u;t s Het reconstructieplan Schouwen-Duiveland De zending in Zuid-Afrika. Het weer in Europa De koffiesmokkel bij Aken aanzienlijk teruggelopen DE ITALIAANSE KABINETSCRISIS De critiek opr Djilas Bouwvakarbeiders in Borne protesteren rovtncie De gevechten in Laos DALADIER PLEIT VOOR RÜSSISCH-FRANSE TOENADERING De opdracht van Robert Mersham AGENDA Lawines in Zwitserland en Oostenrijk TER A ARDEBESTELLIN G VAN IZAAK VAN MELLE. Hr. Ms. DE RUYTER HEEFT 'N GROTE REIS VOOR DE BOEG. TERNEUZEN. SLUIS. De invoer van afgeroomde melk in Nederland gemaakt 1 Onderhoud tussen Adenauer en Ollenhauer Toen het dijkherstel op Schou wen-Duiveland nog in het begin stadium verkeerde werd het velen in Zeeland reeds duidelijk, dat niet volstaan zou kunnen wor den met een volledig herstel van de oude toestand, maar dat de gelegenheid moest worden aange grepen om tot een grondige re constructie over te gaan. Aan een aantal misstanden moest een einde worden gemaakt en tegelijkertijd diende men te trachten de voorwaarden te scheppen, die dit Noord Zeeuw se eiland een goede toekomst zouden waarborgen. Op 29 April van het vorige jaar werd op ini tiatief van ir M. de Vink, direc teur van de planologische dienst, door Gedeputeerde Staten een commissie geïnstalleerd, welke zich met de bestudering van deze reconstructie zou bezig houden. Het was de reconstructiecommis sie Schouwen-Duiveland. Reeds thans is het 177 bladzijden tellend rapport van deze commissie in druk verschenen. Enkele van de voornaamste conclusies waartoe de commissie is gekomen, luiden als volgt: Bij het herstel van Schouwen en Duiveland is ten behoeve van de landbouw een herverkaveling met sanering naar bedrijfsgrootte noodzakelijk. In Duiveland, Zon- nemaire en Dreischor alsmede in de kop van Schouwen verdient een minimum bedrijfsgrootte van 7 hectaren, in overig Schouwen van negen ha de aanbeveling. De vele haventjes van Schouwen en Duiveland dienen zo mogelijk te worden geconcentreerd tot enkele goed geoutilleerde havens. Het wegennet moet aan de hogere eisen, welke het goederenvervoer in de toekomst zal stellen, wor den aangepast. Goede verbindin gen ook met overig Nederland zijn noodzakelijk. Busvervoer verdient verre de voorkeur boven tramvervoer, en zelfs tijdelijke hervatting van de tramdienst is ongewenst. VOLWAARDIGE WONINGEN. In verband met het zeer grote aandeel van de een- en tweeka merwoningen in de woningvoor raad van Schouwen-Duiveland voor de ramp, acht de commissie het gewenst, dat beschadigde wo ningen in deze categorie niet zullen worden hersteld, doch ver vangen door volwaardige wonin gen. Gezien de grote bezwaren, welke zowel in economisch-so- ciaal, als cultureel opzicht aan verspreide bewoning op het agra risch platteland of in de kleine dorpskern kleven, acht de com missie het in 't belang van de ont wikkeling van Schouwen-Duive land gewenst, dat bij de wederop bouw gestreefd zal worden naar een concentratie van niet-agia- rische bewoning in enkele flinke dorpskernen. Kleine gehuchten, als Oudendijke, Noordwelle. Ei kerzee, Moriaanshoofd, Loopers- kapelle, Brijdorpe, Nieuwerkerk, Capelle, Vianen en Schutje zou den moeten worden bevroren of niet herbouwd. In verband met de zeer grote economische betekenis van het vreemdelingenverkeer voor Schouwen-Duiveland, acht - de commissie het gewenst, dat reke ning zal worden gehouden met: a. de aanleg van nieuwe ont sluitingswegen naar het land be westen Schouwen, Haamstede en Renesse. b. aanzienlijke uitbreiding van de 'vacantie-behuizing, vooral in de goedkopere logiesvormen. c. herstel van de weg over de zeedijken langs de Zuidkust van de