Sneeuw, koude en stormen over burop. Afscheid van Or Plesman De Koninklijke Familie in Zwitserland De staking der Franse P.T.T.-beambten Interview met Dulles Gruenther, Adenauer e.a. De krijgsgevangenen in Korea ïli Nieuwe voorstellen van Eisenhower Actie tegen MacCarthy Overstromingen is Denemarken ZON- en MAANSTANDEN. HOOGWATER De kwestie der uiteenzettingen WEERSVERWACHTING. H.) st BODE DINSDAG 5 JANUARI 1954. 9e Jaargang No. 3039. Wordt metoüdvoöru'xvnjd prof-Ir- w-8chermerhjrn. r I- JL je Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur Hoofdredacteur I. van de Sande Redactieadres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Nla 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 et. DE Verschijnt dagelijks" Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven ondei^ nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uwr. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uw. Uit verscheidene delen van Europa komen berichten over sneeuwval, koude en stormen. Op sommige plaatsen is het weg en spoorwegverkeer door sneeuw ontwricht. Uit Stockholm wordt gemeld, dat in de nacht van Zondag op Maandag een verblindende sneeuwstorm automobilisten heeft gedwongen hun voertuigen in de steek te laten. Een garage heeft reeds naar schatting hon derdvijftig auto's vrijgemaakt. 0*k in andere delen van Zweden viel sneeuw, waardoor ook het spoorwegverkeer werd ver traagd. Aan de Oostkust van Zweden woedt een hevige storm, die soms de kracht van een orkaan heeft. Op één punt was het water een meter boven het normale peil gestegen, hetgeen sedert 1921 niet meer was voorgekomen. Vele eilanden waren geïsoleerd, doordat de veerbootdiensten ge staakt moesten worden. Er werd schade aangericht. Een licht schip is op drift geraakt. Kit Italië wordt gemeld, dat de trainen op de hoofdlijn tussen Noord- en Zuid-Italië door een hevige sneeuwval te Milaan en Genua de eerste in deze win ter zijn opgehouden. Ook viel veel sneeuw in de Italiaanse Al pen en Appenijnen en ten zuid oosten van Rome. Het verkeer in N.W. Italië ondervindt hinder van de sneeuw, die op sommige plaatsen een halve meter hoog ligt. West-Duitsland had zijn koud ste weekeinde van deze winter en in vele delen van het land viel opnieuw sneeuwj vooral in Bonn, waar sedert drie jaar niet zoveel sneeuw is gevallen. In Berlijn waren ongeveer twee duizend man bezig met sneeuwruimen. De koudegolf duurt voort in Oostenrijk. Ongeveer twee hon derd skiërs, werden in de.om geving van Wenen gewond. Ook in de Ardennen viel sneeuw. Stormen richtten schade aan in Groot-Brittannië en ook Dene marken had van stormen te lij den, waardoor o.m. dertig straten in het stadje Randers op Jutland werden overstroomd. Te Maasholm, even ten Zuiden van de Deens-Duitse grens, is een bres geslagen in de zeedijk. Het ministerie van Buitenlandse Za ken van Sleeswijk-Holstein heeft politiemannen uit Eckernfoerde, ten Zuiden van Maasholm, naar de plaats van de dijkdoorbraak de monding van de rivier de Schlei, gezonden. De omvang van de overstroming is nog niet be kend. Te Flensburg zijn vele huizen e* winkels door het hoge water gefeoleerd. Ook uit Lübeck wor den overstromingen gemeld. Ook in verschillende delen van Frankrijk is het verkeer door hevige sneeuwval bemoeilijkt. Te Venetië werden laaggelegen dis tricten van de stad overstroomd. In bergdistricten van Zuid- Slavië werden weg- en spoorweg verbindingen verbroken en tal rijke dorpen werden door sneeuw geïsoleerd. De toestand in het Italiaanse dorp Castelluccio ai Norcia, na bij Perugia, dat reeds 5 dagen door sneeuw van de buitenwe reld is afgesloten, wordt ern stiger. Reeds 36 uur zitten de onge veer 400 dorpelingen, die om ringd zijn door een sneeuw- muur van 2 meter hoogte, zon der licht. Verscheidene zieken in het dorp behoeven genees kundige hulp, doch zij kunnen niet door een dokter worden bereikt. 