NIEUWJAARSPERIKELEN Rechtbank begaf zich Weesperlcarspel naar Nederlander maakt stalen dienstbode' sïfeHES!' Inhalen bij kruispunten Fantasierijke oplichter Rumoer om een huwelijk Hervatting van de bespre kingen te Panmoendjon? Straffen op vliegveld Eindhoven naar aanleiding van ongevallen Volkswagen voor „de heer in het verkeer" De Rotterdamse haven in 1953 „Buitensporig hoge inschrijvingen" premie lening Enschedé BRITS-GUYANA meteoor waargcnomei De opdracht van Robert Mersham Kruiser „De Ruyter" naar Oslo DE ARRESTATIES VAN NEDERLANDERS Volksgezondheid in gevaar Textielhandelaars contra kruideniers Nieuwe radiowet Hamamelis Door Siaar rijkdom staat HAMEA GELEI bij handverzorging vér bovenaan! Hei is de Hamamelis die 'i 'm doei. Tube 95 ct. aan Het besluit van de ziekenfonds raad» om liet lopende conflict tus- <sJen de ziekenfondsen en de huis artsen op te heffen door een ver- hoging der artsenhonoraria mei terugwerkende kracht van 1 Juli 1953 af, is door de Kroon voor lopig voor 3 maanden geschorst. Dit heeft tot grote ontstem ming geleid onder de geneesheren en in een spoedvergadering van de huisartsenorganisatie heeft men besloten om, ingaande 1 Februari a.s., alleen honorarium per verrichting aan te nemen. Uiteraard wil men wel al het mo gelijke doen, om de goede gang van zaken in het ziekenfonds wezen te bevorderen, maar dit zal het ziekenfonds 55 millioen gulden extra kosten. Reeds sedert lange tijd heerst er grote onenigheid op dit gebied. De ziekenfondsraad meende thans een voorlopige oplossing gevonden te hebben, maar dit werd door de Kroon ongedaan gemaakt, daar men de voorge stélde verhoging van de honora ria niet verantwoord achtte. De minister van Sociale Zaken ver klaarde naar -aanleiding van dit besluit, dat hem onvoldoende ge gevens zijn verstrekt, om de juistheid van de verhoging te beoordelen. Zijn voorstel om slechts een verhoging tot 6,50 per hoofd per jaar i.p.v. tot ƒ7 werd genegeerd, wat ook het ge val was met zijn voorstel, om voor de eerste 2400 patiënten 7 per patiënt te ontvangen en voor de rest 5 per patiënt. Thans dreigt er een noodtoe stand te ontstaan, die zowel voor de artsen als voor de verzeker den bij het ziekenfondswezen verre van aangenaam zal zijn. Hierom én met het oog op de in gevaar zijnde volksgezondheid is het zaak, dat voor dit moeilijke conflict op korte termijn een op lossing zal moeten worden ge vonden. Lakens en koffie. De ontwikkeling van het cadeaustelsel in verschillende takken van de handel heeft grote onenigheid teweeg gebracht in het textielland Twente, sinds men bij de kruideniersboodschappen lakens en slopen cadeau ont vangt. Een ultimatum, gesteld door de gezamenlijke textieldé tailhandelsbonden om deze schen kingen te staken, is niet opge volgd, Thans heeft de bond voor textielhandelaren besloten, om bij aankoop van manufacturen, krui denierswaren cadeau te geven, om zodoende ook de omzet in haar bedrijven te doen stijgen. Hierdoor is er een scheve ver houding ontstaan, wat ten koste gaat van de kruideniers en tex tielhandelaren, die met deze zaak niets te maken willen hebben. Onderhandelingen tussen de ver schillende kruidenierscombinaties en de Mitex (de bond van textiel handelaren) hadden nu eens wèl, dan weer geen succes. Verschil lende fabrikanten beloofden reeds de orders van kruidenierszijde niet meer uit te voeren, omdat verschillende detaillisten hun or ders hadden geannuleerd en dit een grote schadepost betekent. Thans verstrekken de textielhan- handelaren waardebonnen bij aankoop van textiel, waarop kruidenierswaren kunnen worden gehaald bij kruideniers, die aan deze actie niet meededen. Deze onderlinge strijd is het gevolg van het uitblijven van een wettelijke regeling van het cadeaustelsel. Wil men deze on enigheid in de toekomst voorko men, dan zal in deze kwestie van hogerhand moeten worden inge grepen. Aantal leden bepaalt zendtijd. In het nieuwe ontwerp voor de omroepwet, dat onlangs bij de Tweede Kamer