polder Schouwen en d. behoud van de onvervang bare natuurgebieden. Teneinde deze voorzieningen in onderlinge, harmonische samen werking tot stand te brengen, zal het gewenst zijn, dat de gehele Westhoek in een bestuurlijke een heid wordt ondergebracht. OPHEFFING KLEINSTE GEMEENTEN. In verband met de structuur wijzigingen tengevolge van de ramp, stelt de commissie voor door opheffing der kleinste ge meenten het aantal gemeenten aanzienlijk te verminderen. De commissie stelt voor Renesse, Haamstede, en Burgh samen te voegen, en te doen grenzen aan een grote gemeente Oostelijk daarvan met Scharendijke, Se- rooskerken en Kerkwerve als centra. De gemeentelijke indeling van de „corridor," waarin Brou wershaven Zonnemaire, Drei schor, Schuddebeurs en Zierikzee liggen, dient nog vastgesteld te worden, waarbij evenwel reeds vaststaat, dat Zierikzee een af zonderlijke gemeente zal blijven. Ook Bruinisse zal zelfstandig blij ven. Sirjansland, Nieuwerkerke, Oosterland en Ouwerkerk wor den echter samengevoegd. Tenslotte bepleit de commissie een stelsel van binnendijken of extra-beveiliging bij eventuele rampen, het plaatsen der bewo ning op terpen, waar geen dijken kunnen worden gelegd en doel matig dijksbeheer. Ds F. G. Clifford, secretaris van de Zuidafrikaanse afdeling- van de Adventisten van de ze vende dag, heeft in het afgelo pen weekeinde te Somerset bij Kaapstad verklaard, dat „de da gen van de blanke zendeling in Zuid-Afrika zijn geteld". „Er is een toenemende wrok in Afrika tegen de blanke. Vroe ger werden zendelingen met open armen verwelkomd, maar bij een bezoek, dat ik onlangs aan gebieden in Oost-Afrika bracht, waar onrust heerst, zag ik een grote verandering", aldus de predikant. I as HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Serenade van Toselli. MORGEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Serenade van Toselli". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Verboden verhouding". In vele delen van Oost- en Mid- In West-Duitsland woeden sinds drie dagen sneeuwstormen, waar den Zwitserland zijn Maandag dofjr dorpen van de buitenwereld weg- en spoorwegverbindingen zijn afgesneden en verbindingen door het neerstorten van lawines verbroken. verbroken. De spoor- en autoweg In de Beierse Alpen is gewaar - tussen Lauterbrunneip >en Inter- schuwd voor lawinegevaar, laken was Maandagmorgen onder Ondergesneeuwde auto s moes een sneeuwlaag van ongeveer 10 ten worden uitgegraven meter dikte bedekt. Passagiers totJï zeven strompelden met hun bagage \ia p0j-gonen omgekomen door lawi- een door een reddingsploeg van nes Elf slachtoffers worden nog spoorwegarbeiders in de sneeuw vermist en twee zijn ernstig ge- mmaaito rinnrffflnp naar een an- wond in ziekenhuizen opgenomen. De Akense douane heeft in 1953 in haar rayon langs de Ne- dei-lands—Duitse grens in totaal 43 ton koffie in beslag genomen. In 1952 nam zij 74 ton koffie in beslag. Deze achteruitgang van de smokkel is vooral te danken aan het feit, dat in Augustus 1953 de Duitse belasting op koffie zozeer werd verlaagd, dat de smokkelaars daarna in plaats van 5 D.m. nog slechts 3 D.m. konden verdienen op een pond koffie. Ook de hoeveelheid bij Aken in beslag genomen sigaretten daalde in 1953 aanzienlijk, zij bedroeg n.l. 267.000 stuks tegenover bijna 100.000 meer in 1952. Het aantal aanhoudingen van smokkelaars bedroeg in 1953 bij Aken 5700 tegenover 8000 in 1952. Ongeveer 3300 smokkelaars werden ver leden jaar in Aken samen tot 306 jaar gevangenisstraf en 1.300.000 mark boete veroordeeld. Voor de verlaging van de kof- fiebelasting in Augustus 1953 nam de Duitse douane bij Aken