Naar een verwezenlijking van de economische-unie der Benelux-landen CHINEZEN WIJK Indonesië Wat brengt de Radio? Binnenkort opening proces tegen Beria POPENT GEVONDEN VOORWERPEN Cn US» «Song Nieuw vliegrecord in Amerika AGENDA: De watersnood-slachtoffers Brits koninklijk paar op de Fidji-eilanden aangekomen Vliegtuigongeluk op Goeam Ter dood veroordelingen in Poleu WAAR BLIJVEN DE RODE SPRUITJES? TWEEDE BLAD Vrijdag 20 December 1953 9e Jaargang No. 3027 Minister Zijlstra optimistisch en realistisch TREFFEN TUSSEN LEGER PATROUILLE EN BENDEN. doodt rat en m^jis DE VRIJE ZEEUW Wanneer in de bijeenkomst van ministers der Beneluxlandlen, die in Januari te Brussel zal worden gehouden, op de drie in Lu xemburg behandele punten tot een voldoende oplossing wordt ge komen, dan zal de verwezenlijking van de economische unie van België, Nederland en Luxemburg, die medio 1952 stagneerde, kun nen worden voortgezet. Men kan dan over kunnen gaan tot het voorbereiden van de sluiting van de sluiting van de economische unie. Daarvoor zal nog veel voorarbeid nodig zijn, met name ten aanzien van de monetaire unie. De minister van Economische Zaken, professor dr J. Zijlstra, liet in een persconferentie een vrij optimistisch betoog ho ren over Benelux, meer in het bijzonder over de resultaten van de op 9 December te Luxemburg gehouden conferentie der minis ters van de Beneluxlanden. Hij zei evenwel voldoende rea listisch te zijn, om te zien, dat er in de toekomst zeker nog, wel eens moeilijkheden zullen ko men, majar het thans bereikte positieve resultaat kan niet meer worden ongedaan gemaakt. Een te niet doen van hetgeen met Be nelux thans is bereikt, zou voor de beide economieën schadelijker zijn dan het tot stand komen van de economische unie. Prof. Zijlstra gaf in de aanvang van de bespreking een korte uiteenzetting van de geschiedenis van de Benelux. Wat Benelux aan ervaringen heeft gegeven, is misschien ook van belang voor anderen. Hij noemde Benelux een leerschool voor de intergratie. De eerste faze lag in de oorlog, toen de Benelux-gedachte werd ontwikkeld op papier. De tweede faze nam een aanvang in 1945. Het bleek toen, dat alles niet zo eenvoudig was. De eerste grote moeilijkheden sproten voort uit het feit, dat de posities van Ne derland en België zeer verschil lend waren. België is op een an dere wijze uit de oorlog geko men dan ons land. De Nederland se volkshuishouding was defici tair. De Belgische had een over schot. Dat gaf grote moeilijkhe den. In de tweede faze van 1945 tot 1952 heeft ons land zich op verrassend snelle wijze hersteld. Twee belangrijke dingen noem de hij uit die periode. Vooreerst de inwerkingtreding van de ge meenschappelijke douane-unie. In de tweede plaats het tot stand komen van de voor-unie. Het wa ren twee belangrijke stappen, die de verwachting deden ont staan, dat de sluiting van de unie kon worden voorbereid. Toen kwam het concurrentie- vraagstuk aan de orde. Er was een divergentie tussen het loon- en prijspeil in België en dat in Nederland. Dit probleem ging spelen in September van het vorig jaar tot nu toe. Hier werd men geconfronteerd met de merkwaardige asymme- tri der Nederlandse en Belgi sche economieën. In Belgie toch lag het accent op de zware industrie en daar naast op de industrie van de ▼erbruiksgoederen. In Nederland lag het accent anders. Daar is d- zware industrie van geringe re omvang. Het loonpeil, dat in België draagbaar was door de zware industrie, was vrij hoog. Nu is het loonpeil zich in België gaan aanpassen aan het hoge loon peil van de zware industrie. In Nederland