Uil de «SaMDWifiscte c: CHINEZENWIJK MULDER 1 Busdienst Zeeuwsch-Vlaanderen—Breda AGENDA: De Terneuzense begroting voor het jaar 1954 TERNEUZEN. BIERVLIET. BRESKENS. Terugtrekking Italiaanse troepen voltooid OOSTBURG. PHILIPPINE. SLUISKIL. VOGELWAARDE. ZAAMSLAG. Geef echte wijn Geef import wijn Geef ALCIERA n lju «*?sesir»«g DE SLUIS TE TERNEUZEN. Tijdens een plechtigheid op het stadhuis te Gent, waar Zater dagmiddag aan 91 dokwerkers bij het bereiken van de pensioen gerechtigde 65-jarige leeftijd een afscheidspremie werd overhan digd, herinnerde burgemeester Merchiers er aan, dat de haven van Gent nog steeds niet het vóóroorlogse peil had bereikt, in tegendeel geslonken is tot 60 van haar vroegere bedrijvigheid. Als een van de redenen van die achteruitgang wees de burge meester op het feit, dat de toe gang tot de zee niet meer aan de tegenwoordige eisen voldoet. Spr. richtte zich tot de minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, de heer Van den Daele, en verzocht hem bij zijn collega de minister van Openbare Werken en bij de minister-president aan te dringen op oplossing van dit voor Gent zo dringend probleem. Nadat minister Van den Daele dank en hulde had gebracht aan de havenarbeiders, die zovele ja ren hadden medegewerkt aan de economie van stad en land, zeide hij dat wat de sluis te Terneuzen betrof er nog vele moeilijkheden waren te overwinnen, doch dat deze overwonnen zouden worden, want, aldus de minister, de nieu we sluis te Terneuzen moet en aal er komen. Aanrijding. Zaterdagnamiddag omstreeks kwart voor vijf reed de heer J. W. de Feijter, assuradeur te Hoek, met zijn auto in de Blokken in de richting Herengracht toen •p de hoek bij café „Kolkzicht" de heer R. E. S., klompenmaker te Clinge, met zijn autó juist de Blokken in wilde rijden. Daar het rijden in deze richting verboden is, was de heer de F. hierop niet het minst bedacht en hij kon niet voorkomen, dat een botsing tussen beide auto's plaats vond. De materiële schade aan de auto's bleef gering. Uitvoering. De voetbalvereniging „Bier vliet" gaf Zaterdagavond in de zaal van Van de Sande een uit voering. De plaatsvervangend voorzitter, de heer P. Borm, opende de bijeenkomst met een welkomstwoord, speciaal tot de toneelvereniging „De Oranje- bloem" uit Sluis, die de avond vulde door de opvoering van het toneelstuk „Pinky, het neger meisje". Tijdens de pauze vond een verloting plaats. Een gezel lig bal o.l.v. de band Anthonisse besloot deze bijeenkomst. Tentoonstelling postduiven. De door de vereniging „Nog Sneller" alhier op Zaterdag en Zondag gehouden tentoonstelling mocht zich Zowel wat het aantal inzendingen (348) als bezoekers betreft, in eén goede belangstel ling verheugen. Wij laten hier volgen de eerste 5 prijswinnaars van elke catego rie: Klasse A: 1. A. de Hulster; 2. J. Maas; 3. Jac. Faas; 4. K. Ver sprille; 5. Iz. Faas. Klasse AA: 1. P. v. d. Walle; 2. G. Pleijte; 3. A. Boekhout; 4. L. Quaars; 5. I. de Jonge Iz. Klasse B: 1. A. Haartsen; 2. J J. Jacobs; 3. J. Pleijte; 4. J. v. d. Broecke; 5. W. Klaaysen. Klasse BB: 1. J. de Meester; 2. R. van Quekelberghe; 3. A. Bon dewel; 4. W. Moelker; 5. C. van Gpdorp. Klasse C: 1. J. Roofack; 2. J. Carels; 3. J. Roofack; 4. J. Ver meulen; 5. J. Klaassen. Klasse D: 1. J. Faas; 2. J. Ris- seeuw; 3. J. Datthijn; 4. J. Ris- seeuw; 5. Iz. de Jonge Az. Klasse E: 1. A. Bondewel; 2. J. Datthijn; 3. Jac. Wisse; 4. P. Blaakman; 5. J. Risseeuw. Kampioen doffers: A. Bonde wel. Kampioen duivinnen: A. Haart sen. Algemeen kampioen: A. Haart sen. 1 Het terugtrekken van de Ita liaanse troepen van de Zuidsla- vische grens is Zondagavond vol tooid en de toestand aan de grens is weer normaal. Aan de grens