De Franse presidentsverkiezing Het plan-Eisenhower Toespraak Foster Dulles VAN WAES B00DTS Jr\SJSS!? nes,et„l0ïl; De staking m de Bonnage Ramcke naar Nederland? Loterij van het Koningin Wilhelmina-fonds NIEUWJAARS- ADVERTENTIES Vrijdag 1 Januari 1,25 LANiEL TREKT ZICH TERUG AMERIKA ZAL MET RUSLAND ONDERHANDELEN De Het gevaar voor agressie is verminderd Reactie van „Prawda" op Pakistaanse antwoord het WEERSVERWACHT1NG. HOOGWATER Goed nieuws voor lezers van Franse couranten en tijdschriften Indonesiërs repatriëren uit Suriname naar Sumatra Aan onze abonné's Luchtverkeer boven Frankrijk lag vrijwel stil s ch Zweedse bisschop schuldig bevonden aan het van anonieme brieven ven WOENSDAG 23 DECEMBER 1953. 9e Jaargang No. 3031. Elfde stemming tot heden uitgesteld Dulles noemde het Russische antwoord hoopvol ratificatie der E. V. G. moet spoedig geschieden ZON- EN MAANSTANDEN op onder op onder Deo. Mossadeq tekent hoger beroep aan DORTMUND de PRIJS VAN UITMUNTENDHEID Lente in December Generaal van de Mau Mau gedood NOGMAALS: bij zware mist groot licht Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur. De leden van de Franse natio nale vergadering en de senaat, die reeds sinds 17 December be zig .zijn een nieuwe president te kiezen, hebben besloten de elfde stemming uit te stellen tot hedenochtend 10 uur teneinde de partijen meer tijd te geven om een uitweg uit de impasse te zoe ken. De politieke leiders hebben Dinsdag de gehele ochtend be raadslaagd over een mogelijke vervanging van premier Laniel, die zich bereid heeft verklaard, zijn candidatuur in te trekken, indien alle partijen uit zijn coa litie-regering het eens worden over een nieuwe candidaat, die zij alle kunnen steunen. Het overleg heeft echter geen resul taat opgeleverd. Zoals bekend heeft Le Troquer, de voorzitter van de gecombi neerde vergadering, ook een po ging gedaan om de partijen te verzoenen. Zijn plan heeft even wel een wijdere strekking dan het voorstel van Laniel, omdat hij een nieuwe candidaat wenst, die ook de steun van de socialis ten geniet, die niet deel uit maken van de coalitie. Ook de besprekingen yan Le Troquer hadden geen succes. Wat het standpunt der partijen betreft, zullen de socialisten waarschijnlijk de candidatuur van Neegelen handhaven, tenzij hun oproep om alle candidaten terug te trekken en een beroep te doen, op president Auriol, ge hoor Vindt. Dc communisten hebben van hun kant een lange verklaring van Duclos en Billaux gepubli ceerd, waarin zij opnieuw voor stellen, een candidaat te stellen, dié tegen het Europese legerver- drag is gekant, en alles in het werk te stellen om deze gekozen te krijgen. De radicalen hebben nog geen besluit genomen over de voor stellen van Laniel en Le Troquer. Het merendeel van hen schijnt te willen instemmen met de op roep van de socialisten. Ook de Volksrepublikeinen en de orthodoxe Gaulllisten hebben hun standpunt nog niet bepaald. Tot dusverre waren zij steeds de meest consequente medestanders van premier Laniel. Toen de vraag aan de orde Naar verluidt, zou de ex-gene raal van de Duitse valscherm- troepen Bernhard Ramcke zich binnenkort naar Nederland en Zwitserland begeven. De Duitse autoriteiten hadden hem aanvankelijk een paspoort geweigerd, doch dit besluit is thans herzien en niets staat de uitreiking van een paspoort aan Ramcke meer in de weg. kwam, wanneer de volgende stemming zou worden gehouden, vroegen de socialisten, heden middag bijeen te komen. Onder een hevig misbaar eisten de