van Levensonderhoud de watersnoodsiachtoffers SPORTNIEUWS De moord in de Oriënt-express t*AD10? COEBERGH VREUGDE! Het offer van Svitjold fï 1 VOETBAL ZATERDAG VOETBAL BOKSEN Soiider elke mm ^kerstboom A/at brengt de nmi wmwm. BRANDEWIJN De klokken voor Amerika T1VEEDE BLAD Dinsdag 22 December 1953 9e Jaargang No. 3030 Leidster van IJsrevue werd het slachtoffer Dader volgde haar op zijn pantoffels 1 DE VRIJE ZEEUW .Indertijd heeft de Stichting gen zullen moeten worden beoor- voor de Landbouw bij haar over- deeld voor het gehele oogstjaar zicht van de verschillende rege- 1953, dat wil zeggen van 1 Mei lingen voor de watersnoodschade 1953 tot 1 Mei 1954. Bij deze reeds medegedeeld, dat overleg regeling wordt er van uitgegaan gaande was over een aanvullen- dat de inkomsten voor oogstjaar de regeling voor levensonderhoud 1952 (dus de periode 1 Mei 1952— bij de uitvoering waarvan de 1 Mei 1953) voldoende waren, ge- plaatselijke bureauhouders zou- zien het feit, dat de meeste pro den worden ingeschakeld. ducten reeds verkocht waren en L>e minister van maatschappe- voor de verloren gegane voor lijk werk heeft de burgemeesters raden een redelijke vergoeding inzake deze regeling nadere in- wordt gegeven. siructies gegeven. Uit de desoetreffende circulai re zij het volgende aangehaald. rteids geruime tijd bestaat voor slachtoffers van de waters noodramp de mogelijkheid, om v.a de gemeente een levensonder- houdvergoeding te ontvangen. Deze rege.ing is gebaseerd op de „regeling hulpverlening oor logsslachtoffers" (R.H.O.). De gemeente treedt bij deze uitke ringen op namens het ministerie van maatschappelijk werk. Door het ministerie van maat schappelijk werk is in overleg met het rampenfonds een rege ling gemaakt, waardoor het mo gelijk is, om in bepaalde gevallen bijzondere uitkeringen te ver strekken. Deze uitkeringen heb ben ten doel de getroffenen on geveer op hetzelfde levensniveau te handhaven, als waarop zij voor de ramp ieeiden. Df hoogte van de toe te ken nen vergoeding is afhankelijk van het vroegere inkomen en het inkomen dat na de ramp wordt genoien. Daar in de meeste ge vallen het inkomen practisch ge heel wordt bepaald door de be- diijisuitkomsten, zal op de eerste plaats het bedrijfsinkomen voor ae ramp bepaald moeten worden. Het is de bi doeling om dit inko men normatief vast te stellen, reken.ng houdend met de grootte en de aard van het bedrijf; de bedrijfsinkomsten na de ramp moeten uiteraard in mindering worden geDracnt. Ook deze in komsten zullen normatief wor den bepaald. Naast de in komsten van eventueel droogge- bleven percelen of van natte per celen met een normale opbrengst, ontvangt de getroffen land- of tuinbouwer vergoeding voor han denarbeid en bedrijfslfidersloon over die percelen, welke geen v oi mende opbrengst geven. i'enemde te Kunnen Deoordelen ui noeverre uit deze vergoedings regelingen inkomsten werden v ernregen, dif nt een opgave te woruen verstrekt van de over stroomde oppervlakte en de op- perv akte, welke onvoldoende w„s om de kosten te dekken. De levensonderhoudvergoedin- Voorts zal een opgave ver strekt worden van de inkomsten, welke uit anderen hoofde, dan wel door in het gezin opgenomen kinderen worden verkregen. Deze gegevens zijn mede nodig teneinde te kunnen vaststellen of belanghebbende voor