Wet op Watersnoodschade 1953 Westelijk Z.-Vlaanderen voelt zich ernstig bedreigd Gemeenteraad van St. iansteen KERKDIENSTEN „Springtij RECHTSZAKEN Voor de Zondag DE WINKELSLUITING OP 24 DECEMBER AGENDA: KERKNIEUWS ned. hekv. kerk. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. Schopenhauer. AXEL 19 TRAM TEGEN RANGERENDE GOEDERENWAGON GEBOTST. Financiële vooruitzichten laten geen verder gaande vergoeding toe. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorlopig ver slag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet op de wa tersnoodschade 1S53. Hoewel mede als gevolg van de vereenvoudiging van het nor men systeem de opzet van de regeling voor de watersnoodscha de een ruimere vergoeding met zich bracht dan bij de oorlogs schade, kan geenszins worden erkend, dat de bijdragen voor de oorlogsslachtoffers daarbij on gunstig zouden afsteken. Ma-ar het oordeel van de mi nister dient een juridische aan sprak van de watersnood slachtoffers tegenover de staat op grond van onvoldoende zorg voor de waterkeringen volstrekt te worden verworpen. Niettemin staat het vast, dat de staat bij een ramp van zulk een omvang ondanks de offer schaal hulp werd verleend, niet afzijdig kan blijven en de slacht, offers naar vermogen moet hel pen, zowel uit een oogpunt van solidariteit als op grond van so- iale en economische overwe gingen. (De overheid heeft voor het eerst in de historie van ons land een wettelijke regelin^ voor vergoeding van materiële scha de als gevolg van een waters noodramp getroffen. Ik roep U aan, omdat Gij mij verhoort, o God, maak Uw weldadigheden wonder baar, Gij die verlost dege nen, die op U betrouwen. Ps. 17 6, 7. Kier is sprake van een bidden, niet op horen zeggen of uit na volging, maar van gebed der ge loofservaring. Onze God heeft m alle behoeften van het zwak ke, wantrouwende zondaarshart voorzien. Hij wist het, dat wij, aan 't stof gebonden als wij zijn, zo vaak vertragen in 't gebed. Omdat wij wel de belofte, maar niet de ervaring van gebedsver horing hebben. Hier echter spreekt een man, die ons in de eenvoudigste woorden verzeke ring geeft van de trouw onzes Gods. Zie, zegt hij Here, ik roep U aan in deze mijn grote nood, want ik heb de troost er varen, die Gij toezendt aan al de- oenen, die Uw aangezicht zoe ten. Ik zie terug op zoveel wonderen Uwer liefde en al macht. Ik heb zozeer Uw ver lossende, helpende, sterkende macht ondervonden, dat ik op U reken Gij zijt immers heden Dezelfde, Die Gij gisteren waart! Mijn lezer, roepen wij de Here ook aan met de ervaring, dat Hij hoort? Indien niet, stellen wij dan ons eens de vraag, of dit aan ons, dan wel aan de Here zou lig gen. Hij helpt en verlost allen, die op Hem vertrouwen. Hebt gij al uw vertrouwen reeds op Hem alleen gesteld? Wat gij hebt en wat gü zijt Dank het alles Gods genade, Wijd hem heel uw levenstijd, Al uw gaven, vroeg en spade. „Nieuw Bijbels Dagboekje.") GEEN VERDER GAANDE VERGOEDING. De regering deelt niet de zienswijze dat aan het heffen van hoge belastingen in de af gelopen jaren een argument kan worden ontleend tot verho ging van de uitgaven thans. Voor zover tegenover deze be lastingopbrengst geen onmid dellijke uitgaven hebben ge staan, hebben zij het mogelijk gemaakt tot omvangrijke uit keringen in verband met de wa tersnood over te gaan, zonder dat deze behoefden te leiden tot een verstoring van het mone taire evenwicht. Gezien de thans bestaande budgetaire voor uitzichten meent de regering 'n nog verder gaande vergoeding van watersnoodschade niet voor haar verantwoording te kunnen nemen. Het is een aangelegenheid voor een particulier lichaam als het rampenfonds om waar no dig en mogelijk ter aanvulling van hetgeen van overheidswege wordt verstrekt een tegemoet koming voor de immateriële schade te verlenen. Hiertegen over staat de toezegging van de regering, dat indien de midde len van het fonds ontoereikend zouden blijken, naast de vol brenging van de overige door het fonds gestelde taken de