Landelijke huisarlsenvereniging beantwoordt minister Suurhof Kantoregerecht te Terneuze^ De Gruweilijsf De losgeslagen lichter De bij Scliarnhoern gestrande tankboct ,Leros' Klokken voor Amerika Vijf [aar geëist in op Nieuwendijk rei Koningin Elizabeth opper hoofd van de Maori's BRITS-GUYANA INDONESIË Identiteit yan Trotzky's moordenaar ontdekt PUROL De Amerikaanse hulp De opdracht van Robert Mersham Voorbereidingen voor 4-mogendhedenconferentic AGENDA Ergerlijke dierenmishandeling Ruwe Handen been wii herziening van beleid fen opzichie van China Sowiei antwoordnota Vernielingen cp bouwwerk 9 De Landelijke Huisartsenver- eniging, waarin de leden-huis artsen der Kon. Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst zijn georgani seerd, heelt dezer dagen minister Suurhof van antwoord gediend. De huisartsen brengen daarin allereerst tot uiting, dat de schorsing van het besluit van de ziekenfondsraad een situatie heeft veroorzaakt, welke zij ten aeerste betreuren 'en waarvoor zij uiteraard geen verantwoor delijkheid dragen. Verder merken zij op, dat hen geen bericht gewerd van de con clusies en daarvoor dienende ar gumenten, waartoe de door de minister aangewezen adviseurs zijn gekomen, zodat de huisart sen niet in de gelegenheid waren deze argumenten en conclusies op hun waarde te toetsen. Het is de huisartsen evenmin bekend, of de adviseurs van de minister voldoende georiënteerd waren over de omvang van het werk en de practische noden en behoeften der huisartsen om een redelijkheid van de daarvoor ont worpen voorlopige honorering (in de vorm van een voorschot op het nader te bepalen defini tieve honorarium) te kunnen beoordelen. Daarentegen menen de huisartsen, dat de op heden beschikbare gegevens ook naar het inzicht van de economisch deskundigen der direct betrok ken partijen voldoende wettigden te komen tot de (inmiddels ge schorste) voorschotregeling. Uit de door de minister gedane mededeling, dat zijnerzijds geen bezwaar zou bestaan tegen een tweetal andere voorschotrege- Ihigen, concluderen de huisart- Naar het A.N.P. verneemt, is de losgeslagen kraanlichter Maandagavond omstreeks 10 uur door de sleepboot „Ebro" het Veerse Gat binnengebracht, waar de beide vaartuigen voor anker zijn gegaan. De reddingboot „Maria Blan- kenheim" uit Veere blijkt er n.l. in de loop van de middag in te zijn geslaagd 4 man aan boord van de lichter te brengen. Hier door was het voor de sleepboot mogelijk geworden het gewenste contact met de kraan te krij gen. De Ebro nam de lichter op sleeptouw en ging ter hoogte van Vrooiwepolder voor anker. De reddingboot keerde om streeks kwart over elf in de ha ven van Veere terug. De lichter bljjkt niet beschadigd te zijn. sen, dat de noodzaak voor een direct ingaande voorlopige ver hoging van hun honorarium door de minister wordt erkend. Verschil van mening bestaat derhalve slechts over het bedrag dezer voorlopige verhoging. Verder zijn de huisartsen van oordeel, dat de door de minister gedane tegenvoorstellen, die slechts zó weinig van het ge schorste voorstel afwijken, op zichzelve een weerlegging vor men van de door hem geuite be zwaren tegen de algemene eco nomische gevolgen van het ge schorste voorstel. Dit klemt te meer, daar uit de voorstellen van de minister zelf in beginsel blijkt, dat de jaren lang reeds bestaande onderhono rering der huisartsen dringend en spoedig verbetering behoeft. Mede gezien het bevreemdende onderling geldelijk verschil tus sen de beide voorstellen van de minister zelf en gelet op het ge ringe verschil daarvan met de geschorste voorschotregeling, vond de