af gevaardigden van de rechter vleugel, dat de vergadering nog Dinsdagavond zou worden voortgezet. Het tumult duurde voort, toen de afgevaardigden en senatoren door elkaar ,,vóór en „tegen" schreeuwden. Voor zitter Le Troquer stelde vervol gens hedenochtend 10 uur als compromis-oplossing voor, het geen werd aanvaard. voor het nummer dat des morgens zal verschijnen kunnen weder geplaatst wor den Voor Nieuwjaarswensen of ■gedichten groter dan 10 re gels zal 1,25 meer worden gerekend voor elke daarop volgende 10 regels of gedeel ten daarvan. INZENDING KAN GESCHIE DEN TOT UITERLIJK MAANDAG 28 DECEMBER Het Koningin Wilhelmina- fonds voor de kankerbestrijding De mijnwerkers in de Borinagc rij. Hoofdprijs: luxe-auto ter waarde van 6000; tweede prijs: scooter ter waarde van 1500- derde, prijs: melkgevende koe ter waarde van 1000. In totaal ruim 1000 prijzen o.a. 100 maal 5 mud anthraciet, 200 pakketten levensmiddelen elk ter waarde van 35 enz. (Loten zijn door het gehele land verkrijgbaar tegen 50 cent per stuk en aan het centraal bureau, Koninginneweg 28, Am sterdam, giro 26.000). De Amerikaanse minister van j „En dit", indien het inderdaad Buitenlandse Zaken, John Fosterwaar is, is voor een groot deel Dulles, heeft aan een lunch van de „Nationale Press-club" onder meer verklaard het toe te jui chen, dat de Navo zich aangepast heeft aan het beginsel van een te danken aan de groeiende kracht van de Navo", aldus mi nister Dulles. „Het vindt echter ook zijn oor zaak in de in het binnenland uit hebben Dinsdagochtend het werk hervat en de toestand is weer normaal. Alleen in de ko lenmijnen van de Charbonnagey du Levant wordt nog gestaakt. In totaal hervatten Dinsdag ruim 20.000 arbeiders het werk. De staking begon vorige week in zeven mijnen en breidde zich Maandag totalle mijnen in het gebied rondom Bergen uit. werkwijze op lange termijn. Hier- j geoefende druk en de ongunstige door zou de noodzaak voor hetlevensomstandigheden in het voorzetten van Amerikaanse Sowjet-blok en de tegenstelling welke deze vormen met toestan den in de buurlanden (van het Sowjet-blok)". Dulles zeide ten aanzien van de vertraging van de ratificatie van het verdrag voor de Europese verdedigingsgemeensehap„de dag der beslissing kan niet on beperkte tijd uitgesteld worden. Wij zijn de datum dicht genaderd, waarop dadenloosheid gelijk staat aan tegenwerkende daden. Dit is te meer waar, daar het verdrag voor wederzijdse bijstand van 1953 aan het verlenen van Over de Russische opmerking, dat het plan-Eisenhower als zo- Namens Laniel is aan de pers danig het gevaar van atoom wa- u i - i- pens nog niet uitsluit, zei Dul- meegedeeld, dat hqI zich zal iiDe Sowjet-Unie schijnt de terugtrekken als candidaat bi; de gees(. van het voorstel van de presidentsverkiezingen ten be- i president niet te hebben begre- hoeve van een andere conser- pen. Het doel is juist een nieu we practische basis te vinden, waarop kan worden voortge bouwd". vatieve eaididaat. De naam van deze is nog niet bekendgemaakt. Laniels terugtrekking betekent, dat hij opnieuw een coneesie heeft gedaan. Maandagavond zei hij, dat hij zich terug wilde trek ken als alle partijen van zijn regering het eens werden over een bepaalde candidaat. Thans heeft hij zich bereid verklaard terug te treden zonder de vol ledige instemming van de radi calen. Deze zijn namelijk ver deeld. Sommigen willen Auriol als candidaat, anderen Herriot en een ander deei Queuille. Uit de toon van de Russische nota is volgens