een ver goeding in aanmerking komt en zo ja welk gedeelte van de uit kering ten laste van het ministe rie van maatschappelijk werk blijft en welk deel voor rekening van het rampenfonds komt. Tenslotte is het mogelijk om een bijzondere tegemoetkoming te ontvangen in verband met extra gezinsuitgaven, o.a. voor huishoudelijke hulp, dokters- of ziekenhuiskosten, studiekosten kinderen, enz. In verband met het feit, dat het belangrijkste gegeven n.l. het bedrijfsinkomen vóór en nè de ramp, geheel beoordeeld moet worden aan de hand van bepaal de bedrijfsgegevens, is besloten om de aanvragen tot verkrijging van een dergelijke vergoeding bij de plaatselijke bureauhouders te laten indienen. De P.B.H.'s laten de aanvragers een formulier in vullen, waarop zij zelf nog enige gegevens moeten vermelden. De rijksdienst voor landbouw- herstel stelt vervolgens een eind advies op, dat na behandeld te zijn in een interdepartementale commissie, waarin ook een ver tegenwoordiger van het rampen fonds zitting heeft, aan de minis ter van maatschappelijk werk wordt voorgelegd. Deze stelt uit eindelijk de uitkering vast. Reeds door de gemeente verrich te betalingen worden met het Vastgestelde bedrag verrekend. urmA PLAIN en CORK IN SPECIALE LUXE DOZEN VAN 50 SIGARETTEN VOETBALUITSLAGEN K.N.V.B. Res. Tweede Klasse C. Axel 2 Goes 2 3-3- Corn. Boys 2 Middelburg 2 2-10; Zeelandia2 Vlissingen 2 0-5; RCS 2Bres- kens 2 7-1. De stand is thans: Middelburg 2 9 8 1 Vlissingen 2 Terneuzen 2 De Zeeuwen 2 Goes 2 Axel 2 Zeelandia 2 RCS 2 Corn Boys 2 Breskens 2 9 5 4 9 5 2 9 5 0 4 9 4 2 3 '8 2 2 4 8 2 15 8 2 0 6 8 2 0 6 9 12 6 0 17 33-7 0 14 38-9 2 12 29-13 4 10 23-19 10 34-35 6 15-26 5 8-23 4 17-27 4 14-41 4 9-29 De afschuwelijke moord op stadje Kitzingen doorkomen. WOENSDAG 23 DECEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Ge-w. muziek; 7.45 Morgen gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 Tot uw dienst; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken- 9.30 Voor de vrouw9.35 Waterstanden; 9.40 Kwartet; 10.30 Morgend.; 1100 Gram.; 11.10 Hoorspel; 12 00 Orkest; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Gram. - 12.37 Advents- stonde; 13.00 Nieuws- 13.15 Cau serie- 13.20 Orkest; 14.00 Kerk dienst 15.30 Voor de jeugd 16.30 Kerstviering vande ko ninklijke familie; 17.30 Orgel 18.00 Gram.; 18.15 Causerie; 18.30 Causerie; 19.00 Nws.; 19.11 Boekbespreking; 19.25 Zang 19.30 Buitenl. overzicht; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.21 Kerstwijding; 21.30 Gram.; 21.35 Piano; 22.00 Causerie; 22.15 Gr., 22 30 Orgel; 22.45 Gebed: 23.00 Nieuws; 23.15 Kerstdienst; 23.45 Gram. HILVERSUM n: 7.00 Nieuws- 7 15 Gymn 7.30 Gram.: 8.00 Nieuws- 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gymn.; 9.10 Gr.; 10.00 Boekbespreking10.0c Morgenwijding: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.: 12.00 Ork.; 12.30 Mededelingen: 12.38 Or gel- 13.00 Nws.