per maand gemiddeld 5000 kg koffie in beslag, daarna gemiddeld nog slechts 1000 kg. December 1953 leverde hier met 750 kg de klein ste buit op voor de douane sinds het einde van de oorlog. (In Dec. 1952 werd bij Aken 8420 kg het hoogste kwantum sinds de oorlog, in beslag genomen.) gemaakte doorgang naar een an dere trein. De treinen uit Zwitserland, met bestemming Wenen, moesten een lange omweg maken, daar de ge regelde lijnverbinding in Oosten rijk was verbroken. Vele wegen in West- en Noord- Oostenrijk zijn onbegaanbaar ge worden, daar zij door een sneeuw laag van drie meter zijn overdekt. In deze streken woeden hevige sneeuwstormen, waarbij de wind Te Rothrist, bij Olten, zijn vier wagons van de exprestrein Ba zelInterlaken ontspoord. Ook in Spanje ontspoorde als gevolg van sneeuw, een trein en wel de expres van Madrid naar Gijon, die vastliep op sneeuw massa's nabij Villamanin. Ver scheidene personen liepen ver wondingen op. Het Zwitserse instituut te Da- vos, dat waarschuwt voor lawi ne-gevaar, meldde Maandag, dat op die dag ongeveer 60 centime een snelheid van 100 km per uur ^er g^eeuw was gevallen en dat bereikt. Dit, gepaard gaande met het }awinegevaar was toegeno- het omlaag komen van lawines, men heeft geleid tot een verbreken Radio-Boedapest heeft gemeld, van verbindingen en het isoleren dat ;n Hongarije vele wegen zijn Giuseppi Vittorio, de secreta ris-generaal van de onder com munistische leiding staande Italiaanse vakbond, heeft in een toespraak te Pisa verklaard, dat de enkele dagen geleden door de rechtse socialist Giuseppi opge noemde punten kunnen dienen als grondslag voor een rege ringsprogram. Een hierop berustend pro gram, zou, aldus Vittorio, door alle Italiaanse arbeiders worden goedgekeurd. Zelfs op het ter- rein van de buitenlandse poli- tiek is, zo zeide hij, overeen stemming mogelijk. Sarragat had ondermeer een regering onder de linkse chris- democraat Gronchi met mede werking van de linkse Nenni- socialisten voorgesteld. Verwacht wordt, dat prof. Amintore Fanfani, een vurig Ka tholiek sociaal hervormer, die door Alcide de Gasperi en andere leiders van de christen-democra tische partij wordt gesteund, hedenochtend door president Lui- gi Einaudi zal worden aange zocht om een nieuwe regering te vormen. Het Zuidslavische persbureau Tanjoeg heeft een communiqué van het bestuur van de commu nistische partij gepubliceerd, waarin critiek wordt geoefend op een artikel van vice-premier Djilas. Met dit artikel zijn, aldus het communiqué, de andere leden van het bestuur het oneens. Djilas had in het bewuste ar tikel de wijze gecritiseerd, waar op een jonge toneelspeelster, echtgnote van een hoge officier, in de kringen van de Zuidslavi sche hoogwaardigheidsbekle ders was ontvangen. Vrouwen van andere autoriteiten hadden, volgens Djilas, openlijk uiting gegeven aan de afkeer die zij van het huwelijk van de officier met de toneelspeelster hadden. Djilas had de geestesgesteldheid in deze gesloten kring aange vallen. Een vrouwelijke afgevaardig de in het parlement, nadat Ma- nojlowitsji, heeft zich aangeslo ten bij de critiek van Djilas op partijfunctionarissen die voor stander zijn van ontslag van ontslag van fabrieksarbeidsters met onechte kinderen. van dorpen. Te Feuegenberg, in Tyrol, is 'n gehele boerderij onder een lawine verdwenen. De boer is, met drie koeien, onder verscheidene me ters sneeuw bedolven. Redders pogen hem te bereiken. De treinen in Tyrol zijn ver over tijd of rijden over andere routes. In Tyrol woedt reeds 24 uur een sneeuwstorm. In de Oostenrijkse provincie Vorarlberg zijn de eerste lawine slachtoffers