huisraadschade volledig af te wikkelen, van rijkswege een subsidie zal worden verleend in het tekort, hetwelk bij de uit voering van de huisraadschade regeling zou ontstaan. Wat de voorzieningen betreft, welke door het rampenfonds op het terrein van de immateriële schade zijn getroffen, kan wor den gewezen op de volgende re gelingen. In de eerste plaats zal worden bijgedragen in het ex ploitatietekort, voorzover dit 'n rechtstreeks gevolg is van de watersnood, van kerken, ver- plegings- en verzorgingsinstel lingen ten algemene nutte, als mede van verenigingen of in stellingen, welke zich bewegen op het gebied van sport, ont spanning of op charitatief ter rein. De kosten aan deze rege ling verbonden, worden ge raamd op 4 millioen gulden. In de tweede plaats wordt aan zelfstandigen een aanvullende zijde van het departement van Maatschappelijk Werk ontvan gen. Deze aanvullende vergoe ding wordt berekend op basis van het vroegere voor het ge zin beschikbare inkomen, alsook naar de grootte van het gezin. De kosten van deze voorziening worden voorlopig voor een jaar geraamd op 1.875.000. In de derde plaats kan wor den gewezen op de vergoedin gen, welke aan nabestaanden van slachtoffers en aan dege nen, die als gevolg van de ramp invalide zijn geworden, worden verleend. Deze vergoedingen worden afgestemd op het be drag, dat nodig is voor hand having of herstel binnen rede lijke grenzen van het levens peil, waarop de betrokkenen ge woon waren te leven. De kosten, welke hiermede gemoeid zullen zijn, kunnen worden geschat op 13 millioen gulden. In de vierde plaats heeft het rampenfonds bijgedragen in de kosten van levensonderhoud van de daarvoor in aanmerking komende slachtoffers gedurende de eerste 3 weken na de ramp. Hiermede was een bedrag van ruim 4 millioen gulden ge moeid. Tenslotte kan in dit verband worden opgemerkt, dat 't ram penfonds de werkzaamheden, welke in het rampgebied door maatschappelijke werksters, ge zinsverzorgsters en hulpploegen zijn verricht, voor zijn rekening heeft genomen, terwijl 't daar naast financiële steun heeft ge geven ter bévordering van de uitzending van vrouwen naar rustoorden en van kinderen naar herstellingsoorden en va- cantiekampen. VOORRADEN VAN LAND ARBEIDERS. Overeenkomstig de door minis ter Mansholt gedane toezegging is aan het rampenfonds in over weging gegeven de huisraad schaderegeling ten aanzien van de vergoeding van voorraden van landarbeiders, die niet zijn ge registreerd, te herzien in dien zin, dat de betrokkenen op dit punt in een gelijke positie worden ge bracht als degenen, die meer dan 50 are land bezitten. Het bestuur van het rampenfonds heeft zich inmiddels bereid verklaard over eenkomstig het desbetreffende verzoek in de hierbedoelde ge vallen een tegemoetkoming te verlenen volgens dezelfde ver goedingsnormen als die, welke het onderhavige wetsontwerp kent ten aanzien van de schade aan bedrijfsvoorraden. De raad voor het grootwin kelbedrijf heeft in overleg met de sectie detailhandel van de bedrijfsunie der samenwerkende organisaties van handels- en kantoorbedienden aan de bij hem aangesloten ondernemin gen geadviseerd geen gebruik te maken van de mogelijkheid de winkels op 24 December a.s. ge opend te houden en dus die avond op het normale uur te sluiten. Tijdens de algemene vergade- rng van hoofdingelanden van 't waterschap „Het Vrije van Sluis" die gisteren te Oostburg is ge houden, toonden de hoofdinge landen zich ernstig ongerust over de toestand van de interna tionale zeedijk aan het Zwin, die nog steeds niet versterkt is. De teleurstelling dat niet meer spoed betracht werd met de on derhandelingen is erg groot in West Zeeuws-Vlaanderen. De huidige situatie aan het Zwin is volkomen onbevredigend te noe men. Thans is de situatie zó, dat tijdens de hoge vloeden het wa ter het Zwin kan binnendringen. De Zwindijk is echter een uiter mate zwakke schakel in de kust verdediging, daar het gevaar niet denkbeeldig is dat via Bel gië het zeewater Nederland bij