De toestand in Indo-China Geen Amerikaanse troepen naar Indo-China Vliegtuig in zee gestort? Franse tegenslagen sterk overdreven Koningin en Prinsessen zijn uitstekende skisters DE BISSCHOP VAN DOORNIK OVER DE ZEVEN MIJNEN IN DE BORINAGE Persconferentie van Foster Dulles REDDERS GEHULDIGD WEERSVERWACHTING. HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN. WOENSDAG 30 DECEMBER 1953. 9e Jaargang No. 3035. liïïïm^vr*"" Van een speciale A. N. P.-verslaggever) Onrust in Syrië DE KONINKLIJKE FAMILIE IN GRINDELWALD AANGEKOMEN. Franhering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur. De radio-omroep van de Viet- minh heeft medegedeeld, dat de strijdkrachten van de Vietminh Thakhek, aan de grens tussen La»s en Thailand op 25 Decem ber zijn binnengerukt. Volgens de Vietminh-omroep werden de troepen van de Viet minh door de bevolking toege juicht. 2.200 Fransen, andere blanken en Afrikanen waren in Thakhek gesneuveld of gevangen genomen. Franse militaire krin- gen te Parijs verklaarden Maan dag, dat de verliezen aan man schappen en materiaal tot dusver onbeduidend zijn geweest. Het Franse opperbevel noemde de berichten over ernstige tegen slagen „fantastisch". DOORBRAAK IN INDO CHINA Chifio LACKAY go er VAN LUANG 1*^* PRABANG m» i ill i mi 1 1 VIENT 7 TONKIN iAVA NAM DMM PS DALAT CAMBODJA'' JONGSTE VlETMIN OFFENSIEF de minister van Buitenlandse Za ken van Laos, Nhoey Abbay, is afgetreden, omdat hij niet pre cies op de hoogte zou zijn gehou den van de gebeurtenissen in het zuiden van het land. Franse unie-strijdkrachten te land en in de lucht voeren ver kenningen uit om de posities van de Vietminh-troepen te bepa len, die Laós door een corridor van de kust tot de grens van Thailand in tweeën hebben ge deeld. De unie-troepen, die door de snelle opmars van de opstan delingen waren afgesneden van hun bases, pogen hun linies weer te bereiken, hierbij geholpen door de plaatselijke bevolking. Alle beschikbare vliegtuigen van de Franse luchtmacht wor den gebruikt om grote hoeveel heden uitrustingsstukken en ver sterkingen naar de thans bedreig de plaatsen te brengen. Met bom menwerpers en jachtvliegtuigen worden de bevoorradingswegen van de Vietminh met bommen en napalm bestookt. Militaire waarnemers te Sai gon vermoeden, dat de Vietminh- bevelhebber generaal Vo Nguyen Giap, van het succes van zijn snelle doorbraak zal maken door een opmars naar de noordelijk gelegen hoofdstad, Vientiane, en ee residentie van de 80-jarige koning Sisavangbong, Loeang Prabang.Waar de Vietminh-divi- sie, die Zaterdag de rivier de Me kong aan de grens met Thailand bereikte, zich bevindt, is echter niet bekend. Intussen wordt van Franse zij de verklaard, dat de berichten over de r ranse tegenslagen sterk overdreven zijn en dat het opper bevel „de toestand stevig in han den heeft". De Franse hoge com missaris, Dejaen, zeide te Pnom Penh, de hoofdstad van Cambod ja, dat de opstandelingen naar de Mekong waren opgetrokken om een goedkoop succes te behalen, als compensatie voor het feit, dat er niet in waren geslaagd in de delta van de Roode riveir belang rijke vorderinge te maken. In politieke kringen in Frank rijk heeft het jongste succes aan zienlijke bezorgdheid gewekt. Herriot. de voorzitter van de na tionale vergadering en burge meester van Lyon noemde in een onderhoud met een arbeidsdele- gatie het gebeurde een „militai re nederlaag". Hij was van oor deel, dat het hoog tijd is om in Indo-China te onderhandelen In Noord-Laos, dat nu van de rest van Indo-China is afgesne den. zijn de voedselprijzen sterk gestegen. De bevoorrading van dit gebied, waarin Vientiane en Loeang Prabang liggen, geschiedt n.l. normaal voor 80 pCt van Saigon uit via de rivier de Me kong, die nu bij Thakhek door de Vietminh wordt beheerst. In Vientiane worden electriciteit en bezine reeds gerantsoeneerd. De ambassadeur van Thailand in de Verenigde Staten, Sarasin, heeft na een bespreking op het „State Department" verklaard, dat