heeft de economische feitelijkheid meer politiek ge dicteerd. Wij kregen een loon peil, dat zich, zoals in België niet heeft moeten richten op 'n industrie, die geprofiteerd heeft na de oorlog. Zo ontstonden ver schillen in prijspeil. Die ver schillen speelden zich af in sec toren, die wij gemeenschappe lijk hebben. CONCLUSIES. Minister Z-ijlstra kwam na de ze uiteenzettingen tot de vol gende conclusies: 1. Het verschil in loonpeil is in de practijk een minder be langrijke barrière voor de eco nomische integratie, dan men wel eens geneigd is in theorie te aanvaarden; 2. In een zich vormende eco nomische integratie moet men zich bewust de moeilijkheden van de partner onder de ogen zien en een oplossing trachten te vinden, ook al brengt dit een offer met zich mee. Men moet bereid zijn de moeilijkheden ge zamenlijk te dragen; 3. Wanneer er een dergelijke situatie is, dat er steun wordt gevraagd van de partner, dan moet die steun tijdelijk en in cidenteel zijn. Deze 3 punten vormden de leidende gedachte bij de bespre kingen in het laatste jaar. Zij hebben tot een aanvankelijk be vredigende oplossing geleid. De minister merkte daarbij op, dat men zich in de bijeenkomsten Brussel en Luxemburg niet heeft bezig gehouden met enige moeilijkheden in enige bedrijfs tak. De incidentele en tijdelijke hulp aan België heeft gewerkt en heeft de belangrijke vrijma king van 't handelsverkeer niet aangetast. In de industriële uit voer waren 10 tot 15 procent van de sectoren er bij betrokken. Van die sectoren werden maar enkele procenten ongeveer 10 in de orde van grootte afge remd. Minister Zijlstra sprak hier van een bevredigende oplossing. Natuurlijk heeft de gunstige conjuctuur hierbij een rol ge speeld. Hij realiseerde zich, dat er wel niéuwe moeilijkheden kunnen ontstaan, bij een terug gang van de conjunctuur. Maar teruggaan is moeilijker dan vooruitgaan op dit ogenblik. Naar zyn stellige overtuiging is thans een punt bereikt, dat men over het moeilijke punt heen is. Al zullen er nog moeilijkheden zijn op te lossen, de problematiek wordt iets gemakkelijker. Als resultaten van de bespre kingen in Luxemburg noemde minister Zijlstra de gemeen schappelijke externe en mone taire economische politiek en de liberalisatie van het kapitaals- verkeer in Benelux. De eerste noemde hij een ver heugend resultaat. Na door de parlementen te zijn geratifi ceerd moet het protocol tot stand komen binnen 2 jaar. Die periode zal nuttig kunnen wor den gebruikt voor de technische uitvoering. Er is een beperking: die goederen, die in het interne Beneluxiverkeer aan enige be perking zijn onderworpen (bijv. in de agrarische sector). Men zal hier moeten nagaan welke consekwenties het gezamenlijk optreden naar buiten heeft. De belangrijkheid van dit gezamen lij koptreden kan niet genoeg worden onderstreept, aldus mi nister Zijlstra. REËEL, ESSENTIEEL EN SPYCHOLOGISCH. Het bepaalde met betrekking tot het kapitaalverkeer vormt 'n essentieel onderdeel van de eco nomische unie. In de conferen tie te Luxemburg is vastgesteld, dat beide landen grote waarde hechten aan de liberalisatie van het kapitaalverkeer. Het was voor het eerst, dat zulks zo werd uitgesproken. Dit punt zal nog nader door experts worden uit gewerkt. Tenslotte was het derde punt dat van de openbare aanbeste dingen. Naar aanleiding van hem gestelde vragen zei minister Zijlstra nog ten aanzien van de gemeenschappelijke handelsver dragen, dat de periode van twee jaar als streefdatum is gesteld. Hij merkte nog op, dat de ver schillen in bewuste politiek van Vv.el minder belang zijn