Duitse militaire bijdrage noodzakelijk! Presidentsverkiezing in Frankrijk Lord Ismay gaat aftreden De toestand in Egypte De conferentie in Berlijn Nieuw systeem van belasting betaling Mijnwerkers in Borinage leggen werk neer Zes straaljagers boven Engeland verongelukt KERSTBOODSCHAP VAN H. M. DE KONINGIN Noordelijken zullen beschuldigingen niet intrekken Vietnamese regering afgetreden De waarschuwing van Dulles Mogelijke Amerikaanse alternatieven voor E.V.G.? Malenkof ontving Grotewohl Dean op weg naar de V S. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER VRIJDAG 18 DECEMBER 1953. 9e Jaargang No. 3027. Churchillaan het woord in het Lagerhuis, zegt: KOREA. Hedenmiddag om 2 uur zal derde stemming plaats vinden ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 oent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur. De Britse eerste-minister, sir Winston Churchill, heeft Donder dag in het Britse Lagerhuis ver klaard, dat hij op Bermuda heeft betoogd, dat Rusland recht heeft op waarborgen tegen agressie, na alles wat het met de nazi's heeft meegemaakt. Churchill zeide: „Ik hoop, dat de conferentie te Berlijn iets zal opleveren, dat de Russen een ge voel van veiligheid geeft anders dan door macht alleen". Churchill bracht in het Lager huis verslag uit over de Bermu da-conferentie. Op Bermuda had Churchill, naar hij zeide duidelijk gemaakt, dat ée Britten hun troepen op het Op Eerste Kerstdag des mid dags te 1 uur zal H. M. de Ko ningin over beide radiozenders een Kerstboodschap uitspreken. De boodschap zal door orgelmu ziek worden omlijst. Deze uitzending zal een kwar tier duren. Zij wordt herhaald op Tweede Kerstdag des avonds te 8 uur. Q«k de Wereldomroep zal de boodschap uitzenden. Radio-Pjongjang heeft ver klaard, dat de Noordelijke be schuldiging van „verraderlijk heid" aan het adres der V. S., welke door de Amerikaanse on derhandelaar Arthur Dean als beledigend was bestempeld, ge rechtvaardigd is en daarom niet zal worden ingetrokken. ®e Noordelijken hadden de Ver. Staten er van beschuldigd met de Zuidkoreanen te hebben samen gespannen, toen deze laatsten 'n groot aantal Noord- koreaanse krijgsgevangenen in vrijheid stelden. De radio zei, dat de enige ma nier om de voorbereidende be sprekingen voor een politieke conferentie over Korea weer op gang te brengen, zou zijn, dat de Ver. Staten hun afgevaardigde terug zouden sturen. vasteland van Europa moeten houden zolang de Amerikaanse troepen er gelegerd zullen blij ven. Churchill had het de Ver. Staten en Frankrijk duidelijk ge maakt, dat Groot-Brittannië zijn standpunt in de Egyptische kwes tie niet zal wijzigen. „Wij blijven overtuigd, dat het militair en fi nancieel in ons belang is, dat wij een voor gelegenheid tot hergroe pering van onze strijdkrachten in Noord-Afrika en het Midden- Oosten zorgen", aldus Churchill. Sedert 11 Mei, toen de Egypte- naren de officiële onderhandelin gen met Groot-Brittannië over de Britse troepen in de Suez-kanaal- zóne afbraken, is er geen veran dering in de toestand gekomen, aldus Churchill. Er was alleen een stroom beledigingen en min der belangrijke gewelddaden door Egyptenaren geweest. Onze politiek zal worden geba seerd op een nauwkeurige en ge trouwe bestudering van het pro bleem. De politiek zal niet wor den gedicteerd door gewelddadig heden van onze buitenlandse vij anden of de druk van een aantal van onze beste vrienden, aldus Churchill. Over de motie van de veertig conservatieven zeide Churchill met een glimlach: ,,Er is geen levenskracht in de partij als er geen meningsverschillen zijn". Over de Europese verdedigings gemeenschap zeide Churchill, dat hij had vernomen, dat indien de Fransen het E.V.G.