De problemen van Oost-Afrika Miilioenendief in arrest I Binnenlands nieuws Uitverkoopstrijd ontbrandt weer Inval in Let hoofdkwartier van de V.V.P. te Georgetown Frans vliegtuig vermist »Door he! Kind - Voor Iiei Kind« Agrarische aspecten van het herstel van Zuid-West Nederland Distributieplan voor de Perzische olie Ziektegevallen met pokkas- achtig karakter k 's-Gravenhage RECHTSZAKEN. Voor de Vrouw Drie en twintig klassen krijgen een verrassing De economische vooruitzichten voor 1954 België van Behendig acrobaat stelde politie voor raadselen Loonbelasting en ongevalsaangifte Alleen de vrouw mei overleg komt ongedeerd op haar basis terug Landhouwindexcijfers over November 1953 EERST DENKEN, DAN DOEN. Economische verwachtingen voor 1954 Bx» berichten over de campag ne tegen het Mau Mau-terroris- me in Kenya hebben de bestaan de problemen in Oost-Ai'rika en de maatregelen, die genomen warden om dezte op te lossen, enigszins overschaduwd. Want tengevolge van de snelle econo mische ontwikkeling van het land en het ernstige probleem van de land honger door de toe nemende bevolkingsaanwas in bepaakle gebieden, Ls het gehele levensschema daar aan het ver anderen. De kustprovincie, die zich con centreert op Mombasa en zich van de grens van Somaliland af in het noorden uitstrekt tot Tan- ganjika in het zuiden, bestaat uit een dichtbevolkte vruchtbare strook land langs de kust met 'n achterland, dat voor het grootste gedeelte dor en onvruchtbaar is of door de tsetsevlieg geteisterd wordt, die alle ontwikkeling be lemmert. Men is volgens drie schema s bezig een verbetering in de con dities van het achterland te bren gen. Het grootste omvat een strook kustgebied van duizend kilometer, dat zich ten noorden eu zuiden van Mombasa uitstrekt en dat door de grote verkeersweg en spoorlijn naar Nairobi in tweeën wordt gedeeld. MEER VEETEELT. Gedurende de laatste vier ja ren wordt een uitgebreid pro gramma uitgevoerd, waarbij we gen aangelegd, en dammen ge bouwd worden om dit gebied voor veeteelt geschikt te maken, zodat de Wadoeroema-stam, die op het ogenblik samengedrongen leeft op een klein stukje grond, dat vrij is van de tsetsevlieg, zich met zijn vee daar zal kunnen vestigen. Een hele reeks dammen heeft de grond geschikt gemaakt voor het uitoefenen van de veeteelt. Door een regelmatige behande ling met speciale geneesmidde len is het vee tegen de tsetse vlieg bestand. In het zuidelijk gedeelte graast reeds een 6000 stuks vee en er is een regelmatige dienst voor t vervoer van de melk naar Maria- kani, waar een pasteurisatie- fabriek is, die Mombasa van melk voorziet. Een ander project, dat op het punt van uitvoering staat, is de verdeling in stUKKen grond van 20 acres van een hoogland, de Shimba-heuvels, dat zich een paar kilometer naar het binnen land ten Z.W. van Mombasa be vindt en waar een behoorlijke regenval is. De eerste kolonisten een 1000 families zullen aieh daar eerstdaags vestigen. Dit land is door behandeling Van de grond met kunstmest uitste kend geschikt geworden voor zowel landbouw- als veeteeltdoel einden. De 60.000 acres van de Shimba- heuvels betekenen niet zoveel in vergelijking met het kustachter- land van 1000 km2, doch er zal daar nu plaats zijn voor een 9000 mensen met ruim 10.000 stuks vee. Men verwacht een goede op brengst van de fruitteelt, zoals mango's, papaja's, citroenen, si naasappelen en een inheems soort noten. Ook ananas en ver schillende groenten groeien hier goed. zodat het mogelijk is, dat hier een groente- en fruitcen- trum zal ontstaan. DE GROENTENKWEKERS. Verder in het binnenland, in de Teita-heuvels, bevindt zich de Afrikaanse Teita groentekwekers coöperatie. Deze 