Retranehement binnen zou kun nen dringen. De algemene vergadering sprak haar ernstige verontrusting uit over dit feit, en zal bij de minis ter van Verkeer en Waterstaat aandringen op een spoedige op lossing. Alle herstel dat daar ter plaatse wordt uitgevoerd is een lapmiddel zolang het Zwin niet van de zee wordt afgesloten, of wanneer de internationale zee dijk die aan België behoort, niet belangrijk wordt opgehoogd en verbeterd. Hartelijke dank werd uit de vergadering gebracht aan rijks waterstaat voor de spoedige uit voering van de herstelwerkzaam- vaardigheid "waarmede uit" bin-vergoeding verleend boven die, nen- en bqjtenland op grote welke de betrokkenen van de OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 20 DECEMBER. (4e Advent.) Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Vicaris I. J. Wisse. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 10 uur Dr. H-Car tels (Pred. Secr. Jonge Kerk). Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. G. Honders. Philippine2.30 uur Ds. A. G. Honders. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Sterrenburg. Temeuzen: 10 uur Ds. J. Schol ten; 3 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, 7 uur Dr. H. Bartels, van Amers foort. (Jeugddienst.) 10 uur „Bethel": Kerk voor Jon geren (van 12 tot en met 15 jaar: de heer M. Loof. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. G. Jansma. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 19 DECEMBER. ZONDAG 20 DECEMBER. (4e Advent.) Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch (Bed. H. Avondmaal); 6 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch (Dankzegging). Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom; 7 uur Oecumenische Adventsdienst. Voorgangers: Ds. W. Praas en Ds. J. H. van Beu- ensekom. (Medewerking van de beide zangkoren.) Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Gate. Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 9.45 uur Ds. J. E(jgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier16 uur Wik a Hiensch (Jeugddienst). Retranehement: 10 uur Ds. J. B, van Bork. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L P. W. Groenveld. Waterlandkerkje. 10 uur Ds. W. B. Bergsma. Uzendjjke: 10 uur Ds. C. Blom Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuil man. (Bed. H. Doop.) MAANDAG 21 DECEMBER. Sluis: 7.15 uur Kerstzangdienst (m. m. van Koor uit Oostburg en Jeugdkoor uit Sluis.) DINSDAG 22 DECEMBER. „Rozenoord": 7 uur n.m. Kerst feestviering. WOENSDAG 23 DECEMBER. St. Anna ter Muiden: 5 uur n.m. Kinderkerstfeest. DONDERDAG 24 DECEMBER. Oostburg: 19.30 uur Kerstwijdings- dienst, Wika Wasterval. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. C. L Timmers te Heemstede. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Ondcrh. Art. 81 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. C J. Breen. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Axel: 6.30 uur Ds H. van Leeuwen in de Fröbelschool, Nieuwstraat Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leen dienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 u. Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat- 7.30 uur en 10 uur uur H.H. Missen. Donderdagmiddag kwam de raad dezer gemeente bijeen. Na het uitspreken van het gebeds formulier heette de voorzitter, burgemeester mr J. I. M. Reu- ser, allen hartelijk welkom op deze eerste door hem gepresi deerde vergadering en hoopte op een wederzijdse prettige samen werking in openhartigheid en eerlijkheid. Bij de ingekomen stukken was o.m. een verzoek van het bestuur der Stichting Lager Nijverheids onderwijs in de bisdommen Bre da en Den Bosch om een subsi die over 1954. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschik ken. De heer P. Blommaert hield een uitvoerig betoog ten gunste van deze subsidie, die hij wel ver antwoord achtte. Spr. wees op het grote tekort aan technici in deze streek en herinnerde daar bij o.m. aan de opmerking van minister Cals in de Tweede Ka mer en aan de woorden van de heer Verschaf fel in de Kamer van Koophandel. Besloten werd dit punt aan te houden. Aan de plaatselijke afdeling van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. zal een subsidie van ƒ500 wórden verleend voor ver dere inrichting en completering van 7 verbandposten. I. v. m. de ongunstige exploi tatie-resultaten van de busdienst Axel—Hulst via St. Jansteen zal aan de Z.V.T.M. uitsluitend over 1954 een subsidie van 250 wor den verleend. Van de stichting „Bevordering en Exploitatie R.K. Vlasserscho- len in Zeeuws-Vlaanderen'", ge vestigd te Koewacht was een verzoek ingekomen voor een subsidie van ƒ400 over 1953. B. en W. stelden voor gezien het grote belang van deze school voor de gemeente, de gevraagde subsidie toe te kennen. De heer Van Acker wees erop dat St. Jansteen één der voor naamste vlassersgemeenten in Zeeuws-Vlaanderen is, doch dat het merendeel der vlassers van St Jansteen bij genoemde stich ting niet is aangesloten en hij daarom tegen dit voorstel zou stemmen. De voorzitter wees op het nut van dit onderwijs en het belang ervan voor de gemeente als tota liteit. De heer Van Acker zeide dat deze subsidie gevraagd wordt voor de exploitatie der school, En wanneer men zodoende de vlasindustrie wil steunen, acht te hij het onjuist dat een grote groep vlassers openlijk en met opzet wordt genegeerd. Spr. diende een voorstel in om de ge vraagde subsidie niet toe te ken nen en het schoolbestuur in overweging te geven met de streekbelangen rekening te hou den. Dit voorstel werd niet onder steund, waardoor het voorstel van B. en W. was aangenomen. De heer Van Acker stemde tegen. Van de R.K. Voetbalvereniging „Steen", die in financiële moei lijkheden verkeert, was een ver zoek ingekomen om een subsi die van 400. Na een toelichting van de voorzitter en een uiteen zetting van de heer Van Daele werd besloten een éénmalige subsidie ad 400 te verlenen. Overeenkomstig het verzoek der R.K. Landbouwwinterschool te Hulst om de jaarlijkse subsi die te verhogen met 50 tot ƒ200, werd aldus besloten. Aan het Permanent Feest comité te Kapellebrug werd 50 toegekend ter gedeeltelijke be strijding van het door haar ge organiseerde kinderfeest in die buurtschap. Voor de inrichting van een gymnastieklokaal en de aan schaf van leermiddelen zal aan het R-K. schoolbestuur van Hei kant 1800 worden toegekend. De heer P. F. Dhooghe werd herkozen als lid van het burg. armbestuur. Tot lid der Volks huisvesting-commissie werden herkozen de heren R. B. C. Bleijenbergh, J. de Caluwé, F. Dobbelaer, P. de Kerf en G. C. Poppe; tot plaatsvervangende leden: C. L. v. d. Berghe, C. F. Blommaert, C. L. Inghels, A. S. Lockefeer en L. C. C. Polspoel. Na een aantal hamerstukken werd besloten de burgemeester aan te wijzen als vertegenwoor diger der gemeente bij de N.V Waterleiding Mij „Zeeuwsch- Vlaanderen". Bij de rondvraag bepleitte de heer Martinet plaatsing van een lantaarn aan de Koestraat en meer practische wijze van ver lichting bij de pastorie te Hei kant. De heer Vael informeerde naar de mogelijkheid om de Heuvel straat te electrificeren. De ge meente-secretaris, de heer Fran cken, zeide dat is berekend, dat de gemeente een jaarlijkse ga rantie van 1400 zou moeten geven, zelfs wanneer alle bewo ners van die buurt zouden aan sluiten. De heer Van Acker vroeg naar een middel 'om die hoge garantie te verminderen. Besloten werd, dat ieder raads lid in zijn wijk de mensen in zake electrificatie zal onderzoe ken en deze met redenen om kleed aan B. en W. overleggen, waarna contact met de P.Z.E.M. zal worden opgenomen. De heer Vael, wees op de slechte toestand van de Hoge- weg; hij zou het spreekuur van de burgemeester practischer wil len zien geregeld en zou de raadszittingen liever in de voor middag houden. De overgrote meerderheid sprak zich evenwel uit voor handhaving van de huidige toe stand namiddagvergadering Voorts had de heer Vael be zwaar tegen het uitspreken van het gebedsformulier vóór de aan vang der