23.00 Nws. geplunderd. Voorts werd gemeld, dat een bende van de Darul Islam ter sterkte van circa 300 man Zondag op de bevolking van Gandruman- gun heeft geschoten, waardoor tien bewoners werden gedood. Voorts werd een aantal personen o.w. leden van de desawacht mis handeld of ontvoerd. De bende liet twee doden en een zwaar ge wonde achter na een vuurcontact met het leger en de politie. Naar aanleiding van een des betreffend gerucht delen de Nederlandse Spoorwegen mede, van de loon- en prijsverhogin- dat hoewel zij de ontwikkeling gen uiteraard nauwkeurig vol gen, zij noch verhoging van de reizigers-, noch verhoging van de goederentarieven ln overweging hebben. POLITIERECHTER MIDDELBURG. Wegens het smokkelen van vee of het daarbij behulpzaam zijn, stonden voor de politierechter te Middelburg terecht de Belgische veehandelaar M. G. van P., de landbouwer A. de L. te Koe wacht, in wiens stal de te smok kelen koeien tijdelijk waren on dergebracht, de slager-veever voerder A. W. de J. en de vee handelaar J. V. beiden te Axel, de veehandelaar L. W. van D. te St Jansteen, de landbouwer L. A.' M. van M. te Zuiddorpe, en de paardenkoopman J. M. te Sas van Gent. Zij hoorden de volgende vonnis sen tegen zich uitspreken: De Belg M. G. van P. 10 weken, waarvan 7 weken voorwaardelijk, met een proeftijd van 2 jaaif en verbeurdverklaring van de inbe- slag genomen koeien; A. de L. te Koewacht tot een geldboete van 100 en 2 mnd. voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar; A. W. de J. te Axel tot een boete van 75 of 10 dagen en 14 dagen met een proeftijd van 2 jaar; J, V. te Axel en L. W. van D. te St. Jansteen ieder tot een boe te van 100; L. A. M. te Zuiddorpe tot 10 weken, waarvan 7 weken voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar; J. M. te Sas van Gent tot 3 mnd. gevangenisstraf. KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijnstillende Thermogènede weldadige warmte verjaagt ver- koudhe'_ Vrije verkiezingen voor Duits land noemde hij „de enige metho de" om een representatieve Duitse regering te krijgen, waarmee de vier mogendheden een regeling voor Duitsland kun nen bespreken. Hij hoopte, dat de Sowjet-Unie op de vier-mogend- hedenconferentie in Berlijn het Westen op dit punt tegemoet zou komen. Als de Sowjet-Unie van haar zijde garanties zou vragen tegen een herenigd Duitsland, zal het Westen geheel bereid zijn die te bestuderen, zo voegde Eden hieraan toe. Hij wees op de repds bestaande garanties tegen aan vallen, o.m. vervat in het V. N.- handvest en het Brits-Russisch vriendschapsverdrag van 1943. Eden wees er voorts op, dat de N.A.V.O. zuiver defensief van aard is en dat onder de ontwor pen Europese verdedigingsge meenschap een internationaal or gaan, waarin Frankrijk o.m. zit ting zou hebben, toezicht zou houden op de Duitse bewape ningsindustrie. Met de volgende schepen kan zeepost voorden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië: s.s. „Raki" (21 Jan.). Ned. Nw. Guinea: m.s. „Banta" (4 Febr.). Ned. Antillen: m.s. „Willem stad" (19 Jan.). Suriname: s.s. „Cottica" (20 Jan.), Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Starling Castle" (16 Jan.j. Canada: s.s. „Rijndam" (23 Jan.) Zuid-Amerika: s.s. „Hornero" (20 Jan.). Brazilië: m.s. „Burgsparren- berg" (19 Jan.). Uruguay: s.s. „Maasland" (18 Jan.). Australië: via Engeland (16 Jan.). Nieuw-Zeeland: (16 Jan.). Inlichtingen betreffende de verzenddata van postpakketten geven de postkantoren. Bij er n vliegtuigongeluk bij Shreveland in de Amerikaanse staat Louisiana zijn Zondagavond twaalf personen om het leven gekomen. Het ongeluk werd veroorzaakt door ijsafzetting op de vleugels. Er waren geen over levenden. Onder de omgekomenen bevond zich Thomas Braniff, de presi dent van de „Braniff Airlines". Het gezelschap keerde huis waarts van de eendenjacht. Braniff, die de leeftijd van 70 jaar bereikte, stichtte in 1928 de „Braniff international Airlines", die hij zag groeien tot een van de grootste en veiligste maatschap pijen van het land. Sinds 1932 heeft zich bij de onderneming geen dodelijk ongeval voorge daan. Braniff had in 1938 zijn enige, twintigjarige, zoon Thurman verloren bij het verongelukken van een particulier vliegtuig. Ook zijn enige dochter, Jéanne, ont viel hem. Zij stierf bij de ge boorte van haar eerste kind in 1948 en haar man overleed een jaar later. Braniff was Maltees ridder en commandeur in de orde van Sint Gregorius. Zijn maatschappij heeft ruim vierduizend man in dienst. Engeland TELT HOEVEEL RADIOLUISTERAARS NEDERLAND? Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 Januari 1954 1.841.249 tegen 1.830.753 op 1 De cember 1953. Op 1 December 1953 waren er 488.437 aangeslotenen op de radiodistributie tegen 486.050 op 1 November 1953. Op 14 Maart zullen in de Sow jet-Unie verkiezingen worden ge houden van nieuwe leden van de opperste Sowjet, ajdus heeft ra dio-Moskou medegedeeld. Eigen lijk zouden zij op 12 Maart ge houden moeten worden, maar dit is een werkdag en daarom zijn zij verschoven naar Zondag 14 Maart. De huidige opperste Sowjet werd op 12 Maart 1950 gekozen voor een termijn van vier jaren. De regeling der verkiezingen ge schiedt overeenkomstig de arti kelen 54 en 72 van de grondwet, aldus de mededeling van 't presi dium. welke is ondertekend door maarschalk Worosjilof en secre taris Pegof. De opperste Sowjet, het hoogste wetgevende orgaan van de Sow jet-Unie, bestaat uit twee huizen, de Sowjet van de unie en de Sow jet van de nationaliteiten. De leden van de Sowjet der unie worden gekozen van een enkele lijst op basis van het bevolkings- tal, n.l. een lid per 300.000 inwo ners. De Sowjet der nationaliteiten telt 25 afgevaardigden voor elke constituerende republiek, elf voor elke autonome republiek, vijf voor elk autonoom gebied en één voor elk nationaal gebied. De opperste Sowjet komt mees tal slechts tweemaal per jaar bij een. Zij kiest het presidium, dat het voortdurend in functie zijnde wetgevende en uitvoerende or gaan vörmt. BRAND IN APOTHEEK VAN SANATORIUM. Omstreeks vijf uur gistermid dag is brand uitgebroken in de apotheek van het sanatorium „Beatrixoord" te Appelscha. De brandweer van het sanatorium en die van Appelscha werden terstond na het ontdekken van de brand gewaarschuwd. Zij konden het vuur na circa een uur mees ter worden. Alleen de apotheek brandde uit. De aangrenzende operatiekamer kon behouden worden. Uit voorzorg werd een aantal vrouwelijke patiënten uit in de nabijheid van de apotheek liggende barakken naar andere delen van het sanatorium overge bracht. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De brand is vermoedelijk ont staan doordat, toen men in de apotheek bezig was met aether, deze vloeistof vlam heeft gevat. BENDE JEUGDIGE GEPAKT. DIEVEN MOEILIJKHEDEN BIJ DE TRIO TAPIJTFABRIEK TE HUIZEN. Reeds eerder maakten wij mel ding van moeilijkheden bij de Trio tapijtfabrieken te Huizen (N. H.), waar 50 man ontslagen zijn wegens gebrek aan orders. De fabriek vroeg surceance van betaling aan, waarna door de rechtbank bewindvoerders wer den aangesteld. Op deze fabriek werkten tot voor kort 350 arbeiders. Thans is door de bewindvoerders failisse- ment aangevraagd. Deze aanvra ge zal heden door de rechtbank worden behandeld. Het personeel is met deze gang van zaken niet tevreden. Aan de ministers van Sociale Zaken, van Economische Zaken, aan de directeur-generaal van economische Zaken, aan de industriële financiering en aan 't gerechtshof te Amsterdam zijn thans brieven verzonden getekend door 15 man van het leidingge vend personeel, waarin zijn pro testeren tegen het beleid van de bewindvoerders. Zij geven een uiteenzetting van de financiële moeilijkheden in 't bedrijf, die naar zij zeggen 't gevolg waren van het uittreden van twee vennoten in 1952, waar onder een broer van de huidige directeur. De EnkHuizer politie is er in ge slaagd een „bende" van jeugdige diefjes op te rollen. Het waren acht jongens in de leeftijd van 8 tot 11 jaar, die al weken achter een diefstallen gepleegd hebben in allerlei winkels. Ze hadden 'n geraffineerd trucje uitgedacht. Als ze een winkel binnen gingen