70.000 voet ho ge bergketen rijst op uit een dor met distels begroeide vlakte. De regen, die in het gebergte valt, wordt nu gebruikt om de hoger gelegen grond, die zeer vrucht baar is, te bevloeien. De Teite-stam heeft zich vlug aangepast bij het systeem van coöperatieve landbouw en er be vinden zich verschillende onder nemingen, die alle een verschil lend product leveren. Dagelijks zenden de groente-coöperaties hun ladingen langs de slingeren de bergpaden naar beneden, waar ze dan in de trein naar Mombasa worden geladen. Tegelijk met de projecten voor de ontwikkeling van de land bouw, om zodoende de kustpro vincie open te stellen voor de mensen uit de overbevolkte ge bieden, zijn er plannen om het probleem van de steeds groeiende Afrikaanse bevolking, die in de steden werkt, het hoofd te bie den. Dit geldt speciaal voor Momba sa. Woonruimte is de kern van het probleem en daartoe is nu 'n groot project in voorbereiding om 15.000 mensen op het vaste land tegenover het eiland Mom basa onder te brengen. Verschillende rassen, waaron der ook Arabieren, hebben zich oorspronkelijk in dit kustgebied gevestigd. Mombasa is de stad met de meest gemengde bevol king. Haar 97.000 inwoners ver tegenwoordigen o.m. 400 Afri kaanse stammen! De politie heeft Maandag te Georgetown een inval gedaan in het hoofdkwartier van de voor uitstrevende volkspartij van Brits-Guyana. Er werden een aantal pamfletten in beslag ge nomen. waarin van de gouver neur, sir Alfred Savage, wordt geëist de vijf gearresteerde lei ders van de partij in vrijheid te stellen. Een Frans militair vliegtuig met 11 personen aan boord, dat zich op weg bevond van Algiers naar Mant de Marsan (Zuid west-Frankrijk), wordt vermist. Volgens niet bevestigde be richten is het vliegtuig, dat Dinsdagavond uit Algiers was vertrokken op een berg in de buurt van Superbagheres neer gestort. fiuperbagheres is een wintersportcentrum De directeur van de rijksdienst voor landbouwherstel, ir S. Her- weyer, heeft Woensdagmiddag voor de C.B.T.B. te Middelburg een rede gehouden over de agra rische aspecten van het herstel van Zuid-West Nederland. In vele gebieden, behalve Schouwen-Duiveland, is het cul tuurtechnisch herstel goed gevor derd. De ontzilting is over het al gemeen gunstig geweest. Volgens zout-deskundigen zal het zoutcij- fer van de bouw voor omstreeks MaartApril voor die gronden, welke in het afgelopen voorjaar reeds zijn drooggevallen, daarom vrij zeker tot twee a vier maal gedaald zijn. De betrekkelijk vroege herfst is volledig gecom penseerd door de kolfde vochtige zomer. Ook de gipstoediening is vlot verlopen. In totaal werden over het gehele rampgebied in de afgelopen maanden 250.000 ton gips gratis beschikbaar gesteld. Besloten is voor het afhalen van de haven, opslag en uitstrooien van de gips 9 per ton te vergoe den. Voorts deelde ir Herweyer on der meer mede, dat voor enkele onderdelen de normen voor de schadevergoeding reeds zijn vast gesteld. Voor verloren gegane gerst zal 27 cent per kilo worden betaald; voor tarwe 25 centvoor gesorteerde aardappelen 9.5 tot 12 cent; de gemiddelde prijs voor bedrijfsvee 900, voor geregi streerde productiedieren 1.000 en voor stamboekdieren 1.100. De Anglo Iranian Oil Compa ny heelt officieel meegedeeld, dat de berichten, waarin werd gezegd, dat vertegenwoordigers van enige oliemaatschappijen, die te Londen bijeen zijn ge weest, zijn overeengekomen een internationale maatschappij op te richten voor de verkoop van Perzische olie, onjuist zijn. Het enige doel van de te Lon den gevoerde besprekingen was het onderzoeken van de vraag, stukken, welke zich zullen kun nen voordoen, zodra de Perzi sche olie