gevallen. Vijf broers, die op weg waren naar de kerk, werden onder een lawine bedol ven. Drie hunner wisten zich te bevrijden. Op de Donau zijn ijsschotsen en pakijs waargenomen. Het in Bo- ven-Oostenrijk stromende gedeel te van deze rivier is geheel be vroren. Doch boven Wenen, waar de temperatuur Maandag juist be neden het vriespunt lag, scheen een schitterende winterzon uit 'n helder blauwe hemel. De weg van Zwitserland naar Italië over de St Gothard is op minstens twee plaatsen door neergekomen lawines versperd. Voor vele streken betekende de sneeuwval een intrede van war mer weer. Dit was onder meer 't geval voor het Jura-gebergte, op de grens van Zwitserland en Frankrijk, waar door de droogte van de herfst en de wintervorst bijna een tekort aan drinkwater heerste. Een man, die alleen in een bos hut in het Jura-gebergte woonde, is doodgevroren. Italië: Boven delen van Noord- Italië woeden sneeuwstormen. Gedeelten van de lagunen van Venetië waren met dun ijs be dekt. Tweehonderd sportlieden, o.a. ski'ers, die in de omgeving van Wenen hun sport beoefenden, hebben verwondingen opgelopen. In Zwitserland werden de loco motief en de kolenwagen van 'n passagierstrein onder een lawine bedolven. In Griekenland zijn enkele dor pen door sneeuwval geïsoleerd. Troepen hongerige wolven heb ben schaapskudden aangevallen. In Albanië hebben, naar het „Albanese nieuwsagentschap" meldt, regen en sneeuw 'n einde gemaakt aan de langdurige droog, te, zodat de winteroogst thans niet meer in gevaar verkeert. In enkele delen van Frankrijk en Noord-Afrika is het verkeer door sneeuwval gestremd. De wegen naar Tunis zijn door sneeuw versperd. Bouwvakarbeiders in Borne hebben geprotesteerd tegen de beslissing van de rijksbemidde laars, de voor Borne geldende dispensatie voor de lonen ver vallen te verklaren. Deze beslissing houdt in, dat Borne wat de beloning betreft, van de derde naar de vierde klasse is gegaan, hetgeen een verlaging van de lonen voer de ze bouwvakarbeiders betekent. De vakorganisaties hebben pro test tegen de beslissing aange tekend, evenals het gemeente bestuur van Borne, dat vreest, dat de Bornse bouwvakarbeiders betekent. De vakorganisaties hebben protest tegen de beslis sing aangetekend, evenals het gemeentebestuur van Borne, dat vreest, dat de Bornse bouwvak arbeiders elders in Twente gaan werken, waar de lonen hoger zijn. DU IR W. J. H. IIARMSEN, OVERLEDEN. Op 68-jarige leeftijd is gisteren te Den Haag onverwacht over leden dr ir W. J. H. Harmsen, oud-directeur-generaal van de rijkswaterstaat. In 1908 behaalde hij het diplo ma van civiel-ingenieur en trad in dienst van de rijkswaterstaat, aanvankelijk als adjunct-inge nieur, totdat hij in 1911 tot inge nieur 3e klasse werd benoemd. In 1916 vertrok hij naar Zee land als arrondissements-inge- nieur te Terneuzen. In 1918 werd hij bevorderd tot ingenieur 2e klasse en in 1924 tot hoofdinge nieur van de rijkswaterstaat. In deze functie werden hem be langrijke werken opgedragen, o. m. bij het ontwerpen en de bouw van verkeersbruggên te Keizers- veer, Zaltbommel, Arnhem, Nij megen, Vianen, Moerdijk, Dor drecht, Hedel en Hendrik-Ido- Ambacht. Van 1936 tot 1945 trad ir Harm sen op als hoofdingenieur-direc teur van de rijkswaterstaat; se dert 1945 was hij directeur-gene raai tot zijn pensionnering in 1951. Nadien was hij adviseur van de directie van de rijkswa terstaat. De Technische Hogeschool te Delft verleende hem in 1946 we gens zijn vele verdiensten het ere-doctoraat in dezelfde plechti ge zitting waarin dr A. Plesman werd onderscheiden. Hij was o.a. ere-voorzitter van de vereniging van personeel in dienst