- 13.15 Tentoon stellingsagenda- 13.18 Dansmu ziek; 13.45 Causerie; 14.00 Voor de kinderen; 15.45 Voor de zie ken; 16.30 Kerstviering van de koninklijke familie17 30 Gr. 17.45 Varia: 17.50 Regeringsuit. zending- 18.00 Nieuws; 18.20 Ac tualiteiten; 18.30 Lichte muziek; 18.50 Voor de kinderen- 19.00 Kerstfeest- 20.00 Nieuws: 20.05 Pari. overzicht; 20.15 Mariniers- kapel; 20.50 Hoorspel; 21.30 Kwartet; 22.00 Causerie; 22.15 Lichte muziek; 22.45 Kwartet; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.20 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12 34 Gram 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 17.00 Nieuws: 17.10 Gram.; 17.30 Cau. serie: 17.40 Gram.; 17.50 Boek bespreking; 18.00 Gram.; 18.15 Causerie; 18.30 Gram.; 19.00 Nieuws- 19.40 Gr.; 20.00 Hoor spel; 20.50 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Ethnologische muziek; 22.55 Nieuw*. mevrouw Simone de Ridder uit Brussel, echtgenote van de direc teur van hea Antwerpse sport paleis, ir Louis de Ridder, is thans door de Oostenrijkse re cherche volledig opgehelderd. De overledene was 51 jaar oud. Het echtpaar De Ridder was in de sportwereld algemeen bekend geacht en gezien, mevrouw De Ridder was een wereldvermaard kunstrijdster op de schaats en ook haar beide dochters Mi- cheline en Francine, beiden ge huwd zijn dit. Het echtpaar De Ridder gaf tevens leiding aan 't vermaarde, internationaal bekende gezelschap van kunst rijders en -rijdsters op de schaats dat optrad onder de naam van de „Oiympia-IJsrevue". Dit ge zelschap is momenteel op tour- née in West-Duitsland, komende uit Oostenrijk en Italië en het lag in de bedoeling van de heer en mevrouw De Ridder, dat de „Olympia-IJsrevue" zou optre den in de grote steden van Duits land. Dit alles heeft niet zo mogen zijn. Mevrouw Simone de Ridder, vrouw van grote schoonheid en begaaf dheid, werd opeen laag hartige wijze vermoord. Onze verslaggever heeft deze geheim zinnige aanslag eens nader on derzocht en de nuchtere feiten volgen hieronder. PER ORIëNT-EXPRESS. Het is nacht, Dinsdag 17 No vember 1953 en met enkele ogen blikken kan de FD-trein no. 51, komende van Wenen en gaande naar Ostende, het Zuioduitse Deze FD-trein staat in het inter nationale spoorboekje bekend on der de naam: „Oriënt-Expresse". De FD-trein had het laatst en kele minuten gestopt op het cen traal station van Neurenberg; daar stapte mevrouw Simone de Ridder in, na afscheid te hebben genomen van haar man, ir De Ridder, die zijn vrouw tot de trein uitgeleide deed. Mevrouw De Ridder bevond zich op weg naar België. Gelijk tijdig met haar stapte nog een haastige reiziger in de FD-trein. De trein was maar matig met reizigers bezet, naar schatting ongeveer 50 personen. Zij nam plaats in een geheel onbezette coupé van de wagon C. 35 van trein FD 51. De trein zette zich kort daarop in beweging in de richting van Würzburg. In de donkere nacht raasde de trein door het Zuidduitse land en mevrouw De Ridder probeerde te slapen, doch de slaap wilde maar niet komen. Had zij een voor gevoel van het naderend onheil? Zoals in Duitsland gebruikelijk treden de stationchefs bij het na deren van treinen, die hun sta tion zonder oponthoud passeren, naar buiten en controleren iedere wagen tijdens het doorrijden nauwkeurig. Dit had ook plaats op het station van Kitzingen, een klein plaatsje in de omgeving van Neurenberg gelegen. Bij het passeren van de trein persoon in de coupé, die met zijn armen bewegingen maakte, alsof hij sloeg. De stationschef van Kitzingen begreep onmiddelijk, dat hier van misdrijf sprake was en belde vanuit zijn kantoor naar het na burige station Würzburg, met 't verzoek, de zaak te doen onder