vroegen ze om een doos en wan neer het geluk hun gunstig ge zind was en de winkelier moest zoeken, sloegen ze hun slag. Soms werden twintig repen cho colade tegelijk gestolen, dan weer rollen drop of gevulde koeken. Als zij genoeg hadden van zoetig heid, werd b.v. een worst gepakt. De jongens komen allen uit keu rige gezinnen. ECHTPAAR AANGEHOUDEN VERDACHT VAN OPLICHTING De Haagse politie heeft Zater dag in de Javastraat de koopman D. N. aangehouden, verdacht in 19 gevallen boeren, in verschillen de plaatsen hier te lande, te heb ben opgelicht, waarbij hij een soort wisseltruc toepaste. N. had zich verscholen in de buurt van een perceel, waar zijn vrouw en kinderen een verblijf hadden ge vonden. Een rechercheur zag hoe N. zich daar trachtte schuil te houden en wilde hem arresteren. De koopman nam de benen en de rechercheur ging hem na. Na 3 keer dwars de straat te zijn over gestoken werd N. gegrepen op de hoek van de Alexanderstraat. Hij werd naar het politiebureau ge transporteerd en daarna naar Utrecht overgebracht, waar hij voor de officier van justitie zal worden geleid. De vrouw van N„ wier initialen E. E. M. J. M. lui den, is ook gearresteerd. Zij wordt verdacht van valsheid in geschrifte en oplichting en is naar Soest overgebracht. De po litie was reeds anderhalf jaar op zoek naar N. De veehouder C. van der E. aan de hoofdweg te Rotterdam waar schuwde een agent van politie, dat er een vreemde fiets op zijn erf stond. De agent dacht onmiddellijk aan een kippendief, die de laatste tijd de kust onveilig maakte. Terwijl hij op weg was naar Van der E. zag hij een fietser aankomen, wiens fietstassen bol stonden. Hij sommeerde hem halt te houden, maar de wielrijder ging nog harder rijden. De agent leende toen een fiets van een passerende vrouw en loste twee waarschuwingsschoten. Ook dit bleek niet te helpen, maar kort daarop achterhaalde hij de dief. In de zijtassen bevond zich een aantal bij de veehouder gestolen kippen. VAN DE WAL IN DE SLOOT. Zondagmiddag is een agent van politie in de Kattensloot te Am sterdam geraakt. Toen hij zijn uniformpet, die was afgewaaid, wilde grijpen, struikelde hij over een langs de walkant liggende kabel en viel in het water. AUTO OVER DE KOP. Zaterdag is op de Strandweg een auto over de kop geslagen. De wagen werd bestuurd door de 14-jarige W. B. uit de Zijpendael- straat te Den Haag. De jongen mocht op de Strand weg voor zijn vader even de auto besturen. Zijn vader had bedoeld dat hij de auto naar rechts zo'i sturen, doch in plaats daarva i stuurde hij naar links, waardoor- hij bij een afrit van de Strandweg kwam. De vader wilde toen rem men, doch vergiste zich en gaf gas, waardoor de auto van de Strandweg af over de kop op het strand stortte. Tijdens de vel vloog een deur van de auto open, zodat de inzittenden de auto na dat deze op het strand was ko men te liggen, konden verlaten. De vader kreeg een verstuikte rechtervoet. Per particuliere auto is hij naar zijn woning vervoerd. Het dak van de auto en de mo torkap waren gedeukt en de voorruit vernield. ROOKBOM OP HET STRAND GEVONDEN. Op het Scheveningse strand ter hoogte van het monument is Zo *- dag een soort gascylinder gevon den. Bij onderzoek bleek het voor werp een rookbom te zijn, gevuld met carbid. De politie heeft de vondst gedeponeerd in de zand bak van de politiepost. KIPPENDIEF NA SCHIET PARTIJ AANGEHOUDEN. De 65-jarige D. de B. is Zondag avond door de politie te Rotter dam gearresteerd, zij het na eni ge moeite en twee waarschu wingsschoten. ■I v 51. Op z(jn uitkijk post kijkt Ragnar toe. In de figuur met wap perende haren op de Drakar heeft hij Svit jold herkend. Zonder iets te ver moeden van de geva ren die het bedreigen, stevent het geldschip uit Noorwegen op de baai aan. Van de an dere kant naderen de drie schepen van Bo- huslan met de kenne lijke bedoeling het schip te ente ren. Daartussen alleen Svitjold met zijn Drakar om dit te verhin deren. Een tegen drie, ogenschijn lijk een hopeloze toestand. Plotseling maakt Svitjold's schip een scherpe wending naar rechts, terwijl