'Reddingploegen proberen de inwoners uit hun benarde po sitie te verlossen. Maandag zijn telefoonverbin dingen tussen Belgrado en Lon den, Parijs, München, Praag, 1 Istanbul en Boedapest door zware sneeuwval verbroken. Op sommi ge plaatsen in Zuid-Slavië lag de sneeuw anderhalve meter hoog. In Servië werd een temperatuur gemeten van 23 graden onder nul. In het oosten van België is ook vrij veel sneeuw gevallen. In het land van Herve en in Limburg lag de sneeuw Maandag reeds 10 5 15 cm dik. Te Verviers ont stond een ernstige storing in het tramverkeer. Talrijke auto's kon den niet verder als gevolg van aanrijdingen of slippen door ijzel op de wegen. SNEEUWBUIEN. IN HET GEHELE LAND. Voor ons land was het Maandag de eerste sneeuwdag van deze winter. In alle provincies zijn meest lichte sneeuwbuien geval len, hier en daar afgewisseld met wat hagél. De temperatuur heeft de hele dag om het vriespunt ge schommeld. Van stormen heeft ons land gisteren geen last ge had. Xlleen langs de Waddenkust en boven een deel van de Noord zee is nog sprake van harde wind. SCHADE DOOK STORMWIND AAN DE ENGELSE KUST. Langs de Britse zeeweringen is Maandagochtend de wacht be trokken, nadat gewaarschuwd was voor nieuwe stormen en hoge vloeden aan de Britse Oost kust. In Aldebrugh in Suffolk zijn Zondagavond een aantal huizen ontruimd. Vissersboten werden ondermeer aan lantaarnpalen ge meerd. Te Birchington aan de Zuid oostkust van Kent brak een neodzeewering door. Ruim hon derd bij overstromingen langs de Theems verdronken schapen heeft men Maandagochtend kun nen bergen. Verscheidene kleine vaartui gen sloegen om en werden op het strand geworpen. In de haven van Huil bevond zich Maandag een sleepboot in zin kende toestand. Door de harde wind werden electrische leidingen beschadigd, zodat in vele plaatsen de stroom uitviel. Leiders der onafhankelijke vak vereniging van Franse P.T.T.-be ambten hebben Maandag een on derhoud gehad met premier La- niel en andere ministers. Een be slissing is nog niet genomen, daar de vakbondsleiders eerst hun volgelingen willen raadple gen. De staking is thans dertien da gen oud. Zij heeft geleid tot een ontwrichting van het postver keer. Er zijn reeds honderd dui zenden brieven en postpakketten onbesteld. De stakers willen loonsverho ging, een grotere Kerstmisuitke ring en in het algemeen, een ver betering hunner arbeidsvoor waarden. De Franse minister van verbin dingen Ferri heeft kortgeleden in de Franse nationale vergade ring verklaard de eis tot een gro tere Kerstmistoeslag gedeeltelijk te willen inwilligen. Over de an dere eisen wilde hij niet onder handelen, zolang de staking voortduurde. Op een Maandag gehouden bij eenkomst van leiders der com munistische en onafhankelijke verenigingen, die een stormach tig verloop had, is besloten dat de vakbondsleden zal worden verzocht het werk te hervatten. De leiders van het onafhanke lijke vakverbond verklaarden lot hun besluit te zijn gekomen, om dat zij een officiële toezegging hadden gekregen dat er geen strafmaatregelen tegen de sta kers zullen worden genomen. A.F.P. meldt uit Parijs, dat de Franse P.T.T.