Radiorede van president Eisenhower Herdenking en atscneid van Dr Plesman Franse tegenactie Indo-China ABDIJSIROOP Italiaanse regering afgetreden in 6RIEPH0ESÏ Jenneren MacCarran spreken met Goezenko INVOERING VAN NIEUWE RIJKSDAALDERS EN GULDENS Loongrens verplichte ziekenfondsverzekering Kanselier Adenauer 78 jaar Dienstplicht in Cambodja Turkse ambassadeur verlaat Egypte Door de Yietminh vrij gelaten krijgsgevangenen Egypte en de Sowjet-Unie ZON-en MAANSTANDEN. HOOGWATER HET WEER IN EUROPA WEERSVERWACHTING. ^WOENSDAG 6 JANUARI 1954. 9e Jaargang No. 3040. De conferentie der grote vier Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.301 In een radiotoespraak tot het Amerikaanse volk, gehouden als i*Jeiding op het indienen van h«t regeringsprogramma voor 1934 in het congres, dat de vol gende week zal geschieden, heeft president Eisenhower ver klaard, dat de Amerikaanse re gering alle haar ten dienste staande wettige middelen ge- h, de Dinsdag verschenen memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer op het wetsontwerp tot invoering van nieuwe rijksdaalders en guldens deelt ae minister van Financiën o.m. mede, dat het voornemen be staat de muntbiljetten (biljetten van f 1.en f 2,50) ge heel té doen verdwijnen en de taak van deze biljetten door Ae nieuwe zilveren munten te laten overnemen. Voor fi nanciële instellingen en bedrijven, die geregeld grote hoe veelheden papieren rijksdaalders en guldens in kas hebben, zal dit een aanzienlijke besparing betekenen, omdat ge munt geld snel en nauwkeurig machinaal kan worden geteld of gewogen. Ten aanzien van de suggestie tot het invoeren van een biljet van (5.1 merkt de minister^ op, dat in hef verleden is gebleken, dat deze coupure door het publiek niet op prijs wordt gesteld. Zowel het „gouden vijfje" als de in de eerste en tweede wereldoorlog ingevoerde vijfguldenbiljetten, zijn nooit po. pulair geweest. Daarom acht de minister van Financiën het dan ook niet raadzaam thans tot invoering van een dergelijk biljet over te gaan. De dikte der nieuwe guldens zal?ongeveer 1,6 mm be dragen. Franse troepen zijn een aanval tegen Vietminh-eenheden in N - Laos begonnen teneinde de drei- giiag van een opmars naar de re-v skk-ntie Loeang Prabang weg te nemen. Ten Z.-O. van deze stad werd zonder noemenswaardige tegenstand Moeong Hieu bezet. In de noordelijke sector werd krach tiger verzet ontmoet, dat even wel met behulp van artillerie werd gebroken, waarna twee dor pen werden veroverd. De Franse luchtmacht zette haar aanvallen voort op de ver sterkingen, welke worden aange veerd naar de uit ongeveer 12.000 taan bestaande strijdmacht van de opstandelingen, die de Franse bacis Dien Bien Phoe, aan de grens tussen Tonkin en Laos, be legert. In Franse militaire kringen is men van mening, dat de Viet- minh-aanval op dit bolwerk wel- lWht zal uitgroeien tot één van de grootste veldslagen in de Indo- Chinese oorlog. De opperbevel hebber van de communisten, ge neraal Vb Nguyen Giap, is van plan, voor het eerst gebruik te In verband met de verhoging van de loongrens van 5025 tot 5300 gulden voor de verplichte ziekenfondsverzekering met in gang van 1 Januari 1954 heeft de voorzitter van de Zieken fondsraad aan de algemene zie kenfondsen een rondschrijven gezonden, waarin hij opmerkt, dat het motief voor de loon grens-verhoging in de algemene loongrensverhoging dus geen uitbreiding van de kring der verplicht-verzekerden beoogt. Daarna vervolgt het rondschrij ven: „Niettemin is het, bijvoorbeeld in verband met het feit, dat op de verhoging van de grens met 5 pet. een geringe afronding maar hoven tot 5300 is toegepast, mogelijk, dat enkele personen uitsluitend tengevolge van bovenbedoelde wetswijzi gingen voor de verplichte zie kenfondsverzekering in aanmer king komen. Deze personen kunnen, indien zij zich voor 14 Februari 1054 bij een algemeen ziekenfonds aan melden, van 1 Januari af aan spraak maken op de verstrek kingen ingevolge het zieken- fondsenbesluit". 