Contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming over de afsluiting der zeegaten Binnenlands nieuws Het offer van Svitjold Propaganda- en contactbijeenkomsten C.B.T.B. en gecombineerde org. O. Z.-VI. Het decorum in de raads zaal van Rotterdam wordt niet geschaad Snijders-medaille uitgereikt aan lt.-gen. Aler kdieuststeiiing kruiser J)e Zeven Provinciën" Prinses Armgard 70 jaar ZEG MAAR: IKE Rede van Hammarskjoeld te Londen DE NIEUWE HUREN DE KABINETSCRISIS IN VIETNAM j AARDENBURG. CLINGE. EEDE. KOEWACHT. VLI3SINGEN. ZAAMSLAG. NIEUW NAMEN. SLUISKIL. ZUIDDORPE. Ytfsmw* I y*- Verschenen is het jaarverslag van de contact-commissie voor natuur- en landschapsbescher ming over 1952/1953. Daaruit blijkt dat de ramp van 1 Februari waarschijnlijk vér strekkende consequenties zal hebben, ook op het werkterrein der contact-commissie. Zij denkt hierbij niet alleen aan de natuur terreinen, die verloren gingen, zoals de befaamde inlagen en karrevelden op Schouwen, eens een van de rijkste vogelterreinen van ons land. Zij denkt hierbij evenmin aan de compensatie, die hiervoor misschien gevonden kan worden in de nieuwe kreken, die op de plaatsen van de dijk doorbraken op Schouwen zijn ont staan. Ook heeft zij niet het oog op de reconstructie van het land schap in de noodgebieden, die een gevolg zijn van de herverka velingen. Dit alles zijn zeer in grijpende werken, maar veel ver der* reikt een eventuele afslui- De kwestie roken of niet roken voor Rotterdamse raadsleden na vier uur 's middags of half tien 's avonds in de raadszaal is opge lost door de herstemming van gistermiddag, die nodig was ge zien het staken der stemmen eni ge weken geleden. De rooklief- hebbers hebben nu het loodje ge legd, want zij zijn overtroefd met 24 tegen 13 stemmen. De eerste stemming was, zoals gemeld 17 tegen 17. Het decorum van de raad van Rotterdam ter tafel gebracht door burgemeester mr. G. E. van Wal- sum en mr. A. C. W. Beerman (C.H.U) zal dus niet worden ge schaad. De heer J. Schaker (com munisten en partijlozen), die het voorstel ter tafel had gebracht, probeerde nog zijn eventuele te genstemmers van tevoren tot an dere gedachten te brengen, o.m. door de aandacht te vestigen op de toestand in „de stad van deco rum, Den Haag", doch zonder resultaat. ting van de zeegaten, die het ka rakter van Nederland als delta gebied grondig zal wijzigen. De gevolgen daarvan zullen zeker niet beperkt blijven tot de onmiddellijke omgeving van de zeegaten zelf, de vraag stukken van waterbeheersing en bevloeiing, die hiermee samen hangen kunnen consequenties hebben tot ver in het oosten en zuiden des lands. Het is dringend noodzakelijk, dat de natuurbescherming reeds in dit vroege stadium haar ge dachten laat gaan over de gevol gen van dergelijke ingrijpende veranderingen, opdat zij haar stem kan doen horen, zodra de plannen een vorm beginnen te vinden. Het bestuur van de contact- commisie heeft zich in enkele van zijn vergaderingen uitvoerig met dit vraagstuk beziggehou den en is tot de conclusie geko men, dat het wenselijk is een werkgroep in te stellen, die zich met deze problemen zal bezig houden. Over de samenstelling en de taak van deze werkgroep zal het bestuur zich nog beraden. Het Biesbosch-probleem is bij dit alles enigszins op de achter grond geraakt. Reeds maanden voor de ramp heeft de contact commissie er in adressen aan de Kamer de aandacht op gevestigd, dat de kostbare bedijking van het Biesboschgebied onverant woordelijk zou zijn, wanneer toch wordt overgegaan tot afsluiting van de zeegaten, waardoor