H. D. Louwes over de bedreiging der Noordzee Begrotingsdebatten geëindigd 4# BON Verstevigd toezicht van de Rijkswaterstaat noodzakelijk De staking van de post beambten in Frankrijk Vier uur les geven per week Russen leveren twee Amerikanen uit RUSSISCH ANTWOORD OP WESTELIJK PROTEST Sterkte van de Oostduitse strijdkrachten Engeland en hel Viehninh- offensief 'm Indo-China Eisenhower neemt maat regelen tegen dreigende spoorwegstaking Ingrijpende wijziging in de visvangstmethode? Verslag van minister Wilson Extra-tressen bij de jaarwisseling DE PRIJZEN VAN HUISBRANDKOLEN Arrestaties m Albanië PREDIKBEURTEN Eerste en Tweede Kamer met vacantie Krijgen wij betere melk - Rampenfonds dankt K. L. M. had goed jaar v. z. ROTTERDAM De heer H. D. Louwes is va» 1953 ons kon treffen, was in de mewing1, dat het Nederlandse kring der ter zake kundigen al- volk bi zün geheel en in zijn ver- gemeen bekend. Als men nu antwoordelyke organen is tekort moet vaststellen, dat onze zo lan- gesehoten in zijn strategie en in zij» beleid op langere termijn met betrekking tot de bedreiging va* de Noordzee. Ook lopen wij fcasis, na de niet mis te verstane waarschuwing van 1 Februari 1953 te spoedig terug te keren tot de orde van de dag. Naar de stellige overtuiging van de heer Lobwes mag hier met recht wor de* gewaagd van een falen van ons volk in zijn totaliteit, ïn zyn publieke opinie. In concreto is hier in beginsel niet alleen in het geding de ver antwoordelijkheid van de water schappen en van de provinciale besturen, doch daarnevens die van de regering in haar geheel en van het departement van Ver keer en Waterstaat in het bij zonder. Aan die verantwoorde lijkheid van regering en departe ment wenst de heer Louwes in de eerste plaats zijn aandacht te wijden. Zijn bedoelingen wenst hij te verduidelijken door het steden en beantwoorden van de beide volgende vragen: 1. is ons volk en is onze rege ring zich voldoende bewust van de zwakke positie, waarin het Westen en het Noorden van ons land zich ten opzichte van de Noordzee bevinden? 2. is de organisatie yan ons waterstaatswezen zodanig, dat wij daarin het nodige vertrouwen kunnen hebben? De eerste vraag meent de heer Louwes zeer bepaaldelijk ontken nend te moeten beantwoorden. In het algemeen toch zijn èn onze regering èn onze Staten-Gene- raal èn ons volk in zijn geheel te weinig doordrongen van het slui pende gevaar, hetwelk ons van de zijde van de Noordzee bedreigt. De onophoudelijk voortgaande daling van de bodem en de rijzing van de zeespiegel hebben ten gevolge, dat onze positie tegen over de zee steeds gevaarlijker wordt. Dit blijkt evenwel slechts van tijd tot tijd bij een storm- vloed. Het is nu onze dure plicht, dat sluipende gevaar goed te onder kennen en ons er van bewust te zijn. dat de positie van Noordelijk en Westelijk Nederland tegen over de zee bij de huidige vorm van onze kust in wezen niet meer houdbaar is. Er zijn slechte twee mogelijk heden op wat langere termijn te zien, en wel de eerste: deze delen var, Nederland aan de zee prijs te geven, of ten tweede: een stout moedig offensief aan te gaan tegen de zee door de afsluiting van de zeegaten. Het is duidelijk, dat alleen de iaatse mogelijkheid voor ons aan vaardbaar is. Dan zal ons volk zich echter bewust moeten zijn van de geweldige offers, welke het daarvoor zal moeten bren gen. Zal die geest in ons volk kun nen worden versterkt, dan is het nodig, èn die strategie op langere termijn te hebben èn haar tot gemeen goed te maken. De Louwes acht het -daar het hier «eldt de