Thailandse troepen aan iede re eventuele communistische aan. val het hoofd zullen bieden. EERSTE LOCKHEED „NEPTUNE"-VLIEGTUIGEN AANGEKOMEN. Dinsdagmiddag om half vier is het eerste van een groep van vier, voor de Marineluchtvaart dienst bestemde Lockheed „Nep- tune"-vliegtuigen op het vlieg kamp Valkenburg bij Leiden geland. Enkele minuten later waren ook de andere drie onder- zeebootbestrijdingsvliegtuigen op vaderlandse bodem. „Ik ben zeer verbaasd over de prestaties van de Koningin," zo zeide Fritz Sohluneggen, de ski leraar van H. M., toen wij hem Dinsdagmiddag aan de thee trof fen. „Maandagmiddag ben ik di rect met H. M. de Firstbahn tot Bort opgegaan en dat hebben we Dinsdagmorgen weer gedaan. Zij ^kiet uitstekend, vooral als men bedenkt, dat men in uw land die sport niet kan beoefenen, zodat de Koningin het hebben moet van de paar weken, die zij per jaar in 'het wintersportgebied door brengt." En Hans Bohren, de leraar van de oudste twee prinsessen, was wellicht nog enthousiaster over de prestaties van zijn pupillen. „Het zijn gevorderde skiloop sters," zo zeide hij. „Zij zijn zeer snel en je kunt ze laten skiën waar je wilt. Of ze nu op de piste naar beneden gaan of in de dik ke sneeuw, ze doen het voortref felijk." Dinsdagmorgen was hij met ze de Firstbahn tot en met de laat ste étappe (2200 meter) opge weest en des middags de kleine Scheidegg. Voor de afdaling daarvan moet men een zeer geoefend skiër zijn. Maar de prinsessen speelden het klaar om de 1100 meter hoge Scheidegg-afdaling binnen het uur te doen, een tijd waar zelfs Hans trots op was. Ook de Koningin daalde de Ook de Belgische geestelijkheid heeft thans stelling genomen^te- gen de door de vennootschap Cockerill aangekondigde sluiting van een zevental mijnen in de Borinage, dat zij niet langer ren dabel acht. De bisschop van Doornik, mgr. Himmer, heeft nl. in de kerken van zijn bisdom een De Amerikaanse ambassade te Saigon heeft bekend gemaakt dat het niet in de bedoeling ligt Amerikaanse strijdkrachten naar Indo-China te sturen. Be ambassade sprak een be- rieht tegen, dat twee Amerikaan se divisies, die uit Korea worden teruggetrokken, naar Indo-China zouden kunnen worden gezonden om de troepen van de Franse unie in de strijd tegen de Viet minh te helpen. Volgens AFP is het offensief van de Vietminh in midden-Laos tot stilstand gekomen. Sedert meer dan 48 uur heeft er geen gevecht of schermutseling tus sen de troepen van generaal Giap en de Franse unietroepen meer plaats gehad. Generaal Phao Sriyanond, de Thailandse waarnemende minis ter Van Binnenlandse Zaken, heeft verklaard, dat de Vietminh niet in staat is Thailand binnen te vallen, aldus is te Bangkok vernomen. De troepen van de Vietminh, die in de afgelopen week naar de grens van Thailand zijn opgerukt, waren niet sterk genoeg om „een nieuwe agres sieve onderneming tegen Thai land te beginnen", aldus zou ge neraal Sriyanond verklaard heb ben. Hij voegde er aan toe, dat de regering besloten had 1000 vluchtelingen uit Thakhek in Thailand toe te laten. De gemeenteraad van Parijs, heeft Dinsdagochtend met 45 tegen 35 stemmen een resolutie goedgekeurd, die de regering uitnodigt vredesonderhandelin gen te beginnen met Ho Tsji Minh. Uit Vientiane wordt gemeld, dat De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, heeft Dinsdag op een pers conferentie te Washington ge zegd te geloven, dat de be'jekeni -s van het jongste offensief van de Vietminh in de Amerikaanse pers is overdreven. Er is voor niemand reden om in paniek te geraken, aldus Dulles. Het is veelbetekenend, zo ging Dulles voort, dat de Franse pers minder aandacht aan het offen sief beat eed de dan de Amerikaan se. Nóch Frankrijk, nóch Indo-Chi na heeft om meer hulp gevraagd om het offensief te bedwingen, aldus de Amerikaanse minister. Dulles waarschuwde de Chine zen opnieuw voor daadwerkelijke inmenging in Indo-China en her vatting van de vijandelijkheden in Korea. Voor het besluit van de