de noodzaak van een dergelijke be dijking zou komen te vervallen. Beveiliging tegen stormvloeden is dan immers niet meer nodig. Wel zal bij een afsluiting van de meeste zeegaten de Biesbosch zijn getijden verliezen, maar nieuwe en interessante verschijn selen zullen optreden, wanneer in plaats daarvan het verschil in hoge en lage rivierstanden het gebied zal beheersen. Juist deze veranderingen zijn een weten schappelijke bestudering bijzon der waard. Daar in het vervolg het Biesbosch-vraagstuk als een onderdeel moet worden gezien van het veel grotere complex van problemen, dat door de nieuwe werkgroep zal moeten worden bestudeerd, heeft het be stuur besloten bij instelling van de nieuwe werkgroep tot ophef fing van de Biesbosch-werkgroep over te gaan. Namens de stichting „Generaal Snijdersfonds" heeft Donderdag middag in de Treveszaal van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat dr. ir. M. H. Damme de C. J. Snijdersmedaille uitgereikt aan luit. generaal-vlieger b/d I. A. Aler, oud-chef van de lucht machtstaf. Deze medaille wordt één keer in de drie jaar toegekend aan een Nederlander die zich in die perio de voor de luchtvaart bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. Zij werd in 1932 verleend aan gene raal C. J. Snijders en onderschei denlijk werden dr. Plesman ('35), dr. ir. M. H. Damme (1938) en Prins Bernhard (1950) met deze onderscheiding begiftigd. Met de toekenning van de me daille aan de oud-chef van de luchtmachtstaf beoogde de stich ting hulde te brengen aan de persoon van luit.-gen. Aler en in hem aan de gehele koninklijke luchtmacht, welke dit jaar 40 jaar bestaat. De datum 17 December was voor de uitreiking gekozen om dat op deze datum 50 jaar gele den de gebroeders Wright hun eerste vlucht maakten. De uitreiking werd o.m. bijge woond door Z.K.H. Prins Bern hard. De Iraakse regering heeft 9 Arabische dagbladen voor een jaar verboden. De reden van het verbod is niet bekend. Donderdagochtend heeft de commandant van de nieuwe kruiser „De Zeven Provinciën", kap.-ter-zee G. B. M. van Ekel, het schip, liggende bij de Rot terdamse Droogdok Mij. N.V. te Rotterdam, officieel in dienst gesteld. De bemanning stond „alle hens voor de boeg" aangetreden, toen op dat ogenblik de vlag, geus en wimpel werd gehesen, tezamen met de onderschei- dingsvlag van de waarnemende vlagofficier materieel. De tam boer en pijpers van de Mari nierskapel van de Koninklijke Marine bliezen de vaandelmars, waarna de kapel het Wilhelmus ten gehore bracht. De commandant hield daarna een toespraak. Schout-lbij-nacht Heringa heeft hierna koninklijke onder scheidingen uitgereikt aan bij de bouw van de kruiser betrok ken militairen en ambtenaren en leden van het personeel van de werf. De kruiser „De Ruijter", zal ®p 5 Januari a.s. uitvaren en een week nadat dit schip zal zijn teruggekomen, gaat „De Zeven Provinciën" een garantiereis maken naar de Nederlandse An tillen. Deze reis zal, naar ver wacht wordt eind Maart 1954 aanvangen. Gistermiddag- en avond ston den in het teken van deze ge combineerde vergaderingen, waarmede bedoeld zijn de jonge ren en vrouwen die in de zuster- of dochter-organisaties zijn ge organiseerd. Deze bijeenkomsten hadden -plaats in „Het Centrum" o.Lv. de heer C. de Putter. De middagvergadering werd ingezet met het zingen van Ps. 65 1, waarna de voorzitter de onberijmde 65ste Psalm voorlas en vervolgens voorging in gebed. De voorzitter deelde daarop mede, dat deze vergadering reeds in Februari zou hebben plaats gehad, ware de ramp niet tus senbeide gekomen en