allereerste voorwaarde voor ons volksbestaan taak der regering, die strategie te ont werpen en haar zo eenvoudig te stellen, dat de normale organen de publieke opinie kunnen voor lichten en vormen. In die taak nu is de regering zijns inziens zeer bepaald te kort geschoten. Het is zijn bedoeling te voor komen dat zulks zich zal her halen. Ook de tweede vraag meent de heer Louwes ontkennend te moe ten beantwoorden. Dat een zwa re stormvloed als die van 1 Febr. De stakende Franse post beambten hebben, nu de sta king een week oud is, besloten het werk nog niet te hervatten. Ook besloten zij een afvaardi ging van vrouwen van post beambten naar mevr. Auriol, de echtgenote van de Franse pre sident, te zenden om haar hun grieven uiteen te zetten. De stakers-soreerders in trei nen en op de Parijse stations, zeiden, dat de staking zich uit breidt tot andere diensten. Een Parijs districtskanoor, dat Maandag werd gesloten, is her opend. Het departement van de P.T.T. maakt bekend, dat soldaten se dert het begin van de staking in Parijs 350.000 pakketten heb ben bezorgd. Er waren tekenen die wijzen op onenigheid tussen de 2 vak bonden die de staking hebben uitgeroepen. De onafhankelijke bond keerde zich tegen de com munistische in zoverre laatst genoemde spandoeken aan bracht, waarop kwesties ter sprake zouden zijn gebracht die niets met de staking te maken hebben. ge kustlijn zeer veel zwakke plek ken vertoonde, dan moet aan het toezicht op dit zo uiterst belang rijke onderdeel van ons nationale leven iets hebben ontbroken. Het is gewenst, dat uitvoerig wordt nagegaan, waar dit toe zicht heeft gehaperd en waar door zoveel dijkbreuken konden ontstaan. Naar de mening van de heer Louwes moeten in het algemeen een te geringe sterkte van de dijken, en verkeerd be loopt, een te weinig zorgvuldig onderhoud, met name tot uiting komende in de veronachtzaming van de grasmat, vooral doordat een scherpe beweiding met scha pen achterwege bleef, als belang rijke oorzaken daarvan worden aangemerkt. Men moet het de waterschap pen, niet te zwaar aanrekenen, dat zij bij de grote financiële las ten, waarvoor zij staan, bij hun zorg, de toch al in moeilijkheden verkerende landeigenaren niet nog zwaarder te belasten, ge voegd bij hun dikwijls ontoerei kend technisch apparaat, een en ander niet in een betere toestand hebben weten te houden. Maar zeer sterk rijst hier de vraag, of dan het toezicht van de provin ciale besturen en van de rijks waterstaat wel voldoende is ge weest en of niet reeds lang de onmogelijke financiële positie van de waterschappen had moe ten worden verlicht. De provinciale bestuurscolleges tonen in het algemeen niet de belangstelling voor de aange legenheden van verdediging tegen het water, welke aanwezig zou moeten zijn, opdat zij de taak hun bij de wet opgedragen, goed kunnen vervullen. Het is, alsof van dit gebrek aan belangstelling bij de bestuurscolleges ook een zekere gereserveerdheid en be perktheid van actie van de pro vinciale waterstaat. Ook het bij de minister van Verkeer en Waterstaat berusten de oppertoezicht functionneert naar de mening van de heer Lou wes niet zoals het behoort. Dat oppertoezicht toch zou via een uitstekend toegeruste eigen dienst met scherp omschreven en duidelijk aanwijsbare verant woordelijkheid moeten worden uitgeoefend, omdat het hier geldt de eerste voorwaarde van ons volksbestaan. De heer Louwes is dan ook van mening, dat, nu de storm van 1 Februari 1953 duidelijk heeft aan getoond, welke geweldige natio nale belangen hier op het spel