dan het verschil in de economische rea liteit. De Nederlandse economische politiek is ontstaan uit de rea liteit, met medewerknig van al le politieke partijen. Nu is die realiteit een andere. „Wij gaan nu rustig uitzoeken welke loon politiek de beste is. Maar die loonpolitiek zal realistisch zijn". Minister Zijlstra zei op een andere vraag, dat aanvankelijk zekere overgangsbepalingen bij de economische unie mogelijk zijn. De belangrijke voordelen van de economische unie zijn voordelen in de „long run". Iedere momentopname geeft 'n valse impressie. Hij verwachtte, dat de loonverschillen in de eco nomische punie zullen gaan af slijten. Er is een wisselwerking, die zulks zal beïnvloeden. Het gelijktrekken van het loonpeil achtte hij wel wenselijk maar niet essentieel voor een econo mische unie. EUROPESE ECONOMISCHE UNIE. Is bij een eventuele Europese economische unie Benelux niet meer nodig? Minister Zijlstra beantwoordde die vraag ont kennend. Het blijft van belang hier een unie van 3 leden te hebben want de discussies ster ven bij een mogelijke Europese economische unie niet uit. Voor een politiek en economisch evenwicht is het van belang dat men niet alleen grote machten heeft maar ook een bemiddeling van enkele. Op een andere vraag ant woordde hij, dat een eventuele insluiting van de Congo en W— Indië nooit als onmogelijk van de hand is gewezen. Tenslotte zei minister Zylstra, dat het tot stand komen van de economische unie van groot be lang is. Zy is één van de primai re doeleinden van de Nederland se economische politiek. TERNEUZEN. De korpschef der gemeente politie te Terneuzen maakt be kend, dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen. Glacé handschoen, Emmlaan 26; paarlen collier, R. Dees, Baandijk; rode sjaal, Baandijk 85; kinderportemonnaie, Schel- dekade 59; Indisch zilveren schakelarmbandje, Walstr. 11; muntbiljet, Tholensstr. 75; 2 spaarbankzegels, Baandijk 32; 6 spaarbankzegels, Baandijk 85. Aan het bur. van pol. zijn te bekomen: 1 paar zw. dames gla cé handschoenen, rood-witte kinderwant, rode want, zakhor loge, zw. rechter kinderschoen tje, lampekapje, zakkam, gele glacé dameshandschoen, alpino muts, zilveren kinderarmbandje met inscriptie, 2 sleutels in etui, lederen damestas, padivinders- riem, glacé herenhandschoen. In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. 113) (Nadruk verboden). Moeder Fong boog zich over haar zoon. „Als het huwelijk niet deugt, is het beter, dat het nu is gebeurd dóin later. Het is goed, dat je het bijtijds hebt gemerkt. Ah-Tong," zei zij beslist, „ik wist, dat het geen meisje voor je was, maar je hebt niet willen luisteren. Luis ter naar mijn woorden, als je nu beter bij zinnen bent, je zal haar vergeten. Zij is geen traan waard.'1 „Laat mij met rust," was alles wat Freddie zei. De volgende dag ging hij uit de stad weg. Elsie hoorde alleen de blote fei ten van Tom, omdat hij zich voor de hele geschiedenis schaamde. „Elsie," zei hij, „ik heb het nu erg druk met werken voor mijn cursussen. Ik ben bang, dat ik geen tijd meer zal hebben voor mijn Chinese lessen." Toen Elsie thuiskwam, zag me vrouw Yang aan haar gezicht, dat er iets mis was en vroeg haar vriendelijk wat er gebeurd was. „Hij komt helemaal niet meer." „Maar Elsie, nu ben je toch heus erg dom." „Wat wilt u dan dat ik doe? Naar hem toegaan en zeggen, dat hij met mij moet trouwen? Nee, Tom is veranderd." „Je wilt hem erg graag hebben is het niet?" Elsie bloosde. Zij had ondanks alles pas beseft hoe graag zij hem wilde hebben toen zij vreesde, dat ze hem zou verhezen. De volgende morgen