zoeken. Ook werd door hem de politie van Kitzingen, zowel als van Würzburg van het voorval op de hoogte gebracht. ONTSNAPT In de FD-trein had echter ook één der medereizigsters onraad bemerkt en de hoofdconducteur gewaarschuwd, die de trein mid dels de noodrem tot staan bracht. Hierdoor kreeg de moordenaar helaas de gelegenheid uit de trein te springen en in de nacht te ver dwijnen. Bij het binnenrijden van de trein op het station Würzburg was de recherche aanwezig en wagon C 35 werd afgehaakt en voor een nader onderzoek in be slag genomen, terwijl in kort bestek treinpersoneel en reizigers werden ondervraagd. De bagage van- mevrouw De Ridder werd in de coupé gevon den en in beslag genomen. Zo wel te Kitzingen als in Würzburg was de politie zeer actief, doch de moordenaar zag toch nog kans om andere kleding en schoe nen te kopen. Een bijzonderheid was, dat de dader op zijn huis pantoffels te Neurenberg in de trein was gestapt; deze toevallig heid werd zowel in Neurenberg door spoorwegpersoneel, alsook in Würzburg door verscheidene inwoners waargenomen. In de spoorwagon vond de politie voorts een ceintuur, afkomstig van een herenregenjas, welke achteraf van de dader afkomstig bleek te zijn. Het politie-onderzoek duurde voort en uit verklaringen van een taxi-chauffeur, Egon Gun- ther, de caféhouder van het café „Greinberg" en de hotelhouder van het restaurant „Bauaria", kwam vast te staan, dat de dader zich 24 uur in Würzburg had op gehouden. Politiehonden werden le klasse B; Hoofdplaat 1 Vogelwaarde 1 n. d.; Retran- chement 1Schoondijke 1 0-5. Res. le klasse A: Sluiskil 2 Aardenburg 2 3-0; HontenLse 2 Luccor 2 8-3; Ria W 2Hulst 2 2-3. Res. le klasse BiGoes 3Axel 3 5-7; Bienliet 2Terneuzen 3 1-2; Vlissingen 3Kruiningen 2 6-2. 2e klasse BBreskens 3Clin- ge 2 3-2Hulst 3Graauw 1 0-9. 3e klasse B; Retranchement 2 Schoondijke 2 1-4; EMM 3 Hoofdplaat 2 2-4; Vlissingen 5 Zuidzande 1 0-7; Walcheren 2 Breskens 4 afg. 3e klasse C: Rapenburg 2 Com Boys 3 3-0; Zuidd rpe 1—- Clinge 3 (Clinge n.o.g.)Koe wacht 2Vogelwaarde 2 2-4. ONDERAFDELING ZEELAND. De stand is thans: Tern. Boys 1 14 10 2 2 22 81-28 SpuiTern. Boys 33. Spui speelde Zaterdag zijn laaste thuiswedstrijd in deze competitie en het is tevens een van de beste geworden. Het tal rijke publiek heeft van een span nende wedstrijd kunnen genieten. De Boys oefenden direct een druk op het Spui-doel uit. Succes kwam echter aan de overzijde, toen Wol- fert na een kwartier spelen zijn doorzetten beloond zag met een doelpunt (10). De Boys deden er nog een schepje op en onder namen vele aanvallen op het doel van Bolleman, die echter niet thuis gaf. De wedstrijd was 33 min. oud toen Verschelling met een schitterend schot de voor sprong vergrootte (2j0), met welke stand gedraaid werd. De tweede helft was nauwelijks 2 min. oud toen l.buiten Hamelink de stand op 3—0 bracht. Maar Spui had hiermee zijn kruit ver- v*n de Zaamslag 1 Spui 1 AZW 1 Driewegen 1 Hoek 1 13 14 14 14 13 9 2 2 20 61-47 7 3 4 17 44-33 5 0 9 10 45-55 2 3 9 7 30-52 2 2 7 6 25-65 maar op te ruimen viel en een groot deel van de tweede helft was al verstreKen eer de op scnot zijnde Kayser opnieuw ue roos trof (13). 