staan, en tevens heeft geopen baard, dat een nationale krachts inspanning van ongekende afme ting nodig is om de gevolgen tie overwinnen, de conclusie is ge wettigd, dat een actief en leven dig rijkstoezicht bovenal nodig is. Geen gemeenteraadslid. De Kroon heeft het beroep ongegrond verklaard, dat mr J J. M. van Gent had ingesteld tegen zijn niet-toelating als lid van de Nijmeegse gemeente raad. In de uitvoerige motive ring wordt gezegd, dat volgens het bepaalde in de gemeentewet het lidmaatschap van de raad onverenigbaar is met de betrek king van onderwijzer bij het la ger- of middelbaar onderwijs. Mr Van Gent, die sociologie doceert aan een R. K. bijzondere middelbare meisjesschool te Nij megen, is van mening dat de desbetreffende bepaling slechts doelt op de onderwijzer bij het openbaar lager- en middelbaar onderwijs. Dit vindt echter vol gens de kroon geen steun in de bewoordingen of in de strekking der wet. Ook had mr Van Gent aangevoerd dat hij slechts vier uren per week les geeft en ove rigens in het maatschappelijke leven een geheel andere functie vervult. Als verweer had hij te vens aangevoerd, dat hij niet als leraar bij het middelbaar onder wijs kan worden beschouwd, aangezien het vak sociologie niet genoemd is in de middel baar-onderwijswet. Ook dit ver weer kan echter volgens de Kroon niet worden aanvaard. De Russische autoriteiten te Oost-Berlijn hebben Dinsdag 2 Amerikanen uitgeleverd, die al enige jaren in de Sowjet-Unie werden vastgehouden. De betrokkenen zijn de soldaat Homer Cox die in September '49 verdween toen hij bij de militaire politie te West-Berlijn diende, en Leiand Towers, een burger die in 1951 van een schip in Finland verdween. Nederlandse en Noorse krijgs gevangenen, die onlangs uit Rus land zijn teruggekeerd, hadden gemeld, dat zij Cox en Towers in een kamp in de omgeving van Moskou hadden ontmoet. Naar aanleiding hiervan heeft de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Bohlen, herhaaldelijk stappen bij de Sowjet-regering gedaan om de vrijlating van de mannen te bewerken. De Berlijnse vertegenwoordi ger van de Russische hoge com missie, Dengin, heeft de drie Westelijke hoge commissarissen geantwoord op hun protest naar aanleiding van het incident op de autoweg tussen West-Duits- land en West-Berlijn op 26 Dec., waarbij een 16-jarige jongen ge dood werd en zijn moeder ern stig werd gewond. Dengin zegt dat een onderzoek zal worden ingesteld en dat de Westelijke hoge commissarissen van het resultaat op de hoogte zullen worden gesteld. Het Westduitse departement voor aangelegenheden geheel Duitsland betreffende heeft mee gedeeld, dat volgens zijn gege vens de Oostduitse strijdkrachten tegen het einde van 1953 100.000 man omvatten. De „nationale strijdkrachten", zijn, aldus het departement, in het afgelopen jaar herhaaldelijk opnieuw georganiseerd en ge stadig uitgebreid. De landstrijdkrachten bestaan nu uit twee legerkorpsen van elk drie divisies en bovendien is er in de omgeving van Berlijn nog een „veiligheidsdivisie" opge steld, aldus het Westduitse de partement. Engeland slaat het communis tische offensief in Indo-China met bezorgdheid gade, zo heeft en woordvoerder van het „Fo reign Office" Dinsdag mesge- deeld. Hij voegde hieraan toé, dat de Britse regering contact houdt met de regering van Thai land. Frankrijk had sinds het begin vqn het offensief niet spe ciale stappen bij Engeland ge daan, aldus de woordvoerder. President Eisenhower heeft Dinsdag een speciale raad inge steld om een dreigende staking van een millioen man