de geest van medeleven zulks toen had verhinderd. Spreker roemde in dit ver band de arbeid die door de Plat telandsmeisjes vol offervaardig heid voor de getroffenen werd gepresteerd en bracht namens deze laatsten daarvoor dank. Het woord was daarop aan ir. H. H. Smeenk uit Voorburg, die spreken zou over: „De Europese landbouw politiek, nationaal en in ternationaal bezien." De wensen t.a.v. de produc tieverhoging, de verlening van credieten zullen naar de mening van de inleider pas als de in vloed der organisaties gaat tanen hun verwezenlijking zien en wettigen derhalve de restric ties t.o.v. de import door tal van beschermende maatregelen. Nederland heeft vooral hinder van de prijsschommelingen en het geweldige surplus dat vooral in Amerika is ontstaan en reeds tot bedenkelijk verontrustende proporties dreigt uit te groeien. De noodzakelijkheid van de op voering van de productie en de veredeling van de akkerbouwge- Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, heeft he- den| de leeftijd van 70 jaar be reikt. De Prinses heeft zich aan feestelijkheden onttrokken en vertoeft in gezelschap van Prins Bernhard in Engeland om Kerstinkopen te doen. Glimlachend heeft president Eisenhower, op een vraag van een journalist ter persconferen tie, toestemming gegeven om hem in de krant, radio en tele visie „Ike" te noemen. Hij zeide van kindsbeen af aan die bijnaam gewend ge weest te zijn en er geen aantas ting van de presidentiële waar digheid in te zien. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft Donderdag in een toespraak te Londen verklaard, dat de we reld op alle manieren, in en bui ten de Verenigde Naties, moet proberen de spanningen in Euro pa en het Verre Oosten te ver minderen. Hammarskjoeld sprak op een internationale bijeenkomst van het Britse genootschap voor de Ver. Naties. Hij was Woensdag naar Londen gevlogen om de bij eenkomst te kunnen bijwonen. In Eisenhowers voorstel voor een wereldbank voor atoomener gie weerspiegelen zich de eigen lijke doelen van de Ver. Naties in het internationale leven, aldus Hammarskjoeld. wassen klemde na de oorlog meer dan ooit, ook in Denemar ken b.v. Wat wij zagen gebeuren was o.m. dat een vrijhandelsland als Amerika toch onze zuivel- export door invoerbelemmerin- gen in de weg trad. Veel lof voor minister Mansholt. Spr. bracht in dit licht vooral hulde aan het streven van libe ralisatie van minister Mansholt die sinds jaar en dag zich uit slooft. Veelal zijn wij niet be reid tot het brengen van offers die voor integratie noodzakelijk zijn en wat min. Mansholt vooral heeft nagestreefd, is, om de 16 landen een grote muur te leggen die de éénwording op econo misch gebied nader brengt. Het begrip hiertoe is echter verre afwezig en de politieke gemeen schap lijkt daardoor (ook t.o.v. het E.D.G.) militair gesproken verder af dan ooit. Het is Verder ook de verdien ste van min. Mansholt dat hij in Amerika heeft gepleit toch voorzichtigheid te betrachten. De enorme voorraden zijn n.l. een 2de gevaar. Amerika, met zijn veel inten siever productie, werkt nu met een graanprijs van 31,en be schikt momenteel over een tar- wevoorraad van ruim 20 mill, ton, genoeg voor Nederland om 20 jaar van te leven. Verder beschikken Amerika en Canada over 50 mill, ton mais, of 4 maal zoveel als in één jaar nodig is. Hierin schuilt een ern stige dreiging! Andere Amerikaanse landen als Argentinië voerden een zeer eigenaardige politiek en hielden de graanprijzen voor de boeren zo laag mogelijk, teneinde winst voor de industriële doeleinden van 50 tot 60 van