weer op de traditionele afzetgebieden in het Oosten zou verschijnen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat Engeland nog geen beslis sing heeft genomen aangaande enig speciaal plan voor een op lossing van het 30 maanden oude geschil met Perzië. Wij zijn van mening, aldus de woord voerder, dat wij contact moeten opnemen met de Perzische re gering en met haar deze aan gelegenheid moeten bespreken, voordat getracht moet worden •en oplossing te vinden. De heer Masoin, economisch adviseur van de Belgische eerste minister, heeft op een lunch van de rotaryclub te Brussel een uit eenzetting gegeven over de eco nomische vooruitzichten voor '54. Hij wees erop dat dé productie thans weer in ruime mate voldoet n de behoefte en deze zelfs overtreft. Zelfs het handhaven van het huidige productiepeil be tekent echter reeds een economi sche inzinking en zou gevaren met zich brengen. In de wereld handel is men thans op een punt aangekomen waar men twee we gen kan inslaan, die naar een de pressie en die naar een opleving. Een oplossing ziet de heer Masoin in een uitbreiding van de handel met landen die nog niet voldoen de ontwikkeld zijn en hij wees in dit verband op de Amerikaanse plannen. Een economische de pressie ih West-Europa zou zon der twijfel sterke sociale en po litieke reacties veroorzaken. Een lichtpunt zag de heer Masoin in de oprichting van de gemeen schappelijke markt in Europa en de hiermee gepaard gaande af schaffingen van het protection- nisme. Sprekende over het Belgi sche bedrijfsleven zeide de heer Masoin, dat ook dit een zekere aarzeling aan de dag legt. Er is een zekere verstarring waar te nemen waardoor de Belgische economie bekneld dreigt te gera ken tussen de productiekosten en de schommelingen van verkoop prijzen en het zakencijfer. De heer Masoin verheelde niet dat België ingeval van een economi sche inzinking een ernstige crisis zou moeten doormaken. Het verloren gegane mestvee wordt afgerekend met ƒ1.50 a 1.60 per kg levend gewicht. Hierna besprak ir Herweyer uitvoerig de komende herverka velingen en de hiermee samen hangende problemen. Ernstig drong hij er op aan dat de be trokken boeren zich nu reeds be zinnen op wat zij willen gaan doen. Uitvoering van sanering is alleen mogelijk indien men na 2 a 3 jaar weet hoeveel en welke grond beschikbaar is om aan de kleine bedrijven toe te voegen. Indien men terzake tot een be sluit komt om weg te trekken heeft de herverkaveling weinig of geen betekenis meer. Voor de emigratiemogelijkheden wees ir Herweyfer op een regeling waar bij men bij overdracht van gron den aan de stichting „Beheer Landbouwgronden" de waarde daarvan plus alle uitkeringen van landbouwherstel uitgekeerd krijgt in de valuta van het land waarheen men emigreert. De re gering wil hiervoor een buiten lands deviezenverlies van onge veer 5.000.000 aanvaarden. Deze deviezenfaciliteit wordt 2 la 3 jaar ingetrokken, zodat men niet te lang moet aarzelen met zijn be slissing. In het vervolg van zijn rede deed ir Herweyer nog enkele mededelingen over de gevolgen voor de landbouw van een even tuele afsluiting der zeearmen. Uit nader verrichte onderzoekingen is komen vast te staan dat ophef fing van de verzilting binnen de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilan den een bruto opbrengstverho ging van ruim 5.000.000 per jaar in de agrarische sector kan be werkstelligen. Bovendien vloeit hier voor de tuinbouw en veeteelt nog een directe kostenbesparing uit voort van ongeveer anderhalf millioen gulden per jaar, omdat men dan zoet water bij de hand heeft. Elk jaar, dat men langer wacht met afsluiting, neemt de schade nog steeds toe, aldus ir