Ameri- Kaanse regering om twee divisies uit Korea terug te trekken, gaf Dulles drie redenen. In de eerste plaats zijn de Ame- riitaanse zee- en luchtmacht in t gebied van Korea versterkt om te kunnen ingrijpen, indien de Chinezen tot acties in Korea of Indo-China overgaan. De Ameri kaanse regering had, aldus Dul les. eerder reeds te kennen gege ven, dat de Amerikaanse tegen maatregelen niet noodzakelijker wijs tot de gebieden die de Chine zen voor een eventuele nieuwe agressie uitKiezen*, beperkt zal blijven. Verder waren, zo betoogde de minister, kort voor de wapenstil stand in Korea, de Amerikaanse strijdkrachten in Korea zeer ver sterkt. De sterkte van de twee •divisies was vrijwel gelijk aan de vermeerdering van de militaire macht kort voor de wapenstil stand. Als derde reden gaf Dulles, dat de Verenigde Staten niet wensen, dat er een groot deel van hun strijdkrachten op het Aziatisch vastenland gebonden is. Er bestaat geen plan eenheden van andere landen terug te trek ken, aldus Dulles. Er was tot dus ver alleen een Frans bataljon van Korea naar Indo-China gegaan. De Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië nemen het Russische voorstel tot uitstel van de conferentie van Berlijn tot 25 Januari aan, aldus Dulles. Maar de Amerikaanse minister zeide, dat hij 4 Januari een bevredigen, de datum voor het begin van de conferentie vond, omdat de Wes telijke mogendheden al meer dan zes maanden hadden getracht met de Sowjet-Unie te confereren. In het gebouw van het IJmui- dense staatsvissershavenbedrijf heeft de gezant van Griekenland, de heer Nicolas G. Lely, Dins dagmiddag namens de Griekse regering medailles en diploma s uitgereikt aan de zes opvarenden van de motorreddingboot „Neel- tje Jacoba", het schip van de Kon. Noord Zuid-Hollandse Red- Volgens een bericht van Sche veningen-radio van 17.13 uur zou op de lijn tussen Lowestoft en IJmuiden een „Anson"-vliegtuig in zee zijn gestort. De scheep vaart is verzocht scherp uit te zien. Omstreeks 16.45 uur is een Mitchell van de opsporings- en reddingsdienst van de marine luchtvaartdienst van het vlieg veld Valkenburg opgestegen om een onderzoek in te stellen. Het toestel keerde om 17.30 uur op zijn basis terug. De bemanning had niets bijzonders waargeno men. Vandaag zal de Mitchell weer opstijgen en de opsporingen veortzetten. Om 19.15 uur Dinsdagavond trok radio-North-Foreland het S.O.S. in met de mededeling dat de piloot van het vliegtuig in veiligheid is. Nader blijkt dat het tweemo torige Ansontoestel in de mond van de Theems, ten Z. van Southend is neergestort. In het toestel bevond zich alleen de pi loot, die thans in veiligheid is. Het vliegtuig is in de Theems mond gestort, nadat de piloot geseind had dal zijn brandstof op was. Hij werd door de red dingboot van Southend in vei ligheid gebracht. medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. TOENEMENDE BEWOLKING In de loop van de dag toene mende bewolking maar tot de avond nog droog weer. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk noordelijk later krimpend naar West. In het algemeen iets lage re temperaturen dan gisteren. WOENSDAG 30 DECEMBER. Breskens 8.43 9.28 Temeuzen 9.18 10.03 Hansweert 9-58 10.43 Walsoorden 10.08 10.53 ding Mij, dat IJmuiden als sta tion heeft. Deze plechtigheid was bedoeld als een uiting van dankbaarheid voor de redding van de dertig koppen, die op 2 December 1950 bij de Noordpier van IJmuiden met moeite van het daar gestrande Griekse s.s. Metamorfosis" werden afge haald. De gezant uitte zijn onverholen bewondering voor het werk van de IJmuidense redders. Hij wees op de band, die bestaat tussen Griekenland en Nederland, niet alleen op het terrein van de zee vaart maar op diverse andere ge bieden evenzeer. Hij haalde in dit opzicht de wederzijdse steun aan. die de beide landen elkaar bij recente natuurrampen spon taan hebben geboden. Mr. Van Eerde sprak ten slotte een dankwoord namens de be manning van de „Neeltje Ja