Wal gebeurt er eigenlijk in Indo-China De wintersportvacantie van Koninklijk hel De oorlog in Indo-China in 103 doden bij spoorwegongeluk Prestige van Ho Chi Minh wordt met de dag groter H.M. da Koningin in Grindelwaid gearriveerd Ontwikkeling van fïibet en Sinkiang Het conflict tussen artsen minister en WEERSVERWACHTING. Ratten als menselijk voedsel Umuiden slaat alle haringrecords HOOGWATER ÏON-ea MAANSTANDEN. Japanse treiler met man en muis vergaan Nieuwe groep Duitse krijgsgevangenen uit de Sowjet-Unie DINSDAG 29 DECEMBER 1953. 9e Jaargang No. 3034. Katholieken en Soedhisten scharen zich achter hem Joseph Bech benoemd toï eerste-msnister van Luxemburg Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20_ per kwartaal; per maand 1.75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur. De hoofdredacteur van het Franse weekblad „L'Observa- teur" schrijft in de Britse „New Statesman and Nation" het vol gende: In 1945 deed de laatste keizer van Annam, Bao Dai, afstand van de troon en droeg op wettige wijze de souvereiniteit over aan president Ho Chi Minh van de Vietnamese Republiek. Aanvan kelijk erkenden de Fransen de nieuwe republiek; na langdurige onderhandelingen echter leidde de steeds sterker wordende eis de financiële kringen om .krachtmeting" te houden, Frans militair, die van het Indo Chinese front terugkeerde. President Ho Chi Minh blijft de nationale held der Vietname van een tot de Franse vlootaanval op Haiphong in November 1946 en tot de verklaring, dat president Ho een „rebel" was en zeven jaren oorlog volgden om Indo- China te heroveren^^H^H Gedurende deze oorlog is het moet gezegd worden de Vietnamese republiek steeds sterker geworden; de republiek bezit een geregeld leger van minstens 300.000 man en er zijn waarschijnlijk nog tweemaal zo veel manschappen in partisanen- eenheden. Het leger is uitstekend uitgerust met lichte wapens, ma chinegeweren, mortieren en met luchtafweergeschut. Dit leger bezit een unieke tech niek van oerwoud-oorlogvoering. Het republikeinse leger slaat op verwoestende wijze toe, op de zwakke punten in de Franse strijdkrachten en het verdwijnt, als de Fransen dan komen aan zetten met tanks en Bearcat-ge- vechtsbommenwerpers. De republiek heeft thans bijna alle bergstreken in bezit; de laatste Franse citadel in de Noordelijke bergen, Lau Chau, werd een dag of tien geleden ont ruimd. De Fransen controleren de grote steden: Saigon, Hanoi, Haipong en vele andere aan de kust en enkele gebieden, die iets hoger liggen en die door niet- Vietnamese stammen bewoond worden. In de Zuidelijke vlakten heerst een hoogst eigenaardige toestand: de Fransen controle ren deze vlakten overdag en de ..maquis" van de republiek heerst hier des nachts, overdag bestaat deze „maquis" n.l. uit vreedzame boeren. In de vrucht bare Noordelijke Tonkin-delta heerst een nog vreemdere situa tie Ondanks een gordel van for ten, de „De Lattre-linie", die rond de hele vlakte is aangelegd dringt het republikeinse leger met hele regimenten van het ge regelde leger, de delta binnen voegt zich dan bij de reeds aan wezige „maquis" en valt dan de Franse linies en verbindingswe gen aan en vernietigt kleine een heden. De republiek is tot dit alles in staat, omdat deze kan steunen op de volledige samenwerking der Vietnamese boeren, die de legers de weg wijzen en hun alle inlich tingen geven over de bewegin gen der Franse troepen, hen ver bergen als dat nodig is in de talloze „ondergrondse holen", waarvan het bestaan onlangs onthuld is aan het Franse publiek in een bitter-gestelde auto-bio grafische novelle: „Opération Gachis", geschreven door een Een oude Franse kolonist, die het land zeer goed kent, schreef me dezer dagen, aldus de Franse journalist, vanuit het door de Franse gecontroleerde Saigon, dat de vrouwen op straat over Ho spreken als over een soort heilige: „Hij is hun Jeanne d'Arc". Het feit, dat Ho com munist is en dat velen van zijn ministers en generaals commu nisten zijn, schijnt op niemand enige indruk te maken, behalve