raadszittingen. Een voorstel-Van Daele om het gebed te handhaven werd met grote meerderheid aange nomen. De heer Van Daele vroeg het voetpad bij het voetbalveld van de legger af te voeren. Dit pad veroorzaakt een verzamelplaats bij wedstrijden, hetgeen de v.v. „Steen" iedere Zondag 15 kost. Op een vraag van de heer Boecheling zeide de voorzitter, dat de vuilnis-ophaaldienst en de daaraan verbonden financiële consequenties onder de loupe zul len worden genomen. De heer P. Blommaert wees op de gas-kwestie tussen St. Jan steen en Hulst. Vroeger was er een contract dat Hulst voor een bepaalde som gas zou leveren. De nieuwe wijken van St. Jan steen zijn nog steeds niet voor zien. De voorzitter zeide, dat over deze kwestie overleg gepleegd is tussen de beide gemeentebestu ren. St. Jansteen zou een be langrijke bijdrage moeten leve ren voor het nieuwe buizennet. De heer Blommaert betoogde dat St. Jansteen nu toch ook mede-participant is voor de energie-raad. Hij vond de tarie ven veel te hoog. Besloten werd te zijner tijd een uitvoerige nota hierover aan de raad te zenden. De heer Van Acker wees op het voornemen der Waterleiding Mij. om tot bebossing van water wingebieden over te gaan. Dit kan een groot nadeel worden voor de dauwroot-terreinen in de streek. Er is reeds een ver zoek om afwijzing gericht aan de Commissaris der Koningin. De voorzitter zegde zijn mede werking toe. heden. Uitgezonderd de situatie rond het Zwin, mag men zeggen dat de West Zeeuws-Vlaamse kust nagenoeg veilig is. De nieuwe zeedijk te Cadzand zal het ko mende voorjaar reeds worden aanbesteed. Rijkswaterstaat draagt 90 pCt der totale kosten, het waterschap zal de overige 10 pCt voor zijn rekening moeten nemen. Ook de bouw van een wachtsluis als eerste waterkering in de binnendijk bij Cadzand werd urgent geacht. Aan het ing. bureau Kroess te Den Haag, welk bureau ook de plannen voor het dichten van de Braakman ontwierp, werd de op dracht verstrekt 'n ontwaterings plan te ontwerpen om tot een volledige sanering van het wa terschap te komen. Het rijk heeft als tegemoetkoming in dit plan reeds 80.000 op de begroting geplaatst. Door ir Bouman, rijkslandbouw- consulent voor Zw.-Vlaanderen, zal op 7 Jan. a.s. te Oostburg een lezing houden over water- huishoudkunde. Indien men een ideale toestand in het Vrije van Sluis wil bereiken, zal het nodig zijn dit in een 10-jarenplan te verwezenlijken. De heer J. B. Becu-Risseeuw betreurde het, dat het besluit der bouw van een wachtsluis over te gaan, nog niet was uitgevoerd. Wat betreft de opdracht aan het ing. bureau Kroess verzocht de heer Becu in het vervolg derge lijke opdrachten aan de algeme ne vergadering over te laten. Naar aanleiding van deze laat ste opmerking zette de voorzit ter uiteen, dat in verband met de rijkssubsidie spoedig een besluit moest worden genomen. De wachtsluis is thans in het saneringsplan opgenomen, wat de binnenkeringen betreft is het wachten op het plan van ir Ma- ris. Men zal dan het werk met rijkssubsidie kunnen uitvoeren. Er werd ernstige critiek uitge oefend op het beleid van het dag. bestuur; er dient een betere band te zijn tussen het dag. bestuur en de hoofdingelanden. Wegens periodieke aftredingen van de heren Z. C. Brakman te Oostburg en C. A. Mabesoone te Aardenburg werden de volgende voordrachten opgemaakt :1. Z. C. Brakman, 2. J. A. Verhage en 3. J. E. V. de Milliano. In de vaca ture Aardenburg; 1. C. A. Mabe soone, 2. C. van Belleghem en 3. A. H. Talloen. De rekening dienstjaar 1953 werd vastgesteld. Hierna werd gepauzeerd voor het nuttigen van de traditionele palingmaaltijd, na afloop waar van de begroting onder de loupe werd genomen. De dijkgraaf vestigde er de aandacht op, dat het opmaken van een begroting niet zo een voudig was, vooral nu een plan in voorbereiding is, waarvan de kosten noch de rijkssubsidie be kend zijn. De buitengewone dienst is dan ook erg karig met het uit voeren van werken. De cultuur technische dienst zal een nog niet bekend gedeelte