spoorweg personeel te voorkomen. De be trokken employé's, behorend tot het niet-rijdend personeel ad ministratieve krachten, lijnwer- kers, enz. wensen betere so ciale voorzieningen. Het geschil dreigt het verkeer op 150 lijnen stil te leggen. Door de instelling van de uit drie man bestaande, speciale raad mogen de betrokken 15 vakbon den gedurende 60 dagen niet sta ken, in welke periode men kan trachten 't geschil in der minne te schikken. Na de goedkeuring, zonder hoofdelijke stemming, van de laatste begroting, die van Ver keer en Waterstaat, zijn de leden van de Tweede Kamer op reces gegaan. Dr Kortenliorst verklaarde in zijn sluitingsrede, dat er sinds Prinsjesdag in September 200 uur lang vergaderd is over de di verse begrotingen. In een negen tal vergaderingen werden in snel tempo, wat bij velen nogal enige critiek ontlokte, de begrotingsde batten gehouden. Voor het ver spreiden van de op- en aanmer kingen van de Kamer hadden 75 man van de staatsdrukkerij ieder 100 uur overgewerkt en werd er 35.000 kilo papier gebruikt1. De voorzitter noemde deze ge tallen niet, om aan tonen, dat er weer een grote prestatie geleverd was, maar om de critiek van de zijde van de parlementaire pers de kop in te drukken. Het is im mers noodzakelijk, dat de Eerste Kamer zo spoedig mogelijk in het bezit is van de begrotingen, daar men reeds in Februari Van het volgend jaar moet beginnen met de begrotingen voor het nieuwe jaar. Ook de leden van de Eerste Kamer gingen, nadat men zich accoord had verklaard met de ko mende huurverhoging, met va cantie. Daar deze verhoging met ingang van 1 Januari van kracht wordt en vóór die tijd in het staatsblad moet zijn Verschenen, werden ook hier klachten geuit tegen de beperkte tijd, die men aan de problemen hieromtrent kon besteden. Men achtte even wel het huurbeleid in de na-oor- logse jaren een zwakke schakel in het regeringsbeleid. Men vroeg daarom ook zo snel mogelijk te streven naar vrije huren door aanpassing van de lonen. Tevens wilde men meer concrete gege vens omtrent het toekomstige huurbeleid van de regering, waar over men nog steeds in het on zekere verkeert. Het is toch wel noodzakelijk, dat er meer richtlij nen worden bekend gemaakt, speciaal wat betreft het huurbe leid en de woningbouw. VOLLE MELK? De minister Van Landbouw, de heer Mansholt, heeft naar aanlei ding van de door velen geuite wens, in de Tweede Kamer ver klaard, dat hij het plan, om twee soorten melk in de handel te brengen, in ernstige overweging heeft. Naast ie thans gebruikte afgeroomde melk met een vetge halte van 2% pCt, wil men nu ook de zogenaamde volle me'k met een vetgehalte van 31/2 pCt in de handel brengen. Deze melk zal door de prijssub- sidie slechts vijf cent per liter duurder kosten, dan de afgeroom de melk. Wordt echter deze sub sidie afgeschaft, dan zou de prijs van de volle melk 9% cent per liter hoger zijn, dan de tegen woordige. Minister Mansholt kende slechts één bezwaar, n.l. het gevaar van het naast elkaar distribueren van twee soorten mell^. Hierdoor zouden eventuele „knoeierijen" kunnen worden be vorderd. Tevens liet de minister een waarschuwende stem horen tegen de melkondememers in het Westen des lands, die van plan zijn, om de melkprijs met één ct per liter te verhogen, hoewel zij reeds, naar goede informaties te kennen geven, 120 tot 130 gulden per week verdienen. Indien misbruik wordt gemaakt van de vrijheid, die aan de melk ondememers in het Westen is verleend, zou de minister zich ge noodzaakt zien, maatregelen te treffen. „DANK U". Het