REGELING RADIOBESTEL De kolen-en staalgemeenschap ikr«sr,as^ —csr—^8anisa,ls's on' m Prinses Margriet maakt goede vorderingen in de skikunst r Mededeling ZON-en MAANSTANDEN. VJ De verjaardag van Prinses Beatrix wordt Zondag 31 Januari gevierd WEERSVERWACHTING. HOOGWATER Luisterbijdrage blijft f 12,- Radioverenigingen in drie klassen D.U.W.-loonregeling vervallen Van een speciale A. N, P.-verslaggever) DE MOORD OP DE FAMILIE DRUMMOND GANG VAN POLITICI NAGEGAAN Frant.ering bij Abonnement: Ter neuzen Directeur-Hooldredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losee nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 31 DECEMBER 1953. 9e Jaargang No. 3036. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande,' Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ceat; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur. De ministers mr J. M. L. Th. Cals, mr J. Algera en J. van de Kieft zijn voor de dag gekomen met het ontwerp voor een nieuwe omroepwet. De belangrijkst punten zijn: 1. Geen nationale omroep. De zendtijd van Ie om roeporganisatie wordt afhanke lijk gesteld van het aantal leden op 1 Januari van dit jaar, waar in de wet wordt afgekondigd. 3. De omroepen worden in drie klassen verdeeld: A, B en C naar gelang zij 10 7% f/o of 5 van het aantal luisteraars hebben. 4. Elke vijf jaar een nieuwe zendtijdverdeling. 5. Het gezamenlijke program ma vervalt. 6. Wel politiek, maar geen reclame in de aether. 7. Nozema verdwijnt. Uitgangspunt van het in het ontwerp neergelegde stelsel is het toevertrouwen van de binnen landse omroep aan culturele or ganisaties, die uit de kringen der luisteraars voortkomen. Daarbij is de starheid verme den van het vooroorlogse stelsel, dat in het geheel niet dacht aan de mogelijkheid, dat een nieuwe organisatie opkomt of een be- staande wegens gebrek aan be langstelling van de luisteraars verdwijnt. In het voorgestelde systeem bepalen de luisteraars door hun toetreden tot een om roeporganisatie, welke organisa ties met de uitzendingen zullen worden belast. Tot deelneming aan de om roeptaak worden die organisaties toegelaten, die een bij de wet voorgeschreven minimum-aantal luisteraars als betalende leden of contribuanten hebben en die aan enkele andere in de wet gestelde eisen voldoen. Deze organisaties worden onderscheiden in omroep organisaties A, B en C al naar s^et&ng zij minstens 10 /c» 2 'n of 5 van het aantal luisteraars als leden of contribuanten heb ben. Op deze wijze wordt reke- ïing gehouden met de mogelijk heid van een geleidelijke groei van nieuwe en kleine omroep organisaties. ZENDTUD. Bepaald is, dat telkens na vijf jaren een nieuwe verdeling van de zendtijd plaats heeft op de basis van de voorkeur der luis teraars, zoals deze blijkt uit hun toetreden tot de verschillende organisaties. De omroeporganisaties C krij gen elk plus minus 12 uur zend tijd per week, hetgeen nog iets meer is dan vóór 1940 aan de VPRO was toegewezen. De om roeporganisaties B komen elk in aanmerking voor plus minus 24 uur zendtijd in de week, terwijl de overblijvende zendtijd ver deeld wordt onder de omroep organisaties A neemt men aan, dat de situatie niet veel zal ver anderen een nieuwe organi satie zal toch altijd eerst ruim 115.000 leden moeten tellen, voor zij zich als omroeporganisatie C zendtijd ziet toegewezen, dan krijgt elke omroeporganisatie A plus minus 53 uren zendtijd in de week, ongeveer dezelfde tijd als die, waarover ieder der vier grote omroepverenigingen nu beschikt. In dit ontwerp is geen zendtijd gereserveerd voor een „gezamen lijk programma", waaraan de stellen. De repressieve controle zal worden opgedragen aan een kleine commissie; de voorzitter van de radioraad zal ambtshalve met de leiding daarvan worden belast. De regering stelt prijs op hand having van de radioraad. Het wetsontwerp voorziet niet in de oprichting of voortzetting van een instelling als de Nozema, maar de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen draagt de exploitatie van de zendinrichtingen op aan het staatsbedrijf der P.T.T. GEEN NATIONALE OMROEP. Uitvoerig verklaren de bewinds lieden het standpunt der regering waarom zij geen