van de rijkswaterstaat „Eendracht Maakt Macht." Dr ir Harmsen was comman deur in de orde van Oranje Nas sau en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Op de algemene begraafplaats te Barendrecht is gistermiddag 't stoffelijk overschot ter aarde be steld van de heer Izaak van Mel- le, die te Barendrecht op de leeftijd van 76 jaar op 7 Januari j.l. is overleden. Aan de begrafenis ging een rouwdienst vooraf, die werd ge houden in de Nederlands Her vormde kerk aldaar. Als eerste spreker voerde het woord zijn zoon, de heer G. A. P. van Melle, één der directeuren van Van Melle's biscuits- en tof feefabrieken N. V. te Rotterdam. Na gebed en samenzang voer Hr. ms. kruiser De Ruyter ver trekt op 18 Januari uit Vlissingen voor haar eerste grote reis over de Atlantische Oceaan, waarbij Canadese en Amerikaanse havens worden bezocht. De bevelhebber der zeestrijd krachten en chef marinestaf, vice admiraal A. de Booy, zal het eer ste gedeelte van deze reis mee maken en keert van Oslo per vliegtuig van de marine lucht vaartdienst naar Nederland te rug. den enige vrienden van de over ledene het woord en de eerste, B. Lemkes uit Alphen aan de Rijn zeide, zich richtende tot de fami lieleden, dat de heer Van Melle beminlijk was door de vele goede eigenschappen, die hij bezat en spr. wilde de familieleden dit voorbeeld voor ogen houden. Na een rede van J. A. Bruijn uit Wassenaar, werd het woord gevoerd door de voorzitter van het schoolbestuur van de Chr. school te Breskens, J. van Hane- ghem, die er onder meer op wees, dat gedurende de periode, dat het bedrijf van Van Melle in Breskens was gevestigd, 1900 1945, de bevolking aldaar met de helft is toegenomen. Hij merkte verder op, dat de overledene het verenigingsleven aldaar tot gro te bloei heeft gebracht. Ook heeft de heer Van Melle in 1910 te Breskens de Chr. school gesticht. De heer D. M. van Melle, een broer van de overledene en een der directeuren van de N. V., was de volgende spreker, waarna de president-commissaris der N.V. notaris H. van Mazijk uit Sluis, er op wees, dat de overledene in 1910 tezamen met zijn broer P. C. van Melle de suikerbakkerij heeft omgezet in de tegenwoordige vennootschap. Hij voerde tenslot te nog aan dat de heer Van Mel le op 67-jarige leeftijd de her bouw van het bedrijf te Rotter dam nog ter hand had genomen. Namens het personeel werd tenslotte nog het woord gevoerd door A. A. Haartsen uit Rotter dam. Er was een grote belangstelling in de kerk. Na de rouwdienst werd het stof felijk overschot op de algemene begraafplaats aan de schoot der aarde toevertrouwd. Prijskaarting. Zondagavond werd in café „As- trida" een algemene prijskaarting gehouden, waaraan een 25-tal personen deelnamen. De uitslag was: 1. De Waal: 2. Kr. de Blaaij; 3. Kuijper; 4.J. Oppeneer; 5. P. Bouchaute; 6. C. Dees. Konijnenziekte. Bij de heer I. van Hal te St. Anna ter Muiden is een geval van de konijnenziekte Myxoma- tose geconstateerd. Afdeling N.V.V. opgericht. Alhier werd opgericht een af deling van de' houtbewerkers van het N.V.V. Op de oprichtersavond werd het woord gevoerd door de heer J. Boon, propagandist voor de meubilerings- en houtbedrij ven. In een plaats als Sluis, -waai de houtbewerkende industrie een belangrijke plaats inneemt, is een hechte vakbond van het grootste belang, aldus spreker. Het bestuur van de nieuwe af deling is als volgt samengesteld: H. Bischoff, voorzitter; A. Lies kamp, penningmeester; J. Boo gaard, secretaris. Nut-avond. Voor het departement Sluis Aardenburg van de Maatschappij tot nut voor het algemeen gaf dc heer J. C. Margadant in. de socië teit „Spoor tot