liggen nu, even als vóór de toespitsing van de spanning aan de grens, weer een regiment infanterie en een batal jon carabinieri. Italiaanse waarnemers zeiden, dat ook de Zuidslavische troepen alle zijn teruggetrokken. Toneelavond. In het gemeentelijk ontspan ningsgebouw te Breskens werd door de toneelclub „De Schelde" voor een geheel uitverkochte zaal het toneelspel „Nicodemus en zijn schaduw", een klucht in 3 bedrijven, opgevoerd. Daar alle spelers hun rol op sublieme wijze vertolkten oogst ten zij daarmede een na elk be drijf een daverend applaus. In de pauze werd nog een ver loting gehouden, die eveneens goed slaagde. Districts-vergadering van de Partij van de Arbeid. In café „De Vuyst" te Oostburg vergaderde Zaterdagmiddag het district West Zeeuws-Vlaanderen van de P. v. d. A. onder leiding van de presidente mevr. E. J. v, d. Broecke-de Man uit Aarden burg, die de bijeenkomst opende met een welkomstwoord, in bij zonder tot de inleider van deze middag, de heer W. van Deelen uit Eindhoven. De heer van Deelen begon met een uiteenzetting te geven over de huidige politieke en econmi sche situatie. De vrije loonsvor- ming, zoals deze door prof. Rom- me in zijn motie bepleit, werd uitvoerig besproken. Spr. wees zijdelings nog even op de land arbeiders, die zo belangrijk be tere positie gekregen hebben in het na-oorlogse leven. Nu de partij een «ij het gerin ge meerderheid heeft in de Twee de Kamer, is het noodzakelijk dat deze positie geconsolideerd wordt. Voor de afdelingen legt dit de verplichting op de voor lichting aan de kiezers ter hand te nemen en door het onderlinge gesprek te trachten leden of kiezers te winnen. Het kader van de partij moet regelmatig „bij"- blijven en de beschikbare lectuur verwerken. Verschillende inter ne mogelijkheden werden nog aangegeven. Na een korte pauze vond er een geanimeerde gedachtewisse ling plaatst, waarin de vele mo gelijkheden der afdelingen wel sterk naar voren kwamen. voor de grote belangstelling en sprak de wens uit, dat tot in lengte van dagen Oostburgs wijk- gebouw zou beantwoorden aan het gestelde doel. Vernieuwing wegen. In de lange rij van wegen die worden geasfalteerd, zijn thans de weg naar Luntershoek en de Sasdijk aan de beurt gekomen. Men is reeds begonnen met het uitbreken van de oude keien. Het werk wordt uitgevoerd door de fa Hol. Zilveren zakenjubileum, Zaterdag j.l. heeft de fa C. J. Schelstraete onder grote belang stelling haar 25-jarig zakenjubi leum gevierd. Vóór 25 jaar begon de heer Schelstraete met een groente- en fruitwinkel in de Nieuwe Kerkstraat. Enkele jaren nadien werd de zaak uitgebreid met zaadhandel en kruideniers waren. Vorig jaar werd de zaak gemoderniseerd. Verschillende bloemstukken gaven Zaterdag j.l. het bedrijf een feestelijk ca chet. Wij wensen de heer Schel- strate in de komende kwarteeuw alle succes toe. Weg afgesloten. In verband met de werkzaam heden aan de nieuwe weg Vogel- fortGroenendijk is het wegge deelte tussen de Vogel en Hengst dijk voor alle verkeer afgesloten. De werkzaamheden aan deze, voor ons gewest zo belangrijke weg vorderen overigens zeer goed. Bevorderd. De heer B. de Schepper, derde ambtenaar ter secretarie van Vo gelwaarde, is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot eerste ambtenaar. De heer G. E. de Theije, vierde ambtenaar ter se cretarie, is met ingang van die datum benoemd tot derde ambte naar. 9id UITSPRAAK IN DE WOER- DENSE MOORDZAAK. Vrijdag rëfchtbank heeft de Utrechtse uitspraak gedaan in de zaak van de moord op de Woerdense pclitieagent A. van Eek, die in de nacht van 13 op 14 November 1952 in de uitoefening van zijn plicht n.l. toen hij de gebroeders C. J. B. en J. G. B. sommeerde