'legen net einde wist Kayser ten vierde maie ae Axeise doeiwacmer te passeren, Hierme de de hattrick vernemend. TWENTSE VOETBALPROBnEMEN. In Twente is enige ongerust heid in voetbalxringen omstaan doordat de competiae in de af deling Twente od enxele wed strijden na reeds ten einae is. Zeiis zijn er reeds ver-cninende kampioenen bexend maar nie mand weet hoe lang net duren zal voor deze cluos met de pro motiewedstrijden kunnen oegin- nen. Thans bestaat het voornemen de competitie in de aiuenng Twente enige tijd s.il te legden, hetgeen eenter zeer tot onge. zag de chef, Franz Penka, dat n Qp jjet Sp0or gezet en vonden in vrouwspersoon uit één der coupé ramen hing en ook zag hij, dat deze passagier zich probeerde vast te houden aan het venster. een kippenhok op een eenzame boerderij in de omgeving van Kitzingen een paar herenhand schoenen, een damestasje, inhou- Achter haar zag hij een mans- ^ende een lege beurs, waarin zich een hotelrekening bevond ten name van „Herrn De Ridder". De dader werd echter niet ge vonden. NAAR OOSTENRIJK De politie te Würzburg waar schuwde de hoofdbureaux van politie in alle westelijke landen en de Duitse justitie loofde een beloning uit aan een ieder, die inlichtingen kon geven, die zou den leiden tot de arrestatie van de dader. Het duurde echter nog bijna een week, eer de politie de dader kon arresteren. Deze aan houding werd verricht door de recherche van Klagenfurt in Oostenrijk. De dader bleek te zijn de 29- jarige hulparbeider Stefan Mato- sik, van Joego-Slavische nationa liteit, wonende in het „Valka- lager" (een vluchtelingenkamp) bij Neurenberg. De man moest in zijn vaderland nog een straf uitzitten van 8 jaar; hij wist ech ter te vluchten en werd in het „Lager" als politiek vluchteling opgenomen. Daar vertoefde hij pas twee weken. Aangezien Ma- tosik géén werk had, verbleef hij doorgaans in de stationsrestau ratie van het station te Neuren berg en daar had hij waargeno men, dat ir De Ridder zijn vrouw bij het afscheidnemen een bedrag van 350 Duitse mark overhan digde. Ogenblikkelijk maakte Matosik zijn plannen en hij be sloot, mevrouw De Ridder te volgen en te doden. De dader heeft aan de politie een volledige bekentenis afgelegd en hij is thans ter beschikking van de justitie gesteld, in af- tot 31. Spui werd nu iets meer in de verdediging gedrongen. Snul had geluk toen Boone was doorgebroken en zijn schot naast het doel ging. In de 25e min. deed deze speler het beter en de stand was 32. Er ontspon zich nu een felle strijd om de gelijkmaker. De keepers kregen menig schot te verwerken. Een mooi schot van 't Gilde vloog van de paal weer het veld in. Spui bleek leeg ge speeld te zijn en 3 min. voor het einde kwam de gelijkmaker van de voet van Hakvoort (3—3). In de resterende minuten werd er niet meer gedoelpunt, zodat de Boys zich met één puntje tevre den moesten stellen. Scheidsrech ter Hamelink leidde goed. AZWDriewegen 14. De Axelaars betraden met een viertal invallers het veld, hetgeen een grote handicap betekende. Ondanks dit feit gaven de rood- witten in de eerste helft flink partij. Toen het spel 5 min. oud was ondernam Hamelink een so loren en gaf met een welgericht schot AZW de leiding (10). Dit doelpunt werkte als olie op het vuur, want nu kwamen de gasten er beter in en een tijdlang was het een wisselende strijd Het duurde echter nog ruim 20 min. eer De Bokx voor de blauw- witten scoorde en daarmede de