Herweyer. Berekend is ook dat in Zuid-West Nederland inclusief West-Brabant ongeveer 160.000 ha verdrogende en droogtegevoe- lige gronden liggen met tenmin ste 15 oogstdepressie. Een goede watervoorziening zou voor de lichtere gronden betekenen dat het rogge-areaal mogelijk kan worden teruggedrongen en op meer kapitaal- en arbeidsinten sieve gewassen zou kunnen wor den overgeschakeld. Als andere voordelen van afsluiting noemde spreker nog dat niet alle dijken in het deltagebied verhoogd be hoeven te worden, dat de eilanden uit hun isolement zouden worden verlost, terwijl er ook grote mo gelijkheden voor recreatie zouden zijn. Op 16 October van dit jaar kreeg de schooljeugd in heel Nederland de kans om geduren de 5 dagen nu eens straffeloos overal aan de bel te trekken: De actie voor de kinderpostzegels was begonnen. In nog groter aantal dan in vorige jaren trok ken de kinderen er op uit. Ruim 12.000 klassen leverden de onge veer 350.000 jeugdige medewer kers en de bestellingen stroom den bij honderdduizenden bin nen de jeugd legde een goede basis voor het succes van de kin derpostzegelactie 1953. Hoe het eindresultaat zal worden valt nog niet te voorspellen, want de verkoop gaat nog door tot 16 Januari a.s. „De grote hulp die de schooljeugd, onder de bezie lende leiding van de leerkrach ten, gaf valt" -aldus het comi té „des te meer te loven, wan neer men weet dat al die vrije tijd belangeloos werd gegeven. De actie „Dóór het kind vóór het kind" is n.l. geen wedstrijd en bizondere prestaties worden dus ook niet beloond". Het Ne derlands comité voor kinderpost zegels werd echter in de gelegen- hed gesteld een aantal geschen ken andere alle medewerkende klassen te verdelen en een dezer dagen werden daaropi de geluk kige winnaars, ten overstaan van notaris K. Abma te Amsterdam, bij loting aangewezen. Het aantal bestellingen dat de kinderen plaatsten, de welstand van de ouders of de ligging van de school in stad of dorp speelden hierbij dus geen enkele rol. De hoofdprijs- -een vacantie van 14 dagen in Nederland met de hele klas viel ten deel aan de zevende klas van de openbare lagere school te Schagen. De tweede prijs, een week uit met de hele klas, was voor de vijf de klas van de St Aloysiusschool te Roosendaal en de derde prijs een reisje van twee dagen kwam terecht bij de vijfde klas van de klein college school te Roermond. Bovendien kreeg in iedere provincie één klas een schoolreisje van één dag cadeau. De gelukkigen in Zeeland zijn de leerlingen van de 7e klasse van de R.K. school, Walstraat 33 te Axel. Ook aan de nationale Kerst prijsvraag ,,Voor het Kind" deed de schooljeugd van harte mee. Voor de scholen was aan de prijs vraag de z.g. „plakactie" verbon den. De Nederlandse schooljeugd deed weer veel, heel veel voor de misdeelde jeugd en het Neder landse comité voor kinderpostze gels is erg blij dat het mogelijk was om velen een bijzonder ple zierig besluit van het jaar 1953 te bezorgen". De geneeskundige hoofdin specteur van de volksgezond heid deelt het volgende mede: „In 's-Gravenhage is een en kel geval vastgesteld van een ziekte, die een pokkenachtig karakter draagt. Het milde ver loop en hét feit, dat tot nog toe het eerste geval slechts aanlei ding heeft gegeven tot het ziek worden van twee directe con tacten van de eerste lijder, geeft een aanwijzing, dat wij hier niet te doen hebben met echte pok ken. De geneeskundige inspectie en de gemeentelijke geneeskun dige en gezondheidsdienst heb ben de nodige maatregelen ge troffen. Er bestaat redelijke kans, dat uitbreiding voorko men kan worden". OOOP. VRUCHTEN VEILING „ZEKUWSCH-VLAANDERHIV TERNEUZEN. Veiling van 30 December. GROENTEN. Per