ledenvergadering der landelijke huisartsenvereniging van 26 December j.l. geen aan leiding op de voorstellen van de minister in te gaan. Nader daar op in te gaan zou overigens in feite betekenen, dat de huisart sen de onderhandelingen via de minister gingen voeren, hetgeen voor hen onaanvaardbaar wordt geacht, aangezien dit naar hun mening zou indruisen tegen de verhoudingen, zoals deze thans geregeld zijn. De ledenvergadering der huis artsen heeft gemeend, gezien de onbevredigende gang van zaken, te moeten afstappen van het abonnementssysteem voor hono rering en daarvoor in de plaats geneeskundige hulp te verlenen aan verzekerden der algemene ziekenfondsen op basis van een honorering per verrrichting, tegen een voor deze verzekerden verantwoord tarief, ingaande 1 Februari a.s. Hierbij heeft de ledenvergade ring overwogen, dat bij de be oordeling van het tot nu toe door de huisartsen aanvaarde abonne mentssysteem te weinig gewaar deerd is, dat door dit systeem de huisartsen het volledige risico van de aanspraak op hun hulp van de verzekeringsorganen overnamen, hetgeen naar hun mening een bijzondere figuur is. HEDEN: TERNEUZENAxelsestraat 23, 1 uur: Publieke verkoping van een huishoudelijke in- bcedel. Luxor Theater, 8 uur: Jolanda, de dochter van de zwarte piraat. AXEL: Het Centrum, 8 uur: The paradine case. Reddingboten hebben tot de vroege ochtenduren van Dins dag 24 bemanningsleden van de bij het eiland Scharnhoern ge strande Griekse tankboot „Le ros" naar Cuxhaven gebracht. De kapitein en zes andere be manningsleden bevinden zich nog aan boord van het schip. De geredden deelden mee, dat hun schip midscheeps bescha digd is en dat er water in de machinekamer is doorgedron gen. De tankboot was op weg van Toeapse aan de Zwarte Zee naar Skeleftea bij Stockholm. Dr. L. G. Kortenhorst, voor zitter van het comité „Klokken voor Amerika", deelde gister middag bij de overdracht van het gereedgekomen carillon door de klokkengieters aan het comité mede, dat thans ook de bouw van een toren, waarin het caril lon zal geplaatst worden, ver zekerd is. Zodat thans het ge schenk van Nederland aan Ame rika zal bestaan uit een toren met carillon. De firma's Van Bergen, Petit en Fritsen en de gebroeders Eijsbouts hebben het klokken spel, dat voorlopig op een terrein achter het Boymans'-museum was opgesteld, aan het comité overgedragen. Dr. Kortenhorst gaf een over zicht van de geschiedenis der tot standkoming varf het klokken spel, van de samenstelling, van de geslaagde samenwerking der drie firma's, die hij dankte voor hun arbeid, evenals hij de dank uitsprak jegens de kunstenaars mevr. v. d. Grinten en Ben van Eijsselstein die de klokken hun sprekend uiterlijk en opschriften hebben geschonken. Alles tesa- men een schoon en waardig ge- schenk van het hele^Nederland- se volk in zijn onderscheiden levenskringen, een geschenk, dat nu volledig tot zijn recht zal ko men, door de bakstenen toren, die het carillon dragen zal. De heer Van Bergen sprak na mens de drie firma's, uitdruk king gevende aan zijn voldoe ning over de resultaten der samenwerking, die wellicht voor de toekomst nog veel goeds zal kunnen brengen. De eenvoudige plechtigheid werd besloten met de Ameri kaanse en Nederlandse volkslie deren door de heer Timmermans op het carillon ten gehore ge bracht. Als afschrikwekkend voorbeeld voior het publiek, dat 's avonds laat of 's nachts de rumoerige Nieuwendijk te Amsterdam be wandelt, heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr J. F. Hartsuiker, gistermiddag 5 jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest geëist tegen