vriendschap" te Aardenburg, een uiteenzetting over.de aanwinning van aardolie. De causerie werd door het pu bliek zeer gewaardeerd, hetgeen wel bleek uit de talrijke vragen die de spreker na zijn uiteenzet ting te beantwoorden kreeg. Ter illustratie vertoonde de heer Margadant nog enkele films, o.a. een kleurenfilm van het eiland Curagao. versperd door sneeuw, die hier en daar tot 80 cm dik ligt. Tenminste 20 huizen en boer derijen in Zwitserland zijn door lawines bedolven. JBij Kloster werd een huis met 8 personen meegesleurd. Geen der bewoners is nog teruggevonden. Bij Schwijz konden een kindermeisje en drie kinderen bevrijd worden uit een bedolven huis, doch het kinder meisje moest met ernstige ver wondingen naar een ziekenhuis worden overgebracht. Te Unterseen werden een vrouw gedood en twee van haar zoons gewond, te Altdorf kwam een vrouw om het leven en worden twee personen nog vermist. Uit Vorarlberg is gemeld, dat door lawines in de bossen van Bregen- zer twee personen om het leven zijn gekomen. In de Montafon- vallei zijn twee huizen bedolven, waarin zich vijftien personen be vinden. De voormalige radicale Fran se eerste-minister Daladier, heeft aangedrongen op „herle ving van de geest van het Frans-Russische verdrag van 1944" en andermaal uiting ge geven aan zijn afwijzing van het Europese legerverdrag. Daladier zeide, dat een herbe wapend Duitsland op oorlog zou aansturen, zolang Duitsland weigert de Oder-Neissegrens als blijvend te beschouwen. Voor Frankrijk is, evenals voor de Sowjet-Unie en Polen, de Oder- Neisse-line „de line van de vre de", aldus Daladier. Over zijn reis naar Polen' zei de Daladier in een vraaggesprek met het linkse anti-communis tische blad „Combat", dat hij zeer onder de indruk was geko men van de grote industriële activiteit in dat land. Hij zeide ook gesproken te hebben met verscheidene rooms-katholieke geestelijken, die allen voorstan der waren van het huidige re giem. Bij hevige gevechten in het gebied van Dong Heb, 50 kilome ter ten O. van de Laotiaanse stad Savannakhet, zijn Zondag meer dan 200 Vietminh-opstandelingen gesneuveld, aldus meldt 't Fran se hoofdkwartier te Saigon. De verliezen aan de zijde van de Franse unietroepen waren lager. Uit verscheidene andere secto ren in Laos worden schermutse lingen gemeld. De Franse lucht macht, die de grondtroepen in het gebied van Dong Heb steun de, zette de bombardementen op opslagplaatsen en verbindings lijnen van de tegenstander voort. Militaire waarnemers nemen aan, dat verscheidene Vietminh- bataljons pogen het gebied van Vannakhet en Senom op de rech teroever van de Mekong te om singelen, waar sinds vorige week zwaar wordt gevochten. Aan vallen in de richting van het bol werk Seno werden met behulp van de Franse luchtmacht afge slagen. Van officiële zijde te Bangkok wordt vernomen, dat de regering van Laos aan Thailand toestem ming heeft gevraagd om via Thailands grondgebied voedsel van Savannakhet naar Vientiane te brengen, nu de normale ver-1 De „Gazet van Antwerpen" binding tussen beide steden via toont zich verontwaardigd over de rivier de Mekong door de be- de uitlating in het orgaan van de tot vergeldingsmaatregelen van de kant van Ho Tsji Minh, de lei der van de Indochinese commu nisten, zou kunnen leiden. Franse dtem over Indo-China De voormalige Franse minister voor Indo-China Letourneau heeft Zondag in de nationale c»tn missie van de M.R.P., de volksre- publikeinse partij, verklaard, dat de leider van de Vietminh, Ho Tsji Minh, hem nooit een vredes aanbod had gedaan. Letourneau zeide, dat hij voortdurend had getracht „zich met de vijand in verbinding