kwam er een brief van haar moeder. Er was een brief aan mevrouw Yang bij ingesloten waarin zij haar vele malen bedankte voor haar gastvrijheid voor Elsie in een vreemd land. „Ik maak mij bezorgd over het huwelijk van mijn doch ter" (vervolgde de brief). „Zij is meerderjarig en als u een geschikte jonge man op het oog hebt, zal ik uw hulp zeer op prijs stellen. Behandeld haar als uw eigen dochter en u zult de eeuwige dankbaar heid van een moeder verdie nen. Uit wat Elsie mij schrijft, is het mij of ik u al ken. Ik leg het geheel in uw handen en met wat u doet zal ik mij verenigen." Door de Amerikaanse lucht macht is te Washington meege deeld, dat maj. Charles Yeager met een experimenteel, door ra ketten gedreven vliegtuig, een snelheid heeft behaald van „meer dan 1600 mijlen per uur" (ongeveer 2450 km), bijna 2% maal de snelheid van het ge luid. Dit is de grootste snelheid, die voor zover men weet, ooit „door enig vliegtuig of mense lijk wezen ergens ter wereld is bereikt", aldus de aankondiging. Een verlaat bericht uit Tjili- tjap meldt, dat een legerpa trouille van het Apri-bataljon 445 in de desa Tjigebret door 'n goed bewapende bende werd overrompeld. Twee militairen sneuvelden en 3 anderen werden zwaar ge wend. De verliezen aan de zijde van de bende konden nog niet worden vastgesteld. INSPECTEUR MOBRIG SUROJO BEVRIJD. In politieke kringen in Medan vernam Aneta, dat de inspecteur Lawrenti Beria, die 5 maan den geleden werd afgezet als hoofd van de Russische gehei me politie, zal zich op een spe ciale zitting van het Russische hooggerechtshof moeten ver antwoorden op beschuldiging van hoogverraad en anti-Sow- jet-activiteit. I Radio-Moskou, die dit Woens dagavond bekendmaakte, deelde mee dat 6 medeplichtigen, die in een door het bureau van de openbare aanklager gepubli ceerde tenlastelegging eveneens van hoogverraad worden be schuldigd, gelijk met de voor malige minister van Binnen landse Zaken zullen terecht staan. De openbare aanklager heeft, volgens radio-Moskou, het onderzoek naar het optreden van de groep voltooid. Beria en de 6 anaeren hadden inmiddels hun schuld bekend. Het is nog niet bekend, of het proces openbaar zal zijn. Is het aat wel, dan kan het mogelijk worden gehouden in de grote zuilenzaal van het huis der vak verenigingen in Moskou, waar reeds eerder grote processen werden gevoerd en waar in Maart j.l. Beria deel uitmaakte van de erewacht om het lijk van Stalin, dat toen daar stond op gebaard. Westelijke waarnemers gelo ven, dat de enig mogelijke straf voor Beria en de meeste van de medebeklaagden is: de dood voor het vuurpeleton. Beria werd in 1938 na een reeks zuiveringsprocessen door Stalin tot hoofd van de gehei me politie benoemd, met volle dige bevoegdheid om de „zuive raars te zuiveren". Van zijn 2 onmiddellijke voorgangers was er één, Henry Jagoda, terecht gesteld na een groot proces. De tweede, Jezof was afgezet en naar toen gemeld werd in stilte „gelikwideerd". Toen Malenkof in Maart j.l. premier werd, was Beria de tweede man in het drieman schap, waarvan voorts Molotof deel uitmaakte. Beria zelf had voorgesteld Malenkof tot pre mier te benoemen. De bekendmaking over Beria een verrassing. Het bericht, dat Beria zich tenslotte wegens hoogverraad zal moeten verantwoorden, heeft te Moskou het effect gehad als van een bominslag. Sinds hij 5 maanden geleden onverwachts werd gearresteerd had men niets meer over Beria verno men en men vermoedde reeds, dat de zaak in de doofpot was gestopt. Men was deze mening te meer toegedaan, nu de Sow- j et-Unie zich wat het binnen land betreft