-verdrag niet tijdig békrachtigen, het plan voor een Navo op grotere schaal met inbegrip van West-Duitsland, op vele moeilijkheden zou stuiten, misschien onuitvoerbaar zou blij ken te zijn. De waarschuwing van Dulles te Parijs, dat de Amerikanen hun buitenlandse politiek zullen her waarderen, indien Frankrijk het E.V.G.-verdrag niet bekrachtigt, noemde Churchill „geducht". Hij voegde er aan toe, dat alle moge lijke gevolgen van het opgeven van de E.V.G. duidelijk voor ogen van het Franse volk dienen te worden gesteld. Eisenhowers voorstel voor een wereldbank voor atoomenergie vond Churchill één van de be- langrijkse feiten uit de wereldge schiedenis sedert de oorlog. Hij sprak de hoop uit, dat de Sowjet- Unie ,,deze lichtstraal" niet zal negeren. ATTLEE SPREEKT. De leider der socialistische op positie, Clement Attlee, verklaar de, onmiddellijk na Churchill sprekende, o.m.: „De minister president doet mij aan de Kerst man, doch dan zonder geschen ken, denken. Zijn enige geschenk was in feite van president Eisen hower afkomstig. Wij begroeten allen de nieuwe poging van het Amerikaanse staatshoofd, om tot een internationale regeling van het vraagstuk der aanwen ding van de atoomkracht te ko men, met voldoening". Attlee zeide voorts te hopen dat het huis iets meer zou horen over de Brits-Egyptische onder handelingen, wanneer minister Eden de sprekers over het bui tenlandse beleid zou antwoorden. Attlee betoogde nog, dat Chur- chills rede van elf Mei j.l„ waar in hij sprak over de wenselijkheid van onderhandelingen op het hoogste plan tussen de leiders van het Westen en der Sowjet- Urfte, „het meest veelbelovende denkbeeld was om tot een rege ling der internationale geschil len" te komen". „Doch dit denk beeld is in de practijk niet ver wezenlijkt", vervolgde hij. ,,Het Westen en de Russen moeten de besprekingen te Berlijn onbevan gen beginnen. De uitslag dezer conferentie zal in sterke mate worden bepaald door de instel ling, waarmede de betrokken par tijen haar aanvangen". De socialistische-oppositielei- der besloot met de woorden: „Wanneer de Britse minister van Buitenlandse Zaken zich naar Berlijn begeeft, weet hij dat zijn pogingen om de wereldvrede te verzekeren door alle Lagerhuis leden, ja door het gehele land, gesteund zullen worden". (Luide toejuichingen door leden van al le partijen). COMMENTAAR. Londense diplomatieke waarne mers merken op dat premier Churchill in zijn Lagerhuisrede opnieuw heeft verklaard dat een Duitse militaire bijdrage noodza kelijk is voor de Europese veilig heid, waaraan hij toevoegde: Het is onmogelijk zestig mil- lioen Duitsers voor onbepaalde tijd onbewapend en weerloos te laten". Zijn uitlatingen over de „vele en mogelijk zelfs noodlottige moei lijkheden", die hem op de Bermu da-conferentie als even zovele hinderpalen voor een (West)- Duitse herbewapening buiten de E.V.G. om waren beschreven, wordt opgevat als een stilzwij gende erkenning dat zijn denk beeld naar voren gebracht op de 10de October j.l. te Margate gehouden conservatieve-partij- conferentie om West-Duits land eventueel tot de Navo toe te laten, indien het verzet tegen Westduitse deelneming aan de E.V.G. te sterk mocht blijken, te Bermuda, hetzij van Franse, het zij van Amerikaanse, of moge lijk zelfs van beide zijden, be strijding heeft Ondervonden. Aan de andere kant is het dui delijk dat, indien Churchill al op het punt ener eventueel Westduit se toetreding tot de Navo voor bezwaren van Franse en/of Ame rikaanse zijde heeft moeten zwichten, hij succes heeft ge boekt bij het naar voren brengen van zijn standpunt, dat de Sow- jet-Unie moet worden betrokken in een stelsel van wederkerige veiligheidswaarborgen. De hier aangehaalde, Londense