te stellen" zonder ooit antwoord gekregen te hebben. Vólgens Letourneau kan de In dochinese oorlog in 18 maanden afgelopen zijn, indien het Franse parlement krachtig verklaart Indo-China niet te zullen verla ten totdat de veiligheid van de verbonden staten is verzekerd. zetting van Thakhek door de Vietminh niet kan worden ge bruikt. In officiële kringen te Bangkok verwacht men, dat de Thailandse regering het verzoek ^al afwij zen, omdat aanvaarding mogelijk onbeperkte garantie geruisloos OP Di Vi",NC HAZEL BEDDEN» IN STAALWARENFABRI EKEN Tl ZEVENBERGEN SBr ie- door MARTIN VERDUYN. 10) (Nadruk verboden). Zijn type was haar volslagen onbekend. Wel voelde zij zich diep ge kwetst maar zij was niet boos. Intuïtief voelde zij het diepe ver driet, dat achter de woorden van Mersham verscholen lag en werd zij zich bewust van de zedelijke kracht, die in deze man triom feerde over humane gevoelens. Met een plotselinge vreemde ze kerheid voelde zij, dat naastenlief de zonder een sterk ontwikkeld verantwoordelijkheidsgevoel, zon der een aanvaarding van streng gezag, op zichzelf waardeloos is. Zij stond hier voor een type met een mentaliteit, dat schaars geworden is in deze moderne we reld van zoetelijk humanisme en brute machtswellust. Deze kapi tein wilde kennelijk van beide niets weten. Het opperste gezag was voor hem niet een subjectief gevoel, minder nog een bepaalde willekeurige macht, maar werd door hem bepaald doog 'n zede lijke opdracht in dienst van de gemeenschap. Deze vorm van humanisme was tenslotte de hoogste, die van het offer voor een doelstelling. Ma rion wist dit alles op dit vrese lijke moment met grote zeker heid. Ook voelde zij zich mede schuldig, aan het onverklaarbare gedrag van priofessor Nichols. Even keek zij schuw naar Mers ham op en zij las pijn in zijn grijze ogen, de smart van een sterke man, die een plicht ver vult tegen zijn diepste gevoelens in. Impulsief greep zij zijn hand. „Ik was onredelijk," fluisterde zij. „Ik ben niet sterk genoeg om deze zaak te dienen, nu het er op aankomt. Het gedrag van de pro fessor heeft mij volkomen ver rast. Ik voel mij als een verrader tegenover u allen." „Ik ben een onbeschofte bruut geweest," zuchtte Mersham. „En ik bied u daarvoor mijn excuses aan. Vergeet mijn woorden alstu- blieft." Hij beantwoordde de handdruk van het meisje en glimlachte wat wran£. „Wij zijn wat opgewonden dooi de hitte." Dat zei hij, maar met grote spijt over zijn harde woor den bedacht hij wat de eigenlijke oorzaak van die opwinding was. Wat had deze jonge vrouw al niet moeten doorstaan en wat lag er nog voor haar? Hij had eerder moeten beseffen, wat zij ervaren had. Daar was in de eerste ..plaats de verdwijning van Nichols, het schot op Crownby, de spanning van het luchtgevecht, de gewaag de landing en nu de vreselijke dreiging van de genadeloze vijan den in de jungle. Het was reeds genoeg voor een getraind soldaat. Wat haar echter hetNneest moest deren, was de verdwijning van Nichols, een verdwijning, die ge lijk stond met zelfmoord. Maar Mersham hield een opko mende gedachte met kracht te rug. „De verdwijning van uw chef moet u wel bijzonder aangegre pen hebben, wij kunnen de korte tijd, die ons rest voor het opbre ken, benutten om enig licht in deze zaak te brengen," zei Mers ham. Al het emotionele was nu weer uit zijn stem verdwenen. Hij was weer de verstandelijke, nuchtere officier met den op dracht. Zakelijk stelde hij zijn vragen. „Wat weet u van prof. Nichols?" En tot majoor Crane: „Komt u er ook even bij?" Zij ging met een vermoeid ge baar op een kist zitten. Zacht be gon zij te vertellen. „Ik werk ongeveer