beijvert om de le vensstandaard te verhogen on op het gebied van de buiten landse politiek zich bezighoudt met een grote diplomatieke be drijvigheid. Men vraagt zich thans af, of het aangekondigde proces open baar zal zijn dan wel met ge sloten deuren zal worden ge voerd. Ook in officiële Amerikaanse kringen toont men zich verwon derd over het feit, dat de Sow- jet-leiders de zaak-Beria naar voren hebben gebracht, nu de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" op handen is. van de mobiele brigade, Surojo, in November 1953 door het le ger in Peudada werd bevrijd. inspecteur surojo werd door de benden gevangen genomen toen nij als commandant van een compagnie MoDrig na 13 uur strijd tegen de benden op 6 No- vemoer 1953 in Meureudu te heDben geleverd, gedwongen was zich naar de kust terug te irekken en daarna achter is ge- Dleven om dekking te verlenen aan een deel van zijn man- scnappen, die met prauwen de terugtoent ondernamen. Daarna weru inspecteur Surojo als ver mist opgegeven. SIT-DOWN-STAKING VAN SUIKER ARBEIDERS. Woensdag en Donderdag zijn de 750 arbeiders bij de suiker- iabriek „Rendang" in Koedoes tot een sit-down-staking over gegaan die een uur heeft ge duurd. Genoemde staking stond in verband met de eis van de sui kerarbeiders om H. van Lissen en M. J. Brassings, leden van de vakvereniging van arbeiders bij de suikerindustrie, weder in dienst te nemen. De staking zal op grotere schaal worden herhaald indien de eerste staking geen resulta ten oplevert. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur:Detective Story. AXEL: Het Centrum, 7 uur: Opvoering springtij L.J.G., afd. Axel. MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur:Detective Story. Concertgebouw, 8 uur: De duivel in de fles. DRIEWEGENPrijskaarting bij J. P. Klaassen. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: The Quiet man. ZAAMSLAG: Ned. Herv. kerk, 7.30 uur: Zanguitvoering. ZATERDAG 19 DECEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Waterstan. den; 9.40 Gram.; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 P'ranse chansons; 10.30 Gram.; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gram.; 12.03 Orkest; 12.30 Mededelingen; 13.00 Nws.; 13.20 Orkest; 14.00 Boekbespre king; 14.10 Gram.; 14.20 Eng. les; 14.40 Koor; 15.00 Kunst; 15.35 Orkest; 16.00 Gram:; 16.30 Causerie: 17.00 Voor de jeugd; 17.55 Sport; 18.00 Lichte muz.; 18.15 Joum. overzicht; 18.25 Or kest; 18.45 Buitenl. correspon denties; 19.00 Nieuws; 19.10 Gr.; 19.20 Pari. overzicht; 19.30 Gr.; doos 90 ct Elsie las de brief en gaf hem aan mevrouw Yang. Mevrouw Yang las hem en zei met een brede glimlach: „Nu ga ik aan het werk.'1 II. Het Vrouwencomité zou in de week vóór Kerstmis een drie daagse collecte houden. De voor bereidselen tot die collecte brach ten Tom en Elsie weer een paar dagen bij elkaar. Elsie liet haar lessen schieten en kwam vroeg in de Chinezenwijk, en weldra wa ren zij genoegelijk aan het pra ten over het werk, hoewel Tom enige tijd nodig had om weer los te komen en geheel ongedwongen tegen haar te zijn. Hij zag hoe zij soms met een verwijtende en toch zachte blik naar hem keek, en hij vroeg zich af of hij niet verkeerd had gedaan met van haar weg te blijven. Elsie nam aan de straatcollecte deel, vervuld van gloeiende va derlandsliefde en romantiek. De collecte besloeg het grootste deel van de middenstad en had als centrum de Zevenenvijfstigste Straat en Fifth Avenue. Alle Chi nese restaurants gaven hun me dewerking en stelden zich be schikbaar als rustplaatsen voor de meisjes, die in hun straten