de 25-jarige kellner A. J. V., afkomstig uit Nijmegen doch de laatste jaren woonachtig in Amsterdam, omdat deze jon geman op de Nieuwendijk „als een panter" tegen een dronken man was opgesprongen. Meer kon ter zitting niet wor den bewezen. Wel kwam vast te staan, dat het slachtoffer „als een blok" achterover was geval len en met zijn hoofd hard op de straat terecht kwam. Of iemand hem daarna nog enkele trappen tegen het hoofd heeft gegeven kon niet worden vastgesteld, aangezien het toegestroomde pu bliek de enkele ogenblikken later ter plaatse verschenen agenten iedere inlichting weigerde. Het slachtoffer lag toen be wusteloos op straat. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht. Tien dagen later overleed hij. Bij hem werd een zware hersen schudding geconstateerd, die een bloeding in de hersenen tenge volge had gehad. Bovendien liep de patiënt nog een dubbele long ontsteking op. „Het is uiterst betreurens waardig", aldus de officier in zijn requisitoir, „dat de bevolking van de Nieuwendijk niet mee werkt bij de opsporing van de daders van deze in aantal steeds toenemende vechtpartijen. Juist omdat het publiek in deze zaak niet heeft meegewerkt, heeft het 3 weken geduurd voor de recher che de dader te pakken kon krij gen. Dat is tenslotte aan goed uitkijken van inspecteur Schip per, de chef van de recherche van het bureau Warmoesstraat, te danken geweest. Deze inspec teur zag de man, die ervan ver dacht werd .toevallig in de War- moesstraat lopen en arresteerde kern zelf". De man was de kellner, die gis teren terecht heeft gestaan, doch beweerde zich van het voorgeval lene niets te kunnen herinneren, •mdat hij dronken was geweest. Juist als zijn vriend .Amsterdams vechtjas nr 1, Rinus V., is deze kellner een bekende figuur op de Zeedijk, waar hij in het café van 4e ouders van Rinus als kellner werkte. Men kent hem. als „Nol". Hoewel hij een grote vriend van Rinus is, staat hij ech ter niet als vechtjas bekend. Ontkennen kon de kellner de vechtpartij niet. Er waren n.l. tenslotte door de recherche toch teveel getuigen gevonden, die verklaard hebben, dat „Nol" het slachtoffer aanvloog. In zijn pleidooi vertelde mr W. Terpstra, dat het slachtoffer in het ziekenhuis ondeskundig was behandeld. „De dienstdoende arts onderzocht de binnenge brachte bewusteloze patiënt en zei: Deze man is alleen maar stomdronken; breng hem maar naar de cel. Dit is toen geschied en péis de volgende morgen is hij behandeld. Als de dokter onmid dellijk had ingegrepen, dan mo gen we gevoegelijk aannemen, dat de kans groter was geweest, dat hij tenminste geen dubbele longontsteking zou hebben opge lopen". Mr Terpstra sprak er daarna zijn twijfel over uit of er wel direct verband tussen het omval len en het overlijden is geweest. De rechtbank zal in deze zaak op 19 Januari uitspraak doen. Koningin Elizabeth van En geland en de hertog van Edin burgh zijn te Rotorua op Nw- Zeeland op een grote, plechtige bijeenkomst van ruim 10.000 Maories tot opperhoofden van de Arawa-stam uitgeroepen. De koningin werd vervolgens toegestaan als eerste vrouw het woord te voeren op de „Marae", de heilige vergaderplaats van de stam. De koningin en de hertog ont vingen als tekenen van hun nieuwe waardigheid de „koro- wai", een mantel van vlasdraad. De vorstelijke personen droegen verder tijdens de plechtigheid deze mantels. Toen de koningin de renbaan te Rotorua die als „Marae" dienst deed, naderde, werd zij tweemaal door een Maori- krijger in vol ornaat „uitge daagd". Maori-krijgers voerden krijgs dansen uit en de koningin ont ving geschenken van de Maori- hoofden. Twee