Gunstige resultaten geboekt K. N. A. C. over de verkeersonveiligheid <k> lUuiswoovdpwz&U m Het offer van Svitjoid r% Practisch overgooiertje 3 Sf Beneiux-conferentie een succes WEGKEUZE VOOR BROMFIETSERS? Verbinding tussen beneden Rijn en België-N.-Frankrijk GEMEENTE TERNEUZEN De weigerachtige gevangenen in Korea Nieuwe pyramide ontdekt Russische mening over tweede wereldoorlog Ontvoerders van Bobby Greenlease terechtgesteld 9 Friese taai vindt erkenning Afschaffing van schoolgeld EERSTE ACHT KLASSEN GEEN SCHOOLGELD. i 56-30 Nadat reeds enige weken ge leden op de Beneiux-conferentie in Den Haag de protocollen ten aanzien van een gemeenschap- l»eüjke handelspolitiek en een vrij geld- en kapitaalverkeer tus sen de drie landen waren opge steld, heeft men thans op de ge houden Beneiux-conferentie in Luxemburg deze protocollen on dertekend. Dit houdt in, dat na de bekrachtiging van de proto collen door de betrokken parle menten, die reeds nu kan ge schieden, de politiek van de drie landen voor wat betreft de inter nationale handel» uniform zal zijn. Op aandrang van België zal hiermede reeds nu in bepaal de „proef"-gevallen worden be gonnen. Eenzelfde politiek zal gevoerd worden ten aanzien van de buitenlandse betalingen, ter wijl men het onderlinge beta lingsverkeer zo veel mogelijk vrij wil maken. De moeilijkheden, ontstaan door de concurrentie van enkele Nederlandse producten ten op zichte van de Belgische, zijn door de soepele houding van de Neder landse industrie geheel van de baan, mede doordat men voor sommige producten thans een speciale regeling heeft getroffen. Sprekend over de Europese in tegratie waren de ministers het er over eens, dat thans na deze vruchtbare conferentie de Bene lux zeer zeker goede diensten kan toewijzen bij de integratie moeilijkheden en zelfs als voor beeld kan dienen bij de Europese integratie. Besprekingen werden tevens gevoerd over het verschil van de lonen en prijzen in de lan den van de unie-partners onder ling. Een onderzoek naar de mogelijkheden van een gunstiger verhouding op dit gebied zal worden ingeschakeld en dit vraagstuk zal reeds op de vol gende conferentie weer ter spra ke komen. Inderdaad kunnen wij 't eens zijn met de secretaris generaal van de Benelux, die ver klaarde, dat sinds lange tijd geen Beneiux-conferentie zulke goede resultaten had afgeworpen als deze. en FRIESE TAAL ERKEND. Na een jarenlange strijd om erkenning van de Friese taal, heeft de Nederlandse regering thans, naar aanleiding van het rapport van de commissie-King- ma Boltjes, haar standpunt in deze bepaald. Gebruik van de Friese taal, zo wel mondeling als schriftelijk, met de in Friesland gevestigde rijksorganen is toegestaan, ter wijl dit ook geldt voor het con tact met de Nederlandse over heid, zonodig vergezeld van een Nederlandse vertaling. Ten aan zien van de rechtspraak zullen binnenkort wettelijke regelingen worden getroffen. Op korte ter mijn zal een wetsontwerp wor den ingediend, dat het mogelijk maakt, zowel in als buiten Fries, land de eedsaflegging, de gelofte en bevestiging in de Friese taal uit te spreken. Voor het gebruik van een Frie se plaatsnaam moet echter een wettelijke voorziening getroffen worden, daar regering, P.T.T. en spoorwegen zich van de Neder - lansde naam zullen blijven toedie nen, mits anders wordt bepaald, Wetsontwerpen voor het gebruik van de Friese taal in notariële akten en in verband met bepalin gen van de zegelwet en registra- teiwet zijn in voorbereiding, waarmee, al met al, weer een bijna legendarisch conflict van de baan is. Door mr Cals, de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, zijn wetsontwerpen in gediend bij de Tweede Kamer, ter regeling van de reeds toege zegde afschaffing van het school geld voor de leerplichtige jeugd. De bedoeling is, dat het school geld voor de leerlingen van het lager onderwijs, het voortgezet onderwijs, het buitengewoon la ger