Nationale Rampenfonds heeft in een brochure dank ge bracht aan de milde gevers ter leniging van de nood der water rampslachtoffers. In deze bro chure legt het Rampenfonds reeds een verantwoording af van de giften en gaven, die door dit fonds zijn ontvangen en de wijze, waarop deze werden verdeeld. De totale giften overtreffen de 130 millioen gulden, waarvan bijna 40 millioen door het buiten land is bijgedragen. STEUNTREKKER MET ƒ8000. De Arnhemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in een zaak tegen de 72-jarige grondwerker A. T. uit Malden, die ondanks het feit dat hij 8000 gulden op de spaarbank had staan drie jaar lang steun van de noodwet-Drees had getrokken. De man werd ver oordeeld tot twee weken gevan genisstraf voorwaardelijk en een boete van ƒ200. ZWEEDS TANKSCHIP BIJ MAASSLUIS AAN DE GROND GELOPEN. Het 11.310 b.r.t. metende Zweed se tankschip „Jaga" van de rede rij Otto Kihlstroem te Goten- burg, dat Woensdagmorgen uit Rotterdam ledig vertrokken is naar Mena Al Ahmadi, is bij Maassluis aan de grond gelopen. Met hoog water zullen drie sleep boten van L. Smit en Co's Inter nationale sleepdienst te Rotter dam trachten het schip vlot te, krijgen. Onze internationale luchtvaart maatschappij, de K.L.M., heeft bekend gemaakt, dat zij dit jaar weer meer passagiers heeft ver voerd, dan ooit tevoren. Het aan tal vervoerde passagiers over treft dat van vorig jaar met ruim 17 pCt. ,Ook het aantal af gelegde kilometers is 14 pCt meer dan vorig jaar. In hoofdzaak dankt men deze gunstige resultaten aan de uit breiding van de vloot met o.a. de nieuwe Super Constellations, die men dit jaar heeft aangekocht. De K.L.M. zal medio 1954 beschik ken over een vloot van 91 vlieg tuigen en hiermede haar goede naam ook in de toekomst wel handhaven. Volgens „Fishing News" zul len spoedig in de Amerikaanse wateren geheime proefnemingen worden verricht met een nieuwe revolutionnair genoemde Duitse methode voor het vangen van vis waarbij gebruik zal worden ge maakt van electrische stroom. Volgens het blad hebben Duitse, deskundigen alle wetenschappe- lijke problemen opgelost, welke verband houden met deze wijze van visvangst. De Duitsers heb ben het vaartuig waarop de proefnemingen werden verricht aan de Amerikanen overgedaan die thans practische proefnemin gen zullen doen voor het tot ont wikkeling brengen der electri- ■feche visvangsttechniek. De Duitse deskundigen hebben verklaard, dat er geen vrees be hoeft te bestaan, dat de nieuwe vangmethode zal leiden tot alge hele verdwijning van de Visvoor- raad daar met behulp van de nieuwe methode de jonge vissen gemakkelijker gespaard kunnen worden. In een verslag aan president Eisenhower heeft de Ameri kaanse minister van Defensie, Charles Wilson, het Amerikaan se leger betiteld als het mach tigste, dat de Ver. Staten ooit in vredestijd bezaten. De minister wijst op bezuini gingen, die zijn aangebracht in cle defensiebegroting en meent, dat geen veraere bezuinigingen kunnen worden aangebracht „om de begroting in het lopen de belastingjaar in evenwicht te brengen" zonder de veiligheid van de Ver. Staten te verminde ren. Rotterdammers kennen onze firma al jaren, niet alleen door onze zaak waarvan U hierboven een foto ziet, maar ook door onze wekelijkse aanbie dingen in de kranten. Behalve door Rotterdam mers worden deze aan biedingen ook gelezen door talloze postklanten die soms honderden kilo meters ver weg wonen, maar die onze aanbiedin gen dusdanig aantrekkelijk vinden, dat zij die artikelen schriftelijk bestellen. Maar.waarom