stuk (in centen): Bioemkool A 40—63, B 23—46, C 13—25. Per bos (in centen)Peen 13—14, Per kg (in centen)Boerekooi 14; Rode kool 6—8; Savoye kool 11 24; Prei 813; Knolselderij 39, Spruiten 36—40; Uien 1—5; Wit lof I 41—53, afw. 1026; B reek peen 4; Veldsla 1019. FRUIT (per 100 kg). Appelen: Golden delicious K 27 32, F 19; Goudreinetten, H grof 23, H I 18, H II 14, K 15—17, F 715; Jonathan H grof 33—34, H I 28, H II 12, K 21—24, F 11—-15; Lombart Calville II grof 20, BI I 14—18, K 19, F 8; Zoete appelen 1015; overige s<K>r- ten 35. Peren: St. Rémy 13f 20; ove rige soorten 19. Tot op heden werd geen loon belasting ingehouden op de uit keringen krachtens de ongeval lenwetten. Dit bracht met zich mede, dat de betrokkenen later inkomstenbelasting moesten be talen, hetgeen veelal tot moeilijk heden leidde. Door de unificatie van de sociale verzekering en de coördinatie met de loonbelasting zal de rijksverzekeringsbank met ingang van het nieuwe jaar in de daarvoor in aanmerking komen de gevallen loonbelasting inhou den op de uitkeringen krachtens de ongevallenwetten, zo deelt het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid mede. Als gevolg daarvan zal een nieuw model formulier voor on gevalsaangiften in gebruik wor den genomen met een aantal noodzakelijke vragen met betrek king tot de inhouding van de juiste loonbelasting. Aangezien nog formulieren met de oude tekst in omloop zijn, zul len de raden van arbeid en de postkantoren aanvullingsformu lieren ter beschikking stellen. In verscheidene opzichten is het voor de getroffenen van groot be lang, dat de ongevalsaangiften onverwijld met de gegevens voor de inhouding van loonbelasting door de werkgevers ten postkan tore worden aangeboden. Op de uitkeringen krachtens de werkloosheidswet werd dooi de uitvoeringsorganen reeds loon belasting ingehouden. Op de zie kengelduitkeringen werd, indien de uitkering via de werkgever werd uitbetaald, eveneens loon belasting ingehouden, niet echter indien de bedrijfsvereniging de uitkering rechtstreeks aan be langhebbende verstrekte. In deze laatste gevallen zal voortaan ook steeds loonbelasting worden in gehouden. Vanaf 1950 werden Nice, Mon te Carlo en het vorstendom Mo naco onveilig gemaakt door een wel zeer behendige bandiet, die het in hoofdzaak had voorzien op de rijke gasten, die vertoeven in de dure Franse hotels ter plaat se. Drie lange jaren was de re cherche koortsachtig in de weer, deze wel zeer sportieve misdadi ger te vatten. Toen de politie hem eindelijk te pakken had, lieten de cipiers hem prompt ontsnappen uit de gevangenis van Monaco. De be rovingen gingen voort, totdat de schavuit in Italië door de politie werd herkend en ingerekend. De autoriteiten hopen hem nu het ontsnappen onmogelijk te ma ken. Dario Sambucco, geboren op Corsica, is 22 jaar oud. De laat ste jaren vertoefde hij in Zwit serland en in Italië, doch in 1950 besloot hij naar Frankrijk te gaan, om daar zijn geluk te be proeven. Deze jongeman maakte er zijn werk van, diefstallen te plegen onder aanwending van de behendigste, acrobatische toeren en dat op zulk een wijze, dat de politie en de bestolenen lange tijd voor een raadsel stonden. In Mei van dit jaar wist Dario ongezien in het slaapvertrek te komen van mevr. Coppée, die in één der duurste hotels van Mon te Carlo logeerde. Hij ontroofde haar een collier ter waarde van 10.000. Hetzelfde lot trof een Nederlands koopman, die in zijn hotelkamer werd ontlast van de zorg voor zijn diamanten ter waarde van ca 15.000. De diefstallen gingen voort met de regelmaat van een uur werk; ongezien, geheimzinnig en ongehinderd. Spoorloos verdwe nen er ringen ter waarde van 1.000 en