is ingediend, vor men de nieuwe indeling van de omroeporganisaties naar het aantal leden, de basering van de zendtijd op deze indeling en een nieuwe verdeling om de vijf jaar, de hoofdzaken. Indien dit ontwerp zal worden aangenomen, betekent dit, dat men meer dan 115.000 leden moet hebben, om als om roeporganisatie erkend te wor den, terwijl men dan slechts 12 uur zendtijd krijgt toegewezen. De zendtijd stijgt, naarmate het ledental toeneemt. Reclame ïs en blijft, in welke vorm ook, verboden, behalve pro paganda voor de eigen organisa tie. Politieke partijen kuimen hun doelstellingen uiteenzetten onder bepaalde voorwaarden en ten hoogste dertig dagen vóór de ver kiezing in de Tweede Kamer een aanbeveling richten tot de kie zers. Voorafgaande controle op radio-uitzendingen kan slechts in enkele gevallen worden uitge oefend, terwijl de na-contröle zal blijven gehandhaafd. Een dezer dagen is een zeer belangrijke uitspraak gevallen waarin ons hoogste rechtscollege een beslissing heeft gegeven over de twistvraag of art 23 lid 4 van het wegenverkeersreglement al of niet in strijd moet worden ge acht met het verdrag van Genève betreffende het wegverkeer. Ter verduidelijking waarom het hier gaat brengt de K.N.A.C. in her innering dat er geruime tijd ver warring heeft geheerst over de vraag of het voorschrift van het wegenverkeersreglement waarin wordt verboden op kruispunten in te halen, indien men daarbij op het voor het verkeer uit de tegengestelde richting bestemde weggedeelte komt, rechtskracht zou bezitten in vreband met het inmiddels in werking getreden verdrag van Genève, waarin een dergelijk verbod niet voorkomt en dat volgens bepaalde leerstel lingen dit verdrag zou doorkrui sen. De hoge raad heeft deze vraag bevestigend beantwoord. Men kan naar het oordeel van de K.N.A.C. verschillend denken over de practische wenselijkheid van deze bepaling. Het is echter van belang, dat men thans weet waaraan men zich nu definitief heeft te houden. Naar de ervaring van de K.N.A.C. blijven vele wegbeheerders echter nog in ge breke voldoende aandacht te schenken aan het aangeven van de kruispunten, die niet als zoda nig kunnen worden onderkend voor en aleer men ze passeert. Onder presidium van mr. H. J. Hutschler heeft de voltallige Amsterdamse rechtbank zich voor een schouw en verhoor van de verdachte op de plaats, waar zij op Vrijdagmorgen 3 Juli j.l. met een treefje van een gasstel haar buurman doodde, naar Weesperkarspel begeven. De verdachte is de 37-jarige mevr. E. J. van H„ echtgenote vati een zeer gunstig bekend staande grondwerker en moeder van twee kinderen. Tegen haar eiste de officier van justitie, die eveneens bij het onderzoek in de woning aanwe zig was, ter zitting van de recht bank te Amsterdam wegens doodslag 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Gezien een aantal twijfelpunten, wenste de rechtbank zich ter plaatse van de situatie op de hoogte te stellen. Het college arriveerde gister, ochtend om half 11 bij de kleine, propere woning van de familie Van H. te Weesperkarspel. In de keuken staande werd de huis vrouw door de president, de offi cier en de twee raadsheren aan een kruisverhoor onderworpen Een wachtmeester der rijkspolitie 50 x 50 cm grote luikje muur vast te zitten. Twee wachtmees ters wisten het tenslotte met tim mergereedschap open te breken; 50 cm eronder vertoont zich reeds de grond. Desgevraagd moest de vrouw uitleggen hoe zij een schop uit de achtertuin had gehaald, omdat het lichaam in het smalle gat was blijven steken. „Ik heb hem toen met de schop verder naar bene den geduwd", verklaarde ze. ,,Het blijft mij nog steeds een raadsel, waarom u bent blijven slaan, toen uw buurman weer loos en bewusteloos op de grond lag", zei de officier. „Het was allemaal in een tijd van ja en nee gebeurd", ant woordde de verdachte. „Ik weet ook niet, waarom ik het heb ge daan, maar ik was over mijn ze nuwen heen". Dat hulpgeroep niet zou heb ben gebaat, werd