nationale om roep wenst. Deze overwegingen hebben de regfring geleid tot een opzet, die partijen verdeeld. Om te voorko men, dat deze verdeling van de zendtijd zou worden omzeild, wordt aan de omroeporganisaties verboden in de vorenbedoelde verkiezingsstrijd politieke uitzen dingen te doen plaats vinden. De aan de kerkgenootschappen tezamen toe te kennen zendtijd wordt bepaald op 5 van de to tale zendtijd, dat is bijna 12 uren in de week. De in het verleden gebruikelij ke koppeling van het lidmaat schap aan het abonnement op het programmablad, waarbij bei de tezamen even duur zijn als 't abonnement alleen, zal niet meer mogelijk zijn. LUISTERBIJDRAGE BLIJFT ƒ12. In de loop van 1953 heeft het Nederlands instituut voor de pu blieke opinie, naar het ons mede deelt, herhaalde malen uitvoerig de openbare mening gepeild over de kolen en staal gemeenschap de organisatie van het plan-Schu- man betreffende kolen en staal in West-Europa. Hoe goed is het publiek op de hoogte? In de eerste plaats is nagegaan hoe goed of hoe slecht het Ne- Het 'bedrag rat, 12 per jaar ^rtodse pubM„van.tenten akd iUt8^rld hoogte is. Onder meer door een met het bedrag, dat thans ge he voudi te vragen: „Kunt u mij ven wordt. Dit bedrag wordt re- yertelfen wa, de kolen en staal delijk geacht De totale op- enschap is?» brengst van het luistergeld maakt Meer dan de helft van het pu. het mogelijk de omroep op be- bUek b)ijft op deze vraag het hoorlijke wijze uit te oefenen. - Het is twijfelachtig of de VPRO voldoende luisteraars als lid zal regmug geiciu tu ccr.i uFr.rt, voldoende luisteraars ats 11a za. er op gericht is de N ederlanclse i j-iedt>en ingeschreven voor de er cultuur in haarverscheidenheid ol„ „r^,T.rloI%rirorani=atip van beginselen en rijkdom van vormen tot haar recht te doen komen, maar die evenzeer de mogelijkheid geeft de verschil lende stromingen in één bedding te doen samenvloeien, een opzet, die de zelfstandigheid van de om roeporganisaties, met name op programmagebied, waarborgt, maar die aan deze organisaties tevens de mogelijkheid biedt zich aaneen te sluiten. Een opzet tenslotte, die de noodzakelijke sa menwerking tussen overheid en omroeporganisaties, zowel als zouden zijn mede te werken. In aanmoemgt be, huidige „?etere|"gSeKmom5ÏÏ S programma met het mtgangs- aaI!sluit op de histo. voorgeschreven „gezamenlijk t.k, toestand. doch punt geworden, zoals werd ge- D kenning als omroeporganisatie. Teneinde deze omroeporganisa tie niet bij voorbaat het voortbe staan onmogelijk te maken, wordt haar gedurende de eerste periode van 5 jaar gelegenheid gegeven te trachten het vereiste aantal leden te ver,verven. De radio-volksuniversiteit heeft thans de beschikking over plus minus 35 zenduren per jaar. Op historische gronden wordt zij nog gedurende vijf jaren in de gelegenheid gesteld haar werk voort te zetten. Aangezien dit werk behoort tot de taak van de omroeporganisaties, zal de RVU na deze periode slechts in de aether komen krachtens een overeenkomst met een of meer dier organisaties. hoopt, van een steeds verder gaande vrijwillige samenwerking op programmagebied. CONTROLE. Een regeringscommissaris komt dan ook in het wetsont werp niet voor. Dit kent slechts een gedelegeerde, die de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen vertegenwoordigt bij de omroep. De regering is van oordeel, dat de controle van de staat in het algemeen slechts repressief behoeft te zijn. Zij heeft derhalve in het ontwerp de preventieve controle, die in het vóóroorlogse radiobestel bestond, doen verval len. In bijzondere omstandig heden kan het landsbelang het echter noodzakelijk maken, dat voor kortere of langere duur een preventieve controle wordt inge- voerd. In het wetsontwerp is de mogelijkheid opengelaten deze voor een bepaalde tijdsduur in te De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft be paald. dat op de door de rijks dienst voor de uitvoering van werken (D.U.W.) gesubsidieerde werken met ingang van 4 Janua ri 1954 uitsluitend loonregelingen van het vrije bedrijf zullen wor den toegepast. Voor alle werkzaamheden, waarvoor tot nu toe een D.U.W.