onderwijs zal worden opge heven. Tevens geldt deze rege ling voor de eerste twee jaren van het ULO-onderwijs, 't voort gezet hoger- en het middelbaar onderwijs, en voor het speciale onderwijs aan nijverheids tuinbouwscholen. Het kleuteronderwijs en het hoger onderwijs zijn hierbij bui ten beschouwing gelaten, omdat hiervoor speciale regelingen zul len worden getroffen. Voor de hogere leerjaren van de genoem de soorten onderwijs is een be langrijke schoolgeldverlaging aangekondigd. Het financiële nadeel voor de gemeenten en de bijzondere scho len, dat uit deze regelingen ont staat, zal worden ondervangen door een rijkscompensatie van 30 millioen gulden voor de gemeen ten en van 2,6 millioen voor het bijzonder onderwijs. Deze wets ontwerpen, waarvan de aanne ming in de Tweede Kamer prac tisch reeds vaststaat, zullen werking treden I Nederlandse Brcmfietsbond vraagt tijdelijke vrijheid. De Nederlandse Bromfiets- bond heeft zich in een request tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend. De bond verzoekt hierin spoedige verbe tering van het Nederlandse rij— wielpadennet. De Nederlandse bromfiets- bond is van mening, dat verbre ding van rijwielpaden, op plaat sen waar dit het meest noodza kelijk is, een onmiddellijk gun stige uitwerking zal hebben op de opnemings-capaciteit van de rijwielpaden in het algemeen. Tenslotte heeft de Nederlandse in Bromfietsbond de minister ver- uc liiiiiiöLei ver werking treden met terugwer- zocht toe te staan, dat de brom kende kracht per 1 September fietsers zich, zolang de noodza- 1953. In ieder geval zal de Ne- kelijkste verbeteringen niet zijn derlandse bevolking uitermate uitgevoerd, naar keuze op het tevreden kunnen zijn over deze rijwielpad dan wel op de riiwee nieuwe schoolgeldregelingen. mogen ophouden Bij de veestapel van een landbouwer (G. J. GrootJeb- bink) in de buurtschap Veldwijk, is varkenspest geconstateerd. Ocxooo» r voorpon voorcok 1 ecMerrcfc 3- irDchterponb 34 P B.89,Uitgezet ven^/ffeiSfT 0— 6--- 1-1 - Qr> nO zen worden geknipt, terwijl alle an dere delen schuin uit de stof worden genomen. De stoffen Ons patroon is uitgezet voor Hoe snoezig een rokje, hetzij plooi, of klokrokje, bij onze klei ne meisjes ook staat, het gemis 0 aan heupen en geaccentueerde handelaar verkoopt vlotte rui- taille maken vaak, dat van het ten, waarvan bij een breedte van aantrekken van een rokje moet 90 cm pl.m. 1.75 nodig is en ij worden afgezien. Een oplossing een breedte van 130 cm pl.m. l m. voor dit probleem is, om aan het rokje schouderbanden te plaatsen, zodat het altijd op de juiste hoogte blijft hangen. Maar schouderbanden staan niet altijd flatteus op het vaak nog tengere figuurtje. Een andere oplossing is, om een overgooier te nemen, die over een warme trui of blou se gedragen wordt. Zo'n over gooier staat altijd beeldig en is minder afhankelijk van de lichaamsbouw. Ons modelletje toont u een practische overgooier, met nor male armsgaten, die dus goed aansluiten en een royale, ronde hals, zowel voor als achter, die genoeg zicht laat op de eronder gedragen trui of blouse. Het lijfje sluit middenvoor met kno pen en knoopsgaten. Het leuk klokkende rokje bestaat uit 4 banen en heeft aan de voorkant ronde opgestikte zakken, die, wanneer ruitstof als materiaal wordt genomen, recht uit de stof de leeftijden van 4 tot en met 6 jaar. Het op ware grootte over- tekenen is een simpel karweitje. De bij de stippellijn geplaatste cijfers duiden centimeters aan. Daar moet men zich geheel aan houden. Bij het uitgezet patroon zijn nog geen naden en zomen berekend. Die komen er dus bij het knippen uit de stof aan en we nemen voor alle naden pl.m. 2% cm en voor de zoom pl.m. 5 om. De halsronding en armsgaten werken we af met z.g. bias-band; of een schuin geknipte reep van de stof, waar de overgooier van wordt gemaakt. Voor onze abonnée's is weer een compleet knippatroon be schikbaar voor de leeftijden van tot en met 10 jaar. BESTELLEN. Knippatronen van dit model nr. P.B. 89 kunnen worden besteld bij Perspatronendienst, postbus 35 te Utrecht. Bestellingen kun nen geschieden per postwissel of per brief met insluiting van post zegels a 0,90. Na ontvangst van het bedrag en de juiste vermelding van de gewenste leeftijd en nr P.B. 89 wordt het patroon u zo spoedig mogelijk toegezonden. Vergeet u niet uw adres in de brief te vermelden? BARBARA. De dir.