coba". schrijven voorgelezen, waarin hij o.a zegt, dat niets de ernstige verplichting der directie van Cockerill ongedaan kan maken bij de beslissing der mijnen te sluiten, rekening te houden met de rechten der betrokken arbei ders. De mogelijkheid kan be staan, dat zowel de belangen van de arbeiders als die der aandeel houders het noodzakelijk maken een onderneming te sluiten, zo gaat hij verder, doch het is on aanvaardbaar, dat buiten dit ge val de beslissing hiertoe uitslui tend genomen zou kunnen wor den door de „financiële dicta tuur" en zonder dat hierbij vol doende rekening wordt gehou den met de rechten der werkne mers, al te vaak wordt maar vergeten, aldus mgr. Himmer, dat in een kolenmijn de arbei ders heel wat meer gevaar lopen dan de aandeelhouders. De laat- sten riskeren een gedeelte van hun geld te verliezen, de eersten hun broodwinning en hun leven Na te hebben verklaard, dat de zorg voor de mens ook tot uiting dient te komen in de wijze waar op een bedreigde onderneming gered of geliquideerd moet wor den, wijst mgr. Himmer erop dat hij daarom zoveel nadruk legt op de voorrang van de mens op de winst en van het mense lijke op het stoffelijke, omdat hij meent hiermee te beantwoorden aan een van de dringendste eisen van deze tijd. Waar in de loop der geschiedenis het individualis me steeds de ergste vijand is ge weest van het maatschappelijke leven, is dit, zo verklaarde hij, in nog grotere mate het geval op een ogenblik dat het lot van een onderneming en een streek af hangt van de nationale en inter nationale economie. De bisschop van Doornik dringt er in zijn schrijven bij de werkgevers op aan de werknemer zijn bestaan te verzekeren ondanks de scherp te van een economische crisis, met hem samen te werken in de ondernemingsraden en hem, waar zulks mogelijk is, mede zeggenschap te verlenen in het beheer van de onderneming. Het blad der Rooms-Katholieke arbeidersbeweging „La Cité" juicht het herderlijke schrijven van mgr. Himmer toe en ziet hierin een aanmoediging voor alle militante Rooms-Katholieke arbeiders in de ondernemingsra den. Het blad stelt echter met verbittering vast, dat het con servatief Rooms-Katholieke blad „La Libre Belgique" slechts een halve kolom op de vijfde bladzij de aan het schrijven van mgr. Himmer heeft gëwijd en dit nog wel naast de rubriek doodsbe richten. De passage oveer de on dernemingsraden en het mede beheer der arbeiders in de be drijven, worden de lezers van „La Libre Belgique" zelfs volkomen onthouden. Ook het socialistische blad „Le Peuple" feliciteert mgr. Himmer met zijn schrijven en wenst al leen nog maar dat kardinaal Van Roey nu ook besluit een derge lijk epistel in alle Belgische ker ken te laten voorlezen. Dec. 30 ZON op onder MAAN op onder 8.48 16.37 3.11 12.26 „Le Monde" meldt: Het gist weer in Syrië. In Aleppo en Da mascus hebben studenten gede monstreerd; in Damascus is er gestaakt uit solidariteit met de betogingen en is de universiteit gesloten. Aanleiding was de op voering van een Amerikaans toneelstuk voor de studenten van een Amerikaans college te Aleppo, waarvan verschillenden vonden, dat de Arabische waar digheid er in aangetast werd. De kloof tussen de Syrische intel lectuelen en de regering is hier door duidelijker aan de dag ge treden en de demonstraties wer den vijandelijke betogingen tegen de regering. De onrust duurt voort. Om elf uur Maandagochtend is de Koninklijke Familie voor haar wintervacantie in Grindelwald aangekomen. Bij aankomst voor hotel Adler bekeken Koningin Juliana en de Prinsessen een model in sneeuw van het paleis Soestdijk, dat een boetseerder uit het dorp tezamen met de kok van het hotel had gemaakt. Bij aankomst voor hotel Adler: H. M. de Koningin en links van haar Prinses Margriet. Meer naar rechts Prinses Beatrix met Prinses Marijke. A.N.P.