Dulles nqg dui delijker dan ooit gebleken, dat voortzetting van het openbare debat weinig kans op succes biedt. „Amerika zal langs nieu we wegen, die de Sowjet-Unie thans aanvaardt elke mogelijk heid tot overeenstemming on derzoeken en trachten het hi storische plan van de president tot uitvoering te brengen". Uit goede bron te Washington Het Sowjet-Russische blad „Prawda" schrijft in een artikel, dat „het nieuws van Pakistaans- Amerikaanse militaire besprekin gen, alle mannen en vrouwen, die belang hebben bij het hand haven van de vrede en in de eer ste piaats de onmiddellijke buren van Pakistan" ernstig bezorgd heeft gemaakt. Ook het Pakis taanse volk zelf is ongerust, al- medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. DE MIST TREKT OP. Aanvankelijk nog plaatselijk mist, voornamelijk in het Oosten van het land. Overigens zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte regen of motregen. Zwak ke tot matige wind tussen Z. en W. Iets hogere temperaturen. DONDERDAG 24 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DECEMBER. 4.07 4.35 4.42 5.10 5.22 5.50 5.32 6.00 ZON MAAN 24 8.47 16.32 21.21 11.02 25 8.48 16.33 22.33 11.17 26 8.48 16.33 23.42 11.30 27 8.48 16.34 11.42 dus „Prawda". Hoewel de inhoud van „hét ontworpen militaire verdrag „niet bekend gemaakt is hadden de besprekingen tussen de Pakistaanse president ener zijds en Eisenhower en Dulles an derzijds ten doel Amerika in staat te stellen om bases op Pa- kistaans gebied aan te leggen en honderd duizenden Pakistaanse jonge mannen tot knechten- van Amerika te maken, zo vervolgt „Prawda". De gehele economie van Pa kistan zou op oorlogspeil worden gebracht en de hulpbronnen van het* land zouden door buitenland se militairen gecontroleerd wor den. Daarom zou een dergelijk verdrag in de eerste plaats ge richt zijn tegen het Pakistaanse volk zelf. Landen als de Sowjet-Unie, Nepal, India, Birma, China, Af ghanistan zowel als Ceylon en Indonesië konden niet onverschil lig toezien hoe Amerika een nieuw centrum voor de koude oorlogvoering in Azië aanlegde. Naar de „Echos de France" meldt, zullen van 1 Januari '54 af in alle Nederlandse postkan toren abonnementen kunnen worden genomen op Franse cou ranten en tijdschriften. Deze abonnementen zijn be taalbaar in Nederlands geld. verneemt A.F.P., dat reeds in structies zijn gezonden aan de Amerikaanse ambassadeur in de SowjetUnie, Bohlen, cm het Kremlin in kennis te stellen van Amerikaanse voorstellen met betrekking tot plaats en tijd van de eerste geheime bespre kingen over de voorstellen voor een internationale pool voor de atoomenergie. Verwacht wordt, dat de ont wapeningscommissie van de Ver. Naties zal worden verzocht in Januari geheime besprekingen tussen de grote mogendheden te organiseren. Het Russische antwoord. In Franse diplomatieke krin gen, waar men het Russische antwoord op het voorstel van president Eisenhower vcor een wereldbank voor atoomenergie met „tevredenheid" had ont vangen heeft men zich Dinsdag ochtend, na een nadere bestu- dering van het antwoord, met gereserveerdheid uitgelaten. Het schijnt, zo zeiden Franse ambtenaren, dat Rusland het voorstel van Eisenhower in overweging zal nemen, indien de Ver. Staten eerst de Russi sche voorwaarden voor het ver bod en het toezicht op de atoomwapenen aannemen. John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenland se zaken, heeft gisteren ver klaard, dat Amerika met Rus land zal onderhandelen op basis van president Eisenhowers voor