stand vereffende. Tot aan de rust hielden daarop de rood-witten stand. Na de hervatting gaven de Driewegenaars gedurig de toon tan en Kayser doelpuntte spoe dig via de paal (1—2). De thuis club werd bijna voortdurend op eigen helft teruggedrongen. De Axelaars ruimden op, wat er diverse betrokken clubs. Ook de teruggang van het voetDalpeil in Twente vormt op het ogenDlik een punt van zeer ernsuige uesprexing. De resul taten van het Twentse afdeling en tai in ae laatste jaren wijzen aaar trouwen-, ook op. Speelde dit elftal vroeger in het zgn. bonaentornooi veelal 'n rol van betekenis, de laatste jaren was het elftal reeds in de voorronde om de Moormanoexer uitge. scnakeld. Volgens veien is het spelpeil in Twente dan ook meer acmerun, gegaan aan in andere districten en er gaan vele stem men cp om de K.N.v.B., afdeling Twente er toe te brengen op korte termijn maatregelen te nemen. Men denkt vooral aan net uitbreiden van hei, aantal elftallen per afdeling. MISLUKTE AFPERSING VAN KID GAVILAN. Een rechtbank te Havanna heeft 3 personen in staat van beschuldiging gesteld omdat zij getracht nadden de wereldkam pioen wel-ergewicht Kid Gavi- lan geld af te persen, met het dreigement dat zijn kind ont voerd zou worden als hij niet betaalde. De rechtbank bepaalde de cautie op 500 dollar voor ieder van hen. Zij verklaarden dat zij het geld nc dig hadden om een van nun handlangers, die door de politie gezocht werd, in staat te stellen het land te verlaten. Vroeger was al eens een po ging tot afpersing ten koste van Gavilan gedaan. Hij had toen 150 dollar betaald. Het ligt in de bedoeling dat de voorzitter van het comité „Klok ken voor Amerika", dr L. G. Kor- tenhorst, in de tweede helft van April het Amerikaanse volk de beiaard zal aanbieden, die Ne derland uit dankbaarheid aan Amerika schenkt. Juridisch gesproken is het carillon reeds aangeboden door H. M. de Koningin bij haar be zoek aan Amerika in 1952. Op 12 December j.l. heeft de keuringscommissie rapport over dit carillon uitgebracht. De commissie zegt in haar rap port de hoogste lof te hebben voor dit carillon. Gelijk bekend, is het klokkenspel thans opge steld te Rotterdam en wel op een terrein achter museum Boy mans. De stadsbeiaardier van Rotterdam, de heer F. Timmer mans, zal in de Kerstweek en even daarna het carillon bespe- wachting van zijn uitlevering aan len. de Duitse autoriteiten. De bespeling zal vermoedelijk 37. Ragnar kijkt wan trouwend om zich heen. Er loopt echter niemand in de buurt. „Het is verbeelding," zegt zijn metgezel on geduldig. „Ik heb niets gehoord en trou wens, wie had het kunnen zijn? Ge denkt toch niet, dat onze eigen mensen ons be spieden?" „Neen, het kan ook niets zijn," antwoordt Ragnar aarzelend. „En toch had ik even de indruk, dat er iets of iemand was." Hij schudt zijn schou ders als om de gedachte van zich af te zetten en zegt: „Zullen wij maar verder gaan?" Zonder te spreken lopen de man nen door, tot zij bij de verblijf plaats van de gevangenen komen. De cellen zijn, evenals het ver blijf van Ragnar, in de krijtrots uitgehouwen. Kleine vierkante ga ten in de wand zorgen voor licht en lucht. Voor de eerste opening blijven zi) staan. „Hoe gaat het?" roept Ragnar niet onvriendelijk naar binnen. Eric en Erwin kijken hem som ber aan, zonder te antwoorden. „Het