de mannen aan boord wil de gebaren maken naar het Noor se geldschip. Zo handig is de be weging uitgevoerd, dat het schip vrijwel zonder vaart te verliezen, nu recht voor de wind op het CO» HAS TEM TOONOE» STuOKJE dichtstbijzijnde vaartuig van Bo- huslan toezeilt. Strakker trekken de mannen het zeil, steeds groter wordt hun vaart Verbijsterd kijkt Ragnar toe: „Waar gaat hij naar toe? Wat gaat hij doen?" mompelt hij. Het wordt hem spoedig duidelijk. Met een daverende klap ramt de scherpe, met ijzerbeslagen boeg van Svitjold's schip het vaartuig van Bohuslan en splijt diens ste ven, dat de houtsplinters rondvlie gen! „Bij de mjöllair van Thor!" brult Ragnar geestdriftig. „De draak heeft de slang verpletterd!" Daar bij doelend op het slangenzinne beeld in het zeil van Bohuslan. Maar reeds wordt zijn aandacht geyestigd op het geldschip: de rie- mefo zijn uitgelegd .en zij roeien tegen de wind in naar het derde schip van Bohuslan toe. Het schip dat door Svitjold ge ramd is, verkeert in zinkende toe stand, de meeste krijgers zijn over boord gesprongen. Intussen maakt Svitjold zich op om ook het overblijvende schip van Bohuslan in de grond te boren. De mannen op het bedreigde schip be grijpen wat hun te wachten staat en schieten wanhopig een regen van pijlen op hun aanvaller af. Dank zij de meesterlijke tactiek van Svitjold zijn de kansen vol- komen gekeerd. Maar nu dreigt een ander ge vaar; verscheidene schepen van Bohuslan komen hun landgenoten te hulp. Tegen deze overmacht zal Svitjold zelfs niets kunnen begin nen, begrijpt Ragnar. Hij heeft in stijgende opwinding het machtige gebeuren gevolgd en breidt nu van verlangen om mee te doen. „Wij komen U ter hulp!" schreeuwt hij, wild met zijn armen zwaaiend, en holt dan naar bene den. EEN MIJN EXPLODEERDE. De eerste „Ronde Van Zuid- Vietnam" heeft reeds in de eer ste étappe op abrupte wijze een einde gevonden, toen een deer Vietmin-troepen geplaatste land mijn op de weg, waar de kara vaan voorbij trok, draadloos tot ontploffing werd gebracht. De soldaten van de Vietmin, die deze aanslag pleegden, lagen op korte afstand van de weg in een hinderlaag, van waaruit zij ook nog geweervuur op de deelne mers en toeschouwers openden zonder dat échter iemand werd gewond. Twee renners, die aan de kop lagen, en de reclame-karavaan waren de plek gepasseerd, de an dere deelnemers hebben zo gauw als zij konden rechtsomkeert ge maakt. VEEMARKT ROTTERDAM. 11 Januari 1954. Totale aanvoer 2101 w.o. 1080 vette koeien en ossen; 927 var kens en 94 schapen of lamme ren. Prijs per kg: Vette koeien le kw. 1,76 tot 2,96; 2e kw. 2,60 tot 2,74; 3e kw. 2,25 tot 2,40. Varkens (lev. gew.) le kw. 1,87; 2e kw. 1,85; 3e kw. 1,82. Prijs per stuk: Lam meren le kw. 100; 2e kw. 90; 3e kw. 80. Overzicht. Vette koeien aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen als vcrige week Dinsdag, prima's boven note ring, afloop minder. Varkens aanvoer groot, handel tamelijk, prijzen teruglopend, prima's af loop slecht, enkele prima's bo ven notering. Lammeren aan voer minder, handel vlot, prijzen gced prijshoudend. AARDAPPELBEURS TE ROTTERDAM. 11 Januari 1954. Kleiaardappelen 35 mm op waarts: Eigenheimers 12 tot 11,75. Voeraardappelen 4 ot 12,25 tot 13,50; Furore 13; LJselster 10,50; Meerlanders Alpha's f 9,75; Bevelanders 16; Bintjes 11,25 tot 12,26; 4,25. Alles per 100 kg. GRAANBEURS ROTTERDAM. 11 Januari 1854. Binnenlandse granen. (officieuze noteringen per 193 kg franco Rotterdam) Tarwe. Doorsneekwaliteit op vochtconditie tot 27,60, betere kwaliteiten daarboven. Voedergranen. Zomergerst, goed prijshoudend, maalkwaü- teit tot 21,50, overigens 22,25 tot 23,75, grove geschoonde daarboven. Haver, kalmer 20,50 tot 21,75, blanke daarboven. Rogge. Flauw met weinig zaken 21,25 tot 22, 17 pet. vocht- garantie daarboven. Mais met weinig of geen aanbod prijshoo- den. doorsneekwaliteit tot 27,50. Peulvruchten. Groene erwten prima kwaliteit me*, betere pritj- zen 40 tot 51,50. Schokkers 50 tot 70. Bruine bonen 86 tot 102,50.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 3