diploma tieke waarnemers leiden dit af uit Churehills opmerking dat hij er in geslaagd was de Franse en Amerikaanse staatslieden op Bermuda er van te overtuigen dat het „rechtvaardig en voorde lig is dergelijke garanties te ver strekken". „D.P.A." meldt uit Bonn dat Westduitse regeringskringen de ondubbelzinnige uitspraak van Churchill ten gunste van het Eu- ropese-legerplan met instemming hebben begroet. Duizenden leden van de repu blikeinse garde, politiemannen en militairen hebben een cor don gelegd om het Paleis van Versailles, waar de 946 Franse afgevaardigden en senatoren gistermiddag cm 2 uur bijeen kwamen om een nieuwe Franse president te kiezen als opvol ger van Vincent Auriol. Het gehele land heeft de plechtigheid in het paleis door radio en televisie kunnen vol gen. Er waren strenge maatre gelen genomen om te voorko men, dat onbevoegden nabij het paleis zouden komen. In de ha) van het paleis waren 71 extra zetels geplaatst om alle afge vaardigden en senatoren een plaats te verschaffen. Voor de ongeveer 250 Franse en buitenlandse journalisten stonden meer dan 100 telefoon cellen en directe telex-, en ra dioverbindingen ter beschikking Na de middag hadden ruim 900 parlementsleden zich in de gro te hal van het paleis te Versail les verzameld. De zitting werd geleid door André le Troquer, fungerend voorzitter van het congres, die te 2 uur de zitting officieel ge opend verklaarde. "Nadat men de letter „u" had getrokken, bracht de Gaullis.l tische staatssecretaris voor de begroting, Henri Ulver, als eer ste zijn stem uit. De kiesgerech tigden stemden in alfabetische volgorde. De 8 belangrijke candidater voor het presidentschap waren: Joseph Laniel (gematigd con servatief), Georges Bidault (volksrepublikein), Yvon Delbos (radicaal), Marcel Edmond Nae- gelen (socialist), Jacques Four- cade (gematigd conservatief), Jean Medicin (radicaal gezind), Marcel Cachin (communist) en Paul Kalb (Gaullist). DE STEMMING. Bij de eerste stemming voor het presidentschap heeft geen enkele candidaat een absolute meerderheid behaald. De uitslag was als volgt: Naegelen 160 stemmen, Laniel 155, Bidault 131, Delbos IS». Kalb 114, Fourcade 62, Medeei* 54 en Cachin 113. De absolute meerderheid is 467 stemmen. Tourcade en Medecin trokken zich na de eerste stemming terug. Bij de tweede stemming ver overde Naegelen de meeste stem men en stond hij aan het hoofd met 299 stemmen, gevolgd door Laniel met 276, Delbos met 18ë en Bidault met 143 stemmen. Daar geen der candidaten een absolute meerderheid heeft be haald, zal hedenmiddag 14 uur een derde stemming plaats vin den. Verklaring van Egyptische minister van Voorlichting. De Egyptische minister van Voorlichting, majoor Salah Sa lem, heeft de Britten er van be schuldigd, dat zij op een onfat soenlijke manier het consulteren van een Britse militaire arts bij het geval van kinderverlamming van zijn zoontje Mohammed heb ben uitgebuit. De Londense pers heeft, aldus majoor Salem, van „het ongeluk van een gezin" mis bruik gemaakt voor politieke doeleinden. De minister zeide, dat het be sluit om een Britse arts in con sult te roepen, was genomen door de Egyptische faculteit, die ook de hulp van een Amerikaan en een Duitser had ingeroepen. Gezien de Britse reactie ver klaarde majoor Salem, dat als zijn kind door de Egyptische fa culteit was opgegeven, hij het liever had zien sterven dan de hulp van een Brit te vragen. Naguib bekrachtigt twee doodvonnissen. President Naguib heeft de dood vonnissen bekrachtigd over twee Egyptenaren, die twee maanden geleden bij een overval op een café een buffetbediende en een autobewaker hebben gedood. Ook de vonnissen tegen twee medeplichtigen resp. levens lang en 15 jaar dwangarbeid z^n bevestigd. Arrestaties. Be Egyptische politie heeft in de nacht van Woensdag op Vrij dag in Caïro en omgeving 43 jon ge Egyptenaren aangehouden die verdacht worden van communis tische activiteit. De politie verklaarde, dat zij stencilmachines en revolution- naire geschriften in beslag had genomen. 