staatswege daar bovenop te leggen. De no dige monopolieheffing is nodig tegenover de dumpingspolitiek, waartegen wij ons vanzelfspre kend dienen te beschermen. Waar een vlas-areaal van 30.000 ha voor ons land momenteel vol doende is en wij reeds meer sui ker produceren dan consumeren zodat wij feitelijk kunnen expor teren en t.o.v. de klei-aardappe- len de toestand zo is dat export alleen bij mis-oogst waarborg biedt, ligt een verschillende hef fing voot1 de hand en moet elk product worden afgestemd op de hier geldende prijs. I.v. m. met de internationale aspecten kon spr. geen al te rooskleurig beeld geven. Door de moeilijkheden, die wegens de grote voorraden dreigen, is momenteel een krach tig landbouwbeleid noodzakelijk opdat de Nederlandse land bouwer een redelijk bestaan kan veroveren. Na deze vlotte en zeer deskun dige rede volgde een korte pauze en daarna gedachtenwisseling waarbij de spreker verhelderen de antwoorden gaf t.a.v. de „Be nelux" en de kostprijzen. GEMEENTERAADSVERKIE ZING TE STAVENISSE. In Stavenisse zijn Woensdag gemeenteraadsverkiezingen ge houden. In totaal werden 697 geldige stemmen uitgebracht, waarvan op de gecombineerde lijst A.R. en C.H. 92, S.G.P. 198, Gemeentebelang 231 en P.v.d.A. 176. De zetelverdeling is als volgt: A.R.—C.H. 1 (2), S.G.P. 2 (2), P.v.d.A. 2 (1). (Tussen haakjes de zetelverdeling in de oude ge meenteraad). Boterfraude. Een 22-jarige jongeman uit Aardenburg liep een dezer dagen bij zijn poging om 10 kg roombo ter naar België te smokkelen te gen de lamp. De douane alhier nam de boter in beslag en de onfortuinlijke smokkelaar kon eerst na beta ling van een boete zijn weg ver volgen. Een zelfde lot onderging een 22-jarige landarbeider eveneens uit Aardenburg, die ook 10 kg roomboter naar België wilde smokkelen. Benzinesmokkel. De douane alhier bekeurde een dezer dagen een 29-jarige han delsreiziger uit Sint Niklaas, die op illegale wijze 40 1 benzine naar België trachtte uit te voeren. Hij kon de zaak bij schikking tegen betaling van een geldboete afdoen en was tevens zijn benzi ne kwijt. Propagandavergadering R.K. Middenstandsbond. Donderdagavond werd in „Sancta Maria" een propaganda vergadering gehouden van de R.K. Middenstandsbond. Deze vergadering stond onder leiding van de directeur J. Mol uit Bre da. Deze wees op het belang om als middenstander georganiseerd te zijn, omdat men dan krachtig staat zijn belangen te verdedi gen. Na een aangename gedachten- wisseling werden de leden aan gespoord ook de andere midden standers voor de organisatie warm te maken. De belangstelling was zeer ma tig. Aanbesteding. Door architect J- Plekkenpol te Breskens werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Eedeweg voor rekening van de heer Verschorre. Laagste inschrijver was de fa Roovers en Standaert te Eede voor ƒ20.044; hoogste Karelse en Behage te Groede voor ƒ20.765. De gunning werd aangehou den. Veesmokkel. In de nacht van Zaterdag op Zondag j.l. lagen douane-ambte naren verdekt opgesteld in de omgeving van Zuiddorpe, aange zien zij al geruime tijd onder verdachte omstandigheden de aanvoer van vee naar het grens gebied hadden geconstateerd. Op een gegeven moment zagen zij acht z.g. „opkomers", die smok- kelvee kwamen ophalen, dat op een der grensboerderijen was ge stald. Dat dachten althans de op komers, doch wie schetst hun verbazing toen hun bleek dat de stallen leeg waren De Belgische koper van het vee, die zich bij de opkopers be vond, bleef alleen achter, 'aange zien de anderen het zaakje blijk baar niet erg vertrouwden en de plaat