's Raads voorzitter heeft de londsen verzocht, hiermede re kening te houden. maken van de artillerie, die hij uit communistisch China heeft ontvangen na het sluiten van het bestand in Korea. Duizenden koe lies brengen, volgens Franse ver kenningseenheden, onder be schutting van het donker grana ten aan. Uit andere sectoren worden slechts geringe gevechtsacties ge meld. In de Franse verdedigings linie rondom Savannakhet schij nen echter hier en daar opstan delingen binnen te dringen. In de afgelopen dagen hebben Viet minh-eenheden gepoogd Franse voorposten te overmeesteren ten einde de oostelijke flank van het verdedigingsstelsel te verzwak ken. Een Frans convooi leed eni ge verliezen, toen het ongeveer 200 km ten Z.-O. van Savannak het werd aangevallen. bruikt om de welvaart te bewa ren, en dat zij zo nodig dit zal blijven doen. De president, die hiermede kennelijk doelde op de mogelijkheid van een economi sche depressie in de Ver. Staten, zeide, dat de regering gereed is cm ieder ogenblik over te gaan tot het nemen van de vereiste maatregelen. Naar bij zeide is de regering van oordeel, dat zij niet moet en behoeft toe te la ten, dat Amerika een land zou zijn, waar perioden van hoog conjunctuur en depressie elkaar al wisselen. De Amerikaanse re gering gelooft, dat de welvaar*, van het land niet afhangt van een oorlog of van oorlogstoebe reidselen en hiervan ook niet behoeft af te hangen. Wij weten, aldus president Eisenhower, dat- dit grote land in staat is tot de aanpassingen, die vereist zijn om aan veran dering van omstandigheden het hoofd te bieden zonder het stichten van onheil in de hand te werken en zonder de econo mische chaos te veroorzasen, waarop de communisten hopen. De voorbereidingen, die ge troffen zijn om zo nodig tot maatregelen over te gaan, vor men volgens president Eisenho wer een der resultaten, die de regering in het afgelopen jaar heeft bereikt. De president som de nog 12 andere resultaten op, waarop zijn regering nan bo gen. Aan de strijd en de verlie zen in Korea is een einde geko men. Er worden zo hoog moge lijke veiligheidsnormen met be trekking tot de regeringsambte naren gesteld. De verzoeken om nieuwe toewijzingen zijn met 13 millioen dollar besnoeid. De be lastingen en de regeringsuitga ven zijn verlaagd. De worgende economische controlemaatrege len zijn afgeschaft. De daling der prijzen van landbouwpro ducten is tot staan gebracht. De inflatie is bedwongen. Er zijn noodwetten voor de immigratie ingevoerd. Er is een krachtige en standvastige politiek te ver overen en te behouden en er zijn aan de gehele wereld voor stellen gedaan voor gemeen schappelijk internationaal toe zicht op de activiteiten op het gebied van de kernenergie. Eisenhower verklaarde, dat de resultaten van het afgelopen jaar de belofte inhouden, dat 't nieuwe jaar nog vruchbaarder zal zijn voor de veiligheid van het land en het welzijn van het volk. sas* Wacht niet tot Uw griep- hoest tot een bronchitis is verergerd. Verdrijf, mét het slijm, dat in Uw lucht wegen vastzit, de ziekte kiemen die Uw ademha lingsorganen bedreigen. Neem onmiddellijk voor Uzelf en Uw kinderen: AKKER'5 ,'s Werelds beste hoestsiroop - Zeer velen hebben gisteren de laatste eer betoond aan dr. Ples man. Dat hebben zij gedaan, staande langs de weg die de korte rouwstoet nam op de weg van de Tapijtweg naar de Willemskerk; door de herdenkingssamenkomst in die kerk bij te wonen en ten slotte staande langs de route van de veel en veel langere stoet die van de Willemskerk naar de al gemene begraafplaats aan de Kerkhof] aan ging. Tegen half elf is gistermorgen de kist met het stoffelijke over- schot Van dl'. A. Plesman uit zijn woning uitgedragen en in de auto geplaatst. De naaste familieleden