van het wegen plan voor zijn rekening nemen. Eindelijk heeft men ingezien, dat de werken aan de zeewering rijkstaak is. De kustverdediging aan de landzijde zal door 't Vrije aangepakt moeten worden. De 800.000 op de rijksbegroting is zuiver bestemd voor de ontwate ring. Bij de langdurige discussie werd vooral aandacht gevraagd veoi het normale onderhoud. Ook het gemis van een wachtsluis te Bres kens werd ernstig geacht. Wat betreft de wegenverbetering zal aansluiting gegeven moeten wer den op de verbindingen naar en van vele dorpen en verbindings wegen. Het stoomgemaal te Bier vliet zal, wat betreft de electri- sche installatie der hoogspan ningsleidingen, voorzien worden van een gebouw. Of er later nog een woning zal komen, hangt af van verschillende factoren. De begroting 1954 sluit met een bedrag van 46.357,91. De bui tengewone dienst met 751.604,99 aan inkomsten en uitgaven. De opgeheven polders en wa terschappen met 69.502,15 aan inkomsten en uitgaven. Het dijkgeschot werd vastge steld op 40 per hectare. De begroting werd z.h.s. aange nomen. Tenslotte werd een kasgelóle ning van 500.000 aangegaan. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur;Detective Story. Concertgebouw, 8 uur; De duivel in de fles. DRIEWEGENPrijskaarting bij J. P. Klaassen. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: The Quiet man. ZAAMSLAG: Ned. Herv. kerk, 7.30 uur: Zanguitvoering. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 3 uur: Detective Story; 2 uur: De duivel in de flea; 4.30 uur: Detective Story. Concertgebouw, 8 uur: De duivel in de fles. Café Ostende, 7 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 4.16 uur: The Quiet man; 8 uur: Dr Holl. CANDID AATS-EXAMEN THEOLOGIE. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het can- dldaats-examen theologie, de beer W. J. Koole te Middelburg. Een Zuidslavische hoer, een zekere Zivadin Radojevitsj is door een Zuidslavisch gerechts hof tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionnage voor Roemenië. Tien medebe- klaagden kregen straffen van 6 maanden tot 12 jaar. INDISCHE MOEDER SLOEG HAAR BABY DOOD. V/i Jaar geëist. Voor het Amsterdams gerechts hof heeft de procureur-generaal, mr. J. F. Hoeffelman, Vrijdag ochtend 1% jaar gevangenisstraf plus voorwaardelijke ter beschik kingstelling geëist tegen het 25- jarige Indische meisje E. E. W., die op 12 Mei j.l. in Utrecht één harer babies zo zwaar mishandel de, dat het op slag dood bleef. Het meisje is getrouwd met een Nederlander, die op de bewuste dag in een ziekenhuis verbleef. De familie woonde in behoeftige omstandigheden in één gehuurde kamer. Behalve het oudste kind had het echtpaar een tweeling, die nog geen jaar oud was, een jongen en een meisje. Dit meisje is het slachtoffer geworden van 'n vlaag van grote drift of waan zin van haar jeugdige moeder, die het kind, toen het niet ophield met huilen, met een dekenklem herhaaldelijk op het hoofd sloeg, het kind tenslotte opnam en het met de borst zó krachtig tegen de houten rand van het ledikant je drukte, dat de wervelkolom brak. Het was meteen dood. Beslui teloos legde de moeder, die haar vierde baby verwachte, het kind je terug in het ledikant Pas de volgende dag vertelde ze een buurvrouw wat er gebeurd was. De politie werd gewaarschuwd en de vrouw in hechtenis geno men. Ze verblijft thans in 'n ob servatiekliniek in Utrecht, waar haar vierde baby inmiddels is geboren. Eind September heeft ze voor de Utrechtse rechtbank terecht gestaan. Ze werd veroordeeld tot 2 jaar plus voorwaardelijke ter beschikkingstelling. Van dit von nis tekende ze hoger beroep aan, omdat ze de straf te zwaar vond, zo vertelde ze Vrijdagmorgen de president van het Amsterdamse gerechtshof. Twee getuigen a décharge ga ven het hof een inzicht in de be hoeftige jeugd van de verdachte en de bijzonder moeilijke om standigheden, waaronder ze deze zomer in Utrecht leefde. De procureur meende, dat er aanleiding was verdachte een iets minder lange gevangenisstraf