Het heengaan van Dr Piesman Toespraak van voor de min.-president Drees wereldomroep Volksbruinbrood één cent goedkoper Schepen in nood Botsing in Antwerpse haven Koninklijke iamilie vierde Oudejaar in Hotel Adier te Grindelwald V Benzine goedkoper Prijs volkswitbrood in provinciesteden één cent lager alleen op het platteland voor bezorgd brood één cent duurder ZON-en MAANSTANDEN. HOOGWATER SPnïSa„ïdsLVr<,?jSr,?vfer^ om w iVEEKSVERWACHTING. PRINS BERNHARD OVER DR PLESMAN. M PRINS BERNHARD NAAR NEDERLAND VERTROKKEN. Franhering bij Abonnement: Terneazen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. MAANDAG 4 JANUARI 1954. 9e Jaargang No. 3039. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1. iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags J0.30 uur. De minister-president dr W. Drees heeft op Nieuwjaarsdag voer de wereldomroep een toe spraak gehouden ten behoeve van de Nederlanders in het buiten land. Na gewezen te hebben op het grote verlies, dat Nederland heeft geleden door het plotseling overlijden van de president-direc teur der K.L.M., dr A. Piesman, wees de minister-president op de korte, maar belangwekkende rei zen die hij met de K.L.M. heeft gemaakt, n.l. twee jaar geleden naar de Verenigde Staten van Neord-Amerika, en onlangs naar Zuid Afrika en nSar de ve'e Ne derlanders die hij daarbij had ont moet. Het trof hem hoe groot het aantal is van hen, die zijn ge slaagd in het land waar zij zich hebben gevestigd en die toch met intense belangstelling, ja met liefde denken aan ons land, dat zij ook nog als het hunne voelen. Een bijzonder sprekend voor beeld was de laatst-overlevende van de lijfwacht van Paul Kru- ger, die nu 63 jaar in Zuid Afri ka woont en met het leven daar vergroeid is, maar die ondubbel zinnig bliik gaf hoe sterk hij zich nsg met Nederland verbonden gevoelde. Zo zijn er velen. Het Nederlandse volk heeft be hoefte aan een ruimte, die ons land alleen het niet kan bieden. Emigratie is in het leven van de mens een diep-ingrijpende be slissing, die ook haar verdrietige kanten kan hebben, maar als ge heel is het niet een verdrietig, een teleurstellend gebeuren, j maar een bewijs van levens dagen er nog in haar Kerstbood schap van, dat gij Nederland met de wereld en de wereld met Ne derland verbindt. Dr Drees herdacht de Neder landse vrijwilligers, die in Korea een zware taak hebben vervuld en bracht een bijzondere groet ook aan hen, die temidden van toenemende moeilijkheden en soms onder gevaarvolle omstan digheden hun arbeid in Indonesië voortzetten, en aan de rijksgeno ten in de overzeese rijksdelen, die met Nederland verbonden bleven. In het jaar, dat achter ons ligt, hebben wij bij de ramp der over stroming uw aller daadwerkelijke sympathie op onvergetelijke wij ze ervaren, aldus dr Drees. Uit heel de wereld stroomde de hulp ons toe, ook van hen, die in geen bijzondere verhouding tot ons land stonden. Wij weten echter hoevelen van u zich tot het uiterste hebben ingespannen, om de hulp zo ruim en zo doeltref - fend mogelijk te doen zijn. Zij heeft de kracht getoond van de band, die ons bindt, Sn zij heeft de band verder versterkt. Voor ons was het verheugend en be moedigend dit te ondervinden. Voor u zal het verheugend en be moedigend zijn geweest, dat Ne derland de ramp het hoofd heeft geboden met een veerkracht, die beloften inhoudt voor de toe komst. „Moge 1954 voor u een geze gend jaar zijn, en moge het de mensheid een stap voofuit doen zetten op de nog altijd moeilijk begaanbare weg naar vrede en vrijheid", aldus besloot dr Drees zijn toespraak. (Advertentie) de kapper met net aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 1i terneuzen toonaangevend op gebied van moderne coiffures, schoon heidsbehandeling, betere toilet artikelen, wij wensen u van harte een gelukkig 1954. Naar wij vernemen is met in gang van heden de prijs van auto benzine aan de pomp met 0,4 cent per liter verlaagd. De verlaging houdt verband met een daling van de wereldmarktnotering. De regering