-Telefoto Scheidegg af, weliswaar lang zamer dan haar dochters (1 uur en 50 min.), maar, zo zeide Schlu- neggen, in een uitstekende stijl en zonder één keer te vallen. „Goed werk, gezien de weers omstandigheden," zeide Fritz, terwijl hij naar buiten wees, waar de sneeuw nog in dichte vlokken viel, die de skiër vaak bij de af daling verblindt. Sinds Maandag sneeuwt het nog steeds in Grindelwald en de sneeuwploegen hebben druk werk om de wegen zo goed mogelijk vrij te houden en op de ijsbaan rijdt een sneeuwploeg voortdu rend rond. Er is Dinsdag weer een halve meter sneeuw bijgekomen en men moet een goed skiër zijn om zich aan deze omstandigheden aan te passen. De Koningin maakte gisteren de rit in de tandradbahn naar de Scheidegg (één uur rijden) in ge zelschap van haar beide dochters en René Roëll, maar eenmaal op de top waren de prinsessen snel verdwenen en als een wervel wind gingen ze met hun skile raar naar beneden, fraaie Chris tiana's draaiend om de al te snel le vaart te remmen. De Koningin en René Roëll deden het rustig aan en enige snelle Zwitsers stoven hen voor bij, om te verdwijnen in 'n hoog- opspuitend sneeuvvspoor dat ze achterlieten. De skischoenen van de konink lijke familie zijn Maandagavond, uit Sankt Anton gearriveerd en men moet zeggen, dat ze goed benut worden. De Koningin heeft het plan hedenochtend de afvaart van Bort weer te maken, terwijl de prin sessen het nog wat hogerop zul len zoeken en van First af naar beneden zullen komen. Daarna staat, als het weer het toelaat, voor de prinsessen een afvaart op het programma, aan de ande re kant van de Kleine Scheidegg, die aanmerkelijk steiler is dan die, waar ze gistel-middag zijn afgekomen. Margriet zal heden haar lessen voortzetten in de skischool boven het dorp en met het goede voor beeld van moeder zusters voor ogen zal ze de kunst zonder twij fel snel onder de knie hebben. Ook de kleine Marijke vermaakt zich uitstekend. Zij heeft volop pret met haar sleetje en gister morgen, tegen 't lunchuur, maak te zij met haar drie zusjes een kort ritje in de arreslee. In het hotel speelt ze meestal met haar grote en welhaast onafscheide lijke pop, die, zoals zij, drie jaar oud is, waaraan ze echter onmid dellijk toeVoegde „maar ik ben veel ouder hoor." Gisteravond, toen de sneeuw nog steeds viel, hebben de Ko ningin, de oudste twee prinses sen en het gevolg de ijshocky- wedstrijd OxfordCambridge te gen Grindelwald bijgewoond en zich kennelijk met het felle spel zeer vermaakt. DE SKI LERAREN VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE. Fritz Schluneggen, skileraar van de koninklijke familie, is 'n rustig en bescheiden man, de va der van vijf kinderen (drie doch ters en twee zoons zegt hij trots) en in het zomerseizoen conduc teur van de Berner-Oberlandbahn. Maar nauwelijks is de eerste sneeuw gevallen, of hij staat op de latten om zich voor te berei den op zijn beroep voor het win terseizoen. Sinds 1942 is hij werk zaam bij de skischool in Grindel wald en in die tijd heeft hij hon derden leerlingen opgeleid. Hans Bohlen, de 21-jarige le raar van de Prinsessen, heeft minder ervaring, maar, zoals ie der hier in Grindelwald, skiet hij reeds zijn prille jeugd. Het is zijn tweede jaar als leraar aan de skischool. En in de zomer is hij berggids. Hans spreekt, evenals Fritz vloeiend Duits en Frans, een vereiste voor het skileraar schap, dat de beheersing van minstens twee talen vereist. Het volgend jaar wil hij een tijdje naar Engeland om z'n Engels bij te spijkeren. Beiden zijn trots op de eer die hun te beurt is geval len. Fritz treedt veel als privé- leraar op, maar voor Hans is dit zijn eerste grote opdracht. „De collega's benijden'ons om deze opdracht", zo zeggen ze, „maar we gunnen elkaar graag een onderscheiding. Vooral als het, zoals nu, zo prettig is de le den van het Nederlands konink lijk huis te begeleiden". WEER PSEUDO VOGELPEST IN WIERDEN. Op 'n pluimveebedrijf te Wier den waren naar is gebleken ongeveer 200 van de 1100 kippen door pseudo-vogelpest aangetast. Alle dieren moesten worden af gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1