poetsen. De koper van het vee haalde de boer uit zijn bed en toen ontspon zich een he vige ruzie. De douane-ambtena ren hoorden deze heftige woor denwisseling in het duister enige tijd aan en grepen toen zowel de koper van het vee als de land bouwer in de kraag. Bij het in gesteld onderhoek bleek dat reeds van Mei 1953 af regelmatig vee van de hofstede van de boer naar België was gesmokkeld. In totaal zou het hier gaan om een groot aantal stuks vee. Via de rijkspolitie kwamen de koeien (4 stuks, ter waarde van ongeveer ƒ2400), die de opko mers niet hadden aangetroffen, toch nog in het bezit van de douane. Wat bleek namelijk achteraf? Leden van een andere smok kelcombinatie, die geen tweede combinatie op hun smokkelter rein duldden uit angst dat te gro te drukte te veel de aandacht van de ambtenaren-zou trekken, hadden de 4 koeic'ïjAl'it de stal de weg opgejaagd. Déze hadden een goed heenkomen gezocht op an dermans erf, waarvan de eige naar aangifte bij de rijkspolitie had gedaan. Zo kwam het zaak je toch nog rond. In deze zaak werden verschil lende arrestaties verricht en de verdachten d. L. uit Koewacht en v P Uit Eksaarde (B.) zijn in middels voor de officier van Justitie te Middelburg geleid. AUTODIEF' HAD PECH. De Haagse kruideniersbediende J. v. d. B. had wel erg veel pech toen hij er met een auto, die aan de dr. Lelykade stond, vandoor wilde gaan. Want na enkele hon derden meters te hebben gere den kwam hij bijna in botsing met de zoon van de eigenaar van de auto, die juist met zijn auto kwam aanrijden. De zoon drong de onfortuinlijke kruideniersbe diende te stoppen. Deze trachtte te vluchten, maar hij werd ge grepen en naar het politiebureau gebracht. Hij had de auto alleen maar een paar meters willen verplaat sen, verklaarde hij daar. BRGNKEN OUDERS. Kind op straat. Terwijl de ouders, woonachtig in een woonark langs de Wees- perzijde te Amsterdam, de stad in waren, bemerkten Woensdag avond bewoners uit de buurt, dat hun 9-jarig zoontje nog op straat was en de afgesloten ark niet binnen kon komen, aldus meldde de hoofdstedelijke politie. Zij hielpen het ventje door een luikje de ark binnen, nadat ze het eerst geruime tijd in hun eigen woning onderdak hadden ver schaft, Omstreeks kwart voor elf keerden de ouders, volgens de politie onder invloed van sterke drank, bij hun woonschuit terug. Nadat zij zich in de ark hadden begeven en blijkbaar van hun zoontje hadden vernomen, wie hem in de ark geholpen had, kwamen zij weer naar buiten en maakten het deze mensen lastig. Zij zouden o.a. gedreigd hebben de ruiten in te slaan. De politie werd erin gemengd. Bij de aanhouding van het echt paar, van wie de man artist is, verzetten zij zich hevig, zodat door enige agenten gebruik werd gemaakt van de gummistok. Beide ouders werden ter ont nuchtering in de cel gezet en la ter naar huis gezonden. Het kind heeft de verdere nacht bij buren doorgebracht. Nagegaan wordt thans of tegen de man een vervolging zal wor den ingesteld wegens weder- spannigheid tegenover de politie. lukken, welke zich in deze bocht zouden kunnen voordoen tot een minimum te beperken. Aardbeien geoogst. Gisterenmiddag kwam de zoon van de heer D. te Sluiskil, die er genoegen in vindt onder schaft tijd 'n bezoek aan de moestuin van zijn vader te brengen triomfante lijk met open hand de huiskamer binnen. Daarin bevonden zich 3 aard beien, niet knalrood, maar toch uitgegroeid en geschikt voor een laat zomergerecht op de boter ham. Men behoeft dus niet zoals een dezer dagen werd gemeld naar de Rivièra te gaan om aardbeien