thans wel dui delijk. Rechts naast de keuken was de op de fatale morgen lege woning van de buurman zelf. Aan de andere kant woonden weliswaar ook buren, doch die zouden het nauwelijks hebben kunnen horen, aangezien tussen de keuken en die andere woning nog het overige gedeelte van de vertelde verdachte, had zij latei- teruggevonden in de keuken tus sen het aanrecht en het in het verlengde daarvan staande tafel, tje voor het gasstel. Ze had het opgenomen en het bovenop het lichaam van de buurman in het gat onder de gangvloer gegooid, waar agenten der rijkspolitie het later, drijvend op het beetje grondwater, teruggevonden. De president vroeg verdachte tenslotte of zij haar medewerking wilde verlenen aan een tweede psychiatrisch onderzoek, „U bent al door dr Theunissen onder zocht", zei hij, „maar de recht bank acht het wenselijk, dat er een tweede rapport wordt uitge bracht. Nu u niet meer gedeti neerd bent, zoudt u daarvoor vrij willig uw medewerking moeten geven". ,,Ik zal alles doen, wat de recht bank nodig acht", antwoordde zij. De president sloot daarna deze schouw met de mededeling, dat het onderzoek voor onbepaalde tijd geschorst wordt en de stuk ken in handen zullen worden ge steld van de rechtercommissaris, opdat een tweede psychiatrisch rapport kan worden uitgebracht door prof. dr A. D. E. Carp fe Leiden, waarheen verdachte zich Een Schots gerechtshof heeft op verziek van de Boliviaanse tin-millionnair Don Antenor Patino tijdelijk het uitgeven van een trouwvergunning aan diens 18-jarige dochter, Isabel la, verboden, die met haar 20- jarige verloofde James Gold- snubh, zoon van de directeur van het Londense hotel Savoy, naar Schotland is gevlucht, waar minderjarigen in het hu welijk kunnen treden zonder toestemming van de ouders. Als het paar niet binnen een week beroep aantekent, wordt het verbod olijvend van kracht en zullen Isabella en James, die elkaar in Juni van het vorige jaar bij de kroning van konin gin Elizabeth in Londen voor net eerst ontmoeten, niet in Schotland kunnen trouwen. Zijn ingewilligd beroep op het Schotse hof was een laatste poging van Don Antenor, nadat dagenlang naspeuringen van 'n aantal detectives naar zijn on dergedoken dochter zonder re sultaat waren gebleven. Woensdagochtend heeft voor de Amsterdamse reentbank tereent- gestaan de 50-jarige J. V, uit Hil versum, zich noemende ingenieur, verdacht' van 4 oplichtingen, voor een bedrag van 12.000 gulden. V„ die zich voordeed als vertegen woordiger van de Association Ma ritime Internationale Parijs, wist als zodanig van verschillende mensen geld los te krijgen. Er j De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Henry Suy- dam, heeft tegenover verslagge vers verklaard, dat de Ver. Na ties door middel van tussenpei - sonen met de Chinese commu nisten de mogelijkheid van een hervatting van ae vredesonder handelingen te Panmoendjon, die de vorige maand werden af gebroken, hebben besproken. Suydam zeide te geloven, da^ er ook te Panmoendjon zelf be sprekingen waren gevoerd om te komen tot heropening van de onderhandelingen. De woord voerder van het State Depait- ment weigerde de tussenperso nen, waarvan hij sprak, te noe- men- De voorbereidende besprekin gen te Panmoendjon werden door de Ver. Naties afgebroken toen de Noordelijken de be schuldiging uitten, dat de Ver. Naties „trouweloos" met Zuid- Korea hadden samengewerkt bij het vrijlaten van 27.000 anti communistische Koreaanse ge vangenen in Juni j.l. Suydam zeide tenslotte, dat functionarissen van het State Department met Zuidkoreaanse diplomatieke vertegenwoordi gers over hervatting van de on derhandelingen te Panmoendjon hadden gesproken. De Noordkoreaanse gedele geerde naar de conferentie van de sub-commissie van de mili taire wapenstilstandscommissie, heeft verklaard, dat tussen 21 en 31 December van het voiige jaar het door de Noordelijken bezette gebied tot zeventien maal toe door Amerikaanse vliegtuigen was geschonden, al dus het