van de fiets te stap pen, met revolverschoten zodanig werd getroffen, dat de agent het leven verloor. C. J. B., oud 27 jaar, van be roep metselaar en wonende te Bodegraven, werd thans veroor deeld tot levenslange! gevangenis straf. De eis luidde eveneens levenslange gevangenisstraf. Aan verdachte was tevens een groot aantal diefstallen met braak en dergelijke ten laste gelegd. De verdachte J. G. B„ oud 25 jaar, schilder, wonende te Bode graven die in gezelschap van de vorige verdachte was geweest en had deelgenomen aan de meeste der vermogensdelicten, die de eerste verdachte werden ten las te gelegd, werd veroordeeld tot zes jaar met aftrek. Tegen hem had de eis eveneens geluid zes jaren gevangenisstraf met aftrek. De derde verdachte, de 22-jari- ge monteur J. M. den B. te Riet veld, die had deelgenomen aan enige der vermogensdelicten door de eerste verdachte gepleegd, werd conform de eis tot ander half jaar gevangenisstraf veroor deeld. HEDEN; TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Detective Story. Bethel, 7.30 uur: Evan gelisatie. UZENDIJKE: Café De vier Emmers, 4 uur: Openbare verkoping krachtens art. 12 lid 2 B. W. van een woon huis. MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Gewapend escorte. Bethel, 7.30 uur: Evan gelisatie. Nieuw Groene-Kruisgebouw. Onder grote belangstelling is Zaterdagmiddag door de echtge note van de Commissaris van de Koningin in Zeeland mevr. C. S. de Casembroot-van der Feltz het nieuwe Groene-Kruisgebouw ge opend. Mevr. de Casembroot werd een prachtige ruiker bloemen aange boden door het 5-jarig dochter tje van burgemeester K. Hoekze- ma. De voorzitter van de afdeling Oostburg van het Groene-Kruis, de heer J. J. Mijs, sprak een wel komstwoord, in het bijzonder tot mevr. de Casembroot, en de voor zitter van het provinciale Zeeuw se Groene-Kruis, jhr R. J. H. Q. Roëll, dr Ch. Eggink, die het ziekenfonds vertegenwoordigde, voorzitters der besturen der om liggende dorpen en vele persoon lijkheden uit artsenkring en Kruisverenigingen. Op uitnodiging van de voorzit ter wandelde het gezelschap naar „Finland", waar het Groene- Kruisgebouw in volle glorie stond te prijken. Een padvinder hees de Groen-Kruis-vlag in top. Het zoontje van het bestuurslid Le Grand bood mevr. de Casem broot op een kussen de sleutels van het gebouw aan, waarop zij het gebouw opende en Oostburg dus een nieuw wijkgebouw in gebruik gaf. Mevr. de Casembroot wenste de voorzitter en overige bestuursle den van harte geluk met het nieuwe gebouw, waarna de geno digden vol bewondering het ge bouw bezichtigden. Na de rondgang ging het ge zelschap weer terug naar „De Eenhoorn", waar de heer Mijs de bijeenkomst heropende. Mevr. de Casembroot was de eerste spreekster. Zij noemde het een groot voorrecht een dergelijk fraai gebouw te mogen openen en wenste bestuur en Oostburg van harte geluk met dit mooie wijkgebouw. Zij sprak de wens uit, dat Oostburg er nog vele ja ren plezier van mag beleven; dat het mag beantwoorden aan het doel en een zegen zal zijn voor Oostburg. Jhr Roëll liet zijn gelukwens vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waardering, n.l. een babyweegschaal en een gift van ƒ250. Dr Eggink uit Schoondijke sprak namens het ziekenfonds Zeeuws-Vlaanderen woorden van gelukwens. Burgemeester mr K. Hoeksema was verrukt over het nieuwe ge bouw en hoopte, dat het in de toekomst eens uitgebreid zal kunnen worden met een badgele genheid. De burgemeester wen ste het bestuur van harte geluk en sprak de wens uit, dat het ge bouw aan haar doel mag beant woorden. Ir Bouchta, de architect, die 't gebouw ontwierp, dankt Voor de opdracht en hoopte dat het ge bouw in lengte van dagen Oost burg zal sieren. Vervolgens spraken nog de he ren J. C. Everaers namens een trum kraamzorg en de heer Ever wijn namens de afdeling Zuid zande, de heer Salomé-Dhont na mens Groede en de heer I. Ris seeuw namens de afdeling Schoondijke. De genodigden werd thee met gebak aangeboden, waarna het gezelschap nog geruime tijd bij een bleef. De heer Mijs dankte tenslotte Door de Kamer van Koophan del voor Zeeuws-Vlaanderen is onderstaand schrijven, aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat gezonden: Na de ramp van 1 Februari heeft de N.V. Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramweg Mij. te Terneuzen een busdienst ingelegd van Zeeuwsch-Vlaanderen naar het station Breda, waardoor de reis- duur ongeveer een half uur werd bekort, terwijl de reizigers niet meer behoeven over te stap pen. Voorheen maakte men voor de ze reis namelijk gebruik van drie busverbindingen, de veerboot en de trein, waarbij vooral het over stappen en wachten in weer en wind bij de boot, speciaal voor ouderen, gebrekkigen, kinderen en personen met bagage een gro te moeilijkheid betekende. Het is gebleken dat de auto busdienst op Breda allerwegen wordt gewaardeerd, hetgeen mo ge blijken uit de drukke bezet ting. „Holland" is voor Zeeuwsch Vlaanderen gemakkelijker, snel Ier en comfortabeler bereikbaar geworden, zodat men eerder tot het maken van een reis besluit. Ook de bestaande industrie kan gemakkelijker een beroep doen op technici en monteurs alsmede hoger kantoorpersoneel in overig Nederland, en is zelfs beter in staat deze categorie arbeiders al hier aan te vullen. Bovendien behoeft het geen betoog dat de genoemde bus dienst als verbinding veel minder kwetsbaar is bij mist en ijsgang dan de verbinding over de Schel de, zoals in het jongste verleden reeds meermalen is gebleken. Op een verzoek van de Z.V.T.M. aan de Directeur-Generaal van het Verkeerswezen te Brussel om na 1 Januari 1954 de vergun ning om over Belgisch gebied te rijden, te verlengen, werd afwij zend beschikt. Te Uwer bediening sluiten wij afschrift van deze corresponden tie in, waaruit U tot de conclusie zult komen, dat van Belgische zijde geen bezwaar bestaat zoals ook reeds mondeling door de Di recteur-Generaal van het Ver keerswezen aan de Z.V.T.M. was medegedeeld. Na ontvangst van deze brief van 20 November j.l. heeft de di recteur van de Z.V.T.M. in een onderhoud met meergenoemde directeur-generaal, van deze autoriteit de toezegging gekre gen dat van Belgische zijde geen bezwaar zal worden gemaakt te gen exploitatie van genoemde busdienst, indien de Nederlandse autoriteiten hunnerzijds de ver eiste vergunning geven. Uit de correspondentie en de mededelingen in Brussel blijkt Verkiezing notabelen Ned. Herv. Kerk. Bij de Zaterdag alhier gehou den verkiezing van notabelen der Ned. Herv. Kerk werden de he ren A. DekkerWisse en F. de Kubber als zodanig herkozen. Uitvoering Chr. gem. Zangver. Door de Chr. gem. zangvereni ging „Zingt de Heer een nieuw lied" werd onder leiding van de heer P. C. Brakman, Zaterdag avond in de Hervormde kerk een uitvoering gegeven, die zich in een grote belangstelling mocht verheugen. Nadat ds Jansma de avond met gebed had geopend, werd geza menlijk gezongen Gez. 6 1 en 2. Hierop las ds Jansma een Schriftgedeelte uit Jesaja 41, waarop hij de talrijke aanwezigen verwelkomde en zijn leedwezen uitsprak dat de voorzitter der vereniging, de heer A. van de Roovaart, niet aanwezig kon zijn. Hij sprak de hoop uit, dat deze uitvoering, door wooord en lied gewijd aan Jezus Christus, er toe zal leiden dat de vereniging in ledental zal toenemen. Hierop werd aangevangen met de uitvoering van het met zorg samengestelde programma, dat op keurige