een bedrag van 200.000 Franse franc's uit een hotelka mer; vijf dagen later miste een dame in Cannes haar juwelen ter waarde van ongeveer 6.000. In Nice verdwenen juwelen ter waarde van 500 en in Biaritz halskettingen met een waarde van 12.000. In hotel Eden Roe in Nice raakten op een nacht ju welen zoek ter waarde van 20.000, terwijl enkele dagen la ter de villa Eldée in Cannes met een bezoek werd vereerd, de da der verdween met een bedrag van 200.000 Franse franc's, die men achteloos op een nachtkastje had laten liggen. In de villa van de schatrijke Engelse mrs Norma-Winston werd een nachtfeest gegeven en ook hier zag de ongenode gast kans, om binnen te kómen en zijn slag te slaan. Daarna ging het opeens mis. In Marseille probeerde Dario Sambucco verschillende goederen aan de man te brengen; kooplui kregen argwaan en waarschuw den de politie, die Dario in de omgeving van Saint Paul wist te arresteren. Onze vriend werd overgebracht naar Monaco en aldaar ingeslo ten, zulks in afwachting van zijn overbrenging naar Marseille. De gevangenis in Monaco bleek ech ter niet solide genoeg voor deze acrobaat. Dario wist uit te bre ken en vluchtte naar Italië, ge zamenlijk met zijn vriendin Daar werd hij echter door de gendarmerie herkend en aange houden. Dario zal nu aan Frank rijk worden uitgeleverd. HANDELAAR WEGENS OFLICHTING VEROORDEELD. Het gerechtshof te 's-Graven hage heeft Woensdagmorgen de handelaar I. K. veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest en ter beschikking stelling van de rege ring. K., die in een psychiatrisch rapport sterk verminderd toere keningsvatbaar wordt genoemd, had eind vorig jaar een vrouw te Hulst voor enige honderden gul dens opgelicht. De procureur-generaal had te gen K. een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van onder gaan voorarrest en terbeschik kingstelling van de regering ge vorderd. In eerste aanleg was K. veroor deeld tot 9 maanden gevangenis straf met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering. Volgens het centraal bureau voor de statistiek vertoont het landbouwindexcijfer (basis 1946/ 19471949/'50 100) een stijging van 126 in October tot 127 in No vember (0,8 <>/o). In de sector van de akkerbouw producten steeg het groepsindex- cijfer, mede door de nog steeds oplopende aardappelprijzen, van 135 in October tot 137 in Novem ber (1,5 °/o). Bij de groep veehouderijpro ducten werden de prijsdalingen voor varkensvlees en paarden overtroffen door de prijsstijgin gen voor rundvlees, schapen, eieren en melk, waardoor het in dexcijfer steeg van 123 tot 124 (0,8 °/o). Het indexcijfer van de kosten factoren bleef onveranderd (132). Zodra het nieuwe jaar inzet, voelen veel vrouwen de strijd lust in zich ontwaken. De strijd lust om „koste, wat het kost" in de uitverkoop goed te slagen. Grote advertenties en raambil jetten trachten dat gevoel op te wekken bij onze zusters, die zich in het halen van koopjes minder thuis voelen. Wie weet, zullen in de grote steden weer vele dapperen zich een nacht waken getroosten, om zich voor één gulden of des noods een paar meer de eige naar van een bontjas, colbert- costuum of wasmachine te kun nen noemen. Die koopjes komen, dat staat vast. Het is nu eenmaal mode ge worden, dus men „doet" er aan. En toch is het maar voor de enkeling weggelegd, om onge deerd uit de uitverkoop-oorlog terug te keren tot de normale wereld. Tot de huiskamer. Want al te vaak bleken die zo bege renswaardige artikelen tegen die lage prijzen niet zo begerens- waard meer, als men er alleen naar kijkt. Op het moment, dat ontelbare vrouwenhanden naar die lap grepen, leek het u net mooiste, wat er te vinden was;, maar