persbureau Nieuw Chi na. Hij verzocht een „ernstig onderzoek". Naar aanleiding van de moei lijkheden waarin op 18 Novem ber j.l. een aantal Thunder jets van de vliegbasis Eindhoven kwam te verkeren, toen ze door mist werden overvallen, werd door de chef van de lucht machtstaf een diepgaand on derzoek ingesteld, zo verneemt net A.N.P. van de zijde van de luchtmaehtvooflichtingsdienst'. De resultaten hiervan hebben er toe geleid, dat een aantal maatregelen tegen verantwoor delijke functionarissen werd ge nomen. De commandant tacti sche luchtstrijdkrachten heeft thans de basis-commandant en een der squadroncommandan ten uit hun functie ontheven, terwijl enkele andere functio- narissen discipLnair werden gestraft of geplaaUt werden in een andere functie. Zoals bekend stegen op die dag 22 straaljager-, van de ba sis Eindhoven op voor oefen- vluchten. Door de snel opko. mende mist wisten niet alle pi loten de basis meer te bereiken, waardoor 3 toestellen verloren «ringen. Twee piloten daarvan wisten zich met behulp van de schietstoel te redden. De directie van de Duitse volkswagenfabriek in Wolfsburg heeft een nieuw middel gevon- den om de Duitse automobilis- ten tot grotere verkeersdiscipli- ne te prikkelen. Zij zal voortaan elke maand een volkswagen be schikbaar stellen voor „de voor zichtigste, de hoffelijkste, minst roekeloze en netste" bestuurder. De service-organisatie van de fabriek zal trachten deze iedere maand te vinden. Eén op de 10 Duitse automobilisten rijdt een volkswagen en heeft aus Kans op deze prijs, zolang hij zich behoorlijk gedraagt. De minister van Verkeer van het land Noord-Rijn-W estf alen ge looft blijkbaar niet, dat zulke methoden succes kunnen heb ben in de strijd tegen de woeste rijders. Hij heeft de politie op dracht gegeven wat kordater op te treden tegen verkeerszon- daars omdat volgens hem alleen „angst voor de politie" de wegen veiliger zal kunnen maken. waren twee getuigen verschenen. Aan een hunner, de hotelhouder K. uit Hilversum, had verdachte verteld, dat hij een perceel in Baarn wilde kopen om als ont vangstcentrum van de Associa tion Maritime Internationale in te richten. Getuige zou een deel van het huis kunnen bewonen, waar voor hij 1500 gulden zou moeten betalen, hetgeen getuige had ge daan. Van de koop was nooit iets gekomen. De scheepsmakelaar G. uit Bussum deed hij, ook weer als vertegenwoordiger van de Asso ciation Maritime, valse voorspie gelingen in verband met bouwor ders voor schepen. Daarvoor moest hij noodzakelijk naar Ham burg. De makelaar verstrekte hem hiervoor het reisgeld, in totaal 1300 gulden. Een derde ge tuige T„ die wegens ziekte niet ter zitting kon verschijnen, had V. verteld, dat hij hem zou in schakelen in een vierjarenplan, dat de aankoop inhield van hon derden nieuwe schepen. Getuige T. had hem daarvoor ruim 10.000 gulden gegeven. Verdachte, die al eerder we gens verduistering terecht had gestaan, bekende het ten laste gelegde. Een psychiatrisch rap port, over hem uitgebracht, ver klaart hem voor volkomen toe rekenbaar. De officier van justitie noem de verdachte „een grote oplich ter". Alles wat hij vertelde be rustte op fantasie. Hij gaf zich uit voor ingenieur, hoewel hij deze titel hier niet voeren mag, omdat hij alleen een Duits diplo. ma heeft. Aangezien verdachte volkomen toerekenbaar is, moet de voledige strafmaat worden toegepast. De officier eiste daar om een gevangenisstraf voor de tijd van drie jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger merkte nog op, dat verdachte, die niet al te vlot tot een bekentenis was gekomen, er onder gebukt ging, dat hij, hoewel reeds vijftig jaar, nog niets in zijn leven had bereikt. Hij wilde nu eens een grote slag slaan. Pleiter vond de eis van drie jaaï wel erg zwaar en vroeg met een voorwaardelijke veroordeling te volstaan. In 1953 zijn in de haven van Rotterdam 16.301 zeeschepen met een gezamenlijke tonnage van 28.160.103 nrt. en een ge middelde tonnage van 