wijze werd ten geho re gebracht en waarvan de can tate, uitgevoerd door koor en so listen onder begeleiding van or gelspel, en het slotlied van deze avond „Komt laten wij aanbid den" wel een speciale vermelding verdienen en door alle aanwezi gen ten zeerste werden gewaar deerd. In zijn slotwoord bracht ds Jansma dank aan de heer Brak man en zijn koor, die de aanwezi gen een genotvolle avond hadden bezorgd, waarin zang, bazuinen en piano- en orgelspel de lof van God ten hemel deed stijgen. Hierna sprak ds Jansma het Onze Vader" uit. In de overtuiging, dat naast 'n verslag van de behandeling van de begroting door de raad, enke le gegevens uit de begroting zelf, de belangstelling van onze lezers zullen hebben, laten wij deze hieronder eens de revue pas seren. Uit de inleiding, waarmee dit lijvige boekwerk door B. en W. aan de raad wordt aangeboden, Stippen wij het volgende aan: De structuur van onze gemeen te is na de bevrijding in vergelij king met de jaren vóór 1940 .wel zeer gewijzigd. Vóór dat jaar was Terneuzen een stil stadje ge worden in welks haven sinds 't wegvallen van de speciale spoor wegtarieven niet zoveel meer omging, dat bovendien zwaar ge- bukt ging onder grote werkloos heid en waar op geen enkel ge bied iets werd en naar het Scheen kon worden onderno men. Na de oorlog is aan alle kanten een opleving merkbaar, die een groei der gemeente meebrengt, welke reeds talrijke besluiten van uw college tengevolge heeft gehad en nog zal hebben, allen gericht op meerdere huisvestings- mpgelijkheden daar hierin nog steeds een schromelijk tekort blijft bestaan. Voor onderscheiden overheids diensten is Terneuzen het admi nistratieve centrum voor Zeeuws- Vlaanderen geworden, waardoor aan vele nieuwe inwoners onder dak moest worden verschaft. Een nog steeds groeiende belang stelling voor industrievestiging in de kanaal-zone en vooral hier in deze gemeente bracht even eens uitbreiding van de bevol king mede en stelde bijzondere eisen aan het gemeentebeleid, zodat door besluiten van uw col lege gezorgd kon worden, dat de gemeente in het bezit kwam van terreinen zowel voor groot- als voor klein-industrie. In de eerste en voornaamste plaats blijft echter onze gemeen te een havenstad, die zijn wel vaart in hoofdzaak mag danken aan de bedrijvigheid in de ha vens. Het verdwijnen van Meche- lenTerneuzen als exploitant van de kranen, stijging van de prijzen voor havenoutillage en het weer toenemend havenver- keer maakten het dringend nood zakelijk naar nieuwe exploitatie vormen uit te zien. Besloten werd daarom deel te nemen in de N. V. „Haven Terneuzen", die zich aanvankelijk zal bezig houden met de aankoop en exploitatie van kranen. Met de ontwikkeling van de stad hield de middenstand gelijke tred, en, met de bijdragen voor de stichting van een openbare bi bliotheek en muziekschool wordt ook aan de culturele ontwikke ling meer aandacht geschonken.- Aan het tot standkomen van het recreatieterrein in de Oesterput ten wordt hard gewerkt. Als streefdatum voor openstelling is door ons gesteld: zomer-1954. De betere verbinding van het veer HoedekenlskerkeTerneuzen is een gelukkige omstandigheid. Het moeilijke probleem van de Pierssenspolderstraat zal nu ze ker in het voorjaar van 1954 zijn oplossing krijgen. Wij hebben goede hoop, dat de Molendijk in 1954 ook zal kunnen worden aan gevat. Het in exploitatie brengen van het Oostelijk Bolwerk zal nog dit jaar een aanvang nemen. Met de bouw van de waterto ren, waaraan grote behoefte be staat, kan dan direct worden be gonnen. De voorbereidingen voor de bouw van een stadhuis worden met voortvarendheid ter hand genomen. Nieuwe scholen voor lager on derwijs werden gebouwd, of door