natuurlijk op de grootgrondbe zitters. Vele prominenten in Ho's regime zijn echter geen communisten er zijn Katholie ke priesters en Boeddistische lei ders bij; en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Giam, is een socialistHet is duidelijk, dat het voortduren van de strijd, de pogingen van de Fransen om het Vietnamese nationalisme te verdelen, de vijandige houding der Westelijke mogendheden te genover Ho en de hulp, die com munistisch China sedert" 1949 geeft (geen troepen, geen offi cieren, weinig technische advi seurs, maar groeiende voorraden wapens) het prestige der com munisten en de communistische invloed in Vietnam enorm heb ben doen toenemen. En Bao Dai? In 1948 hebben de Fransen de ex-keizer uit zijn luxueuze ballingschap in Cannes en Hongkong gehaald en hem op zijn post gezet en wel in de onduidelijke, positie van „hoofd van de staat" (officieel is hij geen keizer, maar hij wordt wel officieel „Zijne Majesteit" ge noemd) de Fransen hebben daarna getracht rond de figuur Bao Dai, Vietnamese, anti communistische nationalisten te scharen, doch ze huiverden er voor terug om de Bao Dai-staat enige wezenlijke macht te geven. Onder pressie van de overwin ningen van Ho Chi Minh, hebben Bao Dai en z'n vrienden, gehol pen door de Amerikaanse invloed jaar na jaar om meer onafhan kelijkheid gevraagd en de Fran se regering heeft aan enkele van hun eisen weerstrevend voldaan. Ja zelfs is een „Vietnamees le ger" opgericht, inheemse troepen die aanvankelijk door de Fran sen gerecruteerd werden om de gapingen aan het front op te vullen. Het recruteren van sol daten in door de honger geplaag de gebieden, is niet moeilijk; of ficieren van hen maken en hun de ware strijdlust geven, is veel moeilijker. Totnutoe zijn kleine Vietnamese eenheden in het Franse leger opgenomen; ze strijden hoofdzakelijk in de ge lederen der Marokkanen, Sene- galezen en Duitse huurlingen. Maar een leger van Bao Dai, dat dus uit enkel Vietnamese eenhe den zou bestaan, is volgends de Fransen onbetrouwbaar; ze vechten slecht en lopen dikwijls over naar de andere zijde Hoe ldng moet dit alles nog du ren?, zo vraagt de Franse jour nalist zich vertwijfeld af. „Tien jaar, als het nodig is", was eens het antwoord van Ho's voornaamste generaal No-Nguij- en Giap, De republiek kan de Fransen er niet uitgooien, door hun superieurdere bewapening, maar het leven kan de Fransen wel met de dag ellendiger ge maakt worden. Zelfs al zou het leger van Bao Dai een wezenlijk zelfstandig leger worden, dan kunnen de Fransen zelfs nog niet hopen, dat zij in dit berg achtige oerwoudland, af kunnen rekenen met de onuitputtelijke bronnen van een boerenbevol king, die zich. tegen een vreemde bezetting verenigd heeft. Als de Fransen Bao Dai aan zijn lot overlaten, zijn diens dagen ge teld. Moeten er dan meer Ame rikaanse wapens komen? Dat zou ook betekenen: meer Chine se wapens! Op 30 November j.l. liet Ho, via een Zweeds blad we ten, dat hij tot onderhandelen bereid was. In feite was dit niets nieuws; in 1947, in '48 en in '49 hebben de Fransen gelijke aan biedingen genegeerd. Ondanks het gemor in Frank rijk, ook in rechtse kringen, dat het Franse leger in Indo-China te grote klappe'n krijgt, zal de beslissende factor bij dit alles toch de pressie der Amerikanen zijn. Als Washington de Fransen zover krijgt, dat ze niet zullen onderhandelen en als ook de Franse rechtervleugel niet „om gaat", zullen nog heel wat men senlevens verloren gaan! Enge land, zo besluit de hoofdredac teur van de „Observateur" zou een massa kunnen doen om de Fransen te helpen, maar het doet in feite bitter weinig. Het is vreemd, dat sir Winston zich niet realiseert, dat vrede in Indo- China de Fransen direct in staat zou stellen zijn streven naar nor male betrekkingen met China te steunen. Volgens een uitgegeven be kendmaking van het Franse op perbevel in Indo-China zijn er Zondagavond nog lichte Franse strijdkrachten en soldaten van Laos in Takhek geweest. Naar van gezaghebbende zij de te Saigon wordt