-beambten op de Parijse stations het werk Maan dagavond hebben hervat. Omstreeks kwart over acht Maandagmorgen is het stoffelijk overschot van dr Plesman het hoofdgebouw van zijn onderne ming binnengedragen en in de hall opgebaard. Hij ligt daar, met een doenwacht van het vliegend personeel aan hoofd en voeteneinde staande, vredig, weinig veranderd en met de handen gevouwen. Het is alsof hij rustig slaapt. De hall was gevuld met tien tallen bloemstukken en kran sen, evenals het voorportaal. De zoon van dr Plesman, de heer Albert Plesman jr en de schoonzoon, de heer Smithuij- sen, hebben met de directeuren van de K.L.M. de chapelle ar- dente bezocht en daarna heeft 'n vrijwel onafgebroken stroom Nederlanders en buitenlanders afscheid genomen. Het K.L.M.-personeel van het hoofdkantoor is afdelingsgewijs langs de baar getrokken en zo ootk het K.L.M.-personeel dat werkzaam is op Schiphol. Laatstgenoemden, ruim 2000 in getal, kwamen met extra auto bussen hij het hoofdgebouw. 150 Meter ivoorkleurige ve lours, in de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. speciaal in Twente geweven, heeft de hall in een chapelle ardente ver anderd. Voor het hoofdgebouw zijn politiemannen en mannen van de bedrijfspolitie van de K.L.M. in de weer met het re gelen van het verkeer en het geven van aanwijzingen aan de bezoekers. In het hotel Witte- brug tekenden de bezoekers de registers. Daarbij bevond zich ook de oud-minister-president Afstellen kunt gij het niet, maar uitstellen js moeilijk te schatten well Laai stramheid en stijfheid met de hoevelen Maandag langs de baar baas worden over Uw spieren; laat iheu- Plesman hebben eedefi- matiek U niet belemmeren mUwbewc- yan dr. Pieaman neDDen geaen pingen. Loop rechtop en niet gebogen leerd. Circa duizend personen door pijnlijke en stijve gewrichten. Reeds hebben de registers die ter teke- 3 geslachten roemen Akker's Klooster- ning in hotel „Wittebrug" lagen, balsem ais snel pijnstillend en afdoend getekend. Maar vele duizenden werkend wrijfmidflcl bij iheumHtiek en Viphhpn rfp lnntst© 00F i)0- afs^zuiv°rre'nd6gwiez^nd'b^wonden tuigd; sommigen met takken of van allerlei aard. Een balsem in de ware een tuiltje bloemen. Bij die velen zin des woords, waarvan men dan ook waren alle schakeringen van de algemeen zegt: „Geen goiu» zo goed", maatschappij: kleine jongens, (Van een speciale A.N.P.-verslaggever). Fritz Schuneggen, skileraar van de Koningin, kan nog meer dan skiën. Dat bewees hij, toen hij als „ober-jodler" met zijn jodel- club voor de koninklijke familie en de gasten van hotel Adler op trad. Fritz had hiervoor een spe ciaal programma samengesteld, waarbij lantaarnplaatjes werden vertoond van Grindelwald en omgeving en waar bij elk plaatje een liedje hoorde. President Eisenhower zal het Amerikaanse congres bij de •pening van de nieuwe zitting •p Woensdag een aantal bood schappen doen toekomen, waar in wordt aangedrongen op wij zigingen in het belastingpro gram, amendementen op de ar beidswet Taft-Hartley en een verbeterd agrarisch program, aldus is te Augusta door de perschef van het Witte Huis, Hagerty, meegedeeld. Hagerty zelde, dat de president het con gres ook boodschappen zou zen den over gezondheidszorg en huisvesting. De democratische senator Guy Gillette heeft meegedeeld, dat binnenkort aan de senaat zal verzoeken de bevoegdheid van de „operations committee" der regering, aan het hoofd waar van senator MacCarthy staat, zodanig te beperken, dat zij geen onderzoek meer mag in stellen naar internationale aan gelegenheden. (Senator MacCarthy leidt ook het werk van de meer