1728 nrt. aangekomen. In 1952 beliep het «antal aangekomen zeeschepen 115.443, terwijl hun gezamenlijke en gemiddelde tonnage respec tievelijk 25.413.557 en 1646 nrt. bedroegen. Zowel het aantal rangeKomen zeeschepen als ook hun gezamenlijke en gemiddelde tonnage Jagen dus in 1953 ho ger dan in het voorgaande jaar. Naar wij vernemen zal, in verband met „de buitensporig hoge inschrijvingen" op de 2Vz procent premielening ten laste cier gemeente Enschedé, de toe wijzing „uiterst gering" zijn. (Deze lening was 12 millioen groot, waarvan 3 millioen op inschrijvingsvoorwaarden was geplaatst. De inschrijving stond open tegen 100 pet.). De linkse vooruitstrevende volkspartij in Brits-Guyana heeft bekendgemaakt, dat zij de werkzaamheden van de door de Britse minister van Koloniën, Lyttelton, ingestelde grondwets commissie zal boycotten. uit Weesp verklaarde zich op ver- zoek van de president bereid bij i woning van verdachte is gelegen, zal moeten begeven, de reconstructie van het voor- Het rolletje bankbiljetten, zo gevallene als slachtoffer te fun geren. Op aanwijzing van de verdachte nam hij eerst, juist als op 3 Juli de buurman (de 63-jarige veehan delaar G. van der R.. plaats op een stoel in de hoek bij het raam van de kleine keuken. „Mijn dochter was weggegaan" vertelde de verdachte, „en ik stond hier bij de deur naar de gang de vaat af te wassen. Torn begon buurman met zijn onzin nige gepraat". Ze vertelde, dat hij het over zijn eigen zieke vrouw had ge had, die spoedig terug zou ko men uit het ziekenhuis doch nog niet genezen was en dat hij haar vervolgens oneerbare voorstellen had gedaan. Hij zou een rol bankbiljetten uit zijn zak hebben gehaald, die op het aanrecht heb ben gegooid en gezegd hebben: „Daar kun je je portie van ver dienen". Ze had dit verontwaardigd ge- weigerd, waarop hij plotseling op rantbedrqf te bouwen, die aan haar zou zijn toegekomen en personeelsgebrek in deze bedrij- UlOlv haar met grote kracht tegen de deur naar de gang had gedrukt. „Ik gaf hem toen met het treefje, dat ik stond af te dro gen, een klap op zijn hoofd en hij Viel op de grond". De wachtmeester moest zij ver volgens precies zo neerleggen, als het slachtoffer had gelegen. Daarna had ze een keukendoek om het hoofd van het slachtoffer gebonden, de doek vastgemaakt met een toevallig in de keuken liggend stropdasje van haar zoontje, het lichaam van de buurman op een strijkdeken ge legd, die ze om de hoek van de trap nam, en daarna, trekkend aan de deken, Jiaar slachtoffer over de drempel het smalle gan getje in gesleept, dat van de keu ken regelrecht naar de voordeur leidt. Daar had ze een klein luikje in de vloer geopend. Thans bleek dit naar schatting i. Een Nederlands constructeur, de heer P. Stokvis te Den Haag, is er in geslaagd een eenvoudige „stalen dienstbode" voor het ho tel-, café- en pension- en restau rantbedrijf te bouwen, die aan personeelsgebrek in deze bedrij ven aanzienlijk tegemoet kan ko men. Deze roestvrije hulpkracht is een servies-afwasmachine, die in vergelijking met bestaande types uit Amerikaanse en Australische fabrieken een grote vereenvoudi ging betekent en daarom ook veel lager in prijs is". De afwas machine heeft een capaciteit van b.v. 1500 eetborden of 3000 kof fiekoppen per uur. De afmetin gen zijn 145 bij 87 bij 95 cm. Drie jaar lang is aan het pro totype gewerkt, vóórdat octrooi werd aangevraagd. De construc teur ging uit van de gedachte, dat bij een zo groot mogelijke ca paciteit middels een eenvoudige bediening zo gering mogelijke kosten voor gas, electriciteit en water mogen wórden gemaakt. Met de seriefabricage van deze machine wordt thans begonnen. Speciaal ook in het buitenland is de vraag naar de nieuwe eenvou dige en goedkope machine, blij kens mededelingen van de con structeur, zeer groot. Hij ver wacht een vrij aanzienlijke uit voer. De machine is te kostbaar voor de huishouding, doch reeds voor kleine bedrijven, cantines etc. geschikt. Gebrek aan