stellen betreffende de atoom energie. Noodfonds voor vluchtelingen Naar aanleiding van de örin gende oproep van de hoge com missaris der Verenigde Naties voor vluchtelingen, mr G. J. van Heuven Goedhart, om ter ge legenheid van Kerstmis bijzonder te willen denken aan het bijna uitgeputte vluchtelingen-nood fonds der Verenigde Naties, be reiken ons vele vragen hoe men een bijdrage kan schenken. Bij dragen kunnen gestort worden op rekening van de U.N.R.E.F (United Nations refugees emer gency fund) bij de Amsterdamse Bank te 's Gravenhage. van economische hulp aan West- Eu ropa, kleiner worden. Op de conferentie te Parijs wa ren de ministers van de Navo- landen het er algemeen over eens, dat „het gevaar voor een openlijke agressie door de Sow jet-Unie" minder was dan een jaar of twee geleden. Dr. Mosadeq heeft bij het op perste gerechtshof beroep aan getekend tegen zijn veroordeling tot drie jaar gevangenisstraf door het militaire tribunaal, dat hij onbevoegd en onwettig noemt. ren, die de E. V. G. volgens hem noodzakelijk maken. 1. De verdediging van Europa van vooruitgeschoven posities in Duitsland, thans ingenomen door Amerikaanse troepen, was geba seerd op de veronderstelling, dat er spoedig een Duitse deelneming zou zijn binnen de E. V. G, zonder Duitse deelneming de principiële strategie van Amerika herzien moeten worden. 2. Het opnemen van Duitse troepen in het verband van de E. V. G. zou Frankrijk en andere landen, met inbegrip van de Sow jet-Unie, de garantie geven, dat zij niet meer te lijden zouden hebben van de invasies welke zij hadden moeten doorstaan 'van „het Duitse militairisme". 3. Voorts diende de breuk tus sen Frankrijk en Duitsland her steld te worden. Dit zou zelfs nog belangrijker zijn dan het brengen van Duitse troepen on der bevel van de Navo. „Het is van essentieel belang om eens en vooral een einde te maken aan deze zelfmoordstrijd, die de Wes terse wereld reeds zo lang ge- veel van onze militiare steun aan Europa de voorwaarde van een plaagd heeft" wnrn. Minister Dulles zeide, werkelijk bestaan van een Euro pese 'verdedigingsgemeenschap verbindt". De minister noemde drie facto- behaalde concours in op het internationale bier- Dinsdagmiddag is het motor schip „Langkoeas" van de Kon. Rotterdamse Lloyd in ballast uit Rotterdam naar Paramaribo vertrokken, om daar ruim 1000 Indonesiërs, die de wens te ken nen hebben gegeven naar hun vaderland terug te keren, aan boord te nemen en via Kaap stad naar Padang op Sumatra te brengen. Dit is de eerste groep van ongeveer 3000 in Su riname verblijvende Indone siërs, in hoofdzaak landbouwers die willen repatriëren. De in Paramaribo gevestigde Indonesische stichting „Naar 't moederland" heeft in overleg met de Indonesische regering in Djakarta deze terugkeer voor bereid. De Indonesische regei- ring zal deze mensen cp Suma tra stukken land ter beschik king stellen en hun voorlopig steun ten aanzien van huisves ting en levensonderhoud gever- Het schip dat dit jaar ook deelnam aan het vervoer van Indonesische pelgrims naar Mekka, is voor deze reis speciaal uitgerust. Op de uitreis van Rotterdam naar Paramaribo zal het schip voor de K.N.S.M. een aantal passagiers met bestem ming Suriname, onder wie Ne derlandse onderwijskrachten en leden van de Ken. Landmacht, vervoeren. In een tuin aan de Gladiolen- laan te Beverwijk ligt in een haag een lijsternest met eieren, waarop de lijster zit te broeden. Een per 1 Januari a.s. ingaande zeer belangrijke stijging van