bekende sub-commissie van onderzoek maar on-Amerikaanse activi teit). Gillette zeide, dat hij de be voegdheid cm internationale aangelegenheden te onderzoe ken uitsluitend wilde laten be rusten bij de commissie voor internationale betrekkingen, waarvan hij zelf lid is. Het was «ooit de bedoeling, dat de com missie van MacCarthy deze be voegdheid eom hebben, aldus de senator. Ook Hans Bohren, de leraar van de prinsessen, hoorde bij het jodelgezelschap, doch Fritz over trof hem als tenor verre. De gemoedelijke burgemeester Emilè Steuri maakte van deze ge legenheid gebruik om zijn op wachting te komen maken. Hij hield daarbij een korte toespraak, eerst van papier, maar toen ver der joviaal en gezellig voor de vuist weg, waarbij hij nog me moreerde, dat hij destijds de va der van de Koningin nog op een bergtocht had begeleid. „Ik had toen nooit kunnen den ken, dat ik nu de Nederlandse Koningin nog eens als burge meester zou mogen begroeten", zo zeide hij. Hij wenste de konink lijke famlie nog een goede tijd in Grindelwald toe en zo voegde hij er lachend aan toe, „zonder on gevallen". Deze \yens is ten aanzien van mej. Broers, de verzorgster van de prinsessen, niet in vervulling gegaan, want zij heeft haar been gebroken door een val op de skies. Maar de Zwitsers kennen dit. soort beenbreuk maar al te goed en maken er niet veel omslag mee. En zo zat mej. Broers alweer (weliswaar met baar been in hel gips) op de thee in de hoek van sierlijke schouwspel, de zaal, waar het koninklijk ge zelschap zich heeft geïnstalleerd. in de schaduw ligt. De 9de Febr. wordt dit beter, dan staat de zon hoger en komt zij over de Eger- wand kijken, maar in deze tijd moet de tourist die van de zon houdt het nog zoeken op de be sneeuwde berghellingen, die ech ter van Grindelwald uit makke lijk zijn te bereiken. Voor de Ko ningin en de oudste twee prin sessen brengt de zonnestand ech ter geen problemen mee, want zij gaan iedere dag ver de hoogte in en genieten van het heerlijke weer. Maandag is de Koningin met Beatrix, Irene en René Roëll met de tandradbahn de Jungfrau- Joch opgegaan, om vandaar op de skies af te dalen. Het plan was oorspronkelijk om van Jungfru- Joch, met vellen onder de kies, de gletscher over te gaan naar Moench-Joch (3018 meter), maar de nevel en de felle kou (25 gra den onder nul op de toppen) ver hinderden dit. Ook in het dorp zelf is het overdag koud. De tem peratuur komt vrijwel niet boven de tien dagen onder nul uit. Het was dan ook vrij fris bij de ijs- revue, die Koningin en prinses sen bijwoonden, maar ieder was er op gekleed en verwarmde zich bovendien aan het kleurige en De burgemeester bracht voor de Koningin nog een bouquet an jers mee, die kunstig geschikt waren tot de figuur van de Zwit serse vag. De Koningin dankte hem hiervoor allerhartelijkst. Prins Bernhard was Zondag morgen om acht uur uit Grindel wald vertrokken met zijn chauf feur en even voor achten in de avond belde hij uit Soestdijk ho tel Adler eens op, om te melden dat hij goed was aangekomen. Binnen de twaalf uur dus van Grindelwald naar Soestdijk, een knappe prestatie van een paar knappe automobilisten. Het weer is de laatste paar da gen in Grindelwald prachtig. Bo ven de bergen straald een heldere zon in een onbewolkte hemel, In Grindelwald trekken de prin sessen Beatrix en Irene er vaak maar zij kan met haar stralen samen op uit. Wij zien haar hier in de ski-lift naar boven. Links net niet over de toppen komen, prinses Beatrix, rechts prinses Irene. I zodat het dorpje de gehele dag