namen in enkele volgauto s plaats. Omstreeks elf uur kwam de stoet bij de Willemskerk aan. De organist, de heer Wim van Beek, begon, terwijl de vele hon derden aanwezigen zich van hun zetels verhieven het orgel te be spelen en daarna kwam de rouw stoet de kerk binnen. In de kerk was 'n schat van kransen, bloem stukken en boeketten samenge bracht. Namens Z.K.H. Prins Bernhard was de particulier secretaris van de Prins, dr. De Graaff, in de kerk aanwezig. De kist met het stoffelijk over schot werd met het hoofdeinde naar en vlak voor de preekstoel neergezet. De regering-Pella is Dinsdag avond afgetreden. De premier had, alvorens dit be sluit te nemen, twee weken ge poogd, zijn (chr.-democratische) partij te bewegen, in te stemmen met het opnemen van vertegen woordigers van de rechtervleugel in de regering. Maandagavond had men reeds vrijwel overeen stemming bereikt over het kabi net, waarin alle belangrijke stro mingen in de chr.-democratische partij zouden zijn vertegenwoor digd en dat geheel de steun zou genieten van de sterk rechtsge oriënteerde monarchistische par tij. De fracties van de chr.-democra- ten, waarin jonge links georiën teerde leden de overhand hebben, deelden de minister-president echter Dinsdagavond mee, dat zij zijn nieuwe lijst van ministers niet konden aanvaarden. .Zij wa ren in het bijzonder gekant tegen de vervanging van de links ge oriënteerde minister van Land bouw door een vertegenwoordi ger van de rechtervleugel. Verzekeringen, dat het uitge breide program voor herverde ling van grond onverminderd zou worden uitgevoerd, konden de chr.-democratische volksvertegen woordigers niet tot andere ge dachten brengen. Hierop besloot het kabinet op een spoedbijeen- komst, zijn ontslag in te dienen. De afgetreden regering werd vijf maanden geleden gevormd. REDE VAN ALGER A. MINISTER Kanselier Adenauer van de Westduitse bondsrepubliek, vier de gisteren zijn 78e verjaardag. Het Cambodjaanse kabinet heeft besloten de dienstplicht in te voeren voor de Cambodjaan se burgers van 21 tot 35 jaar Ce duur van de militaire dien;:: is bepaald op één jaar. Van de 297 krijgsgevangenen, die de Vietminh ter gelegenheid van Kerstmis heeft vrijgelaten, is een 100-t.al te Hanoi aange komen. De gevangenen, die een lange afstand te voet hebben moeten afleggen, zijn zo ver zwakt dat zij het bed moeten houden. Te Ottawa is een kort com muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de voorzitter van de Amerikaanse sub-com missie van de srnaat voor de binnenlandse veiligheid, senator Jenner en zijn democratische voorganger, senator MacCarran, in tegenwoordigheid van de Amerikaanse ambassadeur in Canada, en vertegenwoordigers van de Canadese ministeries van Justitie en Buitenlandse Zaken, een onderhoud hebben gehad met Goezenko, de vroe gere Sowjetrussische code-klerk, die in 1945 onthullingen deed omtrent spionnage-activiteit. Zoals gemeld woont Goezenko thans onder een andere naam in Canada. Naar A.F.P. weet te melden, was Jenners verzoek om een onderhoud aanvankelijk afge wezen. Later stemden de Cana dese autoriteiten echter toe on der voorwaarde, dat ,geen mede delingen aan de pers zouden worden gedaan. De republikeinse senator Wil liam Jenner en de democratische senator Pat MacCarran hebben te New York na hun terugkeer uit Canada, waar zij een onder houd met de voormalige Russi sche codeerklerk Igor Goezenko hadden, verklaard, dat deze na men «n inlichtingen had ver strekt, welke nuttig zijn voor de binnenlandse veiligheid der Ver. Staten. Het onderhoud was „be vredigend" verlopen. Luit.