vernomen, bestoken Franse bommenwer pers en jachtvliegtuigen de Vietminh-colonne die dwars door Laos naar Takhek is op gerukt. Per vliegtuig zijn Franse ver sterkingen overgebracht naar de Meking, de grensrivier tus sen Laos en Thailand. Het Franse opperbevel deelde mee, dat de branden, die van Thailand uit in het gebied van Takheu zijn waargenomen een gevolg waren van bombarde menten op munitie- en benzine opslagplaatsen. De Fransen hadden voor de evacuatie van dit gebied verzuimd, deze voor raden te vernietigen. Volgens te Bangkok ontvan- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Wisselend bewolkt. Wisselende bewolking met en kele buien. Matige, aan de kust af en toe krachtige noordweste lijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. De hulpbronnen van de aarde zijn beperkt en de mens moet misschien eens besluiten de rat onder de dieren te rangschik ken, die geschikt zijn voor de consumptie, aldus heeft prof. Asdell van de universiteit van Cornell te Boston op het con gres van de Amerikaanse ver eniging voor de vooruitgang van de wetenschap gezegd. Prof. Asdell zeide, dat de meeste dieren die de mens nut tigt, zich langzaam voortplan ten. Hij beval aan dieren die zich snel vermenigvuldigen, zo als konijnen en kangeroes, voor de consumptie te gebruiken. gen berichten zijn de opstande lingen Takhek binnengedron gen. Bij de Franse bombarde menten zouden bomsplinters te recht zijn gekomen op 'n Thai- lands dorp aan de overkant van de Mekong. Officieren van het Franse op perbevel hebben geprotesteerd tegen de „fantastische verha len" over ernstige Franse te genslagen in Zuid-Laos, welke berichten zouden zijn verspreid door vluchtelingen, die in Thai land zijn aangekomen. Communistische colonnes zijn Maandag in Indo-China in zuide lijke richting opgerukt in de richting van de Franse hoofd verdedigingslinie aan de Mekong nadat zij eerder Indo-China in tweeën hadden gesplitst. De com munisten marcheerden op naar Savannakhet en de 35 km verder naar het oosten gelegen lucht basis, Seno. Generaal Navarre, de Franse opperbevelhebber, heeft 10 km ten N. van Savan nakhet stellingen betrokken. Vliegtuigen voerden voorraden voor de Fransen aan naar de luchtbasis Seno. Men meende Maandag ie we ten, dat de rebellengeneraal Giap minder troepen in de strijd heeft geworpen dan men aanvankelijk dacht. Men- schatte nu dat hij van 10.000 geregelde troepen en duizenden guerillastrijders ge bruik hfeeft gemaakt bij het of fensief, dat hem in vijf dagen van de kust van de Zuidchinese Zee naar de Mekong bracht, een afstand van 200 km. Franse bommenwerpers en ja gers ondernamen hevige aanval len op de oprukkende rebellen. Ook vielen Franse vliegtuigen munitie-opslagplaatsen in Thak- hek aan. die niet door de terug trekkende troepen waren opge blazen, aldus deelde het Franse opperbevel Maandag mede. In welingelichte kringen te Saigon is vernomen, dat de jong ste successen van de rebellen een schok teweeg hebben gebracht onder de Vietnamese regerings ambtenaren en politici. Een aan tal nationalistische leiders, die de kabinetsformateur, prins Buu Loc, in zijn regering wilde opne men, zal, nu de militaire positie zo onbestendig is, misschien on gaarne een portefeuille aanvaar den. De Cambodjaanse minister van Defensie, Khim Tit, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat nu de communistische rebellen nog maar 400 km van de Cam bodjaanse grens staan, zijn rege ring maatregelen overweegt te gen een eventuele inval van de rebellen. Om 11 uur Maandagmorgen is Koningin Juliana met haar gezelschap na een uitstekende ïeis in „Hotel Adler" in Grin delwaid aangekomen. De gasten arriveerden met de grote bus van de posterijen uit Interlaken, waar zij uit de trein waren ge stapt om de laatste 17 km naar Grindelwaid in sneller tempo af te kunnen leggen dan het locale treintje het doet. In Interlaken werd Hare Majesteit ontvangen door de heer Früh, de eigenaar van „Hotel Adler" en door de plaatselijke postdirecteur. In Grindelwaid was voor