vrij wel alle bedrijfsonkosten heeft de algemene vergadering van de vereniging „De Nederlandsche Dagbladpers 1945" genoopt tot het nemen van liet besluit de abonnementsprijzen met ingang van die datum te verhogen. Van deze vereniging zijn de uit gevers van alle Nederlandse dag bladen lid en het genomen besluit bindt hen allen. Het gevolg is dat ook de abon nementsprijs van ons blad na 1 Januari a.s. een kleine verhoging moet ondergaan. De prijs zal dan zijn 43 cent per week; 1,80 per maand; 5,35 per kwartaal. Bij deze prijsverhoging, waartoe het dagbladbedrijf slechts nood gedwongen overgaat, wordt de Er was Dinsdag geen lucht verkeer boven Frankrijk. Het grondpersoneel der Franse vliegvelden staakte voor de vierde, achtereenvolgende dag. Mist vergrootte de mogelijkhe den niet der vliegtuigen die Dinsdagochtend zonder hulp van de controletoren op het vliegveld van Le Bourget land den. De Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena bepaalde, dat voor 11 uur geen vliegtuigen naar Brussel zouden vettrekken. Er stegen geen K.L.M.vliegtui- gen op. De Britse B.E.A. verklaarde, dat het ochtendvliegtuig uit Londen later is vertrokken. De andere vluchten zouden sleohts doorgang vinden, indien het zicht op Le Bourget goed genoeg zou zijn om te kunnen landen. Twee B.E.A.-vliegtuigen zijn uit Londen naar de Parijse luchthaven Le Bourget ver trekken. De Air France heef; Din dag- cchtend alle vluchten van Orly afgelast. Ongeveer 2000 man Frans grondpersoneel hebben het wer.-t neergelegd. Vertegenwoordigers der sta kers gullen een onderhoud heb- dat er geen alternatief voor de E. V. G. was, dat een oplossing zou bren gen voor de bovengenoemde pun ten. Hij zeide andere oplossingen niet a priori te verwerpen doch zij waren, zoals president Eisen hower gezegd had, „zwak". De conventies van Bonn waren gebaseerd op de veronderstelling dat de E. V. G. in werking zou treden. Mocht men een andere oplossing nastreven, dan zouden de vier mogendheden Frankrijk. Engeland, Amerika en West- Duitsland) de conventies van Bonn moeten herzien. Het stond echter niet vast dat de vier mo gendheden spoedig tot een over eenstemming zouden komen. Naar aanleiding van het Sow- jet-antwoord op president Eisen howers voorstel tot bespreking van een „atoombank" zeide Dul les onder andere, dat de Sowjet- Unie thans, „na jaren van niets zeggend en ontwijkend debat over atoomwapens van haar zij de, tenminste te verstaan gege ven heeft bereid te zijn vertrou welijke en naar wij hopen ernsti ge besprekingen over dit vraag stuk te houden". Op de vraag of het Sowjet-ant- woord geen val inhield, antwoord de Dulles niet van mening te zijn, dat er iets in de Sowjet-nota was, dat bij aanvaarding door Amerika, een gevaar voor Eisen howers plan zou inhouden. Omtrent de voorgestelde be sprekingen in Berlijn zeide de mi nister nog, dat het er thans naar uitzag, dat de Sowjet-Unie bereid was onderhandelingen te voeren over de hereniging van Duitsland en Oostenrijk. Er was nog geen officieel antwoord gekomen op het voorstel, om 4 Januari te Berlijn bijeen te komen. In de Maandag ontvangen Sowjet-ver- klaring werd echter gesproken over de „komende conferentie in Berlijn". kostenstijging slechts ten dele ten j ben met de Franse minister voor laste van de abonné's gebracht. 