op te leggen. Hij vroeg daarom IV2 jaar. De voorwaardelijke terbe schikkingstelling wilde hij haar opgelegd zien met een proeftijd van 3 jaar. Als raadsvrouwe bepleitte mevr. E. C. C. BollLion uit Amers foort clementie. Het hof zal uitspraak doen op 31 December a.s. Gisteravond werd door de L.J.G. afd. Axel in „Het Cen trum" haar jaarvergadering ge houden. In het begin van dit jaar kon tengevolge van de waters nood de feestelijke bijeenkomst geen doorgang vinden en ook thans wenste het bestuur bij het opvoeren van nen toneelspel geen klucht en werd gezocht naar een toneelspel, dat de geest van de ramp volkomen weergaf. Dit werd gevonden in het door drs L. Lockefeer geschreven to neelspel „Springtij", een spel van leed, strijd, moed en offervaar digheid. Toen de heer Jac. de Feijter Jz. de avond opende met een harte lijk welkomstwoord, was „Het Centrum" tot de laatste plaats bezet Direct daarop werd aangevan gen met het zeer afwisselend programma dat geopend werd met een declamatie van mej. S. de Putter, waarna het L.J.G.-or- kest uit Hoek een aantal num mers van het welbezette reper toire ten gehore bracht. Dit or kest was met enige Axelse leden versterkt en maakte een uitste kende indruk. Vooral omdat liet uit zijn midden ook nog een aan tal zangeressen, mitsgaders een 14-jarige jodelaarster, mej. Teu- neke Wolfert uit de N.-Neuzen polder uit haar midden voort bracht. Tussendoor trad ook nog op de 6-jarige Corrie de Feijter Cd., een peuter die op zeer on gekunstelde wijze een aardig ge lichtje vertolkte. Ook het L.J.G.-dameskoortje bracht nog op correcte wijze eni ge vlotte liedjes. Met een harte lijk gezongen tot wederziens nam dit koortje afscheid. Na een prachtig en kleurrijk „Lintenspel" dat op verschillen de volksliederen door een achttal jonge dames werd vertolkt, trad de pauze in, waarin een geslaag de verloting werd gehouden. Na de pauze kwam de „clou" van deze avond, zijnde de opvoe ring van het aangrijpend toneel spel „Sprinetij", een spel van de watersnood in drie bedrijven van drs L. Lockefeer uit Hulst. Vóór de aanvang van dit aan grijpende stuk vol levende reali teit pn het boerenleven 70 echt vertolkend, werd door drs Locke feer de strekking en inhoud uit eengezet, omdat hier en daar e*i- ge critische opmerkingen waren gerezen. Zonder zijn werk «11 als een kunstwerk te willen be stempelen, is het toch een feit, dat al wat onecht is, nooit .kunst" kan zijn. Al is een harde en sarcas tische oude boer, die nu niet be paald godsdienstig is aangelegd, togeschakeld in het gegeven, dat zich hier op dramatische wijze af speelt, dat neemt niet weg, dat zijn eigen huisgenoten en vooral zijn lief dochtertje stelling daar tegen nemen. Prachtige momenten maakten deze opvoering tot een glorieus succes. Allen brachten op de beste wij ze dit boeiende rampvolle stuk tot uiting, vanaf de verjaardags avond in de stormnacht tot aan de gelukkige en toch nog bevre digende ontknoping. Alle lof aan spelers, de schrij ver en de kundige regie van de heer Sol die de L. J. G.-avond sa- men tot een onvergetelijke suc cesavond maakten. Op het Leeghwaterplein te 's-Gravenhage is Vrijdagavond omstreeks half zeven een tram van lijn 4 ingereden op de voor ste van een 4-tal goederenwa gons die daar rangeerden. Er werd een vrij grote ravage aan gericht, doch persoonlijke on gevallen deden zich niet voor. De 4 goederenwagons werden opgeduwd door een locomotlei Bij het Leeghwaterplein wordt het spoor gekruist door lijn 4. Vermoedelijk merkte de be stuurder van de tram de goe derenwagons te laat op, waar door hij de botsing niet meer kon voorkomen. De motorwagen van de tram werd in elkaar ge drukt, zodat het een wonder mag heten dat niemand is ge wond. Het tramverkeer was een uur gestagneerd. De politie heeft de zaak in onderzoek. In Hollywood is na langduri ge ziekte op 73-jajrige leeftijd overleden Hector Sarno, één der eerste acteurs uit de tijd van de stomme film.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2