63 Andere Egyptenaren, die in het begin van dit jaar gearres teerd werden en betrekkingen zouden hebben onderhouden met de Perzische communistische Toe- deh-partij, moeten nog door een militair gerechtshof worden be recht. Te Alexandrië zullen negen Jo den voor het gerecht moeten ver schijnen op beschuldiging van het onderhouden van contacten met de Israëlische linkse Ma- pam-partij. Met ingang van 18 Januari 1954 zal er verandering komen in de wijze waarop men op de post kantoren aan het rijk verschul digde belastingen kan betalen. Öp het ogenblik is de gang van zaken daar aldus, dat de belas tingschuldige het aanslagbiljet waarop hij wil betalen aan de loketambtenaar ter hand stelt. Deze schrijft 'daarna een bewijs van betaling in duplo, waarvan hij een exemplaar aan het aan slagbiljet hecht. Deze werkwijze is tijdrovend met als gevolg, dat de gemiddel de wachttijd aan de „belasting loketten" van de postkantoren vrij groot is. Daarom is dit jaar in de provincie Utrecht en in het Gooi een proef genomen met een systeem waarbij gebruik wordt gemaakt van speciale girostor- tingsbiljetten. die door het pu bliek ingevuld aan de loketamb tenaar worden aangeboden. Het is bij deze proef gebleken, dat aan het zelf doen invullen van de stortingsformulieren door het publiek minder moeilijkheden zijn verbonden dan aanvankelijk werd gevreesd. Bij het invullen van de formulieren werden be trekkelijk weinig fouten ge maakt, zodat de proef als vol ledig geslaagd kan worden be schouwd. Derhalve is besloten de nieuwe werkwijze op korte termijn op alle postinrichtingen in te voe ren. Dezer dagen zullen daar de speciaal voor deze wijze van be lastingbetaling ingestelde giro- stortingsbiljetten gratis verkrijg baar worden gesteld. Deze for mulieren zijn ter onderschei ding van de gewone stortings biljetten geel van kleur en voorbedrukt met voor de belas tingbetaling van belang zijnde In zes van de zeven mijnen in de Borinage, waarvan de sluiting is aangekondigd, hebben de ar beiders Donderdagmorgen het werk neergelegd. In de zevende mijn zou Donderdagmiddag de staking worden afgekondigd. Te Wasmes hebben de mijnwerkers zelfs barricades opgeworpen in de straten. Gistermorgen om zes uur heeft de dagploeg van de mijn Escouf- fiau geweigerd af te dalen. De mijnwerkers hebben de boven grondse arbeiders en de em ployes verhinderd het werk te betreden Voorafgegaan door trommelslagers begaven zij zich hierop naar de mijnen van Hor- nu en van Wasmeso alsmede die van Grisoel en Grand Trait waar zij de mijnwerkers wisten te be wegen het werk eveneens neer te leggen. Er deden zich tot nu toe echter geen incidenten voor. Intussen zijn in de Borinage de deskundigen van de EKSG aan gekomen, die thans besprekingen voeren met de maatschappij Cockeril aan wie de met slui- tingbedreigde mijnen toebehoren. gegevens. Zij kunnen dus niet voor andere doeleinden worden gebruikt. Op het stortingsbiljet behoeft geen frankeerzegel te worden geplakt, omdat de rech ten voor rekening van de belas tingdienst komen. Een belastingschuldige, die op deze wijze belasting wil betalen, doet het beste op het postkantoor een formulier te halen en dit rustig thuis in te vullen. Mocht hij daarbij op moeilijkheden stui ten dan kan hij op het postkan toor de loketambtenaar om hulp vragen. Evenals bij de gewone stortingsbiljetten stelt de loket ambtenaar de