'Burgerluchtvaart. De rechtbank te Uppsala heeft Lindroth, evenals hijzelf destijds waren, te vervangen door een Zweden staatskerk). -1 i i A J j: u;; nvidnt, T-nlf.A TA/-» t/-i v»<-I /-»/J or /-»•»» hl r Dinsdag de Lutherse bisschop van Straengnaes, Dick Heiander, schuldig bevonden aan het zen den van anonieme brieven aan geestelijken uit zijn dioces. De rechtbank bepaalde, dat hij we gens smaad uit zijn ambt van bisschop van Straengnaes wordt ren<je feiten aan het licht kwa- ontzet. men. Zo is komen vast te staan, i dat de brieven zijn getypt op Aan Heiander was ten laste schrijfmachines, die Heiander in gelegd dat hij, voordat hij in de gebruik had. Ook in 1951, tijdens herfst van 1952 tot bisschop van de verkiezingscampagne in een Straengnaes werd gekozen, ano- ander bisdom, waren op deze nieme brieven had geschreven machines al anonieme brieven en verzonden aan de kiezers, geschreven, hetgeen echter niet geestelijken in het betrokken tot een gerechtelijke vervolging bisdom. In de brieven zou hij heeft geleid. Heiander heeft ge- zich krenkend hebben uitgelaten tracht een schrijfmachine, waar over zijn mede-candidaat prof. I van de letters zwaar beschadigd hoogleraar in de theologie te andere, die hij onder een valse Uppsala, en over ds. Segelberg,1 naam had aangeschaft. Deskun- eveneens uit Uppsala. digen menen vele punten van In December 1952 heeft ds. overeenkomst te hebben gevon- Segelberg aangifte gedaan bij de den tussen de stijl en de taal van politie en in het voorjaar van de brieven en die van geschrif- 1953 is een zeer uitgebreid on- ten van de bisschop en tenslotte derzoek begonnen, waarbij steeds werden, toen de rechtzaak al aan meer voor de bisschop bezwa- de gang was, op drie van de brieven vingerafdrukken van Heiander gevonden De officier van justitie heeft tenslotte geëist, dat Heiander veroordeeld zou worden en ont slag zou krijgen als bisschop van Straengnaes. Hij eiste echter niet dat hem de bisschoppelijke waar digheid zou worden ontnomen, aangezien hij van mening was dat dit zou moeten worden ge daan door het „regeringsge recht" (de Lutherse kerk is in Kikoejoes van de binnenlandse garde hebben Dinsdag de Mau Mau-„generaal" Metanjago ge dood. Hij was lid van de oorlogs raad van ..veldmaarschalk" De- dan Kimathi. Drie van zijn metgezellen, on der wie zijn vrouw, zijn gevan gen genomen. De verdediger bleef van me ning dat de bisschop de brieven niet heeft geschreven: de inhoud zou hem eerder geschaad dan ge baat hebben. Geen gezond mens kan deze brieven hebben ge schreven, meende de advocaat, die verder betwijfelde of de in houd wel werkelijk krenkend kan worden genoemd. De bisschop, die gedurende het laatste deel van het proces ziek was hij leed aan psychische uitputting is 12 December, de laatste dag, in de rechtszaal teruggekeerd om zijn laatste woord in deze zaak te spreken: een herhaling van zijn naar eer en geweten afgelegde verkla ring dat hij met de anonieme brieven niets te maken heeft ge had. Helaas nog steeds niet ten overvloede de bij de K.N.A.C. binnenkomende rapporten spre ken duidelijke taal vestigt de K.N.A.C. er nogmaals de aan dacht van automobilisten op, dat wanneer een zware mist over de wegen hangt, overdag het ongedempte koplicht dienen te ontsteken. Door de grote in tensiteit van het daglicht zullen zij geen last hebben van terug kaatsing van het licht. Bij duisternis en mist gebruikt men het gedempte licht, omdat men anders door terugkaatsing van het eigen licht wordt ver blind. Maar nooit bij zware mist stadslichten. Die stadslichten ziet de tegenligger altijd pas later dan de auto die de stads lichten voert.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1