heeft, naav het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening me- dedeelt, besloten de door de kracht en levenswil. Velen biedt loonsverhoging in het bakkerij- het ongekende mogelijkheden om ongebruikte energie tot volle en ruime ontplooiine te brengen. De belangstelling, die Prins Bernhard voor Nederland en Ne derlanders weet te wekken op zijn reizen, is bij dit alles, zoals ons telkens weer blijkt, van grote bedrijf optredende kostenstij ging van het volksbrood op te vangen met een verlaging van de prijs van de tarwe en "daar door van de meeb- en bloem- prijzen voor het brood. De be staande maximum- en mini mumprijzen van het volksbrood betekenis voor de toekomst En zullen daardcor in het algemeen Keningin Juliana getuigde dezer niet worden verhoogd. Alleen de prijzen van volkswitbrood, gel dende voor bezorgd brood op het platteland gaan, als gevolg van ne. feit, dat de loonsverho ging op het platteland groter is dan in de steden, wegens ver dere aanpassing in de ioonclas- süicatie p het platteland, éen cent omhoog. Daartegenover zullen de ma ZON MAAN op onder op onder Jan. 4 8.48 16.42 8.33 15.55 8.4R 1643 0 11 17.1.3 6 8.47 16.43 9.11 17.13 7 8.47 16.46 10.02 20.01 In de grote steden (Amster dam. Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem alsmede in de aangrenzende gemeenten Die- men, Schiedam, Vlaardingen, Rijswijk en Voorburg) blijven de volkswitbroodprijzen onveran derd. In de provinciesteden met 40.000 of meer inwoners, worden de bezorgprijzen voor volkswit brood en, behoudens enkele uit zonderingen, ook de prijzen voor afgehaald volkswitbrood, met 1 cent per 800 gram verlaagd. In de overige gemeenten blijft de prijs van het volkswitbroad afgehaald onveranderd en wordt de prijs van dat brood bezorgd met 1 cent per 800 gram ver hoogd. Bij de van 4 Januari 1954 af geldende nieuwe prijzen zijn de prijzen van volksbruinbrood overal één cent per brood van 800 gram lager dan die voor het volkswitbrood. Vcor de bakkerij geldt, dat de richtprijs voor de soort tarwe bloem, welke voor het bakken van volkswitbrood kan worden gebruikt, eveneens ingaande 4 Januari 1954, op 35,95 per 100 kg franco wal ,of stations zal worden gesteld en die van on gehuild tarwemeel op 33 per 100 kg 17.13 ximum- en minimumprijzen van T/ 20.01 volksbrninhronri ncen ZlCn 1(1 de Antwerpse ha volksbruinbrood en -kropbrood in het gehele land zelfs me; één i cent per brood van 800 gram j worden verlaagd, terwijl in een aantal provinciesteden de ma- DINSDAG 5 JANUARI. i ^a" sto°mschip „Langleedyde" ven een ernstige botsing voorge daan. De Antwerpse lichters „Haydn", „Deux Frères" en „Stella Novak" lagen, gemeerd naast net Britse Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.48 2.23 3.03 3.13 n.m. 2.09 2.44 3.24 3.34 volkswitbrood eveneens met één cent per brood van 800 gram zullen worden verlaagd. De getroffen maatregelen hebben concreet het volgende resultaat: nr. 17 en 18 van de Seheldekaaien. Het pas aankomende Nederland se schip „Alpherat" voer bij het bijdraaien in de nabijheid van 't Britse schip en drie lichters aan. met het gevolg, dat de „Haydn" mei ernstige averij op drift raakte en midden in de stroom zonk. De opvarenden konden het schip tijdig verlaten. Ook de beide andere lichters werden vrij ern stig beschadigd. Acht havenarbeiders, die aan het lossen waren, werden gewond en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Zes hun ner konden na behandeling huis waarts keren. De beide anderen moesten blijven. Over het verloop van de plotse ling opgekomen ernstige onge steldheid van de president-direc teur van de K.L.M.dr A. Pies man, vernam A.N.P. nog, dat dr Piesman zich in de nacht van Woensdag op Donderdag niet honderd procent gevoelde. Donderdagmorgen heeft hij zich in verbinding gesteld met zijn kantoor en medegedeeld dat wan neer de andere directieleden het plan hadden de voor die morgen vastgestelde directie-vergadering doorgang te laten vinden, hij zou proberen aanwezig te zijn. Kort nadien is zijn toestand verergerd. De ontboden genees heer, dr J, A. Bos uit Den Haag, achtte onmiddellijke opneming in een ziekenhuis noodzakelijk. Dr Piesman was hoogst ernstig ziek en hij heeft de ernst van zijn toe stand ingezien door, vóórdat hij naar „Bronovo" werd vervoerd, zijn laatste maatregelen te tref fen. Bij het overlijden waren mevr. Piesman én de kinderen tegen woordig. Om vijf minuten over half tien overleed dr Piesman. Spoedig daarna is het feit van het heengaan aan alle K.L M.