verbouwen verbeterd. Aanzien lijke uitbreidin- van ambachts school en landbouwhuishoud- school zijn in volle gang. Het overstromingsgevaar bij 't postkantoor is door de rijkswa terstaat met een afdoende voor ziening bezworen, de gemeente moest met een tijdelijke voorzie ning van de vissershaven vol staan. Demping van dit als zoda nig alle betekenis missend ha ventje moet spoedig plaats vin den. III111 «<?o Op 28 October werd de 14.000e inwoner geboren. De begroting 1954 sluit met 'n tekort van ƒ193.000, welke som als extra-bijdrage van het rijk is gevraagd. Wil de natuurlijke ontwikkeling van ons stadje niet afstuiten op finahciële obstakels, dan zal het gevraagde bedrag moeten worden verstrekt. Moge God uw college en ons de wijsheid geven te werken voor onze nijvere plaats en Zijn zegen doen rusten op-de besluiten, die zullen worden genomen. De bedragen, welke per saldo de verschillende diensten, enz., van de gemeente eisen, luiden als volgt: I. Algemeen beheer: salaris bur gemeester, wethouders, secreta ris, ontvanger, secretarie-perso neel en kosten secretarie voor verwarming, verlichting, enz. 136.264. II. Openbare veiligheid: politie, reserve-politie, B. B„ brandweer, straatverlichting, reddingswezen, enz. 54.953. III. Volksgezondheid: keurings diensten voor vlees en waren, schoolartsendienst, schooltand. verzorging, subsidies aan bad en zweminrichtingen en zieken huizen en Kruisverenigingen, rattenbestrijding, doorlichting, enz. 56.652. IV. Volkshuisvesting: ƒ36.398. V. Openbare werken: onderhoud straten, pleinen, wegen, wandel plaatsen, plantsoenen, riolerin gen en pompen, gemeentereini. ging, enz. 232.068. VI. Onderwijs: openbaar gewoon iager onderwijs ƒ31.759; open baar uitgebreid lager onderwijs ƒ1.782; bijzonder gewoon lager onderwijs ƒ65.054; bijzonder uit gebreid lager onderwijs 3.877 bijzonder buitengewoon lager on derwijs 8.493; bijzonder voorbe reidend lager onderwijs ƒ21.920; gebouwen en terreien voor het onderwijs in lichamelijke opvoe dingen schoolzwemmen voor de leerlingen van bovenstaande scholen ƒ4.491; middelbaar on derwijs 12.491hoger onderwijs (gymnasium) ƒ13.264; nijver heidsonderwijs (ambachtsschool en de landbouwhuishoudschool) 49.547. VII. Gemeentelijk diens! voor maatschappelijke zorg156.080. In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. 115) (Nadruk verboden). Om twee uur gingen mevrouw Yang en Tom naar Elsie toe. Toen zij in de kamer kwamen zagen zij dat haar ogen gesloten waren. „Zij slaapt," fluisterde de ver pleegster. „Zij heeft geijld." „Is haar temperatuur gedaald?" „Nee, maar wij doen er aan wat wij kunnen. De dokter heeft de hoop niet opgegeven." Tom stond naast het bed, zijn benen voelden als lood. „Elsie", riep hij zacht. „Maak haar niet wakker," zei de zuster. „Slaap is het beste voor haar." Zij wachtten een uur. Tom ging buiten een sigaret roken en kwam weer terug en vond haar in ijlen de koorts een liedje zingen, het liedje, dat hij zo goed kende uit de tijd toen zij hadden gewan deld in het Van Cortlandtpark. „There 's a long, long trail a winding, Into the land of my dreams..." Toen de herinnering aan hun heerlijke wandelingen weer bij hem opkwam, schoten de tranen Tom in de ogen. Hij boog zich over haar heen en fluisterde: „Elsie, ik ben het, Tom," maar zij hoorde hem niet. Mevrouw Yang zag hem on derdrukt snikken. Elsies woorden waren niet duidelijk meer te ver staan, maar zij neuriede de regels en op haar lippen lag een geluk kige glimlach. Tom en mevrouw Yang moch ten niet langer dan tot vier uur blijven. Toen zij om acht uur 's avonds terugkwamen, zei Tom Elsies naam, en zij deed haar ogen open en glimlachte flauw tjes. Zij zag de tranen in zijn