als het in twee handen ligt Er zomaar op uittrekken, om te kijken, wat er al zo te „krijgen" is, loopt meestal op een fiasco uit. Men koopt dan immers al tijd meer, dan men anders gedaan zou hebben. Het is werkelijk het verstan digst van te voren eens een kijk je te nemen en dan thuis even rustig te bedenken, wat rpen van al die koopjes werkelijk zóu kun nen gebruiken. De uitverkoop is een ideale tijd voor handige, fantasierijke men sen. Voor mensen, die nu al we ten, dat het juist begonnen jaar weer een aaneenschakeling van verjaardagen brengt en dat in December 1954 Sinterklaas heus wel weer uit Spanje zal komen. Maar goed, voor het zover is, is er nog een uitverkoop geweest. Alleen dan van zomerartikelen, terwijl de Sinterklaasgeschenken eigenlijk uit de wintervoorraad zouden moeten komen. VAN PRULLETJES. Van kleine lapjes kunnen som mige mensen de aardigste cadeaux maken. Ik ken iemand, die een la vol met cadeautjes AUTOBUS MET ARBEIDERS OMGESLAGEN. Twintig gewonden. Een autobus, die arbeiders uit de omgeving van Breda naar hun werk vervoerde, is Woensdag door nog niet opgehelderde oorzaak omgeslagen. De bus kwam daar door tegen een boom terecht en wel met een zodanige kracht, dat van de ongeveer 25 inzittenden er 20 werden gewond, van wie drie ernstig. In totaal moesten negen mensen worden opgeno men in het ziekenhuis, de overi ge werden licht gewond. Het ongeluk gebeurde op de Rijsbergseweg. Het is waarschijn lijk veroorzaakt doordat de be stuurder van de bus niet meer kon uitwijken voor een paard en wagen. Het vervoer naar het ziekenhuis geschiedde met zes ziekenauto's. Er waren vier dok ters ter plaatse. OVERLEDEN AAN BRANDWONDEN, opgelopen tijdens kamperen in Juli j.I. Dezer dagen is in het Binnen gasthuis te Amsterdam de 23- jarige mevr. J. MulderGrijsaart uit Amsterdam overleden aan de brandwonden, die zij op 29 Juli j.I. had opgelopen tijdens kam peren in het plaatsje Diekirch in Luxemburg. De kleding van de vrouw was in brand geraakt, toen de vlam van een spiritusvergasser over sloeg in de inhoud van een email- Ie kruik, waarmee haar echtge noot de vergasser vulde, terwijl hij dacht, dat het toestel niet meer brandde. Het slachtoffer was met ernstige brandwonden opgenomen in een ziekenhuis te Luxemburg, waar zij zeven we ken werd verpleegd. Daarna is zij per vliegmachine naar Amster dam vervoerd, waar zij is over leden aan „uitgebreide derde graads verbranding", naar 't oor deel van een medicus. OUDE DUITEN GEVONDEN. Bij de afbraak van een oude woning in de gemeente Wilnis zijn enkele oude munten gevon den. Het zijn, blijkens medede ling van de directeur van het Ko ninklijk Penningkabinet te Den Haag, duiten van de stad Utrecht (17e eeuw), van de provincie Gel derland (1681) en van de provin cie Zeeland (1766). Deze duiten werden geslagen in de verschil lende munthuizen van iedere pro vincie, maar waren gangbaar in het gehele gebied van de oude republiek. De munten zijn door de vinder ten geschenke aangeboden aan het gemeentebestuur, dat daaraan een passende bestemming zal geven. DIEFSTALLEN IN LEIDEN. In samenwerking met de Leid- se recherche zijn aangehouden de 38-jarige koopman J. de H. en de 28-jarige loswerkman L. v. d. B. verdacht van diefstallen in Lei den. l'n beslag is genomen een Een onooglijk lapje brocaat hoeveelheid gouden sieraden en levert bijvoorbeeld een snoezig brillanten waarvan een gedeelte avondtasje op..