een jaar onder hem. Hij is niet zo sym pathiek als mens, maar heel knap." „Komt u in aanraking met zijn wetenschapplijke onderzoekingen of liggen uw werkzaamheden op een ander, meer administratief terrein?" „Ik studeerde natuur- en schei kunde en werkte aan een proef schrift over kem-physiqa, toen ik professor Nichols, die destijds een paar dagen congresseerde in Lon den, om enige, mij ontbrekende gegevens vroeg. Hij stond mij te woord en was op zijn manier heel vriendelijk. Hij stelde be lang in mijn dissertatie en ver zocht mij, toen hij het proef schrift gelezen had, zijn assistente te worden bij een interessant on derzoek, dat hij in opdracht van de regering moest instellen. Het ministerie ging met mijn aanstel ling accoord en ongeveer tien maanden werkte ik achtereenvol gens in Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten met de pro fessor en andere geleerden in het geheim samen. Ik mocht actief deelnemen aan verschillende secundaire onderzoekingen, ver zamelde gegevens, catalogiseerde deze, hield in het algemeen de geheime correspondentie bij en „Hoe werd die correspondentie gevoerd?" interrumpeerde Crane snel. Het meisje keek de majoor even verbaasd aan. „Het waren eigenlijk geen brieven", antwoordde zij toen. „De inhoud bestond uit formules, aanwijzingen etc. Het atoomon derzoek is namelijk onder alle geallieerden gecoördineerd. De resultaten werden dagelijks aan alle medewerkers in verschillen de code's uitgewisseld. De code is dus iedere dag anders. Bovendien worden voor de formules onbe kende termen gebruikt. Dagelijk se uitwisseling is noodzakelijk om het onderzoek zonder hiaten en uitstel voortgang te kunnen doen vinden. Deze reis naar het Con golese uraniumgebied was het be langrijkste stadium in het onder zoek tot nu toe," besloot zij. (Wordt vervolgd.) Nederlandse Zuivelbond, volgens welke de in Nederland ingevoer de afgeroomde Belgische melk besmet zou kunnen zijn. Het blad schrijft, dat men in België wel eens het bewijs geleverd zou wil len zien, dat de Belgische melk. die naar Nederland wordt uitge voerd, niet kiemvrij zou zijn. Bij de Nederlandse Zuivelbond, aldus het blad, moet men toch ook weten, dat er inzake de zuivel- controle in België zeer veel is veranderd de laatste jaren. Wij hebben weliswaar nog een ach terstand in te halen, wat de bestrijding der rundertubercultse betreft, doch deze wordt goedge maakt door de zeer nauwkeurige behandeling van de melk en de controle hierop in de zuivel fabrieken. Het minste, wat men bij de commentaar van de zuivel bond kan opmerken is wel, zo be sluit de „Gazet van Antwerpen", dat deze ongepast en overdreven is. Van regeringszijde is medege deeld dat bondskanselier dr Ade nauer Maandag een uur heeft ge sproken met de leider der West- duitse socialistische oppositiepal tij OUenhauer, waarbij „de poli tieke toestand" in algemene trek ken is besproken. Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt medegedeeld dat waarschijnlijk is gesproken over het wetsontwerp voor de uitvoe ring van het Westduitse aandeel aan de E.V.G. Indien deze tot stand is gekomen, wil de rege ring-Adenauer drie dagen vóór het begin der viermogendheden besprekingen te Berlijn dit ont werp door de bondsdag doen be handelen. De socialisten zijn hier fel tegen gekant, daar zij er een nade lige uitwerking op de komende Berlijnse bespreking van vrezen. Vernomen wordt, dat Adenau er en Ollenhauer geen overeen stemming hebben bereikt. Ollenhauer heeft ook nog een onderhoud gehad met de Ameri kaanse hoge commissaris in W.- Duitsland, James Connant.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2