- loonregeling heeft gegolden zal daarom de C.A.O. voor cultuur technische werken, dan wel de CAO. voor de water-, spoor- en wegenbouw (W.S.W.) worden in gevoerd. Voor de civieltechnische wei- ken, welke hetzij door aannemers hetzij door uitvoerende lichamen in regie worden uitgevoerd, blijft de vrije W.S.W.-loonregeling van toepassing. Voor de cultuurtechnische wer ken in het vrije bedrijf, geldt, in dien zij door een aannemer wor den uitgevoerd, de W.S.W.-loon regeling Indien zij worden uitge voerd in regie door een uitvoe rend lichaam, geldt een C.A.O. voor cultuurtechnische werken. Deze laatste C.A.O. is gesloten tussen de uitvoerende lichamen als partij ter ene zijde en de unie van landarbeidersbonden ter an dere zijde. Zolang deze voorlopige indeling van kracht is geldt daarbij de vol gende garantieregeling voor de arbeiders, die in de week van 28 December tot en met 2 Januari ander de D.U.W.-loonregeling 1946 werkzaam waren op door de D.U.W. gesubsidieerde objecten. Het belangrijkste resultaat van de invoering der vrije loonrege lingen voor de tot nu toe in D.U. ZON MAAN op onder op onder Jan. 13.16 1 8.48 16.39 5.34 2 8.48 16.40 6.42 13.55 3 8.48 16.41 7.43 14.48 4 8.48 16.42 8.33 15.55 5 8.48 16.43 9.11 17.13 W.-verband werkende arbeiders zal zijn, dat de toepassing dezer vrije loonregeling, zoals gebrui kelijk, geheel een zaak is van de partijen, tussen welke deze vrije loonregelingen zijn overeengeko men. De amtelijke bemoeiingen van de D.Ü.W. met de lonen en ande die er op gericht is de bezwaren, welke in het verleden werden ge voeld, op te heffen. GEEN RECLAME, WEL POLITIEK. Het verbod van reclame in de binnenlandse omroep heeft in Ne derland van de aanvang af ge- golden. A's uitzondering werd evenwel toegelaten de propagan da voor de omroeporganisatie zelf. voor haai' programmabladen en voor bepaalde door haar ge organiseerde bijeenkomsten. Geen toestemming zal worden verleend voor het maken van reclame voor de microfoon, waar onder evenwel naar het oordeel der regering niet valt het bespre, ken van voortbrengselen van letterkunde en kunst en van kunstzinnige uitvoeringen. De in deze wet neergelegde regeling maakt het mogelijk po litieke uitzendingen met propa gandistisch karakter te weren of ie beperken. Naar 't oordeel van de regering is het gewenst in de wet een voorziening op te nemen, welke het mogelijk maakt, dat politieke partijen in een periode van ten hoogste dertig dagen vooraf gaande, aan de verkiezingen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, door middel van de omroep aan haar doelstel lingen bekendheid geven, deze- toelichten en etn aanbeveling tot de kiezers richten omtrent het antwoord schuldig. Ruim veer tig procent weet er wel iets over te vertellen, hoewel in graden van zeer vaag tot behoorlijk scherp omschreven. Veel van deze antwoorden zijn vervat in termen van „economische één heid" (voor de kolen en staal), „grenzen vervallen" (vrije in- en uitvoer van kolen en staal), „ge- meenschapelijke markt, één markt", „samenwerking, weder zijdse hulp", „goede verdeling der grondstoffen" e.d. Het pu bliek blijkt de K. S. G. te zien als een organisatie die kolen, staal- productie en/of verkoop regelt binnen een groot, West-Europees gebied. Er wordt gesproken over „prijzen regelen" (door 5 „productie regelen" (2 „ge meenschappelijk beljeer, gemeen schappelijke exploitatie" (4 9f), „gemeenschappelijke verdeling der grondstoffen e.d." (9 enz. De meeste ondervraagden noe men zodoende aspecten van „ge leide economie", van centraal regelen van kolen en staal-zaken. De zes lauden. Over de deelnemende landen weet iets meer dan de helft van het Nederlandse publiek iets te zeggen, maar er zitten merk waardige lacunes in hun kennis. In een der enquêtes vroegen de Nipo-interviewers: „Welke lan den doen er volgens u mee aan de kolen en staal gemeenschap?" 