te plukken. We zagen ze nog dicht bij huis. Belgische zeeloodsen staken nog steeds. De staking der Belgische zee- loodsen, die in Vlissingen zijn gestationneerd duurt thans reeds een maand. De zeeloodsen zijn voornemens het werk niet eerder te hervatten dan nadat de minister van Verkeerswezen heeft bekendgemaakt, wie be noemd zal worden tot waarne mend chef-loods te Vlissingen. Benoeming polderbestuur. In de gistermiddag in hotel „De Appel" gehouden vergade ring van de Margarethapolder werd in de vacature van de heer Joz. Tollenaar, tot ontvanger griffier benoemd de heer P. G. Kuipers, alhier, en tot lid van de dijkraad van de polders Ser Lip pens c.a., de heer J. de Regt Dieleman. Een haan die zijn stand ophoudt. Op de dezer dagen te Vlissin gen gehouden provinciale ten toonstelling van pluimvee enz. behaalde een door de heer L. W. Hamelink alhier ingezonden haan de door de Commissaris der Ko ningin in Zeeland uitgeloofde bronzen medaille, daar de haan door de jury als het mooiste exemplaar in zijn klasse werd bekroond met de toevoeging le z.z.g. (zeer, zeer goed). ITALIAANS SCHIP IN AANVARING BIJ BORKUM Het Italiaanse stoomschip „Dor- soduro" heeft vannacht om half twee draadloos geseind, dat het ten Noord-Oosten van Borkum een aanvaring heeft gehad en onmiddellijk hulp nodig had. Botersmokkel. De douane alhier nam op een onbekend gebleven persoon, die, met achterlating van zijn smok kelwaar, door de vlucht naar Bel gië wist te ontkomen, 10 kg bo ter in beslag. Werkvergadering. In de zaal van café Krijger hield de plaatselijke afdeling van de R.K. Bond van Werkmeesters en Technici een druk bezochte werkvergadering. Met een ge animeerd praatje welke werd ge leid door de districtsbestuurder de heer J. Kee, werden verschil lende sociale problemen onder de loupe genomen. Verfraaiing en veiligheids maatregelen. De vorige week gereedgekomen herbestrating van de Kanaalweg wordt momenteel nog verfraaid door de aanplanting van een lus trumhaag langs de kanaalzijde, welke ongetwijfeld ook gezien mag worden als een veiligheids maatregel. Voor de bocht heeft men aan beide zijden een ver- keersbod geplaatst waarop staat aangegeven een stopverbod. Ook deze maatregel zal er zeer zeker toe leiden om de verkeersonge- Rijksambtenaren boekten een groot succes. Ambtenaren van de belasting dienst, die er in slaagden een pantserwagen, geladen met vee, op veesmokkelaars buit te maken hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag weer een groot suc ces geboekt. In de duisternis namen zij in de buurt van de „Sterre", ge meente Zuiddorpe, een vrachtwa gen waar, die in de richting van de Belgische grens verdween. Uitkijkposten werden gewaar schuwd doch de vrachtwagen bleek reeds de grens te zijn ge passeerd. Toen des nachts de vrachtwa gen terugkeerde werd door de verdekt opgestelde ambtenaren ingegrepen. Het bleek een wagen te zijn van een Edamse vishande laar, waarvan de chauffeur de lading, zijnde 1900 kg gepelde garnalen, op een op Belgisch grondgebied gelegen boerderijtje had afgeleverd. Bij een nader onderzoek door de Belgische douane, waarmede de samenwerking voorbeeldig is. werd op het boerderijtje de partij garnalen aangetroffen en in be slag genomen. De Nederlandse ambtenaren ontfermden zich over het door de chauffeur ontvangen bedrag van de clandestien uitgevoerde garnalen, zijnde 7500 en legden tevens beslag op de vrachtwagen, die een waarde van 10.000 ver tegenwoordigt. De zaak is nog in nader onder zoek, doch het is wel vast komen te staan, dat het de eerste maal was dat deze frauduleuze garna- lenuitvoer plaats had, zodat de bestuurder wel zal zeggen: „Het is voor de eerste en laatste keer". 