ogen toen hij zich over haar heen boog en haar een kus gaf. Zij hoestte en stak haar hand uit en Tom gaf haar gauw een zakdoek. „Ik ben zo suf, Tom... en hele maal warm van binnen." Meer zei zij niet en legde haar hand in de zijne, gelukkig, dat hij bij haar was. Toen kwam de verpleegster weer binnen en zei: „Nu mag u niet langer blijven." Op Kerstavond bracht Tom twaalf rode rozen voor Elsie mee. De volgende dag voelde zij zich veel beter en de koorts was weg. Zij vond de kracht om te vragen: „Tom, waarom ben je weggegaan?" „Ik ben nooit van je wegge gaan en je bent nooit uit mijn hart weg geweest. Elsie, je laat mij nooit meer in de steek, hè? Elsie ik ben een stommerd ge weest. Mevrouw Yang heeft het mij gezegd. Ik durfde je niet meer te vragen of je van mij hield." Hun ogen ontmoetten elkaar vol liefde. „Tom, ik heb je zo nodig. Wij moeten mevrouw Yang dankbaar zijn. Zij is mijn pleegmoeder. Praat maar met haar." Na een week mocht zij wat op zitten toen mevrouw Yang en Tom binnenkwamen met vrolijk lachende gezichten. „Elsie, mijn schrift is vooruit gegaan," zei Tom. Hij liet een enveloppe zien. „Wat is dat?" „Dat is de brief, die ik zo lang heb willen schrijven, in het Chi nees. Hij is voor je moeder." Elsie opende de brief en las: Lieve tante Tsai, „Ik ben de .onwaardige zoon van een arme familie en uw dochter is het fonkelende ju weel uit het huis van een ge leerde. Haar deugd is even groot als haar knapheid, en haar gedrag is een eer voor de naam van haar familie. Ik heb het geluk gehad haar leerling te zijn en terwijl ik op een af stand haar gaven bewonderde, heb ik gebeefd bij de gedachte om haar hand te vragen en afwisselend gehoopt en ge wanhoopt. Uw dochter heeft zich verwaardigd mij niet on welwillend te beschouwen en nu waag ik het naar de positie van schoonzoon te dingen. Uw dochter is vol kinderlijke ge negenheid en ik beloof haar te zullen volgen waar zij ook gaat. Het feit, dat ik deze brief kan schfijven, hoe onhandig hij ook is, heb ik geheel te dan ken aan haar uitstekende les sen." In nederigheid de Uwe, Tom Fong, Elsie hield de brief in haar hand, die op de deken rustte. Met een blijde glimlach naar Tom opkijkend, zei zij„Tom, ik vind, dat jej schrift erg is vooruitge gaan". Hij kuste haar opnieuw. Zij wendde zich om naar mevrouw Yang en zei: „Mevrouw Yang wij zijn u beiden veel dank ver schuldigd". Mevrouw Yang stond op. „Ge feliciteerd! Dat is ook zo. Jullie mogen mij dankbaar zijn. Een jongeman en een jong meisje weten soms zelf niet wat zij willen. „Zou mijn moeder mij nu dwaas vinden?" „Ja, maar het is het verstandig ste, dat je ooit in je leven hebt gedaan. Dat geldt voor jullie allebei. Ik geloof, dat ik nu meteen maar weg moest gaan en een brief aan de moeder schrij ven". Mevrouw Yang ging weg en trok de deur achter zich dicht. (Wordt vervolgd.) dat de Nederlandse Spoorwegen gekant zijn tegen deze busdienst Lijkt dit op het eerste gezicht niet zo vreemd dat de Neder landse Spoorwegen uit zelfver dediging dit standpunt innemen, bij nadere beschouwing is dit standpunt niet te verdedigen. Waar de Nederlandse Spoorwe gen een grote besparing verkre gen door de opheffing van het reizigersverkeer op de spoorlijn in Zeeuwsch-Vlaanderen zeer tot ongerief van de bevolking is het toch niet onrechtvaardig wanneer een fractie van het be spaarde bedrag gederfd zou wor den als inkomsten op de lijn dooi Zuid-Beveland, vooral wanneer dit zulk een buitengewoon grote verbetering voor de inwoners van onze streek en hun verwan ten betekent en de ontwikkeling van deze streek hierdoor wordt bevorderd. Het gaat naar onze mening toch niet op dat de Nederlandse Spoorwegen de inwoners van on ze streek zouden