# afkomstig is van een inbraak te Voor de vrouw, die de energie Den Haag. De Haagse politie hiertoe kan opbrengen, is de uit- heeft nog aangehouden de ma- verkoop een heerlijke tijd, want chinist J. A. L., verdacht in sa- zonder veel moeite en kosten, menwerking met het bovenge- LESGELD GESTOLEN. De tweede kok van de „Delfs- haven", zekere A. T. E. uit Haar lem had 1000,bijeengaspaard om naar de koksschool te kan nen gaan. Het bankbiljet had hij in zijn portefeuille in zijn hut ge borgen. Toen hij aan het werk was heeft een 17-jarige koksmaat het geld gestolen. Voor 300, kocht hij kleding en de resteren de 700,vond de rivierpolitie in de woning van een familielid van hem. De jongen is gearres teerd. heeft, zelf gemaakt. Is er dan de zoveelste verjaardag in de ken nissenkring, dan heeft zij alleen maar in de la te duiken, om er iets aardigs uit te halen. Een verjaardag is voor haar geen overbelasting van' de post 'On voorziene uitgaven", want zij heeft er op gerekend en van te voren voor enkele dubbeltjes ma teriaal gekocht, dat haar nu méér dan die enkele dubbeltjes bespaart. En daarnaast dan nog het attractieve van het zelfge maakte presentje. Lapjes van twintig centimeter krijgt men haast cadeau in de winkel, maar als men er de aar dige étuitjes en toilettasjes van ziet, die zelfs een onervaren naaister kan maken, zijn ze veel waard. komt haar uitgeputte geschen- kenla weer vol en het hele jaar door heeft zij er een rendabel plezier van. TINE VAN ZUTPHEN. noemde tweetal inbraken in Den Haag te hebben gepleegd. De po litie vermoedt dat met deze aan houdingen de hand is gelegd op inbrekers die in de vogelbuurt en omgeving te 's-Gravenhage ope reerden. Het jaar 1954 zal een vermin dering van de economische be drijvigheid in de Verenigde Sta ten zien, die in omvang ongeveer gelijk zal zijn aan de achteruit gang, welke zich in 1948/1949 heeft voorgedaan, aldus luidt de mening van de meerderheid der economisten, die deelnarrfen aan een conferentie, welke onder auspiciën van de nationale in dustriële conferentieraad, een organisatie van Amerikaanse za kenlieden, te New-York wordt gehouden. De algemene opinie der con gressisten is, dat het bruto natio nale product der Verenigde Sta ten in 1954 vijf a zeven procent kleiner zal zijn dan dat van 1953. Deze achteruitgang komt over een met een daling van de om zetten van het bedrijfsleven met 20 k 25 milliard dollar en met een daling van het officiële index cijfer der industriële productie met 10 a 15 °7e. Dit indexcijfer, dat thans 228 bedraagt, zou vol ge-ns deze verwachting in 1954 dus tussen 195 en 205 schomme len. De Amerikaanse minister van Financiën George Humphrey, heeft in een vraaggesprek met 'n redacteur van het wèekblad „Newsweek" verklaard, dat hij verwacht, dat de economische bedrijvigheid in de Verenigde Staten zich in 1954 op een hoog niveau zal handhaven. De minis ter zeide het overigens niet uit gesloten te achten, dat zich in be paalde bedrijfstakken aanpassin gen zullen voordoen. In antwoord op de vraag, of de daling der defensie-uitgaven een economische crisis met zich zou kunnen brengen, zeide minis ter Humphrey, dat noch de Ame rikaanse industrie, noch de Ame rikaanse arbeider een oorlog nodig hebben om welvarend te kunnen zijn. Hij vestigde er de aandacht op, dat de Amerikaanse bevolking snel groeit en dat de behoeften der Amerikanen in een even snel tempo toenemen. Naar gelang de agressiedreiging ver mindert, kunnen de defensie-uit gaven werden verlaagd, doch dit betekent niet, dat Amerika een economische crisis tegemoet gaat. Reuter verneemt in gezag hebbende kringen te Londen, dat Engeland iedere extreme vorm van depressievoorspellingen af wijst. Men sprak in deze kringen de hoop uit, dat Amerika, de spil van de economie der vrije wereld, zijn productie en economische bedrijvigheid op een hoog niveau zal handhaven.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2