34. Na enige ogenblik ken naar het eiland in de verte te hebben gestaard, aanvaardt Svitjold met Pum Pum de terugtocht. Intussen hebben Jör- gen en zijn mannen de Drakar in de baai voor anker gelegd. De mast is neergehaald en het hele schip met groen en takken ver stopt. Svitjold vertelt nu aan de verzamelde mannen wat hij van plan is te doen. „Ik ga met Pum Pum het eiland waar onze koning gevangen zit, verken nen," zegt hij. „Als de bende klein is, kom ik terug en ondernemen wij bij het aanbreken van de dage raad een aanval. Als de bende te sterk blijkt om onmiddellijk in te grijpen, zal ik onderzoeken of er geen andere manier is om koning Eric, Erwin en het kind te bevrij den." Na dit gezegd te hebben haalt hij diep adem en kijkt de kring van zijn mannen rond. „Het volgende, wat ik nu zeggen ga, is zeer belangrijk! Luister dus Dr A. H. Günther, raadadvi seur bij het departement van Wederopbouw en Volkshuisves ting, zal hedenavond om 19.10 uur over de zender Hilversum I (402 meter) in een vraaggesprek mededelingen doen over de nieuwe huren. Dit vraaggesprek wordt uitgezonden in de ru briek „Verklaring en toelich ting". goed. In de eerste plaats dient gij alles te vermijden wat die lieden aan de overkant op de gedachte zou kunnen brengen, dat hier men sen op dit eiland zijn. Dus geen vuur maken! Mochten wij na drie dagen en nachten nog niet zijn te ruggekeerd, dan moet ge onmiddel lijk naar Wograms burcht terug gaan en met een sterke vloot naar hier wederkeren om direct de strijd aan te binden. Ik hoop, dat dit niet nodig zal zijn." Svitjold stapt nu, gevolgd door Pum Pum, in het roeibootje en weldra heeft de duisternis hen op geslokt. Svitjold zit aan de riemen, terwijl de dwerg uitkijkt. Zodra zij aan de andere zijde vap het eiland zijn gekomen, zegt de kleine man: „Heer Svitjold, daar is het eiland, waar wij moeten gaan; is nu duidelijk te zien." Svitjold laat de riemen rusten en kijkt om. Vóór hen ligt een uitgestrekte watervlakte te glinsteren in het koude, bleke licht van de maan. Door de beschutting van de eilan den is er weinig golfslag. In de verte tekenen de vormen van het eiland zich duidelijk in het maan licht af. Een ogenblik later gaat de maan achter duistere wolken. Het ge vaarlijkste deel van de tocht ligt nu vóór hen: de oversteek. Als zij nu worden opgemerkt is alles verloren. Van tijd tot tijd komt de maan door een gat in het wolkendek over het waterop pervlak. Telkens als de maan weer achter de wolken schuilgaat, haalt Svitjold opgelucht adem. Eindelijk is de met riet bedekte oever bereikt. Voor alle zekerheid blijven Svitjold en de dwerg enige tijd stil wachten, terwijl zij scherp luisteren en turen. Als alles veilig blijkt te zijn, trek ken zij zich aan rietstengels naar het land toe en stappen daarna op de moerassige bodem. Nu nog eerst de riemen verstop pen en dan kan de gevaarlijke speurtocht beginnen. Ex-keizer Bao Dai, het staats hoofd van Vietnam, heeft prins Buu Loc, de Vietnamese hoge commissaris in Frankrijk ver zocht een nieuw kabinet te vor men na het aftreden van eer ste minister Nguyen Van Tam. Prins Buu Loc zeide te Parijs, dat hij zo spoedig mogelijk naar Indo-China zal vertrekken voor besprekingen. Franse ambtenaren wilden geen commentaar op de rege ringscrisis in Vietnam geven. Zij zeiden wel, dat de Franse rege ring niet verantwoordelijk is voor het aftreden van Nguyen Van Tam.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2