leiders van de vooruit strevende volkspartij in Brits- Guyana, zijn veroordeeld tot 'n boete van 625 of 4 maanden hechtenis op beschuldiging van het houden van een illegale bij eenkomst op 24 October. Beiden waren lid van de ontbonden volksvergadering. Zij zijn in ho ger beroep gegaan. Zoals bekend is de secretaris generaal van de volkspartij, me vrouw Janet Jagan, onlangs voor een zelfde feit tot een boe te veroordeeld. Ook zij heeft ho ger beroep aangetekend. Een grondverzakking bedreigt het stadje Adrano op Sicilië. Een heuvel van 80 meter hoogte ver plaatst zich langzaam over een front van 700 meter en heeft reeds een olijfboomgaard en 2 boerderijen bedolven. Volgens de Canadese bereden politie heeft men eindelijk kun nen vaststellen, dat de man, die in 1943 wegens moord op de verbannen Russische leider Trotzky tot 20 jaar gevangenis straf werd veroordeeld, een Spanjaard is, genaamd Ramon Mercador del Rio, die in 1913 te Barcelona werd geboren. De man, bekend als Jaques Mornard, doch in het bezit van een Canadees paspoort op naam van Frank Jackson, heeft steeds geweigerd zijn identiteit bekend te maken, nadat hij in Augustus 1940 te Mexico-stad Trotzky van het leven had beroofd. In een artikel in het tijd schrift van de Canadese politie, getiteld „Paspoort voor moord", schrijft een deskundige van de speciale afdeling van de „Royal Canadian Mounted Police", dat Del Rio door dr Alfonso Quiroz, thans hoofd van de recherche van de bank van Mexico, ge ïdentificeerd werd door middel van te Barcelona gevonden vin gerafdrukken. Op 20 December 1.1. kreeg de moordenaar het recht een ver zoek om invrijheidstelling te doen, doch hiervan heeft hij tot dusverre geen gebruik gemaakt. Voormalige R.M.S.-gevangenen naar de Molukken terugge keerd. 59 Voormalige R.M.S.-gevan genen zijn naar de Molukken teruggekeerd, waar zij in de normale gemeenschap zullen worden opgenomen. De arrestaties in Bandung. Thans is de naam bekend ge worden van de vijfde Nederlan der, die in Bandung op last van de recherche van Djakarta is gearresteerd. Dit is de heer Ba den. Over de beweegredenen, die tot de arrestatie hebben ge leid, konden ook Dinsdag nog geen inlichtingen worden ver kregen. Vreemde duikboot bij Soem- bawa gesignaleerd. De persofficier van het mili taire commando van O.-Indo- nesië, kapitein Rahasia, heeft in Makassar bekendgemaakt, dat op 7 December een zwarte duikboot van onbekende natio naliteit ten Zuiden van Bima (de hoofdstad van het eiland Soembawa) door het schip „Bendalu" is gezien. De duix- boot verscheen juist aan de op pervlakte en naderde een drie masterprauw. De „Bendalu" gaf lichtseinen, doch in nlaats -"in te antwoorden, dook de duik boot. Het militaire commando ontving rapport hierover van het 26ste regiment infanterie op de kleine Sunda-eilanden. M. L., landbouwer te Sas van Gent, liet geregeld zijn 7-jarig dochtertje met een hondenkar op de openbare weg rijden. Verdach te maakte zich hierdoor schuldig aan twee strafbare feiten. Ten eerste deugde er niets van de constructie van deze hondenkar, welke vastgelegd is in bepalingen van de trekhondenwet. Ten twee de was het dochtertje veel te jong om met een dergelijk voertuig er op uit te trekken. Eis 6 of 6 da gen voor de ondeugdelijke hon denkar en 1,50 of 1 dag voor het tweede feit. De wnd. kanton rechter mr v. d. Belt, veroor deelde L. tot 5 of 5 dagen. De automonteur D. C. de J. uit Axel reed in de gemeente Axel op een motorrijwiel waarvan de knaldemper ontbrak en veroor zaakte hierdoor onnodig veel lawaai. Voorts maakte verd. zich schuldig aan het feit, dat hij gr