-generaal van de Esch- weilermijnen nabij Aken, Burck- hardt, heeft meegedeeld, dat hij aan het raadgevend comité van de Europese kolen- en staalge meenschap een plan heeft voor gelegd voor de aanleg van een „Westelijk kanaal", dat het plan tot kanalisatie van de Moezel zou moeten vervkngep. Dit nieuwe kanaal zou Noord- Frankrijk en België met de be nedenloop van de Rijn moeten verbinden. Aan de verlangens van de industrie van Lotharin gen zou kunnen worden voldaan door kanalisatie van de Maas tot in Lotharingen. Het nieuwe „Westelijk kanaal" zou voor ko lenbekken van Aken gunstiger ervoersmogelijkheden openen. Uitgaande van de stelling dat verbetering van het bescha vingspeil ook een vooruitgang teweeg moet brengen in de wij ze waarop de verschillende -oorten weggebruikers elkaar tegemoet treden, heeft de K.N. A.C. in een uitvoerig adres aan de ministers van Verkeer en Waterstaat; van Justitie; van Onderwijs Kunsten en Weten schappen en van Binnenlandse Zaken enkele middelen aan de hand gedaan om de nog steeds toenemende verkeersonveilig heid aan te pakken. In 't adres wordt o.m. gewezen op de daling van het verantwoordelijkheids gevoel van het gehele wegver keer. De K.N.A.C. wijst als de belangrijkste oorzaak van een groot deel der verkeersongeval len aan gebrek aan hoffelijk heid in de verkeersomvangs- vormen. De K.N.A.C. verheelt zich niet dat de genoemde po sitie zich ook ten opzichte van bestuurders van motorrijtuigen doen gelden, ondanks het rij examen waaraan deze zijn on derworpen en ondanks het spe ciaal op hen gerichte verkeers toezicht. Dat is ook de reden waarom de K.N.A.C. met grote voldoening heeft kennis geno men van het aandringen van de Tweede Kamer op een zeer scherpe controle door de rijks politie op het snelverkeer. De verkeersbandeloosheid doet zich echter, aldus gaat het adres van de K.N.A.C. verder, in nog veel meerdere mate voor bij het .angzame verkeer. Ter staving van dit oordeel vijst de K.N.A.C. o.m. op het Feit dat fietsers zich veelal met legering van elke vorm van :elfbescherming in het verkeer torten. Er wordt dikwijls geen richtingverandering aangeven, terwijl de achterverlichting der tij wielen in van gevallen veel, zo niet alles te wensen overlaat, aldus de K.N.A.C. Het elke doortocht versperrende, hinderlijk naast elkander blij- ven rijden, het naar voren dringen bij bewaakte kruispun ten. Bruggen en spoorwegover- -ngen van de wielrijders is de K.N.A.C tevens een doorn in t cog. Zo worden in het adres nog tal van andere voorbeelden aan gehaald. Ook met betrekking tot de voetgangers meent de K.N.A.C. dat deze meer bescherming be horen te verkrijgen, doch dat deze categorie daar tegenover aan enkele eenvoudige regels dient te worden gebonden. De K.N.A.C. is van oordeel dat de greep op het langzame ver keer geheel verloren dreigt te gaan en dat versteviging daar van in het bijzonder klemt, om dat het aantal bromfietsen zich in zeer snel tempo uitbreidt, zodat binnen afzienbare tijd dit aantal naar schatting een mil lioen stuks zal kunnen bedra gen. Het feit, dat voldoende zelf discipline en verkeersinzicht ontbreken moet worden be treurd, doch zal niet op korte ïermijn zijn te verbeteren. Naar uiteraard naarstig moeten wor den gestreefd om deze eigen schap aan te kweken, waaraan behalve naast verplicht en sy stematisch verkeersonderwijs op de scholen wellicht meer aan dacht zou kunnen worden be de mening van de K.N.A.C. zal steed bij de vorming van