-generaal Aziz el Masry, de Egyptische ambassadeur in de Sowjet-Unie, heeft verklaard dat Egypte meet nagaan „wat wij de Sowjet-Unie kunnen ga ven in ruil voor wat wij ons wil len verschaffen". De ambassadeur is te Cairo aangekomen voor besprekingen met zijn regering over een nieu we buitenlandse politiek, die volgens sommige berichten mo gelijk gebaseerd zal zijn op „neutraliteit" in de koude oor log tussen (Oost en West. Op de vraag van verslagge vers wat Ruslands houding zou zijn als Egypte een neutrali teitspolitiek gaat voeren, ant woordde generaal Masry; „Neu traliteit betekent vrede en Rus land wil vrede". „Rusland", zei hij, „steunt alle landen die onafhankelijk willen worden. Maar het ene land steunt het andere niet als er geen wederzijdse belangen be staan, gebaseerd op geven en nemen". DONDERDAG INLEIDENDE BESPREKINGEN IN BERLIJN? De Westelijke commandanten van Berlijn hebben Dinsdag Ser gei Dengin, de Berlijnse verte genwoordiger van de Russische hoge commissaris, uitgenodigd voor een bespreking ter voorbe reiding van de komende vier-mo- gendhedeti conferentie op Don derdag a.s. Zij zeiden, dat zij door hun ho ge commissarissen waren aange wezen om met hun Russische col lega een plaats voor de conferen tie te kiezen en andere noodzake lijke technische regelingen te treffen. Een geallieerde woordvoerder, die dit bekendmaakte, voegde hieraan toe, dat met opzet de juiste tijd en plaats van de be spreking geheim gehouden is. Naar verluidt zullen de com mandanten vergaderen in het ge bouw van de geallieerde be stuursraad in de Amerikaanse sector van Berlijn, dat aanvanke lijk door het Westen was gedacht als plaats voor de vier-mogendhe denconferentie. Een andere mo gelijke vergaderplaats voor Don derdag a.s. is het Britse hoofd kwartier in het Olympisch-stadion te Berlijn. Vervolgens nam de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Al- gera het woord. De minister zei de het volgende: „Mevrouw Plesman, de regering betuigt U en Uw kinderen haar innige deelneming met Uw groot verlies en wenst U toe, dat God U de kracht mag schenken om dit te kunnen dra gen. Zeer veel Nederlanders en zo velen uit het buitenland hebben blijk gegeven van hun medeleven bij het verscheiden van Uw man en vader, het is een duidelijk be wijs, hoe geliefd en geëerd hij was binnen en buiten onze gren zen. Het heeft allen diep getrof fen, dat hij nog in de kracht van zijn leven van zijn gezin en werk is weggenomen. Dat zo velen Uw leed delen, moge dat leed voor U verzachten. Er is ook e'en diepe smart bij regering, ^>lk en in 't bijzonder i bij de K.L.M. Bij een herdenking j als deze is het voor de regering moeilijk deze drie van elkaar te j scheiden. Want de K.L.M.b grote levenswerk van dr. Ple man, is tegelijk de nationale trots j van regering en volk. De K.L.M. is één van de scheppingen, waar- 1 1 in gestalte is gegeven aan onz< volkskrach; en waarop ons volks j bewustzijn appelleert. Zijn werk voor de K.L.M. was werk voor Nederland. IPiesman is niet meer, maar er is iets, dat blijft. Dat is zijn De Turkse zaakgelastigde tc nagedachtenis, dat is zijn voor beeld. Ik twijfel niet, of dat zal rijke vruchten dragen voor een n euwe generatie, die bezield zal werden door wat de overledene heelt g. wrocht. Wat blijft, is ook 1 zijn werk, dat wij moeten voort zetten, zijn werk dat een monu ment is van wat hij heeft gedaa* Dr. Plesman heeft vele mede werkers van zijn geest en idealen doordrongen en zij zullen trach ten het bedrijf voort te zetten in de geest, die de K.L.M. heeft ge maakt, tot wat ze is. Nederland hepft een van zijn grote zonen, van zijn nationale figuren verloren. Het veivult ons allen met diepe droefheid, maar daarnaast mag ik stellen, dat de regering met dankbaarheid is vervuld voor het vele, dat onder Gods zegen, dr. Plesman voor ons land en ons volk heeft tot stand gebracht. De regering wil gaarne van die dankbaarheid getuigen. Flesman heeft de naam van Ne derland uitgedragen over de ge hele wereld, zijn werk voor ons land is van onschatbare waarde. Regering en volk zij zulle* dr. Plesman in dankbare herin nering houden." Hierna voerden de heren dr. ir. M. H. Damme, namens de Kon. Ned. vereniging voor luchtvaart; de heer dr. A. A. L. Rutgers, voor zitter van de raad van commis sarissen der K.L.M.; de heer J. H. W. van der Muelen, secretaris van de ondernemingsraad van de K.L.M. het woord. Het K.L.M.