en gehoor gaf aan de sommering van de rijkspolitie om te stoppen, maar via een zijweg trachtte te ontvluchten. Eis 2 X 10 of 2 X 5 dagen. Vonnis: voor de ontbrekende knalpot 5 of 3 dagen en voor het doorrijden 10 of 5 dagen. Cam. de L., vrachtvervoerder te Koewacht, controleerde de werkboekjes van zijn vijf chauf feurs niet accuraat genoeg. Hier door kwam het dat één zijner autobestuurders tegen de lamp liep. Zowel diensttijd als werk tijd waren niet juist. Thans moest De L. hiervoor verant woording afleggen. Eis 2 X 12,50 of 2 X 6 dagen. Vonnis 2 X 10 of 2 X 5 dagen. Ad. R., landbouwer te Terneu- zen, liet zijn knecht op de tractor met twee aanhangwagens op de openbare weg rijden terwijl het voertuig niet voorzien was van een spiegel en deugdelijke rich tingaanwijzers. Eis 2 x 15 of 2x8 dagen. Vonnis 2 x 10 of 2x5 dagen. P. J. van V., assuradeur te Ter- neuzen, parkeerde zijn auto te Hulst op foutieve wijze langs de weg. Eis 10 of 6 dagen. Vonnis 6 of 3 dagen. Aug. G., smid te Westdorpe, liet zijn kippen los lopen. Het ge. Van regeringszijde is te Was hington bekendgemaakt, dat de Ver. Staten de verstrekking van economische hulp aan Oosten rijk beëindigen. Het economisch herstel van Oostenrijk is zo goed gevorderd, dat het land geen economische hulp meer nodig heeft, zo werd meegedeeld. volg was dat buurmans moestuin het ontgelden moest. Eis en vonnis 4 of 2 dagen. A. T. de S., handelaar te Asse nede, jaagde naar hartelust op enkele percelen grond even bui ten Sas van Gent. De verdachte had hiervoor de toestemming verkregen van de eigenares. Maar De S. wist echter niet dat er tussen deze percelen een strook grond van 9 ha lag, dat aan een andere eige naar toebehoorde. Dit werd hem fataal. Hij werd aangehouden en kreeg een proces-verbaal. Eis 25 of 10 dagen met verbeurdver klaring van het niet inbeslag ge nomen geweer of 150 of 30 da gen.. Daar de kantonrechter wel wilde inzien, dat hier sprake was van een vergissing, vonniste hij De S. tot 10 of 5 dagen met ver beurdverklaring van het jachtge weer of 50 of 10 dagenbijko mende straf echter voorwaarde lijk met een proeftijd van 1 jaar. J. W„ chauffeur te Biervliet, had blijkbaar zoveel haast, dat hij met zijn vrachtauto bij het pas seren van een tractor te Sas van Gent niet genoeg links uitweek en een aanrijding veroorzaakte. Eis en vonnis 20 of 10 dagen. M. van H., handelaar te Waar de, liet op zijn uienland te Zaam- slag een schooljongen helpen uien rapen. Eis 50 of 25 dagen. Vonnis 40 of 20 dagen. A. v. P., hoofdonderwijzer te Assenede, passeerde de Belgisch- Nederlandse grens langs een niet officiële doorlaatpost. Eis 10 of 6 dagen. Vonnis 7,50 of 5 dagen. F. C. L. M., landbouwer te Vo gelwaarde reed even voor zons opgang met paard en wagen waaraan zowel vóór als achter licht ontbrak. Eis 2 X 15 of 2 X 8 dagen. Vonnis 2 X 10 of 2 X 5 dagen. H. K. M., glazenwasser te Ter- neuzen, werd op de Baandijk aan gehouden toen achter zijn brom fiets een aanhangwagen was ge koppeld waarop zich een ladder van 7% meter bevond. Dit is nu eenmaal verboden en de ambte naar O. M. eisté 6 of 3 dagen. De kantonrechter maakte er 3 of 1 dag van. 24 duiven en een kip in een mandje van 35 X 17 cm Al. F. H., huidenhandelaar te St. Jansteen, moest zich verant woorden voor het feit dat hij 24 duiven en een kip op kwellende wijze in een mandje van 35 X 17 cm achter op zijn fiets vervoerde. Verdachte voerde als verzachten de omstandigheid aan, dat de die ren toch maar voor de slacht wa ren. Dat zowel de ambtenaar als de kantonrechter er echter anders over dachten, bleek wel uit de eis en het vonnis, dat 25 of 12 da gen luidde. Boor MARTIN VERDUYN. 