- vertegenwoordigingen in de we reld gemeld. Het stoffelijk verschot van dr Piesman werd Nieuwjaarsdag opgebaard in zijn woning aan de Tapijtweg te Den Haag. DE TERAARDEBESTELLING Dinsdagmorgen om elf uur wordt in de Willemskerk aan de Nassaulaan te Den Haag een sa menkomst gehouden waarin het heengaan van dr A. Piesman zal worden herdacht. Het is de bedoeling dat de mi nister van Verkeer en Water staat, mr J. Algera, daar een rede zal uitspreken. Na afloop van deze herdem- kingssamenkomst zal het stofi'e- lijkoverschot van dr Piesman op de algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag worden teraarde besteld. Het is de wens van de familie, dat dr Piesman naar zijn laatste rustplaats aan de Kerkhoflaan zal worden gebracht door zijn naaste familieleden en vrienden, die daartoe worden uitgenodigd. Hare Majejsteit de Koningin en Prins Bernhard hebben uit Grin- delwald een in bijzonder hartelij ke bewoordingen gesteld tele gram aan mevr. Piesman gezon den, waarin innige deelneming wordt betuigd met het grote leed. „Het heengaan van dr Piesman is voor Nederland en voor de K.L.M. 'n onherstelbaar verlies", zo zeide Prins Bernhard toen een A.N.P.-correspondent hem Vrij dagmiddag in „Hotel Adler" in Grindelwald sprak. De Prins zelf heeft met dit heengaan een goed vriend verlo ren. ,,Voor velen was hij zo op het oog een koelbloedige en ener gieke zakenman, maar hij was ook een zeer gevoelig man, die tot tranen toe bewogen kon zijn, dat heb ik zelf meegemaakt", al dus de Prins. „Hij had bovendien naast de vliegerij nog zoveel goede en dy namische ideeën, die hem stem pelden als een groot man. In de luchtvaart was hij degene, die de durf en de visie bezat om grote risico's te nemen en dan bleek het veelal achteraf, dat het eigenlijk hélemaal geen risico's waren geweest. Hij bezat een grote fantasie, die hij echter toch altijd wist te paren aan een grote zakelijke nuchterheid. Piesman was bijvoorbeeld degene die, toen de „Cornet" als min of meer re volutionair vliegtuig op de markt kwam, zich het sterkste verzet heeft tegen de aankoop van dit toestel op dat moment. En de feiten hebben hem ook hier in het gelijk gesteld. Hij was één van de mensen, die de luchtvaart nodig had, een man die wat durft te doen uit overtuiging". „Ik herinner me nog", zo zeide de Prins, dat toen hij in Amerika was, hij president Truman wilde spreken over iets dat hem na aan het hart lag. Truman wilde hem toen een onderhoud van een kwartier toestaan, maar het ant woord van dr Piesman aan de man, die hem deze mededeling overbracht, was: „Zeg maar aan de president dat me dat te wei nig is en dat ik niet kan". En het resultaat was, dat Truman, die hierdoor kennelijk toch wel ge- imponeerd was, hem later toch veel langer heeft ontvangen. Dat was typisch Piesman". TOESPRAAK VAN DR W. DREES. Over de zender Hilversum I heeft de Nederlandse Radio Unie tegen de avond van Nieuw jaarsdag een gezamenlijk pro gramma uitgezonden, waarin de minister-president dr W. Drees namens de Nederlandse regering de president-directeur van de K.L.M. heeft herdacht. „Het bericht, op de Oudejaars avond omtrent het plotseling overlijden van dr Piesman, de president-directeur der K.L.M., zal heel het Nederlandse volk diep hebben getroffen", zo begon dr Drees zijn kort herdenkings woord. „Zijn bijzondere persoon lijkheid en zijn werk waren aan allen bekend. Hij was één van de grote nationale figuren die tot mannen van internationale bete kenis uitgroeien en de naam van Nederland over