zouden wij ons beperken tot alléén Rotterdamse bladen. Het is toch gebleken dat onze klanten in heel Nederland wonen Daarom zult U vanaf heden in Uw blad iedere week opnieuw een aanbieding vinden, een Posl aanbie ding alléén voor onze postklanten. Aanbiedingen van artikelen waarvan de kwaliteit eerst danig door ons is beproefd, voor fantastisch lage prij zen die alleen mogelijk zijn door onze enorme aan kopen. Onze eerste aanbieding in deze serie is een linnen boodschappentas, een flinke ruime tas met voor- zak met treksluiting, water dicht, met doorlopende draagriemen en voorzien van bodemnagels. Deze tas, die iedereen kan gebruiken en overal wordt verkocht voor min stens acht gulden heeft een draagvermogen van 15 kilo. Als eerste aanbieding in deze serie koopt U hem nu in groen beige, grijs en bruin voor Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco) Bij retourzending binnen een week ontvangt (J het betaalde geld per omgaand terug. ALLEEN BIJ IN LEVERING VAN DEZE BON Heden 31 December 1953 en Zondag 3 en Maandag 4 Januari 1954 zullen de Nederlandse Spoorwegen op de hoofdlijnen naar het Noorden, Oosten en ■Zuiden- en in het Westen een groot aantal extra -treinen* laten rijden. In de Nederlandse Staatscou rant van Woensdag zijn gepu bliceerd de prijzenbeschikkingen groothandel en kleinhandel vas te brandstoffen en gascokes '54 ter vervanging van de gelijkna - mige beschikkingen 1953. De nieuwe beschikkingen be tekenen een verlaging van de prijzen voor de huisbrandkolen ten gevolge van de afschaffing van de omzetbelasting op deze kolen per 1 Januari 1954. Deze afschaffing vormt een onder deel van het compensatieplan voor de komende huurverho ging. De nieuwe beschikkingen waarborgen, aldus deelt het mi nisterie van Economische Zaken mede, dat de bespaarde omzet belasting de verbruikers ten goede komt. Tevens is in de bij deze beschikkingen vastgestelde maximum-prijzen een verhoging verwerkt van de bruto-winst- marge voor de detaillist ép grond van opgetreden kosten stijging. De verlagingen bedragen o.a voor anthracietnootjes 3, eerste groep 45 cent per hl, voor an thracietnootjes 3, tweede groep 40 cent per hl, voor eierbriket- ten 25 cent per hl en voor brechcokes 20 cent per hl. WINKILCENTRUM BINNENWEG TELEF. K 1800-82660 woord; 48. soort papegaai; 50. uiterste grens; 51. vrouw; 52. jonbep. vnw.; 53. zuurachtige; 54. gemeenschappelijke weide; 55. graansoort; 56. sappig; 57. recht- uitlopende streek; 60. geestdrift; 62. zwaardvis; 64. takje; 67. de dato (afk.). Horizontaal. 1. hinder; 4. bloeiwijze; 6 eten- bereider; 8. zangnoot; 10. Eng. voorzetsel; 11. Europeaan; 12. aanzien; 13. ladder; 15. vr. munt; 17. Europeaan; 19. zijrivier van de Donau; 21. vleugel; 23. holte in de muur; 24. bewijs van ver driet; 26. hecht; 28. zoogdier; 29. aanw. vnw.; 31. zwarte sub stantie; 32. Eng. bier; 33. haar krul; 35. Eng. titel; 37. helden dicht; 38. pi. in Duitsland; 40. ver zameling personen; 41. liefko zing; 43. koker; 45. pen: 47. hu's- dier; 49. rivier in Nederland; 50. herkauwer; 51. onverstandig; 53. knaagdier; 54. meisjesnaam; 56. meisjesnaam; 58. schrijfbehoef te; 59. bij elkaar; 61. van het jaar; 63. pi. in Gelderl.; 65. huid; 66. langzaam; 68. rivier in Ne derland; 69. ontkenning; 70. de somma van; 72. zangnoot; 73. ieder; 74. voorzetsel; 75. cirkel vormig. Verticaal. 