5) (Nadruk verboden.) Iets in de toon van de profes sor beviel Mersham allerminst, maar het was nu niet de tijd daarover te denken of te rede twisten. Was de baardman toch niet zo onbevreesd, als hij er uit zag? In ieder geval kon hij een toontje lager zingen, al was hij honderd maal atoomsplitser. „Een parachutesprong zou nood lottig zijn, prof. Nichols", zei Mersham, „ik ben er zeker van dat de nazi's met een troep ge huurde negers dit gehele gebied onder controle hebben. Het is juist hun opzet, dat u springt. Zij staan letterlijk met open ar men gereed om u op te vangen." Hij salueerde en zag nog even terzijde naar miss Andrews. Zij hield zich uitstekend en scheen niet bevreesd. Het gevecht was inmiddels in volle hevigheid ontbrand, maar de DC 11 vloog nog ongedeerd door het geraas en het bezeten schieten van de jagers verder. Uit Dunwell's vaardige handen braakte onophoudelijk goed ge richt vuur en de vijandelijke ja gers hadden de handen vol aan de snelle Spitfires, maar hun overmacht was te groot. Dat wist Mersham heel goed en ter wijl hij met prof. Nichols had ge sproken was hem de opzet van de Duitsers volkomen duidelijk geworden. Zij hadden er natuur lijk op gerekend dat Nichols zou springen, zodra het jagersescorte vernietigd zou zijn. En was die rekening niet juist? Hij had prof. Nichols weliswaar duidelijk gemaakt, dat hij een sprong niet zou toestaan, maar wat was het alternatief? Hij twijfelde er niet aan, of de nazi's zouden in het uiterste geval de DC 11 toch trachten neer te schieten, liever dan de atoomexpert in Leopold- ville te laten arriveren. De mar conist berichtte hem, dat van drie jagers geen antwoord meer binnenkwam. Waarschijnlijk la gen zij verbrand in de jungle. Vijf Duitse jagers, waarvan twee voor rekening van Sam Dunwell, waren gierend in een vuurzuil neergestort, maar er waren er nog tien over, waartegen de res terende twee Spitfires het op moesten nemen. Er was geen keus meer. „Wij zullen zelf aanvallen, Crownby," zei Mersham kalm tegen zijn tweede piloot. Dick Crownby behoefde zoiets niet tweemal gezegd te worden. Hij was nauwelijks 23 jaar, deze bleke jongen uit Calif or nië, en hij had altijd last van zenuwen na een gevecht Maar in het bin nenste van een bommenwerper leek hij wel bevroren, ook al vlo- Bij de Ned. vereniging tot be scherming van dieren werden o.m. de volgende gevallen van dierenmishandeling gemeld, ge pleegd in de maanden October, November en December 1953. Processen-verbaal werden op gemaakt door dierenbescher ming, rijks- en gemeentepolitie en kon. marechaussee. Te Tiel dreef men een hond je in het water, waarvan men ae kop tegen de linkerachter poot had gebonden. Te Dor drecht werd een hond met zijn kop tussen basaltkeien van de rivierdijk gestoken. Toen het dier eindelijk kon worden be vrijd, stierf het. Te Enschedé scheurde een hond één zijner oren en kreeg een wond aan de rechterpoot omdat hij gekluis terd lag aan een ijzeren nacht verblijf van 76 cm lengte en 56 cm middellijn. Het dier was 1 meter lang en had een schoft- hcogte van 68 cm. Te Zaandam werd een konijn in de lus van een touw geklemd, dat aan een muur was bevestigd. Telkens als het dier bewusteloos was liet de onverlaat het dier zakken en op de grond bijkomen. Achtmaal werd dit „spelletje", waarbij anderen stonden, herhaald. Te Leerdam werd een koe tegen de ogen geschopt en als het dier van pijn opzij sprong, schopte de onverlaat het dier tegen de buik. Te Zierikzee werd een gen de scherven door het glas van de cockpit. Zo star was zijn glimlach