de wereld dra gen. De K.L.M., die Nederland ver bindt met bijna alle delen der wereld, heeft overal een uitne mende naam en de man die haar groot heeft gemaakt, die een pio nier van de Nederlandse lucht vaart is geweest, door wiens on blusbare geestdrift, energie, ini tiatief, ons land in de luchtvaart mee vooraan is komen te staan, was Piesman. Thans is hij plotseling wegge rukt uit zijn werk. Namens de re gering moge ik getuigen van de bewondering die wij hadden voor zijn werkkracht, zijn inzicht, zijn onbegrensde toewijding, en van onze erkentelijkheid voor wat hij voor ons land en voor de posiite van Nederland in de wereld heeft gedaan. Heel ons volk zal hem met eerbied en dankbaarheid blijven gedenken, zo zeide dr Drees. „WESTERDAM" IlAD EEN AANVARING. De „Westerdam" van de Hol- land-Amerikalijn heeft de reis naar New York moeten onderbre ken en is naar Rotterdam terug gekeerd. Het schip was Zaterdag om 14 uur de reis van Rotterdam uit begonnen, maar geraakte al spoedig in een potdichte mist. Om 23 uur Zaterdagavond doem de plotseling het Panamese schip „Nora" (7.176 b.r.t.) voor de „Westerdam" op, waarmee een aanvaring ontstond. Men bevond zich toen ter hoogte van de San- detti-boei bij de Goodwin even vóór het Nauw van Calais. Het anker van het Panamese schip sloeg een gat van onge veer vier meter in de stuurboord steven van de „Westerdam", even boven de waterlijn. Hoewel er DUITS SCHIP OP DRIFT. Het Poolse schip „Oksywie" heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag geseind, dat ter hoog te van Trelleborg (Z.-Zweden) t Duitse vaartuig „Frie2" met 3 man aan boord op drift is tenge volge van motorstoring. Hei schip heeft onmiddellijk hulp no dig. Later werd geseind, dat het op drift geraakte vaartuig door 'n loodsboot op sleeptouw is geno men. NED. SCHIP OP DE THEEMS AANGEVAREN. Het Nederlandse m.s. „Nimrod" 1399 ton) uit Groningen is Zater dag in dichte mist op de Theems voorbij Londen aangevaren door het Zweedse schip „Sagaa" 6.687 ton). De „Nimrod", die voor an- In de middag poseerden de leden van ons Vorstenhuis voor de fotografen Van links naar rechte- ^esIrenern K^« Rinses Margriet, Prinses Prins Bernhard, verkleed ais Mexicaan, heeft Oudejaarsavond de prijs van het meest originele costuum gewonnen bij een ge- costumeerd bal, dat ter gelegen heid van het Oudejaar in Hotel Adler werd gehouden. Van de dames won baronesse Van Lynden als Spaanse de prijs en om het Nederlandse aan deel compleet te maken, was er nog een Hollands meisje De Gruyter, dat bij het kinderfeest in een Nederlands boerencos- tuum de meeste punten van de jury toebedeeld kreeg. Aan het kinderfeest nam ook Prinses Margriet deel, gekleed in een wit bloesje en een rood en wit gestreept rokje. Parmantig pa radeerde zij, onder het applaus der gasten, met de andere kinde ren door de zaal. Het was een. gezellig en onge- iwongen feest in Adler, waar Eskimo's, Chinezen, Spaanse schonen en huisknechten dans ten en waar men zelfs 'n Twentse boer, in de persoon van jhr de Beaufort kon zien rondlopen. De Koningin was gekleed in 'n zacht blauwe avendjurk, waarop enkele sneeuwvlokjes waren aangebracht. En ook de oudste twee Prinsessen, die men meer iere malen met hun vader op de 1 iansvloer zag, waren in avond- I jurk gestoken. Om middernacht, toen het bui ten 15 graden vroor, trokken jongens uit Grindelwald met reusachtige bellen door het dorp en bezochten alle hotels om op Zwitserse wijze een Nieuwjaars groet te komen brengen. Koningin en Prins vertoefden daarna nog enige tijd in het vro lijke gezelschap der gasten van hotel Adler. Prins Bernhard, die werf Wilton-Feijenoord te Schie- zoais bekend, op medisch advies dam gaan, waar het voorlopig ge- ker lag nabij Dagenham, kreeg geen gevaar voor passagiers en iichte schade aan de boeg De bemanning was, achtte de kapi- „Sagaa" heeft de reis voortgezet tem het beter om terug te ke- en geen -melding van schade ge ren. J De „Westerdam" ligt thans weer aan de Wilhelminakade. Heden zal het schip