rechterstrook van het formulier aan de belasting schuldige als bewijs van betaling ter hand. Het verdient aanbeve ling dit strookje aan het aanslag biljet te hechten, opdat men steeds kan nagaan hoeveel op een aanslag is betaald. In het vervolg, d.w.z. van 18 Januari 1954 af, zal bij elke be lastingbetaling op een postin- richting een nieuw formulier worden uitgereikt, dat kan wor den gebezigd voor de volgende storting. Van Londense diplomatieke zijde is vernomen, dat de secre taris-generaal der Navo, de Brit lord Ismay, vermoedelijk begin 1954 zal aftreden. Lord Ismay had premier Chur chill reeds vóór de jongste (de twaalfde) bijeenkomst van de Navo-raad verzocht van zijn functie te worden ontheven. Sir Winston heeft hem toen overreed nog tot na de bijeenkomst aan te blijven. Lord Ismay is de eerste secre taris-generaal der Navo geweest. Hij nam deze functie in 1952 op zich, nadat de Atlantische raad in Februari van dat jaar, op zijn bijeenkomst te Lissabon, had be sloten tot instelling er van over te gaan. Lord Ismay, die in de tweede wereldoorlog één van Churehills nauwste medewerkers was, hoopt zijn functie vóór de eerstvolgen de bijeenkomst van de Navo-raad, in April 1954, te kunnen neerleg gen. Hij wil zich uit het openbare Premier Nguyen Van Tam van Vietnam heeft aan het staats hoofd Bao Dai het ontslag van zijn regering aangeboden. Bao Dai aanvaardde dit, onder dankzegging voor hetgeen het kabinet voor de nationale zaak heeft gedaan. Aan de afgetre den ministers is evenwel ver zocht, de lopende zaken af te handelen, zolang er nog geer. nieuwe regering is gevormd. leven terugtrekken, om het leven van een herenboer te gaan leiden. De Navo heeft reeds te kennen gegeven dat Ismay's opvolger bij voorkeur een Brit moet zijn. De Britse regering heeft echter nog geen geschikte candidaat voor de functie van secretaris-generaal die tevens het voorzitterschap van de te Parijs zetelende perma nente Navo-raad inhoudt kun nen aanwijzen. Dit heeft geleid tot een langer aanblijven van lord Ismay dan aanvankelijk in zijn bedoeling had gelegen. Volgens een bericht uit Parijs van de correspondent van de New York Times, Sulzberger, bestuderen de Ver. Staten als altenatieven voor de E.V.G., in geval die zou mislukken, o.m. de 3 volgende plannen: 1. W.JDuitsland met een eigen leger, direct lid van de Navo maken; 2. Een strategie geba seerd op periferische verdedi ging; 3. Hemisferische verdedi ging, gebaseerd op Noord- en Zuid-Amerika, hetgeen tot dus ver isolationisme heette. De Sowjetrussische premier Malenkof heeft zijn Oostduitse collega Grotewohl ontvangen. Volgens Tass werd het onder houd, dat een hartelijk karakter droeg, bijgewoond door de Rus sische vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken, Molo- tof, de eerste secretaris van het centrale comité der communis tische partij, en door de Russi sche hoge commissaris in Oost- Duitsland, Semjonof. Er werd niet bekendgemaakt over hetgeen was bespreken. Arthur Dean, hoofd van de geallieerde delegatie op de voor bereidende conferentie te Pan- moendjon, is uit Honoloeloe ver trokken naar San Francisco. Bij zijn vertrek verklaarde hij, dat hij er op rekent „voor on bepaalde tijd" in Washington te blijven, doch dat hij bereid was „onmiddellijk" naar Korea te rug te keren, als de communis ten de beschuldigingen aan de Ver. Staten introkken en ver zochten de besprekingen te her vatten. De Amerikaanse onderhande laar op de thans afgebroken be sprekingen te Panmoendjon, ge neraal Dean, is te San Francisco aangekomen. Hij zeide, dat de communisten de 22 Amerikaanse krijgsgevangenen die niet naai de Verenigde Staten willen terug keren, „nogal grondig hun leer stellingen hebben