spijt mij, dat ik U dit on gemak moet aandoen," vervolgt hij. „Maar ik verwacht, dat ge niet al te lang meer hoeft te wachten. Mijn boodschappers zullen weldra terug zijn met het losgeld. Tot zolang zult gij geduld moeten heb ben!" Voor hot andere gat in de muur staat Sörli. „Hebt gij soms iets te vragen?" vraagt Ragnar nors. „Voor het ogenblik niet," ant woordt de hoofdman langzaam, terwijl hij hem met ogen vol haat aankijkt. „Misschien later!" voegt hij er dreigend aan toe. „Zo," bromt Ragnar verachte lijk op de grond spuwend en loopt door zonder de man nog een blik waardig te keuren. „Wijs de man non aan, dlo de wacht moeten be trekken en laat ze bij mij komen", draag hij zijn metgezel op. Deze loopt vooruit en komt te rug met een aantal woest uitzien de kerels. „Betrek de wachtpos ten aan weerszijden van de baai!" beveelt Ragnar. „Zodra ge een schip ziet aankomen moet ik on middellijk gewaarschuwd worden. En zeg de andere mannen, dat de vuren moeten blijven branden!" De mannen verdwijnen in het duistor. Ragnar on zijn metgezel voegen zich bij de krijgers om het vuur. Vanuit de struiken hebben twee ogen in een bol hoofd alles nauw lettend gadegeslagen. Als Ragnar en zijn mannen geheel uit het ge zicht verdwenen zijn, maakt zich een kleine gestalte los van de schaduwen en holt, zo snel zijn kromme beentjes hem dragen kunnen, de rotswoning van Rag nar binnen. via de radio te beluisteren zijn. Het carillon bestaat uit 49 klokken. Op de grootste klok die der Antillen volgen de klokken der elf provinc.es. Voorts zijn er klokken van de jeugd, de mijnbouw, de handel, de nijver heid, de luchtvaart, het leger, de militaire luchtmacht, de visserij, de landbouw, de tuinbouw, de kunstnijverheid, van beoefenaars van kunsten en wetenschappen, van de sector publiciteit, van stu denten en sportbeoefenaars. Bijzondere aandacht verdient de klok, geschonken door inwo ners van de gemeente Roosteren. De inwoners van deze piaats, die tezamen met de Amerikanen in de vuurlinie zijn geweest, wilden namelijk afzonderlijk een klok geven. De op de klokken aangebrachte versieringen, zijn alle verschil lend. De gedichten zijn alleen in het Nederlands aangebracht, doch er zijn Engelse vertalingen van, die in een gedenkboek wor den opgenomen. Uiteindelijk zal de beiaard op de mooiste plaats van Washing ton komen en daarover wordt overleg gepleegd met de archi tect van Washington. De Holland-Amerikalijn zal het carillon gratis naar de nieuwe wereld vervoeren en ook de over- tocht van de werklieden en van de Nederlandse delegatie voor haar rekening nemen. In Washing ton zullen regelmatig concerten op deze beiaard worden gegeven. De eerste bespeling aldaar zal geschieden door de heer Tim mermans. De beiaard, waarvan de grootste klokken tevens dienst kunnen doen als luidklokken, kan ook electrisch worden be speeld. In totaal zijn de kosten voor dit geschenk ongeveer zes ton geweest. Dit bedrag werd voor het grootste gedeelte bij de straatcollectes opgehaald. Het totale gewicht van de beiaard is dertig ton. De Japanse marskramer Genzo Kurita, die er van wordt verdacht 15 vrouwen te hebben vermoord, is door een gerechts, hef in Japan ter dood veroor deeld. Drie der moorden waren hem ten laste gelegd.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 5