het hotel mevrouw Früh ter verwelkoming aanwezig, terwijl de 61-jarige Elisabeth Früh de Koningin een boeket mimosa en rode an- jeis aanbood. Op de achter grond stonden enige leden van de kantonale politie in hun lan ge blauwe jassen. laleis Soestdijk in sneeuw Een boetseerder uit het dorp had in samenwerking met de kok van het hotel op het voor plein een groot model in sneeuw van het paleis Soestdijk ge maakt en de Koningin toonde er direct grote belangstelling v ,or. „Wat ontzaggelijk aardig", zei ze, „wie heeft dat gemaakt?" En Prinses Beatrix vestigde met een „wat leuk", de aandacht van haar zusjes op het kunst werk. Het luide applaus van de omstanders, dat hierna opklonk, betekende tegelijk een hulde aan de Nederlandse Koningin en een beloning voor de ver vaardiger van het kunststuk. De koninklijke familie heeft haar kamers op de eerste ver dieping van het hotel, dat aan de achterkant uitzicht geeft op de beroemde Eigerwand, de Wetterhorn en de Finsteraar- horn. Als skileraar voor de Konin gin zal loptreden de 30-jarige Fritz Schlunegge.n. De skileraar Hans Bohrer (21 jaar) zal de oudste twee Prinsessen op haar tochten begeleiden. Temperatuur mild De temperatuur in Grindel waid is npg steeds aan de zeer milde kant en Maandagmorgen stond het kwik reeds boven nul. Alleen in de hogere delen van Zwitserland ligt voldoende sneeuw. In Zürich motregende het Zondag nog en komende van Bazel komt men de eerste sneeuw pas achter Interlaken tegen. Maar in Grindelwaid viert de wintersport hoogtij. Uit de luidsprekers op de ijsbaan klinkt muziek en de bellen van de arresleden tinkelen door het dorp, waar de kleurige kledij van de skiërs vrolijk afsteekt tegen het smetteloze sneeuw veld daarachter. Hare Majesteit de Koningin werd op haar reis naar Grin delwaid op het station van Bern begroet door de Zwitserse bondspresident de heer Etter en de chef van het protocol de heer Maurice. In Grindelwaid is sneeuw gevallen. In Grindelwaid is de eerste goede sneeuw gevallen en men kan gerust zeggen dat het een pak van het hart is van de vele hoteliers aldaar, die tot dus verre met bezorgde gezichten de weerberichten hadden beluisterd. De tien centimeter sneeuw heb ben het dorpje omgetoverd tot een Kerst- en Nieuwjaarssprook je en de gasten zijn sindsdien toe gestroomd. Wel hangen nog de nevels om de toppen van de Grote en de Kleine Scheidegg en is het zicht overal nog beperkt, maar de sneeuw is er en daarover is men verheugd. De temperatuur is welhaast ideaal, overdag om het vriespunt, des nachts vijf a zes graden vorst, die ijspegels tovert aan dakgoten en rotswan den. Alle hotels zijn voor Oud en Nieuwjaar volgeboekt. Druk was het ook in de Steurri- bar, een gezellige dorpsgelagka mer, die behoort bij het eenvou dige, maar propere hotel „Belle- vue". In de Steurri-bar, met zijn gasten aan een stamtafel, zit „Herr Bürgemeister" Emile Steur- ri, de 65-jarige magistraat van het dorpje. E?n forse goedlachse man, gekleed, in trui en met een gelaat dat de sporen draagt van vele lange bergtochten. Want de oude Emile is jarenlang een der meest gerenommeerde berggid sen-skileraars in deze omgeving geweest. Zijn gidsenboek getuigt daarvan. In de gelagkamer hangt een foto van de destijds kleine Prin ses Beatrix met een reusachtige St. Bernhardhond, een herinne- Dana Adams Schmidt, Washing- tons correspondent van de New York Times, meldt, dat volgens berichten, die uit Tibet en de midden-Aziatische provincie Sin kiang zijn ontvangen, China, ge holpen door de Sowjet-Unie, be zig is genoemde gebieden te ont wikkelen op een wijze, waardoor het militaire en economische evenwicht van Azië verstoord zou kunnen worden. Deze berichten „werpen een nieuw licht op de betekenis van de plannen om Pakistan Ameri kaanse militaire hulp te geven. DINSDAG 29 DECEMBER Breskens T.44 Terneuzen 8.19 Hansweert 8.59 Walsoorden 9-09 8.19 8.54 9.34 9.44 ZON op onder op Dec. 29 8.48 16.36 2.00 30 8.48 16.37 3.11 31 8.48 16.38 4.22 MAAN onder 12.09 is uit grote Het Vorige week Dinsdag