de jeugd buiten schoolverband. Dat daarnaast maatregelen tot versterkt preventief en corrige rend politietoezicht niet kunnen worden gemist ligt voor de hand. Helaas zijn in het alge meen de gemeenten daartoe echter niet in staat zulks we gens gebrek aan geschoold per soneel. Voorts blijft de K.N.A.C. van oordeel, dat in het bijzonder RAADSVERGADERING. De burgemeester van Terneu- en brengt ted algemene kennis, lat een openbare vergadering /an de raad dier gemeente zal •/orden gehouden op Dinsdag 22 December 1953, des namiddags ;even uur. Terneuzen, 16 December 1953. De burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. voor betere discipline van Met langzame verkeer het door haw aanbevolen stelsel van de be taalde waarschuwing een be langrijke bijdrage tot dit dael zou kunnen vormen. Het KJN. A.C.-adres bestuit met het verzoek om; de ge meenten in staat te stellen bet het voor verkeerstoezicht nood zakelijke politiepersoneel aan te trekken en in dienst te ho*- den: meer dan tot dusverre aandacht te besteden aan bet aankweken van zelfdiscipline, zowel in de scholen als ook ten aanzien van de vorming van jeugd buiten schoolverband en opnieuw het stelsel der betaal de waarschuwingen in studie te nemen. De K.N.A.C. blijft er *.l. stellig van overtuigd dat de daaraan verbonden voordelen zullen opwegen tegen de bezwa ren welke indertijd werden aan gevoerd KOREA De neutrale repatriërings commissie is niet van plan, na 23 December nog „uiteenzettin gen" aan gevangenen, die niet naar huis willen, te laten geven, zo heeft Vrijdag een woordvoer der van de Indiase troepen In Korea meegedeeld; 19.923 ge vangenen van beide partijen hebben nog geen „uiteenzettin gen" aangehoord. De commissie heeft zich beaig gehouden met een verzoek schrift van Zuidkoreaanse wei gerachtige gevangenen, die self de duur van de „uiteenzettin gen" willen bepalen. Zij worden hierin gesteund door de Amerl kanen en de ene Brit, die niet naar huis wil. Het Egyptische ministerie voor oudheden heeft bekendgemaakt, dat te Sakkara, een oude do denstad 26 km ten Zuiden van Cairo, een nieuwe pyramide is ontdekt. Er is ook een nieuwe rij van sfinxen ontdekt tussen de tem pels van Karnak en Luxor in boven-Egypte aldus het mini sterie. De pyramide, die dateert van 4500 jaar vóór Christus, werd ontdekt in een heuvel niet ver van de pyramide van Zoser. De basis van de pyramide, die ge vonden werd door dr Ghoneim, heeft een oppervlakte van on geveer 13.000 vierkante meter. Men gjelooft, dat de nieuwe laan van sfinxen door de oude Fiharo's gebruikt is voor de vie ring van het festival van de overstroming van de Nijl. Kolonel P. Wassiljef heeft in een artikel in het blad van het Russische leger, „Rode Ster", de in de Ver. Staten heersende mening, dat Amerikaanse en Britse generaals een speciaal aandeel zouden hebben gehad in het verslaan van het fascis tische Duitsland en dusdoende Frankrijk iri de tweede wereld oorlog zouden hebben gered, aan de kaak gesteld", aldus een bericht van het officiële Sow- et-persbureau, Tass. Carl Austin Hall en mevrouw Bonnie Heady zijn Donderdag nacht in de gaskamer van de gevangenis te Jefferson City in de Amerikaanse staat Missouri, terechtgesteld. Zij waren ter dood veroordeeld wegens het ontvoeren en ver moorden van Bobby Greenlease, het zoontje van een rijke auto mobielhandelaar uit ^Kansas City. Horizontaal. 