54 noemt Nederland; 52 België; 50 Frankrijk: 58 (West) Duitsland; 45 Luxem burg; maar slechts 14 Italië; 19 meende echter (foutief) dat ook Engeland lid is, 10 noemt Amerika, 5 Zweden en kleinere percentages nog andere landen. De helft van 't publiek voorstander, slechts enkele procenten tegenstanders. Zoals bijna de helft der vol wassen Nederlanders niet weet wat de K.S.G. is zo heeft bijna 50 geen mening over de al of niet wenselijkheid der K.S.G. Van de mensen met een mening is bijna iedereen voorstander van de Nederlandse deelneming. (In één der enquêtes b.v. 49 voor, 2 tegen, 49 geen oordeel). De motieven dezer voorstan ders (antwoorden op een „waar- om-vraag") zijn vaak van zeer algemene aard zoals: „samen werking noodzakelijk, gemeen schappelijk werken altijd goed" en „helpt bij totstandkoming van een verenigd Europa, eerste stap naar Europese samenwerking, gaan zo naar Europese éénheid toe". Ook b.v.: „algemeen be lang, voordeel Voor alle meewer- re arbeidsvoorwaarden, zoals d:e uitbrengen van hun stem. tot nu toe bestonden, komen met De beschikbare zendtijd wordt, de D.U.W.-regeling te vervallen, de radioraad gehoord, over de Het is bekend dat jonge kinde ren de skisport snel onder de knie hebben en prinses Margriet maakt daarop geen uitzondering. Vanmiddag troffen we haar op ue heuvel bij de skischool en wij, die zelf moeite hadden na jaren weer enigszins vaardig op de ski te worden, hebben ons verbaasd over de vorderingen die de kleine prinses in enige dagen heeït ge maakt. Mei haar vriendin Tonia Egeler krabbelde zij vaardig te gen het heuveltje op, om daarna in snel tempo naar beneden te gaan, keurig een „Stembogen" draaiend en niet bang om te val len. Want dat laatste is hei voor al wat ouderen belemmert om snel een enigszins dragelijk peil te bereiken. Als men naast een klas van ouderen een kinderklas je aan bet werk ziet, valt direct de onbevangenheid op, waarmee de kleinen de leraar volgen en het onbeperkt vertrouwen dat ze hebben in de manoeuvres die hen geleerd worden. Bovendien vallen ze gemakkelijker en minder ge spannen, waardoor beenbreuken of verstuikte enkels bij de jeugd, die skiën leert, practised niet voorkomen. Zowel Koningin als prinsessen hebben vandaag weer enige toch ten gemaakt. Het weer was er, vooral vanmiddag, uitermate ge schikt voor. Vanmorgen sneeuw de het nog licht voorlopig de laatste sneeuw, zo hoopt men na twee dagen sneeuwvlokken maar tegen het middaguur klaar de het weer op en zelfs kon men zo nu en dan enige bergtoppen zien tegen het blauw dat dan door de nevel daarboven vrij kwam. De keus van Grindelwald is overigens voor de koninklijke fa milie wel zeer gunstig gebleken, want in andere delen van Zwit serland is tot nu toe veel minder sneeuw gevallen en elke dag weer brengen de treinen dan ook „wagonladingen" ski-enthousias ten naar het dorp. Alle hotels zijn volgeboekt en yooral op Oude jaarsavond is er nergens meer een plekje vrij, ook niet in de vele pensions, die extra bedden heb ben laten aanrukken om de gas ten te kunnen onderbrengen. Voorbereidingen voor oud jaar. In hotel Adler, waar het ko ninklijk gezelschap logeert, is men druk bezig met de voorbe reidingen voor de Oudejaarsvie- ring. Na een uitgebreid diner zal er eerst een gecostumeerd kin derfeest zijn, waaraan misschien de prinsessen zullen deelnemen. Een jury zal daarbij de prijzen uitdelen voor de origineelste cos tumes. Daarna zal er voor de ouderen een gecostumeerd bal zijn en de gasten die geen costuum hebben, zullen desgewenst door de direc tie van het hotel van mutsen en andere oudejaarsattributen wor den voorzien. Kort vóór middernacht zal het „oudejaar" binnenwandelen, een stokoude grijsaard, die zeer in het kort de voornaamste gebeur tenissen van 1953 de revue zal laten passeren. Een piepjong 1954 zal hem dan de deur uitdu wen en dan zal het feest eerst recht beginnen. De koninklijke familie en ge volg zal, zo hoopt men, aan de feestelijkheden in Adler deelne men, maar de overgang van het oude naar het nieuwe jaar zullen de Koningin, de Prins en de prin sessen op hun kamer beleven. De Prins wordt hier namelijk heden met zijn chauffeur tegen het lunchuur verwacht en de vele Nederlandse fotografen, die hier zijn, verbeiden met ongeduld het moment dat zij een plaatje kun nen maken van de gehele konink lijke familie in dit onvolprezen wintersportoord. kende landen". Anderen verwach ten voordeel voor Nederland, lagere prijzen voor zichzelf e.d. De meeste tegenstanders worde» aangetroffen bij de mensen, die op de communistische partij ple gen te stemmen. Principiële grondslag va» het pro-zijn. De meerderheid der motiverin gen van de voorstanders wijst ai op een algemene, min of meer principiële basis dezer pi'o mening. Dat komt ook treffend aan het licht bij een analyse van de antwoorden op vragen over de kolenprijzen. Het is namelijk gebleken dat 51 van het pu bliek verwacht dat de Nederland se kolenprijzen door de K.S.G. be invloed zullen worden en de meesten denken dat de kolen er duurder door zullen worden. (34 duurder, 9 goedkoper. 