IJmuiden vertrokken de stoomtrawler „Abraham schip viste sindsdien zuidelijk in het Kanaal, ter hoogte van het Franse vissersplaatsje Fécamp en ving daar in een paar dagen tijd 3800 a 3900 kisten Hbring, waar mede de trawler dezer dagen in de haven van IJmuiden werd terugverwacht. De haringvang sten zijn dit jaar in het Kanaal uitermate overvloedig en blijven opvallend lang aanhouden. Ver leden jaar om deze tijd kwamen de trawlers met 8 a 900 kisten haring naar IJmuiden terug. De 12.26 I „Abraham" versloeg thans alle 12.48bestaande haringrecords. Radio Praag heeft Maandag gemeld dat op 24 December 103 personen bij een spoorwegonge luk bij Sakvice zijn omgekomen en 83 gewond. De sneltrein Praag-Bratislava was bij Sakvi ce 35 km ten Zuiden van Brno, op een boemeltrein ingereden. Het ongeluk is aldus de radio te wijten „aan een ernstige in breuk op de veiligheidsvoor schriften door een aantal spoor wegbeambten". In de door radio-Praag uitge zonden bekendmaking van het departement van Binnenlandse Zaken wordt gezegd, dat de re gering met leedwezen kennis ge nomen heeft van het ongeluk. Personeel van het departement van Binnenlandse Zaken, mili tairen, leden van de medische dienst en het publiek hadden deelgenomen aan de reddings maatregelen, aldus de bekend making. De stoffelijke overschotten zijn, aldus de bekendmaking, naar de families van de slachtoffers ge zonden en de regering heeft de plaatselijke raden opdracht gege ven voor de begrafenis te zor gen. Het departement van binnen landse zaken maakte bekend, dat speciale uitkeringen zullen wor den gedaan aan de, familieleden van de slachtoffers. De Chinezen zouden in ge noemde gebieden militaire bases aanleggen, onder meer in de buurt van Pakistan en op de handelsweg naar Calcutta. De ontwikkeling der verbin dingen in centraal-Azië is mis schien nog belangrijker dan mi litaire projecten, aldus de cor respondent. Er zou een spoorlijn worden aangelegd, dwars door Sinkiang, welke Sowjet-Koerki- stan met midden-China zou ver binden en de Sowjet-Unie een nieuwe verbinding zou geven, naast de Trans-Siberische spoor weg. De Chinezen zijn blijkbaar van plan een industrieel gebied in Sinkiang te scheppen, dat door de spoorlijn met andere gebieden zal worden verbonden. Veel van het werk wordt verricht door Sowjetrussische-Chinese maat schappijen, aldus de correspon dent. De Luxemburgse minister van buitenlandse zaken, Joseph Bech, is Maandag benoemd tot eerste- minister als opvolger van de vo rige week overleden Pierre Du- pong. Bech, die de portefeuille van buitenlandse zaken zal blijven beheren, is van 1926 tot 1937 eer- ste-minister geweest. Hij is 76 jaar. Te Tokio neemt men aan, dat de Japanse treiler „Kosei Ma- roe" met .34 opvarenden ten Noorden van Honsjoe met man en muis is vergaan. Het vaartuig wordt sinds twee dagen vermist. Schepen, die een onderzoek heb ben ingesteld, hebben een olie vlek en wrakhout waargenomen op de plaats waar de treiler ver moedelijk is vergaan. In Kassei is weer een groep van 220 Duitse krijgsgevangenen uit de Sowjet-Unie teruggekeerd. In de periode van September tot November waren reeds 6000 ge vangenen in West-Duitsland aan gekomen. ring aan het vóór-oorlogse ver blijf van het koninklijk paar daar ter plaatse. In zijn gidsenboek komt een zeer vleiend getuig schrift voor van de tocht, die Emile Steurri op 26 Juli 1916 met Prins Hendrik maakte. Ein lüstiger, zuverlassiger Füh- rer, zo wordt hierin de tegen woordige burgemeester genoemd en men kan ervan verzekerd zijn, dat hij in zijn ambt, waartoe hij 3V2 jaar geleden gekozen werd, op dezelfde kwalificatie aan spraak kan maken. Steurri draagt de Nederlanders een warm hart toe en een van zijn grote vrien den is, zoals hij zelf zeide, de voormalige Nederlandse ambas sadeur in Moskou en Karakorum- specialist dr. Visser, die verschei dene bergtochten met hem heeft gemaakt. Ook Prins Bernhard kent hij. „Ein wunderbarer Ski- laufer", zo zegt de burgemeester, die het betreurt dat de Prins deze sport op doktersadvies niet meer kan beoefenen. De Koningin maakte reeds een skitocht. Het sneeuwde gisteravond zwaar in Grindelwaid. 