MET DE SKI LIFT NAAR BOVEN. Schevenkigse vissersvrouwen, tramconducteurs, personeel van het Roode Kruis, personeel van land-, zee- en luchtmacht, werk lieden. Tot Maandagavond vertolkten reeds bijna 200 kransen de dank en eerbied van allerlei personen en instellingen. Deze bloemstuk ken konden niet alle een plaats vinden in de hal; verscheidene werden naar de Willemskerk ge bracht. Het stoffelijk overschot van dr. Plesman is Maandagavond over gebracht naar het Plesman. van het hoofdkantoor huis van de familie KONINKLIJKE BELANG STELLING. Namens de Koningin en de Prins heeft Maandagmiddag de adjudant van H. M., majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck een krans gelegd in de chapelle ardente, waar het stoffelijk overschot van dr Plesman ligt opgebaard. De „American Broadcasting Cy" heeit, in samenwerking met het Amerikaanse tijdschrift „News week", een aantal vraaggesprek ken met vooraanstaande perso nen naar aanleiding van de jaar wisseling gepubliceerd. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Joyn Foster Dulles, verklaarde hierin o.m., dat „het Amerikaanse volk er van overtuigd kan zijn, dat het ko mende jaar de vrede en de ge rechtigheid zal consolideren". De Westelijke gemeenschap heeft zich „verzekerd van het morele offensief op de krachten der re actie", zo meent hij. Dulles voor spélde, dat de instemming van de Sowjet-Unie met het voorstel voor besprekingen met de Weste lijke mogendheden „een stap te rug van het schrikbeeld van een atoomoorlog kan betekenen en dat eindelijk de vereniging van Europa een mogelijkheid zal wor den." De Atlantische opperbevelheb ber in Europa, generaal Gruen ther, voorspelde, dat de „voor ons liggende periode nog moeilijker zal zijn" voor de handhaving van de Westelijke eenheid, gezien het Sowjet-vredesoffensief, de zware bewapeningslasten voor het Wes ten en de afstomping van het ele ment van vrees dat West-Europa tot eenheid dwong. Hij meende echter, dat de huidige Europese strijdkrachten zich, indien nodig, uitstekend van haar taak zouden kwijten, ook al waren zij „niet voldoende om een Russische in val op grote schaal terug te drin gen". De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, sprak de mening uit, dat de huidige generatie zich beweegt op een nauw pad tussen vrede en vrijheid. De voorzitter van de Ameri kaanse commissie van stafchefs, admiraal Radford, verklaarde, dat men in 1954 geen „verminde ring van de grote militaire kracht van het internationale-» commu- Zondagmiddag begon het weer te sneeuwen en de ski-enthou siasten wreven zich daarover in de handen. Want de pistes zijn zo langzamerhand hard en glad ge worden en het nieuwe laagje sneeuw zal ze weer in een per fecte conditie brengen. Gedurende het weekeinde wa ren de Nederlandse gezant in Bern, baron Bentinck en mevr. in Grindelwald. Zij hadden hun zoontje meegenomen en de kleine Marijke had Zondagmiddag in het hotel nog een paar kinderen om zich heen verzameld, die onder leiding van mej. Van Halstein het grootste plezier hadden met hun spelletjes. „Zij is allerliefst", zo zeide de heer Früh, de eigenaar van Ad ler, toen hij het groepje bekeek, „wij zullen die kleine Marijke hier straks wel missen." De ko ninklijke familie en gevolg hoopt in de loop van 11 Januari weer in Nederland te arriveren. nisme, die de vrije wereld blijft bedreigen, moet verwachten". Hij geloofde, dat er „gevaarlijke pun ten" in de wereld zouden blijven bestaan. Voorts zei hij, dat de Ver. Staten een nationaal lucht- leger zouden handhaven, dat „groter zal zijn dan welk ander ter wereld". De opperbevelhebber van de V. N.