huispersoneel in hotels en restaurants in vele lan den ten behoeve van het eenvou dige keukenwerk doet de vraag naar afwasmachines stijgen. De meeste typen echter zijn te kost baar voor het middelgrote en kleinere bedrijf. In Australië en Nieuw Zeeland bestaan over heidsvoorschriften ter bevorde ring van de hygiene tot het ge bruiken van afwasmachines. In Europa niet. Maar, zo meent de lieer Stokvis, onder de druk der omstandigheden zal het toepas sen van afwasmachines snel toe nemen. Hij hoopt, dat de Neder landse industrie hiervan ruim vrucht zal kunnen plukken. De heer G. A. Ossenkappele te Ede heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks 12 uur een buitengewoon hel dere meteoor waargenomen. Het hemellichaam verscheen als een grote vurige bol ongeveer ter hoogte van het sterrenbeeld Orion en schoot vrijwel lood recht naar beneden. Enkele se conden nam de „vallende ster" een fraaie paars-blauwe kleur aan, om daarna duidelijk zicht baar te exploderen. Desgevraagd deelde dr Ten Kate van 't K-N. M.I. mede, ook een melding over een meteoor te hebben ontvan gen uit Loosdrecht. Daar was men zelfs van mening dat de meteoor op aarde moest zijn te rechtgekomen. Vallende sterren zijn op zichzelf geen ongewoon verschijnsel, maar volgens dr Ten Kate komt een meteoor van een grootte, als werd waargeno men, zelden voor. Het Amerikaanse departe ment van handel heeft medege deeld, dat er eind December 1.850.000 werklozen in de Ver. Staten waren. door MARTIN VERDUYN. 6) (Nadruk verboden). De Noorse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan de plannen voor een bezoek van de Nederlandse kruiser „De Ruy ter" aan Oslo. Het is de bedoe ling dat de >rDe Ruyter" daar van 21 tot 23 Januari verblijft. Het bezoek aan Oslo zal een onderdeel zijn van een grote reis, die op 18 Januari a.s. be gint. Het was een manoeuvre waar op de vijand niet gerekend had. Een landing in dit woeste wou dengebied stond gelijk met zelf moord. Maar Mersham greep zijn laatste kans. Hij duwde de bom menwerper plotseling met de neus omlaag en gaf rustig in structies zich voorbereid te hou den op een hevige schok. Hij zei niet, dat het een alles verwoes tende botsing kon zijn, en de ver- brandingsdood kon betekenen. Vlak en open terrein was hier niet te vinden en tijd om te zoe ken was er niet meer. De Duitse jagers boven de DC 11 dachten aan een afleidingsmanoeuvre en hergroepeerden zich om een nieu we aanval van de bommenwer per af te wachten. Nog hadden zij geen parachutes gezien. Ni chols moest zich nog in het toe stel bevinden en voorzichtigheid was geboden. Te laat ontdekte de Duitse escadercommandant, hoe de DC 11 met grote snelheid naar de aarde dook. Mersham zag de golvend groe ne massa snel op zich toeschie ten. Crownby, bleek en grimmig naast hem, keek hem van terzij de niet begrijpend aan. ,We slaan te pletter Mersham" fluisterde hij ademloos. „Ik geloof het ook, Crownby", antwoordde Mersham bijna op gewekt. „Zouden die bomen erg veerkrachtig zijn?" grinnikte hij plotseling. Met een ruk trok hij de machine horizontaal. Hij trok de wielen in en schakelde de mo toren uit. Er was een verschrik kelijke stilte, terwijl het vlieg tuig over het geboomte suisde. „Hou je vast, Dick, ik kan hem niet langer op hoogte houden", zei Mersham rustig. Hij keek nog even snel achter zich. Uit de cy- lindervormige ruimte staarden angstige ogen hem aan. Hij zag hoe vijf van zijn mannen een kring gevormd hadden om de bei de passagiers, zodat deze zo min mogelijk van de slag te lijden zou den hebben. „Trouwe kerels", dacht Mersham nog. Verder was het hem niet gegeven te denken. De DC 11 begroef zich diep in een woestenij van lianen en licht ge boomte. Met een geweld ge slag kwam het gevaarte tegen een groep dikkere stammen tot stil stand. Krakend brak de romp als een rietje in twee stukken, de linkervleugel knapte at Maar het wrak vloog niet in brand. Gena dig sloot het dichte groene dak zich weer boven de overblijfselen