's Middags was het met wat fijne stuif sneeuw begonnen, maar thans vallen er dikke vlokken die weer een aantal centimeters leggen op de sneeuwlaag, die gisteren reeds uitstekend was voor sjdën. Koningin Juliana kon de ver leiding niet weerstaan om direct een kleine tocht te maken. Met de Firstbahn ging ze met haar skileraar Fritz Schluneggen om hoog tot Bort, om vandaar de af daling te beginnen. Een tocht op gehuurde schoenen deze keer. want haar eigen schoenen en die van de prinsessen, die met de 1 ski's uit Sankt Anton zouden worden overgestuurd, waren niet i gearriveerd, wèl de ski's en zo moesten (ook voor de prinses sen deze eerste dag schoenen worden gehuurd, totdat die uit Sankt Anton zullen zijn gearri- veer d. I De oudste twee prinsessen zul len vandaag voor het eerst hiep op de latten komen. Gisteren hebben ze in het dorp wat ge winkeld, zonder dat het iemand is opgevallen. De kleine Marijke vermaakte zich, tezamen met de twee zoon tjes van baron Van Lynden. on der toezicht van de kamenier van de Koningin, mej. Halstein, met sleetje rijden. Ook Margriet en haar vriendin Tonia Egeler ge noten van de sneeuwpret en voor Margriet werden tevens ski's ge kocht, zodat ze vandaag met haar eerste lessen kan beginnen. Vanavond zal de Koningin met gevolg de ijshockeywedstrijd van een Oxford-Cambridgecom- binatie tegen Grindelwaid bijwo nen, een plan waarover de prin sessen enthousiast waren en dat dan ook ook met gejuich is be groet. Op de kamer van de Koningin stond bij aankomst een grote bouquet rozen van de Neder landse gezant en tevens een gro te bos „Hollandse" tulpen, die gekweekt waren in de kassen van de eigenaar van het hotel, de heer Früh. Ook de koninklijke tafel in de eetzaal was met tulpen gedeco reerd. Het gezelschap zal waar schijnlijk 10 Januari naar Neder land terugkeren, terwijl Prins Bernhard 31 December wordt verwacht. De Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst deelt ons mede: Op Tweede Kestdag is te Utrecht een spoedvergadering ge houden van de huisartsen-organi satie van de Kon. Ned. Maat schappij tot bevordering der Ge neeskunst, waarbij de afgevaar digden van het gehele land vol tallig aanwezig waren. De reden van deze spoedvergadering was, worden toegekend. Door boven genoemde schorsing is de over - eenkomst, die de vrucht was van langdurige onderhandelingen, en die gegrond was op ingewonnen adviezen van de gezamenlijke economische deskundigen van beide partijen, onuitvoerbaar ge worden. In verband hiermede me nen de huisartsen dat het berei ken van een bevredigend abonne- ments-Jronorarium zó onzeker is dat de minister van sociale zaken j geworden, dat als enige mogehjk- en volksgezondheid bericht had heid overblijft over te gaan tot gezonden dat het besluit van de een verantwoord honorarium per ziekenfondsraad van 17 Decern- j verrichting. Een desbetre .enn ber j.l. door de kroon voor 3 besluit werd met algemene stern- maanden zou worden geschorst. men aangenomen. Daar et fee- Bij bedoeld besluit was een con- i tuering van dit besluit op zeer tract tussen huisartsen en zieken- korte termijn de ziekenfondsen fondsen goedgekeurd, dat o.rr.'in moeilijkheden zou kunnen inhield- een voorschot op basisbrengen, hebben de huisartsen van een voorlopig honorarium als ingangsdatum van deze ge- van 7 per hoofd per jaar, onder voorbehoud van nadere verreke ning, na vaststelling van het de finitieve honorarium. Dit zou gel den tot een maximum van 3000 ingeschrevenen per arts. Zowel aan dit voorschot, als aan de de finitieve honorering zou terug werkende kracht tot 1 Juli 1953 wijzigde honorering 1 Februari 1954 vastgesteld. Verder hebben de huisartsen uitgesproken, lat zij, met inachtneming van dit ho noreringssysteem, allen wensen te doen wat in hun vermogen is om mede te blijven werken aan de goede gang van zaken in het ziekenfondswezen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1