-koor zong vervol gens „Als 'k eens van d'aarde scheide och, wijk dan niet van mij", koraal 72 uit de „Mattheus passion". De Turk. e ambassadeur in Egyp e, Tugay, die door de Egyptische regering ongewenst is "verklaard, heeft Egypte ver laten. Cairo heeft meegedeeld dat zijn egering me; deze gang van za ken genoegen zal nemen. Hij zinspeelde on verbreking' der diplomatieke betrekkingen. ZON MAAN op onder op ondet Jan. 6 8.47 16.44 9.40 1.8.36 7 8.47 16.46 10.02 20.01 8 8.47 16.47 10.20 21.25 9 8.46 16.48 10.36 22.49 DONDERDAG 7 JANUARI. DE ROUWDIENST. Vervolgens nam de rouwdienst een aanvang. Hij werd geleid door ds. P. Fagel, te Brussel, de Ned. Hervormd predikant die dx. Plesman leerde kennen toen deze tijdens de tweede wereldoorlog door de Duitsers „verbannen" was naai" Enschede. Na votum, schriftlezing van psalm 103 en prediking zong Jo Vincent het „Eaudate Dominum" van Wolfgang Amadeus Mozart. Dan volgde gebed, het door allen staande gezongen gezang 300a: „Wat de toekomst brengen moge mij geleidt des Heeren hand" en tenslotte de zegen. I Bij het weggaan van de rouw stoet uit de Willemskerk speelde de cellist Co van der Beek, met begeleiding van orgel, bespeeld door Wim van Beek: „When you come to the end of a perfect day" van C. Jacobs Bond. Dr. Plesman - had bij zijn leven de wens te ken- gestalte is gegeven aan onze i nen gegeven dit lievelingswerk van hem ten gehore te laten brengen in een bijeenkomst voor afgaande aan de teraardebestel ling. Orgelspel besloot de her denkingssamenkomst. NAAR HET KERKHOF. In de stoet die van de Willems kerk naar de algemene begraaf plaats aan de Kerkhoflaan ging, reden, achter de auto waarin de kist met het stoffelijk overschot j van dr. Plesman rustte, talrijke auto's die de circa tweehonderd kransen en andere bloemstukken meevoerden. Daarachter volgden de drie auto's met de naaste fa milieleden van dr. Plesman en enige auto's waarin leden van de raad van bestuur der K.LJ1, leden van de raad van commissa rissen der K.L.M., de directeuren en de ondeidirecteuren van deze luchtvaartmaatschappij, velen vergezeld van hun echtgenote, hadden plaats genomen en ten slotte enkele intieme vrienden van de familie Plesman. Op de algemene begraafplaats is het stoffelijk overschot in te genwoordigheid van de kleine bo vengenoemde groep ter ruste ge legd. In de nacht van Maandag op Dinsdag hebben de winterstor men in Europa aangehouden. Aan de Duitse Oostzeekust was men in de vroege ochtend uren van Dinsdag bezig met het herstellen van dijken die door storm waren vernield. Bij Flens burg staat 40 ha blank. In Italië, waar een dik pak neeuv? viel, werden duizenden arbeiders opgeroepen cm hoof a wegen en spoorlijnen sneeuwvrij te maken. In het bijzonder hi Turijn en omstreken ondervond het verkeer veel last van de sneeuw. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m 3.09 3.3: 3.44 4.01 4.24 4.4' 4.34 4.51 medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Minder wind. Aanvankelijk weinig, later in het Noorden van het land toene mende bewolking. Matige tot Onze jongste prinses. J! ■--- -- zwakke Oostelijke tot Zuidooste- vacantie naar de wintersport. Overeenkomstig het gezegde „jon;, jykg wjn(jj later in het Noorden geleerd, oud gedaan" kreeg ook Marijke ski-lessen. Zij toonde zich veranderlijk. In de ochtend lichte pen aoede leerlinge. Wij zien haar hier, heel parmantig, tot matige vorst, in de middag op haar ski's. temperatuur om het vriespunt. OOK PRINSES MARIJKE OP DE SKI'S. Onze jongste prinses, Marijke, is dit jaar voor het eerst mee met

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1