6 zelfde prijs, 2 geen oor deel, samen 51 die beïnvloe ding der kolenprijs verwachten). Toch is ook van hen die duurdere steenkolen tengevolge van de kolen en staal gemeenschap ver wachten de grote meerderheid voor Nederlands deelneming aan de K. S. G. Het oordeel daar over blijkt in het geheel niet sa men te hangen met of men ho gere, lagere of gelijkblijvende steenkolenprijzen in 't verschiet ziet. Samenvattend kan de pu blieke opinië over het Schuman- plan in 1953 als volgt geschetst worden 1. Ongeveer de helft van het Nederlandse publiek weet er iets van, heeft er enig oordeel over. De andere helft niet. (Dat Ita lië er bij hoort weten maar wei nigen). 2. De meesten zien de K.G.S. als een stuk practische Europese samenwerking en wel één van regelende aard. 3e. Vooral op deze gronden, nut en juistheid van Europese samenwerking e.d. is bijna iedere Nederlander met een me ning, voorstander van de K.S.G. en Nederlands deelneming er aan. In verband met de Nieuw jaarsdag zal Zaterdag Januari ons blad NIET ver schijnen. Gustave Dominici legt ver warrende verklaringen af. Gustave Dominici beeft Woens dag opnieuw verklaard, dat zijn 77-jarige vader, Gaston Domini ci, de moorden op de Drummonds heeft gepleegd, aldus werd uit betrouwbare bron te Digne ver nomen. Eerder op de dag had hij offi cieel bij een verhoor door rech ter Peries, waarbij zijn vader aanwezig was, zijn aanvankelijke verklaring dat zijn vader schul dig was, ingetrokken. Later ech ter. toen zijn vader niet aanwe zig was, kwam hij weer op zijn vroegere beschuldiging van zijn vader terug en vertelde hij het zelfde verhaal als zijn broer Clo- vis, die zijn verklaring omtrent de schuld van de vader bleef handhaven, aldus deze bron. ONZE PRINSESSEN IN GRINDELWALD. De vier Prinsessen tezamen in een slee tijdens de sneeuwval op. Dinsdag middag. Van links naar rechts: Irene, Margriet, Marijke en Beatrix. Ingevolge een beslissing van de ministerraad zal, gelet op de landelijke herdenking op 1 Fe bruari a.s. van de op 1 februari 1953 plaats gehad hebbende watersnoodramp, de verjaardag van Prinses Beatrix op Zondag 31 Januari a.s. gevieru werden inplaats van op Maandag 1 Fe bruari 1954, zodat de rijksge bouwen op 31 Januari zullen vlaggen. Nader verneemt het A.N.P dat het niet in het voornemen van de regering ligt een lande lijke centrale herdenking van de Februariramp te organiseren. Het is echter waarschijnlijk dat de ramp in diverse plaatsen zaï worden herdacht en dat pers en radio hieraan en aan de ramp zelve opnieuw aandacht zullen besteden. Daarom leek het niet wenselijk de officiële viering van de verjaardag van Prinses De Franse Gaullistische alge vaardigde Louis Vallon heeft de minister van Binnenlandse Zaken Leon Martinaud Deplat verweten de gangen van zijn mede-minis ters en hun vrouwen, alsmede van leiders der oppositie te heb ben doen nagaan. De minister noemde deze beschuldiging louter kletspraat. Volgens Vallon was er bij de Parijse politie een speciale afdeling, de „zevende sectie" ge heten, die een oogje hield op het particuliere leven van politici. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Weinig wind. Veranderlijke bewolking met hier en daar tijdelijk mist en in het Westen van het land kans op enige neerslag. Overwegend zwakke veranderlijke wind. Lich te vorst tot temperatuur om het vriespunt. 31 DONDERDAG 31 DECEMBER. Breskens 9.98 10.37 j---o Terneuzen 10.28 11.12 Beatrix te laten samenvallenl Hansweert 11.08 11.52 met deze herdenkingen. Walsoorden 11.18 12.02

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1