naar de maakt. LICHTER LOSGESLAGEN VAN SLEEPBOOT. u Ten N.W. van IJmuiden is een niet skiet, kanomen soms metdicht zal worden. Daarna zal de lichter met runners losgeslagen de verlangende ogen naar de be-„Westerdam" onmiddellijk sneeuwde berghellingen zien kij- reis hervatten, ken, waar de skiers in snelle j vaart naar beneden suizen. „Het is voor mij wel een Tantalus kwelling", zo zeide de Prins. "Dus vergenoeg ik me maar met wat Curling-spelen en wandelen POOLS SCHIP IN NOOD IN HELGOLANDEU BOCHT. Het Poolse s.s. „Poznan" (2017 b.r.t.), heeft Zondagochtend ge- van de sleepboot „Ebro" van de firma Smit. De „Ebro" moest de lichter naar Amsterdam brengen. De reddingsboot „Neeitje Jaco- ba" heeft de twee runners van de losgeslagen lichter aan boord genomen. De mannen waren van plan geweest de kraan te veran- Maar", zo zeide hij met een si ind, dat het in de Helgolander keren, maar omdat cleze lek was hoopvolle blik. „ik hoop in de rul le voorjaarssneeuw toch nog de gelegenheid te hebben met mijn oudste twee een kleine skitocht te maken, natuurlijk zender stei le afdalingen, die altijd het risi co van een val met zich meebren gen". Nieuwjaarsmorgen, toen de Ko ningin en de oudste twee Prin sessen al weer op de ski's de ber gen in waren, dronk de Prins in het dorp een kop koffie. Een witte anjer versierde zijn knoops gat en op ziin hoofd had hij een groene Zwitserse jagershoed. iuen merkt de Koninklijke familie tussen de vele vacantiegangers vrijwel niet op en de sportieve skikleding verleent de Koningin en de Prinsessen een anonimiteit, die zij zo nu en dan in Holland waarschijnlijk ook wel eens zou den wensen te bezitten. Prins Bernhard is Zaterdag per auto uit Grindelwald vertrokken naar Nederland. Zoals men -v.-eet was de Prins Donderdagmiddag in deze Zwitserse ulaats aangeko men om er met het koninklijke gezin het oudejaar te vieren. Bocht bij het lichtschip P. 8. in nood verkeerde. Het schip maak te water door ingeslagen luiken. De „Poznan" is met een lading kolen op wfg naar Italië. Uit Cuxhaven en Borkum zijn bergingsvaartuigén naar het schip onderweg, evenals redding boten uit Norderney, Rickmer- bock en Lange oog. Het Amerikaanse vrachtschip „George Lykes", dat zich 10 mijl ten Z. van de „Poznan" bevond, heeft zijn koers gewijzigd en snelt het in nood verkerende schip te hu7p. In het zeegebied in de Helgolan der Bocht staat een zware storm. Veel schepen en vissersvaartui gen wachten te Cuxhaven en in de monding van de Elbe op beter weer. BRANDEND SCHIP IN OOST ZEE WAARGENOMEN. Het Zweedse schip „Nimbus" heeft gemeld, dat het in de vroe ge ochtenduren van Zondag een brandend schip heeft waargeno men op een mijl afstand van de vuurtoren van Skanor, ten Z. van Malmö. De „Nimbus" seinde, dat hij de kust niet dichter kan nade ren en dat hij een reddingboot gestreken heeft. geslagen, hebben zij daarvan af gezien. Men hoopt dat de kraan naar de kust zal drijven. Omstreeks half tien Zondag avond bevond de kraan zich on geveer zes mijl uit de kust ter noogte van Katwijk. Het weer was toen aanmerkelijk rustiger geworden en het stormsein was te Scheveningen reeds binnenge haald. De sleepboot, waarschijn lijk de „Ebro" die nog steeds in de nabijheid vertoeft, is bezig po gingen te ondernemen de kraan vast te maken. Lukt dit niet, dan zal de lichter, die in de richting van Scheveningen afdrijft, naar alle waarschijnlijkheid op het strand lopen. medegedeeld door het K.N.M.Ï. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. NOORDOOSTENWIND. Vrij veel bewolking met enkele regen- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige wind tussen N. en O. In de ochtend in het binnen land plaatselijk lichte vorst. In de middag temperaturen om het vriespunt. er. oog- Van- Btille 1 j-, •eist. Bree, t Ca- van Vest- Wii- feer- ssseu ebben Kgd: jange ■g; C. van Kor- J. M. naar 3aus, kerk; Mt 4, nikt fc rerhaal, ens het an S5r~ ar her.i- s. Dat 3 ge het 11e» on- lalbran-

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1