dan, dat Mersham wel eens gedacht had, dat hij dood geschoten achter het stuur zat. „Er recht op af?" vroeg Crownby. „Niet anders", riep Mersham grimmig uit en hij rende naar de geschutskoepel. „Wat gaat u doen?" klonk hem de schorre stem van prof. Ni chols in de oren. „Wij vallen zelf aan, onze eni ge kans", antwoordde Mersham. De professor had zijn kalmte blijkbaar geheel verloren. Het geraas van het gevecht moest hem bijkans krankzinnig ge maakt hebben. Met bloeddoorlo pen ogen stond hij waggelend voor Mersham en zijn harige vuist stak dreigend omhoog. „Ik verbied u ons bloot te stel len aan nog groter gevaar", schreeuwde hij. „U onderschat onze betekenis voor de weten schap. Open de bomluiken, op dat wij ons in veiligheid kunnen brengen. Het donderend geweld van de nu vlak in de nabijheid van de bommenwerper barstende grana ten en het geratel van mitrail- leurvuur maakte het antwoord van Mersham onverstaanbaar. Miss Andrews zag Mersham wanhopig aan. Zij scheen te aar zelen en 't niet onvoorwaardelijk eens te zijn met de houding van de professor. Mersham keek snel om zich heen. Hij wenkte een van zijn hond met een touw aan de nek, waaraan 2 zware straatklinkers waren gebonden, in de varreput gegooid. Te Hilversum werden een renpaard de hoeven afge sneden tot op het leven. Te Wa teringen werd een kat tegen een muur doodgeslagen. Te Leerdam werd een paard bij vol bewust zijn de staart afgesneden. Te Dalfsen werd een hond opge hangen aan een balk van een schuurtje. Te Wanserd werd een zwaan doodgeslagen. Te Elburg werd een gekortwiekte kraai door een opgeschoten jongen in de lucht geworpen. Toen het dier naar omlaag kwam werd het als een voetbal voortge- schopt tot dat het stierf. Te Zoe:ermeer werden eenden de koppen afgerukt. In een artikel in het Amerikaan se blad „Providence Journal" is verklaard, dat de geallieerde ver tegenwoordiger bij de voorberei dende besprekingen te Panmoen- djon, de Amerikaan Dean, bi.i autoriteiten in Washington aan dringt op herziening van het Amerikaanse beleid, in de heop dat een wig zal kunnen worden gedreven tussen communistisch China en de Sowjet-Unie. In een voorwoord echter verklaarde de schrijver van het artikel, dat Dean, naar later bleek, niet had begrepen, dat het artikel aan hem zou worden toegeschreven doch dat toen dit bekend werd, de inhoud ervan reeds zo wijd verspreid was, dat het practisch niet wel mogelijk was er een an dere vorm aan te geven. In het artikel wordt dan ver klaard, dat volgens Dean de mo gelijkheid bestaat, dat de Chinese communisten meer belang stellen in ontwikkeling van het commu nisme in China dan in internatio naal communisme. Als dat zou kunnen worden benut als beslis sende methode om een wig te drijven tussen de Chinese com munisten en de Sowjet-Unie, moest het geprobeerd worden. Dean had echter geaarzeld dit standpunt bekend te maken, om dat hij vreesde verkeerd begre pen te zullen worden. Hij ver weerde zich tegen aantijgingen, dat hij communistisch gezind is en „zaken met communistisch China wil doen". Het is in het persoonlijke be lang van het Amerikaanse volk, zo zegt hij, dat de feiten critisch bezien worden en dat overwogen wordt, of het wel mogelijk zal zijn Tsjiang Kai-Sjek op het vas teland weer aan de macht te brengen. Als men zijn hoop ves tigde op de nationalisten, keek men volgens hem te veel door een rooskleurige bril. Niettemin sprak hij als zijn mening uit, dat op dit ogenblik de Verenigde Staten communis tisch China nog niet moeten er kennen. Eerst moest men er zeker van zijn, dat China „zich zou houden aan zijn afspraken". Hij geloofde