2. betaalmiddel; 5. pletrol; 9. groente; 10. reptiel; 12. insecten eter; 13. gelofte; 14. graaf dier; 15. god der liefde; 17. kinder- groet; 19. water in Friesland; 20. jongensnaam; 23. nobele; 24. Europees staatje; 28. werken piet schaar; 32. vogel; 34. pers. voornaamw; 35. bijwoord; 37. verlaagde toon; 38. bestaat; 39. gewicht; 40. voorzetsel; 41. de somma van; 42. de lezer heil; 43. selenium (afk.)44. niet door twee deelbaar; 45. grote bijl; 47. bijwoord; 49. stof maat; 51. soort aardewerk; 54. soepkom; 57. plaats in Utrecht; 58. Europeaan; 61. afstandsmaat; 62. naschrift; De stad Chamonix heeft, in een telegram aan de voorzitter van de nationale vergadering, „de gelukkige die voor het pre sidentschap van de Franse repu bliek wordt gekozen" uitgeno digd voor een verblijf van een week in dit wintersportcentrum. de van het eiland. De dwerg komt snel vooruit, maar de veel zwaardere Svitrjold heeft moeite hem bij te houden en meer dan eens glijdt zijn voet van een gladde graszode af en zakt zijn voet tot aan de enkel in het moeras. Als de maan nu en dan de omgeving ver licht, zoeken zij dek king achter groepjes lage bomen en strui ken, die hier en daar verspreid staan. Zodra het weer donker is, ver volgen zij hun weg tot zij voor een loodrechte krijtwand staan. Zij volgen deze naar rechts, in de hoop dat ergens een pad naar boven leidt. Dit is inderdaad het geval; wei nige schreden verder vinden zij een brede geul, die de krijtrots- ,-.CIk 63. lust; 65. lyrisch gedicht; 67. drank (Eng.); 68. rijwiel; 69. Nederlands vliegveld; 72. clown; 73. soort breuk; 74 delfstof. Verticaal. 1. gebogen; 2. vogel; 3. klim werktuig; 4. de dato; 5. pers. voornaamw.; 6. Europeaan; 7. muziekterm; 8. deel van Suma tra; H. lidwoord; 15. rijstbrande wijn; 16. oud (Eng.); 18. Jon gensnaam; 19. iedere; 21. vlug; 22. eenmaal; 25. deel van de vin ger; 26. voorzetsel; 27. konin gin (Fr.); 29. elk; 30. naschrift; 31. verlangen; 36. boom; 43. ge leedpotig dier; 44. deel van de bijbel; 45. overal; 46. punt; 48. onder het nodige voorbehoud (Lat.); 50. buitenstaander; 52. voetbalclub; 53. ieder; 55. vogel; 56. Europeaan; 59. deel van een bakkerij; 60. walm; 63. kegelvor mig toelopend; 64. geestdrift; 66. reeds; 70. maanstand; 71. lid woord wand onderbreekt en glooiend naar boven loopt. Zij klauteren hiertegen op, hun voeten voorzichtig neerzettend om te voorkomen dat de talrijke ste nen en het gruis, dat het aflopen de regenwater in de loop der tij den hier verzameld heeft, naar beneden zal rollen. Zij komen uit op een smalle, vlakke strook, begroeid met kort, scherp gras en doornige struiken. Zij kunnen nu de andere zijde van het eiland overzien. Vóór hen ligt een komvormig dal, omsloten door de ringvormige krijtrots waarop zij staan en aan de andere zijde uitmondend in een baai... „Er liggen vijf schepen in de baai, hetgeen zeggen wil, dat er ongeveer tweehonderd mannen op het eiland zijn," fluistert Svitjoid in Pum Pums oor. De dwerg wijst naar links, daar branden vuren waaromheen een groot aantal mannen verzameld is. „Zij zijn vèr in de meerderheid," zegt Svitjoid zachtjes tegen Pum Pum. „Wij moeten..." Hier breekt Svitjoid plotseling midden in de zin af en blijft roerloos staan. Pum Pum spert zijn ogen wijd open en klemt zich aan hem vast, want spookachtig klinkt vlakbbij hen een geluid, dat Svitjoid maar al te goed kent... het schreien van een kind! Even later horen zij, heel duide lijk, een zware, schorre mannen stem: „Nu, nu, stil maar, straks als het losgeld binnen is, moogt ge weer met uw vader mee!" O plassing vorige puzzle. Horizontaal. 1. tiara; 5. Carmen; 9. p.s.; 11. gevaar; 13. Alie; 15. boek; 17. kan; 19. m.o. 20. en; 21. ster; 23. curare; 25. lt; 26. recht; 28. prooi; 29. élke; 32. s.l.; 33. Ie; 35. Sneek; 36. o.a; 38. kalebas; 41. en; 42. koker; 44. Ob; 46. t.a.; 47. mist; 49. Adrie; 50. Essen; 53. la; 55. Nellie; 57. edel; 58. ijs; 60. da; 61. d.-a.v.63. likt; 65. leeg; 67. Lon den; 70. st.; 71. eervol; 72. snaar. Verticaal. 1. tabel; 2. age; 3. rekstok; 4. a.v.; 5 ca; 6. ark; 7. minute; 8. namaken; 9. pi; 10. sen; 12. Ame rika; 14. lor; 16. ontplooien; 18, ach; 22. re; 24. erkentelijk; 27. Celebes; 30. lee; 31. e.k.; 34. eto;| 35. s.s.; 37. aks; 38. kr; 39. Lo.;j 40. abandon; 42. Km; 43. étalage;! 45. trillen; 48. leider; 51. sea; 52. ee; 54. aster; 56. Ede; 59. els; 62. vlo; 64. Ina; 66. et; 68. o.L; 69, ds.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 6