1. zangnoot; 2. koraaleiland; 3. vorm van tieren; 4. vlakte maat; 5. vol scheuren; 6. grote steen; 7. zuivere; 8. selenium (afk.); 9. land in Azië; 14. tijd perk; 16. overblijfsel; 18. uiting van verdiet; 20. trottoir; 21. lor; 22. hoofddeksel 25. voetbalclub; 27. keukengerei; 28. ratel; 30. behoeftig; 33. luchtmacht; 34. broeiplaats; 36. zangnoot; 38. jedrr; 39. sportterm; 42. soort ónderwijs; 44. huzaar; 46. bij- Oplosiöng vorige puzzle. Horizontaal. 2. geld; 5. wals; 9. prei; 10. adder; 12. egel; 13. eed; 14. mol; 15. Amor; 17. da; 19. Ee; 20. Arie; 23. edele; 24. Andorra; 28. knippen; 32. ka; 34. me; 35. mee; 37. es; 38. is; 39. gr.; 40. in; 41. ad; 42. is; 43. se; 44. on; 45. aks; 47. er; 49. el; 51. plateel; 54. ter rine; 57. Lopik; 58. Noor; 61. km; 62. ps; 63. trek; 65. ode; 67. tea; 68. velo; 69. Eelde; 72. pias; 73. kink; 74. erts. Verticaal. 1. krom; 2. gier; 3. ladder; 4. d.d.; 5. we; 6. Armeen; 7. sela; 8. Deli; 11. de; 15. arak; 16. old; 18. Adam; 19. elke; 21. rap; 22. eens; 25. nagel; 26. om; 27. reine; 29. ieder; 30. ps; 31. eisen; 36. eik; 43. spin; 44. o.t.; 45. alom; 46. stip; 48. r.r.; 50.leek; 52. Ado; 53. elkeen; 55. ekster; 56. Ier; 59. oven; 60. rook; 63. taps; 64. élan; 66. al; 70. e.k.; 71. de. Het Albanese ministerie van Binnenlandse Zaken heeft ver klaard, dat een „aanzienlijke groep" agenten van de Ameri kaanse inlichtingendienst is ge arresteerd, Sommige agenten ■waren „geliquideerd". Een vroe gere kapitein van ex-koning Zog stond aan het hoofd van de groep, aldus het desbetreffe*de bericht. Vijf leiders van de bende wa ren levend gevangen genomen, aldus een '.communiqué van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Zij zullen spoedig te rechtstaan. Volgens het com muniqué werden 3 personen ge dood toen zij per valscherm in Albanië landden. Grote bedra gen aan geld i werden op de agenten gevonden. Verder wer den wapendepots ontdekt. On- der de gevangen genomen agenten bevindt zich Harm j Hassan Matiani, die naar het communiqué zegt, meermalen per valscherm op Albanees ge bied is geland „teneinde spion- nage en terreurdaden te ple gen". Tenslotte wordt in het communiqué verklaard, dat aHe agenten in dienst waren van de Amerikaanse geheime dienst die van Griekenland uit ope reert. Het vliegtuig waaruit de agenten werden neergelaten zou een Amerikaans vliegtuig met Athene als basis geweest zijn. ©OST ZEEUWS-VLA ANDEREN. DONDERDAG 31 DECEMBHR. Oude j aar savond GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art, 31.) Hoek: 6.30 uur Ds. K. Deddens. GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 6.30 uur DsAan- geenbrug. VRIJDAG 1 JANUARI. (Nieuwjaar.) NED. HERV. KERK. Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft Hontenisse: 10 uur Ds. K. Ver- Hulst: 10.30 uur Ds. J Homan Terneuzen: 10 uur Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 9.30 uur Cand. D. Pasman, van Den Haag. Terneuzen: 10 uur Ds. H. Pest man. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31.) Terneuzen: 10.30 uur Ds. C. J. Breen. Hoek: 10 uur Ds. K. Deddens. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur Ds. Aangeen- brug. Hoek: Geen dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur Ds. A. de Reuver. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. VRIJDAG 1 JANUARI. (Nieuwjaar.) NED. HERV. KERK. Biervliet: 10.30 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal (Bev: van Ambtsdragers). Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 10.30 uur Ds. W. J. Fournier. (Nieuwjaarswifding.) Sohooridijke: 10 uur Ds. M. J. W. ^Schopenhauer. Sluis: 10.30 uur Ds. L. P. W. Groenveld. (Korte wijdings- dienst); 11 uur: receptie in 't Jeugdgebouw.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 6