niet, dat de Ver. Staten daar reeds zeker van konden zijn. Ook was Dean het niet eens met sommige Amerikaanse en Britse deskundigen die menen, dat het Chinese communisme verschilt van het Russische. De Britse commandant van Berlijn, generaal-majoor Cole man, zal contact opnemen met de Russische autoriteiten ter voorbereiding van de viermo- gendhedenconferentie, na over leg te hebben gepleegd met de Britse, Amerikaanse en Franse hoge commissarissen in Duits land, aldus is uit gezaghebbende bren te Londen vernomen. soldaten en wees op prof. Ni chols. „Zorg dat ze niet sprin gen", riep hij de jongen toe. Een ander dirigeerde hij naar de ge schutskoepel, waar Dunwell aan de rechterarm gewond, luid vloe kend, weg moest. „Wij hebben geen jagers meer" schreeuwde hij woest. Mersham beet zich op de lip pen. Wat had hij anders kunnen verwachten? Was het toch geen prachtig resultaat met vijf ja gers en een bommenwerper ne gen snelle vijandelijke jagers op te ruimen? Maar die zes overblij- venden? De tweede schutter ver stond zijn vak ook, maar kon geen wonderen doen. Toen Mers ham even later gemeld werd, dat de arme kerel dood uit zijn koe pel was komen rollen, moest hij erkennen, dat hij verloren had. Wat nog te doen? Nu het escorte vernietigd was, zouden de vijan delijke piloten afwachten of de atoomgeleerden springen zou den. Zodra dit geschied was, zou de bommenwerper doorzeefd worden. Bleven de atoomgeleer den in het toestel, dan zou de vijand er wel voor zorgen, dat prof. Nichols en zijn assistente Leopoldsville nooit bereiken zou den. In normale gevallen zou Mersham de dood in de lucht verkozen hebben. Het was ech ter zijn plicht niets onbeproefd te laten, om zijn beschermelingen te redden. Dus was een landing, hoe onzinnig en kansloos ook op zichzelf, de enige uitweg. (Wordt vervolgd.) De Sowj et-regering heeft op de drie Westelijke ambas sades te Moskou ge'lijkluiden- nota's doen overhandigen, waar in wordt geantwoord op de Wes telijke nota's van de vorige week. Men gelooft, dat in de nota's te kennen wordt gegeven, dat 25 Januari thans als vaste datum voor de opening van de confe rentie te Berlijn beschouwd kan worden en dat de volgende stap de vaststelling van de plaats van samenkomst zal zijn. De Sowjet-nota beslaat slechts enkele alinea's. De Westelijken hadden in hun vorige nota's de door de Sowjet- Unie voorgestelde datum (25 Ja nuari) aanvaard. Vertegenwoor digers der vier mogendheden zul len thans te Berlijn overleg ple gen over de plaats van samen komst. De tekst van de jongste Sow- jetrussische nota over de Berlijn- se ministerconferentie, die aan de Franse ambassade in Moskou is overhandigd, luidt: „De Sowjetrussische regering erkent de ontvangst van de nota der Franse regering van 1 Janu ari, waarin laatstgenoemde in stemt met het voorstel van de Sowjetrussische regering, dat een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Groot-Brittannië, de V.S. en de Sowjet-Unie, op 25 Ja nuari in Berlijn gehouden zal worden. Wat betreft de plaats van de conferentie, is aan de Sowjetrus sische hoge commissaris in Duits land medegedeeld, dat deze kwes tie moet worden geregeld door overeenstemming tussen de ver tegenwoordigers van de hoge commissarissen der vier mogend heden te Berlijn". Op een bouwwerk op de hoek Dovenetelweg-Akkerwindestraat te Dén Haag is een geval van ergerlijk vandalisme geconsta teerd. In de nacht van Zondag op Maandag zijn daar 12 grote spiegelruiten, 4 waterstandsme ters en 4 centrale verwarmings thermometers vernield. De schade bedraagt 600.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2