ingeprent". Van betrouwbare zijde zeide hij te hebben vernomen, dat de com munisten 'n Amerikaanse krijgs gevangene een bedrag van 5.000 dollar, een auto, een vrije opleiding aan een universiteit en „een kans om de vredesbeweging te steunen" hadden aangeboden, indien hij terugzending weigerde. Voortbordurend op de uitla ting van Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, dat bij het uitblijven van de Europese verdedigingsge- meenschap de Ver. Staten hun politiek grondig zullen gaan herzien, schrijft Le Monde, dat Dulles hierbij zeker niet aan 'n herbewapening jvan Duitsland in het kader van de Navo dacht. Dat zou immers jaren duren, al dus het blad. Maar volgens het blad moet Dulles gedoeld heb ben op een overgaan naar een politiek van „bases 'aan de om trek". Het blad vraagt zich overi gens af, of men niet moet aan nemen, dat een dergelijke poli tiek van „bases aan de omtrek" voortaan het uitgaanspunt van de Amerikaanse verdediging zal gaan vormen. De opvattingen van de leiders der Amerikaanse gecombineerde staf, zoals zij die kenbaar hebben gemaakt, zouden volgens het blad op dit punt geen twijfel laten bestaan en ook het feit, dat men van Amerikaanse zijde steeds groter belang aan de oorlog in Indo china blijkt te hechten, zou in deze een duidelijk teken zijn. De ijver, waarmede Amerikaan se technici de hun reeds ter be schikking staande bases, van Fairbanks tot Okinawa, van uitrusting voorzien en het stre ven van de diplomaten van het State Department om er nc.g meer basis bij te krijgen, bewij zen, dat 't Pentagon (Amerik. departement van Defensie) op deze basis en niet op enkele di visies meer of minder in West- Europa zijn betrekkelijk ver trouwen en zijn hoop heeft ge steld, aldus het blad. Zes straaljagers zijn boven En geland verongelukt, hetgeen de dood veroorzaakte van 2 vlie gers, terwijl een derde zwaar is gewond. Een der verongelukte toestel len was een Sabre van de Cana dese luchtmacht, die op een veld neerstortte, waarna zich een ontploffing voordeed. De be stuurder kwam om het leven. Vier straaljagers kwamen met elkander in botsing, toen zij in dichte mist in formatie vlogen. Twee der toestellen werden bij noodlandingen geheel vernield. En der vliegers werd ernstig ge wond. Het zesde verongelukte toestel was 'n Vampire-straaljager van de Havilland-vliegtuigenfabriei te Chester. Dit vliegtuig viel ge durende dichte mist boven N. Wales te pletter, waarbij de bur ger-vlieger om het leven kwam medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Kouder. In de zuidelijke provincies plaatselijk opklaringen. Overi gens nevel of mist met opnieuw lagere temperaturen. Zwakke tot matige oostelijke wind. ZATERDAG 19 DECEMBER. Het Westberlijnse parlement heeft de senaat van Berlijn in een dringende motie verzocht, de drie Westelijke geallieerde com mandanten van Berlijn te vragen met dë Sowjet-commandant te onderhandelen over het scheppen van de iuiste voorwaarden voor een gunstige sfeer ter gelegen heid van de viermogendhedencon- ferentie. De motie dringt aan op het opheffen van belemmeringen voor het verkeer, op het herstel len van directe tramverbindin gen en telefoonverbindingen en op intrekking van het verbod, Westberlijnse kranten in Oost- Berlijn te verkopen en omge keerd. Het Berlijnse parlement ver zoekt herziening van de straffen, opgelegd aan personen gearres teerd na 17 Juni en aan andere politieke veroordeelden. v.m. n.m. Breskens 0.14 12.34 Terneuzen 0.49 1.09 Hansweert 1.29 1.49 Walsoorden 1.39 1.59 ZON MAAN op onder op onder Dec. 18 8.44 16.29 14.24 6.43 19 8.45 16.29 15.14 7.59 20 8.45 16.30 16.17 9.01 21 8.46 16.30 17.31 9.47

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1