kunnen dwin gen na drie busverbindingen en een veerboot en een aanmerke lijk langere reisduur, gebruik te maken van de spoorlijn in Zuid Beveland. Het gaat hier om enige com fortabele verbindingen per dag, waarnaast de spoorlijn door Zee land toch frequent bediend blijft vanuit Zeeuwsch-Vlaande ren. Wij verzoeken U daarom met de meeste aandrang Uw invloed te willen aanwenden om de te genwerking van de Nederlandse Spoorwegen ongedaan te maken en te bevorderen dat deze tijde lijke autobusverbinding wordt veranderd in een permanente. In dit verband merken wij op dat door de N.V. Z.V.T.M. te Ter neuzen en de N.V. B.B.A. te Bre da gezamenlijk een vergunning is aangevraagd krachtens de Wet Autovervoer Personen bij de Commissie Vergunningen Perso nenvervoer. Thans wordt gereden op een tijdelijke vergunning, welke haar geldigheid verliest, zodra de veerdienst Perkpolder Kruiningen wordt hervat. Het go- vaar bestaat nu, dat deze hervat ting zal geschieden, vóórdat de behandeling van bovenbedoelde aanvrage om een definitieve ver gunning bij de C.O.P., en even tueel in beboep bij de Kroon, zal zijn afgehandeld. In dit geval anti de busdienst op Breda moeten worden gestaakt, tenzij een tijde lijke vergunning zou worden ver leend, welke van kracht bMjft totdat in hoogste instantie op de aanvraag om een definitieve ver gunning is beslist. Wij zouden het zeer op prijs stellen indien U een deputatie uit onze Kamer in audiëntie zou wil len ontvangen. Tenslotte delen wij U nog me de dat deze brief wordt verzon den mede namens de volgende verenigingen, organisaties en ge meentebesturen Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen in Oost Z. Vlaanderen; Kring van Werkgevers in de Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaande ren; Vereniging van Breigoedfabri kanten te Hulst Weefgoederenfabrikanten in Zeeuwsch-Vlaanderen Koninklijke Nederlandse Auto mobielclub Algemene Nederlandse Wiel- rijdersbond Katholieke Arbeiders Bewe ging; Christelijk Nationaal Vakver bond; Nederlands Verbond van Vak verenigingen; Winkelietrs Vereniging „Axel Vooruit" te Axel; R. K. Middenstandsbond te Hulst; Vereniging voor Vreemdelin genverkeer te Axel; Vereniging voor Vreemdelin genverkeer te Hulst; Nederlandse Bond van Var kenshandelaren, afd. Zeeland; Polders en Waterschappen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaandere* Zeeuwsche Landbouw Mij., afd. Axel en Hulst; Gemeentebestuur van Bier vliet Gemeentebestuur van Oost burg. KAPPERSPERSONEEL MAG NIET LANGER WERKEN IN KERSTTIJD. De personeelsorganisaties, sa menwerkend in de kappersbe- drijfsunie, vestigen er de aan dacht op, dat de verlenging van het sluitingsuur voor winkels gedurende de Kerstperiode niet betekent, dat ook het kappers- personeel later mag werken. Een bepaling in de colectieve arbeids overeenkomsten in het kappers- bedrijf luidt, dat het personeel s avonds om zeven uur de salons moet hebben verlaten. Vanzelf sprekend wordt verzocht, dat het publiek zijn medewerking zal verlenen en zich vóór zeven uur s avonds zal laten bedienen. K.L.M. DIENSTEN NAAR ISN VAN PARIJS GESTAAKT. De K.L.M. heeft medegedeeld dat alle vluchten naar en van Pa rijs zijn komen te vervallen. De „Air France" heeft medege deeld dat de vluchten op Algiers. Berlijn en New York geen voort gang zullen hebben. Enkele vliegers landden en ste gen op zonder aanwijzingen van de controle-toren, doch er zijn slechts weinig luchtvaartmaat schappijen die dit ook na zonson dergang toestaan. De stakers onderhouden wel de radioverbindingen met boven Frankrijk vliegende toestellen, die hun positie willen bepale* of in moeilijkheden verkeren.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2