i van de DC 11, veilig voor de j neersu.sende Messerschmidts en de regen van geweerkogels, die nu blindelings in de jungle afge schoten werden. Niemand in de neergestorte bommenwerper hoorde echter nog het geronk van de vijandelijke jagers. Wie niet gedood was door de val was be wusteloos en reeds was de tro pennacht gevallen, toen de taaie Sammy Dunwell kreunend tus sen een paar pakketten levens middelen uitkroop. Wel nooit zal een man zich ho pelozer gevoeld hebben dan ser geant Dunwell, toen hij zich met suiselend hoofd en een slap neer hangende arm, in een ontzetten de duisternis, over kisten en zachte lichamen struikelend door de achterhelft van de romp van de DC 11 bewoog, zonder dat hij maar besefte, waar hij was en of hij leefde dan wel dood was. Het duurde een hele tijd, waarin hij maar stond te wachten tot de immense stilte om hem heen ver broken zou worden en wanhopig trachtte hij zich te herinneren, wat er gebeurd was. Zijn denk vermogen keerde terug, toen hij zijn door een kogel doorboorde arm tegen een van de ijzeren spanten van het vliegtuig stootte. De felle pijn herinnerde hem plot seling aan alles wat gepasseerd was. Het eerste wat hij deed was zijn electrische zaklantaarn op diepen. Gelukkig functionneerde het apparaatje nog. Een melkwit te straal schoot vooruit. De gre teske vormen van het verwron gen wrak deden hem het ergste voor de anderen vrezen. Zo vlug als de pijn en talloze obstakels hem toelieten kroop hij met op-1 eengeklemde tanden en soms sis send en kreunend, dan weer zacht vloekend naar de cockpit. Zijn gezonde hand tastte voorzichtig vooruit in de holle ruimte, die vol met glasscherven, kluwens draad en verwrongen glanzende stangen lag. Maar Mersham noch Crownby kon hij vinden. Hun stoeltjes stonden dwaas en ake lig leeg nog overeind in de chaos en een van de stuurraderen was nog in tact. Sammy Dunwell begreep, dat het toestel met de vleugels ge botst was, want de neus was niet ingedrukt. Beide piloten waren dus in ieder geval niet vermor zeld door de schok. Waarschijn lijk waren zij uit het toestel ge slingerd en lagen zij nu ergens in de jungle. Er was dus nog een kans dat zij leefden. Deze gedachte gaf Sam de moed verder te zoeken ook al wankelde hij van zwakte door het vele bloedverlies, dat hij geleden had. (Wordt vervolgd). Nog vijf anderen aange houden. •Van de zijde van het Neder landse hoge commissariaat In Djakarta is Woensdag desge vraagd aan Aneta meegedeeld, dat op officiële en officieuse verzoeken om inlichtingen over de recente arrestaties van vijf Nederlanders in Bandung, nog geen antwoorden zijn binnen gekomen. Behalve de 5 genoem de Nederlanders blijken ook aangehouden te zijn de Neder landers: Schmidt1, Kersebooan, Kain, Doornik en Mollema. De gearresteerde Nederlan ders zouden er van verdacht zijn betrekkingen te onderhou den, of in contact te staan met benden, aldus wordt van welin gelichte zijde vernomen. Offi cieel kunnen over de arrestaties echter nog steeds geen inlich tingen worden verkregen. Het hoofdbestuur van de stichting „Pro Patria" de orga nisatie, die de „commissie tot behartiging der belangen van Nederlanders in Indonesië'in Nederland vertegenwoordigt, deelt in «verband met het in hechtenis nemen van de 10 Ne derlanders in Indonesië mede, dat ook dit bestuur nog volko men in het duister tast omtrent de beweegredenen tot deze ar- restatie Wel acht het bestuur van de stichting het niet waarschijnlijk dat de veronderstelling, als zou- cten deze Nederlanders contact hebben gehad met benden Li Indonesië, juist is. Het bestuur meent dit te kunnen zeggen ge zien de activiteit, die de ge arresteerden als bestuursleden van genoemde commissie aan de dag hebben gelegd ter be hartiging van de nog in Indo nesië verblijvende Nederlanders. Deze activiteit, aldus het be stuur van „Pro Patria"' was zeer beslist niet gericht tegen di regering der republiek Indone sia.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2