-strijdkrachten in Korea, generaal Huil, geloofde, dat er in het Verre Oosten „te veel onze kerheid bestaat om categorische voorspellingen" voor het nieuwe jaar te kunnen doen. De Amerikaanse vakbondslei der Reuther ten slotte wees op de „tekenen van gevaar" aan de eco nomische horizon. Hij sprak de mening uit, dat de Amerikaanse republikeinen „geen bewijs ge ven positief leiderschap, zoals no dig is, te bezitten". Iir de Deense stad Randers (Jutland) zijn Maandag 30 stra ten overstroomd met door een harde wind Noordenwind opge stuwd water. In enkele straten stond het water 1,50 meter hoog. Velen werden in hun huizen geïsoleerd en moesten met bo ten worden gered. Er waren geen deden of gewonden, maar men verwachtte, dat de schade aanzienlijk zal zijn. In andere delen van Dene markenwerd lichte schade aangericht door de wind. De temperatuur was in de voorgaande nacht overal tot verscheidene graden onder nul gedaald. In de ochtenduren liep de temperatuur op tot het vries punt. Men verwachtte, dat de storm zou aanhouden. Het geallieerde commando op Korea is begonnen met het bou wen van nieuwe kampen, enkele kilometers ten Noorden van Moensan, voor krijgsgevangenen, wier toekomst na 23 Januari nog onzeker is. Volgens de bepalingen van de wapenstilstandsovereenkomst moeten de niet-gerepatrieerde krijgsgevangenen op 23 Januari vrijgelaten worden. Van geal lieerde zijde is er Maandag nog maals op aangedrongen, dat dit zal gebeuren. De Noordelijken evenwel staan op verlenging van de periode voor de voorlichting, daar vele van de 22.000 Chinezen en Noord-Koreanen onder de hoede van de Indische bewa- kingstimepen nog geen uiteen zettingen hebben aangehoord. De bedoeling van het opperbe vel van de V.N. is waarschijnlijk, de gevangenen, die zich naar het ZON MAAN op onder op ondet Jan. 4 8.48 16.42 8.33 15.55 5 8.48 16.43 9.11 17.13 6 8.47 16.44 9.40 18.36 7 8.47 16.46 10.02 20.01 WOENSDAG 6 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.30 3.05 3.45 3.55 n.m. 2.54 3.29 4.09 4.19 Zuiden willen begeven, in de nieuwe kampen bij Moensan ie herbergen in afwachting van be schikbaar transport om hen ver der naar het Zuiden te brengen. Luitenant-generaal Thimaja. voorzitter van de neutrale repa triëringscommissie, heeft Maan dag gezegd, dat indien de par tijen het tegen 23. Januari nog niet eens zullen zijn over wat er verder met de gevangenen moet gebeuren, de Indische bewakers „een of andere manier zullen moeten bedenken om hen vrij te laten". De opperbevelhebber der strijdkrachten der Ver. Naties in Korea, generaal John Huil heeft het voorstel tot hervat ting der uiteenzettingen tegen- ever de krijgsgevangenen die niét gerepatrieerd, wensen te worden Maandag, categorisr.i verworpen. Hij stelt zich on het stndpunf dat de gevangenen 22 Januari, de oorspronkelijke datum, vrij gelaten moeten worden. medegedeeld door net K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Veel bewolking. Overwegend zwaar bewolkt, met plaatselijk enige sneeuw. Meest matige noordoostelijke tot oostelijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. g it i V if •t 1 n e il e i n (t n r- n I. e 'Cf ff IT ie 4r 2 2 f> s> 4T te Sg 8e B- feü en IR. aai Mff EJV en» IR AK >N. 160: ime a-s. iu>- jfke. ag 7 CHS, G 14 s> TB pt U itge- I of tmd- tende van bil 31- LAU- mastr. am i ert 'raat ROAM oedige dag en ken en imende gheden rig- opgave •ifteljjlc au van

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1