werkten. Het publiek was vrijge vig in de dagen voor Kerstmis en men kreeg gemakkelijk in een paar uur een bus vol kleingeld en bankpapier. Het weer was vochtig en bitter koud en het zag er uit of het zou gaan sneeuwen. Terwijl Elsie bij ge ingang van de Ondergrondse stond, blies de Noordenwind dwars door haar heen. Zij was niet verlegen zoals de andere meisjes. Zij rammelde luid met haar bus en riep: „Geeft u iets voor China alstublieft!" Haar stem en haar in de wind wuiven de haar trokken de aandacht en de mensen bleven staan em naar haar te kijken. De collectanten merkten al spoedig, dat Fifth Avenue in de omgeving van de dure winkels de ongunstigste plaats was, dat er wSnig geld te verwachten was van een dame met een kostbare tas, en dat de minder goed geklede mensen bij de ingangen van de Ondergrond se veel vrijgeviger waren. Maar Elsie bleef niet op één plaat staan. Zij vlooog van de ene kant van de straathoek naar de andere om zoveel mogelijk gevers op te vangen. Het begon harder te vriezen en zij had geen gevoel meer in haar vingers, maar zij was bezield en gelukkig, en zij merkte het nauwelijks. Op de laatste avond van de collecte waren er honderden ge vulde bussen. Toen Elsie met Eva in het lokaal in de Zevenenvijf tigste Straat terugkwam, zaten daar mevrouw Yang en andere dames met blijde gezichten over de resultaten te praten. Elsie kwam trots rammelend met een volle bus binnen. Tom wachtte op Eva. (Wordt vervolgd). 20.25 De gewone man; 20.30 Causerie; 20.50 Gram.; 21.00 Ge- var. progr.; 21.50 Causerie: 21.55 Actualiteiten; 22.00 Wedstrijd in sterke verhalen; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.22 Piano; z3.40 Orkest. HILVERSUM II; 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gram.; 8.00 meuws; Ö.18 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders; 11.35 Piano; 12.00 Orkest; 12.30 Mede- üenngen; 12.33 Gram.; 13.00 nieuws; 13.15 Varia; 13.20 Ork.; 13.45 Sport: 14.00 Orkest; 14.25 mes progr.; 14.50 Volksdansen; 15.15 Causerie; 15.30 Dansmuz. 16.00 Orkest; 17.00 Weekjourn.; 1/.30 Jam Session; 18.00 Nieuws; 18.20 Lichte muz.; 18.40 Rege ringsuitzending; 19.00 Art. staal kaart; 19.30 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Gev. progr.; 22.00 ooc. commentaar; 22.15 Lichte muz.; 22.40 Hoorspel; 23.00 Nws.; 23.15 Verzoekprogramma. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; iJ.UÜ Nieuws; 13.15 Gram.; 14.10 oeiaardconcert; 14.30 Gram. 15.15 Ethnologische muz.; 16.00 uram.; 16.45 Eng. les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 18.30 Voor ae soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.45 Causerie; 21.15 Ac cordeon; 21.30 Gram.; 21.45 Ac cordeon; 22.00 Nws.; 22.15 Ver zoekprogramma; 23.00 Nieuws, -3.uo Dansmuziek. TERUG NAAR NORMALE ZIEKENFONDSINSCHRIJ VING. De Ziekenfondsraad heeft aan de fondsen verzocht de registra tie van watersnood-slachtoffers met ingang van 3 Januari 1954 stop te zetten en tot de normale mscl.rijvingregelingen terug te keren. zoals bekend is, bestaat tot dusverre met het oog op de ge neeskundige verzorging van wa tersnood-slachtoffers een regi stratie van deze personen, ge- evoeueerd of niet, bij de alge mene ziekenfondsen. Hoewei een mnds dus bij de toelating tot de trijwillge verzekering van deze personen de bij het fonds ge- oruikelijke voorwaarden kan stellen, heeft de raad de fond sen dringend aanbevolen, hen, iie vóór de watersnood ver plicht of vrijwillig verzekerd waren en zich daarna als verze kerde lieten registreren, zonder oeperkende voorwaarden voor 'n vrijwillige verzekering in aan merking te laten komen. De fondsen zullen de premie voor de vrijwillige verzekering voorts wederom zelf bij de verzekerden incasseren. Tenslotte heeft de Zieken fondsraad besloten, dat de bij slagregeling voor de honorering van de medewerkers uit de ge troffen gebieden nog eenmaal, met 3 maanden dus over het le .twartaal van 1954, wordt ver lengd. Dit betreft huisartsen en specialisten, apothekers, vroed vrouwen en heilgymnasten- masseurs uit de getroffen ge bieden, ongeacht of zij ge ëvacueerd zijn of niet. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburg zijn Don derdag aan boord van de „Go. thic" op de "Fidji-eilanden aan gekomen. Nadat de stamhoofden van de eilandengroep de hoge gasten met een oud ceremonieel hadden uitgenodigd, aan land te gaan, voer het koninklijk paar met een bark naar de aan legsteiger van Soeva, de hoofd plaats, waar duizenden bewo-i ners voor een enthousiaste ont vangst zorgden. Bij een plechtigheid in het Albert-park, waar de koningin en de prins bij aankomst door de ongeveer 1000 aanwezige eilandbewoners in kleurige kle derdracht werden begroet met de kreet „tama", werd koningin Elizabeth eerst door vrouwen als symbolische gift een walvis- tand aangeboden. Daarna boden stamhoofden walvistanden aan. Vervolgens werd met groot ce remonieel een drank bereid uit een kawawortel, waarvan de ko ningin en prins dronken. Een 4-motorige Amerikaanse bommenwerper van het type B- 29 is Woensdag kort na het op stijgen van de luchtbasis An derson op het eiland Goeam in brand geslogen en op een groep huizen nabij het vliegveld neer gestort. Twee gezinnen, 16 per sonen, onder wie 5 kinderen, vonden de dood, terwijl 17 per sonen verwondingen opliepen. Naar uit berichten in Poolse dagbladen blijkt, heeft 'n Poolse militaire rechtbank te Krakau een man ter dood veroordeeld en 4 anderen tot gevangenis straffen, variërend van 10 tot 15 jaar, wegens hun lidmaat-, schap van „een bende terroris ten". De bende zou verschillende moorden begaan hebben onder andere op leden van de staats veiligheidsdienst en op de com mandant van de militie te Ko- nioe„. In 1951 reeds werd melding gemaakt van het feit dat een Dordrechtse zaadhandel en kwekerij (firma Vreeken) er in geslaagd was rode spruitjes te kweken. Menigeen zal zich in deze maand, waarin spruitjes gaarne plegen te worden gecon sumeerd, hebben afgevraagd waar nu die beruchte rode spruitjes toch wel blijven. Men ziet ze nog niet op de markt. Desgevraagd deelde de firma aan het A.N.P. mede, dat thans voor particulieren kleine pakjes zaad in de handel zijn gebracht. Er zijn verleden jaar kleine hoe veelheden van de groente in circulatie gebracht om de re actie van het publiek te kunnen nagaan. Naar de firma mede deelde is deze gunstig, al blijft het altijd een kwestie van smaak. Hoewel de stamhouders spruitkool en rode kool zijn, doet de smaak aan geen van deze beide koolsoorten denken. Ook bij de tuinders bestaat voor het zaad belangstelling, doch de hoeveelheid zaad is thans nog te gering, om aan de vraag van de tuinders te vol doen. Op haar proefkwekerij heeft de firma evenwel een be hoorlijke oppervlakte uitsluitend voor de zaadwinning gereser veerd, zodat zij hoopt in Aug- September 1954 zoveel zaad te oogsten, dat tot verkoop aan de tuinders kan worden overge gaan. Inmiddels is het zaad reeds in kleine pakjes niet alleen in Ne derland maar ook via agenten in Zwitserland, Frankrijk en België verkrijgbaar gesteld. Het volgend jaar hoopt men in staat te zijn dit zaad ook naar Ameri ka uit te voeren.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 5